A.WAALS GEZONDHEIDSMATRAS agenda. De SoBiditeit 14,2° iva&a laatste berichten. telegrammenT radio-programma f NIEUWE VERBINDINGSWEG LANGEGRACHT MARESINGEL /-ffi577Trn-r 2 PERSOONS SLECHTS Hulpgebouw Haarlemmerstraat 54 Donderdag. Nulszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Lezing over de Hugenoten. 8 uur. „Prediker": Geref Bond (Afd. Leiden). Spjr. dB. Bene», van Monster. 8 uur. Schouwburg: Ver. Tooneel. „Hijnw^n". 8 uur. Zaterdag. 3-October-VercenigingFeestviering van 'a morgens 7 uur tot nadhta 1 uur. tSchouwburg :N.V. Ver. Rotterdamecili-Hof stad-Toon eelFeestvoorstelling: Potaech en Perlemoer. Halfacht. Zondag. Schouwburg: N.V. „Het Nieuwe Nedcr- landsch Tooneel". „Inkwartiering". 8 uur. Dag el ij kt. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Baiineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag 27 Septem ber tot en met Zaterdag 3 October a.s. waar genomen door de apotheek van den heer O. B. Duystev, Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Zondag 4 October nemen waar de apotheken van de heeren P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. ÊmÊÊÊÊ^mmmSÊÊÊm 4314 garancleerean wij met 12 jaar «- schriftelijke garantie ililllliilliil liiiiiiïiÜli!!! FRANKRIJK. De strijd in Marokko. In Marokko schijnt het aangekondigde offensief tc zijn losgekomen. Do Spanjaar den vallen aan bij Alhuccmas en de Fran- schen in den boven-Aknoet. Het doel is voorloopig den grondslag te leggen voor een toekomstige actie, die ge legenheid zal bieden de hoogten te bezet ten, die de wapenplaats van Kif fan beheer- schen tot de Djebel Aknoet, die de boven- vallei der Wed Sjaoeis beheerscht, in het land der Spjesnaias. De jongste instructies om den vijand langs de hoogten in den rug aan te vallen die met zooveel 6ucccb be kroond weiden in de laatste gevechten, heb ben ook thans de gewonschte uitwerking gehad. Onze troepen beheerschen den vijand die zich naar het N. terugtrekt. Drie brigades, 14 bataillons tellende en gesteund door 20 batterijen nemen aan de actie deel onder de oogen van Pétain en Naulin. De operaties zullen 2 dagen duren. Dan treedt een pauze in om den toestand volgens de omstandigheden uit te buiten. Aldus het Fransche communiqué. Wij geven hierbij een kaartje ter verdui delijking. De voornaamste plaatsen, die ge regeld worden genoemd, zal men daarop kunnen vinden. De frontlijn is door een streep-stippellijn aangegeven. Op enkele plaatsen als bij het Bibane-plateau hebben de FrauBcben deze lijn reeds overschreden. ENGELAND. Het Labour-congres te Liverpool. In het vervolg van zijn rede erkende Mac Donald, dat de arbeidersregeering talrijke en zelfs grove fouten had gemaakt, voor welke hij als leider dier regeering de ver antwoordelijkheid wilde aanvaarden. De allergrootste fout zou echter zijn om de grondbeginselen- der partij te verlaten en een communistische zwenking te maken terwille van enkele ontevredenen. Wanneer de partij de groote vraagstukken van bin nen- en buitenlandsche politiek scherp om lijnd uitzette, zouden ook de radicale ele menten gaan inzien, dat een programma van opbouw altijd tc verkiezen* was boven een stelsel dat uitsluitend zijn kracht zoekt in persoonlijke aanvallen en afbreken van het bestaande. Het congres heeft daarop verschillende moties, die door het partijbestuur" gesteld waren en do richtsnoeren voor de politiek der partij aangeveD aangenomen met slechts do stemmen van enkele extremisten der linkerzijde tegen. Onze singels mogen mooi zijn, de verbin dingen met het centrum der stad zijn nu I niet bepaald ideaal. Voor enkele singels heeft men, in den loop der jaren al wat verbeteringen daarin gebracht (dc rustieke I bruggen van Zoeterw. en Witte-Singel). Een nieuwe verbindingsweg van een onzer singels is nu ontworpen en reeds in uit voering aan den Maresingel. Niet alleen, dat de uitbreiding der stad ten noorden van de gasfabriek daar aan leiding toe gaf, maar ook het drukke ver keer langs Mare en over de Groote Haven- brug bracht daar zijn beweegredenen toe. mede. Men hoopt zoodoende toch het ver keer over deze punten wat te ontlasten. De nieuwe verkeersweg zal gemaakt wor den van het Prins-Hendrik-plein over de Maresingel, Oude Begraafplaats, door de Huigstraat naar de Langegracht, zooals de plattegrond van dit stadsgedeelte aan geeft, (De pijltjes geven de richting aah). Eenigszins in verband hiermee zit de demping der Volmolengracht en een nieuwe Janvossenbrug, welke plannen onlangs door den Gemeenteraad zijn goedgekeurd. De ontworpen verkeersweg is niet voor gewoon verkeer, maar hoofdzakelijk voor voetgangers en licht verkeer (bakkers-, melkwagens, enz.) Het draagt dan ook ge heel een tijdelijk karakter, in verband met het afgraven der begraafplaats en het ver- breeden der Huigstraat., wat echter nog wel een tijd zal duren. Het werk bestaat uit het leggen van een ophaal-voetbrug over den Mare-Singel en het maken van een bestrating aan de N.-W. en W.-zijde van de begraafplaats, welke in verbinding met de Huigstraat wordt ge bracht. Hpt grootste werk is de brug oveiv den Maresingel, uit hout en ijzer opgetrok ken. De onderbouw en de hameistijlen wor den van eikenhout gemaakt, het val en do balans van ijzeren balken. Het val zal 'n eikenhouten dek dragen. Voor deze brug moeten 6 jukken geslagen worden. Op de In de eerste van deze resoluties werd het doel der arbeiderspartij uiteengezet, om nationaal herstel en hervorming tot stand te brengen, door een grootere mate van democratische controle over de hulpbron nen der natie te verkrijgen, door parlemen taire middelen en in progressieve stadia. Een andere resolutie deelt het standpunt van Labour aangaande de werkeloosheid mede, en verklaart, dat deze slechts kan worden voorkomen door wetenschappelijke samenvoeging van de economische hulp bronnen en de industrieele ondernemingen der natie voor algemeen nut in plaats van voor particuliere winst. Uitdrukkelijk wer den verscheidene beginselen aangegeven, o.a. dat het de eerste taak der industrie moet zijn, loonen te verstrekken, die een menschwaardig bestaan verzekeren. Een andere resolutie, door J. R. Olynes ingediend, geeft de meening te kennen, dat stappen moeten worden gedaan, om nadere politieke en economische betrekkingen te verzekeren tusschen Groot-Brittannië, Indié de dominions met zelfbestuur, en dé andere 6taten, die een deel vormen van het Brit- sche gemeenebest van natiën. Zij komt op voor een onderzoek naar de landelijke hulpbronnen van het Rijk en het oefenen van emigranten, en dringt onder andere voorstellen aan op het aankoopen op groote schaal van voorraden levensmid delen pn grondstoffen in de dominions, het zij door een regeeringsmonopolie, of door organisaties, die onder haar controle hande len, zoodat stabiele prijzen worden verze kerd. Verder wordt in de resolutie een ont werp uiteengezet vóór de aanmoediging van de binnenlandsche productie van levenejnid- middelste jukken kemt liet beweegbaie ge deelte. Deze ophaalbrug heeft 'n overspan ning van 8.20 M., een breedte van 3 M. on zal een doorvaarthoogte hebben van onge veer 1.50 M. Met het oog op de kromming in den weg is de afrit naar de begraaf plaats niet in de as der brug, maar zij waarts daarvan gelegd. Met het oog op de scheepvaart (hier voornamelijk steenkolen-aken) zal de Ma resingel nog uitgediept moeten worden. Trouwens de bochtige singel ipaakt. het ma- noeuvreeren met deze groote aken zeer lastig en moest daarom de plaats der brug zoo gunstig mogelijk gekozen worden, wilde de brug geen sta-in-den-weg voor de scheep vaart worden. De weg over de begraafplaats wordt 3 M. breed en wordt door hekken afgesloten. 1 De begraafplaats zal nog ongeveer 1 M. j boven dezen weg blijven. Bij den ingang van de Huigstraat komt een klein pleintje, hetwelk later nog vergroot zal worden door het afbreken van de aangrenzende huisjes. Oe weg wordt bestraat met basaltine- tegels. Daar deze weg op het talud der begraaf plaats moet komen, moet dit talud gedeel telijk verdwijnen dooi ophoogingen. Langs den Maresingel en het slootje naast de sul- faatfabriek moet bovendien een houten be schoeiing aangebracht worden. Na aanbesteding is het werk gegund aan de bekende Leidsche aannemersfirma J. Zitman en Zn. Deze is reeds eenige weken bezig met de uitvoering daarvan, zoodat op het oogenblik de jukken voor de brug er reeds staan. Met het dagelijksch toezicht vanwege Ge1 meentewerken is belast de opzichter Ba- rendse. Als het weer, enz. meewerkt hoopt men tegen St.-Nicolaas klaar te zijn. Zeker moet het een soort surprise voor de Maresingel- bewoners worden. GRIEKENLAND. Kamerontbinding. De regeering heeft plotseling besloten, de Kamer te ontbinden. Zij beweert dat de huidige Kamer het vertrouwen van het land niet meer bezit. De Tegecring heeft blijkbaar de Kamer voor willen zijn, die de regeering had wil len doen vallen RUSLAND. Nieuwe concessies der com munisten. De sovjet-regeering is zich nu bewust van het groote gevaar,' dat haar uit de roerigheid der boeren dreigt. Zij doet daar om al het mogelijke om de boeren te vriend te houden. Het laatste besluit op het ge bied van dc concessies aan de boeren was het nieuwe reglement betreffende het in dienst nemen van landarbeiders. Dit nieu we reglement schaft feitelijk het geheele wetboek van den arbeid af en levert den landarbeider geheel aan de willekeur van den werkgever over. De achturige werkdag wordt afgeschaft; de duur van den arbeidsdag wordt bepaald door overeenkomst tusschen den landarbei der en den boer. Volgens de arbeidswetten had ieder arbeider recht op rustdagen. Dit wordt nu voor de landarbeiders ook afge schafthet nieuwe reglement zegt, dat als do boer op feestdagen werkt, ook zijn ar beiders verplicht zijn op die dagen te wer ken. Bovendien wordt ook de verplichte verzekering van den arbeid afgeschaft, zoo dat in geval van een ongeluk de landar beider aan zijn lot wordt overgelaten. Deze regeling waardoor alles aan den vrijen wil der partijen? overgelaten wordt, is ook van kracht voor minderjarigen. Wordt de landarbeider voor minder dan j twee wéken in dienst genomen, dan be hoeft er geen schriftelijke overeenkomst opgesteld te worden. Om de bittere pil voor de landarbeiders wat te vergulden, wordt bepaald, dat dit reglement geldt alleen voor die bedrijven, waar de landarbeider slechts als hulp wordt j gebruikt, terwijl in de bedrijven, die een industrieel karakter dragen, de arbeidswet van kracht blijft. Het reglement bevat ech ter geen vaste regels voor het bepalen van j het begrip „industrieel bedrijf'' en laat deze bepaling aan de plaatselijke autoritei ten over. Willekeur, omkooperij Russiisch 1 RECLAME. ginseleo van het Protocol van Gonève wow den gehandhaafd als eenig practische gron& slag -vöor een permanenten vrede, en waariï de garantiepacten worden bestreden» ;i Ook wordt daarin bet aanbod der regeer ring om het mandaat over Irak te veft lengen veroordeeld. De president der mijuwerk ersfederatfa verklaarde, dat het Daw es-schema de aw beidersbeweging doodde; indien de LaboiA party geen onderzoek naar dit schema instelt, zal de mrjbwerkersintemationale dit doen. De veroordeelde Fransche vlieger. PARIJS. 1 Oct. (Havas). Naar het Journal uit Straatsburg meldt, is daar een openbare collecte gehouden, die in enkele uren tijds 3500 mark opbracht, ter betaling van de boete waartoe de Fransche vlieger Costes veroordeeld is. Costes is intusschen in vrijheid gesteld. De strijd in Marokko. FEZ. 1 Oct. (Havas). De Franschen heb ben met een verlies van slechts 22 dooden of gekwelstcn alle gestelde doelen bereikt, namelijk Djebel Boechoddoe en Djebel Ilammoich. Zij vorderden verder in de rich ting van Djobel Fizroetin, Aine Guattard, en Sidi-Abdalah. De vijand bood niet veel te genstand en bepaalde zich tot plaatselijk verzet. Vliegmachines en tanks hebben veel tot het succes bijgedragen. Pelain en Nau-, lin hebben op het observatorium van Bou-. maheris het oprukken der kolonnes gade-i geslagen. Waarschijnlijk zal heden de op- marseh wordm voortgezet. MELILLA, 1 Oct. (Belg. Tel. Ag.). De Spaanscho troepen hebben gistermorgen de stellingen Tarsmara, Buybar en Laspalonas bezet. Aan Spaansche zijde werd bij deze operaties een honderdtal militairen, meest licht gewond. Primo de Rivera verklaaide, dat het be oogde-doel was bereikt. De Fisnschen ontruimen het Soueida-dislrict LONDEN, 1 Oct. (V. D.). Uit "Damascus wordt aan de „Daily Mail" geseind, dat dö forten van Soueida in Fransch Syrië, waar het garnizoen na een beleg van twee maan den weid ontzet, door de opstandige Drusen zijn verwoest. De Franschen ontruimden' het district, daar de Drusen de watervoor ziening hebben afgesneden. Kabinetscrisis in Chili. SANTIAGO DE CHILI, 30 Sept. (Belg. Tel. Ag.). Alle ministers hebben ontslag genomen, behalve de Minister van Oorlog. want op EEN dag In de maand October krijgt U alle» gratis. En deze dag zon juist VANDAAG kunnen zijn. Wij vestigen Uwe aandacht op onze groote keuze in dekens. De prijzen zijn zeer aan trekkelijk. Geheel gemarmerde dekens, pri ma Leidsch fabrikaat, groote maat, slechts i 11.10. Stel eens voor dat U juist op den gratis dag Uw deken kocht. 4323 delen en de ondersteuning der Britsche landbouwers. In do avondzitting is een motie in be handeling gekomen van den afgevaardigde Bevan (spoorwegwerkers), welke de eisch stelde, dat de partij niet nogmaals de ver antwoordelijkheid voor de regeering zou aanvaarden, noch deel zou uitmaken van eenige coalitie met andere partijen, tenzij een vruchtbare meerderheid van uitsluitend arbeidersafgevaardigden in het Lagerhuis zou zijn verkregen. De motie ie na ampele bespreking ten slotte verworpen met onge veer 2.5 millioen tegen een half millioen stemmen. Het congres heeft besloten de bijdragen der vakvereenigingen te verdriedubbelen, wegens het gebrek aan politieke fondsen. Men verwacht hiervan een opbrengst van 100.000 pond sterling. ITALIË. Derde golf van hei fascisme. Signor Farinacci, de secretaris-generaal van de fascistische organisatie, heeft in een rede te Bari verklaard, dat nu spoedig de derde golf van het fascisma over het land zal gaan. De tweede golf van fascisme is in Januari van dit jaar gekomen met de uitvaardiging der wetten ter bescherming van het fascisme en de reorganisatie der partij. De derde golf zal de grondwetsherziening brengen en nieuwe wetten op het vakver- eenigingswezen en op de gemeentelijke au tonomie. De burgemeesters zullen voortaan niet meer gekozen worden door de gemeen te maar benoemd worden door de regeo- ring. Gaillans in Amerika. WASHINGTON, 1 Oct: (Reuter). De Fran sche missie tot regeling der schulden heeft een geschreven en onderteekend document aangeboden, behelzende wat naar men meent, de laatste voorstellen zullen zijn. Het stuk is opgemaakt na herhaalde confe renties tusschen Mellon en Caillaux. Daar de leden der Amerikaansche commissie het onderling niet eens konden worden, besloten zij, den ganschen toestand der Fransche schulden aan Coolidge voor te leggen. WASHINGTON, 1 Oct. (Havas). De Fran sche en de Amerikaansche subcommissies stelden den tekst op van een accoord dat zij heden zullen aanbieden aan de beide com missies.. .Volgens dit accoord zal Frankrijk betalen vijf annuïteiten van veertig mil lioen dollars, zeven van zestig millioen en vijftig van honderd millioen. Daar deze staat van betalingen gebaseerd is op de huidige befcalingscapaciteit van Frankrijk zal deze gezamenlijk door.de beide regeeringen wor den herzien als de "betalingen deze capaci teit overschrijden. Een andere bepaling voorziet in het geval dal door den aankoop van dollars de Fransche franc beduidend mocht dalen, in welk geval Frankrijk de be talingen mag vertragen gedurende twee ja ren in de eerste betalingsperiode en gedu rende drie jaar in de tweede betalings periode. De rente dier aflossingen zal echter moeten worden betaald. WASHINGTON, 1 Oct. (Reuter). Het fi nale Fransche aanbod, waarover Coolidge thans moet beslissen, stelt voor betaling van 40 millioen dollars 's jaars ged1 eerste 5 jaar, CO millioen per jk de volgende 7 jaar en 100 million rende de volgende.50 jaar, totaal 562t)Nn..- lioen hoofdsom en interest over de vast staande schuld van 4210 millioen. Uit bere keningen blijkt dat derhalve gemiddeld 27» pCt. rente berekend wordt gedurende den looptijd der overeenkomst. Het voorstel werd uitgewerkt in een bijeenkomst van de sub commissie der heide commissies; de Fran schen steunden het bijna eenparig. De Ame rikaansche subcommissie rapporteerde het aan haar commissie, waar het een scherpe verdeeldheid verwekte, zoodat het aan Coolidge moet worden voorgelegd, die naar verwacht wordt hedenochtend er over beslissen zal. Waarnemers zijn van meening dat hij de in het Fransche voorstel vervatte voorwaarden zal aanvaarden. Het Labour-congres. LONDEN, 1 October. (Reuter). De Labour party-oonferciitife te Liverpool be raadslaagde over een resolutie inzake de buitenlandsche politiek, waarin de firrondbe- Brand ie Nieuw-Vennep. Hedenmorgen vroeg brandde aan derf IJweg bij Nieuw-Vennep tot den grond toei af de boerderij, bewoond door den lancL bouwer G. Weststeijn. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan Tedden niet te flenkcn viel. De automobielbrandspuit vaiS Hoofddorp was spoedig ter plaatse en slaag de er in een hooiberg, een berg erwten etï I een nieuw gebouwd varkenshok te behou-" i den. De bewoneis, die zich ternauwernood konden redden, konden nog intijds de ia, de stal aanwezige paarden en eenig land' bouwgereedschap in veiligheid brengen. De inboedel ging geheel verloren aid mede een dorschmachine en een hoeveel* beid graan. Naar de oorzaak wordi een onderzoeü ingesteldmen vermoedt kortsluiting. Verzekering dekt d3- schade. VOOS VRIJDAG 2 OCTOBER. SI 8.50. Hamburg (392 M.) Morgenomroep. T 10.15. Amsterdam (1950 M.). Tijdsein vail het Persbureau Vaz Dias (Oflicieele Anfc slerdamsche tijd). 10.50. Daventry (1600 M. 5XX). Tijdsein van de Big Ben Weerbericht. Dortmund (385 M.). GraraophoonconcerL 12.20. Leipzig (454 M.). Concert op ctf Hupfeld Phonola. j 12.50. Parijs (1780 M. SFR). Concert I.\li cien Paris I 1.20. loonden (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich Concert gedurende de luneft' in het Metropole Hotel. 1.35. Munster (410 M.). Concert, o.a. Fafl-« tasie van de opera „Salome" (R. Strauc.s)\ 3.20. Cardiff (353 M. 5WA). The StaliotX Trio, 3.50. Newcastle (403 M. 5NO) Telefonie? voor de scholen Newcastle (403 M. 5NO) Causerie. 4.30. Amsteidam (1950 M-.) Tijdsein vajf het Persbureau Vaz Dias £>fficieele Am* slerdamsche Tijd. 5.05. Londen (365 M. 2LO). Concert- 5.20 Cardiff (353 M. 5WA). De „FivA o' Clocks", vocaal en instrumentaal concert Bournemouth (386 M. 6BM) Musical In-s terlude. 6.20. Londen (365 M. 2LO). Lichte muzielj;. Birmingham (479 M. 5IT) Lozells Picture: House Orchestra. t Newcastle (403 M. 5NO) Concert. 7.20. Lenden, Daventry (365 M. 2LO 'eil' 1600 M. 5XX). Tijdsein van de Big Ben Weerbericht. 7.35. Hilversum (1050 M.) Hilversumsche; Draadlooze Omroep. Concert onder leiding van Francois Lupgens deer het H. D. O.y orkest. I 8 uur. Hilversum (1050 M.). Koersen Weerbericht en Persberichten vanwege hef Persbureau Vaz Dias te Amsterdam. 8.20. Londen, Daventry (365 M. 2LO e$ 1500 M. 5XX). Regimental Reminiscence». Militair concert. '4 Birmingham (479 M. 5IT). Programmal van lichte muziek. Newcastle (403 M.) Populair concert. TÜ3 Slation Orchestra. 9.05. Parijs (1780 M. SFRj. Concert mè| medewerking van solisten. 8.359.15. Hilversum (1050 M. NSF). Qh zing yan prof. dr. J. Boehs, Daaraa Concént

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2