No. 20117. LEIOSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 October Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RUNSTREEK. THE AMERICAN LUNCHROOM UIT DE OMSTREKEN- Op het terrein van de Haar- lemsche Stoomverffabriek was een man be zig met het uitbranden van leege vaten, welk werk hij reeds jaren verricht. Dezen keer kwam hij in aanraking met de vlam, waardoor zijn kleerer in brand geraakten. Eerst nadat het slachtoffer om hulp had geroepen, kwamen eenige leden van het personeel toegesneld. Zij doofden de vlam men met water. De man werd per auto naar het St.-Elisabethgasthuis vervoerd. Hij is overleden. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" keerde gisteren van een kruistocht onder de haringvisschers in de Binnenha ven van IJmtiiden terug. Gistermiddag, toen een heer in een coupé van trein 210 te Rotterdam D. P. wilde stappen, werd hij op zij ge drongen door een anderen heer, die ook in denzelfden coupé wilde plaats nemen. Te gelijkertijd deed laatstgenoemde persoon een greep naar den binnenzak van dezen heer, met het doel diens goed gevulde por tefeuille te rollen. De heer, dio den aanslag bemerkte, greep naar de hand van den aanvaller, maar bij de worsteling, welke ontstond, wist deze te ontsnappen. Hoewel de politie, die spoe dig aanwezig was, den heelen trein afzocht, was de zakkenroller niet meer te vinden. Vanhetkantoorvan defirma M .V. en Co. op de Schiekade te Rotter dam, zijn een geldkistje met f 15, eenige milliarden marken en een paar brieven ge stolen. De staking te Rotterdam. Gis teren heeft het bestuur van den Modernen ,Bond eeo brief aan de directie van P. Smit Jr. gezonden; waarin, volgens „Het Volk", uiteengezet wordt, dat de staking is begonnen, omdat een met den Motaal- bond afgesproken conferentiedag was ver schoven, terwjjl dien dag wèl met de K.C.S. is geconfereerd. De eiachen, die daardoor niet aan den Metaal bond konden worden meegedeeld, geeft de Moderne Bond thans als volgt weer: herstel van de 48-urige werkweek en herziening van de Ioonen. Ten aanzien van den werktjjd is de Moderne Bond bereid een regeling te aanvaarden, 300als reeds aan den Metaalbond is voor gesteld. Met een loonsherziening is bedoeld het in overeenstemming brengen van de looneo met die aan soortgelijke ondernemin gen te Rotterdam." Nader verneemt het blad, dat de orga nisaties, betrokken bjj het conflict, tegen heden (Zaterdag) om elf uur voorm. zijn uitgenoodigd tot een conferentie met den R^jksbemiddelaar, den heer Van IJsselstegn, op het Departement van Arbeid te 's-Grar venhage. Do Metaalbond heeft aan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond eeb schreven gericht, waarin ontkend wordt, dat den 9deo October de Alg. Bond voor een conferentie geweigerd is, terwgl met de Christ,, Kath. en Neutrale bonden dien dag wel geconfereerd zou Zijn (de reden tot de staking). In 'werkelijkheid hebben zich de feiten geheel anders toegedragen, schrift de Metaalbond. „Er is n.l. goeo sprake van, dat vóór Dinsdag 13 October een vergadering van het Dageljjksch Bestuur met de K. C. N. Kath., Chr. en Neutr. Bonden. Red.) zou plaats hebben. De kwestie is deze, dat op Vrijdag 9 October een overleg-conferentie van de K.N.C. met onzen directeur over de firma Wilton aou plaats hebben. Deze conferentie is ten onrechte door de werk lieden van de firma P. Smit Jr. opgevat ais een vergadering van het Dagelgksch Bestuur met de K.C.N. over de firma P. Smit Jr. Uit het bovenstaande bljjkt, dat er van eenig bedrog van de zjjde van den Metaal bond geen sprake is. Aangezien de vergadering van Dinsdag a.s. juist door u is aangevraagd ten einde te pogen een conflict bg de firma P. Smit Jr. te voorkomen, nemen wg aan, dat u zncü niet achter deze staking stelt. Mocht dit wel het geval zgn, dan zou de ge noemde vergadering geen zin hebben. Wg vernemen daarom gaarne yóór Dinsdag a.a, wat uw standpunt in deze is." Vertegenwoordigers van vier Engelsche humanitaire vereenigingen heb ben oen bezoek aan Nederland gebracht, om het vervoer van slachtpaarden na te gaan, waarover ernstige klachten van wreed heid waren vernomen. Ze zijn hartelijk ont vangen en waardeeren de hulp, welke Ne- derlandsche vrienden hun hebben verleend; doch meenen, dat de bestaande omstan digheden niet beoordeeld kunnen worden naar hetgeen zij gezien hebben. Want hun bezoek was aangekondigd in de pers, foto graven waren aan de havens en invloedrijke personen reisden op de booten met paar den. In elk geval kan het vervoer niet be oordeeld worden alleen naar de omstandig heden in Nederland. Aan de firma Thole, teEoschedé, fabriek van hgsch- en transportwerktuigen, is door een Italiaansche firma, de levering opgedragen, in concurrentie met Engelsche firma's, van een kolenverlaadbrug van c.a. 80 Meier lengte, zelfrrjdbaar en met op klapbaren uitlegger. De kraan wordt door haar gemonteerd in de zeehaven van Dakar (West-Afrika). Voor drijfkracht wordt een verticale twee cylinder-stoommachine toe- Repast 'Naar uit 's-G ravenhage aan de „Prov. Dr. en Asser Crt." gemeld .wordt, hebben de pogingen tot het vesti gen ,van een confectie-industrie in de pro- i yincie Drente resultaat bereikt. Er heeft pch een vennootschap onder den naam j yan Eerste Drentsche Kleeding-industrie j gevormd, die geleidelijk in verschillende Drentsche dorpen ateliers zal trachten te vestigen voor hét confectionneeren van goe deren. De Regeering steunt deze plannen en heeft o.a. reeds een opdracht verstrekt van 25.000 pantalons. Het ligt in de bedoe ling der vennootschap, van Koevorden uit, waar reeds ateliers zijn gevestigd, spoedig werkplaatsen op te richten te Nieuw-Am- sterdam en andere dorpen, indien in deze plaatsen voldoende meisjes aanwezig-zijn, die in het vak opgeleid wenschen te wor den. De staking der grond werkers van de Heide-Maatschappij te Borculo is geëindigd met het wegzenden van een 30- tal arbeiders, die uit Drente afkomstig wa ren. Bij de ontruiming der keet hadden geen ongeregeldheden plaats. De werk zaamheden zijn hervat. Uit Zevenaar wordt gemeld, dat het gisternacht in de Lijmers en omgeving geducht heeft gevroren. De velden waren met een laag rjzel bedekt. Gisterochtend was de toe gangsweg van den Kaldenkerkerweg af naar het station te Venlo versperd voor auto's en lastwagens. Twee wit en rood geschil derde ijzeren palen, verbonden met een ketting, beletten den toegang voor alle rij- verkeer. Van de stad uitkomende, was de toegang niet versperd, doch juist daardoor ontstond stagnatie. Wat was de oorzaak dezer belemmering De Nederlandsche Spoorwegen hebben den stationneerenden autohouders in overweging gegeven een bepaalde huur te betalen, waartegen van de zijde der autohouders bezwaar is ge maakt. De kantonrechter ontzegde den Spoorwegen het recht huur te vragen. Aan gemoedigd door deze uitspraak, bleven autoverhuurders zich stellen op het stand punt van vrije standplaatsen, wat ruim een jaar bestendigd bleef. Na herhaalde aan bieding van een huurcontract van de zijde der Spoorwegen wenschten zij geen con tract te teekenen. Hierop gingen de Spoor wegen tot de barricadeeringsmaatregelen over. Intusschen werd van verschillende zij den pressie op de spoorweg-autoriteiten uit geoefend om deze hinderlijke verkeersobsta kels uit den weg te ruimen. Thans zijn de belemmeringen voor het station verwijderd palen en kettingen en verdere hindernissen opgeruimd. Daarmede is dus de gewone toestand op het voorplein hersteld. Het is intusschen niet zeker, dat de maatregel niet later nog eens herhaald zal worden. Te veel sollicitanten. Het Chr. .Schoolbl. „Onze Vacature" bericht: Te Bergen (N.-H.) bedraagt het aantal sollicitanten voor hoofd der te openen Chr. School 69 en het aantal sollicitanten voor onderwijzeres 132. Het bestuur formeerde een drietal voor hoofd. Het aantal sollici tanten voor hoofd is dus iets kleiner dan wij meldden en voor onderwijzeres veel grooter. Het aantal sollicitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de Chr. School te Ouderkerk a. d. Usel bedraagt 170. Voor een gedurende één jaar in de gemeente Onstwedde tijdelijk vaceerende betrekking van onderwijzer bij het Christe lijk Onderwijs waren 150 sollicitanten. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o. 1. school te Hempens hebben zich 67 sol licitanten aangemeld. Naar wij vernemen z ij n. door de firma P. van Gastel en Zn., kassiers te Dongen, de betalingen gestaakt. Vele in- dustrieelen te Dongen zijn hierbij betrok ken. Bij nadere informatie deelde men ons mede, dat bijna de geheele Dongenache schoenindustrie bij deze deconfiture betrok ken is. Een verzoek om surséance van be taling is reeds ingediend. Het gerucht gaat evenwel, dat het tekort, zooals het zich thans laat aanzien, niet groot zal zijn. Een volledig overzicht over den stand van za ken is thans natuurlijk nog uitgesloten. De firma is reeds sinds October 1896 ge vestigd. („Msb.") DeSeptemberafle vering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat gegevens betref fende het aantal motorvoertuigep, welke cijfers het resultaat zijn van een telling van alle aan het bureau Motordienst van den Generalen Staf geregistreerde motor voertuigen, welke niet door electriciteit ge dreven cf langs rails voortbewogen worden. De gegevons worden aan dezen dienst ver strekt door de burgemeesters der onder scheidene gemeenten. Da-ar de verplichting tot het verschaffen der voor de registratie benoodigde gege vens eerst geregeld is in het K. B. van 4 Juli 1925 (Stbl. No. 319), zijn de hierna Vol gende cijfers nog te beschouwen als van voorloopigen aard. Personenautomobielen 18656vrachtwa gens (3-tonners 901; overige 8805, w.o. 5381 Fords); aanhangwagens 428; ziekenautomo bielen 54; omnibussen 1824 (w.o. 1248 Fords); tankautomobielen 107; tankaan- kangwagens 5; tractors 327; takelautomo bielen 1. Totaal aantal motorvoertuigen 30675; idem aanhangwagens 433. De cijfers geven aan het geregistreerd aantal motorvoertuigen omstreeks Januari 1925. Volgens mededeeling van 't Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over do afgeloopcn week, eindigende 8 October, in Nederland uitgesproken 68 faillissementen, tegenover 75 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 October 1925 3301 faillissemen ten tegenover 3485 over hetzelfde tijdperk van het vorig0 jaar. Mevrouw Van Q. kocht haar eersten bontmantel en zij deed haar best zoo lastig mogelijk te zijn. „Bent u er zeker van, dat het bont niet krimpt door den regen Het zou kunnen zijn, dat een regenbui me overviel." „De laatste drager van dit vel was een opossum. En zoover ik weet, ging die nooit met een parapluie uit", aldus de verkoo- per. Alphen. Tot hulppredikant bij de Geref. Kerk alhier is benoemd de heer L. Oranje, candidaat te Lemmer. Burgerlijke Stand. Bevallen J. van Donk geb. Oosthoek d. P. C. M. Rozestralen geb. Janmaat d. C. Roest geb. van 't Wout d. jfy.. van Egmond geb v. Leeuwen z. J. van Eist geb. Bruines d. C. G. v. Nierop geb. v. d. Linden z. A. C. Stigter geb. v. Leeuwen d. A C Stigter geb. v. Leeuwen <L A. de Jong geb. Sme ding z. Gehuwd: M. G. M. v. Tol jm. 19 jr. en A M. Verbij jd. 21 jr. G. Russclienberg jm. 26 jr. en H. Boef jd. 21 jr. S. Roest jm. 29 jm. 29 jr. en I. C. Kuijk jd. 25 jr. Overleden: J. v. Nierop cchlgen. van G. J. Haverkamp 38 jr. Kerkelijk bericht voor morgen. Ned.-Herv. Kerk Julianaslraat v.m. half 1U ds. de Bruin en nam. half 7 ds. Veldhoen. Ned.-Herv. Kerk O.-H. weg v.ra. 10 uur ds. v. Linschoolen. Evangelisatiegebouw Hooftslraat v.m. half 10 en nam. half 7 Lerkerkerken van Delft. Geref. Kerk Raadhuisstraat v.m. 10 en nam. 6 uur Schouten (Bed. H.A.) Geref. Kerk, Hooftslraat v.m. 10 uur en nam. half 7 ds. Wientjcs (Bed. H.A.) Gevestigde ersonen M. G. C. Hooge- veen, Julianastr. 38 uit Aarle-Rixel J. Reek Stationsstr. 11 uit Amsterdam H. Verkade en gezin Groeneweg 14 uit Boskoop J. A. Schalekamp, Raadhuisstr. 4-4 uit Brunssum J. P. Blonk en gezin, Willem straat 42, uit Den Haag J. v. Harskamp, Hooftslr. 173 uit Koudekerk J. Bakker, Gnephoek 76, uit Mijdrecht W. Severijnen en gezin, Raadwijkstr. 11 uit Prinsenhage A. Westerweel, Raadwijkstr. 11 uil R'dam Ma. v. d. Laan, Hoorn 37 uit Utrecht D. van 't Wout Hooftstraat 256 uit Woubrugge. Vertrokken personen J. v. Malsen naar Bunnik W. Bleeker naar Franeker H. A. Kuijt, G. Nederhof en Ma. A. A. Sijtsma naar Leiden J. Bruines naar -Nieuwkoop C. Roos en gezin naar Oudewal'er H. v. d. Steeg naar Reeuwijk P.. Fijlstia naar Sneek. Op de Hendr.straat reed gistermiddag een auto tegen een woonwagen. Beide ve hikels werden niet noemenswaard bescha digd doch de woonwagenbewoner wist 30Q- veel te vertellen,.dat de politie er nog bij te pas moest komen. Hazerswoude. K er kei ij k bericht voor a.s. Zondag. Ned.-Herv. Kerk half- tien (Bediening van het H Avondmaal) en 's avonds halfzeven (Dankzegging), ds. J. Lu u ring. Geref. Kerk halftien en halfzeven de. Gispen. Waddinxveen. Donderdagavond wer den van den heer Brouwer, rijwielhandelaar alhier, 3 rijwielen ootvreemd. Een der daders is reeds in Moercapelle ingerekend. Odzg plaatsgenoot, de heer C. Bin- nenkade, is benoemd tot onderwijzer te Ter Aar. Kerkelijk bericht voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, voorm. halftien ds. H. A.. de Geus; nam. 6 uur leesdienst Geref. Kerk, voorm. halftien (H. A.) eo nam. halfzee (Dankzegging H. A,) ds. W. yeder. Woubrugge. Kerkelijk ber i c ht voor morgen: NecL-Herv. Kerk, voorm half tien (Voorbereiding H. A.) en 's avonds halfzeven ds. Joh. Kgna. Gerei Kerk, voorm. halftien en 's av. halfzeven, preeklezec. Burger 1. Stand. Geboren: Maartje Elisabeth, d. v. J. Moerman en A. C. Stormbroek. Dirkje, d. v. 0. Boer en C. van Iperen. Maria Cornelia, cL v. H. v. d. Star en O. M. Roos. Gehuwd: S. M. Lieverse, jm., 25 j. en O. M. v. d. Laan, jd. 44 j. Een kind van doe heer Den 0., al- liier, kreeg een kraal in het oor, welke langs den gewonen weg niet kon worden verwijderd. Er moest tot een operatie worden overgegaan. Het zoontje van de wed. S. geraakte met zijn vinger tusachen een machine,' waar door de top van dien vinger werd afgekneld. Nu de onderbouw van de brug over de Does heden ten einde is gebracht, ver krijgt men een overzicht van het werk, dat, bij de vorige houten brug vergeleken, wel eeuwen kan verduren. In een halve eeuw (in 1872 werd ze voor het eerst gebouwd), moest die brug tweemaal worden vernieuwd. Het werk kostte toeo met den aanleg van den weg tusschc» Woubrugge en Hoogmade f35.170.50, waarvan 4685.32 voor aankoop voor grond, zijnde 4617 meter. Het Rijk en de Provincie droegen daarvoor tesamen bij f22.000, terwijl ou voor dezen bouw enkel de Provincie f7000 bijdraagt Het is nu juist 30 jaren geleden, dat genoemde brug geheel werd vernieuwd. Zwammerdam. Het bestuur van den Dam- of Binnnenpolder alhier heeft tot op zichter van voornoemden polder benoemd de heer J. Dekker te Hazerswoude. Aan den vorigen opzichter, den heer A. H. Goldberg werd op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Het oude schoolgebouw der O. L. School No. II, in wijk Tempel alhier, krijgt thans een geheel ander aanzien. De nieuwe eigenaar, de heer A. Edelman Sr., laat dit gebouw thans geheel en al verbouwen en inrichten tot een modern woonhuis. RECLAME. Gezellig Intérieur Prinm Consumptie Stccustraat 55 Telefoon 2509 Vanat heden op veler verzoek WOENSDAG, ZATERDAG en ZONDAG: HUISKAPEL onder leiding van J. NOORDANUS JR. Voortreffelijke Keuken 4027 Billijk Tarief Donderdagavond zijn de wekelijksche Bijbellezingen in het NecL-Herv. Evangeli- satiegebouw in den Tempel wederom aan gevangen. Als eerste spreker trad de plaat selijke predikant ds. J. J. Klools aldaar op. Kerkelijk bericht voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur en 's avonds halfzeven ds. Kloots. Geref. Kerk, voorm. halftien en 's avonds halfzeven, ds. Wissink. Burger 1. Stand. Ondertrouwd: Simon Michielen jm. 21 j. alhier en Barlha Martina van Veen jd. 18 j. te Bodegraven. Getrouwd; Johannes Poot jm. 26 j. ie Moordrecht en Gerritje Konijn jd. 25 j. al hier. Haarlemmermeer. Vrijdag geraakte op den Ringdijk nabij den Lisserweg alhier van een vrachtauto een wiel los, met het gevolg, dat de bestuurder het stuur niet meer meester kon blijven en de auto tegen een boom botste en ernstig werd beschadigd. De man kwam er zelf nog al goed af. Op den Hoofdweg alhier kwamen Don derdagavond twee wielrijders zoodanig met elkaar in botsing, dat een hunner over den weg werd geslingerd en een vrij ernstige wond aan het hoofd opliep. Z'n fiets was bovendien niet berijdbaar meer. De ander kwam er met een paar bntvellingen aan z'n handen af. Hillegom. Gemeenteraad. De raadsvergadering werd door afwezig heid van burgemeester Wentholt geleid door wethouder Balvers. De ingekomen stukken gaven den heer Vooren aanleiding te spreken over den brief van het hoofdbestuur der Algemeene vcreeniging voor bloembollencultuur, in houdende het bericht dat de algemeene vergadering het aanbod der gemeente voor een te stichten beurs te Hillegom niet had aangenomen. Hij stelde een motie voor waarbij de raad besloot het aanbod te hand haven. Deze motio werd bij applaus aan genomen. De gemeenterekenmg dienst 1924 en het verslag volkshuisvesting 1924 werden aan geboden. Het voorstel om het kasgeld rentegevend te beleggen bij een bank werd goedge keurd. Het verzoek der vereeniging Moeder-J schapszorg te Heerlen om f 25 subsidie, wilde de meerderheid van B. en W. afwij zen. Wethouder Balvers was er voor f 25 te geven, waartoe met 8 tegen 5 stemmeD werd besloten. De verzoeken om voorschot voor plaats jes ingevolge de landarbeiderswet werden goedgekeurd. Ook werd goedgekeurd om een lokaal der openbare school beschikbaar te stellen voor den tuinbouwwintercursus. Urenlang werd er geredeneerd over het verzoek van het hoofd der openbare school voor U.L.O. om aanstelling van een derde leerkracht voor rekening der gemeente. B. en W. hadden voorgesteld het verzoek af te wijzen. Het slot was dat B. en W. hun voorstel terugnamen en nader op de zaak zullen terugkomen. De regeling der bezoldiging van den. boekhouder van het gasbedrijf en van het waterbedrijf gaf ook veel aanleiding tot be sprekingen, met 9 tegen 2 stemmen besloot men den heer J. van Vliet aan te stellen tot boekhouder van beide bedrijven en een jongste bediende van het waterbedrijf. De aankoop van grond van K. Vermey, nabij de Nieuwe Haven werd met 1 stem tegen goedgekeurd. Met de Thermochemische fabriek te Am sterdam zal een overeenkomst aangegaan worden betreffende het verwerken van af gekeurd vleesch. Eenige belastingzaken werden in geheime zitting behandeld. Te voren machtigde men B. en W. een conversieleening te sluiten en f 250 uit te trekken voor verbetering van den Vinke- sloot. In de rondvraag werd er gesproken over het tarief van bestelgoed naar het spoor en over de wijze van bouwen der „Patri- moniumvereeniging". De voorzitter beloof de een deskundig onderzoek in te laten Btellen. Ten slotte sprak men over de slechte bestrating van den Stationsweg, over de trambaan op Weerestein en over den toestand van de Leidsche straat. Beschouwingen over de werken van Ludwig von Beethoven, was de titel van de rc-de, welke de heer P. Tiggers voor het Nutsdepartement heeft gehouden. De spreker schetste het begrip genie in het algemeen en rangschikte Beethoven tot een der eerste helden van den geest. Zijn levensgeschiede nis was een tragedie; doofheid is voor een componist wel een zwaar noodlot. De psy chologische beleekenïs der werken van Beet hoven liet spr. in het bijzonder uitkomen; hij illustreerde zijn toespraak met gedeelten van de composities zoo goed mogelijk op een piano, die niet te best was. De toehoorders hebben veel genoten en veel geleerd van deze voordracht. Kerkelijk bericht voor morgen Ned.-Herv. Kerk. voorm. 10 uur (collecte I fonds) en nam. 4.30 uur (bed. H. Doop) ds Grolle 1 Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. Van Herksen. Chr. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en nam 5 uur, ds. Zwiep. Nederl. Protestantenbond, Woensdagavond 8 uur, ds. Van Linschoten. Katwijk. B u r g e r 1. Stand. Ge boren: Huig, Z. van J. den Hollander en A .Klok Cornells, Z. van D. van der Plas en M. de Vreugd Cornelis, Z. van W. do Mol en W. van der Plas Teunis, Z. van J Guijt en D. Hartevelt Arie.'Z. van H V. van der Marei en N. van Duijvenbode Dirkje, Z. van G. van der Plas en A. Haas noot Jacoba, D. van P. van der Plas en J. Ouwehand Lijdia Jacoba, D. van J. van den Oever en L. van der Niet Mar- garelha Anlonia Maria, D. van II. C. J. Bak ker en M. M. H. Sneijers Aria, D. van W. Hartevelt en G. den Heijer Alida D. van A. van Duijn en J. van Duijn Wil lem, Z. van D. Van den Oever en L. van Duijn Gijsje, D. van W. van Rhijn en N Ouwehand Willempje, Z. van J. de Bruin en W. van Leeuwen Arie, Z. van J. van der Plas en A. van Duijn Huig, Z. van W. van der Plas en J. van der Plas. Overleden: Cornelis van den Oever 77 j echtgenoot van M. Hoek Jacoba v Duijn 41 j., echtgenoole van A. Kuyt Ondertrouwd: J. Berkheij en L. van Duijn KI. van der Plas en G. van der Plas P. G. Langmuur en C. Jonker A. Zand bergen en J. Durieux J. Tarlevliet en J. C. Geervliet A. van der Leden en r. Geervliet G. van Rijn en A. de Vreugd. Gehuwd: T. Meijvogel en N. van der Plas P. Vooijs en N. M. Soeteman. Door het „Comité tegen de achteruit zetting der Vrouw", gevestigd te Amsterdam is het volgend adres aan den gemeenteraad alhier gezonden: „Het „Comité tegen de achteruitzetting der Vrouw", bestaande uit: mevr. A. M. KoekMulder, voorzitster; mevr. R. de VriesBranden, secretaresse; mevr. W. Drucker; mevr. M. WibaütBerdeuis van Berlekom; raej. mr. E. Ribbius Poletier; ftrof. mr. J. E Heeres; mr. J. J. van Bolhuis; mr. L. G. van Dam; en mej. A. M. C. du Croix; heeft met verwondering kennis genomen van het voorstel van H. H. Burgemeester en Wethouders van Katwtfk, bevattende een verordening, waarvan het eerste lid inhoudt de bepaling, dat onderwijzeressan, die véér den 45-jarigen leeftyd in het huwelijk treden, zullen worden ontslagen, protesteert met klem tegen dit voorstel en verzoekt Uwen Raad nadrukkelijk dit te verwerpen." Toelichting. Het Comité is van meeriing, dat geen regeering van stad of land het recht heeft een vrouw te ontslaan, omdat zij in het huwelijk treedt, daar 'dit een ingrijpen in bet particuliere loven der vrouw zou zjjn, waarbij de persoonlijke vrij heid der Nederlandsche burgeres zou wor den aangetast. Het Comité oordeelt het een groote dwa ling, dat de gehuwde onderwijzeres uit de school zou worden geweerd krachtens haar huwelijk, daar de. geschiktheid der vrouw voor dit ambt immers niet vermindert door haar echtverbintenis. Het voorstel voornoemd bevat een beper king van de arbeidsvrrjheid der vrouw, een beperking, die, naar het oordeel van het „Comité tegen de achteruitzetting der Vrouw", absoluut ongeoorloofd is. Katwijk aan den Rijn. Gedurende de laatste dagen was de handel voor alle groen- tensoorten traag. Wel was voor bloemkool nog de meeste vraag, doch in verhouding der gemaakte prijzen in vorige weken, was deze ook thans laag, al zou men niet van lage prijzen gesproken hebben als deze niet zoo langen tijd abnormaal hoog was ge weest In het laatste der week kwam weer eenige opleving voor de bloemkool, wel voornamelijk orndat de aanvoer thans gaal verminderen. Vrijdag liep de prijs weer tot f 18.20. Aardappelen blijven goedkoop. Al leen voor extra kwaliteit worden goede prij zen betaald Be waarkool en napeen blijven laag in prijs. Voor de teelders van alleen grovere producten is de teelt niet loonenu. Aan den heer A. van Duin, brandslof- fenhandclaar te Kalwijk-aan-Zee is door B. en W. de levering van turf en vuurma kers opgedragen. Kerkelijk bericht voor morgen Ned.-Herv. Kerk, 9.30 uur voorm. en 6 uur nam., ds. Bollee. Geref. Kerk, 9.30 uur voorm. en 6 uur nam., ds. II. Meijering. Katwijk-aan-Zee. Volgens jongste op gave aan het gemeentelijk arbeidsbureau, was de stand der werkloosheid al9 volgt: visschers 2, timmerman 1, kuipers 3 en ar beiders 2, te zamen 8 personen. Bij den gisteren gehouden afslag van haring kwamen 4 partijen in afslag. Volle haring (Noord) f 26.60—f 27.G0; volle haring (Zuid) f24.35f26.60, volle haring (Zuid kuitziek) f23.25f24 60; maatjesharing (Noord) f24.90f26.4o. maatjesharing (Zuid) f 22.45 en makreel f isf26; alles per kantje. Van de haringloggers, waarvan at vangsten naar Katwijk worden verscheept, kwamen te IJmuiden binnen: KW. 53 met 97 kantjes volle, 37 kantjes maatjes, 5 kan tjes yle haring. KW 167 met 296 kantjes vol le. 45 kantjes yle, 108 kantjes sfeurharing KW. 65 mot 320 kantjes volle, 20 kantjes maatjes. 8 kantjes yle haring: KW. 47 met

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5