CONDUITE INTERIEURES UIT DE RIJNSTREEK. THE AMERICAN LUNCHROOM UIT DE OMSTREKEN. Alphen. Gistermiddag had in dorpsdeel Aarlanderveen een aanrijding plaats tus- fcchen een auto en een hooiwagen, voor wel ke laatste de Ford moest uitwijken. De auto, die aan den heer R. uit Zevenhoven toebe hoorde, bekwam niet onbelangrijke schade en tutle daarop den langs den weg gelegen sloot in. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Op een door onze gemeente varend schip viel een 13-jarig meisje met haar 1-jarig zusje op den arm in het 2 Meter diepe ruim van het schip. Dadelijk werd fié dokter ontboden, doch geen van beide kin deren hadden ernstig letsel bekomen. Bodegraven. Men deelt ons uit betrouwbare bron piede, dat de heer A. de Vos ter gelegen heid van zijn 25-jarige echtvereeniging aan de R.K. Kerk alhier een toren-uurwerk heeft aangeboden. Een dergelijk royaal aan. bod is zeker zeer prijzenswaardig. Voor de bewoners van den Overtocht zou het een groot genot zijn. Woensdag gaf de heer Henri C. J, de Man, organist van de Groote Kerk te Gouda een orgelbespeling op het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier. De organist, de heer v. d. Vlast had daartoe het initiatief genomen. Op het aanvangsuur was het kerkgebouw vrij wel gevuld. Sleohls eenige minder gunstig geplaatste banken waren nog open. De geheele bespeling, die precies een uur duurde, werd door het publiek waaronder zich velen van buiten bevonden met groote belangstelling gevolgd. Er heerschte een ademlooze stilte. De muziek was dat dan ook inderdaad waard. De bekwame organist wtlokte aan het instrument buitengewoon mooie klanken. Uitgevoerd werden stukken van Back, Handel, Bonset, Mozarl e.a. Voor al de nummers Adoration en Nieuw Leven waren heel mooi. Het bleek duidelijk dat het instrument buitengewoon mooie registers bezit, die bij de gewone zangbegeleiding zoo niet naar voren komen. We willen dan ook onze vraag van voor enkele weken her halen en aandringen om toch vooral derge lijke bespelingen te herhalen. Het is gebleken dat er belangstelling voor is. Het succes van dezen avond wettigt zeker het geven van volgende bespelingen. Het winkelweek-comité heeft den bur gemeester, de secretaris en alle raadsleden bereid gevonden om het eerecomité voor deze week te vormen, waardoor aan den wedstrijd een meer officieel karakter wordt gegeven. Naar men ons mededeelt ligt het in do bedoeling van het gemeentebestuur om de besturen der vereenigingen op de ope ningsavond ten gemeentehuize officieel te ontvangen. Kerkelijk bericht voor Zoo- dag. Ned. Herv. Kerk van, halflien en n.m. 8 uur, ds. G. A. Pott. Ger.. Kerk. halftien en 6 u., ds. Joh. Dam. Geref. Gemeente halftien en zes uur, preeklezen. Een jongen hing achter aam een ach teruit rijdende auio. Hij viel er af en de auto reed over hem heen. De omstanders vreesden het ergste, doch onze vrind kwam er ongedeerd weer onder uit. Je moet maar geluk hebben. Op de brug reed een vrachtauto een fiets, die door een heer aan de hand gehou den werd, door te vlug doorrijden na het sein van den verkeersagent, geheel in elkaar. Hot was een dure dag voor den chauffeur. De heer F. C. Rieohers, alhier, behaal de deze week het diploma voor electromon- teur. Boskoop. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. .Voorzitter burgemeester P, A. Co lijn. Om halfdrie opende do voorzitter de ver gadering eo werden de notulen der ver gadering van 25 Aug. 1925 vastgesteld, ivaarna men overgang tot het belangrijkste punt ,ml. electrihcatie der gemeente. De heer Lief, hierover het woord veir- laDgende, maakt de vergadering opmerk zaam op de controleerbare oijfers van event, aansluitingen enz. en get daarna uiteer^ dat voor aanleg van spoorweg, wegenver betering en raadhuis in afzienbaren tjjd J340.0U0 noodig zal zijn. Sot. acht den juisten tijd voor electrificatie der gemeente nog niet gekomen, daar men niet te opti mistisch gestemd mag zjjn tegenover de opleving van den buitenlandschen handel Hjj kan daarom zijn stem aan het plan niet verleenen. Do heer Noest noemt do cjjtfers, in het rapport genoemd, uit de lucht gegrepen* en meent, dat electrificatie alleen ten goede komt van de ingezetenen, die een aanleg kunnen bekostigen. Spir. vraagt waarom niet, zooals in andero gemeenten, de zekerheid gegeven, dat in arbeiderswoningen de aan leg gratis geschiedt en deze van munt- moters voorzien worden. Hjj acht verder uitbreiding der gasfabriek gevaarlijk, daar men over een paar jaar wanneer een uit breiding niet meer mogelijk is, met nog grootere gebouwen blijft zitten. De heer Mesman, het woord voerende* meent* dat eerst andere z. i. meer belang rijke werken, ter hand dienen te worden genomen en dan eerst lot electrificatie tnoet worden overgegaan, wanneer voldoende Vaststaat, dat het bedrgtf rendable gemaakt kan worden en do economische toestand blpvend. Spr. geeft verder aan, dat de lasten reeds met 200 pet. gestegen zijn an het meienaantal vermindert en waarschuwt dat, mooh de electrificatie komen, de af lossingen niet op langen termijn dienen te geschieden. De heer Yaa Kleef acht juist nu den gunstig. Men mag 2* L niet naar de sten zien, dooh alleen maar wat het Vijf kan opleveren. De hooge belas Üng- nfol de eohuld der bedrijven, daar bjjfv. over 1934 een winst- r aangeeft van f21.000. Volgens spr. 3 gasfabriek met een oaflaoltett van X.0QQ M8. reeds overbelast 'daar het 1934 reeds 1.060.000 li 8. san- venjocat verder hflohttngen cd met de transformatoren en kabels in het plan rekening gehouden is inet eeo eventueels uitbreiding van het bedrijf. De voorzitter, het woord nemende, dankt den raad voor de aandacht, die dit voor stel geniet Spr. is voor bezuiniging, doch' zuinigheid mag de Wrjjsheid niet bedriegen. Het heeft nooit in de bedoeling van de meer derheid gelegen het gasbedrijf te laten ver- dringen door electrificatie, doch dit alleen b(j te staan. Spr. wil zjjn betoog in vier punten samenvatten: le. is electriciteit in Boskoop noodig; 2e. is het tijdstip juist gekozen; 3e. komt electriciteit aan de gemeente in haar geheel ten goede; 4e. ia voorstel meerderheid financieel toelaatbaar. Het eerste punt uiteen zettende, wjjst spr. op de noodzakelijkheid om de modernste en nieuwste ideeën in te voeren om met de concurrentie gelijken tred te kunnen houden. .Wil men gelijken tred met de con currentie houden* zonder die moderne midde len, dan is haar bestrijding alleen te vindes in de loonen. In punt 2 geeft spr. aan, dat volgend de meerderheiddéérom het juiste tijdstip gekomen is, omdat én door don woningbouw èn door het invoeren van gas als verwar ming, de uitbreiding van het gasbedrijf met daaraan gepaard gaande kosten ad f25.000 noodzakelijk maakt Spir. geeft toe, dat andere plannen, als verbetering van wegen enz., noodzakelijk zjja, doch do daarvoor uit te geven gelden zijn weg, terwijl dit be drijf achzelf rendable moet en kan maken. Bovendien zou de uitbreiding der gasfabriek, een uitstel van executie zijn, daar zeer zeker een nóg grootere uitbreiding met nóg groo- tere kosten gepaard* wellicht over een paar jaar noodzakelijk zijn. Punt 3 besprekende, geeft spr. eenige voorbeelden met plaatsen met gelijk of min der zielental, die zonder steun der gemeenten wel degelijk onder de arbeidersbevolking vele aansluitingen telt Waar hier plannen voorliggen om gratis eenige lichtpunten aan to brengen met muntmeters, twjfelt 6pr. niet dat ook van de zijde der arbeiders bevolking veel animo zal bestaan. Het laatste en belangrijkste punt toe- toelichtende, wijbt spy. er op, dat het rapport niet te optimistisch ie, daar bi) het opmaken, nu vier maanden geleden, de rentevoet hooger was, cn niet bekend was, dat het gasverbruik een toename aangeeft van 100.000 M3. per jaar, zoodat de fabriek zeer spoedig overbelast zal zijn. De begroo ting over 1926, incluis een verliespost op electrificatie, is nog lager dan de begroo ting 1925. De aanleg verder, geschiedt onder aanneming, dat wijziging en uitbreiding nog tijdens het werk verricht kunnen worden. Al is het oude goedkooper, het nieuwe zal toch alles verdringen, daar in de nieuwe en moderne middelen voordeelcu liggen op gesloten, die alleeo de practjjk leert. Spr. acht electrificatie een gemeentebelang en acht het noodzakelijk, ondanks de bezwaren, daaraan te moeten medewerken. (Applaus). Wethouder Van Geldcreo, als weth. der der gemeentebedrijven het woord voerende* weerlegt de bezwaren, opgeworpen door de heeren Roef en Noest, en duidt met cijfers aan, dat de transformatoren sterk genoeg zrjn. Spr. toont verder aan, dat het gas bedrijf, ook na uitbreiding, tot het uiterste, over 2 jaar wéér te klein zal zijn, waarna een geheel nieuwe fabriek op grooter terrein noodzakelijk zal zijn. De voorzitter, de geopperde bezwaren van de heeren Noest en Mesman over de te lange aflossingstermjjïnen besprekende, geeft toe, dat het rapport op dit punt aan duidelijkheid te wenschen overlaat De af lossing zal echter geschieden in 25 jaar en is de afschrijving in totaal iets meer dan de aflossing. Wethouder Guldemond (minderheid) zag liever uitbreiding van de gasfabriek, waar van, volgens spr., de kosten veel te hoog geraamd zijta en teruggebracht kunnen wor den op f8000, terwijl dan ook het bran dend meuwe vraagstuk^n.I. wegen- en spoor- wegvraagstuk, weer naar voren gebracht kuuien worden. Spr. veronderstelt verder, dat de zoo lage loonstandaard van {21 in Boskoop van aansluiting van arbeiders woningen wel niets zal komen. De hoeren Brand en Houtdijk achten het wenschelij'k gratis lichtpunten te doen aan brengen en zgo voor electrificatie zonder meer, wanneer inderdaad de gasfabriek over belast dreigt te worden. De vooratter, deze heeren beantwoorden de deelt mede, dat reeds plannen ontworpen zrjn om bij electrificatie in arbeiderswonin gen muntmeters te plaatsen en 3 gratia lichtpunten aan te brengeD, terwijl de daar voor te maken onkosten alsdan geleidelijk kullen gedekt worden uit een verhoogde meterhuur, op die woningen drukkende. Spr. geeft verder antwoord aan den heer Guldemond, dat volgens het rapport van den Dir. der gasbedrijven de uitbreiding der gashouders en telesoopeering noodza kelijk zal zijn, welke kosten geraamd worden op f26000 en niet op f8000. De voorzitter veronderstelt verder, dat het bedrijf misschien d6 eerst3 twee jaar een verliespost zal aanwijzen, daarna echter rendable wordt* en haalt daarbij aan, dat bijv. de gemeente Schoonhoven onder ge lijke omstandigheden als Boskoop, reeds Da het vierde jaar f5000 kabelrecht aan haar gemeente kon betalen (het gas- en water bedrijf betalen op 't oogenblik elk f1500 buizenreoht aan de gemeente). Weth. Guldemond waarschuwt, dat, Wan neer men het gebruik van electrioiteit zoo veel mogelijk bevordert door bijv. 3 extra lichtpunten te geven, dit ca. 300.000 M3.. minder gasverbruik beteekeot, hetgeen de gaspï-yts op. 11 cent brengt Na eenige vragen en toelichtingen gaat men tot stemming van dit belangrijke punt over en wordt het voorstel van B. en W. met 8 tegen 5 stemmen aanr genomen. In de aondzitting deelt weth. Gul demond mede, dat de voorzitter verhinderd is do vergadering bjj te wonen. .Verder alle leden aanwezig. Aan de orde zijn de ingekomen stukken. De voorzitter adviseert deze voor kennis geving aan te nemen. De heer Van Kleet vraagt waarom een verzoek van de gemeente aoéterwoude, be treffende d,n zomertijd als kennisgeving zal moeten worden aangenomen. Spr. wenscht wel degelijk adhaesiebetuiging daar destijds de raad eeu voorstel aan de Tweede Kamer gezonden heeft tot afschaffing van den zomertijd. Het ynorstel vindt ondersteuning en wordt na stemming aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Punt 6, het voorstel tot de benoeming van leden van raadscommissies, fokt weer woordenwisselingen uit Er wordt een drin gend verzoek aan B. en W. gericht om eerst de stukken, betrekking hebbende op de financiën, eerst ter lezing aan de financieele commissie toe te zenden, alvorens haar ad vies te vragen. Na stemming werden ge kozen voor de fin. commissie de heeren Van Kleef, Brand en Mesman, en voor de be- grootingscommissie de heeren Spruyt Groo- tendorst cn Nrjhof. Punt 7: benoeming gedelegeerde der ge meente in het bestuur der Coop. Vereeniging „De Boskoopsche Veiling", bracht na stem ming do heeren'Loef en Grootendorst naar voren. Bj) pjunt 8, benoeming gedelegeerde in dc besturen der diverse Bouw vereenigingen, werden gekozen: Woningbouwvereeniging „Onze Woning", de heer Spruyt en jlrj'hof; idem „Patrimo nium" de heeren Loef en Brand; idem „St Jozef' de heeren v. Kleef en Mesman. Punt 9, voorstel van den heer Noe3t om de boeten op misbruik door muntgasverbrui- kers aan de T.B.C.-afdeeling van het Groene Kruis af te dragen, wordt verworpen. De voorstellen in punt 10,11 en 12 gedaan worden aangenomen. Punt 13 was natuurlijk een ongeluk, al thans wat-de lengte der gevoerde discussies betrof. De hier voorgestelde verbetering van de achterkade, volgens eeo voorstel van B. en W„ en een van de financieele com missie, liep over een trottoir, eeo ètraat* een boombeplanting en een weegpad, en het regende voorstellen om het trottoir weg te laten en den weg van 8 op 7 Meter te brengen, of wel een trottoir en boom beplanting, maar smaller wegpad, in totaal ook 7 Meter. De ter tafel liggende gegevens waren verre van duidelijk en had men geen enkele schriftelijke toezegging van frnan- cieelen steun van polder- of achterkade- bewoners, saamgevat in de „Vereeniging Achterkade", of particuliere Maatschappijen, die daar hun verschillende overschepingen hebben. De tegenwoordige bestrating is n.l. van de gemeente en de gedeelten achter de boombeplanting zrjn particulier eigen dom. Men staat dus voor de vraag of wel alle achterkadebewoners hun medewerking zullen verleenen wanneer de gemeente daar een verbreeding wil tot stand brengen. Het voorstel van B. eo Wi hield o.m. in, dat de Ver. „Achterkade" verplicht was bij aanleg van een trottoir f4200 te be talen cn voor haar kosten de bestaande boomen te rooien nieuwe te planten, terwijl ,0'jer de beschoeiing en het onder houd der overschepingen van part. Maat schappijen geen woord gezegd werd. Het groote gevaar bestond dus, dat men, eenmaal aan het werk zijinde, voor moeilijke en wellicht kostbare gevallen zou komen te staan. Ook betwijfelde de heer Nijhof de juistheid van de geraamde kosten* daar hf, als deskundige, het werk 10 pot. hooger schatte dan het in het voorstel van B. eo W. genoemde bedrag van 29.500 voor het groote plan luidde, dus met trottoir, straat en beplanting en totaal breedte van 8 M1. Voorstellen en moties werden gedaan en weer ingetrokken, terwijl het voorstel van den heer Brand het voorstel weer bij B. en W. terug te brengen, met 8 tegen 5 stemmen verworpen werd. B. en W. wijzigen daarna hun voorstel in den zin van den raad, n.I. dat het aangenomen voorstel dan eerst van kracht is, wanneer de Achterkadebewoners vóór den lsten November de garantie geven, dat hunnerzijds een bedrag van 14200 zal betaald worden, dat zij de bestaande boomen rooien eo nieuwe planten en de kosten van schoeiingen en overschepingen met onder- hond, door anderen dan de gemeente, dus door derden, betaald zullen worden. Het gewijzigd» voorstel, nu in stemming gebracht,wordt met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Na een vlugge behandeling der resteerende punten sluit de voorzitter te ruim 12 uur de vergadering. Kerkelijk bericht voor Zondag. Salvatori v.m. halftien uur ds. De Bruin van Alphen, n.m. 6 uur de heer De Jonge. Ned. Herv. Ger. Evangelisatie v.m. half tien uur ds. Mulder van Bodegraven, n.m, halfzeven uur ds. Van"fVie van Moerkapelle. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur ds. Glas, Doopsbediening. Ger. Kerk v.m. 10 uur en n.m. 6 uur ds. Fernhout. RECLAME. 4340 10/15 P.K. 4 cyl. 4 pi I 4600.— 15/20 P.K. 4 cyl. 6 pl. 1 7200.— 20/30 P.K. 6 cyl. 6 pl. I 9900 35/45 P.K. 6 cyl. 6 pl. f 12700 LEVERING UIT VOORRAAD Importeur» J. LEONARD LANG, Stadhouderskade 114, Amsterdam. Telefoon 27100 RECLAME. Cteietlig Intérieur v Prima Consumptie Bteenstraat 55 - LEIDEN - Telefoon 2509 RESTAURANT DEN GEHEELEN DAG ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND HUISKAPEL onder leiding ran J. NOORD ANUS Jr. Voortreffelijke Keuken 4027 Billijk Tarief Gevonden yoorwerpen. - Eenig schroef gereedschap, en 1 portemonnaie met inhoud. Inlichtingen aan het politiebureau. Hazerswoude. De uitslag van de ge houden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer E. v. Klaveren Azn. alhier is als volgt: Wed. II. Müller, alhier f6250; G. Linden- burg, -alhier, f 6233; J. Sluis, Boskoop, f6190; J. Buitenhuis, alhier, f5930; wed. H. van Driel, Koudekerk, f5785; G. Bonten bal, Reeuwijk, f 5694. Aan den laagsten in schrijver is het werk gegund. De heer J. Dekker alhier is benoemd tot gemeente-opzichter van Zegwaard. Koudekerk. De Vereeniging voor Zie- kenhuisverpleging HazerswoudeKoudekerk hield haar 2de jaarvergadering. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat nog 35 ge zinnen met 84 leden waren toegetreden, zoodat het aantal leden bedraagt 4800, ver deeld over 1056 gezinnen, waarvan op het dorp Hazerswoude 470 gezinnen met 1990 leden; Rijndijk 272 gezinnen met 1310 le den en Koudekerk 314 gezinnen met 1500 leden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedragen hadden f 7097.77 en de uitgaven f 5068.49, zoodat de rekening 19241925 sloot met een batig saldo groot f 2029.28. Tot bestuurslid we*d herkozen de heer A. P. Heijker, van Hazerswoude. De collecte alhier gehouden ten bate van het „Roode Kruis" heeft opgebracht ruim f 51. Een Kaasdag. Op Woens dag 7 October a.s. zal in de bovenzaal van hotel de Bruin alhier, een kaasdag gehou den worden uitgaande van de Holl. Mij. Yan Landbouw L. T. B. en van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De zaal zal voor belang stellenden geopend zijn van des morgens 912 uur. Des avonds zal de zuivelconsu- lent de heer W. J. Huisman te Gouda een lezing houden over zuivelbereiding in het algemeen en waarbij dan tevens den uitslag van den Kaasdag zal worden bekend ge maakt. Ook zullen dien avond de diploma's uitgereikt worden aan de cursisten, welke onlangs hebben deelgenomen aan den melk- cursus. Gaarne wekken wij alle belangstel lenden op om dezen belangrijken cursus te bezoeken. Waddinxveen. De los-werkman W. Vermeij, die in het ruim van een schip, in lossing liggende in de Noordeindervaart, stond te werken, had het ongeluk een krui wagen, welke in het ruim viel, op het hoofd te krijgen. Ernstig verwond werd hij naar zijn woning gebracht. Wonbrugge. De gehouden collecte voor den gedenksteen heeft in ons dorp opge bracht ruim f 100 en de Unie-collecte voor de Chr. school ruim f 130, zijnde f 3 minder dan het vorige jaar. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. halftien ds. Bee kenkamp van Leiden en 's avonds halfzeven ds. van der Wal, van Rijnzaterwoude. Gereform. Kerk, vm. halftien en 's avonds halfzeven de eerw. heer Holtrop, cand. te Zandvoort. Ned. Prot. Bond, Zondagavond, 7 uur, ds. Lolcoma, van Bergen op Zoom. Zwammerdam. Het werk voor den bouw van een vereenigingsgebouw voor re kening van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat verleden week is aanbesteed is thans ge gund aan de heeren J. Splinter en L. S. van Leeuwen alhier. De eerste voor uitvoering van het metsel- en de laatste voor het tim merwerk. In verband met het eindigen van den zomertijd zullen de avondgodsdienstoefe ningen in de Herv. Kerk en de Ger. Kerk, voortaan weder te halfzeven aanvangen; de morgen godsdienstoefening in de Geref. Kerk weder om halftien en in de Rem. Kerk we der te tien uur, terwijl de morgendienst in de Herv. Kerk op tien uur gehandhaafd blijft. Kerke 1. bericht, voor Zondag Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur ds. Kloots (Be diening van den H. Doop), en 's avonds half zeven ds. Pott van Bodegraven. Geref. Kerk. v.m. halftien en 's avonds halfzeven ds. Wissink. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen ligt 'fc in 't voornemen van de Haarlem- mermeereohe Hoenderclub over enkele we ken weder een Pluimveetentoonstelling te organiseeren. Het houden en het welslagen van deze tentoonstelling, die voorloopig werd bepaald op 10 en 11 December a.s., zal afhangen van de groote van het waar borgfonds. waarvan de vorming noodzake lijk bleet teneinde een eventueel tekort aan kasgeld geheel of gedeeltelijk te kunnen dekken. Woensdagavond werden in den Lisssr- hoek te Haarlemmermeer de landbouwers 6. en 8. uit deze gemeente, aangerand en mishandeld door twee vermoedelijk onctei; den invloed van sterken drank verkeeran-» de jonge mannen, die van de Kennis te Lisse huiswaarts keerden. Beide landbou wers namen met achterlating van hun lij- wielen de vlucht. Toen ze Dondcrdagmor- gen hun fietsen gingen ophalen, lagen rei nog op dezelfde plaats, doch van een der rijwielen bleek een jas te zijn verdwenen., De politie werd met 't gebeurde in kennis gesteld en Jieeft den arbeider J, v. W. uit deze gemeente gearresteerd en naar Hoofd dorp- overgebracht. De heer G. M. Klinkenberg, boofd van de openbare lagere school No. aan den Aalsmeerderweg (Rijk) in deze gemeen te, heeft wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd als zoodanig eer vol ontslag aangevraagd. De heer Klinken berg is in deze betrekking ruim 37 jaren .werkzaam geweest. Mej. P. G. Bergman, onderwijzeres aan de openbare lagore school No. 3 te Vijfhui zen alhier, heeft als zoodanig eervol ont slag gevraagd met het oog op haar benoe ming te Leiden. Katwijk-aan-Zee. De gemeentewerkers, die bij besluit van den Commissaris de? Koningin in de provincie zijn aangesteld als buitengewoon gemeenteveldwachter, zijn door den burgemeester als zoodanig be- ëedigd. Dit heeft ten doel baldadigheden enz. krachtiger en spoediger tegen te gaan. Twee projectielen, aan het strand aan-: gespoeld, bleken nog niet gesprongen te zijn en dus gevaarlijk te zijn. Zij zullen door de autoriteiten wel worden onschade^ lijk gemaakt. De zoon van den graanhande laar v. d. Waal reed hedenmorgen omstreeks halflwaalf met paard en wa gen in de Voorstraat ter hoogte van het keuringshuisje, toen bij het passeeren der tram van Leiden het paard een weinig schichting werd. Een aanrijding had plaats, waardoor de wagen het nogal ontgelden moest. Overigens liep het ongeval gelukkig goed af. Gisteravond hield de Vereeniging Ne der] andsche Landkolonisatie en Inwendige Zending, onder leiding van den heer W. van Gaasbeek, een openbare vergadering met levende beelden, in de zaal voor Chr.-Prot. Belangen. Al9 onderwerp ter behandeling was op de groote raambiljetten aangekon digd: „Het leven van zwervers en land- loopers enz.". Ds. Rutgers opende de samenkomst, die niet buitengewoon bezocht was, met het laten zingen van Ps. 25 6, waarna hij in gebed voorging. Vervolgens hield hij een korte toespraak, het doel van dezen avond uiteenzettende, om daarna bet woord te geven aan den heer Gaasbeek, die eerst besprak wat de Staat doet voor het zedelijk welzijn der gevangenen en daarna wat de Vereeniging doet. Spr. wees op het demoraliseerend karak-» ter van de celstraffen enz. voor de gevan^ genen van Staatswege en het meer opvoe^ dende karakter van de landkolonies „Hoo- geland", „Filadelfia" en „Wilhelminahoeve", die de menschen weer tot de maatschappij terug wil brengen als werkzame burgers en hen tevens brengt onder de beademing van het Evangelie van den Gekruisigde, zonder aanzien van den persoon, of van een of ander kerkgenootschap, waartoe hij behoort. De "heer G. deelde enkele staaltjes mede, hoe het kwam dat zoovelen maatschappelijk schipbreuk leden en noemde het getal ge vangenen en veroordeelden op dit oogen blik meer dan 6600 personen. De lezing, welke met lichtbeelden werd verduidelijkt, werd gesloten door ds. Voor- steegh. RECLAME. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Nierkwalen worden ivaak verkeerd begre pen, en bijgevolg worden onnoodig veel last en pijn geleden. Het is de taak der nieren om het bloed te filtreeren, en als zij hierin falen, kunnen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden in het lichaam achterblijven en uw gestel van streek brengen. Daarom is het zoo gevaarlijk, om de eerste verschijn-, selen te verwaarloozen, zooals urinekwalen, blaaszwakte (vooral bij kinderen), voortdu rende of nu en dan voorkomende rug- en len- depijn, rheumatische aandoeningen, hoofd pijn, duizeligheid en zenuwachtigheid. Deze verschijnselen komen gewoonlijk niet alle tezamen voor, doch als gij twijfelt, ge bruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Riskeer niet de ontwikkeling van rheumatiek ischias, spit, waterzucht, nierzand of -steen, en andere ernstige nierkwalen. De bestand- deelen, waaruit Foster's Pillen zijn samen gesteld, verschaffen aan de nieren juist die hulp. welke zij noodig hebben om haar ge zondheid te herstellen en om ze gezond te houden. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardooj gij zeker zijt geen verlegen buitenlandscn goed te ontvangen. Prijs 1.75 per flacon. 486S Advertentie 6700

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6