No. 20121. DOftDSRDAG15 OCTOBER Anno 1925. BERICHT. Officieeie Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DHR ADVERTENTIES 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adrertenliên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantai woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer S Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voot Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week StO.10, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week' .Tr.r 0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Onze abonné's in de dorpen, waar agenten van het Leldsch Dagblad gevestigd zijn ontvangen heden bij de bezorging van ons blad, GRATIS onze WINTERDIENSTREGELING. DE DIRECTIE. CEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Vischwinkel, yischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG verkrijgbaar: SOHELVISOH A 10.16—10.26, SCHOL A 10.18, GEH. KABELJAUW A 10.24 pier pond, VOLLE en INMAAK HA RING A f 0.07 p|er stuk. N. C. DE GIJSELAAIt, Burgem. LeideD, 15 October 1925. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Belangrijke schenking. In de „Sts.-Crt". van heden is de volgen de mededeeling opgenomen: De heer A. Kerkhoven, te 's Gravenhage, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke historie te Leiden ten geschenke gegeven een collectie coleoptera uit Nederland en Neder- landsch Oost lndië, door wijlen zijn vader, den heer A. E. Kerkhoven, bijeengebracht. Deze voor het Museum zeer belangrijke Verzameling bestaat uit meer dan 20.000 'exemplaren in bijna 4000 soorten. De Regcering heeft met erkentelijkheid yan deze waardevolle schenking kennis ge nomen. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. De hier ter stede welbekende Centrale Commissie voor Arbeiders-ontwikkeling, welke onder meer sinds enkele jaren ont spanningsavonden voor werkloozen organi seerde, zal naar wij vernemen, vermoede lijk nog maar korten tijd in den tegenwoor- digen vorm bestaan. Door besluiten van de S.D.A.P. en het N.V V. is korten tijd geleden opgericht een Landelijk Instituut voor Arbeidersontwikke ling, waardoor voortaan de ontwikkeling en ontspanning der aangesloten arbeiders van uit een centraal punt wordt geleid. In den korten tijd van het bestaan van dit 'Instituut zijn reeds in een groot aantal plaatsen afdeelingen opgericht, terwijl de toetreding van leden zeer bevredigend is. Ook hier ter slede zal het thans komen tot de oprichting van een afdeeling van het Instituut. Op Maandag 19 October a.s. zal in het Leidsche Volkshuis, Apothekersdijk, de op richting plaats hebben ter gelegenheid waarvan door de Commissie voor Arbeiders ontwikkeling een kunstavond wordt georga niseerd. Op dezen avond zal o.m. optreden de be kende concertzanger Bram van der Stap, uit Delft, terwijl door den heer Koos Vor- rink, leider van het Instituut, een rede zal worden uilgesproken. Er wordt Liaandag op ^en volle zaal gerekend. De zeereerwaarde pater prof A. R. Wel- ?chen, benoemd tot hoogleeraar vanwege de Sin-Radboudstichting aan de Universiteit alhier, om onderwijs te geven ip de Tho mistische wijsbegeerte, stelt zich voor zijn ambt te aanvaarden met het houden eener redevoering op Woensdag 4 Nov. a.s., des namiddags te twee uur, in het groot-audito rium van het Universiteitsgebouw. Door wijlen'dr. A. C. J van Goor, te Am sterdam overleden, is bij testamentaire be schikking aan de St.-Radboudslichting gele gateerd: zijn uitgebreide bibliotheek, micro scoop, eenige fossielen, benevens een zeer belangrijk herbarium. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het propaedeutisch examen in de theologie, de beer J. Overduin, alhier. Bij K. B. is goedgevonden, dat tijdens het aan prof. mr. J. Simon van der Aa, van dë Universiteit te Groningen, verleend verlof van X Oct. 1925 tot en met 30 Juni 1926, ten einde te kunnen voldoen aan een hem ver leende internationale opdracht, tijdelijk wordt .belast met de waarneming van de betrekking van gewoon hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan die uni versiteit, om onderwijs te geven in het straf recht en de strafvordering, mr. P. M. Trap man, alhier. Na onderhandsche aanbesteding heeft het architectenbureau Posthumus Meyje9 en Zoon te Amsterdam, aan de N.V. Wernink's Beton Mij. alhier, opgedragen het sloop- en betonwerk ten behoeve van de uitbreiding •'an het Agentschapsgebouw der Nederland- Bank, Noordeinde, hoek Heulstraat, te s "ravenhage, voor f 90.800. Het Vlaamsche Volkstooneel. Manken van Nienmeghen. Door toedoen van het Alg. Ned. Verbond, afd. Leiden, en het Dielsche Verbond heeft Leiden gisteravond nogmaals de gelegenheid gehad kennis te maken met de Maria legende van bovenslaanden titel en er is een goed gebruik van gemaakt. De schouw burg was goed bezet Nogmaals, zeiden we. Dit waar Mariken van Nieumeghen hier reeds een paar maal is ten tooneele gebracht, n.l. in Januari 1920 ter gelegenheid van het eerste lustrum der V. V. S. L., onder regie van Chrispijn Jr., toen alle rollen door dames werden ge speeld en begin October van datzelfde jaar door het Schouwtooneel. onder regie var. Adr. van der Horst. Reden, waarom we van dit middeleeuw- sche drama van pl.m. 1500, dat behoort tol de uitzonderingen, die den tand des tijds weerstonden en dat, hoewel het zuiver een katholieke geest ademt, toch genietbaar is voor anderen door den breed-opgezetlen strijd lusschen God en Duivel, gelijk ook Faust en Tannhauser, zij het natuurlijk anders let op den tijd der compositie! bevat, op zichzelf weinig meer behoeven te zeggen. Ook den inhoud mogen we daarom als bekend veronderstellen. Blijft voor ons over de opvoering door het Vlaamsche Volkstooneel, waarmede Leiden reeds kennis maakte door het ten tooneele brengen van ,,De gekroonde Leersse". Even als toen is dit gezelschap ook gisteren ons niet meegevallen. Wanneer het gezelschap eens met een zuiver Vlaamsch spel kwam? Het Middeleeuwsch met Vlaamschen long- val wordt onduidelijk boven den Moerdijk Al dadelijk frappeerde ons het décor en dit te meer, waar de opvoering juist in ge heel primitieven stijl was gehouden, waarbij veel werd overgelaten aan de idee van den toeschouwer. Het decor was, we zouden bij kans zeggen, hyper-modern en aldus niet in overeenstemming met den stijl van stuk en opvoering. Wat decor en tooneelinrich- ting betreft, prefereeren wij verre de triptiek zooals die door Chrispijn en v. d. Horst werd toegepast. Dat spreekt meer en duidelijker Bij de vertolking waren vele zwakke plekken. Wijzen we b.v. op de hinderlijke niet-rolvastheid van den oorn, gespeeld door Leo Lambert, 't spreken lusschen de coulis sen door den „lezer", die daarnevens weinig krach/t bijzette aain zijn op zich zelf een tonige rol en zoo zouden we meer kunnen noemen. Het geheel droeg iets mats, temeer waar de Mariken van Judith van Gelder be schikte over een te weinig crescendo-ver mogen en de duivel van Staf Bruggen, hoe goed ingezet, te weinig afwisseling wi9t te vinden. Denk eens aan dien duivel van Jan Muschl Het Wagenspel, de groote kern van de legende, deed het evenmin ails moest. Mas- scheroen viel hier te prijzen. De scène bij den Paus leed aan algemeene „bleekheid". Goed was die Moeye, hoewel nu en dan slecht te volgen en het tooneeltje in de Antwerpse he kroeg deed het. Dat was echt Vlaamsch I Summa summarum heeft deze opvoering van dit mirakelspel door dit gezelschap onder regie van Johan de Meester Jr. ons weinig bekoord en overtuigd. Hetzelfde geldt voor de muziek van Karei Albert onder den dirigent Jac. van den Burg. Deze muzikale onderstreeping verhoogde o. i. de i kracht al zeer weinig. Het publiek leek ons ook niet zoo enthou siast. al- werd geapplaudisseerd Mariken werd nog een fraai bouquet aan geboden. De Minister van Oorlog zal de Gorselsche hei waarschijnlijk weer voor het publiek sluiten, daar het meertje dezen zomer door achtergelaten papieren en rom mel zeer verontreinigd werd. Gistermorgen om zeven uur werd door den Havendienst te Sc'hevenin- gen een vrij groote boot waargenomen, die blijkbaar door het slechte weer uit den koers was geraakt en geen kajiszag tegen den sterken wind op, voort te komen. Het schip, dat een schroefboot bleek te zijn, waarvan men de nationaliteit niet kon vaststellen, scheen geen volle lading in te hebben, zoodat, door de deining der zee, het achterschip n^ar boven gestooten werd, waarbij de schroef bóven den zeespiegel uitkwam. Zoodra men het vaartuig be merkte, werd het personeel van de Noord en Zuid-Hollandsehe Reddingmaatschap- pijen gewaarschuwd om zich gereed te hou den. Tegen negen uur bleek de kapitein aille pogingen om vooruit te komen, op te geven en werden, zooals in zulk een geval ge bruikelijk is, twee ankers uitgeworpen. De vrachtboot is diaar den geheelen dag blij ven liggen. Gevaar is niet aanwezig. De heer Luynenburg, te Veur, heeft in zjjo tuin een ringslang gevangen, die een loigt6 had van 60 cM. en ruim 1.5 M. lang worden kan. De heer Luynen- burg heeft deze slang aan den Dierentuin in Deo Haag ten geschenke gegeven. De heer Nehemiade Lieme, I directeur van de Centrale Arbeiders Verze- I kering- en Deposilobank in Den Haag, is gistermiddag toen hij zich naar zijn kan toor in de Rijnstraat begaf, in de Adelheid- straat door een motorrijder aangereden, waarbij hij o.a. aan zijn eene been ernstig werd gekwetst. Het been is zwaar gekneusd zoodot met het herstel wel eenige weken ge moeid zuilen zijn. Men meldt ons van Aale- meèrderdijk: Ten gevolge van hei verhoo- gen van het invoerrecht op afgesneden bloemen in DuiLsdhland van 180 op 300 Mark per 100 K.G., was de markt, wat chry santen betreft, vorige week zeer lusteloos. Deze week echter is hel met de prijzen dier bloemen veel beter, wat gelukkig is, daar hot vooral de kleinere kweekers zijn, ook hier in de buurtschap, db deze bloe men in cultuur hebben. Met dv rozen gaat het thans zeer best; door haar licht gewicht drukt het invoerrecht in Duilschlaind zeer gering (pl.m 3 ct. per roos). Deze week werden zij tot 40 cts. per stuk betaald. Met het forceeren van seringen beginnen de kweekers all weer. Dinsdag verscheen de cel- wagen van het Huis van Bewaring voor het politiebureau Raampoort te Amsterdam ten einde daar een arrestant af te halen en dezen naar het inslructiegebouw over te brengen. Alvorens de arrestant naar binnen werd ge bracht, ging de veldwachter in een der cel len van het voertuig kijken, toen plotseling de deur achter hem dicht klapte. Daar hij zelf de sleutels bij zich had en de deur aan de binnenzijde geen slot heeft was de ge rechtsdienaar een gevangene. Goede raad was duur. Nadat de zaak aan alle kanten be keken was, weid de arrestant weer naar bin nen gebracht, terwijl de wagen naar het Huis van Bewaring reed, waar duplicaatsleu tels aanwezig zijn. Hier werd de man die zichzelf had ingesloten op vrije voeten ge steld. 0 Ter vergadering van de Prov. Synode van Noord-Holland der Geref. Ker ken van gisteren hebben zich eenige voor- aanslaande gemeenteleden van Amsterdam- Zuid ^aangemeld met verzoek, gehoord te worden inzake de kwestie-Geelkerken. Hun is echter de toegang tot de vergadering ge weigerd. Als bewijs van bevoegdheid tol oordeelen van de classis Arasterdam, die voor het overgroote deel uit plattelands-ouderlingen bestaat, dienen het volgende historische voorval: Toen het besluit gevallen was om dr Geelkerken alsnog niet te suspendeeren, ofschoon hij naar het oordeel der classis „ipso facto", zooals het onderteekeningsfor- mulier zegt, gesuspendeerd zou zijn door het niet voldoen aan wat het onderteekenings- formulier eischt, vroeg een der bovenbe doelde ouderlingen: „Voorzitter, wat is dat „ipso facto"? en na door den voorzitter hier omtrent te zijn ingelicht: „Maar, voorzitter, wat is nu eigenlijk 9uspendeeren?" Tableau. Hetmagvanbekendiieid wor-. den geacht, aldu3 „De Tel." dat de Volen- dammers over het algemeen „hun natje en droogje" wel lusten. Zijn vooifoeelden van het „natje" doorgaans te over te zien, van het „droogje" is thans een en ander aan het licht gekomen. Zekere L., winkelier te Volendam, heeft sinds eenigen tijd de gewoonte om al heel vroeg in den morgn een kar, waarin ver schillende soorten van koek, voor zijn win kel gereed te zetten. Dit had de aandacht ge trokken van een aantal jeugdige Volendara- mers, die op de touwfabrieken in het nabu rige Edam werken en 's morgens vroeg den winkel van L. passeerden. Wierpen zij in het begin alleen maar verlangende blikken naar den koekvoorraad, al spoedig werd een trom mel met koek medegenomen. Een voorbeeld, dat weldra navolging vond. L. miste zoo in korten tijd een 7-tal trommels met diverse soorten koek, zooals gevulde koeken, sprits en en z.g. jodenkoeken. Blijkbaar smaakte de „verboden vrucht" den Volendammers (al len jongens van 15 lot 24 jaar) zeer goed. Zelfs was één hunner in staat om 's morgens om 4 uur op een plein niet minder dan 20 koeken te veroberen! Bij het wegnemen der koek moet zich vooral onderscheiden hebben zekere „Kees", terwijl, het record van 't koek eten stond ten name van de gebroeders J. Eenmaal moet zelfs een Volendamsche schoone aan het koekontbijt in den vroegen morgen hebben deelgenomen. Naar wij vernemen heeft de politie, juist op het tijdstip, dal het record koek-eten zou worden verbeterd, ingegrepen. Een vijftiental jongens zijn in verhoor genomen. De prijzen van deze „edele wedstrijden" zullen vermoe delijk op een nader té bepalen datum te Haarlem voor de rechtbank worden uitge-. reikt De kruiser „Java" heeft gis termiddag halftwee de reis van Amster dam naar lndië aangevangen- Zeer velen hadden zich, ondanks het stormachtige öarfst- Y/eer, aan do Javakade verzameld, om den ver trekkend en Jantjes een afscheid toe te Maandagavond heeft op den weg tuBschen Ulvenhout en Ginneken, nabij den watertoren, een brutale mishandeling van twee meisjes uit Breda, de 18-jarige M. B. en de 17-jarige N. D., plaats gehad. Bei den beerden omstreeks negen uur van een familiebezoek, dat zij aan de familie B. K., te Ulvenhout, hadden gebracht, terug. Toen zij ter hoogte van den watertoren reden, werden zij door twee mannen lastig gevallen, die weigerden van het fietspad te gaan. Beide meisjes reden op één fiets, M Voorop en N. op den bagagedrager. Toen de meisjes protesteerden, duwden de belhamels haar van hel rijwiel zoodat de beide meisjes in en vrij diepe sloot vielen. M. kon zich nog met moeite aan een paaltje redden, maar D. zonk weg Er passeerde juist een auto, waarin vier heeren gezeten waren. Dezen brachten het meisje, dat geheel bewusteloos was, op het droge. De fiets werd met een haak uit de sloot gehaald. Nadat men na tien minu ten het meisje bijgebraoht had, had men haar zoover, dat zij te voet, onder geleidde, naar Ulvenhout kon teruggaan, terwijl ondertus- schen de auto met de vier heeren de belha mels in allerijl achterna ging. Het gelukte den heeren, de onverlaten te pakken en zo aan de surveilleerende Rijkspolitie le Ulven hout over te leveren liet -meisje beeft behalve oen hoofdwonde, ook het been bezeerd. Na te Ulvenhout van ander kleeren te zijn voorzien, zijn de meisjes door familieloden naar Breda terug gebracht. Aan de in het v o o rj aar 1926 te houden veertiende Nederlamdsche Jaar beurs zal als nieuwe giroep, behalve de ai- deel in g Bouwmaterialen en de groep Meu belbeurs, verbonden zijn een Galanleriè- beurs voor den handel in galanterieën, speelgoederen, kramerijen en huishoudelijke artikelen uit glas, porselein en aardewerk vervaardigd. De Galanterie-beurs zal wor den gehuisvest in speciaal daarvoor op te richten paviljoens op het Vredonburg. Bij een bezoekaanEl ten, bleek dat de Duitsche douane er scherp op let, of uit Nederland ingevoerd pluimgedierte wel voldoet aan de exportbepalingen. Üe Duit- schers verlangen, dat geslacht wild bij in- voer geheel van veeren is ontdaan, en het I moet den laalsten tijd veelvuldig voorkomen dat Nederlandsche kippenexporteurs groote zendingen terugkrijgen, omdat de kippen en i hanen niet goed of onvolledig waren geplukt. Er wordt daarop over de grens zoozeer gelet, dat men de zendingen eenvoudig weigert toe le laten. Het kan dus nuttig zijn, dat men hier te lande met deze gewoonte op de hoogte is en zich tegen schade dekt. BINNENLAND. Officieeie opening van de herstelde Dofl kerk te Utrecht Installatie van de radio-commissie. De Bioscoopwet in de Tweede Kamer. BUITENLAND. Dnitschland treedt toe tot het veiligheids* pact, is te Berlijn besloten. De ontruiming der Kenlsche zone nog een moeilijkheid. Mussolini toch naar Locarno. De Oostenrijksche regeering solidair met minister Mataja. Het incident is gesloten. Pressie door Amerika en Engeland of Frankrijk inzake do scholden. De Vereenigde Staten voor volslagen auto* nomie van China. Conducteur: „Kunnen de heeren niet lezen? Verbodèn te roodoenl" Verscheidene stemmen: „We kunnen nJets zien door den rook". DE ALGEMEENE TOESTAND. Dnitschland aanvaardt het Westelijk pact; een mooi re- snltaat dns reeds te Locarno verkregen. Frankrijk duide lijk gemaand door Engeland en Amerika. De Chineesche autonomie. De reis van Kempner naar Berlijn is met succes bekroond. Na urenlange redeneering heeft het Duitsche kabinet de houding der Duitsche delegatie goedgekeurd. Kempner is weer naar Locarno vertrokken. Het Westelijk pact is dus verzekerd. Over de werkelijke beteekenis van Kemp- ner's reis schrijft het „Berl. Tageblatt" nog: De Duitsche delegatie heeft weliswaar verklaard dat staats-secretaris dr. Kempner alleen naar Berlijn is gereisd om de rijks- regeering op de hoogte te stellen van den stand van zaken maar in werkelijkheid moet hij de toestemming trachten te winnen van den rijkspresident en van de rijksregeering voor de regeling die ten opzichte van ar* tikel 16 van het statuut van den Volken bond is voorgesteld. De rijkskanselier die erg voorzichtig is, daar hij met de Duitsch- nationalen moet rekening houden, heeft do voorgesteld© oplossing slechts onder voorbehoud aanvaard. Het blad meent dat het geen zin heeft de werkelijke oorzaak van de komst van dr Kempner te verheimelijken. De Duit sche delegatie had voor haar vertrek de noodige volmacht ontvangen, maar de on derhandelingen hebben een anderen loop genomen dan men verwacht had en daar om is deze volmacht niet meer toereikend. Maar al te goed kan men begrijpen dat Luther en Stresemann die rekening wensch- ten te houden met den biimenlandschen politieken toestand, daarom besloten heb ben staatssecretaris dr. Kempner naar Ber lijn te zenden ten einde de noodige vol machten te halen. De groote meeningsverschillen zijn jïus uit den weg geruimd en de onderhandelingen over het garantieverdrag in het Westen zou den dus reeds kunnen worden gesloten. De Duitsche delegatie te Locarno heeft echter nu de aandacht gevestigd op de gevolgen en de resultaten van het garantie-verdrag. Duitschland verlangt 4e. ontruiming van de ICeulsche zone; voorts verkorting van den duur van de bezetting van het overige Rijn land; vermindering van het contingent dei enlcnle-lroepcn in het Rijnland; wijziging en verzachting van het in het Saargebied beslaande stelsel. In dit gebied moet hel referendum nog vóór het door het vredes-: verdrag bepaalde tijdstip plaats vinden Voorts verlangt Duitschland concessies aangaande het luchtverkeer en ten slotte ook een definitieve regeling van de'kwestie van Danlzig. Al deze cischen zijn geformuleerd door de rijksregeering tijdens de kabinets vergaderingen, die aan het vertrek van de Duitsche delegatie vooraf gingen. Zij zijn eigenlijk de instructies, die de gedelegeerden mee naar Locarno hebben genomen. Uit de Fransche en de Engelsche pers blijkt nu, dat Briand en Chamberlan niel zoover willen gaan als de Duitsche gedele-. geerden het verlangen Tot enkele conces- cies zijn zij echter wel bereid. De Keulschq zone wordt natuurlijk ontruimd. Ook zal het contingent der ententetroepen in het Rijnland worden verminderd en wel in dier voege, dat het beantwoorden zal aan de sterkte der garnizoenen, die zich vóór den oorlog in dit gebied bevonden. Briand zou zich voorts bereid hebben verklaard ook het in het Rijnland toegepaste systeem te ver zachten en er geen bezwaar tegen te heb ben, dat de volksstemming in het Saarge bied nog vóór den door het vredesverdrag vastgestelden lijd zou worden gehouden. Daarentegen willen de vertegenwoordigers der Westelijke mogendheden niet weten van j een verkorting van den duur van de bezet-, ting van het Rijnland en ook geen conces sies vcrleenen ten opzichte van de lucht vaart. Briand wil voorts nog, dat reeds te Locarno de verschillende verdragen zouden worden onderteekend. Zij zouden dan alleen r.og maar moeten worden geratificeerd doo? de parlementen. De conventies en verdragen, die men wil sluiten, zijn: 1. Een Rijnlandsch waarborgverdrag luf- schen Duitschland, Frankrijk, België, En geland en Italië. 2. Een algemeen arbilrageverdrag tua- schen Duitschland en Frankrijk. 3. Een algemeen arbilrageverdrag lus schen Duitschland en België. 4. Een algemeen arbitrageverdrag lus schen Duitschland en Tsjegho-Slowaklje. Een nader arbitrageverdrag tusschen Duitschland en Polen. 6. Een conventie tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakijc, en 7. Een conventie tusschen Frankrijk en Polen. Met betrekking tot de beide laatstge noemde conventies kan men zeggen, dat zij door Frankrijk worden gesloten met het doel, de Oostelijke arbitrageverdragen te waarborgen. Wat de verdragen afzonderlijk betreft kan worden vastgesteld, dat het Rijnland- sche waarborgverdrag dus uitgewerkt is en dat het Duitsch-Fransche en het Duitsch- Belgische arbitrageverdrag redactioneel, naar verluidt, gereed zijn. Ook de werk zaamheden met belrekkinz tot het Duitsch- Tsjecho-Slowaksche verdrag zijn op het punt van te worden beëindigd. Het Poolsche arbitrageverdrag zal mis schien niet onaanzienlijk afwijken van het Duitsch-Tsjecho-Slowaksche, aangezien Po len alleen de juridische kwesties bij het arbitrageverdrag wenscht te zien geregeld. Het is dus niet uitgesloten, dat het arbi trageverdrag mot Polen niet van algemee- öen aard zal zijn, zooals de overige. Chamberlain verklaarde tegenover de Engelsche journalisten, dat hij de onder handelingen to Locarno thans met nog grooter optimisme beschouwde dan de laat ste dagen reeds het geval was. Het eind der onderhandelingen was nog niet aange broken, doch het was in elk geval met tw*-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1