No. 20119. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 October Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. FEUILLETON. De Reisgeiioote De wachtgelders ta het gezinspensioen. Door het Dagelijksch bestuur van de Centrale van Vereenigin£én van Personeel in 'b Rijks dienst is op 17 September j.l. een verzoek tot den Pensioenraad voor Burger lijke Ambtenaren gericht, een regeling te wiellen treffen, welke moeilijkheden voor wachtgelders voorkomt door bijv. genoe gen te nemen met betaling van de bijdrage voor het behoud van het uitzicht op ge zin spensioen, nadat het verhoogde wacht geld is ontvangen. De Centrale heeft daarop van den Pen sioenraad het volgende antwoord ontvan gen: „Wij zijn bereid in -nevensvermeld schrij ven bedoelden wachtgelders op hun schrif telijk verzoek uitstel van betaling van den eersten termijn van de door hen verschul digde bijdrage voor het behoud van uit zicht op gezinspensioen te verleenen." Geldleeningen door gemeenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft tot de gemeentebestu ren de volgende circulaire gericht d.d. 12 October: Het is mij gebleken, dat gemeentebestu ren, ten einde te kunnen slagen in het plaatsen ten behoeve van hun gemeente, van geldleeningen bij openbare instellin gen, welke daartoe de gelegenheid hebben geopend, meenen gebruik te moeten maken van de d'ensten va tussehenpërsonen ter zake waarvan het betrokken gemeentebe stuur aan die personen ook bij berekening hunnerzijds van een billijk percentage, in verband met het veelal hooge bedrag der leening, een belangrijk bedrag aan provi sie hebben te voldoen. Na daaromtrent gepleegd overleg met do betrokken Ministers, heb ik de eer, voor zoover noodig ondeT uw aandacht te bren gen, dat wat aangaat het plaatsen door de gemeenten van geldleeningen zij bedoelde instellingen, de daarover te voeren onder handelingen door de gemeentebesturen rechtstreeks ^met die instellingen kunnen worden afgewikkeld, zoodat te dier zake geen medewerking van tusschenpersonen behoeft te worden ingeroepen. Ik meen uw college deze gedragslijn éer vermijding van onnoodige kosten te mogen aanbevelen. De vliegtocht Nederland-—Oost-Indië. Zooals bekend is, heeft het comité voor den vliegtocht NederlandOost-lndiö na het volbrengen van den vliegtocht besloten, zijn actie ter bevordering van het lucht verkeer m en naar Ned.-Indië voort te zet ten, tot welk doel nog eenige middelen ter beschikking van het comité zijn gebleven. Ter bevordering vaa deze actie heeft een Amsterdammer, die niet genoemd wenscht J te worden, i 1000 geschonken aan het fonds van het comité. Hij wenscht hiermede uit drukking te geven aan zijn groot vertrou wen in de toekomst van het luchtverkeer, meer in het bijzonder van dat in Nederi.- Indië en tusschen dat gebied en het moe derland, en tevens bij te dragen om de spoedige tot-stand-koming van laatstge noemd verseer te bevorderen. Een uitvoerige beschrijving van den vlieg tocht, samengesteld door den heer Thomas sen h Thuessink van der Hoop, in opdracht van het comité, en geïllustreerd met talrijke foto's en kaarten, zal binnen enkele dagen het licht zien. Het comité heeft een model op 1/20 van het vliegtuig H—NACC, waarmee dé tócht werd volbracht, geschonken aan het Ne- derlandsch Historisch Scheepvaartmuseum te Amsterdam, het Scheepvaartkundig In stituut en Museum te Rotterdam en hel Museum te Batavia. Aan het museum te Amsterdam is tevens in bruikleen gegeven de oorkonde, opgemaakt door den heer Fokker en geteekend door het meerendeel der bij den vliegtocht betrokken personen, welke oorkonde het vliegtuig op zijn tocht naar Indië heeft vergezeld en daar o.a. door den Gouverneur-Generaal is geteekend. Kanaal LuikMaastricht Uit Limburg wordt aan „Do Msb ge meld, dat machtige groepen der Luiksche grootindustrie het initiatief hebben genomen lot oprichting fcener organisatie, die de be- vaarraaking van het kanaal LuikMaas tricht voor schepen van 1000 ton of meer, "aansluitend op het Julianakanaal, zelf zal ter hand nemen. Daartoe wordt een groote naamlooze ven nootschap opgericht, waarvoor de groot industrie het kapitaal zal fourneeren. Slaat, provincie en gemeenten zullen deze naam looze vennootschap verder door leeningen en subsidies de noodige middelen moeten verschaffen. Twentsche Textiel-indnstrie. Op het te Enschedé gehouden demonstra- lief congres van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" is een mo tie aangenomen, waarin aan het hoofdbe stuur wordt opgedragen een krachtige actie te voeren voor: lo. Het herstel van de 48-urige werkweek in de geheele katoenindustrie en een daar mee gepaard gaande loonsverhooging. 2o. Invoering van een vacantieweek met doorbetaling van hel loon. Verder dient tot stand te komen: a Een behoorlijke loonregeling, waarin op genomen minimum- of garantieloon ter ver vanging van de huidige stelselloosheid b. Een aantal verlofdagen voor dringend verzuim cn afschaffing van het stelsel der verplichte plaatsvervangers. liet congres is van oordeel, dat, met het oog op de machtsverhouding ïn de katoen industrie, eenheid van optreden, voor lots verbetering der textielarbeiders, ge wenscht is en verklaart zich bereid een krachtige actie te voeren met de andere Textielarbei- ders.-organisaties, op den grondslag van bo vengenoemde cischen. Ontevredenheid bij de lichtwachters. Het bestuur der Vereenig'ng van perso neel, werkzaam bjj 's Rjjks betonning en Verlichting, besprak dezer dageo de af wijzende houding der Regeering over het niet-toekennen van een duurtebgslag over 1925 en de daardoor ontstane ontevreden heid, en kwam tot deze conclusie: Gezien het feit, dat op 1 Januari 1925 met ruwe hand is ingegrepen tot verlaging van de reeds toen schamele inkomens van f2000 en minder, welke, met inbegrip van verplichte pensioenstorting van 24.5 pet. zgn verminderd cn dat door dezen maatregel vele gezinnen in bittere armoede komen te verkeeren; overwegende, dat reikhalzend werd uitgezien naar den verwachten duurte- toesiag, maar dat ook aan die verwachting do bodem weer is ingeslagen, besloot het bestuur zich tot de Centrale van Verecnigingen van Personeel in 's Rijks dienst te wenden, opdat er bg de Regeering ten sterksto op zal worden aangedrongen de gedane toezegging te verwezenlijken. Bij Kon. besluit van 8 October is, met ingang van 1 Januari, aan H. J. Bal- foort, op zgn verzoek, eervol ontslag ver leend als inspecteur van de lichamelijke opvoeding in de tweede inspectie, met dank betuiging voor de diensten, door hem in deze functie den Lande bewezen. Op Terschelling is in 89-jarigen ouder dom overleden de heer D. H. Duyf, die na een veelbewogen zeemansleven, de laatste halve eeuw zijn krachten wijdde aan het werk der Reddingmaatschappij. Langzamer hand is hij blind geworden. Dit noopte hem enkele weken geleden zijn ontslag te nemen uil de commissie van plaatselijk bestuuT, waarvan hij 46 jaar deel had uitgemaakt. Zeelaarzen en oliegoed, die altijd klaar lagen om gebruikt te worden als er een schip mocht stranden, en waaraan niemand an ders mocht raken, zouden nu niet langer noodig zijn. De groote verdiensten van den heer Duyf werden door de Koningin bij gelegenheid van het jubileum der Reddingraaatschappij erkend door een benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau.. Bij de Redding- maatschappij zal zijn naam in groote eere Mijven voortleven. Veenendaal was j.l. Zaterdag geheel in feestdos. Alle ingezetenen hadden al vroeg de vlaggen uitgestoken en alles ver sierd JJiet groen en bloemen. Acht eere- bogen prjjkten daartusschen; in de verschil lende buurtschappen, bg het gemeentehui* en in de geheele Hoofdstraat, was des avond3 electrische verlichting aangebracht. Te twee uur arriveerden de burgemeester met mevrouw. Van Kugk aan den grenspaal opgewacht door wethouders, secretaris, eenige Raadsleden, huldigingscomité, eere- wacht te paard en de zangvereeniging „Excelsior". Meisjes in het wit bodeo bloe men aan. De tocht door de gemeente werd telkens* onderbroken door toespraken en het aanbieden van bloemen. Bij het gemeentehuis zongen schoolkinderen en de zangvereeniging „Zanglust" welkomstliederen. Er was enorme belangstelling van de inwoners. Te ruim zes uur was de Raad ter installatie ver- eenigd en sprak Jle loco-burgemeeeter, W. van Son, do vergadering toe. Ook het oudste raadslid Jac. van Leeuwen en het lid Van I Asselt spraken woorden van welkom en I wenschten zegen op zijn arbeid. Ds burge- 1 meester bracht dank voor de schitterende j ontvangst en vertrouwde, dat, wanneer ieder zgn plicht deed, Veenendaal wel weer om hoog te halen zou zijn. De gewone audiëntie van den Minister j van Koloniën zal Vrgdag 16 October niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Geen dubbele film-censunr. Door de Regeering is dc nieuwe film-or donnantie afgekondigd, welke op 1 Jan. 1926 in werking treedt. Dc Indische censuur-com- missie zal haar toezicht dan niet meer uit sluitend bepalen tot de films voor openbare voorstellingen, doch alle geïmporteerde films keuren en voor onverwijlde terugzending der afgekeurde films waken. De verlooning van ongecensureerde films voor z.g. „besloten clubs", ten einde de bij zondere strenge censuur-eischen le ontgaan, welke met bet oog op de inheemsche bevol king gesteld moeten worden, wordt door deze regeling dus ook bnmogelijk, lot groote er- I gernis der Europeesche gemeenschap. Deze I toch is van oordeel, dat de regeering niet allen over één kam kan scheren, doch moest 1 zoeken naar een oplossing, waardoor de ont wikkelder Europeaan gevrijwaard bleef van de vérstrekkende en vaak kinderlijke, doch voor de Inlandsche bevolking ongetwijfeld noodzakelijke, bijzondere censuur-criteria. De Regeering achtte echter een dergelijke dubbele censuur niet in overeenstemming met de gelijkheid van behandeling en rech ten der verschillende rassen. RECLAME. Zoolang wfj hebben voeten, ziet, Eén om te passen, één om te loopen, Om Pantoffels bij v. ESCH te koopen; Zoo komen wij tot schande niet. 4S70 L. VAN ESCH Wzn., Donkersteeg 5. Groote verkeersbrugte Half- weg. Te Halfweg werd Zaterdag geopend de nieuwe brug, welke de verkeersvernau- wing op den straatweg AmsterdamHaar lem opheft. De burgemeester, de heer L. H. Simons, voerde het woord en noemde de opening van de brug een zaak van veel belang, niet alleen voor het lokaal, maar ook voor het interlokaal verkeer. De heer P. J. van Voorst Vader, hoofd-ingenieur, gaf een overzicht van hetgeen den bouw vooraf was gegaan Spr. deed ten slotte nog eenige medcdeelingen betreffende de groote werken in de omgeving: de verbete ring .van den Haarlemmerweg. Met de ver breeding zal men dit jaar nog komen tot den molen van Osdorperpolder en het vol gend jaar tot Sloterdijk. De verbreeding tusschen Halfweg en Haarlem zal niet voor 1928 gereed zijn. In dit jaar kan «et groote werk dus voltooid zijü. Stakingen. De centrale Bond van Transportarbeiders heeft eenige weken geleden een ultimatum gesteld aan de firma Braakman, wier reederg een stoom vaartdienst van Amsterdam, Rotterdam en i Dordrecht op Antwerpen onderhoudt. Daarin De groote brug, welke te Halfweg over Rijnlands boezemwater is gebouwd en een belangrijke verbetering is in den weg AmsterdamHaarlem, is Zaterdag met eenige plechtigheid voor het verkeer opengesteld. was de eisch gesteld, dat de indertgd aan vaarde regeling voor personeel, dat dienst doet in de vaart op België, zil worden nageleefd of dat e9n bespreking in zake die regeling zou worden toegestaan. Daar de firma Braakman, zoo deelt do Centrale Bond mede, noch tot het een, noch tot het ander bereid was, is thans de staking geproclameerd. Te Rotterdam ligt het be drijf stil. Het Bondsbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft aan het bestuur van den Motaalbond een schrjjven gericht, waarin het meedeelt, dat het conflict bg de firma P. Smit Jr., te Rotterdam, beschouwt als een z.g. wilde staking. De Bond heeft vooraf met het personeel vergaderd en opdracht gekregen het ultimatum te stellen als een bespreking'mct den Motaalbond geen resultaat mocht opleveren. In den brief wordt verder gereleveerd de bekende kwestie van de afzonderlijke besprekingen van den Metaalbond met de Katholieke, Christelijke en Neutraio organisaties. Ten slotte wordt door het Bondsbestuur gezegd, dat het de vraag of de bespreking op heden, Dinsdag, nu nog moet doorgaan, gevoeglijk aan den Metaalbond kan overlaten. L>o conferentie is wel aangevraagd om een conflict te voor komen, doch door toedoen van den Metaal bond is dit toch ontstaan. De mogelijkheid bestaat echter, dat een bespreking tot op lossing van het conflict kan leiden. „Om deze redenen," zoo besluit de brief, „zouden wg dus in overweging willen geven de con ferentie wel te laten doqrgaan. Hoewel het voor den Aals- mcerschen kweeker reeds vaslstpnd, dat de verhooging van het invoerrecht op bloemen in Duitschland, van zeer nadeeligen invloed voor den vrij levendigen export zou zijn, wa* het in hoofdzaak toch een gissen, hoe de g?- j volgen zouden zijn. Than, nu het verhoogde recht reeds eenigen tijd geheven wordt, is een en ander beter te overzien. In de eerste dagen dezer maand heeft men nog chrysan- len naar Duitschland gezonden. Echter bleek al spoedig, dat voor dit artikel de exporlmo- gelijkheid alleen blijft beslaan, indien er een groote vraag naar is. Alleen wanneer de prijzen op de veilingen zeer laag zijn en de vraag in het buitenland groot is, zal de kweeker of exporteur zijn chrysanten daar kunnen plaatsen. Ter staving hiervan moge dienen, dat bijv. het invoerrecht voor een chrysant-var. „Mr. Puiling" ongeveer op 50 cis. kwam. Voor een rayonante op 80-35 ets. En dat slechts voor één enkele bakl De rozenexport lijdt minder van de-vec- hooging. Naar gelang der kwaliteit' komt het invoerrecht op ongeveer 3i 1/2 cent. Omdat het buitenland niet zoo veel pro ducten vroeg als anders deed de flinke aan voer der laatste dagen de prijzen aanmerke lijk dalen, zoowel van chrysanten als van rozen. I Ook dahlia's gingen door den grooten aan voer en geringere vraag tegen lage prijzen I weg. („Tel.") Vermoedelijk ten gevolge I van een defect aan den schoorsteen, is het i landhuis „Kerckendel", te Koolwijk, togbe- i hoorende aan mr. II. Blaupot ten Cate to- laai afgebrand. Een aanzienlijk bedrag aan geld en een aantal schilderijen van beroem de meesters zijn eveneens door het vuur ver woest. Landhuis en inboedel waren verze kerd. Juist zeven weken geleden zijn, gelijk 1 men weet ook hot aan den heer Blaupot ten Cate toebehoorende hótel-pcnsion „Het Hil- lelje" en een groote landbouwschuur aldaar in vlammen opgegaan. Toen echter was brandstichting de oorzaak. Tijdens de f ees teI ijkh eden ter gelegenheid der inhaling van Voenendaals nieuwen burgemeester, ontstond in een café, wegens een oude veefce, twist tusschen twee bezoekers, die zóó hoog liepv dat de een zijn mes trok on den andor, oen zekeren Engelenburg, verschillende steken en sneden toebracht, waardoor hg levensgevaarlijk werd verwond. De kastelein kwam tusschenbeide en sloeg den woesteling met een ploerten- dooder tegen den grond. De dader werd in arrest gesteld, wat nog met moeite ge paard ging, daar zgo vader en moeder hem wilden ontzetten. De getroffene was zoozeer toegetakeld, dat hij Zondagmiddag, zonder tot bewustzijn te zgn gekomen, in het zieken huis te Utrecht is overleden. ][oor Borculo, enz. Vanw ego het Nationaal Steuncomité Stormramp te Amsterdam is verschenen de zesde verant woording van bij den penningmeester inge komen gelden, vermeldend een totaal van f 170.999.87. Met do vorige opgaven is tot dusver ingekomen f 1.872.517.6G. W ekel ij ksch luchtverkeer. In de week van 28 September tot 3 Octo ber 1925 bedroeg het uitgaand luchtvervoer uit Nederland 55 K.G. briefpost, 166 K.G. pakketpost, 3880 K.G. goederen en 100 pas sagiers, waarvan 2j in transito-verkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend ver voer 46 K.G. briefpost, 252 K.G. pakket- post, 3509 K.G. goederen en 121 passagiers waarvan 36 in transito-verkeer. De appolenoogstin de Betuwe is in vollen gang. Vele handen zijn aan het werk. Het appelengewas is overvloedig; het vertoont mooi, gaaf en blank fruit en is van gewilde kwaliteit. De prijzen stemmen tot groote tevredenheid cn blijven constant Van den invloed der gevreesde Duitsche tarieven merkt men voor de betere kwali teiten appelen zeer weinig; ondanks de „zoll" aan de grens, is de handel levendig en opgewekter dan ooit. Veel fruit wordt nog opgeslagen, in afwachting van moge lijk nog beter? prijzen. De noteering van kroetappelen is, te^ gevolge van de tarie ven in Duitschland, eren naar beneden ge gaan doch hersteld zich. Peren, die tt maar weinig zijn, worden in alle soorter gced betaald. (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W, H. C, 58) Neen, dat wist ik niet Enu? Ik? Hebt u een huwelijk uit berekening gesloten De vraag scheen me ongepast, maar ik bogon hartelijk te lachen, Ik? Wij? Eén ding kan ik u bezweren: als er ooit tér wereld een huwe lijk werd gesloten, dat niet op berekening berustte, dan is het heusch wel het onze. Een huwelijk uit berekening zou me net zoo hebben tegengestaan als een leven van middel matigheid Zoo'n huwelijknog w*el een heel mooi heb ik zonder de minste aarzeling afgewezen. Dus, mevrouw, u hebt uw man lief? O, vergeef me dan.-... Als onverbeterlijk psycholoog stel ik een onbegrensd belang in u en psychologen zijn onbescheiden.... Jk heb mijn man van ganscher harle lief! Ik zou u kunnen doen opmerken, dat dit niet ge-noeg is maar door den toon van uw antwoord.zou ik bijna geneigd zijn te gelooven, dal het le veel is.... Woorden zeggen zoo weinigIIk bedoel: te veel geluk voor een eenvoudig sterve ling.... 2?elfs al is het een vliegenier! Die vliegeniers zijn boffers! Is het wel zoo'n benijdbaar geluk, een meisje zonder een cent te trouwen?. 't Is een geluk om bemind te wor dendoor gansch uw hart.... Vreemd toch, vreemdI Wat is vreemd? Datdat ik nooit een voorgevoel heb gehad van uw genegenheid voor Ker- jean Dat is niet vreemd.... U hebt me nooit met hem samen, gezienen mei u flirtte ik. Ja, we flirtten.Dat was een goede tijd.die nu voorbij is! Vindt u? Wat'mij betreft, vind ik den tegenwoordigen tijd beter Zeg u eens, sinds wanneer houdt u van hem? Sindsaltijd. O, nu zegt u toch wel wat veel.... te veel! Ernstiger zei ik: Ik zeg niet te veel, mijnheer De Mauve Willem Kerjean is de man, dien ik ter we reld het meest hoogacht, bewonder.... en liefheb. Als "kind had ik hem lief, zooals een kind liefheeft.Ik bén een vrouw en ongetwijfeld is inijn hart thans niet het zelfde al9 vroeger. Maar ik verzeker u. het psychologisch element in deze is zeer een voudig. ik heb hem liefziedaar al les. En ik ben heel trotsch op hem en heel gelukkig met hemLaat u me nu naar het andere salon gaan, verzoek ik u. Mijn man is vanavond uit Londen teruggekeerd en we willen niet laat naar huis gaan. Na die woorden liet ik hem alleen. Hij glimlachte op zijn gewone, superieure, iro nische manier; maar ik geloof, dat hij wat geërgerd was.cn ik.ik weet niet hoe ik het zeggen moetik was ver baasd. verbaasd, verbaasd.... eenigszins beneveld van verbazing! Toen ik in het groote salon kwam, ont moette ik dadelijk Willem9 blik. een blik, die eenigszins hard, ontsteld en ik weet niet wat nog meer was.... Willem heeft van die blikken, waarin van alles ligt.en ik ben geen psycholoog.... De arme joDgen was bovendien een prooi geworden van een lid van het Instituut (afdeeling wetenschap pen), die wegens Fabrice. aan tafel er geen woord had kunnen tusschen krijgen.en die nu zijn schade inhaalde. 't Was dicht bij middernacht. Wij namen afscheid van gastvrouw en gastheer en ons weggaan was het toeken voor een bijna al gemeen vertrek. Alleen eenige bridgers be merkten niets. Iedereen was op hetzelfde oogenblik in de kamer, die als vestiaire diende. Willem nam uit de handen van de kamanier mijn man tel. dien zij me kwam brengen. Ik weet niet of ik me vergis, maar ik ge loof. dat zijn gemoedsstemming eenigszins geleek op dat hinderlijk vernederende ge voel, dat mij, toen we het jonge paartje te Brugge ontmoetten, er toe prikkelde om heel bescheiden voor die mij vreemde menschen en ook een beetje voor me zelf, het corae- dietje van de gelukkige verliefde te spelen. Terwijl mijnheer. De Mauve op een paar passen van ons af zich warmpjes in zijn pels stak. zonder naar zijn vrouw om te kijken, pakte de brave dienaar van het prin sesje, als de bezitter van iets kostbaars, me met de grootst mogelijke zorgzaamheid in mijn bontmantel, 't Waof hij aan de men schen, die daar waren, wilde zeggen: „Tk heb jullie toegestaan, om eventjes naar mijn kostbare parel toekijken-, ik begrijp best, dal jullie die mooi vindt.... maar ze behoort mijen weest er maar zeker van. dat ik ze zal weten te behouden." Terwijl we instapten Fabrice de Mauve en zijn vrouw in een eleganten electrischen auto, Willem en ik in'een bescheiden taxi wist mijn voormalige flirt (die man is toch zeldzaam brutaal!) me nog toe le fluisteren: „Denkt u, dat ik 't prettig vind, dat ik u daar zoo zie wegvoeren door Ker jean?" Ik deed of ik niets hoorde en Willem had gelukkig niets gemerkt.... Hij keek onge veer alls le Brugge. Nauwelijks in den auto gezeten, zweeg hij en bemoeide zich net zoo veel met me, alsof we, ieder op ons eigen houtje, in een verschillend voertuig naar huis gingen. Plotseling gevoelde ik me als gebroken, o zoo volkomen gebroken, moe en slap, dat ik wel had willen huilen. Ik had zoo graag willen zeggen: ,,Geef me je hand, Willem, neem me in je armen. Evenals in het oude, stille 9traatje te Brug ge, heb ik er behoefte aan te weten, dat ik niet alleen bendat jij er bent, dat jij bij me bent!" Maar Willem zat in een hoek in het don ker ,zoo ver mogelijk van me af, en hij bleef maar zwijgen. Al had mijn leven er van afgehangen, ik zou die vermetele woorden niet hebben durven uitspreken. Toen we thuis in de voorkamer waren, vroeg ik Willem, of hij nog last had van zijn migraine. Met een krachtige beweging drukte hij zijn slapen tusschen de palmen van zijn handen. Verschrikkelijk! zei hij. Wel te rus tenik ga byiten nog wat loopen 't Is of mijn hoofd barsten zal. Hij had zijn overjas niet uitgedaan en hield den deurknop in zjjn hand. Willem, fluisterde ik, je bent toch niet boos? Neen. Ook niet.... verdrietig? Weineenik heb hoofdpijn Goeden nacht Hij draaide den deurknop om en in de gang hoorde ik het langzame loopen van Anaïk, die eindelijk wakker was gewor den Opnieuw ging ik iets onberede neerds zeggenik voelde dat het moest worden gezegd.... het moest en wel tmverwijldl Willem, riep ik uit, ik zweer je, dal ik dien man niet meer liefheb.Ik weet het, ik ben er zeker van. Goeden nacht, Willem. Ik meen duidelijk opgemerkt te hebben, dat Willem helderder keek, alsof hij plotse ling geen hoofdpijn hadmaar volko men zeker bon ik er niet van. Anaïk ver scheen en ik liep weg. Ik werd als een vermoeid kind door het goede oudje naar bed gebracht; toen draai de ik gauw het licht uit en alles was duis ter en stil om me heen. Ik had geen slaap. Toch scheen ik aan niels le denkenof hoogstens aan din gen, die niet te omschrijven waren en even spoedig verdwenen, als zij kwamen, zooals bij koorts en misschien als men ijlt. Anaïk was nog geen twintig minuten weg, of Willem kwam weor thuis. Ik hoorde hem in de eetkamer loopen; toen klopte hij heel zachtjes aan mijn kleedkamer cn open de, omdat hij geen antwoord kreeg, de deur, liep door de donkere, leege ka/mer, kwam bij de deur van mijn kamer, waar geen enkele lichtstraal zichtbaar was.Ik vermoed de, dal hij daar stond, heel dicht bij. hoe wel hij niet had geklopt. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5