A. HUISMAN AGENDA. Formosastraat 9a - Leiden Eet-, Slaap-, Studeerkamcrmeubelen BUITENLAND. Zondag. „Jcruël" (Middelslegracht 3): Samenkom sten te 10 uur, spr. de heer Van der Horst; te 7 uur, spr. de heer Snoecks. Zangdienst te hatfvier. „Joruël" (Groenesteeg 16): Openbare sa menkomst te halfzeven, spr. de heer F. J. Barens. Morschweg 59: Samenkomst Stadsevan gelisatie. 8 uur. Sladszaal: Filmvcrlooning „Quo Vadis", S uur. Schouwburg: Rotterdamsch Tooneelgezel- scbap O. v. i. Velde. „Twee .Weezen". S uur. Maandag. Btadszaa)Symphonie-orkeot Haarlem- sche Orkestvereeniging. 8 uur. Schouwburg: Int. Conc.-Dir. Ernst Krauss Eerste abonnementsconcert Max Kloos. 8 uur. Volkshuis: Voordracht met lichtbeelden door den heer D. J. v. d. Ven, van Ooster beek. Kwartier over 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur „Zonderzorg": Bazaar Dierenbescherming vaii 13 tot en met 16 October. Van 10 tot 12 van 2 tot 5 en van 7 lot 10 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 11 October a.s. waargenomen door de apotheek van deo heer M. Boek- wijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De apotheek van de „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spocd-reccpten. Aileen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Dei den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht nur, waarge nomen door de doctoren De Graaff, tel. 646; Hovens Gréve, tel. 1681; Janssens, tel. 970; en Weebers, tel. 369. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. Losse nummers van ons Blad ziin behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. Firma A. HILLEN, Stationsweg. L L RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij ]OH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn Belasting op uit inlandsche versche vrachten vervaardigden wijn. Een wetsontwerp is ingediend tot vast stelling van nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. De memorie van toelichting op dit ont werp herinnert aan de wet van 22 Juli 1899 die van den accijns vrijgestelde gegiste of ongegiste dranken, die hier te lande worden vervaardigd uit versche boomvruchten met uitzondering van druiven. Deze maatregel was een gevolg van den aandrang van ver schillende zijden, o.a. van. maatschappijen van land- en tuinbouw en van nijverheid, die meenden aldus een afzetgebied te zullen zien ontstaan voor het inlandsch fruit, dat destijds nog geen goede prijzen wist te be dingen. Het voorloopig verslag op bovenbe doeld ontwerp, later wet geworden, gaf blijk van de bezorgdheid van verschillende le den, die vreesden voor vervalsching op groote schaal, toeneming van knoeierijen, zoo ten deele van den consument als van den fiscus, door vervanging van het ge bruik van wijn door dien ooftwijn. lloewcl in de vrees van de tegenstanders van het ontwerp door de toenmalige regee ring niet werd gedeeld, moet erkend wor den. dat zi] juist gezien hebben. De inland- schc wijn is geen exporlhandel van eenige bcleekcnis geworden. De techniek der be reiding is sedert 1899 verbeterd, zoodat het mogelijk is aan het product een smaak te geven, op dien van zuidelijken wijn gelij kende. Bekend is, dat rabarberwijn ver kocht wordt onder nainen, die den indruk van zuidelijke herkomst moeten wekken, evenzeer dat inlandsche wfln veel onder den naam van vermouth of portwijn in kruide nierswinkels enz. wordt verkocht. Er hoeft dus vervalsching en bedrog op groote schaal plaats. Er is een toenemend gebruik ontslaan van onbelaste alcohol. Het wetsontwerp heeft tot strekking, de uit in landsche versche vruchten vervaardigden wijn niet langer onbelast te doen blijven. Het komt 'den minister voor, dat met een accijns van 10 gulden per H. L. wel kan worden volstaan uit overweging, dat bij de bereiding van vruchtenwijn in den regel suiker wordt gebruikt, waarvan accijns is moeten worden betaald. Volgens de voorge stelde regeling zou de hl. vruchtenwijn met f 18.76 f 20.10 zijn belast. Hiervan kan een jaarlijksche bate voor de schatkist van f 113.400 worden t verkregen, benevens f 22.680 voor het lèeningfoiids, daar hierin dj opbrengst der opcenten wordt gestort. De inlandsche fabrieken blijven voldoen de beschermd door het feit, dat van builen- landsche producten de volle wijnaccijns (20 gulden per HL. benevens 20 quanten) wordt gevorderd. Post en Justitie. De verplichting der Post en Telegrafie tot voldoening aan de van de zijde der justitie ontvangen verzoeken om inlichtin gen, om inzage of om overlegging van stuk ken, ten behoeve van de opsporing van strafbare feiten, zal voor den vervolge mede gelden ten aanzien van schriftelijke verzoe ken van dezelfde strekking, welke worden ingediend door den rijks advocaat, indien deze de taak van openbaar ministerie waar neemt, of, vanwege den rijks-advocaat in genoemde hoedanigheid en mits op diens 8chriftelijkcn last, door do inspecteurs der invoerrechten cn accijnzen. Uit het verzoek of de lastgeving moet blijken, dat de Rijks advocaat de taak van Openbaar Ministerie waarneemt. („Vad.") Een persoonlijke toelage over 1925 aan leeraren aan Rijks H. B. S. In Stsbl. 405 is afgekondigd het Kon. Besl. van 3 October 1925, tot wijziging van hel Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1925, in zake toekenning eener persoonlijke toelage over 1925 aan leeraren van Rijks Hoogere Burgerscholen. Artikel 27, eerste lid, van vorengenoemd Bezoldigingsbesluit, wordt aangevuld met de volgende bepaling: „Aan de vóór 1 Januari 1925 gehuwde mannelijke leeraren der Rijks Hoogere Bur gerscholen en de leeraren der Rijks Hoogere Burgerscholen, die op grond van de vorige alinea uit anderen hoofde als kostwinner van een gezin worden beschouwd, wordt over 1925 een persoonlijke toelage toege kend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen het salaris volgens dit besluit en dat, hetwelk, zij op 31 December 1924 ont vingen. Bij vermindering van hun getal les sen na 31 December 1924 wordt hun een persoonlijke toelage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen het sa laris volgens dit besluit en dat, hetwelk zij zouden hebben ontvangen, indien voor hen de regeling gold, welke op 31 December 1924 op hun salaris werd toegepast. Voor de ove rige leeraren aan Rijks Hoogere Burgerscho len beloopt de toelage het nadeelig verschil -tusschen het salaris volgens dit besluit en negentig ten honderd van het bedrag, dat zij op 31 December 1924 ontvingen. Bij ver mindering van hun getal lessen na 31 De cember 1924, wordt hun een persoonlijke toelage toegekend ten bedrage van het na deelig verschil tusschen het salaris volgens dit besluit en negentig ten honderd van dat, hetwelk zij zouden hebben ontvangen, in dien voor 4*en de regeling gold, welke op 31 December 1924 op hun salaris werd toe gepast." Dit besluit treedt heden in werking. De daling der hoogeie inkomens. In de Seplember-aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn betreffende de Rijksin komstenbelasting 1923/1924 eenige gegevens opgenomen over het jaar 1923/1924 in ver gelijking met de voorafgaande jaren. Hieruit blijkt duidelijk de groote stijging van het belastbaar inkomen van 1915/1916 tot 1921/1922 en de daarop gevolgde daling on der den invloed der malaise. Voor alle phy* sieke binnen het Rijk wonende belasting plichtigen le zamen fijn deze cijfers hier onder vermeld. Jareo Aantal Bcdr. v. h. bcdr. der aangcslagencn ink. voor belast, in d. klndcraftr. hoofds. X i 1.000 X 1 1.000 1915/1916 679110 1.334.494 25.005 1921/1922 1638456 4291.744 130093 1922/1923 1690155 4.138.317 110.987 1923/1924 1031980 3.848.301 94.852 Zoowel voor 1921/1922 als voor 1923/1924 zijn deze totaalcijfers gesplitst naar de hoe grootheid van hel belastbaar inkomen. Hieruit blijkt, dat het aantal inkomens boven f 1400 belangrijk is gedaald en dat mede als gevolg hiervan die beneden f 1400 zijn toegenomen. In verhouding tot het to taal aangestagenen zijn deze cijfers achter eenvolgens: Hoogroolh. v. h. In v. h. tot. aangeslagenen bclastb. inkomen 1921/1922 .1923/1924 f 800—f 1400 f 1400f 2000 f 2000—f 5000 f 5000—f 10000 10000—f 20000 f20000 en hooger 31.62 31.43 30.47 4.40 1.39 0.79 36.11 28.57 29.63 4.00 1.12 0.67 100.... 100.... Hoezeer de hoogere inkomens door de malaise zijn achteruitgegaan blijkt ook hier uit, dat over 1921/1922 het bedrag der in komens van f 20.000 en hooger nog 17.10 uitmaakte van het bedrag van alle inko mens te zamen, terwijl over 1923/1924 dit cijfer is gedaald tot 11.66 De op deze hoogeTe inkomens drukkende belasting in hoofdsom vormde in 1921/1922 nog 53.15 van het totaal-bedrag der be lasting. welk cijfer over 1923/1924 terugliep tot 40.85 De. in beide bovenstaande staatjes over 1923/1924 voorkomende cijfers voor het Rijk zijn in het maandschrift ook opgeno men voor elke gemeente boven 20.000 in woners en voor de provinciën afzonderlijk. Eveneens komen voor deze gemeenten., de provinciën en het Rijk de cijfers voor be treffende het gemiddelde inkomen per aan geslagene. Over het laatste jaar bedroeg dit cijfer voor Amsterdam f 2595, voor 's-Gra- venhage f3050, voor Rotterdam f2652, voor Utrecht f 2658 en voor het geheele Rijk f 2358. Noord- en Znid-Hollandsche Redding-Mij. Verschenen is het geïllustreerde verslag over 1924 der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij. Het doel dezer Maat schappij, die 11 November 1924 haar 100-jarig bestaan heeft herdacht, is, het be schikbaar stellen van geschikte middelen op een aantal kustplaatsen ten einde de kust bewoners in staat te stellen pogingen tot redding van schipbreukelingen aan te wen den. In overeenstemming met haar doel stichtte en onderhoudt de Maatschappij, uit eigen middelen, reddingstations op 28 plaat sen langs de kust, voorzien van 36 reddings vaartuigen (waaronder 7 motorbooten) en 20 vuurpijltoestellen. Met de middelen der Mij. werden, sinds de oprichting, meer dan 5000 menschen gered. In het verslag wordt met dankbaarheid vermeld, dat de Redding Mij. gedurende het jaar 1924 niet door rampen werd getroffen. De hulp der reddingsbooten werd in een twintigtal gevallen, die in het verslag na der worden omschreven, ingeroepen en ver leend. De vergoedingen voor deelname aan oefeningen hebben in 1924 f 6273.06 bedra gen. Aan premies werd in genoemd jaar, waarin geen belangrijke reddingen zijn ge schied, f976,20 uitgekeerd. Aan oud-schippers en oud-roeiers van reddingsbooten en aan weduwen werd een bedrag van f 7668.57 uitbetaald. Op verzoek der Redding Mij. wordt door het bestuur van het Carnegie-Heldenfonds thans bovendien f 2236 per jaar aan oud-schippers. oud- roeiers of hun weduwen uitgekeerd. De exploitatierekening over het jaar 1924, slui tend met een bedrag van f 78 734.95, ver toont een nadeelig saldo ad f 17.492.421/». Dit nadeelig saldo kan worden wegge werkt, indien nog 4000 contribuanten f 5 zich bij het kantoor der Maatschappij, Am- stel 342 te Amsterdam, laten inschrijven. De spoorweg Gonda-Boskoop-Alphen a. d. R. De directie der Ned. Spoorwegen heeft het verrichten van grondwerken, het maken van den onderbouw van 15 vaste en 4 be weegbare spoorbruggen en verdere bijko mende werken ten behoeve van den aan leg van den spoorweg GoudaBoskoop Alphen a. d. Rijn opgedragen aan E. de Bruin te Hoogland voor f 325.600. De crisis in de mijnindustrie. In de vergadering der Contactcommissie van gisteren werden de onderhandelingen over arbeidsduur en looncn in de mijn industrie voortgezet. De afgevaardigden van den Chrislelijken Mijnwerkersbond kwamen met een geheel nieuw voorstel omtrent de dienstregeling voor de Zaterdagen. Volgens dat voorstel zou door den mor gen- en den namiddagploeg 7 uur en door den daarop aansluitenden nachtploeg 6 uur worden gewerkt, zoodat het werk des Zon dagsmorgens te 2 uur algeloopen zou zijn. De directies verklaarden met een arbeids duur van 7 uur voor den Zaterdagmorgen en namiddagploeg niet accoord te kunnen gaan, omdat de beoogde verlaging der pro ductiekosten slechts kan worden verkregen, wanneer de twee produceerende ploegen des Zaterdags, evenals op andere werkdagen, 8 uur werken. Ten aanzien der in de laatste vergadering door de Bonden naar voreh gebrachte wen- schen deden de werkgevers de volgende concessies: In de eerste plaats verklaarden zij zich in beginsel bereid tot wekelijksche uitbe taling der loonen. Hoewel deze maatregel met aanmerkelijke kosten en moeilijkheden gepaard zal gaan. vertrouwden zij, dat het mogelijk zal zijn de wekelijksche loonbe- taling met ingang van 1 Januari a.s. in te voeren. Voorts werd de uilkeering bij ontslag, anders dan om gegronde reden, gebracht van 25 op 35 maal het dagloon. Ten slotte werd het gemiddelde loon der sluiters, dat thans 80 pCt. van het houwers- loon bedraagt, gebracht op 85 pCt. De vertegenwoordigers van den Neder- landschen Mijnwerkersbond verklaarden zich na deze toezeggingen bereid de voor stellen der directies voor te leggen aan hun op a.s. Zondag te houden congres en te trachten op dezen grondslag tot een accoord te komen. Ook de overige Bonden zullen zich over de aldus geamendeerde voorstellen in hun vergaderingen van a.s. Zondag uitspreken. De vraag werd van werknemerszijde ge steld, of het niet gewenscht zal zijn, dat de derde dienst niet aanvangt op Zondag avond 12 uur, zooals de werkgevers voor stellen, doch op Zaterdagavond 10 uur. De meerderheid der aanwezige vertegen woordigers der Bonden bleek een zoodanige regeling te prefereeren. De directies achtten haar voorstel uit een oogpunt van Zondagsrust beter, doch zou den zich niet tegen een wijziging in boven- genoemden zin verzetten, indien zou blij ken. dat de overgroote meerderheid der ar beiders daaraan de voorkeur geeft. Ten slotte werd er van werkgeverszijde nogmaals de nadruk op gelegd, dat van de loonsverlaging slechts wordt afgezien en alle concessies slechts zijn gedaan onder voorwaarde, dat de verlenging van den Zaterdagschen dienst uiterlijk a.s. Dinsdag 13 October door alle bonden is aanvaard. Wat den duur der nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst en loonsovereenkomst aangaat, is het de bedoeling der directies, dat deze, evenals de bestaande overeenkom sten, zullen gelden voor onbepaalden tijd, met een opzegtermijn van'3 maandéh voor de arbeidsovereenkomst en van 1 maand voor de loonovereenkomst. Yan de beslissingen der Bonden zal mede- deeling worden gedaan in de vergadering der Contactcommissie van 13 October a.s. De receptie, welke gistermiddag in „Hótel des Indes", in Den naag, werd ge houden door den gezant van Egypte bij het Nederlandsche Hof, Ahmed Moussa Pacha, ter gelegenheid van de herdenking der Troonbestijging van Z. M. Koning Fouad I van Egypte, is een groot succes geweest, zoowel door de zeer talrijke opkomst van belangstellende dames en heeren als door de wijze, waarop de genoodigden werden ontvangen en bezig gehouden. In het vertrek, waarin de gezant, bijge staan door zijn zoon en door den secretaris der legatie. Mohammed Kamel Moursy Bey, zijn gasten begroette, was een groot porlxet van den Egyptischen Koning geplaatst, in een omlijsting met een zijden Egyptische vlag, welke, zooals men weet, een witte halve maan en witte ster vertoont op een effen groen veld. Vóór de beeltenis was een groot bloemstuk van oranjekleurige dahlia's geplaatst. Een der eersten, die ter receptie ver scheen, was de minister-president, de heer H. Colijn, die zijn ambtgenoot van Builen- landsche Zaken, jhr. mr. Van Karnebeek, wegens diens familierouw verving. Een voortreffelijk voorzien buffet was in een der nevenzalen aangericht. Van de aanwezigen werd een groote foto grafische groep gemaakt, welke groep de beeltenis van den Egyptischen Koning tot achtergrond kreeg. Het comité, bestaande uit de heeren prof. dr. J. Vürtheim, prof. dr. M. B. Men- des da Costa, dr. J. Hooykaas en dr. J. van IJzeren, meldt, dat de onthulling van het gedenkteeken ter herinnering aan prof. dr. J. van Leeuwen Jr., ter begraafplaats te Doorn, zal geschieden op Maandag 19 October. In de buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders der Nationale Bankvereeniging is, ingevolge zijn-verzoek, aan mr. N. E. Onnes per 1 November a.s. op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofddirecteur, onder dankzegging. Met algemeene stemmen werd mr. Onnes be noemd tot commissaris. Verder werd met algemeene» stemmen met ingang van 1 No vember a,s. tot hoofddirecteur benoemd mr. II. L. Wolterson, lot dusver district- directeur van het district Zuid-Holland. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingediend lot goedkeuring van het op 28 Maart 1925 le Brussel tusschen Neder land en België gesloten verdrag betreffende de territoriale rechterlijke bevoegdheid, be treffende het faillissement en betreflende het gezag en de ten-uilvoer-legging van rechterlijke beslissingen, van scheidsrech terlijke uitspraken en van authentieke ak ten, alsmede van het bij het verdrag go voegde additioneel protocol. Gistermiddag heeft in een der zalen van het Departement van Financiën mi nister Colijn de Bezuinigingscommissie, die onder voorzitterschap van luitenant-gene raal Pop, oud-Minister van Oorlog, dezer dagen werd ingesteld, geïnstalleerd met een rede. De voorzitter der Commissie, luit.-gene- raal Pop, beantwoordde 's Ministers rede. Een wetsontwerp is ingediend tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Fonds tot Ver betering van de Kustverdediging, dienst '1926. In afwachting vam de voorstellen, in zake de verdere verbetering van de kustverdediging, waarvan de indiening is toegezegd, wordt, als veertiende, termen voor de onderscheiden werken, genoemd in de wet houdende instelling van een fonds ter verbetering voor de kustverdediging, f20.000 aangevraagd. In de a.s. Dinsdagavond te houden Raadsvergadering van Velsen zal worden behandeld de voordracht omtrent vaststel ling van een plan tot herziening van het oorspronkelijke uitbreidingsplan voor deze gemeente. Niet minder dan 17 bezwaar schriften van grootgrondbezittere, enz. zijn ingekomen, o.a. van de N.V. „Veenduin", jhr .Boreel van Hogelanden, G. M. del Court van Krimpen, te Wassenaar, knr. Guépin te Santpoort, Hoogovens, Walrave, Boissevain, te Amsterdam, enz. De recla manten achten zich door geprojecteerden plantsoenaanleg en to breede wegen in hun belangen geschaad. B. en W. stellen voor, het plan overeenkomstig het ontwerp vast te stellen, behoudens eenige wijzigingen. RECLAME. ONTVANGER Nieuwe Ontwerpen. 4774 DE ALGEMEENE TOESTAND. Gisteren te Locarno de dag der onder-onsjes. Over den dag van gisteren ter conferen tie van Locarno blijven de berichten gun stig, al scheen gistermorgen eerst een meer> pessimistische stemming zich baan te zullen bleken. Chamberlain hield een rede voor de Britsche journalisten, waarin hij nog maala wees op zijn sober en getemperd optimisme en waarin hij er op voorbereid de dat nog veel in het geheim zou worden afgedaana Hij zei de,,Laat ons het maal in de keuken kokenals het klaar is zullen wij het voor allen op tafel zetten." Toe vallig gebruikten de Duitschers eenzelfde argumentatie, alleen wat drastischers. Men zei daar: „Laat het met het pact zijn als met het ontstaan van den mensch. Voorbe reidende maatregelen moeten streng bin nenskamers worden genomen, maar het re sultaat kan men de heele wereld toonen." De onder-onsjes waren haast ontelbaar; Briand sprak met Stresemann apart en daarna met Luther en Chamberlain. Van- dervelde confereerde met den Duitschen staatssecretaris von Schubert. Verder bracht Chamberlain "uren door in het hotel der Duitsche delegatie en confereerde met Benesj en Skrzynski, welke laatste nog een ontmoeting had met Vanderveldc. De ster-correspondent der ,,N. R. Ct." meldt nog: rs Morgens zag men in de Duitsche dele gatie werkelijk, en niet slechts voor den schijn, zwart op de situatie. De politieke druk op de delegatie uit Duitschland zelf ig ook groot, zij wordt overstelpt met brieveiï en telegrammen, niet steeds van het vrien delijkst karakter eiA zij krijgt ook waar schuwingen uit ernstige politieke kringelt; Voor de Duitsche delegatie is artikel zes tien van het covenant hoofdzaak. Strese- man heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij niet onvoorwaardelijk in den Volkenbond treedt. De garanties die men hem aanbood waren hem veel te vaag. Onder den indruk dezer dingen stond de conferentie 's mor gens. De Duitschers zeiden: „Waarom heeft men onze intrede in den Volkenbond als voorwaarde gesteld 1 Zonder dat ware heti westelijk pact zonder moeite tot stand ge- komen en over onze toetreding tot den Vol kenbond had men dan zonder haast kunnen onderhandelen. De groote moeilijkheid is,- dat men deze twee dingen verbonden heeft." Intusschen is dc toestand door al die be sprekingen toch heel wat verbeterd; van groot belang is het onderhoud tusschen Briand en Stresemann geweest. Stresemann kwam in zijn hotel terug met Fransche ju risten, om met dr. Gaus een formule te zoeken voor de regeling van het betreffend artikel zestien, dat wil dus zeggen, dat do Fransclien daarover wilden praatten. Van dat oogenblik af was de stemming weer beter. Daarop kwam Jjuther van een bezoek aan Chamberlain"terug; hij vertelde dat hij nog geen oplossing zag van de moeilijkheid met artikel 16, maar voegde er bij, dat hij Gaus nog niet na diens middagwerk ge sproken had. Men krijgt den indruk, dat als inen de kwestie van artikel zestien te bo ven komt, dan de ergste moeilijkheid zal zijn overwonnen. Het spannende der stem* ming bleek ook uit vele persconferenties. Benesj, ofschoon hij voortdurend met politici en journalisten confereert en mee ningen verzamelt en wisselt, houdt zich nog op den achtergrond. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken echter hield een toespraak tot de journalisten, die op zich' zelf onbelangrijk was maar daarop volgde een fel pingpong van vragen en antwoor den, waarbij de minister nauwkeurig zijn positie moest formuleeren. Natuurlijk kwam het daarop neer, dat hij gekomen is om het bondgenootschap met Frankrijk en de daar uit voortvloeiende rechten te verdedigen'. Interessant was wel zijn verzekering, dat hij zich niet om prestige redenen aan de conferentietafel zou dringen, maar tevreden was met particuliere conferenties. Hij wilde vooral met Stresemann spreken. Interes sant was ook dat Scialoja het noodig vond! in een persconferentie to Italianen te ver dedigen tegen de beschuldiging de confe rentie te saboteeren. Inderdaad heeft med den indruk, dat eenige onaangename din gen meer uit gebrek aan goede maniered dan aan slechte bedoeling voorkomen. Scistf- loja verzekerde verder, dat Italië geheet de Britsche positie ter conferentie declde.i Over den duur der conferentie loopen dö meeningen zeer uiteen. De Fianschen spre ken van weinig dagen, de Engelschen vatf langeren tijd. Als alles goed gaat zulletf zij met een schatting van twee weken dicl^» ter bij de waarheid zijn. BELGIE. Minister Tschoffen afgetreden,. Tscholfen, de minister van justitie, hoetj gisteren officieel aan den minister-president gemeld, dal zijn gezondheidstoestand hem noopte, eerlang af te treden al9 minister. De „Libre Belgique" zegt dat mr. vetf Overbcrgh (kath.) hem zal opvolgen. .il DUITSCHLAND. Prol. Prensa t Do B arm atv commissie. Prof. dr. Hugo Pr ems, de ontwerper v«i de Tepublikeinsche grondwet van Weimaij is gisteren, tengevolge van een beroerte overt, leden. Do overledene, die 65 jaar oud ge. worden is, was een geboren BerlijneT. IrX 1889 werd hij privaat-docent voor openbaaj, recht aan de Unversiteit' zijner geboortestad. In 1906 gal hij zijn voornaamste werk „Dq ontwikkeling van het Duitsche gemeentewen zen" uit. Preuss, die wegens zijn domocra.ti- 9che opvattangen veel tegenwerking in zijni loopbaan ontmoette, werd in 1906 tot hoogn Leeraar aan de Berlijnsche Handels-Hoogen school benoemd. Na het uitbreken van de; revolutie was hij een tijd lang rijksminister van binnenlandeohe zaken. In de commissie-Bannat eischts de verlén genwoordiger van de Duitseh-nalionalen, dat de subcommissie eindelijk haar arbeid zal afmaken. Indien de subcommissie voor hen denmiddag niet klaar is zullen de DuiUcJin nalionalen niet langer deelnemen aan de werkzaamheden der subcommissie. ENGELAND. Bet unionisten-congres geslo ten Het mijnonderzoek Weer verlaging van dcni broodprijs. De gisteren gehouden slotzitting van. het congres der conservatieve partij te Brighton is zeer rustig verloopen. Beg-nnen .verd met een discussie over een motie van ma joor Beaumont Thomas, waarin wordt aan gedrongen op wijziging van de wet cp de vakverenigingen, waardoor de arbeiders, die bij een vakvereniging zijn aangesloten niet langer gedwongen kunnen worden bij j te dragen voor de politieke actie der Lar j bour Party, doch naar wensch zouden kunnen bepalen voor welke partij hun bijdragen I voor politieke propaganda bestemd dienen te worden. Tot nu toe droegen de vakver- eenigingen jaarlijks 50.000 p. si per jaar I bij voor de actie der Labour Party, doch! op het dezer dagen gehouden Labour-congres j werd besloten deze contributie te verdubbe- len. Reeds in de vorige zittingsperiode van het parlement drongen vele conservatieve afgevaardigden op een dergelijke wijziging aan, doch Baldwin verzette zich daartegen ter wille van den vrede in de Britsche industrie. Beaumont betoogde, dat, indien bjj den i huidigen toestand een arbeider het recht zou ojfcischen zijn bijdragen voor de politieke

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2