No. 20126. WOENSDAG 21 OCTOBER Anno 1925„ Officleele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. GEMENGD NIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiSn, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. 0.18, .ÏTT.- „0.18. Oft nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. C3MEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkei, .Viscbmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG Terkrggbaar: SCHELVISOH a f 0.13—£0.25, SCHOL 5 f0.17—£0.36, VERSOHE HA RING a £0.20, GEH. KABELJAUW a £0.22 per pond, VOLLE)- en INMAAK HARING A f 0.06 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 21 October 1925. Huldiging van jhr. mi. di. N. G. de Gijselaar. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burge meester dezer gemeente bereikte heden den zesligjarigen leeftijd. Gedachtig aan de bij zondere verdiensten van den heer De Gij selaar jegens onze gemeente en aan de groote aanhankelijkheid van het o^ergroole deel der bevolking jegens hem rijpte bij velen het voornemen om hem op dien dag te huldigen. De vraag was echter, op welke wijze dit zou moeten geschieden. Zijn naaste >7ienden, medewerkers en vereerders waren van oordeel, dat het niet aanging voor deze, feitelijk persoonlijke, aangelegenheid, er de gansche gemekte in te betrekken. Daartoe zou aanleiding bestaan, wanneer het een ambtsjubileum bad gegolden, zooals dit in dertijd ook geschiedde bij zijn 12V»-jarig burgemeesterschap. In alle stilte vormde er zich eenigen lijd geieden een comité, waar van wij de samenstelling gisteren hebben vermeld, met het doel op den dag van heden de hartelijke gevoelens te vertolken van 's burgemeesters vrienden, kennissen, ver eerders en medewerkers en hem tevens daarbij een souvenir aan te bieden. Dit Comité richtte een vertrouwelijke cir culaire aan een 250-tal ingezetenen, in de eerste plaats zijn bijzondere vereerders, vrienden en kennissen, alsmede zijn me dewerkers, leden van den gemeenteraad, hoofd- en andere ambtenaren. Natuurlijk zal het Comité er wel hebben overgeslagen, vooral onder de ingezetenen tot de eerstge noemde groepen behoorende; men neme dit den heeren niet al te kwalijk, voor wien het een voldoening was dat bijna allen op het rondschrijven op sympathieke wijze heb ben gereageerd. Op ongezochtewijze slaagde het Comité uitnemend in do keuze van het geschenk. Immers, reeds eenigen tijd geleden heeft de burgemeester op verzoek van den be kenden portretschilder, den heer Ilartz, te Heemstede, vroeger te Katwijk-aan-Zeo, voor dezen geposeerd en de schilder, die bij yoorbaat aannam, dat hij in den heer De Gijselaar een dankbaar object zou hebben, heeft zich daarin niet bedrogen. Het portret is volgens aller gevoelen uitstekend geslaagd en geeft de beeltenis van den burgemeester juist weer. Hedenmiddag had de aanbieding plaats in den voor deze gelegenheid met groen en bloemen getooiden Foyer der Stadsgehoor zaal. Met de leden van het Comité woonden de meeste deelnemers aan het huldeblijk de plechtigheid bij, terwijl de echtgenoote van den burgemeester, mevrouw De Gijselaar Viruly mede tegenwoordig was, alsmede de schilder en diens echtgenoote, de heef en mevrouw Hartz. De eere-voorzitter, prof. dr. P. J. Blok bood met de navolgende korte toespraak het huldeblijk aan: Waarde vriend De Gijselaar. Met opzet zeg ik niet: „Waarde Burge meester", want niet in de eerste plaats als zoodanig willen wij u heden op uw zestig sten verjaardag golukwenschen, al is de Burgemeester van den Vriend nauwelijks te scheiden. Een aantal uwer vrienden en ver eerders hier ter stede, wel 350 als ik mij niet vergis, hebben zich vereenigd om u heden een aandenken aan te bieden. Wan neer wij in de eerste plaats onzen Burge meester hadden willen eeren zou het getal deelnemers aan ons huldeblijk zeker twin tigmaal zoo groot geweest zijn. Thans zijn het slechts voornamelijk diegenen, die op een of andere wijze in persoonlijke betrek king tot u plegen te treden en die wij uit- noodigden om ons te steunen. Het is moge lijk, dat wij er enkelen hebben vergeten daarvoor bieden wij hun onze verontschul diging aan. De namen vindt gij in dit door de firma Mulder fraai bewerkt album, waarin onze vriend, de heer W. yan der I^aan welwillend en belangloos met zijn kunstvaardige hand, zoowel de opdracht als de namen heeft geschreven. Dat wal de deelnemers betreft.... en liun doel? Wel, wij hebben in U willen eeren den eenigen „goeden Leidenaar", waarvan het in den lande alom bekende sludentenliodje zingt wat onbillijk, zoo als gij zélf met bescheidenheid pleegt te er kennen tegenover de talrijke andere goede Leidenaars onder ons, die de studenten blijkbaar niet zóó waardeeren als zij U doen hun opperheer als President-Curator, maar den vriend en medewerker in alles wat uw hand vindt om te doen ten bate van stad en burgerij, en dit is veel én velerlei. Maar hoe zouden wij dit dool bereiken? De beantwoording van die vraag heeft ons waarlijk niet veel moeite gekost. Het geval wilde, dat juist eenige maanden geleden een onzer beste portretschilders, de heer Hartz, blijkbaar aangetrokken door uw ka rakteristieken regentenkop zich tot U had gewend om u te schilderen. Wij vernamen juist bijtijds, dat die niet pijnlijke operatie U hebt er andere gekend! goed was afgeloopen. Wat hadden wij anders te doen dan tot den schilder te gaan en hem te ver zoeken, dit, uw jongste portret tot onze be schikking te stellen? En hij liet zich niet lang bidden. Ziedaar ons doel reeds bereikt. Wij hebben dus de eer en het genoegen U en de hoogstaande vrouw, die uw levens gezellin is dit portret aan te bieden. Wij weten dat gij een geslagen vijand zijt van lange redevoeringen, ook in den Raad en in de Eerste Kamer en ik zie uw ietwat ironischen blik met iets als onzekere afwachting op den ouden professor rusten. Ik eindig dus onmiddellijk met den hart- grondigen wensch namens zoovelen, dat gij nog lange jaren en gij hebt eenige jaren geleden weer „ingeteekend", zooals men gemeenzaam pleegt te zeggen, al zijt ge toen ternauwernood aan den dood ontsnapt er zoo uit moogt zien als dit natuurgetrouw portret u laat zien .Wil mèt uw gade op den dag van heden dit portret met hartelijke gelukwenschen aanvaarden. Diep getroffen door deze huldiging aan vaardde jhr. De "Gijselaar het huldeblijk en dankte het Comité en allen die aan diens oproep hadden gehoor gegeven mede na mens zijn echtgenoote voor de aanbieding en den hoogleeraar voor de hartelijke en welmeenende woorden. Hierna drukten de talrijke aanwezigen den heer en mevrouw De Gijselaar de hand. Het portret, een buste, dat door de aan wezigen, na bezichtiging, zeer werd gepre zen, vertoont den burgemeester in ambls- costuum: blauwzwarte rok, met zilver ge borduurde kraag, omhangen met de ambts kelen en op de borst de waardigheidsteeke nen als Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en het Kruis van de Johanniter orde.. De achtergrond is geschil derd in diepe goudleerkleuren. Het gelaat en irois quari, kijkt den beschouwer met tintelend geestige oogen aan, om den mond zweeft, nauwelijks zichtbaar een glimlach; prachtig gemodelleerd is het vleesch van wang en kin, sober en geestig zijn de trek ken in het gelaat, aangebracht met zachte toetsen van het penseel. De gelijkenis is treffend en de schilder heeft het gelaat, costuum en achtergrond tot een mooi, harmonieus geheel weten te ver werken. Het portret is omvat door een breede met de hand uitgevoerde antiek getinte lijst in goud, in de hoeken rijk geornamenteerd en vervaardigd in den Kunsthandel van de firma D. Sala en Zn., alhier. De omlijsting is in volkomen harmonie met het portret. Het huldeblijk ging vergezeld van een album met de namen der deelnemers en is gemaakt in de werkplaatsen van de firma P. J. Mulder en Zn., Bock en Steendrukkerij alhier. De band van dit album, mede een kunstwerk in zijn soort, is uitgevoerd in fijn gewatteerd Havanna-Marokkoleer en van binnen voorzien van met de hand ge marmerde schutbladen. Op den voorband is in den linkerbovenhoek in goud aange bracht 't familiewapen van de De Gijselaars en in den rechterhoek beneden staan even eens in goud de datum der verjaring en de jaartallen 18651925. De bladen zijn van geschept Oud-Hol- landsch karton met verlucht titelblad. De opdracht in Golhische letters uitge voerd luidt: „Aangeboden aan Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Lei den. op zijn 60sten geboortedag door ver eerders, vrienden en medewerkers." Deze opdracht alsmede de namen der deelnemers aan het huldeblijk zijn op in derdaad fraaie wijze in rondschrift gecalli- grapheerd door onzen stadgenoot den heer W. van der Laan, voorzitter der 3-October- Vereeniging en hoofd eener Openbare School alhier, een zeer verdienstelijk, doch levens tijdroovend werk, geheel belangloos door don heer Van der Laan verricht, waar mede hij het Comité zeer aan zich heeft verplicht. Aangaande den schilder nog het vol gende: Louis Hartz, in 1869 geboren te Am sterdam bezocht de Rijks-academie aldaar, waarvan prof. Allebé directeur was, en leerde landschap en stillevens schilderen onder Voermans en Van der Valk. Vele ja ren woonde hij aan zee, waarvan 14 jaar in Katwijk en schilderde toen hoofdzakelijk figuren aan zee: visschers, schelpenkarren, enz. Intusschen voelde hij zich altijd zeer tot portretschilderen aangetrokken en toen in 1921 zijn huis in Katwijk met het groot ste gedeelte van zijn werk verbrandde, heeft hij zich bijna uitsluitend op het schilderen van portretten toegelegd. Van bekende Lei denaars schilderde hij o.m.: prof. Hartman, prof. Muller, prof. Meyers en mr. A. van der Eist. Heden waren de trams met de vlaggetjes versierd en van het carillon van den toren klonk een „Lang zal hij leven". Voorts maakte hedenvoorm. overste jhr. Roëll ten Stadhuize zijn opwachting bij den Burgemeester, om deze ter gelegenheid van diens 60sten geboortedag de beste wenschen I over te brengen van den commandant van i het garnizoen te Leiden. Vereeniging van den Handeldiijvenden en Indnstrieelen Middenstand. Gisteravond hield de Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Midden stand voor Leiden en Omstreken een alge- meene ledenvergadering in de bovenzalen 1 en 3 van het café-restaurant „In den Vergul den Turk". Als spreker was aangekondigd de heer M. Kropveld, directeur van den Mid- denstandscredietbank te Den Haag, met het onderwerp: „De wederzijdsche belangen van de leden der Nederlandsche Huisvrouwen- vereeniging en die van den Handeldrijven den Middenstand". Het bestuur der Huisvrouwenvcreeniging, afd. Leiden, die ruim 600 leden telt, was zoo welwillend hare toezegging te geven tot het bijwonen dezer bijeenkomst. De opkomst was dan ook bevredigend en het vrouwelijk element was, dank zij de le den der Huisvrouwenvereeniging, goed ver tegenwoordigd. De secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, mr. P. G. Knibbe, woonde de vergadering oojc bij. Te ruim half negen opende de voorzitter, de heer Korteweg, de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom tot de aanwe zigen, in het bijzonder zich richtend tot het bestuur van de Leidsche Huisvrouwenveree niging en den heer Knibbe. Het doel van deze bijeenkomst was meerder contact te bewerkstelligen tusschen beide organisaties zeide hij. Deze hebben vele belangen ge meen, al zullen er ook wel punten zijn, waarin zij het niet eens zijn. Aan het eind der lezing zal er gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling, die, naar hij hoopte, leiden zou tot meerdere samenwer king. Het deed den voorzitter leed, dat de twee zusterverenigingen, die ook voor deze ver gadering waren uitgenoodigd, niet waren op gekomen, zelfs niet een der bestuursleden. Nog deelde hij mede, dat het bestuur der af- deeling Lisse van de Vereen, van Nederl. Huisvrouwen had geschreven door ziekte verhinderd te zijn zich te doen vertegen woordigen. Hierna gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond, die aanving met aan de sfeer welke in Locarno heeft ge- heerscht te herinneren en die vrede en ver zoening ademde. Wat daar de staatslieden en diplomalen beoogden, zou spr. en die met hem medestrijden en werken ook wenschen voor den middenstand in hare verschillende nuanceeringen. En daarom speet het hem met den voorzitter, dat de twee zustervere nigingen geen gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging hier tegenwoordig te zijn. Hij hoopte, denkende aan Locarno, op meerdere toenadering. Tot zijn onderwerp komende, gaf hij een kort historisch overzicht over het ontstaan en de ontwikkeling van de middenstandsbe weging, welke dateert van omstreeks 1900, toen na een gehouden congres tot de oprich ting van een middenstandsorganisatie in ons land besloten werd. Aanvankelijk had deze beweging niet veel belangstelling, steun en medewerking van de overheid. Geleidelijk is dit beter geworden en naar de heer Krop veld meende, zeer terecht. De overheid, de plaatselijke overheid vooral, heeft belang bij een bloeienden en welvarenden midden stand. Spr. zeide dat er thans van alle rich tingen tezamen in ons land ongeveer 500 plaatselijke middenstandsvereenigingen zijn. Gaat daar kracht van uit? Spr. zou dit niet gaarne ontkennen. Maar zeer veel hebben zij nog niet gepresteerd. Veel minder, dan de organisaties der werknemers, de arbeiders. Een der redenen daarvan ziet spr. hierin dat de middenstanders tegenover de overheid wel eens een wat al te zoetsappige houding heeft aangenomen. Onder de voordeelen van een middenslandsvereeniging noemde hij de middenstandsbankinstellingen waarachter ook de regeering zich terecht heeft gesteld. Het credietwezen is voor den middenstand een zaak van groote geteekenis. Spr. beval vooral ook de middenstandsbanken bij de middenstanders aan. Als een der instellingen die voor den mid denstand van belang zijn noemde spr. de Middenstandsraad, een lichaam dat de Re geering adviezen geeft en waarvan hij de samenstelling en de werking nader uiteen zette en daarbij aantoonde dat deze instel ling voor den middenstand van buitenge woon groot belang is en eveneens van belang voor de andere maatschappelijke groepen. Hierna kwam spr. tot de verhouding van de middenstandsbeweging tot de andere or ganisaties in het land en kwam daarbij da delijk tot de Vereeniging van Nederl. Huis vrouwen. Deze vereeniging heeft naar spr. meent volkomen recht van bestaan, wat hij met voorbeelden staafde. Maar zij behoeft niet zich te stellen tegenover den handel drijvenden en industrieelen middenstand. Er hebben zich in Den Haag symptomen voorgedaan die op een tegenstelling van be langen wezen. Maar na veel heen en weer geschrijf en na eenige overleggingen is er in deze gemeente een contactcommissie uit deze vereenigingen ontstaan, waarin vier mannen en vier vrouwen zitting hebben met het ge volg dat nu reeds deze commissie werkelijk resultaten heeft opgeleverd. Eén onderwerp dat thans bijv. in de contactcommissie in Den Haag aan de orde is, werd door spr. op den voorgrond gebracht, n.l. het credietge- ven door de winkeliers aan de koopers,waar uit volgens hem voor den winkelier veel kwaad voortkomt, wat hij nader staafde met voorbeelden uit de practijk gegrepen. Een barbier in Den Haag had hun een onbetaal de rekening van een eerste klasse klant ge toond, groot f 300. De man durfde er niet om vragen, omdat hij wist, dat hij den klant zou verliezen en deze zou andere klanten meesleuren. Er zijn nog andere bezwaren, welke een goede verhouding tusschen win kelier cn klant in den weg staan en die met onderling overleg uit den weg geruimd kun nen worden, waarop spr. met het oog op den lijd nu niet zal ingaan, maar waarvan hij gaarne bij de onderlinge gedachtenwisse ling nog iets zal zeggen. Hierna besloot spr. zijn prettige en met aandacht gevolgde causerie, die warm werd toegejuicht. Er volgde op het gesprokene een geani meerde gedachtenwisseling. Mevrouw Schots, presidente van de Ver. van Nederl. Huisvrouwen verdedigde den eisch harer vereeniging om 10 pet. van den winkelier bij contante betaling terug te ont vangen. Dit is geen schade voor den winke lier. De winkelier wint daarmede ook klan ten, want de vrouwen houden graag van een potje I De heer Aarse veroordeelt de 10 pet. kor ting ook voor leden van een bepaalde orga nisatie. Hij gelooft dat de klanten het ten slotte toch moeten betalen. Verder betoogde hij de wenschelijkheid dat de middenstandsorganisaties zich schrap zullen stellen tegenover de niet-georgani- secrde zakenmcnschen. Ook verdedigde hij het crediet geven dooi zaken die daarop aan gewezen zijn door een zekere traditie. De heer De Wilde, die zelf de 10 pet. kor ting aan de leden der Vereen, van Ned. Huis vrouwen toestaat, doet dit met pleizier, we tende dat hij dan ook contant levert, wat hem ook wat waard is. Hij legt het niet op den prijs. Andere winkeliers geven cadeaux: luchtballons enz. Dan vindt hij een zeker percentage korting veel beter Inzake het crediet geven stelde hij zich op het stand punt van den heer Aarse. De heer Pulle bestreed in tegenstelling met den heer De Wilde het 10 pet. kortings- sysleem. Dit leidt tot groote onbillijkheden. Klanten geen lid van de V. N. H. wordt daar door onrecht aangedaan. In denzelfden geest sprak ook de heer Mayer, die er op wees dat dan ook leden van andere organisaties daarop recht hebben. De heer Kropveld was het met de bestrij ders der 10 pet korting eens. Als de winke liers bij contante betaling een percentage terug geven, moeten zij het aan alle klanten doen. Maar dit is het juiste systeem niet. Een roëele-winkelier levert tegen billijke prijzen en met een behoorlijke winst. Dit wint het op den duur. Inzake het credietgeven hand haafde hij het verkeerde er van ook voor de door de heeren Aarse en De Wilde bedoelde Zaken. Ten slotte drong hij aan op de reeds ver dedigde contactcommissie. De voorzitter, spreker en debater dan kende, zeide aan het slot, dat het bestuur in nadere bespreking met het bestuur der V. N. H. zal treden ten einde tot de door spr. bedoelde gemeenschappelijke commis sie te komen. Hierna werd de zeer prettige vergadering te ruim elf uur gesloten. „Fryslèn". Do Leidsche vereeniging van Friezen „FryslAn" hield gisteravond in het café re staurant „De Harmonie" Breestraat haar eerste „gewoane jearkomste" gewone ver gadering in het winterhalfjaar 1925 1926. Ondanks de vrij zakelijke „wirklist'' agenda kenmerkte deze bijeenkomst zich, evenals het' vorige winterhalfjaar, door een opgewekte en bijzonder gezellige stem ming. De opkomst was niettegenstaande het slechte weer, zeer goed. De voorzitter de heer Nijholt, deed, als afgevaardigde, een vrij uitvoerig verslag van de door den Bond van Friesche vereenigin gen buiten Friesland op 10 Oct. j.l. te Utrecht gehouden algemeene vergadering. Uit het verslag van den skathólden pen ningmeester bleek, dat er nog een voordee- lig saldo viel te boeken. Als bestuursleden werden herkozen de heer H. de Roos, mevr. A. de Groot en mej. J. Algersma Door de 2 dames Overliep werden een paar echt Friesche zangstukjes ten beste ge geven, waarop een koartwijlige-luimige voor dracht volgde van den heer Jansma en de sprekerslijst voor den aanstaanden winter voorloopig weTd vastgelegd. Men hoopt ook dezen winter weder op aangename wijze de bijeenkomsten te houden. Voor het ajxyfchekersassrslent-exajnen alhier wajen gisteren vier candidaten opge roepen. Geslaagd zijn de heer P. H. Schoen, van Hïllegom; en de dames C. W. Goud appel, van Heieren; M. L. K. van der Graaff, van VlaiardiDgen, en E. H. T. bloe ien, van Rotterdam. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H.H. Martelaren van Gorcum) den wel- eerw. heer P. J. Simons, die kapelaan was alhier (O. L. Vr. Hemelvaart). Heden herdenkt mej. C. W. van Berkel, Levendaal 105, den dag waarop zij voor 12 1/2 jaar als sohoonhoudsber der Pieters kerk in dienst trad. Het spreekt vanzelf, dat deze dag voor de jubilaresse niet onopgemerkt voorbij is ge gaan. BINNENLAND. Huldiging van den burgemeester van Leiden op diens zestigsten verjaardag. Op 9 December a.s. bestaat de aid. Leiden der Maatschappij voor Toonkunst vijftig De Koninklijke Familie in Limbnrg. Persoonlijk feit in de Tweede Kamer tns« schen den heer Marchant en minister Colijn* Dreigende staking bij Wilton, te Rotterdam BUITENLAND. Ühamberlain te Londen geestdriftig onl* ▼angen. Goolidge blijft ijveren voor een ontwape* ningsconferentie. Griekenland zendt Bulgarije een nltima* turn wegens een grensincident. De burgeroorlog in China. Ook dit jaar zullen hier vanwege de Commissie voor de Volksbijeen-komslen weer acht samenkomsten, beginnende 4 No vember en eindigende 2d* Maart, gehouden worden. Het SL-Nicolaas-feest heeft plaats op 2 December. - Doordat de 16-jarige wielrijder H. L. gistermorgen omstreeks half negen uitwijken moest voor eén drietal dames, dat rustig in het midden van de Haarlemmerstraat liep le wandelen, slipte het wiel van zijn fiets over de gladde rails, waardoor L. kwam te vallen en terecht kwam tegen een winkelruit van perceel no. 55, die gedeeltelijk vernield werd Bovendien bekwam de jongen eenige om beduidende verwondingen aan de linker hand. Den voetgangers zij er nogmaals op gewe zen, dat de trottoirs voor hen bestemd zijn, maar niet de verkeersweg. De politie alhier heeft aangehouden en op last van den commissaris van politie over de grenzen doen zeilen den Duitscher H. G. die hier ter stede zonder middelen van be-, staan en zonder behoorlijke papieren rond zwierf. Gistermiddag werd een bakkersknecht J. K., die nabij de Wilhelminabrug op den Hooge-Rijndijk een wagen bestuurde, van achteren aangereden door een auto, bestuurd door G. V., waardoor de jongen tusschen de beide voertuigen bekneld raakte. Nadat do Eerste Hulpdienst geen inwendig letsel had-, kunnen constateeren werd hij ter verdere behandeling naar zijn huisdokter verwezen. De oorzaak was, dat V. die achter den wagen aanreed, met zijn voet van den rem afgleed, waardoor de auto plotseling vooruit- stoof. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie aangaande de Practisohe Etalage- schooi te Delft. Omstreeks drie uur kwam gis» teren uit de richting Gouden Regenstraat in Den Haag, een autobus van lijn 5 van den H. O. D_. met matige snelheid door de'Wel- marstraat gereden, en wilde de kruising bij de Beeklaan oversteken, toen uit de Beek laan een zware vrachtauto van de Amstel- bierbrouwerij met groote vaart kwam rijden in de richting Loosduinscheweg. In plaats van op dit punt zijn snelheid te verminde ren, ging de chauffeur deze vermeerderen, nog vóór den autobus de Weimarstraat te passeeren. Het gevolg was, dat de bierauto boven op den autobus terechtkwam, die na eenige omwentelingen op het trottoir werd gewerkt en vervolgens tegen een winkelpui tot stilstand kwam. De acht inzittenden van den autobus werden allen van hun plaats geworpen. Een bewoner van de Noorder- beekdwarsslraat raakte door de. aanrijding zoodanig bekneld, dat hij een zware been breuk bekwam, en nog andere verwondin gen opliep, terwijl een juffrouw uit de Bil- derdijkstraat door de schok door de ruiten van de autobus op straat werd gesmeten, waarbij zij een ernstige hoofdwonde kreeg. De toestand dezer beide gewonden maakte het noodig, dat de Eerste Hulpdienst gerequi- reerd werd, die heïi naar het ziekenhuis bracht. De juffrouw kon, na daar verbonden te zijn, weer naar huis gaan. De andere, de 40-jarige B., moest in net ziekenhuis wor den opgenomen, de overige zes passagiers bekwamen eveneens alle lichte verwondin gen, hetzij door de glasscherven, hetzij bul len en schrammen door de botsing. De auto-, bus was ernstig beschadigd. Het achterge deelte was geheel in elkaar gedrukt. Daar entegen was de vrachtauto er wondergoea afgekomen. Alleen het voorgedeelte wa»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1