ORANJEBOOM-BIEREN STAAN BOVENAAN!! WONINGEN Een luxe Brikje JONGE KRACHT, Bericht van Inzet DE NIJVERHEID C. H. DE JONG Aanbreien van Kousen W. ROODENBURG, Nieuwsteeg 27. Tel. 1888 elk soort SCHOENEN KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. GEVRAAGD: Zoo juist ontvingen' wij een schitterende sorteering Kinder-, Meisjes- en Uames-Vesten Meisjes-, Jongens- en Heeren Trnlen „HET BLAUWE HUIS" - 203 Haarlemmerstraat 203 PRIMA BELEGEN ROOMBOTER HST BESTS MIDDEL Naar maat onderdrukt Slechts in de pers, en natuur lijk ook in dit blad, i9 af en toe geschreven hoe de Hillegomraers dachten over het ver zwijgen van hun aanbod. Officieel zweeg men hier over die ontstemming, tot eindelijk de heer Vooren in den brief van het Hoofd bestuur aanleiding vond zijn meening te zeggen. Hij deed hel bij de ingekomen stuk ken en was zijn mederaadslid Loerakker precies vóór, want die dacht het aan het eind van de vergadering bij de rondvraag eerst te doen. De heeren in de stad, aldu9 redeneerde de heer Vooren, willen ons, boeren van het land, de beurs in het centrum van cultuur en handel niet gunnen. Laten wij on9 nu boeren met koppen toonen en laten wij niet rusten vóór de beurs hier i9 gevestigd. Daarna stelde hij de bekende motie voor, die met algemecne stemmen werd aangeno men en die gezonden zal worden aan het hoofdbestuur en de afdeelingen van „Bloem bollencultuur", van H. B. G. en Bond van Bloembollenhandelaren. De motie zou ook gepubliceerd worden in de vakbladen. Waarom niet gewoon in de pers? Haar in houd komt hierop neer, dat de gemeeate Hillegom haar aanbod van f 50.000 en een geschikt terrein voor de stichting van een gebouw in deze gemeente blijft handhaven. Omdat nooit officieel is meegedeeld waar 't terrein is gelegen, en omdat er dikwijls naar ia gevraagd uit vrees met een minder gun- sfig hoekje afgescheept te worden is het van belang openlijk bekend te maken (het is een publiek geheim) dat aangeboden zal wor den het bouwterrein Bakkum aan de Hoofd straat tusschen Villa Remina en de R.-K. Kerk. Het terrein is flink groot, kan behalv< van den hoofdweg, ook van de Mariastraat en de Vosselaan bereikt worden, ligt direct bij het postkantoor, langs de tram en het kortst bij het station. Een beter gelegen punt is er in de geheele gemeente niet te vinden. In bovenbedoelde raadsvergadering is vooral door den heer Loerakker met ernst gewezen op den eisch van het moderne ver keer. Naast de spoor- en tramverbinding is ook het autobussenverkeer te verbeteren Hij hechtte daaraan terecht zooveel waarde, dat hij zelfs aandrong op gemeenle-bussen, in dien het particulier initiatief niet aan de eischen zou voldoen. Beide zaken, de handhaving van het aan bod en de verbetering van het verkeer, wij zen er op met hoeveel kracht Hillegom zijn plan wil bevorderen. Het staat in zijn actie sterk, ondanks het onvoldoende aantal stemmen te Haarlem, want het weet, dat het achter zich heeft den Bond van Bloem- bollenhandelarcn met f 50.000 tm minstens 80 procent van den export. Thans heeft de gemeenteraad door zijn motie dus gesproken; het laatste woord is echter nog niet gezegd, ook niet in den raad. -Burger 1. Stand. Ondertrouwd: F. A. Hagernan en A. de Groot G. J. J. M. Eldering en M. van der Schoot J. W. A. Westerhoven en E. M. Tromp. Bevallen: A. G. Galjaard—Bohde, Z. M A. van der PuntenKokkclkoren, D. Katwijk aan den Rijn. Gistermiddag had een schipper uit Weert, die een lading zout naar Katwijk had gebracht, bij het terugkeeren het ongeluk de Rooversbrug aan te varen. Twee pijlers van het vaste gedeelte biaken af, waardoor de draaibrug niet meer gesloten kon worden en het verkeer over dien weg voorloopig is gesloten. Personeel van Rijnland zal zoo spoedig mogelijk trach ten het verkeer weer vrij te krijgen. Een leelijke schadepost voor den schipper. Het ia voor de zooveelsle maal gebleken, dat die brug voor de scheepvaart wel wat te wen- schen overlaat. Ook voor het verkeer te land ia de brug veel te smal. De timmerman J. V. Gz., vroeger van hier, sinds eenigen tijd te Halfweg woon achtig, is op het karwei met een lift naar beneden gestort en was enkele uren later overleden. V. laat een vrouw met 4 kin deren achter. Katwijk-aan-Zee. Aan den afslag van haring waren aangevoerd 8 partijen haring. Tegen onderstaande prijzen werd per kantje de haring grootendeels verkocht, ook enkele hoeveelheden opgehouden. Volle haring (Zuid) f 24.65f 26.30; dezelfde haring (kuitziek) f 24; ylc haring f 19.20—f 20.70; maatjes haring f26f27.75; sleurharing f 19.70f 23.80; makreel-haring f 20f 27. Van de haringloggers, waarvan de vangsten naar- Katwijk worden verscheept, kwamen te IJmuiden in de haringhaven binnen: KW 31 met 210 kantjes volle, 31 kantjes yle en 2 kantjes maatjes; KW 165 met 255 kantjes volle en 17 kantjes yle ha ring; KW 8 met 309 kantjes volle, 18 kanljes steur en 4 kantjes yle haring; KW 176 met 256 kantjes volle haring. Te IJmuiden kwamen binnen om aldaar te markten de loggers KW 18 met 19 last; KW 23 met 16 last. KW 44 met 29 last, KW 147 met 14 last, KW 144 met 19 last en KW 74 met 16 last pekelharing. Lisse. De heer S. alhier reed met zijn auto op den Heerenweg nabij de R.-K: Kerk toen plotseling de 10-jarige W. alhier van achter een aldaar liggende hoop zand kwam om de straat over te steken. De jongen kreeg een duw van den wagen, zoodat hij over de straat rolde. De dokter constateerde lichte hersenschudding en verschillende lichte verwondingen. Nog een overgebleven Batavier? De jachtopziener S. hoorde in een der bosschen ven zijn gebied eenige schoten knallen. Spoedig begaf hij zich naar de plaats waar dit gebeurde. Toen hij echter in de nabijheid kwam zag hij iemand in het wit wegloopen. Eerst werd aan een dame gedacht, doch bij nader in zien bleek het iemand te zijn die geheel ongekleed was. Later bleek, dat iemand met een bootje de Loidsche Vaart was overge varen en zich in het bootje ontkleed had. Hij liep toen gewapend met geweer en pa tronen de spoorbaan over, zwom de berm- sloot over en begon zijn jachtavontuur. Ge zien de achterblijfselen had hij succes ge had. Je moet er toch heel wat voor over hebben 1 Noordwijk-Binnen. Door B. en W. de zer gemeente werd op zijn verzoek met in gang van 1 Januari 1926 eervol ontslag ver leend aan den heer F. de Groot, als stoker der gemeentegasfabriek alhier. De heer de Groot zal alsdan den dienst met pensioen verlaten. Tegen een inwoner alhier wexd door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het opzettelijk verbreken van een in eigen dom aan de gemeente toebehoo rende munt gasmeter, welke met een hangslot was af gesloten, ten einde zich in genoemde munt meter bevindende muntstukken zich weder rechtelijk toe te eigenen. Wij zullen hopen dat dit een waarschu wing moge zijn aan diegenen, die zich e.v.t. schuldig maken aan het zich tijdelijk toe eigenen van de in den gasmeter bevindende gelden. Rijnsbnrg. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester J. L. Bosschie- ter. Afwezig met kennisgeving de heer J. Schoneveld. De voorzitter opent de vergadering met gebed, en leest daarna de notulen voor, die onveranderd worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken, waarvan de voorzitter mededeeling doet, bevinden zich o.m. een mededeeling van Gei Staten, waarbij de rijksvergoeding naar het aantal inwoners der gemeente voor 1923 wordt be paald op f 6154.57^, een mededeeling van de vereenig'ng Genootschap Mathesis te Leiden, waarbij de bijdrage voor 3 leerlin gen, die het Nijverheidsonderwijs dier Ver- eeniging volgen, wordt bepaald op f 62.80, een schrijven van B. en W. te Leiden, met bijvoeging van een afschrift van de begroo ting van den Keuringsdienst van Waren in het district Leiden, en ten «lotte een schrijven van Ged. Staten, betreffende een nieuwe bezoldigingsregeling, bij gelijktijdig vervullen van de betrekkingen van burge meester en secretaris of gemeente-ontvan ger. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een gemotiveerd verzoek van de Gewestelijke Lamdstonncommiesie Zuid-Holland West te Schiedam, om een subsidie van f 50 voor 1926. B. en V. stellen voor op dit verzoek af wijzend te beschikken, waartoe zonder dis cussie wordt besloten. Alvorens over te gaan tot behandeling van punt 2 van de agenda, voorstel bouw postkantoor, gaat de raad in geheime zit ting. Na heropening van de openbare vergade ring, deelt de voorzitter mede, dat door een architect een plan is opgemaakt voor den bouw van een postkantoor, waarvoor de kosten zijn geraamd op f 12000. Van het Rijk is ingekomen bericht, dat aan den kantoorhouder van de posterijen wordt verleend een jaarlijksche vergoeding voor huur van f 250, terwijl de gemeente met hem overeenkwam, dat in totaal f 525 huur zal moeten worden betaald. Achter het postkantoor zal een garage voor den gemeente-auto worden gebouwd, waardoor een bedrag van f 100 garagehuur wordt bespaard. De kosten zouden dus voor de gemeenio bedragen ongeveer f 335 per jaar, waar om B. en W. voorstellen tot den bouw ove» te gaan. Hiertoe wordt z.h.s. besloten. 3. De voorz. deelt mede, dat twee aan vragen tot koop van bouwgrond zijn inge komen, en wel een van de wed. H. Hoge- woning Dzn., waarbij een perceel grond wordt te koop gevraagd, naast «het nieuw te bouwen postkantoor, 25 M. breed en 25 M. diep a 5 per M2. Ook de architect Snoek te Rotterdam vraagt denzelfden grond plus een perceel grond aan de Hofstraat te koop, teneinde daar 5 woningen te bouwen. B. en W. stellen voor aar. ae wed. H. Hogewoning den gevraagden grond in koop af te staan, onder de volgende voorwaar den op den grond moet binnen een jaar nadat de koop is afgesloten een perceel worden gebouwd, onder verbeurte van een .astgestelde boete, de geveiteekening moet door B. en W. worden goedgekeurd-, m net perceel mag geen bedrijf worden uitge oefend, geen varkens enz. mogen worden gehouden, nabjij de woning mag geen mest vaalt komen en gebouwd moet worden vol gens de rooilijn. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Dr. Jonker heeft inmiddels de vergadering verlaten. In verband met den voorgenomen bouw van een postkantoor eii den hiervoor ge noemden verkoop van grond, worden B. en W. gemachtigd aan den tegenwoordigen huurder van den grond, voor dit gedeelte den huur op te zeggen. 4. Van de Veilingvereenigingen ia inge komen een verzoek om ten diensto van den land en tuinbouwcursua een lokaal van de O. L. school ten gebruike te willen af staan en tevens een subsidie te willen ver- leenen. B. en kvV. stellen voor gedurende twee avonden per week een behoorlijk verlicht en verwarmd lokaal ter beschikking te stéllen, en de subsidie-uanvraag bij de be- gT' oting te behandelen. De hceT D Knijff vraagt., of 't gebruik van dit lokaal geen meerdere kosten voor schoonhouden meebrengt. De heer 6. Schoneveld deslt mede, dat nog meerdere krachten noodig zullen zijn, o.a. voor de verlichting, het stoken enz., doch is van meening, dat de veilingsveree- nigingen, de geringe kosten die dit mee brengt wed voor hun rekening zullen nemen. Dc heer T Kralt deelt die meening. Het voorste1 van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 5. Hierna doet de voorzitter mededeeling vaen het bekende voorstel van de N.V. Ne- derlandsche Thermo Chemische fabrieken, j betreffende verwerking van afgekeurd vee I en vleesch. De voorz. merkt op, dat 'hieraan voor de gemeente geen risico ia verbonden. Wethouder S. Schoneveld licht een en ander nog nader toe. In 1927 zal volledige uitvoering worden f;egeven aan de Vleeschkeuringswet, en zul- en alle gemeente gelegenheid moeten ge ven, alle afgekeurd vee en vleeech te vernie tigen, wat kosten meebrengt, o.a. voor een verbrandingsoven. Thans ia deze N. V., met medewerking van den Bond van Ned. Gem. opgericht, die de gemeente niet alleen van deze moeite ontheft, doch waarbij bovendien nog uit zicht bestaat op eenige winst. Ook voor de veehouders is de voorgestelde regeling makkelijk en voordeelig. Na deze toelichting wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofd, stemming aan genomen. 6. B. en W. stellen voor, de buizen voor de waterleiding in de Hofstraat met 21 M. te verlengen, in verband met een aanvraag tot aansluiting van den heer G. den. Heijer. De kosten zijn geraamd op f 50 a f 60. Ook dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Rondvraag. De heer W. L. v. d. Gug- ten dankt in de eerste plaats B. en W. voor de aangebrachte groote verbeteringen op verschillende plaatsen, o.a. aan den Bitu- menweg, in de bestrating. Jlij hcopt dat B. en W. het spr. niet ten kwade sullen duiden, indien hij, zoo mo gelijk, nog meer verbeteringen zag aange bracht. In de eerste plaats heeft spr. daarbij op het oog, den Oegstgeesterweg, bij den tuin van den heer Den Haan. De straatweg niet alleen moet daar dringend verbeterd wor den, maar spr. zou nog verder willen gaan, ook eens aan de belangen van voetgan gers denken, en daar een voetpad aan wil- lon leggen, door grind of schelpen te stor ten. Vrees voor de waterloozing behoeft niet te bestaan, daar dit onder den weg door, naar een riool aan de overzijde kan geschieden. Ook aan de Smidssteeg was wellicht met betrekkelijk weinig kcóten verbetering aan te brengen. Ten slotte komt het spr voor, dat op een bepaald aangewezen gedeelte van de Vliet N.Z. een riool is verzakt, waaraan spr. gaarne aan dacht zag gewijd. De voorz. deelt mede, dat het op de be grooting toegestane bedrag is verbruikt, zoodat indien de Raad de verbeteringen wenscht aangebracht te zien, een beroep op den raad zal moeten worden gedaan. De heer v. d. Guiten meent dat de koeten niet zoo buitengewoon zullen worden, en dat daarom deze vraag door hem is go- daan Wethouder Van Klaveren deelt mede, dat 't genoemde terrein aan den Oegstgeester- weg aan de Tramweg-Mij behoort en de gemeente dus hier niet kan ingrijpen. Dcaheer v. d. Gugten heeft hieraan niet gedacht, maa^ dan blijft toch nog over de afbrokkelende straatweg. Laat hier de zui nigheid dö wijsheid niet bedriegen, meent spr., want straks zullen de kosten wel hoogpr zijn. Voorts vraagt spr. of verbete ring van het terrein naast den weg is uit gesloten, al behoort d9 grond aan de Tram weg-Mij. Wethouder S. Schoneveld deelt mede, dat vroeger al eens aan verbetering is ge dacht, maar alles stuit af op de onwil van de Mij., d'e de grond wel wil verkoopen, maar tegen f 5 per M2. De heer Kralt is van mecning, dat wel op billijker conditie gekocht kan worden. Wethouder S. Schoneveld maakt voorts bezwaar om de hoogo kosten. Wellicht is dit een reden, om tot de volgende begroo ting te wachten. De heer M Brussee toont zich zeer ver ontwaardigd over de houding van de Tram- Mij., die z.i. met twee maten meet, voor grond f 0.60 a f 1 per M2. wil betalen en zelf f 5 vraagt, en daardoor verbetering te genwerkt. Na nog eenige discussie omtrent deze aangelegenheid, deelt de voorzitter mede, dat B. en W- de zaak nader onder de oogen zullen zien. zonder evenwel toezegging te kunnen doen voor dit jaar. De heer K. v. Delft vraagt wat de re sultaten zijn, op zijn verzoek om een partij riet op te ïuimen, die op' een perceel bonw- land ligt aan de Kerkstraat. De voorz. antwoordt, den betrokkene hierover te hebben onderhouden. Deze toon de zich beieid tot opruiming, wat thans evenwel zeer ongelegen komt, doch over een paar weken zal geschieden. Op verzoek van wethouder S. Schone veld werd hierna de openbare vergadering deer den roorzittor gesloten, en ging de raad weder in geheime zitting. HOCKEY. Amsterdamsche Hockeydng. De loting voor den Amsterdamschen Hockeydag (internat regelen) op Zondag a.s. heeft tot resultaat gehad: Philips bye. i Amsterdam IM. H. C. II. Bloemendaal IIHilversum IT. M. H. G. IBloemendaal I. H. O. C.Victoria. AmaleureAmsterdam II. Hilversum ILeiden. Arnhem bye. De wedslrijdcommissie beslaat uit de heeren J. Wagener Jr.. J. v. Holkema eo jhr. L. J. Quarles van Ufford. ATHLETIEK. De veldloop te Noordwijk. In de bestuursvergadering van den Z.H. A.B.^ is medegedeeld, dat het Casino-terrein te Noordwjjk niet meer beschikbaar is voor den jaarlgkschen veldloops Op verzoek van de N.A.U. is besloten dezo nu voortaan te te houden op het terrein van Graaf van Limburg Stirum. De nadere regeling zal in overleg met den Leidschen Athletiek- Kring geschieden. BOKSEN. Van dei Veer. Dezer dagen zijn den Nederlandse hen kampioen zwaargewicht verlokkende aan biedingen gedaan voor eenige gevechten in Amerika. Met het oog op zijn belangen in Europa heeft Van der Veer voorloopig dit aanbod van de hand gewezen. WIELRENNEN. Jaap- Meyer. Naar de N. R. Crt. verneemt, wordt de schorsing van Jaap Meyer door het bestuur, van den N.W.B. per 1 November opgeheven. BILJARTEN. De wedstrijd DommeringMoons uitgesteld Zooals bekend heeft de Belg Moons, die het vorige jaar tweede was in het tournooi om het wereldkampioenschap biljarten te Marseille gehouden, onzen landgenoot J. Dommering uitgedaagd tot een ontmoeting. Deze was aanvankelijk bepaald op 31 Oc tober en 1 November. De wedstrijd zal ech-, ter plaats hebben op 28 en 29 November en gehouden worden in de groote concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem. Op den eorslovoreengekomen datum was Moons ver* hinderd. NIEUWE UITGAVEN. Nedeiland's Vroegste Geschiedenis. Van dit werk van de hand van prof. dr. J. H. Holwerda, directeur van het rijksmu seum van oudheden te Leiden is bij de firma S. L. van Looy, te Amsterdam, een tweede druk verschenen. Dat op de eerste uitgave van 1918 nu reeds een tweede volgt, spreekt voor zichzelf. Maar deze tweede druk is bovendien een heele verbetering, zoodat feitelijk van een nieuwe uitgave kan worden gesproken. Door tal van belang rijke publicaties is in velerlei opzicht een breeder en helderder inzicht gekomen sinds 1918 en de bekwame auteur heeft daarvan alle profijt getrokken. De tekst is zeer uit gebreid, vooral wat de vroege middel eeuwen etreft en daarnevens zijn tal van topografische gegevens ingevlochten. Het aantal afbeeldingen is bijkans verdriedub beld en tenslotte zijn nog een drietal kaar ten toegevoegd, weergevende dc verschijn selen uit drie verschillende phasen onzer kuituurontwikkeling. Voor hen die belang stellen in de studie der vaderlandsche oudheid zal deze nieu we, in fraaier uiterlijk gestoken uitgave bij-» zonder welkom zijn. In de uitgave Klassiek Letterkundig Pan theon van de firma W. J. Thieme Co. td Zutphen verscheen een vierden druk van Hooft's Granida naar het Amsterdamsche handschrift, uitgegeven en toegelicht doos dr. F. A. Stoett. G. E., te L. De atrekeniivg geschied) meestal om <ïe vier weken bij vooruJtbeta* ting. U hdM nog recht op slecht» drie guln den. D., te 0. Wij meenen, dat daarop geen beslag kan gelegd worden. J. C., te L. Bij de schenking of Ges schikking kan bepaald worden, dal cta ouders het vruchtgenot over de goederen zullen hebben. Spoeö Ï1SGHZAAK Door omstandigheden te koop aangeb een Zaak in Visch en ConserveD, m. ruime woning. Gelegen in druk cen trum gedeelte. Br. No A. 18091 bnr. Haagsche Cour. Den Haag 4920 Te Huur: eenige met huurprijs van f 6.50 tot f 7.75. Te bevragen Zijlsin gel 60a. 4917a TB KOOP met kap, bij. H. HOEK If oord wijk aan Zee 4922 met boekhoudkundige kennis, voor het voeren van Debiteuren administratie. Brieven met oople-getuig- schriften aan de Directie der N.V. Zllverfabrlek „Voorschoten" te Voorschoten. 4921 In diverse klenren en modellen. en KlDder-Ondsrgonderen MOLTON"- EN WOLLEN DEKENS. EXTRA LAGE PRUZER. Benig Adres i 4910 Vrijdag 16 Oct. 1925, 's avonds 7 ure, in het Notaris huls te Leiden, ten overstaan v. d. Notaris B. H. STUMFEL aldaar, Alslagvan4790 Het WINKELHUIS en ERF aan de Pelikaanstraat No. 10, hoek v. d. Werfstraat, te Leiden ia bod op f 8350.Ver boogingen zooals gebruikelijk. 40 Haarlemmirstriit 40 Telefoon 2428 4486 pap pond f I.SO 4927 om den eetlust op te wekken is dé SANGUINOSE. Zij bevordert een geregelde spysyertering; zuivert uw bloed van alle onreine bestanddeelcD, geelt een diepen gezonden verkwikkenden slaap. Een frissche klenr een heldere oogopslag, kraohtige spiereD, uitmuntende zenuwen, een vroolijk hnmenr vergezellen de goede gezondheid. Honderden en duizenden in ons vaderland hebben znlk een goede gezondheid aan de Sanguinose te danken. Gtf kunt geen beter middel vinden, zelfs voor veel geld. Een zes flacons SanguiDOse doen wonderen aan nw geheele gestel. Neemt er de proef van 1 Prys per flesch f 2.—, 6 fl. f 11.—, 12 fl. f21.—. WACHT U VOOR NAMAAK! 4900 Te verkrijgen by de mee«te Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM.& Co. De Riemerstraat 2c/4, Den Haag Inrichting voor voeten met gebreken DONKERSTEEG No. 9 2824 Voor lie Kiel Voor dt Sten. f Ter vtrfrlMchloft v*t> dn» mood, la [j voorkoming vjo kwalijk ricksedeo adem J. War. Hoes tm Id doll Veikrflgb. bij Apotheken eo Drogtiteo. Let op Haodcbmerk 38 cl p. doosje. 4904

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7