AGENDA. H. P. H. KEEREWEER, SPORT. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Woensdag. .Jeruël" (Middelstegracht 3): Splr. broeder Var der Horst 8 uur. Schouwburg: Vlaamsche Volkstooneel. Mariken van Nieumcghen. 8 uur. Volkshuis: Vertelavond met lichtbeelden Toor jongens 7 uur. Donderdag. „Casino": „Quo Vadis". Van 2 lot 5 uur. Nutszaal: Vergadering inzake serenade aan den burgemeester. 8 uur. Volkshuis: Begin cursus Kinderverzorging. Dagelijks. Museum „De Lakenhal": Leidsche Kunst club „De Sphinx". Tentoonstelling van 13 October lot 2 November. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor- Stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lbeater", Stationsweg: Bioscoop- en' Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Zomorzorg": Bazaar Dierenbescherming ran 13 tot en met 16 October. Van 10 tot 12 van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der der apotheken wordt van Maandag 12 tot an met Zendag 18 October a.s. waarge nomen door de apotheken van de üeeren F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 13Q; en k. J. Donk, Doeaastraat 31, tel 1313. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid". Hooigracht 48, ia altijd geopend, doeh van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor epoed-recepten. Alleen voot leden van dat fonds. RECLAME. AALMARKT 1« - TEL. 861 MEUBELMAKER- STOFFEERDER. ALLE ItEPARATIEN. 3845 Éénjarig bestaan Gamizoenswerkplaat». Hedon viert de Garnizoenswerkplaats in het Noordeinde haar eersten verjaardag. Deze werkplaats is, zooals wellicht bekend, in hoofdzaak hier ter stede opgericht om ook op de Rijksschoenmakerij te bezuinigen en nu, nu de werkplaats één jaar bestaat, kan met voldoening geconstateerd worden, dat zij volkomen aan het haar gestelde doel beantwoordt en reeds een niet-onbelang- rijke besparing voor het Rijk heeft opgele verd. Het personeel had derhalve gemeend dezen dag niet onopgemerkt voorbij te mo gen laten gaan en besloten bun supérieuren met name luitenant Bruins en sergeant- majoor van Iterson een kleine huldiging te bereiden en een blijvend aandenken aan dezen dag aan te bieden. Het had gemeend dit het beste te kunnen doen door hen een fraai portret van H.M. de Koningin in gou den lijst ten geschenke aan te bieden, waar door dan meteen het idéé van een persoon lijk cadeau, waarvan beiden wars zijn, werd uitgeschakeld. Zaterdagavond zal het feest in intiemen kring herdacht worden in café „Zomerzorg" waar door het comité een cabaretavond is georganiseerd. Hedenmorgen had in tegenwoordigheid van het voltallige personeel de onthulling plaats van het portret, dat voorloopig in één der gangen is opgehangen. Een fraaie, pal- mengroep en de vader!andsche driekleur zorgden voor een passende decoratie. De voorzitter van het comité hield een korte toespraak, waarin hij den heeren Bruins én Van Ilerson den dank van het personeel overbracht voor de humane en tactvolle wijze, waarop genoemde heeren met het personeel omgaan. Spr. uit den wcnsch, dat deze goede verstandhouding nog lang moge duren en dat de productie zoo mogelijk nog hooger wordt opgevoerd dan thans reeds het geval is. Eerst dan beantwoordt de werkplaats aan het doel haar door de regeering gesteld en wij aan ons eigen doel en streven, uitgedrukt in ons devies: „Willen is kunnen", aldus be sloot spr. Nadat luit. Bruins en majoor van Rerson bedankt hadden voor de lot hen gerichte vriendelijke woorden, was de plechtigheid afgeloopen en werden de feestelijkheden opgeschort tot Zaterdagavond. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maan dag 26 Oct. a.s. De laatste trein uit Utrecht, die hier om 12.02 moet binnenkomen, arn.jerde hier gisteravond eerst om 12.48 dus met drie kwartier vertraging. Als oorzaak hier van werd door diverse ochtendbladen een treinontsporing nabij het station Waarder opgegeven Na gehouden informatie is ons echter gebleken, dat men èn te Waarder èn aan het station alhier niets van een ont sporing afwist. Gistermiddag omstreeks twaalf uur slipte de 22-jarige bakkersknecht J. v. L. in de Wielmakerssteeg met zijn fiets, waar door hij met zijn achterhoofd op den grond terecht kwam en bewusteloos bleef liggen. Nadat hij per auto van den E. H. D. naar zijn woning was overgebracht, werd hij nader onderzocht en bleek, dat hij er ove rigens zonder letsel was afgekomen. Mej. B. geb. B. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij gistermiddag aan den Heerensingel door mej. M. S. geslagen en getrapt is. Toen gistermiddag de spoorwegarbei der L. II. van B., in dienst der N. Z. H. T. M. zijn jas wilde aantrekken, welke hij had gehangen in een ouden tramwagen op hot rangeerterrein aan den Stationsweg, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat dit kleedingstuk verdwenen was. Ten nadeele van Jac. V. uit Katwijk- aan-Zee is een rijwiel ontvreemd, dat hij voor een in aanbouw zijnd perceel in Tuin- sladswijk onbeheerd had achtergelaten. Gisteravond tusschen zes en acht uur is uit de gang van het gebouw van den Rf-K. Volksbond aan het Steenschuur ten nadeele van A. M. O. uit Oegstgeest een heerenrijwiel ontvreemd. ATHLETIEK. Hoe Paulen won in Amerika. Een schitterende race. Onze landgenoot Ad. Paulen heeft on langs deelgenomen aan een wedstrijd over 600 yards te New-York. De berichten om trent den uitslag waren zeer verschillend en onduidelijk, maar inmiddels blijkt dat Paulen op fraaie wijze heeft gewonnen. Over de race lozen wij in de „Opr. Haarl. Courant" een uitvoerig verslag van de hand van den heer H. Roozen, dezelfde, die voor ons blad o.m. de Olympiade te Parij9 „ver sloeg", en die thans in Amerika vertoeft. Wij ontleenen er het volgende aan: „Na eenige andere nummers komt het evenement, de gebeurtenis waar de gansche New-Yorksche athletiek-wereW vol van is geweest dagen lang, waar de groote dag bladen headline na headline en kolom na kolom aan hebben verspild, waar deze heele middag om draait. Dap komt het spe ciaal voor hèm ingelaschte nummer over 600 yards en als tegenstander voor dezen Adrian Paulen, dezen „Flying Dutchman", dezen „World's best Middle Distance Star" fungeeren ze hebben ze goed uitgezocht! Alan Helfferich, George Masters en John Holden, de drie eersten in de finale om het kampioenschap van Amerika. Het wordt dóód-dóódstil. Je kan een F VII hooren vallen. Paulen trekt zijn keurige sweater uit, zijn athletiek-broek. Hij wordt vereeuwigd door een dertig lenzen. Daar slaat hij dan gereed voor den geweldigen kamp, die beslissen zal fo hij hier nog eens zal verschijnen of nimmer. Het Oranje glanst in 't felle zonlicht. Dan gaat er een revolver dc hoogte in knal! They're off! Nu beef ik over heel mijn lichaam als dat oranje daar over de baan gaat. Ad is vlug weg en volgt Helfferich, die den kop neemt, als 'n schaduw. Acht duizend paar oogen volgen hem. De eerste ronde gaat in deze volgorde verder doch dan komt het noodlot, hetzelfde noodlot, dat in het groot ste aller sportfestijnen te Parijs zijn onder gang beteekende. Mastels en Holden passee- ren hem en sluiten hem in. Het was de op zet der Amerikanen, schitterend bedacht in derdaad, een opzet die te slagen scheen. Paulen kon niet meer weg, wordt opgeslo ten door de voor hem loopende Yankees, en het pleit scheen reeds beslist in het nadeel van don Hollander. D?ar was men ze ker van. Toen kwam de spurt, de machtige, ma jestueuze! Nooit zag ik zoo iets in mijn le ven. Bij 't uilgaan van de laatste kromming versnelde Paulen de pace en de drie voor hem loopende tegenstanders werden stuk voor stuk gepasseerd. En na één minuut 12 4/5 9econde zegevierde klein Holland over groot Amerika en een donderend ge juich steeg op van al die duizenden. Het was waarlijk schitterend. En de zege was verdiend zoo als nimmer. Zijn lijd was slechts twee seconden boven wereldrecord, welk wereldrecord er zeker zou zijn aange gaan, als de Amerikanen niet dat spel ge speeld hadden van elkaar-helpen. Daar ver speelde hij den kostbaren tijd mee. In het clubhuis was er toen groot feest. Handjes geven hier handjes geven daar. Een gouden medaille. Fanfares-geschetter en interviews. Kieken en filmen. 's Avonds vermeldden de bladen het nieuws met geweldige headlines. Adrian Paulen beats Helfferich in first U. S. race". Overwinnaar van Nurmi (d. i. Helfferich) buigt het hoofd voor vreemdeling. Jong Hollander eindigt eerste in 600 yards special in een der spannendste finishen hier ooit gezien. Nog frisch aan het einde. Mist we reldrecord op juist twee seconden. Zóó luiddpn de koppen. Nog nooit maakte oen Hollandsch athleet zooveel naam in dit land van onbegrensde mogelijkheden. VOETBAL. f' LEIDSCHE VOETBALBOND. lste klasse. doelp. gesp. gew. gel. verl v.—t. put. L. M. C. I 3 3 10—5 6 U, V. S. 11 2 2 15—1 4 Lugd. III 2 2 13—3 4 Quick B. I 3 2—1 7—3 4 Raceël I 3 1 2 7—12 2 D. V. S. I 3 1—2 •i—8 2 Norvicus 11 3 1—2 7—18 2 L. F. a III 1 1 1—2 Leidsche B. I 3 3 1—6 A. S. C. III 1 1 1—8 2e klasse. doelp. gesp. gew. gel. veTl. v.—t. p D. L. V. I 2 2 11—7 4 D, V. S. 11 2 1 1 8-5 3 A. S. C. IV 3 1 1 1 6-8 3 V. S. III 1 1 5—2 2 Leidsche B. II 2 2 3—3 2 L. F. C. IV 2 1 1 8—10 1 Quick B. II 3 1 2 3—6 1 Lugd. IV 1 —1 3-6 Raceël II 3e klasse. doelp. gesp. gew. gel. verl. v.—t put. Lugd. V 2 2 i 12—2 4 D. V. S. III 3 2 1' 13—9 4 L F. C. V 1 1 6—2 2 U. V. S. IV 1 1 4-5 L. M. C. II 2 -H 2 3—12 Raceël III 1 1 0-8 D. L. V. II 9 •v 4e klasse. doelp. gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. U. V. S. V 1 1 7—2 2 D. V. S. IV 1 —4 1 2—7 L. F. C. VI Lugd. VI Quick B. III Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. R. Vos, chauffeur, Joubertstraat 7a J. J. Groen en fam., uitgever, Pieterskerkhof 36 F. A. G. de Klark, Haagweg 54 H. J. Visser, bakker, Heerensingel 10a J. Booij, Witte-Singel 85 A. A. de Roos, dienst bode, Breestraat 1 J. Verwer en fam., conducteur N. S., J. W. Frisostraat 37 H M. W. de GroenGoemans, Plantage 5 D. Goedhart, Stadh.laan 20. Raden Aroeman, Ind. ambt met verb, Rijn- en Schiekade 30 W. F. C. Hahn en fam., filiaalhouder, L. Mare 82 M. M. Greeve- Huybrecht en fam., Witte-Siiigel 26 J. H. A. Brocksma en fam., reiziger, v. Speyk- slraat 11 H. C. Brinkman, Papengracht 22 A. E. Koolemans Beynen, Houtstraat 2 J. Zwanenburg, dienstbode. Hooigracht 40 H. J. en P. A. Koets, Thorbeckeslraat 12 H. W. Booonacker, verpleegster, Hoo gewoerd 138 C. A. Kleipool, Rijnsb weg 67a M. IJ. Schelke-v. d. Heuvel, Rijnsb. weg 75 F. Savelkoul, Vrouwensteeg 16 H Savelkoul en fam., stukadoor, Vrouwen- steeg 16. G. J. A. en J. A. D. Bronsgeést, geest, K.-Mare 20a A. J. Plaurnen, el<*c- tricien, Bronkhorststr. 2a P. J Scheep bouwer, slager, Haarl.str. 252 A. Blussé van Oud Alblas, Noordeinde 23 G. C. Geissler, Haarl.weg 57 c F. E. A. de Vriend, hulp in de huish., Meidoornstraat 30 W. Ciere en fam., koopman, Narmstr. 20 J. E. M. Fokken, hulp in de huish., Haarl. straat 172-174 D. Visser, J. van Goven- kade 25 G, Nederhoff, kinder juffr., Oude Rijn 2 H. A. Knijf, dienstbode, Oude-Rijn 2 P. J. de Graaf, dienstbode, N.-Rijn 82 A. van Zon en fam., winkelier, Trompstr. 12 J. H. Parser, handelsvert., Maredijk 35a J. E. de Meijier en fam., tijd. iDg. ge meentewerken, J. de Wittslraat 22 H. v. d. ,Veen en fam., werkbaas, Waardstr. 53 M. Blaaser en fam., koopman, Varkensm. 10 V. Kovócs, kinderjuffr., Oude Singel 191 P. v. d. Lans, dienstbode, Jan van Goyenkade 6 J. P. R. Dikshoorn, Vree- wijkstr. 5 K. v. Drunen, dienstbode, Fruin- straat 5 G. Berlage, J. v. Goyenkade 22 H. v. Geest, Kaiserstr. 57 H W. H. A. Manusama, O.-I. ambt., Heerenstraat 12 A. Zwaan, Hertzogslr. 3 C. E. Klössener, Rapenburg 83 J. van Aardenne, W. Ro- zenstr. 22 E. Hollslag, winkel juffr., Plant soen 95 A. de Jong, dienstbode, Javastr. 28 N. H. Wenting en fam., zadelmaker, H Morschweg 44 J. Wijfje en fam., los werkman, Woonwagenkamp R. do Jong, dienstbode, Rijnsb.weg 181 M. E. Crak, Morschsingel 11 L. Meywaard en gezin, spoorwegarb., Formosaslraat 5a J. Th. Castelijn, gardiaan, Haagweg 13 Raden Mas A. G. Pringgodigdo, Kaiserstr. 53. Opgave van personen, die uit Leiden zijn vertrokken. S. Olman, Den Haag, Pretoriusstr. 91. G. Ml P. v. Cleef van Zandwijk, id. id. O. J. Mulder, vr., Alphen a. d. R., Hoofdstr. 241. A. de Vlaam, vr., Oegst geest, Haarl. vaart 21. J. M. Hendriksen, id., Regentesselaan 13. J. R. Dille, id., Regentesselaan 7. J. Mark, vr., Rijswijk (Z.H.), Geestbrugkade 13. D. Knoeit, Wageningen, Heerenstr. 19. B. Robber», Apeldoorn, Korhoen weg .*18. P. J. de Kanter, Den Haag, Koninginnegr. 84. J. de Knegt, vt., Delft, St.-Joris Gasthuis. A. Imtkovn, vr., Oegstgeest, Geversstr. 60. 1L Haak, Nijmegen, Brederostr. 129. L. Lutke, vr., Amsterdam, Ie Helmers straat 223 hius. S. Rijsdam, vr., Alphen a. d. Rijn, Fr. Hendrikstr. 76. G. Fran ken, vr., 'len Haag, Wolmaranstr. 14. J. H. Bekkering, Breda, Halstr. 25a. J. A. Heiling, Maastricht, Tongeschestr. 29. W. J. Baden, Batavia, Dept. Marine. J. v. Beelen, vr., Noordwijk, Tramsteeg 47. M. H. t. d. Burg, vr., Oegstgeest, Wil- belminapark 12. Alph. P. A. Varenkamp, Leeuwarden, Westersingcl 24. Johs. Rei- zevoort, Unechfe, v. Lennepstr. lx. H. M. P. J. J. v. Noort, Maastricht, Parkweg 28. P. Weij, Amsterdam, Haarl.dwsu. 31 II. B. Hassing, Wcesperkar6pel, Spoor woning 17 M. G. Govers, Amsterdam, R. Claesenstr. 53 II. R. C. Burlage, Den Haag, Iep'aan 40. Chr. Gunning, Velp (G.) Tromplaan 6. H. v. Schuppen, Am sterdam, Marnixstr. ChuiB. G. J. v. Peski, vr., Rotterdam, Vijverlaan 28. H. Rijklioek, Amsterdam^ Bonistr. 41. M. Braham, vr., Den Haag, Stationsplein 01. J. P. Meijsen, id. id. H. v. d. Berg Amsterdam, Taksteeg 8. C. C. v. Hoek, vr., Den Haag, Schenkstr. 236. G. de Regt, Alphtn a. d. Rijn, Raadhuisstr. 118. G. W- Zandvoort, Sliedrecht, Kerkstr. 0/1O. N. H. Reijgersberg, Utrecht, Vleu- tenscheweg 27. N. G. Bukkers,, Madioen (Ned. Indic.) P. Saarloos, Zevenbergen, Stationsstr A 25. R. Meirink, vr., Leeu warden, Ache Stellingwerf 42. B. H. J. B. Al. v. Lent, Amsterdam, Chasséestr. 37 II. Jt. Kiestra, Enschedé, Buiten weg 6. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Locanio Mosoel. Gistermorgen waa er geen 2itting van de conferentie t.e Locarno. Dientengevolge zijn de particub'ere besprekingen voortgezet. Briand confereerde met Chamberlain en daarna met Scdaloja. Luther en Streeemann met Skrzynski, die daarop sprak met Cham berlain. Berthelot had een uitvoerig onder houd met Schubert. Uit den aard der zaak blijkt uit deze op somming reeds duidelijk, dat nu vooral het Oosten onder de oogen wordt gezien. Na tuurlijk worden allerlei proefballons reeds opgelaten, doch niets staat vast. Dies ont houden wij ons. 's Middags is vergaderd, waarvan vol gend communiqué is verstrekt: De conferentie is om 5 uur bijeengekomen om het algemeen verslag der juristen in ontvangst te nemen, over den stand der herzieningswerkzaamheden, die hun zijn toe vertrouwd met het oog op de definitieve redactie van het veiligheidsverdrag. De conferentie was het eens om het grootste gedeelte van den besproken tekst goed te keuren. Slechts enkele punten werden tot een volgend debat uitgesteld. De volgende vergadering is bepaald op morgen 5 uur. De Duitsche afgevaardigde Kempner is uit Locarno te Berlijn gearriveerd en heeft het kabinet nog gisteravond ingelicht over den stand van zaken. Heden zal Hinden burg hem ortvaDgen. In parlementaire kringen breekt men zich te Berlijn bet hoofd over de vraagt waar om de Duitsche delegatie zoo geheel onver wachts besloten heeft, 'een rapporteur naar Berlijn te zenden. In de Wilhelmstrasse wist men er gistermiddag nog niets van en het bericht van de „Monfcagmorgen", waarin deze reis reeds eergisteren werd aangekondigd, is tweemaal tegengesproken Het Berliner Tageblatt" herinnert er aan, dat de gedelegeerden met een volmacht ter onderteekening van het pact in den zak naar Locarno zijn gegaan, en acht het niet onmogelijk, dat de reis van staatsse cretaris Kempner ten doel^ beeft, met het oog op de binnenlandsche-politieke toestan den een werschelijk geachte herverzekering te verkrijgen. In verband met deze reis doken allerlei crisis-gerucaten op, doch deze wórden ont kend en schijnen er ook werkelijk naast te zijn. De stemming in Locarno blijft hoop vol en men acht het niet onmogelijk, dat do conferentie volgende week bevredigend over de gansche linie zal eindigen. De Estlandsche generaal Laidoner, die het hoofd is der commissie, welke door den Raad van den Volkenbond is benoemd, om een onderzoek in te stellen in de nabijheid der voorloopige grens tusschen Irak en Turkije, tot de bond het geschil zal hebben geregeld, vertrok van Marseille, en zal, naar men verwacht, tegen het einde der maand op zijn bestemming aankomen. De andere leden der missie zijn senor Oftema, van den Spaanschen diplomatieken dienst en voormalig tolk, kolonel Jac van het Tsjecho-Slovaksche leger, en senor Charrere van het secretariaat van den Bond. DUITSCHLAND. Tegen Severing Voorzorgs maatregelen tegen de monar chisten. Reeds werd het vermoeden geuit, dat de toestemming der Duitsch-nationalen in een veiligheidspact zou zijn gekocht. Als betaal middel kwam naar voren: opneming in de Pruisische regeering. Dit vermoeden wordt thans versterkt door het feit, dat de Pruiache Landdagfractie der Duitscne Volkepartij het voorbeeld der Duitsch-nationalen heeft gevolgd en even als deze een motie van wantrouwen heeft ingediend tegen den Pruisischen minister van Buiteulandsche Zaken Severing. Dit besluit van de Duitsche Volkspartij kan zeer ernstige gevolgen hebben. Tot- duever had men er in de kringen der Prui sische coalitiepartijen op gerekend, dat de motie van wantrouwen der Duitsch-natio nalen v?el verworpen zon worden, omdat rnen aannam, dat alleen de Duitsch-natio nalen en de Völkischen er vóór zouden zijn en dat de Duitsche Volkspartij blanco zou stemmen. Het blijkt nu echter, dat ook de •Duitsehe Volskpartij front maakt tegen Se vering en daardoor krijgt de siutatie een geheel ander aspect. Tegenover Severing staan dus: de Völki schen, de Duitsch-nationalen, de Duitsche Volkspartij, de Economische Partij, de Oom muni8ten en eenige rechtsstaande leden van het centrum. Er is dus kans op, dat deze gezamenlijk de meerderheid zullen hebben, zoodat het geenszins is uitgesloten, dat een der moties van wantrouwen wordt aan genomen. Hot lijdt geen twijfel, dat het Pruisische kabinet in dit geval tot ontbin ding van den Landdag zal besluiten. Naai' aanleiding van de gebeurtenissen bij de onthulling van een gedenkteeken voor de gevallenen van het Königin-Augus- ta-regiment heeft het rijksweerministerie een onderzoek ingèsteld tegen généraal Sixt von Aniim, tegen de hoofdofficieren van do rijkvweer, die aan de plechtigheid hebben deelgenomen en tegen den voorzit ter van de vereeniging van vroegere man schappen van het regiment, die schrifte lijk had verklaard, dat de plechtigheid geen partq-politiek karakter zou dragen. Op grond van deze verklaring had het rijks weerministerie toegestaan dat een compag nie rijksweer aan de plechtigheid der ont hulling ju deelnemen. Het rijksvreerininistexie heeft thans ge neraal Sixt von Afnim verzocht onverwijld den text van zijn rede over te leggen. In bet vervolg zullen generaals en an der© hoofdofficieren, die bij dergelijke plechtigheden het woord willen voeren, hun rede van tevoren aan het rijksweerministe rie moeten voorleggen. Doen zij dit niet-, dan zal geen toestemming meer worden ge geven ^ot deelneming door rijksweertroe- pen. Of erbod niet beter zou zijn, daar zoo'n rede toch tegen den regeeringsvorm' gaat t Volgens bet „S-UhrrAbendblatt" is ook rijkspresident von Hindenburg ten eerste ontstemd over de wijze waarop generaal Sixt von Arr/im zich Zondag gedragen heelt. FRANKRIJK. Caillaux in de-finantieele Ka mercommissie De Fransch- Dnitsche handelsbesprekingen. In een gehouden b^eenkomst van de fi nancieel e Kamercommissie heeft minister Caillaux den toestand van de schatkist uit* eengezet. Hij verklaarde, dat de belangrijkste eerste maatregel is, het ten koste van alles tot stand brengen van het budgetair even wicht en io de bögrooring alle thans er buiten vallende uitgaven weder op te nemen. .Voorts herinnerde hij er aan, dat d$ regeering alle aandacht dient gevestigd tel houden op de schatkist-biljetten op korten termijn, waarvan een groot aantal gelijk tijdig vervalt en dat zij er voor moet Zorgen, dat de aflossing hiervan zonden koersverschil gesch-'edt, opdat het vertrou wen. van het publiek In de credietwaardig^ heid van den staat niet wordt geschokt. Vervolgens deelde Caillaux mede, dat "hij bezag is met de voorbereiding van een plan tot afwikkeling van de vergoedingsregeling voor de verwoeste gebieden, en voorts met de organisatie en de wijziging van de omzet* belasting en de weeldebelasting. Ten slotte gal hg een overzicht van den stand der intcrgeallieerde ^cliuldbesprekiogen. Wat de besprekingen te Washington bq« treft-, zeide Caillaux niets liever te willed dan té komen tot een bevredigende regeling, zoo met do V. S, als met Engeland. Hij' bevestigde^ de mogelijkheid onder oogen la zaen, het jongste aanbod van Amerika, om vatlende v^jf annuïteiten van 40 millioeü dollar, te beantwoorden met een tegenvoor stel, zonder den aard hiervan nader te omschrijven. Dus Frankrijk accepteert Amerika's eiscb, wans dat is het goói beschouwd, niet?. De Fransch-Duitsche handelsbesprekingen die ,15 dozer hervat zouden worden, zullen een geringe vertraging ondergaan door de afwezigheid van den directeur der handels-, overeenkomsten, die thans te Boedapest ver toeft. Men gelooft, dat de Fransche delegatie haar tegenvoorstellen tegen 20 October zal kunnen overhandigen. ENGELAND. De werkeloosheid. Het aantal werkkx>zen op 5 October was 297.600, cl 5. 39.555 minder dan de vorige week, doch 82.025 meer dan hei vorige jaar. OOSTENRIJK. Een heftig incident in het parlement De zatting va» den national en raad waa gisteren hel tooneel van een buitengewoon hevige botsing tusschen de sociaal-demo-^ era ten e» den minister van buitenlandse he zaken, dr. Mataja, naar aanleiding van het besluit van den Yolkenbondsraad. Do soc.- dem. spreker Leuthner richtte rich in een heftige uiteenzetting tegen den aanwezigeü minister Mataja, dien hij als den ergsten kuiper tegen de aansluiting bij Duitschlaud in de Oosknrrjksche politiek voorstelde. De spr. viel ook de groot-Duitschers aan, die de kuiperijen van Mataja dulden en die in den ministerraad vertegenwoordigers heb ben Mataja heeft een waren zdekelgken af keer van alles, wat Duitschland heet. Mataja vroeg aan de oppositie, of aij de uiteenzetting van Leuthner afkeurde, waar-t iep de sociaal-democraten met eeo stormt achti'g „neen" antwoordden. Toen Mataja de rede van Leuthner daarop „onsmakelijk en vuil" noemde, kwam het tot stormachtige aanhoudende interrupties. De Bondskanselier ging voor deo minister van buitenlandsohe zaken staan om hem te beschermen, en trachtten den leider der sociaal-deimocraten dr. Bauer, te sussen. De sociaal-democraten liepen: „Geen zitting zonder excuusP' Do zatting werd toen geschorst om aan de leiders der pprtijen gelegenheid te geven het incident tc bespfreiken. De conferentie van do leiders heeft ach, naar verluid^ onbevoegd verklaard om eeo besluit te neh jnen en verklaarde, dat het de taak der regeering is om uit te maken, ói zij zich! zich met dr. Mataja solidair wil verklarerf. RUSLAND. Een banket ter eere van het* Duitsch-Russisch handelsver drag. Op een banket ter eere van het sluitea van het Duitsch-Russische handelsverdrag, verklaarde Litwinof, dat de onderteekening van het verdrag des te grooter beteekeniü heeft, daar de beginselen "Van het verdrag van Rap&llc thans hun toepassing gevonden hebben op economisch gebied. Is zjjn ank woord zeide de Duitsche gezant Brockdork Rantzau: 'Duitschland en Rusland hebben door lmn onderteekening van het verdrag beide bewezen, dat zljj nu als vanzelf deü te Rapallo ingeslagen weg verder willen bewandelen. j VEREENIGDE STATEN. Weeks opvolger. Tot opvolger van den afgetreden minister van oorlog Weeks is benoemd White Davia de bekende schenker van den mternatiooalept lawntccnis-beker. Een lormnle gevonden voor Art. 16. LOCARNO, 14 Oct (V.D.) Naar verno men wordt zijn de Britsche, Fransche etf Duitsche gedelegeerden het eens gewordog over de interpretatie v&n artikel 16 nai Duitschlana's toetreden tot den Volken* bond. De formule heeft den vorm van eeiï verklaring, welke geteekend zal worden door alle mogendheden die het Rijn-Veilig- heidspact teekenen. De tekst van de formule luidt: ,,De mogendheden die het Rijn-Veilig heidspact teekenen juichen de verklaring van de Duilsche regeering, dat zij bereid is onvoorwaardelijk lid te worden van den' Volkenbond, toe. Tegelijkertijd wenschen' de mogendheden die het Pact teekenen met inbegrip van Duit-schland inzake de' interpretatie van artikel 16 van het Vol kenbondspact to verklaren, dat de werke lijke beteekenis van dit en van de ander©" artikelen is dat alle leden van den Volken bond individueel en collectief moeten sa menwerken om den algemeenen vrede t© handhaven. Bij deze samenwerking moet rekening gebonden worden met de mate- rieele mogelijkheden en de geographische

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2