RECHTZAKEN. INGEZONDEN. RADIO-PROGRAMMA' VARIA, Eenige dagen na mijn bezoek en vóór de laatste bijzonderheden van de kwestie de. finitief waren geregeld, werd een derzelfde mannen die bijna den geheelen avond naast mij had gezeten aan de tafel waaraan onze besprekingen plaats vonden, tegen een bcom gezet en door zijn collega's neerge schoten omdat hij de bende oneer had aan gedaan door zijn wijze van optreden. Toen wij werden geroepen voor het avond maal werden wij wederom in de kamer ge bracht waar het roode licht uit de vele lampions een prachtig effect teweegbracht. Ik zag een disch welke zoo overladen was inet allerlei spijzen dat men nooit zou den ken zooiets te vinden in zoo'n afgelegen dorp. De eetstokjes waren van gesneden ivoor en vele der schalen en kannen van gedreven zilver. Ik had zelfs in de huizen der rijken nog nooit zoo iets gezien en gaf duidelijk blijs vaa mijn verrassing. Toen wij onder het gewone gcdruisch en vele plichtplegingen aan tafel gingen, fluia terde iemand mij in het oor: ,,dc leider heeft u groote eer bewezen met &1 die pracht." Ik begreep dat héél goed maar gevoelde mij zeer teleurgesteld daar er niemand mede aanzat die er als een bandiet uitzag, want ik had gehoopt om er genoeg te ont moeten om zo te kunnen bestudeeren. Even later bemerkte ik echter dat er ruim genoeg bij waren om in dat opzicht iedereen te kunnen bevredigen. Dit was de éérste maal, dat ik onder de bandieten ver- öcheen en de leider Ling had opdracht van alle andere leiders om te handelen naar eigen inzicht, zoo de militairen al thans weer geen val poogden op te stellen. De oogen van minstens vier groote ban dietenbenden waren gericht op hetgeen zich in het afgelegen gehucht zou afspelen. Gedurende den feestmaaltijd verliep alles in uitstekende orde en geheel volgens de heerschende gebruiken. Nadat de maaltijd was afgeloopen en tien officieren van 'Ie bandieten die als escorte van hun leider van de heuvels waren gekomen, gezeten waren maakte ik mijn opdracht van de Re geering bekend en legde uit welke rol ik speelde. Ik deelde mede dat de Gouverneur van Toe-tsjou werd vertegenwoordigd door Mr. TsjaDg; dat de commandant van de troe pen van de Begeering werd gerepresenteerd door generaal Wang. en ik weidde er over uit dat die mannen hier gelijke bevoegd heid hadden a's zij, die hen hadden afge vaardigd, Toen stemde ik openlijk toe om op te treden als vertegenwoordiger van de bandieten en dat ik geheel verantwoorde lijk was voor alles wat ik deed of overeen zou komen.* Wij hadden 'ruim een uur aan tafel ge zeten en gepraat over de voorwaarden van een overeenkomst toen plotseling alle ban dieten aan tafel overeind sprongen bij h'efc hooren van den schreeuw van een uil van héél ver. Zij drongen naar de deur erg opgewonden. Van mijn plaats af kon ik door de thans geopende deux zien en ver over den afgrond zag ik op den weg hóóg in de bergen een aantal lichten bewegen in het duister. Die kreet had de bandieten opgeschrikt het waren hoewel 't hun niet was aan te zien wel degelijk allemaal bandieten en zij stonden klaar om te vechten. Dood bedaard zeide ik: „Mijne broeders, ik heb er in toegestemd om u getrouw te verte genwoordigen in deze zóó belangrijke aan gelegenheid en ik stel mij ten volle ver antwoordelijk voor alles wat er gebeurt. Ik verzoek u kalm té blijven en weer plaats te nemen o.u de onderhandelingen voort te zetten." In antwoord op die woorden hernamen de bandieten hun plaatsen met een beleef de buiging. Zij waren zóózeer aan verraad van de zijde van de Regeeringstroepen ge wend die arme kerels 11 Den geheelen nacht duurden onze bespre kingen en het was een pak van mijn hart toen ik de bamboes weer zag wuiven in het grauwe licht van den naderenden dage raad. M'n éérste nacht in een versterking van de bandieten was voorbij en de onzekerheid ten einde. De besprokingen waren zéér vruchtdragend geweest en er waren rege lingen getroffen voor het inleveren van de geweren en munitie en tijd en plaats voor de uitvaardiging van de amnestie overeen gekomen. De militairen waren zéér ver heugd want zij konden aan hun meerderen het succes van de besprekingen rapportee ren en daarbij voor&l doen uitkomen in hoeverre dit was te danken aan hun po gingen en tengevolge daarvan bevordering maken of andere belooningen ontvangen. De bandieten drongen om mij heen als een troep schooljongens en bedankten mij voor den grooten dienst welken ik hun had bewezen; allen verlangden spoedig te vernemen wanneer zij weer rustig naar hun gezin konden terugkeeren. Als bandiet waren die kerels de schrik van hun vijanden geweest. Zij hadden in ieder gevecht héél wat soldaten doen sneu velen en waren thans beter gewapend dan ooit, maar zij verlangden er naar om er uit te scheiden en naar hun dorpen terug te keeren. Voor die henderden bandieten was het een vreugdevol uur, voor die z.g.n. ban dieten die jaren als roovers hadden moeten leven, hoewel niet uit vrijen wil!!! En wilt u meer lezen over de toestanden in arm, onbekend China 1 Nog deze maand verschijnt het „Het Onbeken de Chin a", door Caldwell bij A 11 e r t de L a n ge, te Amsterdam. C. C. BENDER. Amsterdam, 1410'25. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Er stonden Woensdagmiddag slechts li jaten od 4e fol en met dit kleine aantal $eia QQk cte belangstelling op de publieke fi&jiL^rbfyidL Oofc <Jezé W&e niet bijster Max G., uit Amsterdam had reeds eer der zich moeten verantwoorden voor het feit op den openbaren weg tusschen Sas- senheim en Voorhout zijnde een binnenweg met een auto in zoo snelle vaart een an der vierwielig motorrijtuig te hebben inge haald en aan den verkeerden kant (rechts) was voorbijgereden dat de veiligheid van het verkeer daardoor in gevaar werd ge bracht. De kantonrechter achtte het toen wen- schelijk den bestuurder van de andere auto nog te hooren. Beklaagde was nu niet ver schenen. De autobestuursfcer, mej. Cath. van Zijverden uit Haarlem, verklaarde nu ook dat beklaagde in razenden vaart haar achterop en aan den rechterkant was voor bijgereden. De Ambtenaar, de overtreding bewezen achtende, eischte een geldboete van f 10 subs. G dagen hechtenis. J. D., koopman te Leiden, was gedag vaard, terzake, dat hij een hond die onder een kar liep niet had gemuilkorfd. Beklaag de was niet verschenen, maar zekere J. Oijevaar, die daarvan den last had onder vonden was wel aanwezig en bevestigde het verbaal, waarna de Ambtenaar f 3 subs. 3 dagen eischte. Een landbouwerszoon uit Zoeterwoude J. C. W., was ten laste gelegd met een bespannen wagen over een z.g. stillen over weg van de Ned. Spoorwegen te hebben gereden, terwijl een trein naderde, zoodat de conducteur, die den trein bestuurde, zich genoodzaakt had gezien de snelheid te verminderen. Aldus verklaarde de hoofd conducteur bij de Ned. Spoorwegen, wat de machinist W. Serdijn bevestigde. Beklaagde zeide den trein nog niet te hebben gezien, zoodat Eet oversteken volgens hem geen gevaar voor 'fc verkeer opleverde. De Ambtenaar achtte in zulke gevallen voorzichtigheid een eerste eisch en afgaan de op de twee onder eede gehoorde getui gen achtte hij het ten laste gelegde bewe zen en vroeg daarom f 6 subs. 6 dagen. E. J. L., landbouwer te Zoeterwoude, had volgens het proces-verbaal een gevaarlijken hond op zijn erf laten losloopen, zoodat deze hond op een dorpsgenoot Jac. v. d. Akker, die den weg naast het erf op een rijwiel passeerde, was aangesprongen en in een pand van dén jas had gebeten, ter wijl beklaagde niets had gedaan om dit te beletten. Beklaagde beweerde dat benalve zijn hond er nog een jongeren hond op het erf was, hoe weet men nu dat zijn hond Van den Akker heeft gebeten 1 En hoe zon hij hot hebben kunnen beletten, wijl hij het niet gezien heeft Gevaarlijk is zijn hond echter Diet. Van den Akker verklaarde nu dat hij door beide honden was aangevallen, zoodat hij viel, maar de oudste, de bruine patrijshond van beklaagde, had hem in den jaspand gebeten. J. Mooyman die den weg daar wel eens met eon hondenkar met melk geladen pas seerde; verklaarde ook dat het maar zus of zoo was geweest of hij was eens door het toeschieten van den hond in het water geraakt. Uit het procesverbaal van den verbali sant den rijksveldwachter Broxterman las de kantonrechter dat de werkman Kraan in dienst bij beklaagde had verklaard dat de hond ook al eens een kip had doodge beten maar de baas (dat was bekl.) trok er z'n giges niks van aan." .Getuige Kraan, thans zelf zoo dicht bij den baas staande, beweerde nu dat hij het zoo niet had gezegd. Beklaagde wilde er nog niets van weten, maar was Van den Akker bij hem geko men om schadevergoeding voor het gaatje in den jaspand, dan had hij wel een kwartje gegeven. Van den A. heeft echter alleen gezegd dat hij er werk van zou maken. En dat heeft hij gedaan ook, want eenige da gen later kreeg hij een schrijven van B. en W. van Zoeterwoude, dat hij den hond moest vasthouden of muilkorven. Het is er om te doen zijn hond van den weg af te krijgen. En 't dier doet geen kip kwaad, riep bekl. „Behalve dat hij- een kip dood beet", zeide de kantonrechter. De Ambtenaar meende, dat beklaagde zich van den domme houdt. Dat hij het bijten niet gezien heeft, doet niets ter zake. Het is bewezen en beklaagde is als eigenaar aansprakelijk voor het dier. Hij eischte daarom f5 of 5 dagen. Dat niet altijd de liefde bestendig van duur is en Echt in haar tegendeel omslaat leeide het volgende geval. Een jongmen6ch uit Noordwijk was geëngageerd geweest met de dochter van het eerzaam ouder paar Franck aldaar. En nu had de jonge man W. P. v. d. St. in den nacht van 12 op 13 Sept. en ook in den daarop volgen den Zondagnacht zoo'n kabaal voor het huis van zijn vroeger meisje gemaakt, dat de nachtrust er door werd verstoord. Hij had de huisgenooten gesommeerd er uit te komen, dan zouden ze wat zien. Hij had er eenige jaren in de „bajes" voor over. Een en ander vertelde mej. Cornelia Franck—Waasdorp en haar man bevestig de het. De Kantonrechter informeerde zeer be langstellend of het engagement nog verbro ken was, wat de ouders van het meisje met een „natuurlijk" beantwoordden, 't Was nu voorgoed afgeloopen. De Ambtenaar eischte tegen den teleur- gestelden en daardoor baloorig geworden minnaar nog f 6 subs. 6 dagen „in de bajes". De 35-jarige visscherman H. v. d. M., të Oegstgeesfe, zou volgens de dagvaarding in den Bosch- en Sypelpolder te Zoeterwoude met aalkoTven hebben gevischt en was des wege door den rijksveldwachter Pikart ver- baliseerd. Beklaagde zeide dat hij niet met een aalkorf maar met paHngfuiken heeft gevischt. Reeds daarom moest hij vrij uit gaan. Hij had er ook nog het Polderregle ment op nageslagen en in art. 8 staat dat alleen voorzitter en secretaris van het Pol-*- derbestuur bevoegd zijn tot verbaliseeren. Het proces-verbaal is dus niet rechtsgel dig want twee veldwachter hebben hem verbaliseerd. In art. 9 wordt het vissen en in den „trek" verbod m. En er was geen trek, omdat de molen niet maalde toen hij vipchte. Op al die gronden meende be klaagde vrij uit te gaan. De Ambtenaar scheen het met de juridi sche uitlegging van het polderreglement niet eens met beklaagde en hield zich ook aan de verklaring van de verbahsanten dat het vischtuig een aalkorf was waarom üi] beklaagde schuldig verklaarde en een boete eischte van f 4 subs. 4 dagen met last van teruggave van het in beslag genomen vischtuig. J. B. een bekende straatfiguur te Leiden kwam met een blozend gezicht ietwat ver legen lachend naar voren. Hem was ten laste gelegd zich in kennelijken staat van dronkenschap op straat te hebben bevon den. Afgaande op den naam en 'b mans uit spraak informeerde de kantonrechter of hij wel een Hollander was. Blijkbaar trotsch op zijn geboorteplaats Leiden, zeide hij triumfantelijk„nee, mijnheer een Leide- naar En wat de dronkenschap betrof, hij had maar drie glaasjes bier gedronken en niet gegeten. Hij had wel He ver een borrel ge had, maar daarvoor had hij geen centen. 't Bier was hem gegeven. Toen was hij wat raar geworden etf had de pclitie hem „in 't hok" gegooid. En nu eischte de Ambtenaar nog f 2 of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter wien het medelijden be kroop, veroordeelde hem tot f 0.50 boete. Beklaagde bedankte voor deze goedheid en vroeg of hij uitstel van betaling mocht hebben tot Maandag. Tegen G. J„ opkooper te Leiden, die geen register van het gekochte had aan gehouden, werd ten slotte f 10 subs. 10 da gen geëischt. Uitspraak over twee weken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. De Proteatantsche Zending. Het werk der Zending in Oost- en West- Indië wordt tegenwoordig haast algemeen gunstig beoordeeld. De man van weienschap is dankbaar voor het studiemateriaal, hem door de Zending geboden, de handelsman ziet de beteekenis van een Christelijk mi lieu voor zijn onderneming; de voorstander der humaniteit prijst den vooruitgang der beschaving en welvaart door het onderwijs en de medische hulp, welke de Zending verstrekt; wie oog heeft voor de hoofdzaak, de geestelijke zijde van het werk, aan schouwt met vreugde, dat in gehoorzaam heid aan den Koning arbeid wordt gedaan voor de komst van Zijn Rijk. De oude bezwaren worden hoe langer hoe minder gehoord. Het sprookje van vle door de Zending zoo wreedelijk verstoorde idyl lische rust van den natuurmensch, vindt wel haast geen geloof meer. Het politiek ge vaar door de beroering van den Islam wordt nauwelijks meer te berde gebracht. Ieder weet, dat de Zending bedoelt het zieleleven der Inlanders met ontzag te behandelen, en ieder kan weten, dat het Christendom naar zijn aard nooit onderdrukking, doch waar achtige vrijmaking wil, zoowel van de per soonlijkheid als van den volksaard. Ondergeteekenden, allen werkzaam bij het Hooger Onderwijs, wekken daarom al len, die van de waarheid van het boven staande overtuigd zijn, ten krachtigste op om aan de Zending den 9teun te bieden, dien ze zoozeer noodig heeft. Weldra zal daartoe gelegenheid zijn in de Week van Gebed, Toewijding en Offer, welke door de Samen werkende Corporaties te Oegstgeest is uit geschreven van 18 November a.s. Wie er met ons van overtuigd is, dat het Evangelie het beste is wat wij hebben, zal er gaarne toe medewerken om iets van onze eereschuld tegenover Indië af te doen. Prof. dr. W. J. Aalders, prof. T. J. Be- zemer, prof. dr. L. H. K. Bleeker, prof. dr. J. Boeke, prof. dr. F. M. Th. Böhl, prof. dr. A. M. Brouwer, prof. dr. T. J. J. Buytendijk, prof. dr. H. T. Colenbrander, prof. dr. J. A. Cramer, prof. dr. J. H. Gunning Wz., prof. dr. Th. L. Haitjema, prof. dr. J. M. N. Kap- teyn, prof. mr. J. C. Kielstra, prof. dr. L. Knappert, prof. dr. J. H. F. Kohlbrugge, prof. dr. Ph. Kohnstamm, prof. dr. W. A. Kuenen, prof. dr. G. van der Leeuw, prof. dr. J. A. C. van Leeuwen, prof. dr. j. Lindeboom, prof. dr. H. M. van Nes, prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, prof. dr. H. Th. Obbink, prof. dr B. J. H. Ovink, prof. dr. J. W. Pont, prof. dr. K. H. Roessingh, prof. dr. A. G. Roos, prof. dr. jhr. B. C.de Savornin Lohman, prof. mr. P. Scholten, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, prof. dr. K. Sneyders de Vogel, prof. dr. A. J. de Sopper, prof. dr. N H. Swellengrebel, prof. dr. N. Ph. Ten- deloo, prof. dr. G. J. Thierry, prof. dr. A. van Veldhuizen, prof^dr. H. Visscher, prof. mr. C. van Vollenhoven( prof. dr. F. de Vries, prof. dr. A. J. Wensinck, prof, dr. M. Win- disch, prof. dr. J. de Zwaan. Mijnheer de Redacteur. Dreigend gevaar. Gaarne zouden wij. aan het volgende meer bekendheid willen geven, omdat wij mee- nen, dat het van publiek belang is. Wij zijn er namelijk dagelijks getuige van hoe vele reizigers,'die met de N. Z. H.-tram uit de richting Den Haag komen, nauwelijks ontkomen aan een groot ongeluk. De tram stopt, komende uit deze richting, aan het begin van het tram-emplacement, ten einde een oogenblik te wachten op het verzetten van den wissel. Meermalen zien wij nu, dat reizigers, die in den waan verkeeren, dat de tram haar halte „Station Leiden" bereikt heèft, aanstalten maken uit te stappen. Maar op hetzelfde oogenblik, zonder dat een voor de reizigers waarschuwend teeken door den conducteur gegeven is, rijdt de tram door. De op niets bedachte reiziger(-ster), vooral degene, die met verkeerde hand aan den verkeerden handgreep uitstapt en zulke zijn er, daar de tram immers stilstaat, steeds velen staat dientengevolge aan ?on groot gevaar bloot. Zou een stellig eerstdaags te verwachten ongeluk niet kunnen voorkomen worden door de tijdige waartchuwing van den con ducteur?! Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. Twee bewoners van den Stationsweg. Leiden, 13 October 1925. r-' r Morschweg. Mijnheer de Redacteur. Beleefd eenige plaatsruimte verzocht voor navolgende régelen, waarvoor bij voorbaat dank. De Morschweg is thans „klaar". Voor auto en wagen is met veel aandacht gelijk en aangenaam vloer gemaakt, terwijl men voor de voetgangers óók wat deed. De smalle, glibberige paden kwakte men vol met een dikke laag grint, het aan de wan delaars overlatende, dit met hun „stelten" in te trappen en op die wijze den weg te harden. Begrijpelijkerwijs is menigeen ver standiger en kiest, ofschoon gevaarvoller, den effen bevloerden rijweg. De straatjeugd juicht natuurlijk den aanvoer van „ruit- projectielen" hartelijk toe; daaraan ontbrak het te voren maar al te vaak. Bij gerucht stuitte een afdoende verbetering van den gevaarvollen verkeersweg af op het feit, da/t men niet vrijwillig wilde overgaan, de voor de huizen liggende tuinen aah de ge- "meente cadeau te geven. Moet daar op ge wacht worden, dan kan nog lang gewacht worden, en zullen de bewoners en overige passeerenden nog lang gedupeerd blijven en het gevaar op den 3 Meter breeden ver keersweg (rijweg), waar geen twee voer tuigen elkaar redelijk kunnen passeeren, overhand toenemen. Zelfs mag in dezen menig dorp ten voorbeeld gesteld worden, waar men het tot taak achtte, afdoende mid delen aan te wenden. De verantwoording is dan ook groot, in casu met een bewerking als thans geschiedde, te volstaan. Dat men ook indachtig zij, dat de Morschweg er maar niet bijhangt; hiervan bewijzen de belas tingbiljetten van de bewoners wel door slaand het tegendeel. EEN BEWONER. L. 14/10 *25. VOOR VRIJDAG 16 OCTOBER. 8.50 Hambifrg (392 M) Concert. 10.15 Amsterdam (1950 M) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias (officieels Am9terdam- sche tijd). 10.50 Daventry (1600 M 6XX) Tijdsein van de Big-Ben, Weerbericht 12.20 Leipzig (454 M) Concert op de Hup- veld Phonola. 12.50 Parijs (1780 M SFR) Concert Lu- cien Paris. 1.20 Hamburg (892 M) Concert Tijdsignaal van Greenwich (Londen 865 M 2LO). Muziek van Hotel Mclropole. 8.20 Cardiff (868 M 5WA) Kort gramo- phoon-concert. New Castle (404 M 6NO) Radio telefonie voor de Cumberland Schoots. 4.05 Londen (365 M 2LO) Concert door het Volksconcert Gezelschap. Birmingham (479 M 6IT) Radio-telefonie voor de scholen. Bournemouth (386 M 6BM) Vertelling door Miss Blanche Flower. Concert van het Electric Theatre. Cardiff (853 M 5WA) The Station Trio, medewerkers: Frank Thomas (viool), Frank Whitnall (vioolcello) en Vera Mc Comb Tho mas (piano). 4.20 Manchesier (878 M 2ZY) Namiddag praatje. Newcastle (404 M 6NO) „Glamis Ca9tle" door Miss E. Sleany. Glasgow (422 M 5SC) Het Wireless Quar tet. Ouverture Martha, Selection „The Merry Wives of Windsor", „Suite Tunisienne", Selection „The Spring Chicken". 4.80 Amsterdam (1950 M) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam (ofticieele Amsterdamsche tijd). 4.35: Birmingham (479 M. 6IT) Concert van Lozells House Orchestra, leider, Paul Rimmer. Cardiff (358 M 5WA) Tea Muziek van het Carlton Restaurant. Manchester (378 M. 2ZIJ) Sidney Wright (cello) en C. M. Owen (piano), concert. New Castle (404 M. 6NO) Concert van Til- ley's Restaurant Orkest. Aberdeen (495 M. 2BD) Het Wireless Or kest, Oharles Gillespie. 5.20 Bournemouth (986 M. 6DM; Musical Interlude. Cardiff (358 M. 5WA) „5 WA's" „Five 0' clocks". Glasgow (422 M 5SC) Afternoon-Topics: „The Making of Pickles". 5.35: Londen (365 if. 2LO) Kinderhoekje, piano solo door Dorothy Howell, „The Pin- Cushion Knight" verteld door Uncle Peter, „The Zoo's Domesday Book" door L. G. M. van de „Daily Mail". Bournemouth (386 M. 6BM) Kinderhoekje, vertelling door Uncle Jack en Auntie Nan. Aberdeen (495 M. 2BD) Kinderhoekje, „Back home in Tennessee" gespeeld door Uncles George en Bob. 5.50: Cardiff (353 M. 5WA) Kinderhoekje. 8.20: Londen (365 M. 2LO) Lichte Muziek Vivian Foster „The Vicar of Mirth". Birmingham (479 M. 5IT) Lozells Orkest leideT Paul Rimmer-Concert, O.a. Fanta sie „Aday in Naples", Suite „La Source", Ouverture „11 Guarany", Selection „La Fa- vorita". Bournemouth (386 M. 6BM) Halluurtje voor scholieren. Manchester (2Z1J 378 M.) Lichte muziek. New Castle (404 M. 5NO) The Station Or chestra, leider Edward Clark, Ouverture „Abu Hassan", „Forest Murmers" en ,,A1- bumblat", „Suite Bergamasque", „The Unfi nished Symphony". Aberdeen (4-95 M. 2BD) Gramophoon yu- ziek. Glasgow (422M. 5SC) Weerberichten root de landbouwers. 7.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Tijdsein van de Bib-Bert, .Weerbericht. ■Birmingham (479 M. 5IT). WeerberieKJ en Nieuwsberichten. Cardiff (353 M. 5WA). Weerbericht en" Nieuwsberichten. A .chat on old Swansea^ door Mr. W. H. Jones. 8 uur: Hilversum (1050 M.)- Hilveramq- sche Draadlooze Omroep. Koersen vanwege het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam. 8.20: Londen, Daventry (365 M. 2LÖ en 1600 M. 5XX). Redevoeringen bij The Inau gural Meeting van de National Opera Trust Campaign, relayed from the Central Hall, Birmingham (479 M. 5IT). Redevoeringen bij The Inaugural Meeting van de National Opera Trust Campaign, gepresideerd dooi Lord Londonderry. 9.50: Londen, Daventry (865 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Excerpts from the Musical Comedy „Dear little Billy." Cardiff (353 M. 5WA). Excerpts from th'e Musical Comedy „Dear little Billy". 10 uur: Hilversum (1015 M.) Koersen en Persberichten vanwege het Persbur. Vaz Dias te Amsterdam. 10.50: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Herbert Heyner, zong, o.a'. O Mistress Mine. On the baks of Allan Water. To Anthea. The golden Vanity. Si mon the Cellarer. Eieanore. Son of Mine. The old Superb. Birmingham (479 M. 5lT). Handel Recital door Bertram Rose, tenor. New Castle (401 M. öNO). Pianoforto Re cital door Percival. Garratto, o.a.. Sara band. Qalliard. Two choral preludes. Ariet ta. Minuet. Bourrëe, Poeme Tragique. Ero- tikon. Waltz. Londen Eantasies o.a. The Tower Lavender Time-Monkey. House. Gog and Magog. Rotten Row. HILVEH.S. DRAADLOOZE OMROEP. 8.19—8.40. Kamermuziek door H.H. le den van het H.D.O.-orkest. 8.409,20: Lezing door prof. dr. J. Boeke Utrecht. 9.20: Kamermuziok. (Voortzetting). Zeep doodt bacteriën. Behalve dat zeepen de eigenschap heb ben om reinigend te werken door hun lage oppervlaktespanning, bezitten zij bovendieu een belangrijk bacteriedoodend vermogen* Volgens onderzoekingen worden sbreptocoo- cen, pneumococoen, diphtheriebacillen zeer, spoedig gedood, als zij met zeep in aanra king komenzorgt men, dat de handen met een goede laag zeegschuim bedekt zijn, dan worden deze bacteriën in heel korten tijd gedood. Typhusbacillen hebben iets grogter uithoudingsvermogen; men moet minstens drie minuten wasschen om de bacteriën te dooden. „Warm zeepwater werkt beter dan koud; het is aanbevelenswaardig om een borstel te gebruiken, ten einde ook de ruiifl* ten onder do nagels te bereiken. Niet alle zeepen werken even krachtig^ vooral zeep, uit cocosvet gemaakt, heeft sterke bacterie-doodende eigenschappen.) Zulk een „cocoszeep" ia aan te bevelen, ale men de kane loopt zijn handen bijv. mei) typhusbacillen te besmetten. Het schijnt* dat de gunstige eigenschappen van de c<J- coszeepen veroorzaakt worden door hub hoog gehalte aan verzadigde vetzuren. Zure vruchten. In den laatsten tijd is het bekend ge- wordén, dat de lichaamsvochten een zeer bepaalden zuurgraad hebben, die in nor male omstandigheden eigenlijk niet veran dert. Daar het voedsel, dat de mensch eet, een zeer verschillende reactie heeft, moet er dus een reguleeringsmechanisme aan wezig zijn, daar anders de reactie van het bloed na het eten belangrijk zou verande ren. Inderdaad is dit zoo«j zuren worden aan ammoniak, alkaliën aan phosphorzuur of andere zuren gekoppeld. Vandaar, dat de urine en de faeces andere bestanddeeleü hebben, naarmate het voedsel zuur of al kalisch is. Men moet echter oppassen met zijn meening, dat een voedsel zuur of al kalisch -zou zijn, want de meeste stoffen' worden niet als zoodanig opgenomen, maar ondergaan vóórdat zij overgaan in het bloed dikwijls belangrijke veranderingen* Zoo bijv. worden de meeste organische zu ren geoxydeerd tot koolzuur en daar dit aan alkali gebonden alkalisch en niet zuur reageert en het meeste koolzuur bovendien door de longen het lichaam verlaat, worden voedingsstoffen, die deze organische zu ren bevatten, onder de alkalische voedsel- soorten gerangschikt. Het hangt er echter van af, welk organisch zuur aanwezig is; citroenzuur en appelzuur worden totaal omgezet tot koolzuur, barnsteen- en wijn steeneuur slechts gedeeltelijk. Drinkt men b.v. groote hoeveelheden sinaasappelsap, dan krijgt men geen zure, maaT alkalische urine. Omgekeerd kan men door het eten van veel eiwitten, die opzichzelf heelemaal niet zuur zijn, zure urine krijgen, omdat deze stoffen na verbranding in het lichaam zwa velzuur en phosphorzuur opleveren. Welke zuren zijn nu aanwezig in onze ge wone fruitsoortenzijn het citroenzuyr en appelzuur, dan geven deze dus alkalische urine; zijn het daarentegen barnsteen- of wijnsteenzuur dan kan de urine wel zuur -reageeren. In Amerika heeft men dit nog eens nauw keurig nagegaan. Do zuren van de aardbei bestaan uit 90 pCt. citroenzuur en 10 pCt. links-draaiend appelzuur; die van de ana nas zijn voor 87 pCt. citroenzuur en 13 pCt. linksdraaiend appelzuur, bij de framboos vonden zij 97 pCt. citroenzuur en 3 pCt. appelzuur. Daarentegen bevatten druiven veel wijnsteenzuur (40 pCt.) naast 60 pCt. appelzuur. Men behoeft dus bij de gewone vruchten niet bang te zijn, dat het lichaam „ver zuurt", integendeel wordt de urine meesA alkalisch na veel gebruik van vruchten. (,,J. of tbe Am. Med. As9.?i)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10