No. 20106. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 September Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. De zetel van „Bloembollencultuur". 'Nu alle afdeolingen der Algemeene Ver- eanigmg voor Bloembollencultuur zich heb ban uitgesproken over het voorstel van het hoofdbestuur ora de buitenplaats „Spaaren Hout", te Heemstede, in te richten tot zetel der Vereeniging, meenen wij met vrij veel zekerheid te kunnen mededeelen, dat Maan dag op de algemeene vergadering te Haar lem zal worden besloten tot aanneming. De oppositie van HiHegom heeft wel vele aanhangers gevonden, maar voor zoover wij kunnen nagaan, zal het niet voldoende zijn om het voorstel van het hoofdbestuur te doen vallen. Aannemende, dat HiHegom den steun heeft van Lisse, Noordwijk, Noordiwijkerhout, Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout en Voorschoten, en zelfs rekenen de op Warmond en Wassenaar, hetgeen ons niet bekend is, dan komen wij op een to taal van 56 stemmen, terwijl alle afdeelin- gen te zamen 175 stemmen uitbrengen. Het resultaat dor stemming staat o. i. dus bij voorbaat al vast. Zeer benieuwd zijn wij overigens naar de houding van den Bond van Bloembollenhandelaren en van diverse opposilie-afdeelingen, in geval „Spaar- en Hout" als zetel wordt aangenomen. Zal het dan tot scheuring komen? Bestrijding bioscoopgevaren. Ingediend is een nota van wijzigingen betreffende het ontwerp tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de ccoop. Hierbij wordt teruggenomen de nota van Wijzigingen van 20 September 1923, aange zien het in het eerste ontwerp bij amende- mènt gebrachte stelsel van éénvormige re geling voor personen beneden 18 jaar dient te worden gehandhaafd. Voorgesteld wordt art. 4 te lezen als Volgt: ,,Bij verordening kan de Gemeenteraad onder Onze goedkeuring bepalen, dat ver gunningen als bedoeld in art. 1 slechts met inachtneming van de in de verordening ge stelde voorschriften zullen worden ver leend." De artikelen 10, 20, 2de en 3de lid, 26 fcn 27 worden teruggenomen. Aan artikel 9 wordt een tweede lid toe gevoegd, volgens hetwelk een bezitter van een vergunning bij het later opleggen van nieuwe voorwaarden binnen één maand bij (led. Staten in beroep Han komen, op welk beroep Ged. Staten binnen 2 maanden na den dag waarop de voorziening is gevraagd, éen beslissing nemen. Voorts wordt nog een aantal redactiewij zigingen voorgesteld. De salarissen van het Rijkspersoneel. Het bestuur van het comité van neutraal Overheidspersoneel, in spoedvergadering bijeengekomen ter bespreking van do resul taten van het gevoerde overleg in de ver gadering van de centrale commissie voor ^oorganieoord overleg in ambtenarenzaken op 23 dezer, betreffende de tegemoetko ming aan het Rijkspersoneel voor 1929. Algemeen was het bestuur van oordeel, dat de wijze, waarop de Regeering het pet- jfonsel wil te gemoet komen, onvoldoende iö. Het bestuur kon volkomen accocrd gaan mot de houding der vertegenwoordigers Van het comité in de centrale commissie. Na uitvoerige besprekingen bepaalde het bestuur zijn houding ten opzichte van deze voor de ambtenaren zoo belangrijke kwes tie en stelde het maatregelen vast, welke, zpo de omstandigheden dit gebieden, voor Uitvoering vatbaar zijn. JurgensVan Oss. Door den heer A. M. van Oss, in Den Haag, is een tweede Open Brief gericht aan het bestuur der N. V. Anton Jurgens' Vereenigde Fabrieken, te Nijmegen. Uitvoerig gaat de schr. nog eens de kwesties van de balans van 1921 en de her- taxaties na. De heer Van Oss schrijft dan: Gij beweert, dat de balans over 1921 niet onjuist, niet geflatteerd is; welnu, dan Vraag ik uwe aandacht voor het volgende uittreksel uit een Brief, dien niemand min der dan de heer W. Westerman, d.d. 17 De cember 1921 tot uwen heer Anton Jurgens richtte ,,Ik heb gistermorgen een lang onder houd met den heer T. M.... gehad, die zoo- als de heer H... u reeds schreef, dezer da gen te Nijmegen was. Het doel van mijn bezoek bij dén heer T. AL... was, hem te overtuigen van de noodzakelijkheid het in terim-dividend op 1 Februari niet te pas- seeren. Ik voor mij zou dit een ramp voor het Jurgens-Concern vinden omdat daar door ook de eenige weg om nog eens nieuw geld te verkrijgen, n.l, de uitgifte eener obligatieleening, voor goed afgesneden wordt, en omdat dit hier te lande een zoo- danigen indruk zal maken, dat de gevol gen niet te overzien zijn. ,,lk heb gepraat als Brugman, maar ben er niet in geslaagd den heer T. M.... te overtuigen. Deze is werkelijk ten opzichte Van de opmaking van balans en winst- en verliesrekening niet ongeschikt. Hij begrijpt 'dat daarin wel gedokterd zal moeten wor den en dat volgende jaren dit geleidelijk moeten „ausgleichen". Maar en hierin kon ik hem geen ongelijk geven hij be oordeelt de financieele positie, mede met het oog op de schulden aan bankiers Watson—Schicht dusdanig gevaarlijk, daft hii zich niet verantwoord gevoelt wederom 'dit jaar een 5 milliocn aan de spaarzame liquide middelen te onttrekken." Verder bespreekt de heer v. Oss de sala riskwestie, de mededeelingen in zake de Öchioht-aandeelen, de „Quick Assets" voor 'de trustee enz. Aan het slot van zijn Open Brief schrijft Se heer A. M. van Oss: Hiermede heb ik afgedaan met mijn ZtV kelijko besprekingen van de Jurgens-aan- Belegenheid en kan ik overgaan tot eenige .bespiegelingen die ook voor de toekomst pfactisch nut kunnen afwerpen'. Wij hebben hier gezien welke ongeloof lijke manipulaties er bij Naamlooze Ven nootschappen en speciaal bij „holding-com panies" kunnen gebeuren, en ook daad werkelijk gebeuren. We hebben hier gezien hoe verliezen kunnen worden weggewerkt, of geconverteerd in activa zonder dat daar uit het geringste naar buiten blijkt, waaruit ook volgt dat winsten kunnen wor den gecreëerd die een hoon zijn van de werkelijkheid. Dat is de practische les van dit geval. Het zou onverantwoordelijk zijn deze zelfde personen die aldus de belangen hunner aandeelhouders „behartigen", te handüa- von in een positie die het beheer van zoo vele tientallen millioenen met zich brengt. Zij zouden morgen niet aarzelen hun prao- tijken te herhalen wanneer de omstandig heden dat wenschelijk maken of hun per soonlijke belangen daarmede zouden wor den gebaat. Met leiders van een andere mentaliteit dan die van den heer Anton Jurgens zou deze au fond goede zaak stellig in den loop der jaren haar vroegere posi tie kunnen herwinnen; het is onredelijk te verwachten dat zulks zou kunnen geschie den met dezelfde menschen die haar door hun wijze van doen hebben gebracht in de positie waarin zij reeds meerdere jaren ver keert, en waaruit alleen knap en voorzich tig beheer haar met de jaren zal kunnen verlossen. Onderscheidingen. Bq Kon. besluit zijn benoemd; tot ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw A. O. baron Bentinok, eere voorzitter van hot bestuur van het Kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage; tot ridder in de orde van Oranje-Nassan mej. A. J. L van Deinse, oud-directrice van het Kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage, woneade te Oostkapelle; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mr. L. J. W. Smit, voorzatter der St-Vincentius-vereeniging te Breda. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan F. A. Hessen, sigarenmaker b$ de N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebrs. Majoor, te Be- verwelk. Spoorwegpersoneel. In de p^stereo gehouden bijeenkomst van de directie der Nederlandsche Spoorwegen met de vertegenwoordigers der erkende vakbonden zijn na langdurige besprekingen in de deze week gepubliceerde loonsvoor- 8tellen der directie alsnog de volgende wij zigingen gebracht: het maximum van de loonschalen III ad f1800, VII ad f2250 en X ad f3300, wordt verhoogd met f25 en dat van schaal XIII ad f 4000 met f 100. De bestaande standplaateaftrek blijft ge handhaafd. Voorts wordt overeengekomen, 'dat do nieuwe loonregeling voor niemand van het in dienst zijnde personeel achteruitgang in loon zal beteekeoen. De beslissing van de organisaties over deze voorstellen wordt vóór 20 October de directie ingewacht. Uit de Anti-Revolutionaire Partij. Volgens art 27 der statuten van de georganiseerde Anti-Revolutionaire PartH kunnen in het centraal comité^ het leidend orgaan der Partij, geen leden zitting hebben, die als Ministers io een Kabinet optreden. De jongste Kabinetsformatie verhindert dus den heer H. Colrjn, die op de deputaten- vergadering van dit jaar tot voorzitter van het centraal-comité voor de komende par lementaire periode was gekozen, als zoo danig op te treden. De statuten voorzien daann door de bepaling, dat in zoodanig geval de tweede voorzitter in de plaats van den eersten voorzitter treedt. ^13 zoo danig is dus met ingang van September opgetreden mr. J. A. de Wilde, uiterlijk tot de volgende Tweede-Kam er-verkiezing. Nederlandsche Jaarbeurs. De ledenvergadering van de Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Neder land heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den" heer Henri Polak, tot lid van het Algemeen Bestuur benoemd dr. ir. Th. van der Waerden, lid van del Tweede Kamer, te Amsterdam. De heer Van der Waerden heeft deze benoeming aanvaard. Internationale Teztiel-Benrs, Amsterdam. Men schrijft ons: Tot heden hebben diverse Vak-Beurzen en in het bijzonder de Jaarbeurs te Utrecht niet voldoende rekening gehouden met de verschillende belangen der Exposanten; door dat men brj de indeeling der stands niet genoeg de belangen in het oog hield van firma's, die alleen met grossiers, fabrikanten, exporteurs, en firma's, die daarmee op één lijn kunnen gesteld worden (Warenhuizen, enz.), zaken wenschen te doen. Het bestuur heeft dan ook in overleg met eenige groot-industrieelen een bepaling in de algemeene voorwaarden tot deelname opgenomen, waarin is bepaald, dat een ge deelte der expositie-zalen alleen beschikbaar wordt gesteld voor expositie van firma's, welke niet in contact komen met winkeliers. Op deze wrjee zullen vele bezwaren voor deelneming aan Beurzen ondervangen wor den, waardoor het Nederlandsche Beurö- wezen een stap in de goede richting gaat Herhalingsoefeningen zeemilitie. De Minister van Marine heeüt a. L bepaald: lo. dat de verlofgangers der zeemilitie van de lichting 1923 met uitzondering van de kustwachters zullen worden op geroepen tot het houden van herhalingsoefe ningen in vier ploegen, waarvan de eerste ploeg in werkelijke» dienst zal ver bleven van Vrijdag 8 Januari tot en met Donderdag 11 Februai 1926, de tweede van Vrijdag 7 Mei tot en met Donderdag 10 Juni 1926, de derde van Vrijdag 18 Juni tot en met Donderdag 22 Juli 1926, en de vierde ploeg van Dinsdag 9 November tot en met Maandag 13 December 1926; 2o. dat, indien zrji voorkeur mochten heb ben voor indeeling brjf een der genoemde ploegen, ztf dat bij oogezogoid, doch in gefrankeerde enveloppe gesloten verzoek schrift vóór 1 November 1925 aan het De partement van Marine kunnen kenbaar mar ken, onder opgave van de redenen van hun voorkeur en van hun stamboeknummer; 3o. dat met het door hen te kennen gegeven verlangen zooveel mogel$k reke ning zal worden gehouden, doch dat in hun eigen belang wordt aangeraden om naast den datum van voorkeur ook één of meer van de andere drie tijdstippen van opkomst op te geven, welke door hen het meest gewenscht worden geacht ingeval aan het in de eerste plaats kenbaar gemaakte verlangen niet zon kunnen worden voldaan; 4o. dat na 1 November a.8, zal worden beslist en bekend gemaakt bjj welke ploeg elk der op te roepen verlofgangers zal worden ingedeeld en wanneer en waar hjjl zal moeten opkomen; 5o. dat nader zal worden bekeud gemaakt het t^dstip van opkomst (vermoedelijk Juli 1926) van de tot de kustwacht behoorende verlofgangers van de lichting 1923, voor wie de duur der herhalingsoefeningen drie weken zal bedragen. Met de zeemiliciens, die behoor en tot de lichting 1923, worden bedoeld zij ook die van vorige lichtingen die hun eerste oefening aangevangen zjjn in het jaar 1923 en die oefening volbracht hebben. Autobusdienstondernemers. De Ned. Bond van Autobusdionstonder- nemers heeft te Amsterdam zijn derde algemeene jaarlglksche vergadering gehou den. Uit het verslag over het tweede Bondsr jaar van den secretaris, den heer De Jong, bleek, dat 9 leden waren uitgetreden, 12 leden het bedr$f hadden opgeheven en 57 ondernemers in het afgeloopen jaar als lid werden ingeschreven. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het nadeelig saldo over het tweede jaar bedraagt f422. Met algemeene stemmen werd tot lid van het dageljjiksch bestuur herkozen de heer EL M. F. van Emmerik. In het hoofdbestuur werd in de vacature J. O. Kroger, te Goes, gekozen de heer M. T. MannaertGeers, te Ter neuzen!. «Verder werden gekozen tot lid van het hoofdbestuur.de hoeren D. Faber, [Workum; ir. A. J. Kuiper, Rotterdam; R Mastenbroek, Rotterdam; M. van Poelgeest, Amstelveen, en A. Haima de Vries, Dor drecht Aan het dageljjksch bestuur werd opge dragen Kq den Minister van Waterstaat aan te dringen op een verder doorgevoerde w$- ziging van de wet van 1880, in den zin als de wet van 15 December 1917 op de Locaalspoor- en Tramwegen aangeeft, n.l. het invoeren van een r'tfksconcessie, nader bepaald door provinciale vergunningen. Met een kleine meerderheid werd be sloten, zoo mogelijk met -aanvang van de B.s. zomerdiensten over te gaan tot het uitgeven van een Bonds-reisgida, inhoudende alle dienstregelingen dor aangesloten onder nemingen. Verder werd besloten tot het voeren van een Bonds-insigne, op de bussen aan te brengen. II. M. de Koningin-Moeder zal tot Maandag 5 October a.e. ten Paleize te Soesldijk vertoeven. Dien dag zal II. M. zich naar Het Loo begeven. Na veriblijf al daar zal H. M. naar de Residentie terug- keeren. Zooala bekend zal de Koningin- Moeder düt jaar geen buitenlamdsche reis maken. De ministers De Geer, Kooien, Lam- booy en Rutgers hebben gisteren van half- elf tot halfdrie een bezoek aan den kruiser „Java" gebracht, welke thans weer aan de Java-kade te Amsterdam ligt. Zij hehb°n aan boord bet noenmaal gebruikt. He<t hoofdbestuur van het helden-ter- zee fonds Dorus Rijkers heeft f 15.000 ont vangen als netto-opbrengst van de feest- parken, die dit jaar te Hilversum, Rotterdam en Leiden gehouden zijn. De burgemeester van Woerden, de heer H. G. van Kempen, heeft aan het einde der Raadsvergadering meegedeeld, dat hij om redenen van. persoonlijken aard de ge meente verlaten zal. De heer Van Kempen ii, zooals wij reeds meldden, met zijn ge zin tot de R.-K. Kerk overgegaan; hij be- hooTde vroeger tot de Ned,-Herv. Kerk. De echlgenoote van den ex-keizer van Duiteöbland is met haar 'kinderen voor de herfstvacantie weder van Doom naar haar bezitting Saabor in Silezië afgereisd. Het dagelijksch bestuur van het Ver bond van Nederlandsche Fabrikanten-Ver- eenigingen heeft gisterochtend een langdurig onderhoud gehad met den heer Colijn, voor zitter van den Ministerraad. De algemeene kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. van Alkmaar heeft den volgen den brief gezonden aan den Ned.-Herv. Ker keraad van Haarlem met het verzoek dezen brief in het kiescollege ter tafel te brengen: De algemeene kerkeraad der Ned.-Herv. Gemeente van Alkmaar heeft in zijn verga dering van Donderdag 24 Sept. 1.1. besloten zijn -instemming fce betuigen met het ver zoek van de afd. Haarlem der Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden, om in één der beide predikantsvacatures in uwe gemeente een vrijzinnig predikant te beroepen. Na mens den alg. kerkeraad: Het Rijk heeft, naar „De Tel." ver neemt, een bedrag van f 100.000 op de be grooting van dit jaar geplaatst voor de in richting van het paviljoen „Welgelegen", te Haarlem, als gouvernementsgebouw voor Noord-Holland. UIT NED. OOST-INDIE. De financieels toestand van IndiS. BATAVIA, 25 Sept. (Aneta). Verwacht wordt een begroolingsoverschot voor de Landsbedrijven, samengesteld als volgt: 14 ton mijncijns, 14 millioen Bankatdn, 3 ton P. T. T -dienst en 7'/« millioen Staatsspoor. UIT DE PNSTPFKEN. Haarlemmermeer Aanvankelijk be stond de vrees, dat er weer een belangrijke vertraging zou ontslaan irn de tenuitvoer legging van het ontworpen plan voor den bouw van een JeugdOcapol annex nieuwe kosterswoning nanst de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp. Gelukkig werd door het Kerkbestuur en de meerderheid van bel tokaatcomité thans bel besluit genomen om de zaak met kracht door te zetten, opdat er zoo mogelijk in den a.s. winter nog aam het groote gebrek, dat or aan een nieuw ver- eenigingsgebouw bestaat, kan worden tege moet gekomen. Tot onderwijzeres, aan de chr. ulo school te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerimk) is benoemd mej. J. G. L. Vern- hout ie Haarlem, en tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Nieuwveen (hoofd de heer J. A. van Arkol) mej. H. A. van Kempen, eveneens te Haarlem woonachtig. Het voornemen bestaat met do werk zaamheden voor de waterleiding door de Haarlemmermeer spoedig een begin te ma- ken. De aanvoer van materialen is reeds in vollen gang. Bij de Cruquius, waar eenige sohuiten werden gelost, was al can groote bedrijvigheid waar te nemen. Ds. H. W. J. C. Hanselaar, te Zeven bergen, heeft bedankt voor !het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Aalsmeer. Hiliegom. De arbeider M. i3 door een wielrijder aangereden en gevallen. Hij brak dezelfde arm, welke een paar jaar geleden door een geweerschot zeer ernstig gekwetst en eigenlijk nooit goed genezen is. Op 't Hol is een zoontje van R. irn de Meerstraat door een motorrijder aangere den. De jongen weelk voor een wietrijder utt en kwam toen voor de motorfiets terecht, die langzaam reed. Zijn voet werd overre den, hij kon naar huis loopen. De lamp van de motorfiets was beschadigd. De openbare verkooping ten over staan van notaris Goldenberg in hotel Sis termans bij inzet had tot uitslag: I. Winkelhuis met woning, Hoofdstraat nr. 77 f 9750, C. J. F. Dolk. II. Bloembollenland aan den Loostorweg 111, groot 1.26.10 H.A., f 19.600 dezelfde, Kerkelijk bericht, voor mor gen: Ned, Herv. Kerk, voorniiddags 10 uur en naimi'ddags 4.30 uur, ds. Grolle. G'aref. Kerk, voorm. 10 uur en namid dags 5 uur, dis. van Hedksen (Maand. Aflos- -stngscol.). Qhrislelijk Geref. Kerk, voorm. 10 uur en namiddags 5 uur, ds. Zwiep. Ned. I'rot. Bond, Maandagavond 8 uur, ds. G. Westmijze, van Drachten. Katwijk. Burgert. Stand. Gebo ren: Francisca Maria, D. van F. J. Luijten en M. M. Olsthoom Christiaan Albertus, Z. van C. J, Minnee en A. B. Meijering Gerrit Cornelis, Z. van W. Ouwehand en G. Visser Sophia Klazina, D. van J. van der Plas en L. de Jong Cornelis, Z. van A. van der Plas en I. van den Oever Krijn, Z. van W. Verloop en L. E. Kruyt Overleden: Huibert Abraham Vlieland 5 mnd. Z. van Jacob Vlieland en W. C. Gebuis. Ondertrouwd: P. Vooijs en N. Soetoman. Getrouwd: A. Guijt en J. Vlieland Chr. van der Bijl en J. Krol. Katwijk aan den Rijn. Tuinbouw. Niemand had durven vermoeden, dat 3inds een week in de bloemkootprijzen zulk een daling zou kunnen plaats hebben. Was deze de vorige week nog best, thans is de prijs van dien aard, dat hoogstens van loonend gesproken kan worden. En thans komt ds massa: de oogst der late bloemkool De uitkomsten dar gele en roode kool beloven slecht te worden. De prijzen blijven zeer laag. Alleen bospeen van beste kwaliteit brengt goedo prijzen op. Het kan spoedig verkeeren. Men ging hoopvol het najaar in. Than3 is men pessimistisch gestemd. De verbetering van den Zeeweg liet lang op zich wachten. Thans zal hiermede een begin worden gemaakt. Eerst wordt het nieuwe trottoir aangelegd aan de Noordzijde van den Zeeweg bij de R.-K. Kerk. Kerkelijk bericht voor morgen: Ned.-Herv. Kerk, voorm. haiftien en nam. zes uur, ds. B. Botlee. Geref. Kerk, voorm. haiftien en nam. zes uut, ds. H. Meijering. Katwijk-aan-Zee. Van de liaringvis- scherij kwamen te IJmuiden binnen, doch niet aan de markt, de loggers KW 75 met 140 kantjes volle, 62 kantjes yle, 62 kantjes maatjes; KW 102 mot 152 kantjes volle, 68 kantjes maatjes, 47 kantjes yle, en KW 59 met 46 kantjes volle haring. Dr. H. E. de Ruiter Zijlker is voor nemens a.s. Dinsdag 29 Sept.. in het Ge meentehuis en a.s Woensdag 30 September in het Weeshuis, telkens des voormiddags te 2 uur kosteloos in Ie enten. Aan het gemeentelijk arbeidsbureau stonden als werkzoekend ingeschreven: visscher3 3, kuipers 3, losse arbeiders 3 en timmerlieden 2; te zamen 11 personen. Tijdens het hevig onweder, dat gister ochtend boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in den schoorsteen van het perceel, bewoond door lam. De Jong aan den Sluisweg. De schoorsteen was zoodanig geraakt, dat het middengedeelte er werd uitgeslagen, waardoor het bovensts gedeelte als het ware op het onderste gedeelte weid geplaatst. Tevens werd nogal materieele schade aangebracht. Lisse. Maandag 28 September, des avonds te halfacht, komt de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen, om te behandelen: 1. Voorstel van B. en W. en de Grond- commissie, om aan W. Roodenburg te Haarlemmermeer een perceel bouwterrein te verkoopen van het perceel Lisse, kadas traal bekend in Sectie D. No. 2611, gelegen langs de Kanaalstraat. RECLAME. Gevatte S&oisde Kies- en Aangezichlspijn, Influenza» Rheumatiek, verdrijft men door de genezende, pijnstillende werking van Saaiapis*m Buisje 76 ct. 4048 (Mijohardt) 2. Benoeming van een directeur van het gas- en waterleidingbedrijf dezer gemeente. B. en W. en de gascommissie bevelen aan: No. 1. D. H. Tolle, directeur van het gasbedrijf te Bolsward; No. 2. H. J. de Groot, idom te Vaals; No. 3. Chr. Kok, idem te Klundert. 3. Voorstel van B. en W. tol het aangaan van een geldlcening van 18.000 gulden met de Coöperatieve Boerenleenbank voor Lisso en omstreken. 4. Voorstel van B. en W., om aan de Bijzondere Schoolbesturen in deze gemeente de kosten uit te betalen, bedoeld in art. 101, 8ste lid der L. O.-wet 1920. 5. Comptabiliteilsbesluilen. 6. Voorloopige vaststelling van de gc- meenlerekening over liet dienstjaar 1924. 7. Ingekomen stukken en mededeelingen. Vrijdagmiddag brak er brand uit in een schuur van den heer P. Hoogendoorn alhier. Dc schuur lag spoedig in de asch. De brandspuit kon echter do belendende perceelen behouden. O.m. gingen 10 II.L. aardappelen verloren. De oorzaak wordt ge zocht in het spelen met lucifers door kin deren. Verzekering dekt de schade. De penningmeester van hel comité Lisse van het-Nationaal Steunfonds Storm ramp Borculo meldt ons, dat met inbegrip van nagekomen gelden de collecte heeft op gebracht de som van f 4218,80, benevens een papieren dollar. Burger l. Stand. GeborenAnna Appollonia, D. van J. A. Faas en J. C.' van Haastrecht Corneli&, Z. van B. Stolker en L. van Rijn Susanna Maria, D. van H. A. Akerboom en G. A. Staphorst Johan nes Bemardus Augustinus, Z. van C. A. v. Oosten en M. v. d. Meer Arida Gecrlruida D. van K. van 't Wout en A. W. A. Hey- koop Johannes Bemardus, Z. van W. J. Meskers en J. C. Brouwer. Overleden: Simon Hendrik van der Voort 6 weken Marcus Adrianus Bouma, echtg. van G. Aangeenbrug 54 j. Theodora Ame- rentia Grimbergen 13 j. Kerkelijk bericht voor morgen. Ned.-Herv. Kerk, tien en 5 uur, ds. G. van Dijk. Geref. Kerk, haiftien en 4 uur, dr. Th, Ruys Jr. Clir. Geref. Kerk, haiftien en 5 uur, ds. G. S. v. d. Ven. Geref. Gemeente, tien en 4 uur, Ice9dienst, Ned. Prot. Bond, 10,15 uur, prof. dr. B. D. Eerdmans, van Leiden. Noordwijk. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Allo 13 leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter jhr. Van Panhuys, worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Daar na deelde de voorzitter dc ingekomen stuk ken mede. Ingekomen waren eenige disposities van Qed. Staten, houdende goedkeuring van genomen besluiten, waaronder ook de ge wijzigde bouwverordening. De heer Alkemade maakt de opmerking dat deze verordening, zooals zij hier ligt niet geheel overeenkomstig is met hetgeen in de vergadering besloten werd. De voorzitter kan daarop nu niet ant woorden. Hij meent echter dat de rcdactio aan B. en W. werd overgelaten, wat de heer Alkemade ontkent, waarin hij gesteund wordt door den heer Van dor Wiel. De voorzitter zegt dat er op het oogen- blik niets aan gedaan kan worden, omdat de verordening reeds is afgekondigd, waar mede de heeren Alkemade en Van der Wiel zich slecht kunnen vereenigen. Adres van den heer O. van der Niet ea acht anderen, houdende bezwaar tegen de standplaats van dc autobussen te Noord- wijk-aan-Zee. B. en W. adviseeren den Raad de adres santen te berichten dat B. en W. een stand plaats zullen aanwijzen in de Huis-ter- Duiustraat gedurende de werkdagen en des Zondags in de Schoolstraat. Het laatste met het oog op den kerkdienst. Van don autobushouder Bolhuis was intusschen be richt gekomen dat hij een stuk grond beeft gekocht voor standplaats vf.n zijn eigen auto, waardoor de oplossing nog gemak kelijker wordt. Na eenige opmerkingen van den heer Van der Wiel wordt het praoadvica van B. en W. aangenomen en zal in bovenge- noemdenz in aan de autohouders bericht worden gezonden. Een verzoek van de Vereeniging „Moe- derschapszorg'' te Heerlen om een jaar- lijksch subsidie van f 25 uit de gemeente kas voor haar school voor vroedvrouwen. Een uitvoerige toelichting ging aan bet adres vergezeld, die werd voorgelezen. B. en W. stelden voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken waartoe zonde" hoofd, stemming werd besloten. Eveneens werd afwijzend beschikt op hot verzoek van de vereeniging tot instandhou ding der Chr. H. B. S. te Leiden, om een bijdrage van f 26.26 voor iedcrcn leerling, die uit deze gemeente deze school bezoekt. Thans bezoeken 4 leerlingen uit Noordwijk de school. De heer Van der Wiel vroeg nog of de gemeente ook verplicht is te betalen voor leerlingen die openbare inrichtingen van

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5