Ne. 20119. DINSDAG 13 OCTOBER Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENÏ1ENI 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags én Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleiu Telefoonnummer! voor Dlreotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postohdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.86, per week ƒ.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ...ttt .0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.15f 0 25, SCHOL a I 0.16—f 0.35, GEH. KABELJAUW a f 0.30 per pond, VOLLE- en INMAAK- HARING a f 0.07 per stuk 4898 AUG L. REIMER1NGER, Welh. loco-Burgemeester. Leiden, 13 October 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat J. J. van Goozen, te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van verlof voor den ver koop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Groe- nesteeg No. 19. 4899 AUG. L. REIMERINGER, Welh. loco-Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 13 October 1926. Het volksleven in Nederland. Gisteravond hield de bekende folklorist, de heer D. J. van der Ven, uit Oosterbeek in de groote zaal van het Leidsche Volkshuis een met lichtbeelden verduidelijkte voordracht ver het volksleven in Nederland. De belang stelling was buitengewoon groot, zoodat in de zaal geen enkel plaatsje onbezet was. Wij stadsmenschen kunnen ons, wanneer wij daarvan niet een bijzondere studie heb ben gemaakt, moeilijk voorstellen, welk een schat van folklore nog in ons vaderland, vooral op het platteland te vinden is, met Came in de uithoeken ervan, en hoe dit v--* Lleeft in onze volksgebruiken en volks vermaken. De nivelleerende invloed van de cultuur, die oude gebruiken gelukkig niet kunnen doen verdwijnen, 't Meest karakte ristiek en 't dichtst bij hun oorspronkelijken vorm vinden wij ze nog terug in Twenthe, in den Achterhoek, in Brabant en Limburg, maar ook nog wel in Drenthe, Groningen en Friesland. Zij leven daar voort als oude ge bruiken. Soms is de beteekenis er van ook daar verloren gegaan, doch als men met de ouderen onder de landslieden aan het praten komt, waartoe voor een stadsmensch tact noodig is een boer in kleinere, afgelegen plaatsen is naar spr.'s ervaring vooral ach terdochtig en wordt niet spoedig vertrouwe lijk dan wordt gewaar hoe die gebruiken en gewoonten een diepen achtergrond hebben en stammen uit een tijd toen het geloof aan booze en goede geesten nog met sterke wor telen in ons volksleven lag, wat reeds hier uit werd verklaard, dat in al die gevallen tusschen de gebruiken e*n de gewoonten hier te lande, een parallel kan worden getrokken met de gewesten builen onze grenzen, ter wijl ook nog in menig geval de van elkaar verschillende uitingen van wat er vroeger werd gedacht en geloofd in de onderschei dene provinciën een gemeenschappelijken oorsprong heeft. En wat spr. met nadruk deed uitkomen er schuilt in dit oude, waarvoor menig modern tijdgenoot uit onbe kendheid de schouders ophaalt, dikwijls veel schoonheid en poëzie, wanneer één menscli dit heeft weten op te diepen en aan anderen duidelijk heeft weten te maken, dan is het wel de heer Van der Ven, die daarvoor niet alleen het eigen land heeft doorkruist en in dit opzicht bestudeerd, maar die ook daarbui ten veel heeft gereisd en onderzocht. Zoo voerde hij zijn ontvankelijk gehoor door Limburg met zijn processies door Brabant met zijn schuttersgilden en liet hen de volks gebruiken in de oostelijke en noordelijke pro vinciën zien en leven, niet als curieuze dor- pelijke achterlijkheden welke men vertoont tot amusement van de zich op hooger trap van beschaving wanende stedelingen, maar als resten van de Nederlandsche folklore. Hij wist daarbij telkens het onderling verband vast te leggen. De mooie heldere lichtbeelden droegen er mede toe bij, dat de aanwezigen het medegedeelde leerden waardeeren. Het meest droeg daartoe echter bij de groote be lezenheid van den spreker en het zeldzaam enthousiasme, welke hem bezielt voor de door hem behandelde slof. Van kwart over acht tot bijna elf uur heeft spr. met een kleine pauze er tusschen de aan wezigen van Zuid tot Noord en van Oost tot West door ons aan folklore rijke gewesten geleid en ongetwijfeld bij hun de liefde voor dit land verlevendigd en versterkt. De inzet van de Volksvoordrachten dit na jaar is goed geweest. Wie er den heer Van der Ven moeten opvolgen is het niet gemak kelijk gemaakt. Leidsche G. J. M. V.-kampen. Zaterdagavond 10 Oct. heeft de jaarlijk se he reünie van de Leidsche C. J. M. V.-kam- pen in Oud-Hortuszicht plaats gehad. Zeer vele jongens en leiders, ook- uit andere plaat sen, hadden aan de uitnoodiging gehoor ge geven, zoodat, toen om half acht de bijeen komst geopend werd, het gezellige zaaltje geheel gevuld was. Er heerschte een prettige, vroolijke stemming en begeleid door een uit de jongens gevormd strijkje, weerklonken de kampliedjes den geheelen avond. De verschillende nummers van hel pro gramma werden grootendeels door de jongens zelf voorbereid en uitgevoerd en er is werke lijk veel goeds gepresteerd. De hoofdschotel van den avond werd ge vormd door een schimmenspel, waarin de personen uit de kampliedjes aanschouwelijk werden voorgesteld. De komische poppen en figuren waren alleraardigst uitgesneden en het geheel viel zeer in den smaak. Ter afwisseling werden kampfoto's ver toond en brachten enkele jongens mooie mu ziek ten gehoore. Eén der jongens bracht de kampcommissie een bloemenhulde en dankte haar voor de toewijding en den ijver, waar mee zij nu al 5 jaar de kampen, die zoo snel gegroeid zijn, heeft voorbereid. Omtrent het winterwerk werd meegedeeld, dat dit jaar vier kampkringen zullen worden gehouden, terwijl het aantal algemeene bij eenkomsten zal worden uitgebreid. Mede ter- wille van de jongens, die niet in Leiden wo nen, is besloten tot het uitgeven van een maandblaadje, waarin ook alle bijeenkom sten worden geconvoceerd en dat mee kan helpen om den kampersband te versterken. Met een ernstig woord tot de jongens, om datgene, wat ze in het kamp hadden meege kregen vast te houden en krachtig mee te werken tot den bloei van het kampwerk, dat voor nog zóóveel jongens uit Leiden een ze gen kan worden, sloot de voorzitter der ver- eeniging, de heer L Segaar, dezen welge slaagden avond. De bazaar van Dierenbescherming. De Vereeniging tot bescherming van die- ren voor Leiden en Omstreken heeft weder een bazaar georganiseerd, die dit jaar in de j groote zaal van Zomerzorg wordt gehouden I en tot en met Vrijdag 16 October geopend I blijft. Wij bezoeken uitteraard vele bazaars, maar zelden treffen wij er een aan, waarin zoovele en zoo waardevolle artikelen en voor werpen zijn bijeen gebracht als telkenjare op de bazaars van deze vereeniging. Ook dit maal maakt zij geen uitzondering. En men heeft hier niet op de welwillendheid van winkeliers een beroep behoeven te doen om tegen afstand van een grootere of kleinere fractie van de winst uit eigen zaak op de bazaar te verkoopen. De geheele zaal is met verschillende stands bezet, terwijl in de serre daarnaast de firma de Wed. van Nelle den bezoekers een geurig kop thee zal aanbieden. Voorts is voor de ncodige attracties gezorgd; een rad van avontuur, een grabbelton, een electrische visscherij, sjoelbakken enz. enz., en waar de I vereeniging door onze stadgenooten en die- j renvrienden van buiten zoo goed is bedacht geworden, behoefde het bestuur de te winnen prijzen niet alle klein té houden, zooals ge woonlijk geschiedt. Men zal er ook heel aar dige prijzen mee kunnen winnen. Het is ons niet mogelijk om een volledige beschrijving van liet tentoongestelde en te koop aangebo dene hier te geven. Behalve dat de zaal zelf rpet groen en bloemen smaakvol is aangekleed, is er een tentje met bloemen, die telkens weder wor den vernieuwd en verfrischt. Verder vindt men er een groote verzameling fraaie en nuttige handwerken, borduur- en haakwerk, kussens, kleedjes enz. Een stand met zeer practische en met het oog op den naderenden winter actueele wollen goederen vindt men in een aparten stand bijeen. Toilet-artikelen, fijne zeepen en parfumerieën, vullen mede een geheelen stand-. Dan is er een kraam met boekwerken, platen en schilderijen en einde lijk treft het oog in het midden der zaal een uitstalling Van wijnen, likeuren en limona des, chocolaterie, banket enz. Zooals het be stuur ons mededeelde is het voornemen om in de vier dagen en avonden zooveel moge> lijk alles aan den man (vrouw) te brengen, waarom» de verschillende artikelen betrekke- lijk laag geprijsd zullen worden. Huismoe ders kunnen hiermede allicht hun voordeel 1 doen. Bovendien zal er een feestelijke stem ming heerschen. Ondeï een kopje heerlijke Van Nelle's thee of wat anders waarvoor Zomerzorg gaarne zorgt, kan men van goede muziek genieten, 's avonds afgewisseld door i levensliedjes van den heer J. J. G. Oostdam te 's Gravenhage. Bij dit alles wordt ook het doel dat de vereeniging beoogt, niet vergelen. Zoo zal van avond door den bekenden die renvriend den heer J. Karres, voorzitter van den Anti-Trekhondenbond te 's Gravenhage, de film „Caesar", de geschiedenis van een hond, vertoonen. Hedenmiddag te halfdrie is de bazaar offi cieel in tegenwoordigheid van het bestuur en tal van genoodigden door den voorzitter prof. André de la Porte geopend. De eere-presi- dente, mevr. De GijselaarViruly, die dit gewoonlijk pleegt te doen, was daartoe ver hinderd. Hierna werd de bazaar voor het publiek geopend. Openstelling Arbeidsbeurs. Men deelt ons mede, dat in het vervolg de Arbeidsbeurs onafgebroken geopend zal zijn van 8 uur voormiddag tot 5 uur namiddag, 's Zaterdag6 van 8 uur voormiddag tot 12 uur middag. Bovendien Donderdags van 79 uur na middag. •- Gisteren is de 81-jarige J. E. Ch., we duwe van G. T. F., van de trap van haar woning in het Sionshof gevallen. Toen men haar te hulp wilde schieten, bleken de le vensgeesten reeds geweken. De vermoedelij ke doodsoorzaak is hartverlamming of een beroerte. Gistermorgen omstreeks kwart voor elf ondervond het tramverkeer hier ter slede tien minuten vertraging, doordat een hand wagen nabij de Blauwpoorlsbrug, waarop de uileinden van ijzeren slaven, geladen op een met 'n paard bespannen wagen rustten, on der dien last bezweek. Gistermiddag geraakte een vracht auto van de firma J. M. J. P alhier, in de Middelstegracht te water, vermoedelijk door dat de straat daar ter plaatse naar den waterkant afloopt, waardoor de auto achter uit ging rijden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie omtrent de collecte op 14 en 15 dezer ten bate van de Leidsche afdeeling der Ver. voor Chr. Vacantie-kolonies. Voor de Rijkspostspaarbank zijn ten 1 postkantore alhier in September op spaar bankboekjes ingelegd f 135.006.98 en terug- i betaald f 123788.49; derhalve meer ingelegd j dan terugebetaald f 11218.49. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 165. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op Staatsschuldboekjes in geschreven nominaal f 5850 en afgeschreven nominaal f 5400; derhalve meer in- dan af geschreven f 450. Het aantal nieuw uitgege ven staalssehuldboekjes bedroeg 1. De „Sls.-Crt." bevat de statuten van de N.V. „Het Eerste Leidsche Modelhuis", al hier. MUZIEK. I Liederenavond Max Kloos-Anton v. d. Horst. Gisteren-avond vond in dien Schouw burg het eerste der vijf concerten plaats, die door de concert-directie Ernst Krauss voor dlit wintersaisoen in onze stad zijn ge organiseerd: een Liederenavond van M-ax Kloos, met Anton v. d. Horst aan den vleugel. Waar artiesten.als deze bei-den, van wier superieure kunst wij reeds eerdler bij her haling hebben kunnen genieten op het pro gramma vermeld stonden, en dit teven3 een keur van liederen bevatte, zooaüs men zel den aantreft, liet zich wel een avond van hoog -kunstgenot verwachten, waarin wij dan ook geenszins zijn teleurgesteld. Hooge kunst is ons geboden; muzikale kunst van de fijnste en edelste soort. Als eerste nummer vermeldde het pro gramma een viertal liederen van J. S. Bach. Geheel juist was dit niet; slechts de eerste twee liederen zij composities van dezen meester; de beide andere zijn door Reimann verzamelde liederen uit de 16e eeuw. Zij werden vertolkt met een fijnheid en innigheid, die diep ontroerden; in het „Liebster Herr Jesu", waarmede de avond begon, brachten de beidie artiesten ons reeds dadelijk onder den diepen indruk van hun hooge kunst. Met zijn onvergelij kelijk mooi stemgeluid weet Kloos ons naast die teerste en fijnste pianissimo's, de krachLgsle fortissimo's te geven, alles met een volmaakte en nooit falende beheer- sching, ons steeds doordringend van de be doeling van den componist, en zijn eigen diepxiöorvoelden intenties alls mn zelf op zijn hoorders overdragend. Hoe onvergelij kelijk schoon was de vertolking van Brahms' Ernsle Gesangc, een zeer laat opus van dezen componist, een werk van zeld zame en onvergankelijke schoonheid, en o. i. wel een van zijn grootste meesterwer ken. Zelden hoorden wij het zóó uitvoeren. Wat gaf de zanger ons een emotie met het „o, Tod" in het derde gezang, en hoe kon den wij in deze „Ernste Gesange" het meesterlijke spel, en de groote gaven van v. d. Horst bewonderen 1 Van „begeleiding" kan men hier niet spreken: zang en piano zijn hier door den componist zóó tot één ge heel saamgeweven, en de uitingen der beide kunstenaars zoodanig tot één hoog muzie- kale kunstuiting vergroeid, dat men niet weet, wat hierin het meest te bewonderen, den nabelen, ontróerenden zang van Kloos, of het diepdoorvoeflde,, fijn-artistieke spet van v. d. Horst. Na de pauze brachten de kunslenaajs ons behalve „La Rocession" van Franok, en Moussorgsky's „Ohant ju if", een tweeteil liederen van Debussy, die zij ons hebben voorgelegd op een wijze, dde door klaarheid en fijnheid van vertolking groote bewonde ring afdwong, niet 'het minst in het eerste dier beide liederen: „La Grotte", Het met zooveel zorg harmonisch saam- gestelde programma, bevatte als laatste nummer vijf liederen van Woflf, die ook weer zoo zorgvuldig uit den schat ven WoUf-HedieTen waren gekozen. Hierin ook weer het volmaakte geheel van zang en klavier, tot in aüe fijnheid samengegroeid en vormend een muzikale uiting van het meest superieure gehalte. Heertijk vertolk te Kloos ons het lied „der Genes ene an die Hoffnung", en wat gaf hij ons een genot in ,{der GArtner"! Hij eindigde m# het prach tige „Gesegmet Sei", wlaarin hij ons, door zijn meesterlijke voordracht en heerlijke ötem, 23oo diep. wrat te ontrt^Wü. Maar boe zou hij ons zooveel schoons hebben kunnen goven, indien hij niet ter zijde was gestaan door zulk een voortreffelijk en superieur pianist ad-s v. d. Horst! De toehoorders toonden zich door ruime bijvalsbetuigingen dankbaar voor het ge- nolene. De schouwburg had betei bezet be zet kunnen zijn, en slechts de aanwezigen zijn in staat geweest om te beseffen, welk een kunstgenot de afwezigen hebben ge mist. Wij zijn den beiden kunstenaars dank baar voor wat zij ons hebben doen genie ten. Concert Haarlemsche Orchest-Vereeniging. Na al de strubbelingen, die de II. O -V. den laalsten tijd door te maken had, was het met recht een „rentrée joyeuse" dit eer ste concert hier te Leiden. Met de ouverture van „Die Hochzeit des Figaro" werd het concert geopend, gevolgd door het recitativ en Aria uit ditzelfde werk. Nog altijd blijft voor ons moderne menschen deze fijne subtiele muziek haar schoonheid houden, laat ze niet na te charmeeren en te ontroeren. De 5de Symfonie, welke op veelvuldig verzoek, ten gehoore werd gebracht, is de schepping van Beethoven, welke het spoe- i digst populair is.geworden en welke Beet- i hoven's naam 'ook in het buitenland be roemd maakte, 't Is de heldensymfonie, waarvan Beethoven zelf de held was, de held, die zich met kracht en moed tegen i het noodlot verzette. Schindler, de biograaf van Beethoven, vertelt, dat Beethoven van hel hoofdthema uit het eerste deel zei „So I pocht das Schicksal an die Pforte", dit sug- geslieve thema wat Beethoven op zoo'n i meesterlijke wijze in het lsle deel ontwik kelt. Dan komt het 2de deel, het ontroerende en innig troostende Andante, waarvan de melodie aan 't eii)d van dit deel zich ont spint tot een heerlijke bevrijdings- en jubel zang. In 't laatste deel breekt Beethoven wel niet met den beslaanden symphonie- vorrrt, doch wijkt er eenigszins van af, door- I dat hij hierin weer thema's uit het vorige deel laat optreden; ditzelfde doet Beethoven in zijn 9de en is feitelijk de voorbode van wat Richard Wagner later als Leitmotiv in 1 zijn muziekdrama's heeft ingevoerd. Dit laat- ste deel nu is van een geweldige orchestrale i pracht en jubelende extatische schoonheid, zoodat het ontroeringen en verrukkingen I geeft hevig en onvergeetlijk. De interpretatie van dit werk was niet de beste van den avond; een zekere ruwheid I en grofheid was hier en daar niet weg te cijferen; thema's werden zoo nu en dan overstemt door de begeleiding en over het algemeen was er een psychisch tekort, wat te betreuren viel; toch waren er ook vele 1 goede momenten te constateeren, momen- ten van prachtige klank-kleur, van een fraaie thema-expositie van eenheid tus schen dirigent en orchestleden. De vocaal-solist van den avond: Willem Ravel li, zong behalve de aria van Mozapt „der Harfenspieler", drie prachtlieden van Hugo Wolf en „Hymnus" van Richard Strauss. Ravelli, die over fraai stemmate- riaal beschikt, heeft ons in deze liederen veel schoons te genieten gegeven; ze werden i met veel muzikalen smaak en juiste expressie i gezongen. Bijzonderen indruk ontvingen we 1 voornamelijk van De Wolf-liederen. Het Orchest, dat eenigszins te sterk begeleidde, speelde overigens voortreffelijk de fraaie orchestpartijen. 't Was jammer, dat er geen tekstboekjes verkrijgbaar waren; we zouden dan ongetwijfeld nog meer^genoten hebben. 't Concert werd besloten met Richard Wagner's Tannhauser-ouverture. Deze nu werd door Gerharz uitstekend geïnterpre teerd; schoon was hierin de klankkleur, prachtig de ontwikkeling der verschil lende j motieven, etherisch klonken de slrijkinstru- inenten en triomfantelijk het koper. Het publiek, dat in groot getal was opge komen, dankte met een gul applaus dirigent, solist en orchest. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Locarno. Gisteren is weer vergaderd en zijn voorts de onderlinge besprekingen voortgezet. Stresemann had een onderhoud met Benesj, vervolgens ontmoetten Briand en Benesj elkaar en Briand stelde Shrzynski voor aan Stresemann. Een onderhoud tusschen den Pool en den Duitscher is wegens een lichte ongesteldheid van den Pool, overgegaan en uitgesteld tot heden. Voorts hebben Luther cn Stresemann een lang onderhoud gehad met Chamberlain en Briand en Pad Briand nog een particulier gesprek met Luther en daarna met Chamberlain. Over 't geheel blijft optimisme heerschen zoodat gisteren volgend communiqué is uitgegeven - ,,De conferentie heeft de algemeene be raadslaging over de kwestie van deelne ming aan het Volkenbondspact door de eventueele onderteekenaars van het veilig heidspact hervat. De wenschen en aanvullende opmerkin gen, door de Duitsche delegatie geformu leerd, hebben aanleiding gegeven tot een wisseling van verklaringen en uitleggingen, die den arbeid der conferentie nader brengt BINNENLAND. Uitbreidingsplan Wassenaar. Het Comité voor het luchtverkeer mei Ned.-Indié zet zijn actie voort v- BUITENLAND. Blijvend optimisme te Locarno. De communisten-staking in Frankrijk If een volledig éghec geworden. Enkele bot singen. 0 I Het Duitsch-Russisch handelsverdrag L 1 ge teekend. Het rapport der Barmat-commissie uit den Prnisischen Landdag. Een brntaal stukje der Duitsche m<K narchisten. tot een bevredigende oplossing van de pun ten, die in de \olgende zitting, Dinsdagna* middag ,ter sprake zullen komen/' Art. 16 van het Volkenbondsverdrag i( en blijft de hoeksteen van de conferentie, die een oplossing nadert en wol in volgen- i eten geest: I Duitschland treedt op de gowone oor- waarden tot den Volkenbond toe. Om tege moet te komen aan Duitschlands bezwaren i in zake art. 16, zouden de goallieerdcn een verklaring afleggen, waarin zij, er aan her innerend dat alleen do Volkenbondsverga- i dering gerechtigd is het pact te interpré- j teeren, ieder voor zich erkennen, dat de bijdragen van de staten, die in geval van oorlog geroepen zijn de Volkenbondsver plichtingen te doen eerbiedigen, in verhou- ding moeten staan tot de middelen waar over zij beschikken. Het schijnt, dat dit laatste als volgt moot worden opgevat: j Duitschland zal niet behoeven mee te doen j aan militaire sancties van de Volkenbonds- I mogendheden zoolang zijn militaire situatie zoo is als op het oogenblik. 'De deelneming aan economische maatregelen zal van het resultaat van een onderzoek naar de bij zondere positie van Duitschland op het oogenblik der afkondiging van zoodanige maatregelen afhangen. Verder zouden nog nader overeen te komen instanties in het loven worden geroepen om over den om vang der Duitsche verplichting tot mede' werking aan eoonomische sancties te be slissen. In verband met deze overeenstemming ib het verder van belang te weten, dat ook m de z.g. neven-kwesties (ontruiming van de Keulsche zone, wijziging van het bezet tingsregime, enz.) de mogelijkheid om tot overeenstemming te geraken zeer goed be oordeeld wordt. Havas meent te weten, dat de Duitsche delegatie, alvorens definitief haar goed keuring te hechten aan art. 16 van het Volkenbondsvcrdrag, waartoe zij zelf be reid zou zijn, een termijn van 24 uur ge vraagd heeft om de Duitsche regeering te raadplegen. Een der gedelegeerden zou reeds naar Berlijn vertrokken zijn om mon deling de mededeelingen van Luther en Stresemann aan te vullen. Wolff ontkent dit in volgende termen: Zooals in het overeengekomen communi qué der delegaties medegedeeld is, werd na een aipuwe uitvoerige gedachtenwisse- ling over de in verband met Volkenbond en Veiligheidspact staande kwesties, op grond van het van Duitschlands zijde gedane verzoek om aanvullende toelichtingen, ge constateerd dat men in de richting van op lossing dezer vraagstukken gevorderd is. Wanneer het commentaar, dat Havas heden levert, van beëindiging der besprekingen van Duitschlands toetreding tot den Vol kenbond, alsmede van definitieve instem ming der Duitsche delegatie met art. 10 spreekt, dan moet daarvoor naar de be woordingen van het overeengekomen com muniqué verwezen, en geconstateerd dat derhalve een definitieve oplossing der vol kenbondskwestie nog niet is bereikt. Even zeer onjuist zijn de in het Havas-bcricht en andere buitenlandscho organen vermelde geruchten over een bedenktijd van 24 uren waarom nopens deze kwestie door d< Duitsche delegatie zou zijn verzocht. To1 zulk een verzoek bestond geen enkele aan leiding, en overigens brengt de informali- j teit der conferentie te Locarno mede, dat voorwaarden en bedenktijden noch gesteld, noch aanvaard worden. Tot zoover Wolff, die echter ricttemin zelf volgend bericht geeft: Om den Rijkspresident en het Jjkskabi- net op de hoogte te stellen van tegen- woordigen stand der besprekingeh te Lo- crano is de staatssecretaris der Rijkskanse* larij dr. Kempner van Locarno naar Berlytf vertrokken. Dus toch Mussolini komt niet naar Locarno,- worm nader uit Rome £eméla.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1