No. 20120. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 October Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. v •if meeste \voormond en tanden FEUILLETON. De Ëleisgenoote Zendingsweek. Men schrijft ons onder het hoofd: ,,Er is fcrerwachting" De Zendingsweek 1 tot 8 November na dert. Met verwachting wordt naar deze week uitgezien. Niet het raiDst door de meer dan honderd Zendclingsgezinnen en de achthonderd goeroegezinnen, die aan de zorgen der Zendingscorporaties zijn toever trouwd. Alles is gedaan, om in ons land bekend heid te geven aan de zorgen der Zending en de beteekenis der Zendingsweek. Toch laten zoovele gemeenten nog niets van zich hooren en vragen nog geen Zendingszakjes aan. De corporaties hopen van harte, dat uit stel geen afstel is en zeer, zeer velen met haar dragen willen de pooden van het Zen dingswerk. Laat ieder zich haasten De kwestie-dr. Geelkerken. „De Standaard' heeft de volgende offl- cieele mededeeling: Het advie9 var. alle hoogleeraren der Theologische School te Kampen en van de theologische faculieit der Vrije Universiteit, met eenparigheid van stemmen uitgebracht, aan de Commissie van Advies in de zaak- dr. J. G. Geelkerken, en medegedeeld aar. de Classis op haar vergadering van 13 Octo ber, luidde: lo. dat do door dr. J. G Geelkerken mede gedeelde coupure uit zijn preek over Cate chismus Zondag III, bepaaldelijk gezien in hel licht van ziin weigering om te verklaren, dat hij bedoeld noch gezegd had, wat Gr Marinus hem ten laste had gelegd, metter daad aan de Classis recht gaf om hem na dere verklaring van zijn gevoelen te vragen: 2o. dat de antwoorden, door dr. J. G. Geel- fcen op de hem gestelde vragen gegeven, ook naar hun meening bedenkelijke uitlatingen bevatten ten opzichte van het gezag der Heilige Schrift: 3o. dat naar hun oordeel iemand, die de historiciteit van het verhaal in Genesis 2 en 3 aantast, in strijd komt met de Heilige Schrift en de Belijdenis; 4o. dat zij der Classis adviseeren om de vragen, die aan dr. J. G. Geelkerken gestold zijn, dato S Juli 11., hem opnieuw voor te loggen; maar uit de eerste vraag te laten vervallen „Genesis", aangezien de bewuste preek-,.coupure" daarop geen betrekking had; 5o. dat in geval dr. J. G. Geelkerken in gebreke blijft deze vragen te beantwoorden, of naar hot gevoelen van de Classis onvol doende antwoorden geeft, zij der Classis aan raden, afgezien van de voorloopige maat regelen, welke deze meent te moeten nemen, zich wegens het gewicht der zaak tot de Particuliere Synode te wenden met het ver zoek ten spoedigste een vervroegde Generale Synode te doen bijeenkomen, ten einde over deze zaak in haar geheel een beslissing te nemen." Gezien dit prae-advies stelde de Commis sie aan de Classis voor: 3 o. in de eerste vraag in plaats van de woorden „Genesis 1, 2 cn 3" te lezen „Gene sis 2 en 3"; 2o. aan dr. J. G. Geelkerken, als hij, ge hoor gevende aan de tot hem gerichte citatie, voor uw vergadering toeschijnt, dezelfde vragen voor te leggen, zooals die zijn vast gesteld in uw vergadering van den 8sten Juli 1.1., behoudens de sub 1 genoemde wij ziging. Deze voorstellen zijn aangenomen en dus tot besluiten der Classis gemaakt. Do Classis heeft verklaard, niet bevoegd te zijn dr. Geelkerken te schorsen, en uit gesproken niet in staat te zijn deze zaak verder tot een bevredigend einde te brengen, en verklaard, dat zij de behandeling van het geheelc geval overdroeg aan de particuliere Synode van N.-Holland en aan de Generale Synode. Voorloopig blijft dr. Geelkerken dus gehandhaafd als predikant der Geref. Kerk. Veler aandacht is nu gevestigd op de Par ticuliere Synode, die lieden gehouden wordt. Overeenstemming in de mijn-industrie. Gisteren vergadwdc de Contact-commis sie te Heerlen voor de eindbehandeling van de voorstellen omtrent de collectieve ar beidsovereenkomst en loonovereenkomst voor de mijnarbeiders. Door de afgevaardigden der onderschei dene mijnwerkersbonden werd kennis ge geven van het standpunt hunner organisa ties. Namens den Ned. cn Neutralen Bond werd medegedeeld, dat zij na de door de di rectie betoonde tegemoetkomingen de voor gestelde Zaterdagsche dienstregeling aan vaardden, onder voorwaarde, dat de drie ploegen achtereen doorwerken en dat de nieuwe regeling zal worden beschouwd als tijdelijken maatregel, ten aanzien waarvan op gezette tijden door de Contact-commissie opnieuw zal worden nagegaan of bestendi ging noodzakelijk is. De afgevaardigde van den Christel ijken Mijnwerkersbond deelden mede, ook thans niet gemachtigd te zijn om een bindend standpunt namens hun organisaties in te nemen. Zij legden een verklaring af, vol gens welke in beginsel wordt vastgehou den aan den 6-urcn-dienst op Zaterdag cn waarin voorts wordt aangedrongen op een loonregeling met een langeren opzeggings termijn. Door den vertegenwoordiger van den Prot. Chr. Bond werd verklaard, dat ook deze organisatie de Zaterdagsche rege ling aanvaardt, doch om principieele rede nen er de voorkeur aan geeft, dat de derde dienst op Zondagochtend begint. Naar het eenstemmig gevoelen van alle algevaardigden der Bonden zou evenwel verreweg het grootste" gedeelte der arbei ders het verkieslijker achten, dat de licht dienst op Zaterdagavond aanvangt. Nadat de vergadering eenigen lijd was geschorst, om den directies gelegenheid te geven onderling te beraadslagen, legden deze de verklaring af. dat zij bereid zijn te allen tijde op verzoek van de vakbonden de arbeidsregeling voor den Zaterdag op nieuw te bespreken, zonder dat de Bonden daartoe de collectieve arbeidsovereenkomst zouden behoeven op te zeggen. Wat de dienstregeling van de nacht ploeg aangaat, zullen de werkgevers zich raar den wensch der overgroote meerder heid der arbeiders voegen en den derden dienst, dus op Zaterdagavond, 10 uur laten beginnen. Voorts deelden de directies mede aan den algemeenen aandrang der Bonden tot vast legging der loonen voor een langer tijdvak in zooverre tegemoet te komen, dat de loo nen ten minste vier maanden onveranderd zullen gelden en de loonovereenkomst dus voor het eerst tegen 1 Maart 1926 kan worden opgezegd. De afgevaardigden van den Nederland sehen, den Neutralen en den Protestantsch Christelijken Bohd namen met deze nadere verklaringen genoegen. De vertegenwoordigers van den Christe lijken Bond verklaarden zich bereid aan hun organisatie te adviseeren eveneens de voorstellen der directie aan te nemen. In het vertrouwen, dat ook de Christe lijke Bond de arbeidsovereenkomst zal on derteekenen, drukte de voorzitter er zijn voldoening over uit, dat door wederzijdsche concessies in deze moeilijke aangelegenheid eindelijk overeenstemming is bereikt. Besloten werd in November over te gaan tol behandeling van de voorstellen der vak bonden tot herziening van de collectieve ar beidsovereenkomst, voor zoover deze door de thans beëindigde onderhandelingen niet bereids als afgedaan zijn te beschouwen. Ingenieurs Ned.-Indische spoorwegen. In antwoord op| de vragen van den heer Polak, in zake de voorkoming van het tekort aan ingenieur bg do Nederiandsch-Indische' Staatsspoorwegen, deelt Minister Wel ter mede, dat bij zijn Departement van ver lenging door de Indische Regeering van contracten der bg den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen in Nederlandsch-Indië ge plaatste buitenlandscho ingenieurs in zoo algemeenen zin als uit het ia bedoelde vraag aangehaald bericht zou volgen, niets be kend is. Wel lag het, blijkens uit Indië ontvangen berichten, in de bedoeling der Regeering te trachten de contracten van een zevental fcuitenlandsche werktuigkundige ingenieurs, die bij genoemden dienst leidende functies bekleeden, en op wier aanblijven, met het oog op de belangen van den dienst, veel prijs wordt gesteld, voor ten hoogste drie jaren te yerleogen. Luidens die berichten zou het, van een algemeen Bedrgfsstandpanf beschouwd, bepaaldelijk een fout zijn deze uitstekende ervaren krachten na beëindiging van hun vijfjarig contract te laten gaan, aangezien zij voor het oogenblik niet kunnen worden vervangen en zeker niet door jonge, Diet geroutineerde ingenieurs. Nopens het resultaat van de hierbedoelde pogingen 6taan den Minister nog geen gegevens ten dienste. Naar aanleiding- van do tweede vraag kan worden medegedeeld, dat, op verzoek van de Indische Regeering, van de jonge werktuigkundige? ingenieurs, die voor den Indischeo dienst worden opgeleid, doch na het behalen van hun ingenieursdiploma, wegens het destrjdg bestaand overcompleet, van hun verbintenis werden ontheven, in den loop van dit-jaar een negental voor den Indischen dienst is bestemd. Vervolging van nalatige kiezers. Lo heer Kersten heeft aan den Minister van Justitie gevraagd of deze kan meedeeleqf a. hoeveel mannen en hoeveel vrouweg bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer dèr Staten-Generaal in de verschil lende kieskringen niet hebben voldaan aan de verplichting, opgelegd in art. 72 der Kieswet; b. tegen hoe velen (mannen en vrouwen) wegens overtreding van genoemde Kieswet een gerechtelijke actie is ingesteld; c. hoeveel mannen en vrouwen een schik king hebben getroffen; d. welke veroordeeling ;n in de verschil lende kieskringen zijn uitgesproken door de onderscheiden kantongerechten. Verhooging der intern, telegramtarieven; voor Nederland zoo gering mogelijk. Het Haagsche Oorrespondonlie-burtau meldt: Zondag keerde te 's-Gravecikage uit Parga terug de directeur-géneraal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, die ons nopens den stand van zakeft op de Internationale Tele- graafoommissie het volgende mededeelde. Hoewel de conferentio nog niet is ge ëindigd en de sluiting eerst in den loop volgende week tegemoet kan worden gezien, is toch met stelligheid te verwachten, dat tot een vrij belangrgke verhooging der door het internationaal reglement gestelde gren zen voor de internationale tarieven zal I worden besloten, ondanks de daartegen voor al van Engelsche en Nederlandsche zgde ingebrachte bezwaren. Do Nederlandsche administratie is intus- scben niet voornemens om van de daardoor te verkrijgen bevoegdheid tot verhooging der .tarieven ten volle gebruik te maken on zal er vermoedelijk in slagen, om met de landen, waarmee een belangrijk telegrafisch verkeer bestaat, bijzondere overeenkomsten •te sluiten, die tot sterke beperking der verhooging zullen leiden. Met name ook voor het buiten-Europeesch verkeer zal de ver- hooging zoo gering mogelijk worden ge maakt. Bovendien zal een niet onbelangrijk deel van de hoogere opbrengst, die de resteerende verhooging teweeg zal brengen, besteed worden aan een verlaging van tarieven der telegram-adressen met circa 50 p:t In de behandeling en tarifieering der code-telegrammen aaf waarschijnlijk geen wijaiging worden gebracht. Ten aanzien van de verhouding tgsschen de tarieven voor het radioverkeer en de draad telegrafie is nog geen beslissing ge nomen. Hoewel de overige onderwerpen, die be handeld zijn, in sommige kringen evenzeer belangstelling zullen wekken, staat hun be langrijkheid toch bij de vorengenoemde zoo danig achter, dat het niet gewettigd schijnt dienaangaande thans in bijzonderheden te treden. Morgsimamiddag 4.39 zal ds. H. Jans sen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, die juist voor een jaar met een Re- geeringsopdracht naar Indië vertrok, in de Residentie arriveeren. Hij zal bij zijn komst in Den Haag op het station Holl. Spoor worden begroet door deputaties van den Ned. Mil. Bond; de Nat. Christ. Onder-Of- ficierenvereeniging; de Vereeniging van Huisvaders van Christ. Mil. Tehuizen en van den Chr. Bond van Marinepersoneel oeneden den rang van officier. In Den Haag werd Maandag het stoffelijk overschot van den üud-Minister van Staat jhi. mr. A. P. C. van Karnebeek ter aarde besteld. Men ziet hier den begrafenisstoet. m De zoon van den overledene, de Minister van Bnitenlandsche Zaken jhr. mr. dr. H. A. van Kameteek, begeeft zich naar zijn volgnjtuig. Bg Kon. besluit is benoemd tot offi- I cier in de orde van Oranje-Nassau de met ingang van 1 September eervol ontslagen I adjudant in gewonen dienst van H. M. de i Koningin, Kapütein van don generalen staf I van het Ned.-Ind. leger, A. R. W". Gey van Pittius. I Do Minister van Pnderwgs heeft in I audiëntie ontvangen dr. II. P. Berlage, dr. J. j Mendes da Costa en prof. R. N. Roland Holst, j die het besLaanrecht der Haarlemse he School I voor Bouwkunde hebben bepleit De Minister i heeft ernstige overweging van het ver- nomene toegezegd. Het hoofdbestuur der Alg. R.-K. AVerkgeversvoreeniging heeft, ter voorzie- ning in de vacature, ontstaan door het bedanken van ir. L. de Nerée tot Babberich, benoemd tot vertegenwoordiger van doaa Vereeniging in den Nijverheidsraad den heer [W. G. A. van der Lugt, directeur der N. V. iW. van der Lugt Zn.'s Stoomkuiperg en Kistenfabriek te Rotterdam. I Naar „De Rsb." verneemt ligt het in het voornemen om den dienst der Scheepö- meting bg het Departement van Financiën onder te brengen bij Waterstaat. Er beslaan plannen te Goes een theo logische school tot opleiding van predikan ten der Geref. Gemeente te slichten. In verband met het feit, dat te De- venter door deo bouw van een zeer groot aantal woningen zoowel in den laatsten tijd I als ïn de naaste toekomst de woningnood 1 vermoedelijk in het voorjaar van 1926 zoo- I danig zal zijn verminderd, dat dan de Huur- commissie niet meer noodzakelijk zal zgn, heeft de Huurcommiseie aldaar B. en W* voorgesteld, <^pze commissie op to heffen. Aan de Universiteit van Debrcczen heeft de honoris-causa-piromotie plaats ge- I vonden van dr. W. A. Baron van Vre- denburch, die, wegens zijn groote verdien- sten in do kinderactie voor noodlijdende j Ilongaarsche protostamtsche kinderen op 1 voorstel van de faculteit van wijsbegeerte, taal- en letterkunde tot eeredoctor is be noemd. Het besluit van den Senaat is door den gouverneur van Hongarije goedgekeurd. Zoo is dan met groote plechtigheid en onder buitengewone belangstelling de pro- motio geschied. t De gewone audiëntie van den Minister van Marino a.i. zal Maandag niet plaata hebben. RECLAME. 4902 (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W H C 59) Ik meende zijn ademhaling en 'l kloppen van zijn hart te hooren.. Ik dacht., ik weet het zelf miet.Jk had een groot ver- i an gen hom le zien, tol hem te spreken en mijn handen en mond op dat arme, bran- dende voorhoofd le drukken, teedere woor den te h<?on?n spreken, getroost te worden ever ik weet zelf met watIk had hem zoo dolgraag wiLlen roepen en zeggen: „lk slaap niet, WdJem! Maar ik heb niet giedurfdWat zou hij we-1 van me hebben gedacht I En toen hoorde ik hem an de stilte, die er heorschle, heel zachtjes weggaan. Ik heb nog steeds niet geslapen en bijna is -het vijf uur. Ik moet weer naax bed. lk gevoel me volkomen buiten staat te be schrijven, wat er in me omgaat, en geloof, dat ik nu wat slaap begin te krijgen Maar van al hot vage en verwarde in dit uur van koortsachtige vermoeidheid is er één ding, dat zich duidelijk eai met verblin dende helderheid daarvan losmaakt. Willem, mijn dierbare vriend, ik moet hot herhalen,«het nc\g eens neerschrijven ais een blijde gelofte: ik zweer je, dat ik Fa- brice de Mauve niet meer liefheb. !v H°e Ifeb ik hem ooit kunnen liefhebbenl ix. b 8 Maart, 6 uur.. dezen slapelo zcn nacht sliep ik soamends J anger dan gewoonlijk. Het pweg negen uur. toen ik"mijn oogen opende en mijn eerste gedachte was, dat Willem al uit was en ik hem dus zeker niet vóór den avond zou zien. Anaïk steldte me gerust. Willem was niet uit; er was een „zaken man" dit was de stereotiepe term van Anaïk bij Willem geweest en daarna had hij op me gewacht. Die inbreuk op den dagelijkschen regel leek me te prettig, om diaara an zoo maar voetstoots te kunnen gelooven. Ik dacht er niet lang over na of het ook iels bijzonders zou beduiden. Nauwelijks was ik echter in zijn werkkamer, die vol blanwe rook was, of ik raaidde, nog vóór hij had gesproken, dat er iets was gebeurd.... Wat js er, Willem vtoeg ik. Anaïk moet me niet zoo lang laten slapen. Jk boog mijn voorhoofd naar hem toe en de kus, dien hij er op drukte, was ver strooid of bezorgd. Je zag er gisteravond zoo moe uit, Phyleke, dat 't wreed zou zijn geweest, je niet te hebben laten uitslapen.Zooeven verliet me een klerk van notaris Baudin... Juffrouw Arguin is overleden Een kreet van medelijden ontsnapte me. Arme juffrouw Laura 1 Is zij even een zaam gestorven, als zij heeft geleefd? O, had ik het maar geweten.waarom zijn we niet eer gewaarschuwd 1 Zij is binnen enkele minuten, zonder te hebben geleden, gestorvenEen be roerte, evenals je pleegmoeder.... Je zoudt toch te laat zijn gekomen, kindlief! Bedroefd schudde ik het hoofd, terwijl Willem zweeg. Ik zag, dat hij zeer bleek was. Juffrouw Arguin had de mogelijkheid van een plotseling levenseinde onder de oogen gezien en dienovereenkomstig haar maatregelen getroffen, zer-hii eindelijk, met een soort koelheid. Zij heeft jou benoemd tot haar universeel erfgename. Mijl II Die uitroep drukte, naar mijn meening, op de meest volledige wijze uit, dat ik er meis van begreep. Willem sloeg er geen acht op. Notaris Baudin, die de laatste wils beschikking van juffrouw Arguin in den vorm van een openbaar testament had ont vangen, ging hij oJ> denzelfden officieelen toon voort, was eveneens belast je onmid dellijk na het overlijden van zijn cliënte dezen door haar geechreven brief ie over handigen. Ik wist niet hoe ik het had en ik begreep er nauwelijks iets van. De met zwart lak verzegelde brief was van Willems handen in de mijne overgegaan. Zonder een woord te zeggen, opende ik dien, en ging bij mijn vriend staan, om den brief samen te lezen. Neen, zei hij zacht, deze brief is per soonlijk; je moet hem mij niet laten lezen, voordat je er zelf van hebt kennis genomen. Het dunne velletje papier, dat ik uit de enveloppe had genomen, wa9 volgeschreven met een klein en opeengedrongen schrift. Het begin vaii dit document, gedateerd: Fe bruari, duidde noch aan. dat het een brief was, dart, 't voor mij was bestemd. Ik las: „Ér staat geschreven: Ieder, die zijn broe der haat, is een moordenaar; en gij weet, dat geen moordenaar eeuwig leven blijvend in zich heeft. „Er staat geschreven: Doch wie het goed der wereld heeft en zijn broeder ziet gebrek lijden en zijn binnenste voor hem sluit, hoe zou in hem de liefde tot God blijven? 1) 3) De eerste Brief van Johannes 3 15 en 17 (noot v. d. verU. „En menige tekst van de Heilige Schrift drukt dezelfde gedachte, dezelfde veroor deeling uit. „Eens zeide Willem Kerjean lot me: ..On dervraag oprecht en onvcrlriddellijk Uw ge weten; het zal u antwoorden, dat u Phyllis Boissoli haat." En ik werd door een vreemde heilige vrees aangegrepen.Door mij die woorden, op het oogenblik, dat de Heer on getwijfeld wilde, dat zij zouden worden ge sproken, toe te voegen, leverde Willem Ker jean mij aan mijn geweten over. „Ik heb de liefde Gods en het eeuwige leven gezocht; wie mij als een moordenares zou hebben behandeld, zou mij een krank zinnige zijn toegeschenenEn toch had de vaste, ernstige stem van Willem Kerjean de stem van den rechtvaardige, de slem. die nooit heeft gelogen, noch bedrogen, de waar heid gesproken: zustermoordende haat woonde in mijn hart. Ik heb het begrepen; ik gevoelde het plotseling met een zonder linge intensiteit. Het was als een openba ring, een onbarmhartige pijl van vuur, die mijn trots vernietigde. „Phyllis, ik heb u gehaat; u, die ik wist, dat persoonlijk onschuldig was aan de on billijkheden, die ik moest ondergaan; ik heb u gehaat met hetzelfde onrecht, waaronder ik had geleden. Die haat werd bovendien gevoed door de teleurstellingen en de wrok, die 's levens loop in mij achterliet.... en toen ik rijk was. verheugde ik er mij in u van alles beroofd te zien. „Wat mij, toen ik eenmaal in het bezit was gekomen van een fortuin, waarvan ik door het tragische toeval des doods erfge name werd, in een overspannen toestand bracht, was niet alleen de triomf van de rechten van het lid der familie, het was ook de haat: wat mijn gestrengheid leidde, wat I mijn strenge raadgevingen ingaf, toen ik u I veroordeelde tot het verrichten van gehuur- I den arbeid, was niet alleen, dat ik werd ge- I gedreven door mijn moreel en godsdienstig ideaal of door het belang, dat ik meende te 1 stellen in een zorgloos, luchthartig kind het was de haat. Indien echter het onzekere en avontuurlijke bestaan, waartoe ik u en- der het voorwendsel, dat ik niets voor u be hoefde te doen, noodzaakte, u in het verderf hadden gestort of u hadden bezoedeld, dan zouden wroeging en wanhoop mij hebben gedood „Hoe is het mogelijk, dat ik mij nooit be wust was van de aanwezigheid van dal be derf, waaraan, mijn ziel ten prooi was!.... Den Duivel staan ter misleiding van onze schuldige gedachten en geheime zonden, duistere •listen .ter beschikking.... En ik dank God, die heeft toegestaan, dat mijn oogen geopend werden en dat het weer licht voor mij werd. „Van toen af heb ik Zijn genade ;:fge- smeekt'en kon ik door berouw en liefde we der vergiffenis; vinden. Phyllis, thans zijt gij een gelukkige echlgenoote. Mijn bezoek kan u ongelegen zijn gekomen of u onver schillig zijn geweest.Maar hel uwe was mij als een pand van vrede.Ja, zonder dat wij, sinds uw huwelijk, elkaar werke lijk gezien hebben, was de vrede tussehen* ons gesloten.... Maar om mijn zonde on gedaan te maken, moest ik nog een hande ling verrichten, een bewijs afleggen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5