No. 20115. DONDERDAG 8 OCTOBER Anno 1925. öfficieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRU3 DER ADVERTENTIES 80 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiën, uilsluilend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 55 PRIJS DEZER COüRANT: .Voor Leiden per 3 maanden 2^, per week ..wl.'.t&if. ÏQ.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .Trrrr»- „0,18. Franco per. post 2.35 -f" portokosten. g)lt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. CEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. f Aan den gemeentelijben Vischwinkel, IPischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH i f 0.13—f 0.22, SCHOL A f 0.11—f 0.35, GEII. KABEL JAUW f 0.18 per pond en VOLLE- en ÉMAAKHARING A f 0.07 per stuk. AUG. L. REIMERINGER, .Wefh. lo.-Burgemeesler. Leiden, 8 October 1925. Jubileum D. v. d. Kwaak. Heden herdacht, zooals wij reeds eerder tneedeeiden, de heer D. v. d. Kwaak Jr. 'dén dag, waarop hij 25 jaar geleden in ölcnst trad bij de N. V. Scheepsbouw- en ï\eparatiewerf „De Hoop", voorheen Gebrs. Jloot, alhier. Op 17-jarigen leeftijd in dienst getreden, dcea v. d. Kwaak zich al spoedig kennen al9 een uitstekend vakman en momenteel behoort hij tot de meest bekwame plaat werkers van de werf, die zoowel bij zijn Buperieuren als bij zijn kameraden hoog aangeschreven staat om zijn groot plichts- hooef en goede kameraadschap. Het lag dan ook voor de hand, dat dit jubileum niet on opgemerkt voorbij zou gaan. Hedenmorgen werd de jubilaris in een lokaliteit op de .werf, waar zich het geheele personeel had yerzameld, toegesproken door zijn collega De Roos, die zijn hartelijke woorden ver gezeld deed gaan van een fraaie lamp, een fauteuil en een eikenhouten theekast, hem door het gezamenlijk personeel aangeboden. .Vervolgens werd de jubilaris ontboden bij 'de directeuren, die hem prezen om zijn ge trouwe plichtsbetrachting en toewijding. Als blijvend bewijs van waardeering schonken fcij hem een gouden remontoir-horloge met inscriptie. Den verderen dag werd den jubilaris vrijaf 'gegeven om het feest in huiselijken kring te ..vieren. Nederl. Protestantenbond. I In een der zalen van het Nulsgebouw hield gisteravond de afdeeling ..Leiden en Omstreken" van den Nederl. Protestanten bond een algemeene ledenvergadering onder Voorzitterschap van prof. dr. N. J. Krom, die de goed bezochte bijeenkomst, waaronder ook eenige dames met een hartelijk welkom opende. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken en lezing der notulen bracht de se cretaris, de heer J. M. Vos Jz. het verslag uit over het afgeloopen dienstjaar 1924-'25. Daaruit bleek o.m. dat door overlijden, ver trek naar elders en door bedanken de afdee ling met 14 leden verminderde; daartegen over stond echter een winst van 17 nieuwe ledon, zoodat het ledental op 1 October be droeg 235. 0 De werkzaamheden hebben zich evenals vorige jaren bepaald tot het geven van Zon- dagsschoolonderwijs, godsdienstonderwijs en oen prediking op 31 October (Hervormings dag), benevens een samenkomst, waarineen bepaald onderwerp onderling werd bespro ken. De afdeeling zou nog wel meer willen doen, wanneer de geldmiddelen het toelie ten. Aan de besturen der drie vrijzinnige kerkelijke organisaties alhier werd verzocht eenmaal per jaar bij gelegenheid van de godsdienstoefening een collecte ten behoeve van de afdeelingskas te houden. Daar het bestuur van de Vereeniging van Vrijz. Her vormden en door den Kerkeraad der Doops gezinde gemeente, werd op dit verzoek af wijzend beschikt; vanwege de Remonstrant- sehe gemeento werd medegedeeld, dat deze collecte zou gehouden worden en dat, indien het bedrag der collecte beneden f 25 mocht blijven ,de kas der kerk de opbrengst tot dit bedrag zal aanvullen. De Zondagsscholen werden bezocht door 222 leerlingen, terwijl 15 kinderen voor re kening der afdeeling ecnigen tijd doorbrach ten in het Vacanliehu'is van den Bond te Lun teren. Van de bibliolheek voor ouderen werd een nog drukker gebruik gemaakt dan vorige jaren. Dit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Bursch. bleek dat het saldo het vorig jaar f 144 bedra gende, thans bedroog f 158. Er rust echter nog altijd een schuldenlast op de afdeeling en daarvan moet elk jaar een gedeelte wor den afgelost, waarvoor het saldo grooten- deels is bestemd. Nadat de kascommissie had voorgesteld den penningmeester te de- chargeeren voor zijn beheer, werd de reke ning goedgekeurd en den heer Bursch dank gezegd voor zijn bemoeiingen. Aan het bestuur der Zondagsschool werd voor de aanschaffing van den nieuwen zangbundel een subsidie van f 50 toegekend. Na behandeling van den beschrijvings brief voor de algemeene vergadering, op Woensdag 28 October e.k. te Enschedé te houden, werden tot afgevaardigden voor deze vergadering benoemd de hceren prof. dr. N. J. Krom en ds. MakkinV Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren dr. Boonacker, Bursch en Vos. Besloten werd om alhier in een vergade ring, ook toegankelijk voor niet-leden te doen optreden ds. J. W. K. Hoevers, Evan gelisch Luthersch predikant te 's-Graven- hage met het onderwerp; „De conferentie te Stockholm en het werk van den wereldbond der kerken", waarbij werd opgemerkt, dat ds. Hoevers de conferentie te Stockholm zelf bijwoonde. Deze vergadering werd vcorloo- pig op Vrijdag 27 November bepaald. Verder verklaarde mej. Kuenen zich be reid in een gezellige bijeenkomst het nieuw uitgekomen werk van ds. van Mourik Broek man, getiteld „Vrijzinnig godsdienstig le ven" te bespreken. Hierna word na rondvraag de vergade ring gesloten. Dr. A. van Gans, geneesheer aan het provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort, toe gelaten als privaat-docent in de neurologie aan de Universiteit alhier, zal zijn colleges openen met het houden van een openbare les op Maandag 12 dezer in het klein-audi- torium. De heeren M. Katan en Th. I. J. M. Declen, onlangs alhier tot semi-arts bevor derd, zijn bestemd lot reserve-officier van gezondheid bij het reserve-personeel der landmacht Onjuist is het bericht, dat dr. S. Hooger^ werf, alhier, tot semi-arts bevorderd, be stemd is tot officier van gezondheid bij dé zeemacht. ïri Den Haag is voor het tweede deel van het notarieel examen geslaagd de heer F. W. Hofsteenge, alhier. Naar wij vernemen, zal nog dit jaar door de Leidsche Burgerwacht een groote wedstrijd worden georganiseerd. Wat de ge wone winterschietoefeningen betreft meldt men ons dat deze op Vrijdag, 6 November, zullen aanvangen. Maandagavond a.s. zal in het Leid sche Volkshuis, Apolhekersdijk, de reeks voordrachten van dezen winter geopend worden met een zeer interessante causerie van den grooten folklorist D. J. v. d. Ven uit Oosterbeek. Als onderwerp werd geko zen; „Oude Volksvermaken, Zeden en Ge woonten in Stad en lande". Door de oprichting van het openlucht museum te Arnhem, evenals door de Lente- en Zomerfilm heeft de heer Van der Ven reeds veèl van zich doen spreken. Door zijn energie en speurzin zijn vele merkwaardige volksfeesten en -gewoonten nu voor altijd behouden gebleven, iets waarvoor ons land hem groote erkentelijkheid verschuldigd is. Met recht wordt daarom op groote belang stelling gerekend. (Zie de advertentie). Gistermiddag omstreeks halfzes schrok een paard dat gespannen was voor een wa gen bestuurd door J. v. d. B. alhier op den Rijnsburgerweg, van een juist passeerenden tramwaigen, waardoor het dier eenige ooi- verwachte bewegingen maakte en de wa gen tegen eeai tas steenen terzijde van den weg geslingerd werd. De koetsier viel door den schok van de bok en bekwam lichte verwondingen aan zijn arm, terwijl het lemoen van den wagen vernield werd. Aan het politiebureau zijn in den af geloopen nacht twee leege biervaatjes gede poneerd, die op de Hooglaoidoohe Kerifigracht onbeheerd waren achtergebleven. De politie alhier heeft aangehouden W. V., drie wegens openbare dronkenschap van de Justitie nog 15 dagen hechtenis te goed had. Door een juffrouw is bij do podilie al hier gewaarschuwd tegen een ails heer ge kleed persoon, die zich aan haar woning vervoegde en haar trachtte te overreden een advertentie te plaatsen, die haar f 15 per jaar zou kosten, en waarop hij f 5 voor schot moest hebben. Gelukkig was de juf frouw veratandiger en liet den man onver-, richterzake vertrekken. Men zij echter op zijn hoede voor derge lijke trucsl Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin de heer I. van Rijzen, tot dusver eigenaar van het caJé „De Beurs", Oude Singel 128, aankondiigt het caié- restauramt „De Groote Acht" op de Nieuwe Beestenmarkt te hebben overgenomen. Eenige avonden per v^ek zal er voortaan ook muziek zijn. Prof. dr. A. Pannekoek hoogleeraar te Amsterdam. Do Raad V3n Amsterdam heeft dr. 'A. Pannekoek, lector in de astronomie aldaar, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in dat studievak aan de gemeentelijke univer siteit. Dr. Antonie Pannekoek is 2 Januari 1873 te Vaassen geboren, studeerde te Leiden en promoveerde 11 Juli 1902 op proe&chrift: „Untersuchungen iiber den Lichtwechsel Al gols". 1 Sept 1915 werd hij Ieeraar aan de H.B.S. te Hoorn, daarna aan die te Bussum en privaat docent te Leiden. Op 1 Sept 1918 werd h$ benoemd tot lector te Am sterdam. Actie Rijkcperoneel. Het Dafcelijksch Bestuur van de Cen trale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks diienst heeft gisteren in Den Haag een bijeenkomst gehouden ter bespreking van het schrijven der Regeering dd. 5 Oct. jü. aan de Centrale Commissie voor georga niseerd Overleg, waarin de Regeering mede deelt, voor een duurtebijslag over 1925 geen termen aanwezig te achten. Van vele besturen uer aangesloten orga nisaties waren reeds berichten binnengeko men, meldende de ernstige ontstemming, die er heerschte on de de leden, over de vernietiging der verwachting, dat aan het Rijkspersoneel over 1925 een duurtebijslag zou worden toegekend, welke verwachting was gegrond op door de Regecring gedane toozeggingen. Het Dag. Bestuur stelde zich na de be spreking der zaak op het volgende stand punt: lo. het algemeene salarispeil, neerge legd in het Bezoldügingsbesluit 1925, is te laag; 2o. met de door de Regeering toegezegde 3 miUioen zijn de salarissen niet op een be hoorlijk peil te brengen; 3o. dit peil kan eenogszins wonden bena derd door den salarislast te brengen op 95 pGt. van dien, benoodigd voor de uit voering van het Bezoldigingsbesluit 1920, waarmede dus het personeel (buiten de pensioenkorting van 8V» pCt.) nog een ver laging van 5 pOt. aanvaardt 4o. het bedrag, noodrig om dat algemeen peil voor 1926 te bereiken, zou ook moeten gelden voor 1925. Het Dag. Bestuur meende echter, dat in dit stadium van één door de Regeering ge wilde herziening van de verschillende sala rissen in het Bezoldigingsbesluit geen doel treffende hulp voor 1925 kan worden ver wacht, daar d'e nood in de gezinnen van het Rijkspersoneel oogenblikkelijke voorziening oischt, een voorziening, waarop met recht kon worden en is gerekend. In dit verband meende het Dag. Bestuur dat het verschil tusschen den salarïfclast 1925 en het door het bestuur noodrig geachte salarisbedrag voor 1926 in den vorm van een uitkeering ineens op zeer korten ter mijn zou moeien worden uitbetaald. Het stelde zich daarbij op het standpunt, dat het aldus verkregen individueele inko men niet mag prejudicieeren voor hetgeen in 1926 bij herziening zal worden toege kend. Maatregelen werden vastgesteld, om tot verwezenlijking van deze wenschen te ge raken. Nooduitkeering RijksersoneeL Op de vragen van den heer J. tar Laan in verband met de z.g. nooduitkeering aan het Rijkspersoneel voor het dienstjaar 1925 heeft Minister Colyn geantwoord, dat een z.g. nooduitkeering voor het dienstjaar 1925 aan het ambtetmrspersoneel toe te kennen, niet in de bedoeling der Regeering ligt Hieraan wenscht de Minister nog toe te voegen, dat de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken is uitgenoodigd met den meesten spoed voor te bereiden een herziening van het Bezoldigingsbesluit 1926. Daarbij is na te gaan, of er in de algemeene bepalingen en norm én onjuistheden voorkomen eri, zoo ja, hoe deae hersteld kunnen worden. Aan <je commissie is voorts meegedeeld, dat voor do herziening van salarissen, met terz'rjdo- lating van de ambtenaren, behoorende tot het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie en van uegenen, wier bezoldiging meer dan f6000 bedraagt, over een bedrag van om streeks 3 millioen kan worden beschikt. De Regeering is tevens voornemens om de nieuwe regeling der salarissen ook over het jaar 1925 ten goede te doen komen aan hefi, die krachtens deze nieuwe regeling vgor 1926 oen ver&eterd salaris zullen ontvangen, en zulks in den vorm eener toelage over 1925. Het uitgangspunt daarbij is geweest de overweging, dat de onjuist heden, die voor 1926 wegenomen worden, ook voor 1925 hebben bestaan. .Vent- en maxktvergnnningen voor tabaksfabrikaten. De Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft, betreffende vent en marktverguaningen voor tabaksfabrica- ten, tot de burgemeesters de volgende cir culaire gericht: In de Nederlandsche Staatscourant van 21 April 1925 No. 76 is opgenomen een be schikking van den Minister van Financiën betreffende het venten met tabaksfabri- caten. Met verwijzing naar den inhoud dier be schikking heb ik de eer u mede te deelen, dat het, blijkens bij den Minister van Fi nanciën ingekomen ambtelijke berichten, voorkomt, dat de plaatselijke autoriteit vergunning verleent tot het venten met ta- baksfabricaten in haar gemeente, zonder zich te hebben overtuigd, of de aanvrager wel een vergunning heeft ale in bovenbe doelde beschikking omschreven. In verband hiermede, moge ik u, ter vol doening aan het daartoe strekkend verzoek van genoemden Minister, voor zooveel noo- dig uitnoodigen uwerzijds geen vergunning tot het venten met tabaksfabrikaten af te geven of te doen afgeven, dan nadat is ge bleken, dat de aanvrager in het bezit is van een geldige vergunning door een ont vanger der accijnzen verstrekt. Adres van den Ned. Bioscoopbond. In een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer zet de Nederlandsche Bioscoopbond I nog eens zijn bezwaren uiteen tegen het aanhangige ontwerp-Bioscoopwet. Hij resu- meert die bezwaren als volgt; lo. dat aan de Gemeenteraden bevoegdheid I wordt gegeven aanvullende verordeningen 1 in het leven te roepen bij het verlesnen van vergunningen, zonder dat omschreven wordt j tot het stellen van wolke voorschriften de gemeenteraden niet bevoegd ztfn; 2o. dat met name niet bepaald is, dat de Gemeenteraden in geen geval bevoegd zijn een gemeentelijke keuring in te stellen en of een bioscoopverbod uit te vaardigen; So. dat do censuur voor volwassenen wordt voorgesteld; 4o. dat voor personen beneden achttien jaar niet een gesplitste keuring wordt voor gesteld; 5a dat het bioscoopbedrijf de kosten moet betalen voor de keuring, welke de Bond in de tegenwoordige omstandigheden grooten- deels overbodig acht; 6o. dat in het wetsontwerp geen enkele bepaling voorkomt, waarin de medezeggen schap van het bedrijf wordt voorgeschreven; 8o. dat de overgangstijd, waaromtrent in art. 30, 3e lid, een regeling is voorgesteld, niet ruim genoeg is genomen. De Bond verzoekt der Kamer, hot oot- werp-bioscoopwet niet aan te nemen, tenzij aan alle genoemde "bezwaren zal zijn tege moet gekomen. R.-K. Middenstandscongres. In de feestelijk versierde zaal van „Bel- levue", te Amsterdam, had Dinsdagavond de verwelkoming plaats van congressisten van het Zesde Nederlandsch R.-K. Middenstands- congres. Dit congres valt samen met de vie ring van het tweede lustrum van de Fede ratie van R.-K. Middenstandsbonden. De re gelingscommissie, onder leiding van den heer J. G.- M. Erftemeijer, heeft voor een feestelijk en welvoorzien programma ge zorgd. Intusschen wees de voorzitter er in zijn begroetingsrede op, dat dit congres niet slechts een feestviering zou zijn. Immers, aldus spr., de omstandigheden hebben den middenstand genoopt tot ernstige overweging van enkele actueele vraagstukken, die de positie van den middenstand raken. De ver houding van overheid en middenstand, dat is, zeide spr., het onderwerp, dat de bespre kingen van dit congres zal beheerschen. Spr. achtte het een verheugend tecken, dat zoovelen gehoor gaven aan den oproep van het congresbestuur, om in gezamenlijk over leg de houding van den middenstand tegen- over dit probleem te bepalen. In het bijzon der richtte hij een woord van welkom tot den afgevaardigde der Belgische zusterorga nisatie, den heer Herbert, en tot Mr. Bo- mans, lid van Ged. Staten van Noord-Hol land. Ook de voorzitter van de Federatie van R.-K. Middenstandsbonden, de heer C. J. G. Slruycken, heette de aanwezigen welkom. Rector J. G. Jansen, geestelijk adviseur van den Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem, betitelde het congres als een ver gadering van verweer tegen de steeds verder gaande overheidsbemoeiing. Wij stellen, al dus spr., ons niet tegenover de overheid als zoodanig, slechts richten wij ons tegen het steeds sterker ingrijpen der overheid in het maatschappelijk leven. Verschillende sprekers voerden nog het woord, onder wie mr. Bomans, die de ge wichtige taak van den Middenstand schet ste en hulde bracht aan den heer Jansen, den secretaris der congrescommissie, tevens aan den heer Herbert uit België, die namens zijn organisatie een gelukwensch tot het congres richtte. Een genoeglijk samenzijn, opgeluisterd door muziek van een orkest, onder leiding van den heer Margaroli, be sloot dezen avond. Gistermorgen werd het Congresbestuur ten stadhuize officieel ontvangen. De burge meester heette het congres welkom. In zijn antwoord wees de voorzitter der Federatie van R.-K. Middenslandsbonden, de heer C. J. G. Struycken o.a. op de nood zakelijkheid van overleg tusschen overheid en middenstand bij het treffen van maat regelen, die den middenstand raken. Het gezelschap verbleef nog eenige oo'gen- blikken in de Raadszaal, om zich vervol gens naar „Bellevue" te begeven, waar om elf uur de öfficieele opening van het congres plaats had. In de stampvolle zaal hadden de congres sisten en een groot aantal autoriteiten zich verzameld. De heer J. G. M. Erftemeyer nam hef woord voor het uitspreken van de wel komstrede. Voorlezing werd gedaan van enkele tele grammen, houdende gelukwenschen voor het welslagen van het congres, terwijl bij acclamatie besloten werd, telegrammen te zenden aan mgr. Van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, en aan H. M. de Ko ningin, getuigende van de aanhankelijkheid van het congres. Daar dr. Van Beurden nog niet Ier verga dering aanwijzig was, kwam allereerst het praeadvies van den heer H. Stulemeyer in behandeling. Spr. wees er bij de toelichting van zijn conclusies op, dat de Overheid, be schouwd als draagster van een Goddelijk gezag, tot taak heeft de burgers, zoowel in dividueel als in hun onderscheidene ver bonden, te beschermen. Doch deze Over heidstaak reikt niet verder dan het schep pen der noodzakelijke voorwaarden, waar- BINNENLAND. De actie van het Rijkspersoneel. Adres van den Ned. Bioscoopbond aan do Tweede Kamer. R.-K. Middenstandscongres te Amsterdam^ Dr. A. Pannekoek is benoemd tot buiten* gewoon hoogleeraar in de astronomie aan do universiteit te Amsterdam. Commissie voor de Radio. BUITENLAND, De eerste storm ter conferentie van Lo* carno is doorstaan. Briand en Lnther hebben te Locarno een afzonderlijk onderhond gehad. De Engelsche regeering bereidt een wets ontwerp tegen de communistische actie voor. onder ieder eigen welzijn kan behartigen. Zoo keert zich de Katholieke staatsbeschou wing tegen een steeds dieper ingrijpen, der overheid in het economisch leven. Er zijn, aldus spr., bijna geen wetten of maatrege len. waarbij niet de middenstand direct of indirect, is betrokken. Doch de organisatie van den middenstand is met zijn voorname plaats in de samenleving nog steeds niet in overeenstemming. De middenstand, waarin zich de belangrijkste factoren der staats huishouding: kapitaal en arbeid, vereeni gen, heeft, aldus spr., de grootsche taak, de bestaande maatschappelijke orde te hand haven. Verscheidene sprekers voerden hierover het woord, waarop de praeadviseur van repliek diende. De conclusie van het praeadvies van den lieer Stulcmcijer worden daarop met alge^ meenc stemmen aangenomen. Namens den minister-president sprak ver volgens de heer Koster, die vaststelde, dat de Regeering voor de gerechtvaardigde wen schen van den middenstand alleszins toe-" gankelijk is, doch slechts dan, wanneer die middenstand welker behoud naar 8pr.*s inzicht een landsbelang is blijk geeft een zelfbewuste en doelbewuste stand te zijn. Als voorzitter van den Middenstandsraad sprak baron Van Wijnbergen, die de be langstelling der middenstanders inriep voor het college, dat uit en door hen is tot stand gekomen. Die Raad mag men beschouwen als de parlementaire vertegenwooriiiging van den middenstand, en naarmate zorg wordt gedragen, dat de verschillende wen schen tijdig en grondig voorbereid bij de» Raad aanhangig worden gemaakt, zal, al dus spr., temeer resultaat van den Midden standsraad kunnen worden tegemoet gezien. Spr. bracht nog een woord van dank aan mr. Aalberse, die als Minister het contact met den middenstandsraad op zoo gelukkige wijze wist te bewaren, en aan den heör Bückmann, den secretaris van den Raad. Nadat de heer Herbert, vertegenwoordiger der Belgische middenstandsorganisatie, lo een uitvoerige rede de plaats van het Ka tholieke solidarisme tegenover socialisme en liberalisme had uiteengezet, daarbij in het bijzonder wijzend op de gevaren, die al dus spr. van z.g. neutrale zijde dreigen, kwam in behandeling het praeadvies van dr. J. van Beurden. Daar deze niet aan wezig kon zijn, werd zijn taak overgenomen door mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, directeur van het Nationaal Hanze-Bureau. Intusschen verscheen ter vergadering mgr. Callier. Bisschop van Haarlem, wien de aanwezigen een lied toegezongen. De Bis schop werd door den voorzitter, den heer Struycken, welkom geheeten, waarna mr. Van Hellenberg Hubar het prae-advies van Dr. van Beurden toelichtte. Spr. begint met te wijzen op de voortdurend toenemende be moeienis der gemeentelijke overheid met het bedrijfsleven. Daarom acht hij het een gelukkige gedachte, dat dit congres aan het vraagstuk der verhouding van Overheid en middenstand in het bijzonder aandacht zal wijden. Dr. Van Beurden wees er in het door hem uitgebrachte prae-advies op, dat de midden stand dikwijls te veel leunt op de organen der Overheid. Slechts dan mag z. i. de Over heid ingrijpen in het maatschappelijk leven, wanneer zulk een ingrijpen door het alge meen belang wordt gevorderd. Alle nadruk dient op de eigen activiteit van den mid denstand te worden gelegd. De taak van de Overheid zij niet meer dan een aanvullende. Immers om principieele en practische rede nen is de Overheid gehouden, de vrijheid van het particuliere bedrijfsleven onver zwakt le handhaven. Ook hierover voerden verscheidene spre kers hot woord. Ten slotte sprak de hoer Jansen (Amster dam), die een samenvatting gaf van de hoofdlijnen der besprekingen. Wanneer, al dus spr., door den middenstand aanspraak wordt gemaakt op steun en bescherming der Overheid, dan wil dat zeggen, dat die mid denstand wil opgeheven worden uit de moei lijkheden, waarin hij verkeert. Ongetwijfeld heeft de middenstand daartoe allereerst zelf mede te werken, doch de Overheid mag

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1