Ballontochf 3 October des namiddags 1 uur. No. 201 if. VRIJDAG 2 OCTOBER Anno 1925. Dit nummer össlaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BERICHT OfficSeele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Een Serpentines-wedstrijd. Zieidsch Dagblad. Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSGHE ANTHRACIET M" LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVEHTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine AdverlenliSn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst^ No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week ƒ.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .Trr.', „0.18. Franco per post f 2.35 portokosten. Moreen, 3 October, den her- denkinesdae van Leiden's Ontzet, verschijnt het „Leidsch Dasblad" niet en zijn onze Kantoren den eeheelen dae eesloten. DE DIRECTIE. GEMEENTE-SECRET ARTE. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Zaterdag 3 Oc tober a.s., den geheelen dag zullen zijn ge- aloten en dat het bureau van den Burgerlij ken Stand op dien dag slechts zal geopend zijn van dee voormiddags 9 tot 10 uur, N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, den 2en October 1925. 4408 STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL" Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het Ste delijk Museum „de Lakenhal" op Zaterdag, 3 October a.s. den geheelen dag zal zijn ge sloten. N G. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRTJEN. Secretaris. Leiden, den 2en October 1925. 4409 EINDE ZOMERTIJD. Wij herinneren er aan, dat in den nacht iVan 3 October op 4 October de zomertijd eindigt en dat bijaldien de feestvierenden verstandig doen alvorens naar het feest op te trekken hun klokken óf een uur te laten stilstaan óf een uur terug te zetten. De Post op 3 October. Het Postkantoor en het wijkkantoor Hee rengracht alhier worden op 3 October a.s. te 1.30 's namiddags voor het publiek ge sloten. Busrechthouders kunnen hun correspon dentie na sluiting ten Postkantore afhalen tot 7.30 n.m. (iDgang door de poort aan de Bloemmarkt). Er vinden twee briefpostbestellingen plaats, n.l. te 7 uur v.m. en 6.30 n.m., als mede één pakketpoetbestelling te 9.30 v.m. De bijbussen worden gelicht te 7.50 v.m., 11 u. v.m. en 7.20 n.m. Invordering van quitantiën blijft dien dag achterwege. De Geneeskundige Dienst op 3 October. Naar wij vernemen zijn voor 3 Octo ber a,s. door den Geneeskundigen Dienst de yolgende voorzorgsmaatregelen getroffen: Van elf tot twee uur zullen op het speel terrein aan den Hooge Rijndijk een genees heer en een verpleegster aanwezig zijn, met een brancard en verbandmiddelen. Van één uur 's middags tot één uur '8 nachts zal in de school aan het Schutters veld een hulppost gevestigd zijn, beslaande uit een geneesheer, een verpleegster, twee brancards en verbandmiddelen. De winkels op 3 October. Nu de 3-Octobcr-vereeniging den Leid- schen burgerij en de duizenden bezoekers, die morgen van de feestelijkheden getuige zullen zijn, zulk een rijk programma aan- tnedt, past het den ingezetenen door het uitsteken van vlaggen en het aanbrengen van versieringen de stad een mooiere aan kleeding te geven. De Leidsche winkelstand toont reeds dat hij daartoe ook medewer ken wil. Sinds ecnige dagen waren de mees te winkeliers al in do weer om op den 3en October met een keurige étalage voor den dag te komen. Na het sluiten van de zaak zag men achter de neergelaten gordijnen étaleurs nog in actie en de resultaten er van zullen de vreemdelingen morgen kun- nen zien en bewonderen. Voor de Leidc- naars zelf, lijkt ons de dag en de avond ,van heden daarvoor aangewezen. Als men 'door de winkelstraten wandelt zal men haast geen zaak vinden, die niet op een of andere wijze de bijzondere aandacht trekt, j Wij zullen uit de vele mooie étalages welke .wij op onze wandeling zagen er geen enkele noemen. Door op de een de aandacht te ves tigen, zouden we anderen onrecht doen. Wij mogen hier dus volstaan met op de talrijke fraaie étalages de aandacht van het t publiek te vestigen on mede uit naam van het bestuur der 3-October-Vereeniging dank te zeggen aan de winkeliers voor de wijzo i ^waarop zij hebben medegewerkt om onze j abad morgen een keurig aanzien te geven, j Laten wij hopen dat zij de belooning van hun moeite en hun werk vinden in een rui- inerea omzet, zij het niet op den feestdag later. De loting heeft aangewezen tot „luchtvaarder" met den heer POTTUM, hij diens vrije opstijging met zijn ballon morgenmiddag i uur vóór den Molen „De Valk", den heer D. VAN DER BERG, iste Haverstraat 25, den bekenden doelman van Lugdunum. Nu nog iets over de aangekondigde RECLAME MET PRIJZEN. Waar de ballonvaarder aan z'n opstijgingen meerdere attracties pleegt te verbinden, zal ook hier een eigenaardige wedstrijd aan de opstijging verbonden worden. De heer Pottum werd, tijdens den wereld-corlog, door de Duit- schers op het idee gebracht van uit z'n ballon-mand serpentines te ver spreiden: van uit hun Zeppelins wierpen zij tijdingen naar omlaag, niet gedragen, zooals vroeger, door valschermpjes, maar door lange stroo- ken vloeipapier. Deze serpentines waren, om aan de aandacht der vijan den te ontgaan, van dun „kleurloos" vloeipapier. De heer Pottum doet juist het tegenovergestelde. Waar hij de serpentines toepast voor reclame-doeleinden, gebruikt hij fel-gekleurde serpentines, welke bij 't neerdwarrelen 'n fraai schouwspel opleveren. Aan de serpentines worden kaarten- gehecht welke zijn voorzien van één der letters van den naam van ons Blad: Hij of zij, die zoo gelukkig is de 14 kaarten te bemachtigen, waarop de juiste letters voorkomen om er den naam van ons Blad uit saam te stellen, ontvangt bij inlevering daarvan 'n fraai KUNSTVOORWERP. Wij geven hun, die aan de serpentinesjacht willen deelnemen, 20 kansen: 280 serpentines zullen van uit den hooge verspreid worden. Aangezien de serpentines kunnen terecht komen op daken, in de boomen of moeilijk te bereiken plaatsen, willen wij voldoenden tijd geven tot inlevering. Deze is gesteld tot en met 6 October a.s. Een Bcm prijs. Bij het Japansche Dagvuurwerk op de Aalmarkt zullen door den heer Kat voor ons Blad ee ntweetal bommen de lucht worden ingescho ten, in welke bommen zich bevinden reclame-billetten voor 't „Leidsch Dagblad". Daaronder zijn enkele afgestempelde. Wie zulk een afge stempeld biljet machtig wordt en aan ons Kantoor inlevert, ontvangt een mooi KUNSTVOORWERP. DE DIRECTIE. Zilveren jubileum L. Bienen. Zooals wij reeds eenige dagen geleden meldden, herdacht gisteren de heer L. Bie- nen Sr. den dag, waarop hij 25 jaar geleden benoemd werd tot directeur der sociëteit j Minerva". De heer Bienen neemt in de studenlen- i wereld een te voorname plaats in, dan dat dit heuglijk feit onopgemerkt voorbij zou kunnen gaan. Reeds in de morgenuren werd de jubilaris verrast door een stroom van te legrammen, brieven en kaartjes uit alle oorden des lands: het beste bewijs, dat zijn werk thans nog door de oud-studenten ge waardeerd wordt. Bovendien werd de heer Bienen 's morgens in zijn woning reeds ge complimenteerd door den president der Commissie van Orde en Vertegenwoordiging den heer B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, en den praeses der Commissie van Beheer, mr. Tielenius ICruythoff. 's Middags had in de Commissiekamer de officieele ontvangst plaats. Na ontvangst van den jubilaris en zijn familieleden door bo vengenoemde Commissies, werd allereerst het woord gevoerd door den heer Van Ha rinxma thoe Sloolen. Spr. dankte den heer Bienen in de eerste plaats voor de bijzon dere toewijding, in deze vijf en twintig jaren steeds door hem betoond. ..Het is niet alleen uw werk als directeur", aldus spr., ,,dat wij waardeeren, maar ook uw persoonlijke hoe danigheden worden door de leden van het L. S. C. op hoogen prijs gesteld. Het bestuur der sociëteit Minerva" heeft derhalve niet beter gemeend te kunnen doen, dan U deze enveloppe met inhoud te overhandigen als blijk van waardeering voor den omvangrij ken arbeid, door u steeds in het belang der sociëteit „Minerva" verricht." Namens genoemde Commisies bood spr. hem nog een fraaie, zilveren sigarendoos aan. waarna hij besloot met den jubilaris nog tal van jaren als directeur toe te wen- schen. De receptie, die in de leeszaal plaats had, door de talrijke bloemstukken in een schit terenden bloementuin herschapen, werd zeer druk bezocht; niet minder dan 179 personen kwamen den heer Bienen persoonlijk ge- lukwenschen. Onder dezen merkte wij o.m. op den burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, een vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur der Horeca!, eenige vertegen woordigers der afd. Leiden van genoemdeö Bond, waarvan de heer Bienen het voorzit terschap bekleedt, die hem namens de Leid sche afd. een bord van Delftsch aardewerk aanboden, benevens eenige deputaties van den Patroonsbond en leveranciers. 's Avonds werd den jubilaris door de Commissies van Beheer en van Orde en ver tegenwoordiging. benevens vele oud-com missieleden een diner aangeboden, waarbij tevens het feit herdacht werd, dat 25 jaar geleden de sociëteit in eigen beheer weid genomen. Rest nog te vermelden, dat ter eere van den jubilaris den geheelen dag van het so ciëteitsgebouw de vlaggen uithingen. Plechtige Eorste-steen-legging van de Kloosterkerk aan den Haagweg. Hedenmorgen halfelf had alhier aan den Haagweg de lste-sleen-legging plaal9 van de nieuwe daar te stichten Kloosterkerk op „Rozenhof". Bij dej)lechligheid waren o.m. tegenwoor dig een aantal eerw. heeren geestelijken uit de stad, w. o. pastoor Beukers, pater Crom- bag en deken Dessens. Door den hnogeerw. heer Provinciaal van de orde der Minnenbroeders Franciscanen, pater Hazebroek, werd de plechtigheid ver richt, daarbij geassisteerd door den klooster overste pater Kaslelijn. Na de kerkelijke gezangen en liturgische plechtigheden werd de steen neergelaten, waarna het inwendige der kerk, voor zoo ver gereed, werd gewijd. Op den steen is aangebracht: i^i Me Posuit A. R. P. Regalatus r Hazebroek, f» Min. Prov. 2 October 1925. Toen de plechtigheden geëindigd waren, nam pater Kaslelijn het woord, om tot de aanwezigen eerv korte toespraak te houden, waarin hij de beteekenis uiteenzette van de lste-steenlegging van een kerkgebouw, een Godswoning voor de R.-K. Hoe bescheiden in afmetingen, hoe sober in lijnen, is hier door toch de grondslag gelegd voor een Godswoning, waarin Deze zaA verblijven, en voor ieder toegankelijk. Spreker was daarvoor dankbaar aan God, omdat ook hier de Priesiqr es Missionaris zijn kracht en troost vindt bij en in zijn moeilijk werk. Verder was spreker dankbaar, dat de hoogeerw. heer Provinciaal, die nog maar 3 weken als zoodanig in functie is, ingegaan was op het verzoek deze plechtigheid te verrichten, en hij hoopte, dat het zaad, hier geshooid, hondeidvoudige vruchten mocht voortbrengen. Niet het minst was spreker pater Crom- bag dankbaar voor wat deze hier gedaan had om den grondslag te leggen en de voor bereidende werkzaamheden te verrichten, alsook den velen en milden schenkers, die door hun gaven hadden mogelijk gemaakt wat thans gewrocht wordt. En wat hier zal verrijzen, hiervoor, aldus spreker, komt zeer zeker een woord van lof toe aan de architecten v. d. Laan, die hier gegeven hebben, wat te geven was, terwijl hij hoopte, dat do aannemers (Venhoven en Evers) met denzelfden bekwamen spoed hst werk zou den voortzetten, zooals thans door hen aan gevangen. Door heel wat van de aanwezigen werd nog gebruik gemaakt, om een verzilverd of verguld steentje bij te leggen, waarmede alles was afgeloopen. Het gebouw zelf toont# reeds nu een ruim frisch gebouw te worden, met ruim uitzicht door het totaal ontbreken van pilaren. De muren zijn van baksteen opgetrokken, di> houten bekapping wordt van moderne sa menstelling en afbouw, waardoor deze in wendig een sierlijke afwerking zal te zien geven. Hedenmorgen waren reeds 3 kapbinlen geplaatst, van welke vroolijk, in het wel doende Octoberzonnetje, dat de plechtigheid opluisterde, de driekleur wapperde. Historische bijzonderheden uit het leven der Hugenoten. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Ned. Christen vrouwen-Bond in de groote zaal van het Nutsgebouw de eerste barer lezingen, welke zij dezen winter over ver schillende onderwerpen hoopt te houden. Voor doze vergadering waren als spreek sters aangekondigd de dames mevrouw N. van Delh, te Brussel, en Gravin E. van Limburg Stirum uit Arnhem, met het onder werp: „Historische bijzonderheden uit het leven der Hugenoten van voorheen en thans", welke lezingen zouden worden ver duidelijkt door lichtbeelden. De opkomst voor1 't meerendeel dames, was zeer groot, zoo dat er in de zaal geen plaatsje onbezet bleef. Mej. M. II. Koekkoek, de presidente, ver zocht voor zij de bijeenkomst opende de vergadering té zingen Psalm 89: 6, waarna zij voorging in gebed om daarna nog te le zen uit Joh. 15. Hierna heette de presidente alle aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder de beide spreeksters en de eere-voorzitster me vrouw Schokiking die juist van een onge steldheid genezen was. Zij verheugde zich zeer over het talrijk bezoek en sprak den wensch uit dat de volgende lezingen ook zoo goed bezocht zouden zijn. De Leidsche afdeeling was in dit opzicht andere niet verwend. Ten slotte deelde zij nog een en ander over het doel van deze lezing mede.! Zij herinnerde er o.a. aan dat er een comité was opgericht met het doel om de Her- vormde Protestanten in Zuid-Frankrijk, die 1 daar tusschen on- en bijgeloof een moeilijk leven leiden te steunen. Zij deelde mede dat daar een opleidings school voor predikanten is opgericht naar Calvijn genoemd, waar reeds een 70-tal jongelieden hun opleiding ontvangen. Daar voor is veel geld noodig en het comité tracht op allerlei wijze daarvoor gelden bijeen te brengen. Zoo zal ook hier van avond een collecte worden gehouden, welke zij met warmte aanbeval, i Hierna verkreeg het eerst Gravin van I Limburg Stirum het woord, die zeide gaarne i een uitnoodiging om in Leiden over dit on- I derwerp te spreken, had aangenomen, om- dat in deze stad ook eenmaal vervolgden I om des geloofs wille een veilige schuilplaats werd geboden. Zooals de presidente reeds had medegedeeld werd in 1921 ook hier te lande een comité opgericht om de geeste lijke en stoffelijke belangen van de nazaten van de Hugenoten in Zuid-Frankrijk te be vorderen. In 1920 heeft spreekster met me- I vrouw Van Deth een bezoek aan deze stre- ken gebracht en met eigen oogen aan- I schouwd hoe daar in de bergen van Zuid- I Frankrijk nog een aantal nakomelingen van de oude Hugenoten wonen die hun knie nog niet voor Baal hebben gebogen, te midden van ongeloof en bijgeloof. Treffende voor beelden van stillen eenvoud, strengheid in zeden en diepe vroomheid onder de be volking hadden zij er waargenomen. En daar was bij haar het voornemen gerijpt om zoowel hier als in Amerika in woord en beeld iets mede te deelen uit de geschiede nis van de Hugenoten, van den tijd van Jean Calvijn tot dezen tijd toe. Op treffende wijze deed Gravin Van Lim burg Stirum voor haar zeer aandachtig ge hoor een aantal grepen uit de historie van de Hugenoten en schetste het leven en lij den van deze mannen en vrouwen, begin nende met Calvijn, Goligny en anderen Zij deed dit aan de hand van een reeks mooie en duidelijke lichtbeelden om het ge hoor te voeren tot den drempel van het heden, waarover haar metgezellin iels na dere zou mededeel en. Haar woorden ademden diepen ernst en j BINNENLAND. De Zomertijd eindigt in den nacht van a.a. Zaterdag op Zondag. De bloembollendietstallen te Noordwijker» hont en te ToorhonL Een geval van ergerlijke verwaarloozinf in Den Haag. De loonregeling in de metaalindustrie. BUITENLAND. De fnndeering der Fransche schelder aan Amerika. Nienwe Fransch-Spaansche vorderingen in Marokko. Tan het Engelsche Laboor-congres. RECLAME. nccrensiogel B4/35. Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 405# een vromen rin, die niet het minst lot uiting kwam in het gedicht waarin het lijden en tevens het Godsvertrouwen der martelaren en martelaressen uit dien tijd sprak. Nadat gemeenschappelijk Psalm 72: 7 was gezongen werd eenigen tijd gepauzeerd. Voordat de presidente daarna aan mej. Van Detih het woord gaf, deed zij no£ eenige modedeelingen aan de leden n.l. dat 20 en 21 October de algemeene vergadering van den Bond zal worden gehouden. Voor dien tijd zal de afdeeling nog tot een ledenverga dering worden opgeroepen en zij wekte de leden nu reeds op deze vergadering ie be zoeken. Verder deelde ze mede dat het co mité dat ook verleden jaar lezingen orga niseerde in de Hooigrachtkerk ook dezen winter weder vijf lezingen zal houden, waarvoor goedkoope kaarten verkrijgbaar zijn. Hierna verleende zij het woord aan me vrouw Van Defch, die na eenige momenten uit de geschiedenis der Hugenoten, welke als het ware de brug vormen naar het he den, het godsdienstig leven van de Pro- tostantsohe Christenen in Zuid-Frankrijk schelste en in het bijzonder het werk van het instituut „Jean CaJvin" besprak, dat de opleiding vam geordende predikanten heeft ter hand genomen, waarvoor een inrichting is gevormd, die Gravin Van Limburg Sti rum en zij op hun reie door Zuid-Frankrijk ook hebben bezooht en er een zeer gunsti ge n indTuk van hebben gekregen. Een ze ventigtal jongelieden worden er opgeleid die echter op verre na niet allen in staat zijn hun studie zelf te bekostigen. Daarvoor is veel geld noodig. Zij en haar metgezellin hebben, om daarvoor gelden bijeen te za melen ook een reis door Amerika gemaakt die echter niet het resultaat heeft opgele verd dat men zich er van voorstelde. De meeste Amerikanen vatten het leven te zakelijk op. Ook thans deed zij een beroep op de vergadering en op anderen, die voor het doel voelen. Men moet zich maar eens indenken, hoe wij hier in ons land bevoor recht zijn, waar wij niet alleen onze kerken maar ook onze Christelijke scholen hebben. Ook haar lezing werd verduidelijkt door een aantal lichtbeelden, waaronder die van het instituut met al de leerlingen, eenige vooraanstaande hoogleeraren en predikan ten, kerken, enz. Ook deze rede werd warm toegejuicht. Mej. JCoekkoek, dankte de spreeksters eD wekte ae aanwezigen op om de collecte U gedenken, waarna zij verzocht Gezang 189: 4 te zingen. Hierna sloot mevrouw Van Hooidonk d« zeer geslaagde samenkomst met dankgebed. De Z. H. V. Naar aanleiding van de verschillende be richten, ingezonden stukken, en de adver tentie .voorkomende in ons Blad van gister avond cn van heden, hebben wij ons om in lichtingen gewend tot de heeren mrs A. J. Fokker en F. K. de Haan. alliier. Men deelde ons mede, dat de Directie der Z. H. V. zich tot genoemde heeren gewend had met het verzoek haar belangen te be hartigen tegenover een poging van ontevre den vroegere employés van de Z. H. V. om den naam dor Z. H. V. in discrediet te brengen. Mrs. Fokker en De Haan hebben aan de Directie kenbaar gemaakt, dat zij uiteraard over de mérites der Z. II. V. eerst dan kom den oordeelen, wanneer na onderzoek door een neutraal accountantskantoor aan hen een rapport naar aanleiding van dat onder zoek was voorgelegd. Het Agentschap Leiden der Z. H. V. 1* op dit onderzoek vooruit loopende, gemeend goed te doen een advertentie in ons Blad te doen opnemen, waarin zij belangstellen den in de Z. H. V. naar genoemde advocate» verwees.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1