Ballontocht 3 Oct. a.s. den bekenden Nederlandschen Luchtschipper den Heer POTTUM, No. 20108. DINSDAG 29 SEPTEMBER Anno 1925. Zo.ia Officieele Kennisnevinq. STADSNIEUWS. VOOR DEZEH TOCHT VAN die op 3 Oct. met zijn Ballon een vrije opstijging zal maken voor ons Blad, zulks in overleg en samenwer king met het Bestuur der 3-0ctober-Vereeniging, hebben zich reeds vele liefhebbers aangegeven Wij herinneren er aan dat VÓÓr 1 October aanmelding moet plaatsheb ben, terwijl 1 Oct. 12 uur 'S middags te onzen kantore ten overstaan der zich aangemeld hebbende „lucht- vaarders" bij loting zal worden uitgemaakt, wie de gelukkige zal zijn. Voor de bijzondere reclame met prijzen volgen nog nadere mededeelingen. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD F RIJS DER AJD VERTE NTIEN: 30, Cis. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Adverleutiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No, 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per B maanden f 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 1 2.35 portokosten. „0.18. Mt nummer bectaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel, Fischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.15f 0.25, SCHOL a f 0.19—f0.40, GEH. KABELJAUW a f 0.26 per pond, VOLLE en INMAAKHA- RING a f 0.08 per stuk. N C. DE GIJSELAAR. Burgem Leiden, 29 Sept. 1925. -4214 Voor Borculo. Na aftrek der onkosten noteerde de Leid- sche H.B.S.-vereeniging „Emtégéës" met haar liefdadigheidsuitvoering voor Borculo op 26 September j.l. een batig saldo van f 202.65, waarvan f 176,65 afgedragen wordt aan het plaatselijk stormramp-comité te Leiden en f 26 aan de Hoofdcentrale voor Duitsche Va- cantiekinderen in Nederland, welke dit' be drag eveneens aan Borculo zal storten met het verdere geld samen, door de totale verlo ting opgebracht. Concertavond Volksgebouw. Voor ©en lot in alle hoekjes bezette concertzaal van het Volksgebouw gaf gisteravond het duo-Rotowsky een viobl- en piano-recital De voorzitter van de Centrale Commissi© voor Arbeiders-ontwikkeling, de heer Tjalsma, deelde, na eerst allen welkom heeten te hebben, mede, dat deze avond te beschouwen was als iels buitengewoons. Immens het seizoen 1924'25 is voor bo venstaande Commisie reeds geruimen tijd beëindigd, terwijl het nieuwe seizoen eerst den 19den der volgende maand zijn intrede doet. Dat wij, aldus spr., den Leidenaars dezen &vond nog kunnen aanbieden, danken wi] aan den hoer Rolowsky, die zich geheel belangloos beschikbaar stelde om u van ajn kunst te doen genieten. Het bestuur heeft gemeend dat aanbod met beide handen te moeten aanvaarden en bet brengt hiervoor het echtpaar Ro- towsky oprechten dank. Hiena verkreeg de heer Rotowsky het woord, die zich al spoedig ontpopte als een idealist in den waren zin van het woord., die zich met zijn vrouw als levensdoel heeft gesteld het brengen van muziek in iedere huiskamer. Gedragen door zijn ontzaglijk groote liefde voor muziek, wist hij een deel van deze liefde ook op zijn gehoor over te brengen, dal in diepte stilte genoot van de heerlijke tonen, die de musicus tot in hart en nieren aan zijn instrument, de viool, wist te ontloken, daarbij op de piano be geleid door zijn echtgenoote. Het aantrekkelijke programma groo- tsndeels bestaande uit klassieke muziek maar meer nog de volkomen overgave, groote toewijding en bezieling, die de heer Rolowsky in zijn spel wist te leggen, maak te het optreden van dit muzikale echtpaar tot een groot succes. Ook in de vlotte recitals wist de heer Rotowsky de juiste snaar in zijn auditorium - te treffen, zoodat de tijd omvloog en allen verwonderd op hun horloges keken, toen de heer Rotowsky om circa halfelf het einde aankondigde van dezen genoeglijken avond. De heer Tjalsma dankte het kunstzinnige echtpaar voor zijn heerlijke muziek, waar mede alle aanwezigen door een spontaan, gul applaus instemden. Tot slot werd nog door alle aanwezigen staande een couplet van de „Internationale" gezongen. Rest ons- nog te vermelden, dat mevrouw Rotowsky een prachtigen boquet rozen in ontvangst had te nemen; een bloemenhulde, die haar alleszins toekwam voor haar be schaafd accompagnement. Ter benoeming van een tijdelijk leerares in de oude talen aan het gym nasium le Amsterdam draigen B. en W. al daar voor mej. M. A. Koops, alliier. Gnze stadgenoot de heer A. van den Berg is benoemd tot onderwijzer aan de openbare 'a.gere school te Oudenhoorn (Z.-H.). De voorbereidende maatregelen voor de 3-Octoberfeestelijkheden op het Schutters veld zijn reeds in vollen gang. In den loop van de vorige week werd reeds het houten hek aangebracht, dat het gereserveerde ter rein van het voor niet-leden toegankelijke gedeelte afscheidt. Daar de grond niet in slaat bleek het overtollige regenwater der laatste dagen te verwerken heeft men dwars door het Schuttersveld geulen gegraven om zoo doende dit water te loozen. Mocht het weer zich in de eerstkomende dagen goed houden, dan bestaat er alle hoop, dat het terrein op Zaterdag in behoorlijke conditie is. In en bij den Rijnsburgersingel liggen weer tal van kermisschuiten in afwachting van het oogenblik, dat met den opbouw van de verschillende tenten en „établissementen" iéen aanvang kan worden gemaakt. DE DIRECTIE Gistermiddag omstreeks vijf uur had op den ihoek vaai Korevaarslraa/t en Steen- schuur een aanrijding plaats tusschen den wielrijder A.- van W. en een vrachtauto, be stuurd door J. v. H. te Alfen aan den Rijn. Van W. kwam daarbij te vallen en kwam onder de auto terecht. Binnengedragen bij de tnsc uit fabriek „Nutrix" bleek, dat hij er met eenige ontvellingen aan zijn rechter been nog bijzonder goed goed af gekomen was. Na door dr. Driessen verbonden te zijn, werd hij per auto van den E. H. D. naar zijn woning overgebracht. Gisteravond omstreeks halfelf is op den Haaigweg nabij de grens dier gemeente een luxe-auto, bestuurd door H. W. M. uit Delft, waarin een viertal studenten zat, te gen een boom gereden, waardoor de vooras en d'e chas9isibalk danig werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak was, dat de bestuurder verblind werd door het felle licht van een uit de tegenover gestelde riohting komende auto en daardoor het stuur kwijt raakte met voor- meldgevolg. De bestuurder bleek bovendien niet in bezit te zijn van een rij- en num- meihewijs, zoodat hij zich daarvoor nog zal hebben te verantwoorden. De auto is naar het „Motorhuis" aan den Stationsweg ter reparatie vervoerd. Doordat de bestuurder van een au to ch aosïs W. A. van B. genoodzaakt was voor een andere auto naar links uit te wijken en daardoor in het uitzicht op den weg be lemmerd werd, geraakte gistermiddag de wielrijder H. C. W. op den kruising van Morsohsingel en Stationsweg met het voor wiel van zijn fiets onder het Chassis, waar door ddt wiel totaal vernield twerd. Den 3den October a.s. hoopt mej. M. Penseel geb. Boezie, den dag te herdenken, dat zij door de desbetreffende Commissie van de 3 Oct.-Vereeniging 25 jaar geleden werd aangesteld voor de uitreiking van haring en wittebrood. Bij de firma Hasselman en Pander, Breestraat 146 is momenteel een afbeelding tentoongesteld van het beroemde muziek corps Goulmy en Baar, dat op a.s. Zaterdag ook mededoet in den reclame-optooht. De photo, ter grootte van 3 bij 1.75 Meter geeft een goed denkbeeld van de sterkte van het corps en leent zich in het bijzonder er toe om vast te wennen aan den koddig- dikken Tamböer-Maitre, die door zijn om vang en schitterend uniform zeker aller aandacht zal trekken. De afbeelding, gedrapeerd met en geflan keerd door tal van tapijten komt in dit kleurrijke milieu goed tot haar recht. Men schrijft ons: Gister- avond werd door de politie van Noordwij- kerhout naar Noord wijk-Biimen overge bracht en in voorloopige bewaring ingeslo ten N. D., los werkman te Noordwijkerhout, verdacht van bloembollen diefstal, en P. M., bakker en wethouder te Noordwijker hout, verdacht van heling van deze gestolen bloembollen. De maatregel werd genomen aangezien te Noordwijkerhout geen gewaar borgde insluiting kon geschieden. Zondagmiddag had een be- woonsler van een huis aan den Coolsingel te Rotterdam een oogenhlik haar woning verlaten. Een uur later keerde zij daarin te rug en bemerkte toen, dat tijdens haar af wezigheid ongewone bezoekers in haar wo ning waren geweest. Er was niets verbro ken en niets overhoop gehaald, doch uit een kast in een slaapkamer waren verschil lende gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van ruim f 3000 gestolen. Daar onder bevond zich een groote briljanten broche en een zilveren tasoh, een gouden ketting en een gouden sigarettenkoker van f 600 waarde. Bovendien is uit een kast ren bedrag van ongeveer f 1000 in ccontamlen gestolen. Van de daders geen spoor. Te IJ muiden zijn Zondag drie ongevallen met doodelijken afloop voorgekomen. De 46-jarige polderwerker C. is des nachts op hel terrein van den sluis bouw onder een zandtrein geraakt en ver morzeld. De man was weduwnaar en af komstig uit Breda. Ben andere polderwer ker, W., viel van de groote schutsluis en verdronk. Deze man was 26 jaar oud, af komstig vain Hilvarenbeek, gehuwd en laat een vrouw en drie kinderen achter. In bei de gevallen was de alcohol niet vreemd aan het ongeluk. Het derde ongeval gebeurde des morgens op de brug naar het havensta tion. De 6-jarige J. W. klom in een lan taarnpaal, viel daaruit en kwam met het hoofd op de steenen terecht. Hevig bloedend werd het jongetje bij een dokter binnenge bracht, waar hij spoedig overleed. Te Amsterdam is in een a 1- gemeene vergadering van de Amslerdara- sche bakkerij in haar geheel, waar ruim 200 bakkerspatroons aanwezig waren, met alge m een e stemmen besloten het geven van Paaschbrood, in welken vorm ook, als toe gift af te schaffen bij de enkele bakkers in de volksbuurten, bij wie het nog bestond, en.niet in te voeren bij die bakkers, die daarvoor nog geen kaartjes gaven of ver kochten. Mej. H. R., te Amersfoort, die voorgaf, verpleegster te zijn, had zich met een eenvoudigen boerenjongen uit Spijk, bij Gonkum, drie als milicien te Amersfoort diende, verloofd. Zij wi9t vain den milicien en diens stiefvader H. te Spijk herhaaldelijk geld los te krijgen, lot een een bedrag van eenige honderden guldens. Dit geld had zij, naar zij zei, voor verpleging, enz. noodig. Het is nu gebleken, dat mej. R. geen ver pleegster is, gehuwd is en drie kinderen heeft; zij is te Losser (O.), haar vroegere woonplaats, opgespoord en door de Rijkspo litie naar Dordrecht, ter beschikking van den officier van justitie, overgebracht Uit W ij k-b ij-D uurstedemeldt men: Het water in Rijn en Lek is thans zoo laag, dat er geen water meer door de sluis "van den Krommen Rijn kan vloeien, zoodat deze leeg stroomt Te Helde n-P anningen ie Zondagavond bij een twist dé landbouwer W. J. onverhoeds door vier messteken ern stig verwond. De vermoedelijke dader, de 18-jarige J. J., werd des nachts door dé marechaussee van zijn bed gelicht en in arrest genomen. Hij heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Te Zoutelande is een in verregaanden staat van ontbinding verkee- rend lijk van een man aangespoeld. Op een der armen van het lijk slaat Doris geta- toueerd. Verkeersongevallen. De heer T. ten Brink, varkenshandel aar te As sen, reed gisteren met zijn auto tusschen' Hooghalen en het Oranjekanaal. Nadat hij een signaal had gegeven, stak een fietsrij der, de stukadoor J. Bloembergen, uit Assen, den weg overhij werd door den auto over reden en was onmiddellijk gedood. Tusschen Westerbork en Bedien heeft Zondagavond een botsing plaats gevonden tusschen een motorfiets en een dorschma- chine. De motorrijder J, P. en de duo-rijder M. W. kwamen onder de paarden en wer den ernstig gewond opgenomen. P. tiop een dubbele kaakfractuur op en is in bet zie kenhuis te Assen opgenomen. In de week van 14 lol 19 September bedroeg het uitgaande luchtver voer uit Nederland 43 K.G. briefpost, 82 K.G. pakketpost, 3907 K.G. goederen, 153 passagiers, waarvan 46 in transito-verkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend luchtvervoer 90 K.G. briefpost, 166 K.G. pakketpost, 4176 K.G. goederen en 145 passagiers, waairvan 4-5 iin transito-ver keer. Gezond. „Dat varkens- liok staat te dicht bij het woonhuis," zei het lid van de gezondheidscommissie; „dat is ongezond." „Och kom, meneer," antwoordde de boerin, „het slaat ex al twaalf jaar en er is nog nooit een varken in doodgegaan." Alphen. Ingekomen en vertrokken per sonen. Ingekomen van- Pijnacker J. Koet sier, 's Molenaarsbuurt 7 Van Aarden- burg Ja. J. de Muynk, Raadhuisstraat 118 Uit Amsterdam Ja. M. v. Engelen, P.H.- straat 144 Uit Den Haag D. C. Verweij, Oranjestraat 27 Uit Vlaardingen, Tje Heida, Hooftstr. 135 Uit Woerden J. A. van Niekerk, Lindenhovenstraat 8 en C. M. Ruijs id. Uit Nijmegen C. van 't Riet. Dorpstraat 34 Uit Zwammerdam A. I Haraoen, Gouwsluischeweg 45 Uit Voor burg P. G. Drijver, O.-II.weg 96. Vertrokken: K. van Egmond naar Wou- brugge W. J. Bantjes en gezin naar Am sterdam Ca. v. Laken naar Wou- brugge Aa. G. Henry naar Amsterdam J Munnik en gezin naar Leideg H. G. Hasken naar Zeist Ha. J. W. Lovink, naar i Den Haag J. Florijn naar Leiden Ga- Th. Overes naar Voorschoten D. Taberne? naar Den Haag. De bloempjesverkoop ten bate van het „Santos"-fonds, ter bestrijding der tubercu lose, gisteren in deze gemeente gehouden, heelt opgebracht f230.14. Bodegraven. De raad dezer gemeente vergadert Donderdagmiddag, te 2 uur. Waddinxveen. Burgerl. Stand. Geboren: Willemijntje, d. v. F. Vink en M. J. Wischmeijer. Marina, d. v. A van Es en J. Meiderwijk. Cornelis, z. v. K. Langen- berg en J. Bosch. Pietertje, d. v. M. J. Plak en J. H. Scheijgrond. Overleden: Pieter van Reeuwijk, oud 55 j. Feitje Stam, oud 79 jaren. Cornelis Breedijk, oud 10 jaren. Hermina Helena Goor, oud 8 jaren, Gevonden voorwerpen. Een sleutelbos en een bedrag ad f 3.20 aan geld. Inlichtin gen ter secretarie. Naar wij vernemen, is aan de afdeeling Waddinxveen van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies alhier vergunning verleend om op 30 Sept. a.s. een „Vlaggetjesdag" te organiseeren ten bate van het hoofdbestuur eii de plaatselijke afdeeling van dat Genootschap. De bielencampagne is in onze gemeente reeds in vollen gang. Wij vernemen dat men mag verwachten dat de bieten een goed be schot zullen opleveren. Ds. Veder maakte van den kansel be kend, dat er twaalf aandeelen van tien gul den geschonken waren voor de nieuwe kerk. Hij wenschte dat dit voorbeeld navolging mocht vinden. Lisse. Gemeenteraad. Voorzitter burgemeester Eénhuis. Afwe zig de heeren Verduyn, Sobels en Van Kcs- teren. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Aan de orde komt een voorstel van 13. en W. en de Grondcommissie, om aan W. itoodenburg te Haarlemmermeer een per ceel bouwterrein te verkoopen van hot perceel Lisse, kadastraal bekend in sectie D. No. 2611^ gelegen langs de Kanaalstraat, voor den prijs van f 3 per M2.f groot te sa men 472% M2. Z. h. s. alzoo besloten. De heer Sobels komt ter vergadering. Vervolgens komt ter tafel een voorstel tot benoeming van een directeur van het Gas- en Waterleidingbedrijf dezer gemeen te. No. 1. D. H. Tolle, directeur van het Gasbedrijf te Bolsward. No. 2. H. J. de Groot, directeur van het Gasbedrijf te Vaals. No. 3. Chr. Kok, directeur van het Gasbedrijf te Klundert. No. 1 de heer D. H. Tolle werd met op één na algemeene stemmen benoemd. De heer Segers bracht een woord van6 dank aan de Gascommissie, voor het vele werk daaraan verbonden, en is overtuigd, dat de beste is gekozen uit de sollicitanten. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een gcldleening van f 18000 met de Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisse en Omstreken had een goed onthaal. Z.hs. werd daartoe besloten. BINNENLAND. De Benrs der Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur blijft te Haarlem gevestigd. Congres van de Alg. R.-K. Werkgevers- vereeniging. Mr. Zimmermann gonverneai-geneiaal van Ned.-Indië? BUITENLAND. Ook de zittingen van den Volkenbond* raad zijn gesloten. Nadere berichten over de komende Veiligheidspact-conferentie in Locarno. Maarschalk Lyantey neemt ontslag. Tsjitsjerin komt na zijn bezoek te War schau te Berlijn. Het congres der Labonrpartij te Liver pool geopend. Ook het voorstel van B. en W., om aan de Bijzondere Schoolbesturen in deze gemeen te de kosten uit te betalen, bedoeld in ar tikel 101, 8e lid, der L.O wet 1920 had een goed gehoor. De heer Segers zag gaarne in de toe- kemst wat meer gelijke verdeeling, opdat de gemeente bij een eindafrekening niet voor al te groote uitgavèn komt te staan. De Voorz. antwoordt daarop dat de prac- tijk nu een en ander heeft geleerd, zoodat heb in de toekomst, zoo nauw mogelijk kan worden berekend. Comptabiliteitsbesluiten. Besloten werd tot eerf wijziging voor den dienst 1925 in ontvangsten en uitgaven groot f5G014.53. Alsdan kwam aan do orde voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening over het dienstjaar 1924, met een batig saldo in den gewonen dienst van f 439-19.52Vf» en een dito in den kapitaaldienst van f 92G5.39. Ingekomen was de goedkeuring van Ged. Stalen van het besluit om de vergaderingen van den Baa_d met gebed te openen en den aankoop van een stukje grond van den heer J. Damen, voor een opslagplaats voor vuil nis aan de Voortlaan. Een teekening komt ter tafel van het nieuwe rioolstelsel. Rondvraag. De heer C. Schrama zegt dat het in de Wagenstraat in dezen zomer zoo'n ondragelijke lucht was vaak. Uit een onderzoek was hem gebleken, dat afgekeurde beesten van noodslachtingen niet spoedig genoeg werden opgeruimd. Zelfs is het voorgekomen dat een afgekeur de koe, daar 4 dagen heeft gelegen. De Voorz. zal hierover met den heer Kraak en de gemeente-opzichter spreken. De heer Sobels vraagt of het niet moge lijk is, dat bij eventueelen bouw van hui zen, een deskundig advies wordt gevraagd over den stijl van den bouw. Spr. heeft het oog op de huizen op den Zuidhoek, waar allerhande modellen van huizen zijn ge bouwd. Zoo'n advies verhoogd toch de kos ten niet. Spr. hoopt, waar nu aan de an dere zijde van het dorp wordt gebouwd, dat daar eenige rekening mede zal worden ge houden. De heer Langeveld zegt, dat dit gemak kelijk zal gaan, zonder wijziging van de bouwverordening. Daarin zal toch moeten worden vastgelegd dat toestemming, tot den bouw zal worden gegeven, nadat de teeke ning door B. en W. goed zal zijn gekeerd. De heer Kuipers wijst op de onverant woordelijkheid, dat er 's nachts maar één man in de gasfabriek aanwezig is. Waar die menschen aldaar hun dienst verrichten, hebben wij hun toch zooveel mogelijk te waarborgen voor gevaren De Voorz. antwoordt daarop, dat met de ovens, zooals die hier zijn gebouwd, hoege naamd geen gevaar bestaat. Spr. zal in verband hiermede een advies afwachten van den nieuw benoemden directeur. Vervolgens vraagt de heer Kuipers zoo spoedig mogelijk opruiming van de mod derpoel in de Kanaalstraat. Dit wacht op de nieuwe riolecring aldus de voorzitter. Tenslotte wijst de heer Kui pers nog op den onhoudbaren toestand op de scheiding tusschen de Van «Ier Veld- straat en Meer- en Houtstraat. Wethouder Tromp geeft te kennen daar vrijwel niets aan te kunnen doon. De oorzaak is alleen ïe vinden bij de bewoners. Die gooien daar maar van alles neer. Het is dus hun eigen schuld. Als laatst spreker zegt de heer Segers dat hij het zeer op prijs zal stellen, dat de voorzitter als hoofd van de politie die maat regelen zal nemen, met deze kermis dat de rust en de goede orde in de gemeente niet zal worden verstoord. De raad, aldus do spr., kan daar niets aan doen, maar u als hoofd der politie kunt daar voor waken cn daar reken ik op. De Voorz. geeft daarop te kennen, dat de rust en de goede orde in het dorp niet behoeft gestoord te worden, daar alles plaats heeft op het terrein. Niets meer aan de orde zijnde, sluit d® Voorzitter de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1