DE FONDSENMARKT. Rheumatiek Kloosterbalsem RADIO-PROGRAMMA Beklaagde antwoordt, dat het geld ge deeltelijk afkomstig was van de hypotheek, maar ook van zaikeD, die hij mocht voort zetten. Daarop wordt getuige J. J. B. Transwa, de schilder, die destijds in hel peregel aan den Overtoom had gewerkt, opnieuw ge hoord. Hij verklaart Zaterd«ags den kuil ge zien te hebben. Of zij Vrijdags of Zater dags gegraven ia» weet hij niet. Hij heeft haar niet zien graven, en hel is mogelijk dat dit Vrijdags reeds geschied is. Op verzoek vaoi den verdediger wordt nu als getuige-deakundigc gehoord dr. G. C. Bollte te 's-Gravenbage, die hem een brief heeft geschreven waarin de mogelijkheden van inhibitie-dood zijn beschreven. Getuige verklaart, dat de voorstelling omtrent den ptoteelingen dood van Busch wel aanne melijk is. President: Is het wetenschappelijk te ver klaren, dat als iemand met de vuist op ta fel slaat, een ander door den schrik plotse ling dood kan blijven JDr. Bolte: Het lijkt me niet waarschijn lijk, doch mogelijk is het wel. (Hilariteit). Dr, J. H. Pameier te Alkmaar', die in 1917 een geval van halswervelbreuk heelt be handeld, legt op vurzoek van den verdedi ger verklaringen af, welke, zooals de presi dent opmerkt, niets mot de zaak-Muylwijk hebben uit te staan. De Kort aan den tand gevoeld. Daarna wordt opnieuw voorgeroepen de getuige de Kort, dien de president er op merkzaam op maakt, dal deze zaak reeds een grooten omvang heeft aangenomen en dat het laatste woord ar nog niet in gespro ken is. Ik veronderstel, aldus de president, dat hier nog meer zaken aan het licht zul len komen. Daarom dring ik er nog eens bij u op aan, dat u niets dan de waarheid zult zeggen. Is het waar, dat u de kuil ia de ga rage eerst op Zaterdag hebt gegraven? Is dat ndet eerder gebeurd? Was het niet des nachts of reeds des Vrijdags? De Kort: Ik weet niet beter of het was op Zaterdag. President: U hebt gezegd, de kuil 05) Zaterdag te hebben gegraven, omdat u van anderen gehoord hadt, dat het op Zaterdag was gebeumd. De Kort: Zoo is het. ik weet het ook niet meer zeker. President: Is het waar, dat u achter het geheim gekomen bent op de wijze waai op u het verklaard hebt? 19 dat inderdaad tot u doorgedrongen, doordat u beklaagde eens in gedachten verzonken op de plaat9 zag staan, waar u inderdaad de kuil gegraven hebt, en hij een oogenblik later begon te ithreeuwen en met de armen te zwaaien? De Kort: Zoo is het gegaan. President: Waarom zei u aan den rech- I ter-commissarisIk was bang voor M.? De Kort. Dat zou iedereen geweest zijn. Na het rooken van een sigaar van Muyl- wijk ben ik eens een heelen dag ziek ge- weest. -Het is ook wel mogelijk, dat het de angst geweest is. Den volgenden dag heb ik er Muylwijk over gesproken, dat ik dacht dat die sigaar vergiftigd was. Toen heeft hij gezegd op zijn gewone huichelachtige ma nier: O, hoe kun je nu zoo iets van me den ken? En daarop heb ik gezegd: denk er om, iemand heeft een verzegelden brief van me, waar de hecle geschiedenis in staat. Deze brief gaat open als ik eens op een rare ma nier aan mijn eind kom. En zoo meende ik hem in mijn macht te hebben, want ik was wel degelijk bang voor hem. Ik ben ook eens bijna in den lichlkoker getuimeld. Ik wil niet zeggen, dat het werk van Muyl wijk is geweest, maar bang was ik voor hem. De verdediger Levy: Ik heb zeer sterk den indruk, dat u van het oogenblik af dat u hoorde van de vermissing van Busch, het vermoeden hebt gehad, dat die kuil heeft moeten dienen voor het lijk van Busch en dat u toen gedacht hebt: laat ik het voor me houden, dan heb ik een wapen in de hand als de baas me weer eens niet betaalt. De Kort: Daarvan is geen sprake. De verdediger. Wat dacht je dan wel van den kuil? Je moet toch een gedachte heb ben gehad? De Kort: Ik heb er geen gedachte bij ge had. Verdediger: Heb je hem ook niet ge vraagd waarvoor die kuil moest dienen? De Kort: Zoo. iets vraagt een werkman toch nooit?! Dan zou de patroon gauw zeg gen: wat een vervelende klier is dat en dan zou je er gauw uitliggen. De verdediger brengt daarna weer ter sprake de confrontatie van Muylwijk mei getuige voor den rechter commissaris. Ik wil aannemen, aldus mr. Levy, dat ge aan den dood van Busch niet schuldig zijt. De Kort: Dat zal mij een zorg zijn! De Kort: Hij zegt immers, dat ik zoo veel van hem heb gesleept. Altijd maar weer meer! Wat ben ik dan, roept getuige sarcastisch, een stommeling, dat ik er niet stil van beo gaan leven! Verdediger: Ja maar, voor welk feit zou beklaagde u in de gevangenis willen hebben? President (cogeduldig): Voor chantage en heling. Deze man kent toch het Wetboek va* Strafrecht niet uit zijn hcofdl Daarna wordt opnieuw getuige Eeltjes voorgeroe pen. De president zegt hem, dat hij niet bang behoeft te zijn om op vroeger alge- legde verklaringen terug te komea en vraagt hem nogmaals ol hij niet mode heeft ge holpen aan het graven van den kuil. Keltjes blgft het ontkinnen. Hij had dien Zaterdag ander werk. President: Maar kan de kuil nic-t op Vrgdag zijn gegraven? Eeltjes: Ik kan het niet zeggen. Do Kort: Hij bezweert bij zijn vrouw en tenderen, dat hij niet geholpen heeft ik doe zoo iets niet, maar hun broer is toch ook een geloovig mcnsch, die zal de vraar- 1 heid wel spreken. Laat de rechtbank dan hun broer hooren, die was er ook bij. Beklaagde herinnert zich wei, dat hij Eeltjes mede opdracht heeft gegeven om den kuil te graven, niet echter, dat hij Beltjeo heeft zien graven. Hoeveel geld had Busch bij zich? Getuige Janssen heeft den makelaar op den dag van dien? verdwijning te Rotterdam ontmoet met Claassto en Loretto. Hg was bijna altijd in het gezelschap van deze heeren. Getuige heeft toen in de wachtkamer ten onderhoud gehad over zaken. De beide anderen hielden zich afzijdig, wat getuige wel wat verwonderde, omdat ze altijd als parasieten aan Busch hingen. In den Joop van het gesprek heeft Busch zijn portefeuille uit zijn zak gehaald en gezegd: Ik kan f60.000 contant betalen. En hg liet zien, dat hg een groot pak bankbiljetten in zijn portefeuille bad,- hetwelk getuige wel op i 60.000 schat Na afloop van dit gesprek is Busch met Glaaseen en Loretto in dien trein gegaan. Hij zei, dat hg naar Amsterdam ging. Den volgenden dag had getuige Busch naar aan- leiding van het bovenbedoeld gesprek weer noodig omdat er besloten was tot een affaire. Getuige beeft den volgenden dag Claassen naar Busch gevraagd, maar deze antwoordde lachend: Die zal wel met een meid naar Amerika zijn. Getuig6 Pot is met Busch in gezelschap geweest te Rotterdam op den da°j van diens verdwijning. Tot Voorburg heeft nrj 's avonds met hem gereisd in de richting Amsterdam. Busch had toen voel geld bjj zich, zeker meer dan 140.000. President tot beklaagde: Het komt nu toch wel vaat te staan dat Busch duizenden en duizenden guldens bij zich had. Waar is dit geld gebleven? Beklaagde: lk heb niet meer dam 15000 A f 6000 genomen. Fresïdent: Dat u niet meer gehad hebt is mogelijk, maar waar is do rest geble ven? hoort de verklaringen van de getuigen en kunt uw conclusies er uit trekken. De gescheiden vrouw van Loretto zegt, dat deze in 1916 naar Amerika is gegaan. Z(j was bekend met al de sikenvrienden van haar man. Ze hoorde na de verdwgmng van Busch voor het eerst hiervan van naar man ai deze zeide, dat hij wel naar het buitenland zou zijn gegaan. De president deelt mede* dat qa de pauze drie getuigen op verzoek van beklaagde met gesloten deuren gehoord zouden worden. Het publiek moest hier achter niets ge heimzinnigs zoeken; een dier getuigen is een vrouw, die de beklaagde wel eens aan gehaald heeft en wier naam hp liever niet bekend wilde hebben. Daarna is gepauzeerd Getuige décharge gehoord. Na de pauze worden met gesloten deuren drie getuigen A décharge gehoord en daarop wordt de openbare zitting hervat. Dam verschijnen een aantal getuigen A décharge, die zich bij den verdediger beb- ben aangemeld om mededccling te doen van gevallen, waarbij personen bewusteloos wer- den of overleden tengevolge van stoeipar- tijen of grepen in den hal9. Het blijkt even- wel, dat deze gevallen zich anders hebben toegedragen, dan hetgeen met Busch zou zijn geschied. Vervolgens wordt gehoord zekere Vink, j die het vorige jaar December het gebouw aan den Overtoom gehuurd heeft, die ver klaart, dat toen hij er korten tijd woonde hij hield er een verkooplokaal Schopman I bij hem kwam met een anoniemen brief, I waarin Muylwijk beschuldigd werd van moord op Busoh, mr. Wijsman en <ïe«n heer Verdediger. Toen u het kabinet van den Van der Stijl in Den Haag. Schopman zei, rechter commissaris binnen kwam en de r aat liet hem wel f 1000 waard was al9 de verdachte daar zat, heeft deze immers ge- zaak uitkwam. Getuige gaf hem daarom in roepen: Je kunt nu de heele waarheid zeg- overweging den brief aan de justitie te zen gen, ik heb alles bekend! Maar jij kunt nu den. Dit schijnt geschied te zijn, want kor- nv.jn straf een boel verlichten of verzwaren. Beken jij nu, dat je f 3000 van mij gehad hebt van het geld van Busch. De Kort: Dat heeft hij gezegd. Beklaagde blijft het ontkennen. President: Het staat in het proces-verbaal van den inspecteur Van Sldbhe, die er hij was. Beklaagde: Mijnheer Van Slobbe ver klaart zooveel dat onwaar is. President: U moet u wat matigen. Het zijn amblseedige verklaringen. Tot De Kort: Waarom denkt u dat Muyl wijk niet de waarheid spreekt? De Kort: Omdat ik nooit eeo rooden cent gehad heb. Getuige wendt zich dan tot beklaagde en zegt: Je vertelt nu, dat je genade van God gekregen hebt voor je misdaad, cl, als het een ongeluk is geweestdat Busch is dood gegaan, daarvoor. En nu ga je er oen nieuwe misdaad bovenop staf- pelen. Nu help je mijn vrouw en mij naar do verdoemenis! Mijn naam is weg hier in Amsterdam, ik kan geen baas meer krijgen! Eh je wilt mg met alle geweld in do gevangenis hebben. Verdedüger: Waarvoor denkt getuige, dat Muylwgk hem in de gevangenis wil helpen? Yeor wolk 'feit? len tijd daarop kwamen rechercheurs niet den brief bij get. In den brief stond verder, dat de Kort het muurtje gemetseld had. Toen de kist gevonden was heeft Schop- n.an naar get. had meegedeeld, f 1000 ge zonden aan commissaris Pateer. Dit geld is ij ij Schopman teruggebracht. De verdediger merkt op, dat de anonieme brief het poststempel droeg 10 Oct 1924, doch get blijft er bij, dat SchopraaD eerst einde Dec. 1924 of begin Jan. 1925 met den brief bij hem is geweest. Toen op den bcwusten Zaterdag de kist is gevonden is hij des avonds naar Schop man gegaan om hem daarvan mededeeJing to ci'*en. Schopman was zeer verwonderd, dat de kist inderdaad gevonden was. De verdediger merkt op, dat „men" het vreemd vindt, dat Schopman niet als ge tuige gehoord wordt. Pleiter heeft er geen belang bij, omdat hij bekl. slechts zou be zwaren. De Officier zegt er geen prijs op te stel len Schopman als getuige te laten hooren. Hij acht dit niet noodig. De vrouw van De Kort als getuige. Als getuige A décharge wordt vervolgens gehoord de vrouw van den metselaar De Kort President: Kfaam u met hel gezin van Muylwijk in aanraking en hoe kwatm dat? Vrouw De Kort: Mevrouw had een werk ster noodig en toen heb ik mij aangeboden. President: Hebt u nooit van uw man van Busch gehoord? Vrouw De Kort: lk hoorde, dat hij naar het buitenland was gegaan. President: Hebt u nooit van uw man ge hoord, dat Busch daar begraven lag? Vrouw De Kort: Nee, mijnheer! President: Hebt u wel eens geld van Muylwijk gekregen, behalve hetgeen u ver diende? Vrouw De Kort: Nee, mijnheer! Zij deelt thans mede. dat, toen haar man in Zuid-Afrika was, zij van hem geld ont ving. Daarvan betaalde zij ook het voor schot van de Zuid-Afrikaanselie Voorschot- j kas terug. Zij betuigt met klem, dat niet I waar is, wat Muylwijk in zijn dagboek schreef, dat zij geld van hem beeft gekregen. President: Toen uw man bij Muylwijk was, kreeg hij toen geregeld loon betaald? Vrouw De Kon. Dikwijls werd niet gere geld betaald, doch het kwam aJtijd terecht. President: U hebt dus nooit cadeaiux in geld ontvangen? Vrouw De Kort: Nee, mijnheer! De verdediger: Heeft getuige wel oens boodschappen naar Muylwijk gebracht? Of briefjes? Vrouw De Kort: Dat was toch niet noo dig. want mijn man werkte bij hem. Verdediger: Maar toen uw man niet meer bij hem* werk!e? Vrouw De Kort: Daar weet ik niets van. Ik weet niet of Muylwijk en mijn man el kaar nog wel eens spraken. President (lot beklaagde): U zegt, dat u aan getuige f 25 en 150 hebt gegeven. Houdt u dat vol? Muylwijk: Ja, die heb ik gegeven. Vrouw De Kort: Ik heb nooit geld gehad. Be moest I 26 van mevrouw hebben, f 15 had ik haar geleend en de rest heb ik voor haar uitgegeven. Haar man zou ze mij beta len, doch ik heb die f26 nooit gehad. President (bot beklaagde): Houdt u het nu nog vol? Muylwijk: Ja. President: Waarom gaf u haar geld? Muylwijk: Omdat haar man mij dat ge vraagd had. Verdediger (tot getuige): Maar waar leef de u van, toen uw man in Zuid-Afrika was? Vrouw De Kort: Ik kreeg minstens f 100 per maand van mijn man en drie jongens van mij verdienden in de bouwvakken f27.50, f 18 en f6 of f8. Heftig incident. Daarna wordt op verzoek van den verde diger gehoord zekere Lief man, die inlich tingen geeft over Busch. De verdediger stelt verschillende vragen. Bij een dezer vragen weigert de president deze toe te laten. President: l"k wensch er niet verder op in te gaan. Verdediger (woedend): Ik wensch mijn opmerkingen te maken 1 President: Aan mij is de leidringl Verdediger: Wilt u dezen brief voor ge tuige Jaten waarmerken President: De rechtbank laat deze vraag niet toe. Verdediger (zich nog heviger opwindend): Gaat u dan maar verder alleen uw gang! President: Graagl Maar wenscht u dan geen verdere getuigen le laten hooren? Verdediger: lk wensch nog meer getui gen gehoord te hebben. Maar weigert u dezen brief door geiurge ke laten waarmer ken? President: Ja, dat weiger ik. Ik heb met de rechlibank overleg gepleegd. Dan komt voor de aannemer van den Broeke. Als het incident nog oenigen tijd heeft voortgeduurd, schorst de president de zit ting voor een kwartder. Na heropening van de zitting hoort de rechtbank nog een aantal getuigen, meerco- deels meubelfabrikanten, die omstreeks 1915 met Muylwijk in zakenrelaties hebben gestaan. Zij verklaarden aan Muylwijk meubelen in consignatie te hebben gele verd. Daar eenigen hunner geen feitelijke mededeelmgen kunnen doen betreffende de betalingen van Muylwijk, stelt de recht bank hun verhoor tot nader uit om hqp in de gelegenheid be stellen hum boeken uit dien tijd nog eons te raadplegen. Don wordt de zitting verdaagd lot heden. D. Mo. Callura viool, ,oa. Concerto in D (le ged.) (Mozart). 8.50 Londen, Davenlry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Kerkdienst. 9.35 Londen, Davenlry. The „2LO" Military Band. Concert. Birmingham (479 M. 5IT) The Slation Augmented Orchestra. Classical Favourites Bournemouth (386 M. 6BM) Wagner- muziek. o.a. Ouverture „Tannhauser". Cardiff (353 M. 5WA) Concert-door koor cn orkest. Manchester (378 M. 2ZY) Orgelmuziek en liederen. Newcastle (403 M. 5NO) Concert. Aberdeen (495 M. 2BD) Symhonicroncert. 10 uur: Londen, Davenlry (365 II. 2LO en 1600 M. 5XX) Voortzetting van het concert. VOOR HAANDAG 19 OCTOBER. 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenomroep. ItLlö: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. Officieele Am- sterdamsche lijd. 12 20 Leipzig (454 M.) Concert op de Hupfeld Phonola. 12.50: Parijs tl780 M. SFR) Concert Lucien Paris. 1.20: Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Orgelvoordracht. 3 20: Cardiff (353 M 5WA) Orkestmuziek. 3.50: Newcastle (403 M. 5IT) The Station Wind Quintet. Bournemouth (386 M. 6BM) Dansmuziek door het orkest van het Royal Bath Hotel. Manchester (378 M. 2£Y) Gramophone- platen. Dansmuziek. Aberdeen (495 M. TBD) David's Dance Orchestra. Glasgow (422 M. 5SC) Namiddagconcert, sopraan; bariton. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. Officieele Am- sterdamsche tijd. 5.05: Birmingham (479 M. 5IT) Concert. 5 20: Brussel (262 M.) Concert. 6.20: Londen. DaVentry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Lichte muziek. Bournemouth (386 M. 6BM) Musical Interlude. 7.20: Londen, Davenlry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 8.20: Londen. Davenlry (365 M. 2LO en JGOO M. 5XX) George Stockwin en Fred. Beck in a Tokot Entertainment. „Russian Folk Lore" (Tcherepnin). Birmingham (479 M 5IT) The „5IT" Male Voice Octet. Bournemouth (386 M. 6BM) Winter Gardens Night. Manchester (378 M. 2ZY) Concert. Or kest en liederen. 9.05: Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van solisten. 10 uur: Londen, Davenlry (365 M. 2LO en ,1600 AT. 5XX) Concert. Orkest. Selectie .Faust" (Gounod). RECLAME. verdrijft de pijn 5110 VOOR ZONDAG 18 OCTOBER. 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenwijding. 9.20: Leipzig (454 M.) Concert. Gewijde muziek. 10 uur: Bloemendaal (350 M.) Godsdienst oefening in de Geref. Kerk. 10.50: Davenlry (1600 M. 5XX) Tijdsein van de ,Big Ben. Weerbericht. 1.05: Parijs (1780 M. SFR) Concert. Lucien Paris. 3.20: Bournemouth (386 M. 6BM) Con cert. The Band of the 2nd Balt. The Kings Royal Rifle Corpc. 3.50: Londen, Davenlry (365 M. 2LO en 1600 M. 6XX) Concert. The Wireless Sym phony Orchestra o.a. Ouverture „Cockaigne* (Elgar). Birmingham (479 M. 51T) Concert. Ka mermuziek. Piano en vioolsoli. Cardiff (353 M. 5WA) Lichte. Orkest muziek. Manchester (978 M. 2ZY) Lichte klassieke muziek. Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Orchestra. Glasgow (428 M. 68C) Afternoon Concept Het is nog steeds de rubbermarkt, welke onze beurs boheerscht, zrj het dan ook, dat er thans duidelijk een strooming valt op te merken, welke er de voorkeur aan geeft de tegenwoordige situatie met een zeker scepticisme te beschouwen. In het beursverloop kwam dit tot uiting in de overheerschende tendenz tot winstnemingen. Men vindt het thans blgkbaar welletjes en prefereert een getoucheerde, winst, het aan andereo overlatende op een verdere stijging to speculeeren. Er is veel voor een deiv gelgke politiek te zeggen. Men kan veilig aannemen, dat al het goede, wat de rubber- markt to bieden vermag, in de huidige koersen ruimschoots is verdisconteerd. Hier- bg komt, dat inmiddels men tot maatregelen is overgegaan, die weliswaar misschien niet onmiddellijk, doch tz.t zekerlijk hun in vloed zullen uitoefenen. Wanneer het in vloedrijke moment er zal zijn, is even on naspeurlijk, als het begin dezer boomperiodo onnaspeurlijk is geweest Do psychologie van de beurs is thans zóó, dat het voorzichtige element den boventoon voert. Dat bewgst de reeks winstnemingen van deze week, zij het ook met enkele t#- delijke onderbreking. Wat hierbij remmend werkt, dat zgn de groote fluctuaties in de meer en minder courante soorten, n.L met dien verstande! dat de rubberwaarden, op een belangrijk lager niveau beland, onmid dellijk weder koopwaardig worden, en der halve ook direct weer de noodige kooplust "trekken. Dat is de veerkracht, waardoor de rubberafdeeling zich kenmerkt, een veer kracht, die op een reëelcn ondergrond steunt, Da^ is het attractieve, het veilige element. Maar toch is er een gevaar, en wel dit, dat ook deze, gelijk elke veerkracht, moet verslappen, zoo dra de up and downs te veel vuldig worden. Dan zal men ten slotte een lager eind-niveau terugvinden on het is juist dit niveau, hetwelk alsdan zeer gevoelig zal blijken te zijn voor nieuwe invloeden. Het steeds verder oploopen van den rub- berprijs heeft in de jongste dagen wederom stemmen doen opgaan tot radicale opheffing der restrictie. En het bericht uit Colombo ter zake van een voorstel om het percentage der standaard-productie van 75 op 95 pet. te brengen wijst zekerlijk in deze richting. Kten zal natuurlgk moeten afwachten welke invloed van een verhooging zal uitgaan. Echter zijn ten deze verrassingen lang niet uitgesloten. De rubberprijs is ook thans weer opgeloopen, zoowel voor loco als voor termijn-leveringen, hetgeen het optimisme versterkte. Maar toch doet hierbg eigenaardig aan het feit, dat op) vrij omvangrijke schaal werd winst genomen en dat de affaire in den rubberhoek een vrijwel kalme stemming vertoonde. Dat men intusscben niet stil zit om uit de huidige impasse te komen, die de grootste wanverhouding tusschen vraag en aanbod, tusschen productie en consumptie, teweeg brengt, blijkt wel uit het feit, dat men van Amerikaansche zgde concessies heeft weten te verkrijgen om in Liberia 1 millioen acres land voor den rubber bouw in cultuur te breftgon. Op den duur rekent men mttt een opbrengst vau 250.000 ton rubber, zijnde de helft van de huidige wereldproductie. De resultateD van dezen opzet zullen zich nar tuur 1 (jk pos over eenige jaren kunnen doen gelden, maar hieruit blijkt toch wel teo zeerste, dat do voorwaarden voor eeo voort gezette boompsriode ernstig gevaar looped Op den duur zal hier gaan gelijk met elke boomperiode-, dat de boomp.node „Gründer- periode" wordt, diö ta.t de tegenwoordige verhouding tusschen productie eu consumptie in haar tegendeel doet omslaan. Een steun-verleenend elanent ten onzent is de contramoe. die weliswaar in geringen omvang aanwezig is, maar die toch door haar dekkingsoperaties, waarmede zij onder de tegenwoordige omstandigheden niet te lang mag wachten, een zekere schokbreker is in den golfslag der Ouctuatiee. Over het algemeen kan mcü van de rub bermarkt zeggen, dat de stemming to zij non opzichte zeer wisselend en daardoor uiterst nerveus is. En hierdoor onderschout zich de rubberafdeeling van de overige ru brieken, welke langzaam maar toch zeker meerdere belangstelling .trekken en hoog«- re omzetten weten te boeken, waardoor de conclusie gewettigd is, dat er een ver schuiving in do publieke belangstelling plaatsheeft. Dit blijkt o.-m. uit de grootere animo voor aandeden Handelsvennoot schappen dit blijkt ook uit do groeiende voorliefde voor diverse industrieele aan deden. Èn daarnaast is nog een groot doel van het beurspubliek dat wars is van spe culatie en den bron vormt van waaruit de kapitaal- en emissiemarkt wordt gevoed. Want ook in de afgeloopen week is weder om beroep gedaan en aangekondigd op de beurs van den belegger. Er kan tegenwoor dig geen weck voorbij gaan of er hebben meerdere belangrijke emissies plaats, zoo wel voor publieke als voor private reke ning. Wederom zijn enkele conversieleenim gen aangekondigd waaruit ten overvloede blijkt, dat het algemeen rentepeil aanzien lijk gedaald is. In vroegere overzichten hebben wij reeds de verwachting uitgespro ken van 'n dalenden rentestand cn de hui* dige situatie stelt ons volkomen in het ge lijk. Veelal meende men voordien dat ei zelfs een stijging mocht worden tegemoet gezien in verband met de groote kapitaal behoefte welke opbouwend Europa zou heb ben. Men vergat echter hierbij een voor name factor, en wel deze dat er tengevol ge van do economische onzekerheid eca groot bedrag aan emplooi-loos kapitaal op beschikking wachtte. Nu do onzekere tij den voorbij zijn, nu handel en industrie sterko teekenen van opleving geven, nu wederom op betrouwbare, stabiele resul taten kan worden gewezen, wenscht heft kapitaal-bezittend deel der bevolking niets liever dan dit af te staan. En omdat meer en meer blijkt dat de publiekrechtelijke or ganen wederom een goed gefundeerde basis onder zich hebben, geeft men er de voor keur aan op hun emissies in te schrijven, ook op hun lager rentende, dan zich langer met een lage prolongatie of deposito- rente tevreden to stellen. In de bcteckc- nisvolle overschrijvingen der huidige lee ningen vinden wij het verschijnsel eener geleggersconcurenrtie. Hierin ligt dan ooh voor een deel de verklaring van het suo- ces der huidige emissies. In suikerwaarden ging deze weck niet zoo veel om; een gevolg van de minder gunstige berichten omtrent de kwaliteit van het pro* duet. Ook vóór tabakken bestond geen be paalde animo. Daarentegen waren Olie waarden beter gestemd, ondanks bericütcn van een prijsverlaging in Amerika. Konink lijke en Consols waren op hoogere prijzen gevraagd. Verder bleek cr in de scheep- vaart-afdeeling een levendige vraag naaï do aandeelen der Indische lijnen te be staan, waarbij aandeelen Mij. Nederland op den voorgrond traden. Wat Maekubeö betreft, deze fluctueerden herhaalde males' met als slot een stijgende tendenz. Jur- gens waren over het algemeen vast te noe> mcD, waaraaD jten tijdelijke reactie weinig afdoet.Van de Handelsvennootschappen wil lev wij noemen Reis», Linde Tevis, H. V* Holland en H. V. Java. Beleggingswaarden, gelijk trouwens te verwachten, waren wederom sterk prijs houdend. 10 Oct. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York cable 12.04 V& 59.23 11.52V& 11.28 2.48% 17 Oct 12.04V6 69.22Vi 11.18 11.38 2.48% De valutamarkt gaf deze week weinig bijzonders te zien. De stemming was voor francs en lires voor het grootste deel de* zer bericht8pcnode flauw tengevolge van aanbod voor buitenlandschc rekening. Blijk baar oefenden de besprekingen te Locarno dus geen invloed van eenige beteekeois* Vooral Londen was met omvangrijke ver kooporders op de markt aanwezig. Oslo en Kopenhagen waren echter vast gestemd. 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Neaerland 1919. 47> pCt. Nederland 1916 6 pCt. Nederl.-Indiö 1919 Amslerdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Compania Merc. Argenlinia Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Handelsver. Amsterdam Javascbe Cultuur-Mij. Gul tuur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mi Atchison Topeka 4 pCt Union Pacific aand, 9 Oct. 16 Oct 105^ 10554 101M 10054 S9H 9954 1015* 1014f 1595* 15754 "654 173 14054 144J* 12454 128 'X 415 41354 31754 319 8 8 16354 169 38554 388 377 35154 6754 65 ICO 16054 172 168 55754 550 31355 306 15054 150 501 491 437 415 49954 486 8954 89>4 141 14154

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11