No. 20118. MAANDAG 12 OCTOBER Anno 1925» Sit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. - - LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEB ADVEBTENHEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prija. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor 0irectie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden ƒ.2.86, per weelc arj'yftwlffS 0 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per Wéét jVTgwrrfctUH Franco per post ƒ2.35 H: portokosten. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visehwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar; SCHELV1SCH a f 0.11— f 0.23, SCHOL a I 0.16—f 0.31, GEH. KABELJAUW a f 0.25 per pond, VOLLE- en INMAAKHA- RING a f 0.07 per stuk. 1838 AUG L. REIMERINGER, Welh. loco-Burgemeester. Leiden, 12 October 1925. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen, ten aanzien van den door de afd. Leiden van de Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren op 13,11,15 en 16 October as. in het Café-Restaurant' „Zomerzorg" te houden bazaar, ontheffing is verleend van liet sluitingsuur voor winkels. 1839 AUG. L. REIMERINGER, Weth. loco-Burgeimeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 12 October 1925. Eet Stormramp-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn nog de volgende giften in gekomen. Voor Borculo f 2.50, S. f6; uit net varken van de E.L.S f 10; van onder officieren en dienstplichtige soldalen van het 4de regiment Infanterie bijeengebracht tij dens de vervolg-oefeningen te Ede f 67.53. Giften worden nog gaarne ingewacht bij Jen penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, gironummer 57471. In de opgave van 5 October j.l. stond S. N. /20, dit moet zijn N.N. f 20. Zendingsjnbilea. In de gisteravond in de Ilooglandsche kerk gehouden en door velen bijgewoonde godsdienstoefening werden twee Zendings jubilea herdacht. In de eerste plaats het vijf-en-twintigjarig jubileum als zendeling van den heer II? J. Eggink, een oud-stadgenoot van ons en Lei- denaar van geboorte; zendeling-leeraar te Pargaroetan, den Zendingspost van de clas sis Leiden der Ned.-Herv. Kerk, met verlof te Oegstgeest vertoevende en omtrent wien wij kort geleden een en ander hebben mede gedeeld. In de tweede plaats het zeventigjarig be-= slaan van het Java-Comité, als welks zen deling de heer Eggink op 11 October 1900 te Amsterdam werd ingezegend. Als voorgangers in deze godsdienstoefe ning traden op ds. Joh. W. Groot Enzerink, alhier, en ds. Buenk, van Amsterdam, voor zitter van het J^va-Comité. De eerste spreker hield, na eerst zende ling Eggink, met diens kinderen en bejaar den vader in de kerk aanwezig zijn echt- genoote kon, met het oog op haar minder gunstigen gezondheidstoestand, hier niet tegenwoordig zijn gelukgewenscht te heb ben en daarna het Java-Comité, een predi katie naar aanleiding van Psalm 117, het Zendingslied bij uitnemendheid, waarin, zooals nader duidelijk werd verklaard, lief de, geloof en hoop hun eigen tartl spreken. De tweede voorganger, de stof voor zijn prediking in het belang der Zending ontlee- «ende aan Gen. 49: 13, wees o. m. ook nog op don nauw en band tusschen de classis Doiden cn het jubileeronde Java-Comité. Ook Iijj wenschte broeder Eggin'k hier in 't openbaar, evenals hij diit' reeds namens hel Java-Comité des middags ten huize van den jubilaris had mogen doen, geluk mei zijn arbeid gedurende een kwart-eeuw en bad hem toe, dat God hem en zijn echtge noot e, wien hij beiden dümikte voor den trouwen aTbeid, dlöor hen verricht, nog lang moge sterken in het werk, hetwelk zij eerlang wederom hopen le hervatten. Ook herdacht spreek er den dood van den 96-jari- gen bekenden zendeling Dammerboer, waarvan hij den vorigen d'ag beric-ht had gekregen, een goeden bekende van onzen jubileer enden zendeling. Vooral legde ds. Buonk den nadruk op de roeping, welke onze Kerk als Kerk ten op zichte van de Zending heeft te vervullen, want eigenlijk moesten er geen Zendings- vereenigingen behoeven te zijn. Er begint evenwel ton deze verandering en verbete ring te komen, een reden tot dankbaarheid. Na nog te hebben stilgestaan bij het per soonlijke, dat inzake de Zending leven moet; na een woord te hebben gewijd aan de voormannen van het Java-Comité, aan zijn zorge© en zijn genoten on verspreide zegeningen, cn na zendeling Eggink en de zijnen in hel dankgebed Gode te hdbben op gedragen, verzocht ds. Buenk de gemeente hun toe le zingen Psalm 134: 3. Wat betreft de meer intieme herdenking ten huize van den heer Eggink kunnen wij het volgende medcdeelen: De receptie, die 's middags plaats vond, .werd zeer druk bezocht. Een groot aantal personen, allen vrienden en kennissen van den jubilaris, had zich op gemaakt om den lceraar persoonlijk geluk te wenschen. Nog veel grooter was het aantal schriftelijke gelukwenschen, dat uit alle oorden des lands den heer Eggink gewerd. Uit zijn standplaats, Pargaroetan was een schrijven binnengekomen, waarin gemeld werd, dat dit jeubileum ook in alle binnen hef ressort van den heer Eggink liggende ge meenten herdacht zou worden. Het Java-comité was vertegenwoordigd door zijn voorzitter en secretaris, ds. Buenk en den heer Duyker uit Amsterdam, de Clas- sicale Zending door ds. Bollée uit Katwijk aan den Rijn, terwijl levens aanwezig was een deputatie uit de hulpvereeniging 's Gra- venhage van het genootschap onder leiding van den heer J. Lens. Namens de drie bo vengenoemde commissies werden den jubi leerenden zendeling bij monde van ds. Buenk en Bollée cenige waardevolle studie- boekwerken aangeboden. Uit Vlaardingen waar de heer Eggink eens per maand een Zendingssludiekring leidt, werd hem een prachtig bloemstuk toegezonden. Verder mocht de heer Eggink nog tallooze brieven ontvangen van verschillende predikanten en kerkeraden uit ons land. Schetslijnen eener algemeene neurologie. Hedennamiddag heeft dr. A. Gans, ge neesheer aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, zijn college als privaat docent in de algemeene neurologie aan de Rijksuniversiteit alhier geopend met een rede in het Klein-Auditorium van de Aca demie, getiteld: „Schetslijnen eener alge meene neurologie.' Huiveringwekkende bewondering voor den groei der wetenschappen vervult hem, wiens taak het is medisch onderwijs te geven, als hij bedenkt, dat nog vóór twee eeuwen één mensch, al heette hij dan ook Boerliaavc, niet slechts do geheele geneeskunde, maar ook de plant- en scheikunde kon doceeren, terwijl thans geen geleerde, hij zij wie wil, meer in staat is, om het onderdeel der ge neeskunde, dat ik le onderwijzen zal heb ben, geheel te beheerschen, aldus ving spre ker aan. De beperktheid van onze geestelijke ver mogens pijnlijk voelende, vragen wij ons, in weifeling af, wat wij valt al dat welen in ons moeten opnemen en wat er van on derwijzen. Doch wij kunnen er ook van doordrongen zijn, zeide spr., dat wij op veel volkoraener wijze dan tot nu toe, met andere onderzoekers, moeten samenwerken. Een poging, om op het gebied van het hersen-» onderzoek tot een voortdurende, georgani seerde internationale samenwerking te ko men, werd echter door den oorlog in den kiem verslikt. Niettemin blijft spr. met kracht betoogen, dat centralisatie dier wetenschap en orga nisatie van hen, die haar nastreven voor haar bloei, onontbeerlijk zijn. Komende tot zijn onderwerp zeide spr., dat neurologie is de wetenschap van het zenuwstelsel, zijn uit- en inwendigen bouw, zijn samenstelling en zijn verrichtingen en van zijn ontstaan en vergaan. Voor de bijzondere verrichtingen van het zenuwstelsel is dc eisch een algemeene neu rologie op te bouwen, dringender dan het scheppen van een algemeene wetenschap van de spijsvertering, de ademhaling of den bloedsomloop. Spr. begon met de uiteenzetting van den bouw der zenuwelemenlen, waaruit bleek, welk een bijzondere plaats deze als biolo gische eenheden innemen. Een zenuwcel J heeft individualiteit; geen twee doen er pre cies hetzelfde. Gaat zij ten gronde, dan kan I geen zuslercel door vermenigvuldiging haar j plaats innemen. Uit haar kan niets anders l worden dan wat zij is. Het aantal der zenuwcellen in de her senen het bedraagt misschien wel 2 mil liard wordt dikwijls genoemd om bewon dering le wekken voor deze grootsche schep ping der natuur. Het wonder legt echter in de harmonische samenwerking van een overweldigend aantal individuen, die niet als congruente deeltjes tot 'n massa werden bijeen gevoegd, maar als specifieke organen lot steeds hoogere complexen worden geor ganiseerd. Het zenuwstelsel met zijn typisch hoofdweefsel bezit in de g 1 i a een ty pisch hoofdweefse'l, dat de zenuw elementen samenvoegt en dat een ononder broken scheiding vormt ten opzichte van het voorlichaam, waartoe zelifs de bloed vaten, die in het zenuwstelsel dringen, be- hooren. Gaan er zenuw-elementen verloren, dan vult de glia de opengekomen ruimten aan. Het onderzoek van de verrichtingen van het zenuwstelsel heeft geleerd, dat de snel heid, die aan zijn werkingen het wonder lijkst scheen, die van het flitsen der ge dachten deed spreken, juist bij het eenvou digste zenuwproces; de geleiding in den vezel het grootst is. In het levend organisme i3 die snelheid echter kenmerkend voor de zenuwgeleiding; zij is ongeveer 1000-raaal zoo groot als prikkelleiding in het hart. Na deze verrichtingen nader te hebben beschreven, merkte spr. op, dat hoe beter men het gelcidingsproces heeft leeren ken nen, hoe meer men heeft ingezien, dat het slechts schijnbaar eenvoudig is. De zenuwcel is snel vermoei baar en zeer gevoelig voor vergiften. Door zuurstofgebrek wordt zij spoedig buiten werking gesteld. Allerlei verschijnsels wijzen er op, dat de prikkel in de cel niet slechts voortgeleid wordt, doch er een verandering ondergaat, wat door spr. nader werd verduidelijkt. De meeste verrichtingen van de cel zijn bestudeerd aan het reflex. Reeds het een voudigste reflet loopt langs zeer ingewik kelde banen en vele zoogenaamde reflexen vormen een zeer samengesteld complex van bewegingen. Wij bezitten, volgens spr., nog geen inzicht, die de samenhang, die onge twijfeld beslaat tusschen den bijzonderen vorm der cellen en kernen en hun verrich tingen. Na een verder overzicht van de alge meene verrichtingen en den opbouw van het zenuwstelsel, kwam dr. Gans terug op het reflex, waarvan het begrip zeer wijd ge worden is. Opmerkelijk is vooral de invloed van de schors der groole hersenen met be trekking lot het reflex. Na bij den hoorder het besef te hebben gewekt, hoe ontzaggelijk samengesteld de bouw van het zenuwstelsel is, viel het spr. niet moeilijk dezen te doen erkennen, welk een moed er toe behoort om na te sleuren volgens welke wetten, die kosmos van le vende stof is gevormd en welke krachten daarbij werkzaam geweest zijn. In de leer der neurobiataxie bezit ten we de resultaten van dien denkersmoed. Na een uiteenzetting van deze leer, wend de spr. zich tot het vraagstuk van den samenhang van het zielcleven met de her- senverrichtingen, het groole vraagstuk van de algemeene wetenschap der hersenen en deed ook daaromtrent merkwaardige mede- deelingen. De onderzoekingen van hersenzieken heb ben vooral belangrijke bijdragen tot de kennis van dien samenhang opgeleverd, wat spr. uitvoerig aantoonde. De tijd van thera peutisch nihilisme en pessimisme, aldus be sloot spr. zijn zeer wetenschappelijk betoog is ook voor de neurologie voorbij. Zij verheugt zich in het bezit van vele mid delen, die haar zieken kunnen helpen en genezen en die met geestdrift worden toege past door hen, die doordrongen zijn van het besef, welk een edel deel van den mensch hun bij de behandeling van ziekten van hel zenuwstelsel is toevertrouwd. Spreker eindigde met de gebruikelijke toe spraken. Eet Genootschap „Kennis is Macht". In eon gecombineerde vergadering van bestuur .directeur en leeraren en leerlingen in de groole zaal van het Nulsgebouw,, Steenschuur, had Zaterdagavond de uitrei king van de diploma's plaats aan de na ge houden examen voor de verschillende vak ken geslaagde leerlingen. De gedelegeerde van de gemeente, de heer K. Sijtsma woonde deze vergadering ook bij. De voorzitter de heer G. W. Zandvoort Jr. opende de vergadering en heette vooral de leerlingen tfelkom en sprak er zijn voldoe ning over uit, dat deze in zoo grooten ge tale waren opgekomen. Het deed hem ge noegen, dat het aantal leerlingen steeds toe neemt. In den afgeloopen cursus bedroeg het bijna 350. Voorts prees hij den goeden geest in de school en de prettige wijze waarop directeur, leeraren en leerlingen met elkan der omgaan. Hij gaf daarna het woord aan den directeur, den heer A. J. J. Verbrugge, die met een toepasselijk woord de diploma's uitreikte, tot bijna elk der geslaagden het woord richtende, waaruit bleek hoe hij de leerlingen door-en door kent en hun vorde ringen liad nagegaan. Aan het slot van zijn toespraak wees hij er op, dat er vanwege het Rijk een Slaalspractijk-diploma voor handel en administratie in het leven zal worden geroepen, dat voor zooveel de prac- lijk aangaat, dienen kan ter vervanging van de minder bereikbaar geworden acte boek houden M. O. Evenals voor het Mercurius- examen wil de school in het vervolg ook voor dit diploma opleiden, zoodat er voor de handels- en kantoorbedienden een nieuw belang aan het bezoeken der school zal worden verbonden (applaus bij de leer lingen). De volgende diploma's werden daarna uitgereikt: Nederlandsch en Nederl. Handelscorres pondentie: Th. J. van deT Heijdon; mej. J. W. van Weizen. Fransche Handelscorrespondentie: J. W. Schneider; II. Zaalberg. Engelsche Handelscorrespondentie: G. Blote, H. L. Boter, mej. B. Ohaudron, mej. C. C. H. Marks, K. Mokkenstorm, J. Taffijn, A. Teljeur, E. van der Veen, Tj. Wiersma. Duitsche Handelscorrespondentie: D. de Boer, G. J. E. Poortman, J. W. Schneider. Boekhouden e. a.: J. J. Bekooy, Z. Bink, mej. L. Goemaat, A. de Haas, J. C. Janssen, F. Knotter, J. N. Korswagen. F. C. J. Otto, A. J. van der Pompe, Tj. Wiersma. Algemeene Handelskennis: J. J. Bekooy, J. J. Binnekamp, H. L. A. Boom (met lof), H. W. van der Horn, J. C. Janssen, J. Ken- beek (met lof), mej. J. A. van der Made, A. J. van der Pompe, W. F. van der Reek, D. de Roode, mej. J. W. van Weizen. Schoonschrijven: H. J. A. Hensing, Th. van Veldhuyzen, F. v. d. Wijngaard. Machineschrijven: J. Bosman. A. de Bruin, M. Dirks, mej. L. II. G. Dorré, mej. E. Dorsman, mej. I. Dubbeldeman, mej. H. Eggink, mej. E. M. Evers, mej. W. v. d. Gug- ten, B. J. Hermans, P. G. A. Hofkes, W. Jan sen, W. de Jong, mej. M. J. M. Kessel, A. Kettenis, mej. E. A. Koster, mej. C. A. Kur- pershoek, C. J. J. Lindenhof, mej. P. v. d. Made, mej. H. M. Mastenbroek, mej. G. C. Mazurel, H. J. W. van Meurs, J. J. Mioch, L. A. J. M. Molkenboer, J. A. P. Moonen, mej. A. M. Mugge, W. Mulder, mej. J. A. Roos, J. B. Selier, N. van Stralen,, A. L. Ver-, hoog, L. van Vliet, mej. W. A. A. van Vliet, mej. C. van Weeren, H. van Wijk, mej. J. A. v. d. Wijngaard, mej. H. Zuidema, P. Zwanenburg. Stenotypie: mej. N. Kooij. Nadat hij de leerlingen, die een diploma hadden verworven, daarmede geluk ge- wenscht had, deed de directeur nog de me- dedeeling, dat in Maart van het volgend jaar het Genootschap zijn 50-jarig bestaan zal kunnen herdenken. Daar hij reeds had ver nomen, dat bij de leerlingen het voornemen bestond dien dag 26 Maart niet onop gemerkt te laten voorbijgaan, wilde hij hier zeggen, dat directeur en leeraren met dit denkbeeld sympathiseeren, te meer, omdat hij vernomen had dat ook het bestuur daar toe wilde medewerken en reeds een Com missie uit zijn midden daartoe had aange wezen, hetgeen de voorzitter, de heer Zand voort later nader bevestigde. Slaande de vergadering werden eenge mannelijke en vrouwelijke leerlingen voor een feestcom missie aangewezen, die steeds voeling zal houden met den directeur en met de feest commissie uit het Bestuur. Hierna verlieten de leerlingen de zaal en bleven bestuur, directeur en leeraren nog eenigen tijd huishoudelijk bijeen. Het bestuur der Vereeniging van Vrij zinnig-Hervormden alhier heeft in de vaca- ture-ds. Van der Wissel het volgende, niet alphabetische, drietal opgemaakt: ds. IC. H. Boersema, te Ooslerhesselen; ds. J. A. R. Teriet, te Sneek; en ds. D. Mulder, le West woud. Uit dit drietal zullen de leden Zondag 25 October een keuze doen. Vrijdagmiddag a.s. zal hier in de Stads- zaal een bijeenkomst worden gehouden van de gemeentebesturen uit het Warenkeurings- district Leiden, ter bespreking van het Melk- besluit. Onder enorme belangstelling trad gistermorgen, -middag en -avond het Haar- lemsch gemengd koor „Eben Haëzer" op in dc bijeenkomsten van „Jerucl" (Middelste- gracht). Telkens was dc zaal eivoldes mid dags zelfs wal te vol. Toen werden door de heeren J. Plu Jr. en De Tombe van hier, ver scheidene nummers voor viool en orgel uit Handel en Bach mede op schoonc wijze ten gehoore gebracht. Des morgens sprak de heer Van der Horst over Gen. 22 4 „Abrahams derde dag". Des avonds sprak de heer J. Snoeks, de directeur van het koor, die op verdienstelijke wijze de leiding van „Eben-IIaëzer blijkt te voeren. Het publiek ging telkens met merkbare dankbaarheid huiswaarts. Er werd geen entrée geheven. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over elf werd de 68-jarige wielrijder C. K. uit Zoeterwoude, toen hij den Witte-Singel naibij de Vreewijkbrug wilde oversteken, aangereden door den motorrijder H. J. van N. aflhier, waardoor K. kwam te vailen en binnengedragen moest worden in een per ceel aan den W.-Singel. Dr. Driessen van den E. H. D. Met den main per aiuto naar het Acad. Ziekenhuis overbrengen, waar bleek, dat hij verwon dingen van niet ernstigen aard aan linker oog en -been had bekomen. Volgens verklaringen van den aan gere den e ligt de schuld gheel bij hem zelf. Zaterdagmiddag ciroa halfvijf kwam de 36-jarige II. W. op den Zoeterwoudsohe- Singdl van zijn rijwiel le vallen, doordal een hond voor het voorwiel heen en weer sprong. Per au to van den E. H. D. werd hij naar hel Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar het onderzoek uitwees, dat zijn lin- kerairm uit d<e kom was geraakt. Nadat deze weer op zijn plaats was ge- hraöhl, kon de man^ huiswaarts keer en. Zondagochtend zijn op den Nieuwe- Rijn twee vaten en een kist met inhoud onbeheerd aangetroffen. Inlichtingen zijn te bekomen aan het Commissariaat van Po litie. Zaterdagavond geraakte op do Boter markt van een koekraampje van de firma v. d. W. het dekzeil in brand, doordat een benzinelamp te didht bij het doek hing. Na dat het doek was verwijderd was het ge vaar spoedig geweken, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te verrichten. De bakkersknecht J. P., die bij hel blus- schen behulpzaam was, liep eenige brand wonden aan handen en gelaat op. Het dekzeil verbrandde geheel. Of de koekjes ook aanbrandden, vermeldt de historie niet! In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van Zondag 4 tot en met Zater dag 10 October: 187 volwassen personen, en 6 kinderen, totaal 193 personen. Uit de Mijnindustrie. Gisteren had te Heerlen een drukbezocht huishoudelijk congres plaats van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond over de concessies, die door de werkgevers zijn gedaan in zake BINNENLAND. Twee Zendingsjnbilea te Leiden henLacüf, De Vereeniging van gemeentelijke en paw ticuliere bioscoop-commissies spreekt rfcfii nit voor centrale kenrlng zonder gemeenten lijke na-kenring. Ongeluk bij motorwedstrijden ie Sappe» meer; twee jongens gedood. Een valsche-mnnters-komploi Je Rotter» dam. BUITENLAND. Een boottochtje der Engelsche, Fransoht en Dnltsche gedelegeerden te Locarno. U' Mnseolini toch naar Locarno? Caillanx is in Frankrijk teruggekeerd van zijn Amerikaansche reis. De Paul Kruger-herdenking in Zuid* Afrika. Ernstig spoorwegongeluk in Calabrie, in Italië. de arbeids- en loonsvoorwaarden van het mijnbedrijf. Het congres was van oordeel, gezien het gebrek aan overeenstemming tusschen de organisaties over daadwerkelijk verzet, de thans getroffen regeling te moeten aanvaar^ den, met dien verstande, dat de verlengde werktijd op Zaterdag wordt beschouwd als van tijdelijken aard. Telkens zal, na verloop van nog nader vast le stellen termijnen, in de contact-commissie^moelen worden nage- 1 gaan of de verlenging nog noodzakelijk is. Met algemeene stemmen werd besloten, i dat de vertegenwoordigers in de contact commissie, deze uitspraak van het congres zal mededeelen. De „Tel." heeft gemeld, dat dc Minister van VVaterslaat de vorige week bij zijn on derhoud met de voorzitters der mijnwerkers- organisaties mededeelde, dat Z.Exc. doende was in Duitsche kringen besprekingen te voeren, ten einde te trachten voor de Lim- burgsche mijn-industrie eenige stabilisatie te verkrijgen, waardoor de rust in de mijn streek terug zou kceren. De Minister had veel hoop, in zijn pogingen te zullen slagen, maar waarin deze pogingen bestonden, kon Z.Exc. foen nog niet mededeelen. Naar het blad nu verneemt, zal als ge volg van deze besprekingen hoogstwaar schijnlijk de invoervergunning van Neder landsche kolen naar Duilschland uitgebreid worden. Een belangrijk grooter kwantum zal vermoedelijk toegestaan worden. De mogelijkheid bestaat, dat er een over eenkomst zal worden gesloten, waardoor de invoer van kolen uit Duilschland naar Ne derland een zekere limiet niet zal over-; schrijden. Uit de Metaalnijverheid. In het Verkooplokaal te Rotterdam heeft Zaterdag een huishoudelijke vergadering plaats gehad, uitgeschreven door de afdee- ling Rotterdam van den Alg. Ned. Mefcaai- bevverkersbond en het personeel van de J N.V. Wiltons Machinefabriek en Scheeps- werf. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk; na afloop, te ongeveer half zeven verstrekte het bestuur de volgende inlichtingen. De vergadering, die door ongeveer 1200 man bezocht was, heeft zoo goed als una niem het bestuur van den Metaalbewerkers- bond opdracht verleend om zich \nct den Metaalbond de werkgevers in verbin ding te stellen, ten einde in de eerste plaats een regeling van den werktijd te verkrijgen bij de firma Wilton van zoo mo gelijk weer 48 uur per week en ten tweede om herstel van den ouden loonstandaard, dus met uitbetaling van uur uurloon meer. Indien op deze beide punten geen ge noegdoening zou worden verkregen, heeft de vergadering het bestuur gemachtigd een ultimatum aan de firma Wilton te zenden waarin een staking in het vooruitzicht ge steld zal worden. Het Java-Comité. De oud-zendeling van het Java-Comité on der de Bataks in Angkola op Sumarta, de lieer Dammerboer, cn de heer H. G. Ploos van Amslel, bestuurder van het Java-Comité zijn beiden overleden. Het Java-Comité ver liest in den heer Ploos van Amslel zijn oud sten bestuurder en in den heer Dammerboer zijn oudsten zendeling. Aan beide heeren heeft het Java-Comité veel te danken. De heer Ploos van Amstel heeft ruim 24 jaar zitting gehad in het bestuur van het Java-. Comité. Met zeldzame trouw heeft hij de be langen daarvan behartigd. Met den heer Dammerboer Is de nestoP der zendelingen heengegaan. Uitgezonden li

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1