No. 20108. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 September Derde Blad. Anno 1925. BINNENLAND. UIT OE OMSTRFKFN. Rijkspersoneel. In de vergadering van hel algemeen be stuur van de Centrale van Vereen'tgingen yan L>er8oncel in 's Rijks dienst had de voorzitter, de heer F. Perdok Hzn., bij zijn betoog, waarin hij het vormen van een weerstandskas verdedigde, mede op het oog den toestand, die ontstaat door het aan stellen van personeel op arbeidscontract. Hij vondc dit een ongewenschten toestand voor de ambtenaren en voor de function- neering van de Staatsmachine en meende, dat, wanneer de Staat doorging met de ambtenaren op gelijken voet te behande len als de arbeiders in het vrije bedrijf, men dan, hoe noode ook, tot een strijdwijze moest overgaan, analoog aan die in de vrije maatschappij, waarvoor een financieele Te- serve moest worden gevormd. In de op Zaterdag gehouden vervolg-ver- gadering werd besloten, een fonds te stich ten, hetwelk tot ondersteuning van in hun rechtspositie bedreigde of geschade ambte naren en tot het verlecnen van anderen steun moest dienen en tevens als weer standskas voor in het hierboven aangege ven geval. Het 10 jarig bestaan der Centrale (29 •Tuii 1926) werd een geschikte aanleidiog geacht, aan het dagelijksch bestuur eei* der gelijk fonds aan te bieden. Er werd een commissie benoemd, welke deze zaak 'et voorbereiden. I'trzake van de salarisactie stelde men zich met algemeene stemmen achler de door de leden van de centrale commissie vc .r georganiseerd overleg verded.gde u t- keering ineens van tenminste 4 pOt. van het inkomen met een minimum van f 75. Dit zal aan de Regeering worden medegedeeld. Aan het dagelijksch bestuur werd opge dragen, voor het tot-stand-komen van de rechtspositie wet een stevige actie te voe ren. Op voorstel van de loodsenveree-iiging Nederland werd besloten, er voor te ïjve- Ten, dat de ambtenaren bij het waarnemen van een hoogere functie, evenals vroeger, daarvoor een aan de hoogere functie even redige vergoeding ontvangen. Dezelfde Vereeniging zag haar voorstel, om te verkrijgen, dat de loodsen evenals de andere onder de Pensioenwet vallende ambtenaren, een vroeger toegekenden hoe reren grondslag mogen behouden, tot een junt van actie gemaakt. Besloten werd, deze actie uit te breiden ot de Rijkswcrklieden, op wie art. 150 der Pensioenwet eveneens geen toepassing rindt. Een hernieuwde aandrang werd op be!r bestuur uitgeoefend, om de splitsing fcus- schen de verschillende groepen van ambte naren, n.l maand- en weekgclders cener- zijds en op jaarloon staande ambtenaren arderzijds, te bestrijden In het op de vorige vergadering vastge stelde salarisprogram werden enkele wijzi gingen aangebracht. Ned. Ver. van Staatsburgeressen. Gisteren is in den Haag de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen voorlgezcl. Aan de orde kwam nu allereerst het voorstel van het hoofdbestuur, om le besluiten lot het instel len eener Onderwijscommissie. Na korte ge- dachtcnwisseling werd het voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen aan genomen. Mevr. dr. Jacobs, lichte vervolgens ccn hoofdbesluursvoorstel toe, luidende: De Ver eeniging van Staatsburgeressen propageere in de eerstvolgende parlementaire periode de aansluiting van vrouwen bij staalkundige partijen. Uit de vergadering werd hulde ge bracht aan de krachtige wijze, waarop dr. Tacobs op 72-jarigen leeftijd nog haar stand punt heeft verdedigd. Hierna ontspon zich een langdurig debat over het hoofdbestuurs voorstel. De afd. Amsterdam meende, dat aannc - ming van het voorstel den dood betcekenl voor de Vereeniging van Staatsburgeressen. Men begeeft zich op een hellend vlak. Meer dere afgevaardigden konden zich eveneens riet met het voorstel vereenigen. Van ver schillende andere zijden werd het voorstel echter verdedigd. Van de bestuurstafel verklaarde mevrouw Mulder—Van der Graaff zich tegen het voor stel, dat echter door mevr. mr. Bakker—Nort nogmaals met warmte wordt verdedigd. De afgevaardigde van Amsterdam merkte nog op, dat een der hoofdbezwaren dier af- deeling ligt in het feit. dat aanneming van het voorstel een morcele dwingelandij is, om tot een politieke partij toe te treden. En daar voelt Amsterdam niet9 voor. Mevr. Jacobs beantwoordde de spreeksters, zij ontkende, dat men hier van dwang mag spreken. Ook de presidente merkte nog op, dal bij aanneming van het voorstel de afdee- lingen toch nog volkomen vrij blijven. Het voorstel werd daarna met groole meerder heid aangenomen. De afd. Amersfoort verdedigde vervolgens een voorstel, om over te gaan lot gedeeltelijke statutenwijziging, strekkende tot verandering van den naam der Vereeniging. Verder wenscht de afdeeling'toctreding van manlijke leden mogelijk te maken. De medewerking van mannelijke feministen mag niet om hun man-zijn worden teruggewezen. Het hoofdbestuur is van raeening. dat een naamsverandering op het oogenblik absoluut ongewenscht zou zijn. Na eenige ge<jachlenwisseling trok de af - deeling Amersfoort het voorstel in. Hierna werd het vóór en tegen van natio nale ontwapening besproken. Mevr. Mulderv. d. Graaff sprak voor na tionale ontwapening. Spr. achtte alle bewa pening uit den booze. Zij wees er op, hoe ieder jaar onze weermacht millioenen kóst, terwijl wij, als er oorlog komt, er toch "niets biee zuilen kunnen uitrichten. Spr. wees vervolgens op de jongste uitvin dingen ten dienst van het oorlogvoeren Zii behandelde daarbij den giflgassen-oorlog met zijn verschrikkelijke gevolgen. Spr. wekte ten slotte de vrouwen op, het streven naar nationale ontwapening te steu nen. Mevr. Cohen Tervaert sprak vervolgens te gen nationale ontwapening. Zij meende, dat het niet aangaat ons volk weerloos te maken zoolang er nog kans beslaat, dat wij zoo maar door anderen kunnen worden aangevallen. Wanneer er eens zoo'n oogenblik zou komen kunnen wij toch niet over ons heen laten loopen, dal zou tegen het algemeen mensche- lijk gevoel ingaan. Spr. Uitte haar verlrou - wen in de toekomst van den Volkenbond. Een geanimeerde gedachten wisseling over het onUvapeningsvraagstuk ontspon zich ver volgens, waaraan door vele afgevaardigden en verder door het Hoofdbestuurslid dr. Ja cobs werd deelgenomen. Na rondvraag werd de vergadering door de presidente gesloten. Fijnleos doodea van dieren. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereent ging tot Bescherming van Dieren heeft besloten tot het instellen van een commissie ter bestudecring van het vraagstuk van het pijnloos dooden van dieren. In die commis sie, die onder presidium zal staan van prof. dr. H. Remmelts, lid van het hoofdbestuur, werden voorts benoemd: dr. D. J. Coppers, Rijksveearts te Rotterdam; prof. dr. H. Ja cob, to Utrecht, en kapitein-paardenarts T. D. Sigling, te Breda. Bevordering van toerisme onder de arbeiders. De heer J. H. van Sluis, voorzitter der Vereeniging „'9 Zomers Buiten", schrijft* De Vereeniging ,,'s Zomers Buiten", die reeds een groote vacantie-inslellmg voor hand- en hoofd-arbeiders exploiteert, wil dezen winter trachten haar werk uit te breiden. Zij stelt zich voor, in verschillende streken van ons land tehuizen te huren of te bouwen, welke in hoofdzaak dienst moe ten doen als nachtverblijf voor toeristen. Het ligt in haar voornemen, deze gelegen heden op een dagmarsch afstand van elkaai te vestigen, ,,'s Zomers Buiten" denkt in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Arbciders-reisvereemging le bereiken, dal het toerisme onder de hand- en hoofdarbei ders in Nederland belangrijk zal worden bevorderd. De Vereeniging hoopt, dat in Nederland personen zullen worden gevonden, die met dit doel sympathiseeren en grond of een huisje daarvoor kosteloos of tegen geringe vergoeding daarvoor beschikbaar zullen willen stellen. Congres van de Alg. R.-K. Werkgevers* vereeniging. Gisteren is in Hotel „De Twee Steden" in Den Haag het Tweede Lustrumcongres ovc-r Welvaartspolitiek van de R.-IC. Werfc- gevcrsverceniging gehouden. Het gemeente bestuur was vertegenwoordigd door burge meester Patijn, terwijl verder verscheidene R.-K. Kamerleden onder de aanwezigen waren, o.a. oud-minister Aalberse en mgr. Nolens, en verder vertegenwoordigers van zusterorganisaties, leden van Regeerings- commissies, een deputatie van het Alg. Christelijk Verbond van Werkgevers in België en dr. Fonk, secretaris-generaal van de Handels- und Industrie Beiriile van de Duilsche Centrumpartij. Ook prof. Aenge- nenl woonde het congres bij, dat geopend werd door de,n voorzitter, den heer J. P. J. Asselbergs, met. een toespraak, waarin hij allen in warme bewoordingen het welkom toeriep. In de woorden, die hij tot mgr. dr. Nolens» richtte, zeide de Voorzitter, dal in de afgcloopen maanden mgr. Nolens- heeft kunnen ervaren met welk een onbeperkt vertrouwen het Katholieke volk op zijn inzicht in staatkundige zaken vertrouwt. Hij is in waarheid de personificatie van de eenheid vap het het Katholieke volk, on verschillig de maatschappelijke positie zij ner onderdeelen. Deze openingsrede van den heer Assel- bergs werd met luid applaus begroet. De herdenkingsrede werd vervolgens uitgesproken door den eere-voorzitter der A. R.-K. W.-V., professor L. van Aken. Deze rede, die vele malen door applaus wc-rd onderbroken, werd aan het slot luide toegejuichL Onder luid applaus werd op voorstel van het bestuur besloten telegrammen van hulde le zenden aan het Doorluchtig Episcopaat en H. M. de Koningin. De heer J. P. J. Asselbergs, Voorzitter van de Vereeniging, hield vervolgens een inleiding over „Het doel van het congres". Spreker herinnerde er aan, dat bijna twee jaar geleden de Algemeene R.-K. Werkge versvereniging in Den Haag een congres» hield, dat uitgroeide tot een machtigen roep om reconstructie in het bedrijfsleven. Als wij nu, zeide spreker, de balans op maken van hetgeen sedert het Reconstruc tie-congres is bereikt, dan mogen wij con- stateeren: le. dat in bet dienstjaar 1925 de Staats begroting sluitend zal zijn; 2e. dat hel tarief van invoerrechten is verhoogd van 5 op 8 pet.; 3e. aan de stijging der directe belastingen is een einde gekomen; zelfs werden reeds wetsvoorstellen ingediend, ten doel hébben- de deze te verminderen; Le. aan de werkverruiming werd bijzondere aandacht besteed, i.z. het geven van een zekere voorkeur aan de sigen industrie, zijn we nog wel niet voldaan; we zijn echter op den goeden weg; 5e. Meer en meer dringt het besef door, dat de industrie een zekere mate van vrij heid noodig heeft, ook al is men nog ni.et in alle deelen eens in welk opzicht die vrijheid moet worden toegepast en hoever ze moet gaan. De economische crisis is nog steeds niet voorbij, en nog altijd hebben we ten aan zien der welvaartspolitiek onvervulde wen schen, zooals: le. de invóering van retorsiemaatregelen in onze handelspolitiek; 2e. meer zekerheid 'in zake de regeling van arbeidstijd; 3e. verlaging der kosten van de over heidsdiensten Le. het in vlugger tempo en meer toe passen van verlaging van gemeentebelas tingen. Daarna kwaiVtan in behandeling de prae:. adviezen van mr. B. J M. van Spaendonrk over „De Nederlandsche handelspoliiiek in verband met de handelspolitiek van andere landen"' en van dr. L. G. Korlenhorsl over „Welvaartpolitiek als probleem van organi satie". De heer Van Spacndonck komt tot de vol gende conclusie: Een uitbouw onzer han delspolitiek is noodzakelijk in de navolgen de richting: I. Retorsie-mogelijkheid ter behartiging on-zer exporl-belangen en ter verdediging tegen willekeurige uilsluiting onze produc ten op ATcemde markten. II. „Safeguarding" dor Nederlandsche Industrie tegen abnormale concurrentie op de binnenlandsche maakt, tegen valuta- invloeden en dumping-politiek. Dr. L. G. Korlenhorsl komt i-n zijn prae- advies tot dc voLgende conclusies: I. Aan het Departement van Financiën wordt ccn economische afdeeling toege voegd, die in nauwere samenwerking met het gereorganiseerde departement van Ar beid, Handel en Nijverheid, de financieele politiek aan het wclvanrlprobleem zal kun nen toetsen II. Hel Departement van Waterstaat wordt als zoodanig opgeheven en als een technische diens! aan hel departement van Arbeid. Handel en Nijverheid toegevoegd. III. Alle bemoeienissen met de Wel- va-arlpoüliek worden aan één minister, n.l. dien van Arbeid, Handel en Nijverheid, toe vertrouwd. IV. De Directie van den Landbouw ver- krijgc een groölere zelfstandigheid, zoo mo gelijk onder een eigen minister, of zoo dit niet wenschelijk voorkomt, onder hel depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid als afzonderlijke Dienst. V. Er woTdt één zelfstandig Rijksbu reau voor Welvaartspolitiek ingesteld onder één directeur, (er beschikking van het hoofd van het gereorganiseerde departement van Arbeid, Handel en Nijvenheid. Dit Rijks bureau wordt terzijde gestaan door een commissie, ongeveer van gelijke samen stelling als de huidige commissie-Nolens. De laak van dit Rijksbureau zal zijn hel voorbereiden van bosluilen of het nemen van initiatief lot besluiten, waarvan de voorbereiding en uitvoering bij anderen berust; hel uit den weg ruimen van admi nistratieve belemmeringen en, indien het hiervoor noodig is, hel advisceren tot weis wijziging, hel adviseoren tot toepassing van wettelijke voorschriften ter bevorde ring der werkgelogerihcid enz. Dit Rijksbureau zal als regel de uitvoe ring van de maatregelen hierboven be doeld moeten overlaten aan anderen, b.v. aan de daartoe aangewezen af'deelingen der departementen. VI. Zoolang het sub I lot en met IV ge stelde zijn beslag niet heeft verkregen, worde het sub V bedoelde Rijksbureau ter beschikking gesteld van den min-ister-presh dent, het hoofd van het departement van Financiën. VII. Intusschen stelle de regeering een kleine commissie in, om de reorganisatie van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid in sludie te nemen De middagvergadering werd namens de Regeering bijgewoond door minister Kooien, die door den Voorzitter verwelkomd werd Spr. begroette eveneens den lieer Heringa, chef van de afdeel!ng Handel van het De partement van Arbeid. Bij de besprekingen over het prae-advies van mr. Van Spacn donck bleek vrijwel algemeene instemming met de conclusie daarvan. De heer Joseph Regout besprak o.a. hel wetsontwerp in zake de weeldebelasting. Spr. zeide, dat deze belasting onbillijk en voor een groot gedeelte ondoorvoert>aar is, hetgeen hij nader toelichtte. Evenwel heeft de Minister van de beswaren kennis geno men, zoodat de hoop gekoesterd mag wor den, dat met vertrouwen de toekomst loga- moet kan worden gezien en dit onheil zal worden afgewend. De heer Van der Bong echter deed zich kennen als tegenstander van protectie. Spr. die liet betreurde, dat zoo weinig handela ren lid van de Vereeniging zijn, zeide niet in te zien, dat protectie in het algemeen van belang zou zijn. Een koopman, zoo riep de heer Van der Borg uit, kan geen protec tionist zijn. Evengoed als apr. overtuigd Roomsch-Katlholïek is, zoo is spr. overtuigd vrijhandelaar. Protectie mag bovendien niet ingevoerd worden tegen de wenschen van het Nederlandsche volk. dat In meerderheid vrijhandel wil. Nog tal vam sprekers voerden het woord. Na°repliek vam den lieer Van Spaendonck werd het praeadvies van dr. Kortenfhorst besproken. Slechts enkele sprekers voerden hierover ihet woord, dae in het algemeen met instemming de conclusies bespraken. Nadat dr. Korlenhorsl de sprekers had be antwoord, werd het congres met de gebrui kelijke plichtplegingen gesloben. Tijdens den middag waren telegrammen van dank ingekomen, van H. M. de Ko ningin, en van het Episcopaat. De voorzit er van de Nederlandsche Werk gevers vereenigimgde, heer C. F. Stork, had een telegram gezonden, waarin 'hij de beste wensohen voor de jirbileerende vereeniging uitsprak. Hij sprak echter de hoop uit, d'at onze Nederlandsche hijverheid zich ook zonder bescherming staande zal houden, niet alleen, maar zroh onder leiding van de leden der A. R. K W. V. door eigen kracht ondanks de moeilijke omstandigheden ver der zal ontwikkelen, ter bevordering van de welvaart van ons land. Uit Frankfort aan de Main wordt ge meld, dat Prins Hendrik, op zijn terugreis uit Zwitserland, daar twee dagen vertoeft. Gistermiddag bood do Nederlandsche con sul-generaal aldaar, de heer A. M. Marckx, thee aan. Gisterochtend 'ib voor een verblijf van eenige dagen ten Paleize Het Loo uit Enge land aangekomen Lady May Cambridge, dochter van den graaf en de gravin van Athlone, nicht van H.M. de Koningin. Gisternamiddag te lialfvier bracht de Koningin-Moeder een bezoek aan de Gode- lindestichting aan den Huizerweg te Bus- sum. In 1026 zullen bij het wapen der cava lerie de lichtingen 1919 en 19*23 voor herha lingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. Bij de infanterie en de bereden artillerie worden in 1926 de lichtingen 1920, 1921 en 1923 voor herfialingsoefeiiingen onder de wapenen geroepen. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal Vrijdag 2 October niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. Be moord te Garoet. BATAVIA. 28 Sopt. (Aneta). De politie zoekt in zake dien moord le Garoct een Europeaan, wiens initialen overeenkomen met die, waarmede een brief geleekend was; op dzelfde wijze was ook een gedicht geteekend, waarin een zinspeling op den moord voorkwam, en dat gevonden werd in de kamer, waarin de moord was gepleegd. De moord verwekt in Australië sensatie, daar de echtgenoot van mevrouw Gamp- bel Malvie een bekende figuur in Sydney is. RECLAME. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tol het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen fOG5; in apotheken en drogistzaken. 41C6 Haarlemmermeer. De heer W. F. Hartman, voorheen le Haarlemmermeer, is benoemd tot onderwijzer aan de Holl.-Ja- vaansche school le Poerworedjo. Zaterdagavond hebben eenige bal dadige jongens een auto van den lieer M., •le Nieuwvcnnep, die tijdelijk op het erf van den caféhouder v. D.( aan den Kruis gebracht en de versnelling ingeschakeld, waardoor dé wagen direct in beweging kwam, met een flinke vaart .het erf afreed, eenige malen van den eenen kant naar den anderen leant van den weg slingerd& en daarna over den kop sloeg en in een sloot terecht kwam. De deerlijk gehaven.de auto wérd met takels weer op den wal getrokken. De polilie werd met hel gevaarlijk bedrijf van de kwajongens in kennis gesteld. Hillegom. De walerleidingcommissie maakt bekend, dat thans met het leveren van water, begonnen zal worden. Wie nog niet aangesloten is, wordt door de commissie aangespoord zijn woning voor de aansluiting t? laten inrichten. Het bedrijf is in werking gesteld zonder eenig officieel of feestelijk vertoon. Wel is hier jaren achtereen een Tuinbouwwinlercursus gehouden, maar toch kon de deelneming grooler zijn, vooral daar de lessen in het winterhalfjaar worden ge geven in de avonduren na den werktijd Bloemisten en kweekers, wier zoons niet de Tuinbouwschool te Lisse bezoeken, dur ven wij met gerustheid deze avondlessen aanbevelen; niet alleen voor hun eigen zoons, maar ook voor jongelieden, bij hen in het bedrijf werkzaam. De leerlingen, die deze lessen volgen, worden op eenvoudige en aanschouwelijke wijze onderricht, zoo wel in de practijk als m do theorie van het bloembollen vak. De meest actueele onder werpen uit het bedrijf, zooals het voort- kweeken der bollen, de plantenziekten en en hun bestrijding, de bemestingsleer, enz., worden er uitvoerig besproken. De cursus duurt twee winterhalfjaren. Reeds in het eerste halfjaar wordt naast het onderwijs in de theoretische vakken (scheikunde, natuur- en plantkunde) een begin gemaakt met de behandeling der bloembollencultuur. In het tweede winter halfjaar wordt op do verkregen kennis voortgebouwd en komen naast de bloembol lencultuur aan de beurt: de ziekten der bol gewassen. kennis van den grond en be mestingsleer, bij welk laatste vak het ge bruik der kunstmeststoffen wordt besproken. Het volgen van een Tuinbouwcursus is voor den jongen bloemist-werkgever of werk nemer van groot belang: het verbetert het theoretisch inzicht in het vak en verhoogt ongetwijfeld zijn belangstelling voor alles, wat de bloembollencultuur betreft. Katwijk-aan-den-Rijn. Niet Vrijdag 2 October, zooa'ls abusievelijk is vermeld, maar Donderdag 1 October a.s., herdenkt dr. Hueting den dag, dat hij zich voor 25 jaar in Katwijk vestigde. De jubilaris werd geboren le Zutphen in 1870, alwaar hij de lagere school bezocht en later de H.B.S. In Amsterdam voltooicc hij zijn studiën aan de Gemeentelijke Uni versiteit in 't jaar 189L. Nadien vestigde hij zich in 't Zand, gemeente Zijpe (N.-H.), welke plaats hij in 1900 verwisselde mei Katwijk. Vijf en twintig jaren heeft hij hier ge- ajbeid en zich vele vrienden verworven. Ondanks zijn drukke praktijk weet hij nog tijd te vinden om in vele vercenigingen te veel om op te noemen een werkzaam aandeel te nemen. Geen wonder, dat zijn vele patiënten en vrienden hebben gemeend ■den.dag niet onopgemerkt-te- laten voorbij gaan, al zou dit naar den wensch van den jubilaris geweest zijn; Zij wenschen dien dag tot een feestdag te makeD Kunnen de fecstplannen niet meege'»kï worden, toch incencn wij le mogen meden, dat er des middags van twee lot halfvijf en dos avonds van zeven lot half negen in het doktershuis gelegenheid is', den jubilaii® te felicitceren. Wij veronderstelIen. dat ve len daarvan een dankbaar gebruik zullen maken. Katwijk-aan-Zee. Aan den-afslag van haring werden gisteren aangebracht en ge noteerd: L7 kantjes Engelse he sleurharing (Schotsche) f33.55—f,3U5 13 kantjes volle haring (idem) f 31.75—f 37.50 10 kantjes makreel (20—f33; 8G kantje* maatjesharing en ylc haring (Noord) I 27.95 —f28.30, L kantje* maatjesharing (Zuid) f32 05; 6 kantjes yle haring f 20.70; 3 kantjes 3lukken f 12. Alle prijzen gerekend per kantje. Van do haringvisscherij kwamen te IJmuiden binnen, doch niet aan de markt: 27 Sept. de loggers KW G1 met 130 kantjes steur-, 100 kantjes volle-, 30 kantje* maat jesharing; KW 143 met 266 kantjes volle-, 14 kantjes IJle-, 12.kantjes maatjesharing; KW 04 met 114 kantjes volle-, 30 kantjes maatjes-, 30 kantjes IJleharing. 28 Sept. de loggers: KW 138 mot 67 kantjes volle-, 26 kantjes maatjes-, 6 kantjes IJleharing eo KW 149 met 207 kantjes volle-, 22 kantjes maantjes- en 5 kantjes IJle haring. Noordwijk. Loop der bevolking. Aan gekomen personen. A. .Schrijver, verpleeg ster, Ermolo, Dr. Mr. W. v. d. Borghstich- ting C. M. M. van de Kamp (geli. met J. H. J. do Groot), Sasseulieim, N. Zeeweg 2 K. en D. Lensen, kantoorbediende, Ambt-Hardenberg, Z. Boulevard 37 M. A. Ebeling Koning, verpleegster, Zwitser land, Voorstraat 54a Mevr. J. A. Middon- dorp en fam./onder, Oegstgeest, Z. Boule vard 20 C. M. Martijn, huishoudster, Lei den, N. Barnhoornweg 22 F. J. J. Moerel» zonder, Utrecht, Voorstraat 26 J. Paauw arbeider, Rijnsburg, v. Limburg Sbirumstr.- 12 C. Plug en fam., los arbeider, Ame rika, Zandvoortschestr. 17. Vertrokken personen. G. F. A. Romcyn, slagersknecht, Voorburg, Wcateindo 30 M. M. J. Leyssen, zonder, Arnhem, Hord- meistraat 59 W. Kooreman, winkelier, Amstelveen, Julianapark 7 T. Kooistra, dienstbode, Amsterdam, Bestevaerstraat 152 huis Roemers en fam., Off. v, Gezondheid Velp, Larenoteinschelaan 17 O. Th. Straathof, arbeider, Voorhout, p. a. D. van llijn J. C. Weerdcnburg, religieus©, Schinveld. Noordwijk-Binnen. Hedenmorgen kwam ccn vrachtauto van schipper Van der M. al hier vanuit de richting Wilhelminaatroat de Molenstraat inrijden. Tengevolge van een de-< fect aan de stuurinrichting week dc auto naar rechts uit' en kwam terecht in het sigarenma gazijn van den heer S. aldaar. De deur en een stuk van den gevel werden er finaal, uit gerukt. Een grooto scheur bevindt zich in den gevel. De auto werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Noordwijk aan Zee. Ds. J. Vermeulen, Herv. pred. alhier, ontving een beroep naar de Ned.-Herv. Kerk van Groningen. Zondagavond werd, vermoedelijk door enkele jongens, een ruil ingedrukt van het wachtlokaal der Electr. Tram aan heb eind station alhier. Naar we vernemen zijn de daders bekend. Zaterdagmorgen sloeg de bliksem in 'oi telephoonpaal van de Kustwacht in do Noordduinen. Dc paal werd totaal ver splinterd. Rijnsburg. De prijs van do volle melk il alhier met een cent per liter verhoogd. Do prijs i* thans 18 ct. per liter. De bloemkoolprijzen waren gisteren weder aanmerkelijk hoogcr dan vorige week Waar toen de gemiddelde prijs slechts f 10 per 100 bedroeg, werden vandaag weer prij zen van f 17 gemaakt Sassenheim. De Rijksstraatweg van Oude Post tot even voorbij huize Sassem zal, bij wijze van proef, worden gcasphalleerd. Ingaande L October zal de Zondagsbe- slelling bij het postkantoor worden opgehe ven. Er is evenwel gelegenheid van 8—91/* uur v.m. alle correspondentie kosteloos af to halen. Loop der bevolking Ingeschreven: mej. G. v. Buijen, van Oegslgeest. J. Klein van Haarlemmermeer. Mej M. J. v. d. Burg van Oegstgecst. A. v. Wateringe van Oegstgcest. Mej II. Cornel van Boxmeer^ C. T. Langelaan, van Boxmeer Vertrokken: mej J. M Wiiteman naar Hil legom. Valkenburg. B ur g. Stand. Ge trouwd: A. Oosterlec Jr. en P. de Rijke» beiden alhier. Voorschoten. Om verwarring le voorko men, verzoekt men ons lo melden dat de gift voor de zending van f 100, waarvan voor enkele dagen melding werd gemaakt, niet werd bezorgd aan de pastorie dor Ned. Herv. Gem., maar werd gevonden in.een collecte-» zak, na den kerkdienst. Door een verkeerde mcdodccling werd dit bericht aldu3 geplaatst Wassenaar. Evenals in enkele ander® gemeenten zal ook hier een collecte worden gehouden voor het kinderhuis „Voordorp" le Leiderdorp. Waar het hier geldt de opvoeding van het verwaarloosde kind, rekenen we op. ieders milddadigheid. De collecte (zie adver tentie) wordt hartelijk aanbevolen door ds. AL A. Dönsselmann. Ned. Ilerv. pred. le deze* plaatse. Zoeterwoude. De heer A. den Haan, hoofd der openbare lagere school op het Dorp, is benoemd tot hoofd der Hervormd® School te Sasscnheim. Tijdens het onweder Zaterdagavond i® dé bliksem geslagen op den toren der Ned, Herv. kerk alhier. Schade werd niet veroor*: zaakt.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9