No. 20116. VRIJDAG 9 OCTOBER Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnjs Kleine AdvertenüSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven JO Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Direotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, pet week ft0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ..Tïts- „0.18, Franco per post 2 35 .4" portokosten. fKt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeen tal ijken vischwinkal, iVüsohmairkt 18, tel. 1225, ,is Zaterdag ver krijgbaar. SCHELVISCH a f 0.13, SCHOL 4 10.14 per pond en VOLLE- en INMAAK- 0ARING a f 0.07 per stuk. AUG. L. REIMER1NGER, Weth. Joco-Burgeimeester. Leiden, 9 October 1925. 4720 Oud-Egyptische Beschavingsgeschiedenis. Hedenmiddag heeft dr. H. P. Blok, te Oegstgeest, toegelatèn als privaat-docent aan de Rijksuniversiteit, om lessen te ge- yen in de Capita selecta der Oud-Egyptische beschavingsgeschiedenis in aansluiting bij die der omliggende landen zijn colleges ge opend met een rede in het klein-audilo- rium over bovengenoemd onderwerp. Dr. Blok ving zijn betoog aan met er aan te herinneren, dat de kust van Noord-Afrika de kern van haar bevolking heeft verkre gen van uit het Noorden (Celt-iberiers en Kabylen) en het Oosten. Vooral toen gedurende de overgangspe riode tusschen" palaeothicum en neolithi- cum Afrika door den doorbraak der land- bruggen van Gibraltar en Sicilië voorgoed van Europa loskwam, was het in de eerste plaats Egypte, waarheen de nieuwe corri dor van volk- en cultuur-uitwisseling zich richtte. Naar Horner's berekening is het juist in dezen tijd, dat het alluvium van den Nijl begint en daarmede tevens de aan- irang inzet van agricultuur en van vaste woonplaatsen. Dit nieuwe beschavingscen trum is nu in hoofdzaak berucht geworden van uit het Zuiden, doch daarnaast is een niet onbelangrijke bijdrage geleverd door Afrika's Noordkust. Gedurende het geheele jongere steenen tijdperk heeft er tusschen kust en Nijldal een wederzijdsche uitwisse ling van beschavingselementen plaats ge had, welker sporen in de archaëologische vondsten van Aegypte kunnen worden ver volgd. Behalve aan de gewelddadige inval len van Afrikaansche en Aziatische noma den heeft Aegypte blootgestaan aan eèn ge stadige ..pénétration pacifique" van uit de noordelijke kuststreken. Het verslag over den door Meneptah bevochten overwinning op de zeevolken illustreert dit .vredelie vende doordringen" van Libyers in Aegypte zeer duidelijk. Wanneer later het Middel- landsche ras vanaf de Afrikaansche kust noordwaarts trekt en zijn invloed op de vóór-Grieksche zeerijken doet gelden, wordt hierdoor aan het noorden slechts in an deren vorm teruggegeven, wat het Zuiden vroeger zelf ontvangen had in den tijd, toen het over de landbruggen zijn bevolking kreeg. Na de gebruikelijke toespraken beëindigde spr. zijn rede. Huldiging Joh. Kok. In de feestelijk met bloemen en groen ge tooide zaal van het wijkgebouw „Leven daal" had gisteravond de oud-leden-veree- niging „Dient den Heer" haaT voorzitter, den heer Joh. Kok, die eenigen tijd geleden zijn veertigjarig jubileum als godsdienst onderwijzer hier ter slede herdacht-, nog een kléine huldiging bereid. Alvorens de jubilaris, met zijn echlge- noole, die per rijtuig van hun woning ge haald werden, gearriveerd was, heette de wnd. voorzitter, de heer J. G. van Dijk, alle aanwezigen hartelijk welkom, in hel bij zonder de velen, die van buiten de stad her waarts getogen waren om van deze hul diging getuigen te zijn. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op mr. dr. J. Schokking en echlgenoole. Nadat de jubilaris met zijn gade was bin nengeleid en hem door de aanwezigen staande twee verzen van het Evang. Ge zang: „Van zijn alle dingen, van U, o God. alleen", waren toegezongen, ging de heer an Dijk voor in het gebed, waarna 1 salm 121 werd voorgelezen. De heer Van Dijk heette den heer en mevrouw Kok hartelijk welkom in dezen Bij noemde het een voorrecht hen beiden hier te mogen begroeten, ook tot den heer en mevrouw Schokking richtte spr. een speciaal woord van welkom. Het is zeker wet voor de eerste maal in het 50-jarig be staan van het Wijkgebouw, aldus spr., dat vol^1] iU^Jsle'; Mimen zijn muren ziet en schiet *erheugde d« spr., omdat dit ge- diensüeeraar*™ RMchten Namens het bestuur werd vervolgens het woord gevoerd door den heer Duk, die den heer Kok bedankte voor den arbeid, door hem gedurende 23 jaar in het belang van de Lhr. Wijkvereeniging Levendaal verricht. h>e oud-leden hebben gemeend het niet al leen bij woorden te moeten laten en U een blijvend bhjk van waardeering te moeten overhandigen, hetgeen zij het beste gedacht nepten te kunnen doen door u deze enve- xr!,P®,metJr^°.ud aan te b>eden (applaus). Mevrouw Kok had een prachtigen bouquet chrysanthemums in ontvangst te nemen. Mr. Schokking, die hierna sprak, ver klaarde gaarne de uitnoodiging, om hier te komen, te hebben aanvaard, omdat het hem een genoegen was getuige te zijn van de erkenning van den arbeid van den heer Kok. Wanneer spr. eens rondom zich ziet, dan constateert hij met vreugde, dat in de de Christelijke belijdenis toch steeds een bindend element schuilt. Van nature toch is de mensch geneigd tot verdeeldheid, zooals spr. meer en meer in zijn tegenwoordige positie waarneemt. Laat daarom dit bindend element in uw vere nigingsleven blijven voortleven, waardoor de Vereeniging, waarvan de heer Kok voor zitter is, in groei en bloei zal toenemen. De heer Kok dankte hierna allen diep ge roerd voor de mooie hulde, hem gebracht; zoo menigmaal in zijn leven heeft hij zich afgevraagd of hij eigenlijk wel genoeg deed voor zijn Heiland. Die alles voor hem over had gehad. Spr. besloot met den heer Schokking har telijk dank te zeggen voor zijn tegenwoor digheid'en hem Godes bijstand toe te wen- schen in de zware taak, waartoe Hij hem geroepen heeft. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heeren A J. de Lange, namens het be stuur van'de Wijkvereeniging. A. van Bor- selen, en P. van Dijk, uit Utrecht. Nadat gezamenlijk 'Psalm 68 vers 10 ge zongen was, werd het verdere van den avond doorgebracht bij zang. muziek en voordrachten, die alle een gul onthaal von den bij de geheel gevulde zaal. Het was reeds ver over elven, toen het dankgebed werd uitgesproken, waarmede het einde van deze genoeglijke samenkomst aanbrakr- Prof. jhr. dr. E. van Eysinga is be noemd tot voorzitter van de ingevolge de onlangs gesloten conventie ingestelde ver zoeningscommissie voor eventueele geschil- I len tusschen Zweden en Noorwegen. Bij bisschoppelijk besluit is alhier op gericht een nieuwe parochie onder den titel van den H. Joseph en is benoemd tot eersten pastoor dezer nieuwe parochie de weleerw heer A. J. J. Leusen, voorheen kapelaan der parochie van O. L. V. Hemelvaart, alhier. Gistermiddag omstreeks halfzes wist op den Rijnsburgervveg een koe, toebehoo- rende aan den heer M., aan haar geleider te ontsnappen. Bij den overweg gekomen sloeg het dier rechtsaf en liep de spoorlijn richting Utrecht op. Bij de spoorbrug over het Galgewater werd het dier in het nauw gebracht, maar door het water te.doorwaden I kwam het terecht in eenige tuintjes aan den 1 Morschweg, waar het geringe schade aan- 1 richtte. Op verzoek van den eigenaar werd daar tenslotte de wild-geworden koe door de politie doodgeschoten en het cadaver naar het Abattoir vervoerd. Zaterdag was door hot bestuur van den modern-en bond met de arbeiders vergaderd, was de kwestie van arbeidstijd en loonen besproken en besloten was toen een ultima tum te 9tellen. Er zou echter, alvorens dit ultimatum werd overgebracht nog getracht worden met den Metaalbond de zaak te besproken. Op Dinsdag 13 October zou deze conferentie plaats hebben. Op het gerucht, dat Vrijdag (vandaag) de Metaalbond besprekingen zou hebben met de confessioneele bonden, welk gerucht voflgens een bericht ra Voorwaarts van gis teravond als juist zou zijn erkend door den directeur van den Metaalbond, hebben de arbeiders gisteren zonder dus verdere conferenties af te wachten, het werk neer gelegd. Zooals men weet is op de werf van P. Smit de voor Finland bestemde ijsbreker nog altijd onderhanden. Dit schip waarvoor Rijk en gemeente 2 jaar geleden een subsi die hebben toegekend, nadat de orgamisatie- besluren zich hadden neergelegd bij een ööVï-urige werkweek, en de directie een pas ingevoerde loonsverlaging van 5 pot. had lerugefiomen wordt eerst 15 December opgeleverd. De confessioneelen zouden zich door de indertijd gemaakte afspraak nog ge- I bon-den achten. Voorts is nog een waiwistihvaarder, de „Orwelï'i in reparatie, een seizoen schip, j dat zeer binnenkort geTeed moest zijn. Gisteravond heeft de vak- I groep winkelbedienden van de afdeeling I Rotterdam van den Alg. Ned. Bond van j handels- en kantoorbedienden het petition nement voor vervroegde winkelsluiting en bra-nchegewijze sluiting op Zondag in op- i tocht naar het stadhuis gebracht. Op de laatst gehouden ver gadering van de Commissie voor de Eerste Nederlandsche Jaarbeurs voor Meubileering, Decoratie en en Woninginrichting, welke in Februari 1926 te Amsterdam zal worden gehouden, is beslopen, dat, gezien de groote deelneming, het doorgaan der Jaarbeurs ver zekerd is. Ten einde een ruimeren tijd voor inrichting te verkrijgen, zal de Beurs echtei één week later gehouden worden, n.l. van 19 tot 28 Februari. Gistermiddag had in de Haar- 1 emmermeer in de Ringvaart nabij den i Kruisweg en den Aalsmeerderdijk op een met bieten geladen vaartuig een ernstig on geluk plaats. De schipper wilde zijn vaartuig vastkop pelen aan oen aldaar passeerende sloom- sleepboot. De gezagvoerder kwam daartoe naderbij en wierp naar het bietenvaarluig een staal draad; die direct op de juiste plaats om het trekblok terecht kwam, doch op hetzelfde oogenblik ook werd gewikkeld om één der beenen van den schipper, die gereed stond om den draad te grijpen. Doordat de sleep boot in beweging was, trok de draad strak en kon de schipper zijn been niet meer be vrijden, zoodat dit nagenoeg geheel verbrij zeld werd. Direct werd een dokter uit Aals meer ontboden om den man, die hevige pij nen leed, voorloopig te verbinden. De ge neesheer aohlle onmiddellijke overbrenging naar een ziekenhuis in Amsterdam noodza kelijk, hetgeen per auto in tegenwoordigheid van de wijkzuster, mej. Pruissen geschiedde Het is de politie Ie' Blo e- mendaal gelukt, klaarheid te brengen in de zaak van v. d. G en O die thans in het Huis van Bewajing te Haarlem zijn opge sloten, vardaoht van diefstal Je IJmuiden, Yelseroord en van diefstal van twee fietsen te Btoemendao.1. Bij de huiszoeking ten huize van zijn moeder in Den Haag werden kleedingstukken gevonden, namelijk van waschgoed en stukken, die in een mandje geborgen waren, dat aan de fiets bevestigd was. Van ontkennen is dus geen sprake meer, da-ar de overtuigingsstu-kken aanwe zig zijn. V. d. G. is dezelfde persoon, die in dertijd terecht heeft gestaan, wegenis moord op zijn zuster, waarvoor levenslange gevan genisstraf werd geêischt, maar de recht bank sprak hem toen vrij. Staking in de R otter dam- sche haven. Bij de N. V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. zijn gister morgen 400 man en gistermiddag nogmaals 400 man in slakmg gegaain. Deze 800 man zijn groolendeels leden van den modernen Metaalbewerkersbond, de overige organisa ties in dit bedrijf doen aan de slaking niet mee. Verwacht werd reeds, dat van het 1750 man sterke personeel niét veel menschen meer zouden opkomen, - Een te Duisburg wonende arbeider, die sinds tien jaar ten gevoilge van iheumatiek verlamd is, heeft bericht gekre gen, dat zijn broer in Nod.-Indië gestorven is en hem zijn geheele vermogen van 2!/> millioen gulden heeft nagelaten. „Het is toch sterk." zei het jonggetrouwde vrouwtje; „mama had me zoo'n pracktrecept gegeven om zelf boen was te maken en nu kan ik het nergens meer vinden. Heb jij het niet gezien 1" „Neen," antwoordde mijnheer dof. „Maar weet je zeker, dat je het niet ge bruikt hebt voor den pudding, dien we vanmiddag hebben gehad 1" Tusschen Ellecom en Die- ren is een ernstig ongeval gebeurd. Een woonwagen* geraakte bij het passeeron van een ander voertuig van den weg in hel zand langs de tramrails. Juist naderde op dat oogenblik een stoomtram uit De Steeg. De machinist scheen het ongeval niet be merkt te hebben, althans de tram reed door en bolste tegen den woonwagen, ten ge volge waarvan de locomotief ontspoorde. De bewoner van den wagen, de 25-jarige L. Doorenberg, trachtte de paarden nog van de rails te trekken, doch werd door een der boom-en van den wagen gegrepen en tegen den grond geslingerd. De man is ernstig ge wond opgenomen. De woonwagen en de in- bo'edel werden zwaar beschadigd. Uit Wamel is een 17-jarige jongen, die ten gevolge van het overdadig eten van appelen ernstig ongesteld gewor den was, oveigebraohit naar het ziekenhuis „Beühesda", te Tiel. Daar bleek operatief j ingrijpen oogenblikkelijk noodig. Dat heeft j niet mogen balen de jongen is overleden. De dienst der directe be 1 a s- 1 lingen te Kerkrade zou er achter gekomen zijn, dat een aantal hoofdambtenaren in j dienst der mijn „Laura en Vereeniging", ge- durende verscheidene jaren verzuimd heeft de lantièrhes, welke deze ambtenaren van genoemde mijn ontvingen, op te geven. Daar door hebben zij langen lijd te weinig be lasting betaald. Bij het onderzoek, dat de inspecteur der directe belastingen aang. hun salarissen en tantièmes instelde, weigerden de betrok kenen inlichtingen te geven, en werkten zij I het onderzoek zooveel mogelijk tegen. De I inspecteur der direclcbelastingen heeft toen een aanklacht ingediend. Ten gevolge daar van heeft de Officier van Justitie te Maas tricht, vergezeld van den directeur der di recte belastingen en den inspecteur een na der onderzoek ingesteld op de mijn zelf, waarbij o.a. de boekhouding werd nagegaan. Enkele quitanties van ontvangen gelden door den betrokken hoofdambtenaren, Wer den daarbij in beslag genomen. Naar wij vernemen zullen de bedoelde hoofdambtenaren gerechtelijk vervolgd wor den. Het is bereids uitgekomen, dat door verschillende hunner jarenlang groote be dragen aan tantièmes» te weinig of in het geheel niet zijn opgegeven. Voor enkelen be draagt dit een jaarbedrag van niet minder dan f 10.000. Nadrukkelijk zij hier medegedeeld, dat de mijn „Laura en Vereeniging", als zoodanig niets met het geval te maken heeft, en het hier een particuliere zaak van enkele hoofd ambtenaren betreft. Ook de directeur de heer Schweitzer, wiens naam in dit verband genoemd is, staat geheel buiten de kwestie. Naar wij vernemen zal ook bij andere mij nen een dergelijk onderzoek worden inge steld. („Tel.") Volgens nader bij de mari n e ingekomen bericht is het zeevliegluig Dor mer Wal, waarvan de aankomst te Gothen burg nog niet bericht was, gisteravond te zes uur toch daar aangekomen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie te Locamo. In aansluiting aan onz^ telegrammen, over de conferentie van Looarno van giste ren zij nog het volgende vermefld: Als op vorige conlerenties is het zwaarte punt ook in deze weer van de officieeLe zit tingen overgebracht naar privé conversa ties. Stresemann begaf zich na afloop van een twee-urig bezoek aan Chamberlain di- roct naar een café bij het meer, waar hij, alvorens na-ar het Duitsche hoofdkwartier terug te koeren, koffie dronk met 't Duitse h- nationaJe Landidagslid Jahnke, die daar op hem had zitten wachten. Onderwijl confe reerde Benesj met den Poolse hen tweede^ gedelegeerde Morawski, alvorens deze Skrzynski van het station afhaalde en had Vandervélde een onderhoud met den Duit- schen gedelegeerde Schubert. Briand ge noot na eon kort onderhoud met de jour nalisten van de zon in het park van het Pa'loce hotel en Luther poseerde als ge woonlijk in zijn vrijen tijd voor een beeld- houweres die bezig is hem in steen le bei telen Na afloop deT plenaire middag zitting wed ijverden de terugkomende daplorrvalen in de hall van het Palaceho'el, wie het meeste op timisme toonen zou. Berlheflot voorspeMie een definitieve regeling* van de toelredüng van Duilschland tot den Volkenbond tegen Zaterdag en een regeling der andere quaes- ties togen Woensdagavond. De Engelschen rekenden iets langer, maar Chamberlain zei, dat alles thans zoo goed gaat, dat hij bang geworden is, dat het te goéd gaat Wal voor serieuzors aamdeidiing gegeven kan hebben tot dit opfcimismej dan de soms ontroerend vredelievende speeches, dde vol gens Berthelot de vertegenwoordigers van alle vier de mogendheden hielden, werd ons inmiddéls onthouden, zegt de speciale me dewerker van het „Hibld.", dde verneemt, dal de privé-conversaties der laatste dagen geleid hebben tot concrete voorstellen, die L/ubher en Stresemann noodzaakten vieren twintig uren pauze te vragen ter raadple ging hunner collega's en der politieke lei ders te Berlijn, terwijl inmiddels te Locarno de privé-conversaties voortgezel worden, waart»ij met Palen in contact kan worden getreden. Wanneer Benesj en Skrzynski, d'ie thans nog slechts waarnemen, actief deelnemen zullen aan de conferentie, is nog niet bepaaild, wel is besloten, dat dit eerst gebeuren zal, nadat het Rijnpact definitief is geregeld. In aansluiting hierop n;eldlt de ster-cor respondent dér „N. R. Ot." heit volgen-de: Ohambertain stolde de kwestie van de toe treding van Duitse hl and tot den Volken bond als afgedaan voor, op grondslag van de Emgelsohe redeneering, dire aldros is sa mengevat: De oostelijke kwesties tracht zij in een grooten boog te omzeilen. Wal het Duitsche bezwaar tegen het toetreden tot den Vol kenbond betreft zegt Engeland: wij kunnen hier niet art. 16 van het covenant eenzijdig veranderen. Daarbij moet gij u neerleggen. Maar wij zijn er van overtuigd, dat een verandering niet origewensoht is. Wij kun nen een verandering niet schriftelijk ga- randteeren, maar als de vier geajl lieerde mo- gendfhedén ter conferentie daartoe bereid zijn, vormen zij een groote macht in den bondsraad. Deze macht zou nog aanzienlijk sterker worden, wanneer gij, door intrede in den bond, den u aangeboden raadszelel aanvaardde. Deze redeneering maakt on miskenbaar gTOoten indruk in het Duitsche kamp. Stellig is de Duitsche delegatie optimis tischer dan zij nuttig vindt te toonen en in het Bnrtsche kamp koestert men.hoop, door vertrouwelijke besprekingen snel tot een re sultaat te komen. De volgende vergadering is eerst morgen vroeg, waarop dan 's middags een tweede zal volgen. Het Havas-bureau meldt nog het vol gende Stresemann verklaarde in de zitting der conferentie, dat Duilschlamd, dat onlwa- petad is, niet in staiat is om in overeen stemming met het pact eon 9Laat bij te staan, dtie in strijd met het pact zou worden aangevallen; er zou sléchts gelijkheid van rechten beslaan, indien algemeene ontwa pening aan de ontwapening van Duitsch- land beantwoordde, om van nu af aan zijn toetreding tot den Volkenbond mogelijk le maken. Briand verklaarde dat alle naties ten aanzien van het pact op e^y voet van BINNENLAND. Overleden is jhr. mr. A. P. C. van Karne- beek. Minister van Staat en ond-minister van Boitenlandsche Zaken. Wetsontwerp tot nadere voorzieningen inzake de heffing van Vermogens-, Verde digingsbelasting I en Inkomstenbelasting. De Regeering en de Vroedvrouwenschool te Heerlen. De crisis In de mijn-industrie; nog geen overeenstemming. Staking in de Rotterdamsche haven. BUITENLAND. Het nieuws uit Locarno blijft optimistiscb gekleurd. Oostenrijk betuigt Italië nogmaals leed wezen over de rede van dr. Ellenbogen. Een rede van Baldwin op het congres der Unionisten te Brighton. valkomen gelijkheid moéten behandeld wor den. Duitsohland, wanneer het eenmaal lid van don Volkenbond is, zal zijn wenschen in den bond kunnen uiteenzetten. Hij be toogde, dat de toetreding van Duilschland tot dien 'Volkenbond de eenige stevige grondslag is van wederzijdtschen waarbbrg en Europoesche overeenkomst. Het is juist het gebrék aan veiligheid dat de algemeene ontwapening in d'en weg gestaan hoeft tol nog toe. Hot Rijnland- pact zaïl de eerste stap zijn op den weg van de verzoening der volken, dde geleide lijk lot die a'lgemeene ontwapening zal voeren. Chamberlain, Scialoja en Van der Vel die sloten zich aan bij de opmerking van Briand ten aan tien van de géd wongen eerbiediging der voorwaarden dde door het pact zijn vastgelegd voor de toetreding tot dien Volkenbond. Allerlei geruchten Mijven de ronde doen, maar waarde mag daaraan niet worden toegekend. Iïet gerucht, dat er Duitsohnationail-e af gevaardigden als „waarnemers" naar Lo carno zouden vertrekken, en daar zélfs zou den zijn aangekomen, wordt tegengespro ken. Het schijnt evenwel vast te staan, diat men in Duilschnationale kringen wél dege lijk dergelijke plannen gekoesterd heeft, zelfs graaf Westarp heeft o. a. zich reeds van een visum naar Zwitserland voor zien. Zoowel rijkskanselier dr. Luther als dr. Stresemann hebben echter op on dubbelzinnige wijze te kennen gegeven, dia/t ze iedere poging, om invloed uit (e oefenen op den gang der onderhandelingen mét alle energie zouden verijdelen. Daarop heb ben de Duifcsohnationalen eieren voor hun géld gekozen en hun „waarnemers" maar thuisgehouden. Bovengenoemdfe Jahnke zou geheel parti culier le Locarno zijn. Of 't waar is? Do juridische deskundigen blijven gere geld vergaderen. BELGIE. De Belgische leeningsplannen. De ministers.Janssen en Van der Vijvere en de gouverneur der Nationale B^nk Hau tain zijn uit Londen teruggekeerd via Ara sterdam. Zij zijn zeer tevreden over de re sultaten, die zij in beide steden bereikt heb ben, doch lieten zich niet over den aard der gesloten overeenkomst uit, Janssen vertrekt naar Zwitserland, waar hij hooggeplaatste financieele persoonlijkheden zal spreken. OOSTENRIJK. De Volkenbondsbeslniten in den Nationalen Raad Het conflict met Italië. De centrale commissie uit den nationalen raad heeft de Volkenbondsbesluilen aan vaard Bondskanselier Ramek deed uitko men, hoe Oostenrijk zijn vrijheid en zelf standigheid eischt, ook wat betreft aanslui ting bij Duitschland. Naar uit VVeenen bericht wordt, heeft de Oostenrijksche regeering tot de ILaliaansche een schriftelijke nota gericht, waarin zij haar spijt te kennen geeft over de aanval len van den afgevaardigde Ellebogen in den Nationalen Raad, die het fascisme scherp gelaakt had wegens de onderdrukking der Duitschers in Zuid-Tyrol. Als de Oostenrijksche regeering nu niet ver genoeg is gegaan FRANKRIJK. 8-nren-dag Uit Marokko. De Fransche minister van Openbare Wer ken heeft den achlurendag goedgekeurd voor machinisten en stokers op de Fransche spoorwegen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1