Ballontocht 3 Oct. a.s. No. 20100. ZATERDAG 26 SEPTEMBER Anno 1929. EERSTE BLAD. Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. In overleg en samenwerking met het Bestuur der 3 October-Vereeniging zal op de Nieuwe Veemaikt vóór den Molen „DE VALK", op 3 Oct. a.s. des namidd 1 uur de bekende Nederlandsche Luchtschipper de Heer POTTUM, Oud-Leidenaar, met zijn Ballon een vrije opstijging maken. Voor één onzer Abonné's Dame. ot Heer, stellen wij de gelegenheid open, gratis, doch geheel voor eigen verant woordelijkheid, den ballontocht mede te maken Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich VOOr 1 October a.s. aan ons Bureau opgeven. Hierbij zij vermeld, dat personen met een gewicht boven de 75 K.G. niet aan den tocht kunnen deelnamen Een loting die ten overstaan van de hef hebbers Donderdag 1 October a.s. te 12 uur 's middags te onzen kantore zal plaats hebben, zal uitwijzen, wie de gelukkige is. Verder is aan den tocht een bijzondere reclame met prijzen verbonden, waaromtrent wij in een volgend num mer van ons Blad nadere mededeelingen zullen doen. Het voornaamste nieuws van heden. AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET MIJ LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliên. uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdag9 60 Cts bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleiu Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. Z0.18. „0.18. Dit r.i......ioi u.l ViER Bladen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van C. van Arkel, am vergunning tot uitbreiding van de sme derij in het perceel Koenesteeg No. 6, ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie D. No. 361 Golet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennia aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is alsmede dat op Zaterdag, den lOden October e.k. des voormiddags te h a 1 f e 1 i uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aan dacht op vestigen, dat niet tot beroep ge- rechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeente bestuur of oen zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secretaris Leiden, 26 September 1925. Het Leidsche glasraam te Gouda. Prof. P. J. Blok schrijft ons: Onlangs had ik het groote genoegen om met een ander bestuurslid der Leidsche Commissie, den heer Le Poole, onzen pen ningmeester, een bezoek te mogen brengen aan het atelier yan onzen beroemden glas- brander, den heer J. L. Schouten, te Delft. De heer Schouten had ten onzen behoeve een en ander mot betrekking lot het Leidsche glasraam bijeengeplaatst en yrij waren op getogen over wat wij daar zagen in deze hoogst artistiek© „fabriek", ondergebracht in het aloude graanpakhuis van het voor malige klooster St. Agatha, thans „Prinsen hof", aan het Oude Delft Daar vonden wij vooreerst in de antieke ontvangkamer oen de*d van de nog te Gouda zorgvuldig bewaarde origineele teékening van burgemeester Swanenburg, den ma gi jlraat-kunstenaar. voor het glasraam. Met eerbied zagen wij op naar het kolossale kunstgewrocht, nog zoo frisch als ware het gisteren geteekend en met oost-indische inkt gewasschen, waarop de maker zelf zijn prachtig werk vol rijke afwisseling van kleeding en uitrusting had ontworpen, aan den glasbrander Cornelis Kloek gelegenheid gevend om op zijn beurt door ongekenden rijkdom van kleur zijn meesterwerk uit te voeren Men stelle zich voor. dat het gansche raam, 60 vierkante meter groot, eerst op de ware grootte is geteekmd door de mees terhand van den burgemeester! Nog hooger steeg onze eerbied, toen wij op den bovensten zolder van het voorma lige pakhuis de kolossale lichtbakken kon- dor b wonderen, waarop een derde gedeelte vn.. wat er van het raam over is gebleven was neergelegd, aangevuld reeds door de kunstvaardige handen van Schouten's me dehelpers. Duizenden kleine stukjes glas waren hier als een reuzenlegkaart in elkan der gezet, aanzienlijk aangevuld met soms minieme stukjes glas uit de ontzaggelijke verzameling brokstukken, die men sinds eeuwen te Gouda had verzameld, wanneer stukken losraakten uit de ramen en die de scherpe blik van een der medehelpers had weten te ontdekken als behoorend lot dit raanï: Yan nabij en uit een hoogere plaats het kunstwerk aanschouwende, kwamen wij diep onder den indruk van de kleurenpracht zelf zoowel als van den omvang van het werk, dat reeds verricht is en nog verricht moet worden ten behoeve van het herstel van At heerlijk kunstgewrocht onzer beide innig samenwerkende Leidsche kunstenaars uit het begin der 17de eeuw. Wij konden ook kennis maken met de fijne techniek van het herstellingswerk zelf, met de geduldige zorgvuldigheid, waarmede gezorgd wordt voor het juiste glas. voer de juiste kleur, dikwijls met groote moeite en 11a lang probeeren le vinden, voor de samen- ste' l.ig van het lood, waarin de stukken glas moesten gevat worden, voor de fijne, nuan ces, waarmede de overgang der kleuren in elkander moest gevonden worden volgens het dikwijls bij vroegere gedeeltelijke restau raties, door wind en weer, door baldadig heid ook, geschonken werk van Clock. Dit laatste kwam vooral te pas bij het weder herstellen, volgens de bewaarde teekening in kleur uit het laatste der 17de eeuw, van den bij vroegere restauralies geheel ver stoorden overgang van de eigenlijke teeke ning van Samaria tot de daarboven ge schilderde wolk ntucht, waarvoor Clock zoo heerlijk zuiver had gezorgd. In het kort, diep onder den indruk gingen wij heen. vol hoop, dat dit grootsche werk van herstel in den loop van dezen winter zou kunnen worden voltooid door de kun stenaars, die onder leiding van den heer Schouten, zich aan dit werk wijden. De heer DE DIRECTIE Schouten, nauw verwant aan een bekend Leidsch geslacht, voelt zelf voor dit werk iets bijzonder? en is altijd bereid zijn be zoekers te laten genieten, wat hij ons liet genieten. De Feestwijzer voor de 36ste feestviering op 3 October. Bij de Boek- en Steendrukkerij Eduaxd IJdo is weder verschenen de feestwijzer voor de feestviering op 3 October. De uitvoering munt, zooals altijd, uit door nebheid, gepaard aan soberheid die vooral door het keurige omslag van het boekje aangenaam aandoet. Een goedgeslaagde af beelding van heit Kon. Muziekkorps uit 's-Hertogenbosch siert het boekje tevens. En nu den inhoud. De 3-0ctober-Ver- eeniging biedt om het in beeld, van het dagelijksch leven ontleend, uit te drukken den Leidsche burgerij een menu aan. zóó rijk en zoo groot aan verscheidenheid dat het velen te zwaar zat vallen om het in zijn geheel te nuttigen. Daarom koope men zoo spoedig mogelijk den Feestwijzer en bestudeere dien om daarna een keuze le maken. Bij vele oude onbekende nummers van het ochtendprogramma: reveille van de trap van het Stadhuis, koraal muziek in het Van der Werfperk, uitreiking van een feest gave, in den vorm van haring en witte brood, bespeling van het carillon en het springen van de fonlein op de Vischmarkt en volksvermakelijkheden op het feestter rein, zullen vier muziekkorpsen een reveile blazen door de slad, zal een mu ziekgezelschap fleur gewen aan de uitrei king der feestgave, terwijl als iels heel bij zonders van uit bet water in de Aalmarkt Japansch dagvuurwerk zal worden ontsto ken. Tegen het middaguur, wanneer er ge woonlijk een pauze in de feestviering is, krijgt men nu te genieten van den intocht van het Kon. Muziekkorps „Eugène Goulmy en Baar" uit 's-Hertogenbosch met den be roemden Tambour-Maitre voorop. Aan den Hooge-Rijndijk bij de Wilhelm minabrug wordt even later een dubbelcon cert gegeven, waar behalve het 's-Herto- genbosehs Korps, ook „Klein maar Dap per zal spelen, met nog veel andere interes sante vertooningen welke men in het pro gramma kan lezen. Verder zal de lucht vaarder Van Pottum met z'n ballon opstij gen op de Nieuwe Veemarkt den molen „De Valk", reclame makende .voor de 3 October- vereeniglng en voor ons blad. De heer Pottum blijft zijn geboortestad op dezen feestdag trouw. En dan komt eindelijk de groote natio nale reclame-optocht, waaraan zullen, deel nemen 40 firma's uit loeiden en 26 uit an dere plaatsende grootste, die ooit door Lei- den3 straten is getrokken ook daar buiten niet werd overtroffen. Wij kunnen, om wede te houden mei den uitgever van den Feestwijzer, van dezen op tocht het glanspunt van den dag helaas geen verdere bijzonderheid mededee- len. Het is echter wel de moeite waard de omschrijving dar vele, waaronder zeer in teressante, wagens te lezen. Men zall dan zien dait er ook heel wat reclame zal wor den gemaakt waarvan de omstanders kun nen profiteeren als zij er mee op de hoogte zijn. Enkele nummers in het programma van den optocht zijn nog niet ingevuld. Dit schijnen verrassingen te moeten worden. Laat ons hopen dat de 3-Olober Zaterdag mooier weer geeft dan de Zaterdag van he den. Prachtig zomerweer zal dezen reuzen- optocht eerst recht tot zijn volle glorie doen komen. De avondfeesten zijn vrijwel gelijk aan die van vorige jaren; hier en daar wat aan gevuld en uitgebreid. Het Schuttersveld zal vermoedelijk wel niet kurkdroog zijn maar tegen een beetje nattigheid ziet een goed Leidenaair aan den avond van feestdag niet op. Adressen aan den Raad. Aan den Raad is het volgend adres ge zonden Geeft beleefd te kennen het bestuur van Leidschen Bestuurdersbond, kantoor hou dende Heerengracht 34 alhier; dat hij heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W. tot het instellen van vakcursussen voor ongeschoolde metaalbe werkers, timmerlieden en schilders; dat adressant met het streven om meer dere vakkennis bij te brengen aan hen die dit behoeven en wenschen, van harte kan instemmen; dat echter uit het voorstel van B. en W. tevens blijkt, dat zij het voornemen hebben het volgen dezer cursussen voor de aan te wijzen personen verplichtend te stellen en het aan adressant nader-gebleken is. dat het in de bedoeling ligt hen, die weigeren de cursussen te volgen, van werkloozenonder steuning uit te sluiten; dat adressant zich met klem tegen dezen ongeoorloofden dwang verzet, zoowel uit moreel als uit praclisch oogpunt; dat eiken dwang in dezen tot negatief re sultaat zal leiden; dat het naar zijn oordeel aan den betrok kene zelf moet borden overgelaten of hij zich geschikt gevoelt en den lust bezit zich in zijn vak te bekwamen en dat verder dan het uitoefenen van eenigen zachten drang of overreding niet mag worden gegaan; dat adressant bereid is. indien uit het voorstel van B. en W. de dwangbepaling wordt verwijderd, alle medewerking aan de beoogde vakopleiding te verleenen. Redenen, waarom adressant den Raad beleefd, doch dringend verzoekt het daar heen te leiden, dat het dwingend karakter aan het voorstel van B. en W. wordt ont nomen en dat deze zaak verder in overleg met de vakcentralen wordt geregeld. „Geven met verse huldigden eerbied te kennen; Ondergeteekenden, J. B. H. Grotenhuis en J. Sleglenhorst, resp. Voorzitter en Secreta ris van den Chr. Besturenbond te Leiden, ten dezen domicilie kiezende ten huize van den Secretaris, Koningstraat 16; dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van het voorstel van B. en W. in zake vakonderwijs aan onvoldoend bekwa me personen; dat zij van harte toejuichen, wanneer het Gemeentebestuur de onvoldoend bekwame personen in de gelegenheid stelt zich meer te bekwamen, waardoor, in meer normale tijden, ook voor hen de kans op het bekomen van werk grooter zal zijn; dat zij, evenals B. en \V.t van oordeel zijn, wanneer personen aan dezen cursus deel nemen, zij de verplichting op zich moeten nemen den geheelen cursus te volgen, ook al heeft men intusschen werk bekomen; dat zij hun oog niet sluiten voor de ver keerde gevolgen, die blijkens de ervaring, uil een steunregeling voortvloeien; dat zij bereid zijn mede te werken deze verkeerde gevolgen te bestrijden, zoo noodig 1 door uitsluiting van crisissleun; dat zij evenwel tegen bet voorstel van B. en W. twee bezwaren hebben: 1. dat aan den Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken wordt opgedragen, de personen aan te wijzen, die aan dezen cur sus zullen moeten deelnemen, terwijl zoo een dezer aangewezenen weigeren zou den cursus te volgen uitsluiting van crisissleun het gevolg kan zijn-, 2. dat personen, die thans wérk hebben bekomen, doch voorheen steun ontvingen, alsnog kunnen worden opgeroepen den cur sus te volgen, terwijl bij weigering hun voor de toekomst steun kan worden ontzegd. Ons bezwaar richt zich niet tegen de mo gelijkheid van het uitsluiten van steun, daar het ons bekend is. dal er. helaas, personen zijn, die door hun optreden zulke maatrege len noodzakelijk maken, mede ter bescher ming van de bona-fide werkloozen. Wij zouden het voorstel van B. en W. ge heel toejuichen, wanneer ter beoordeeling en beslissing van de aan te wijzen personen een Commissie werd benoemd, uit iedere vakcentrale één lid en lot Voorzitter de Di recteur van den Dienst voor Sociale Zaken. Wij stellen er prijs op te verklaren, dat dit voorstel niet is ingegeven uit een zucht ons ook met deze zaak le bemoeien, maar uit do overtuiging. da\ door samenwerking 1 van Gemeentebestuur en Vakcentrales, met als gevolg samenspreking en overtuiging van de betrokkenen, deze zaak op de juiste wijze en tot algemeene bevrediging zal kun- non worden uitgevoerd. Op dezen grond verzoeken wij Uw Raad het daarheen te willen leiden dat ten deze de door ons gcwenschte samenwerking met de vakcentrales zal worden verkregen." Postbestelling op Zondag. Naar aanleiding van hel advies der Kamer van Koophandel alhier inzake hot niet-be- stellen op Zondag, waarhij de Kamer den wensch uitsprak,, dat de openstelling der kantoren op Zondag zoo min mogelijk on gerief aan het publiek zou veroorzaken, en waarbij de Kamer er zeer sterk op aan drong, dat de poststukken zooveel mogelijk nog des Zaterdags zouden worden besteld, ontving de Kamer een schrijven van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waaraan wij onlleenen.. dat ae genoemde aangelegenheden voor elk kantoor 1 afzonderlijk onder de oogen zullen worden gezien. Met redelijke eischen van het publiek be treffende het afhalen van poststukken za! rekening worden gehouden, terwijl het tijd stip voor afhalen van poststukken op Zon dag in overleg met B. en W ter plaatse zal worden vastgesteld. Naar aanleiding van den drang, door de Kamer uitgeoefend om de bestelling zoo i mogelijk des Zaterdags naar een later tijd- I stip te verschuiven, waardoor de bezwa:< n, aan de opheffing van de Zondagshestel'ing verbonden, worden beperkt, ontving de Ka- j mer toezegging, dat, indien eenigsziiv- mo- gelijk, aan dit verlangen zal worden voldaan. BINNENLAND. De feestviering op 3 October a.s. Ingediend is een nota van wijzigingen be- tiefiende het wetsontwerp tot bestrijding van de bioscoop-gevaren. Er zijn nog eenige wijzigingen gebracht in de voorgestelde loonregeling van het spoor wegpersoneel. Herhalingsoefeningen der zeemilitie. Tweede Open Brief van den heer A. M. van Oss inzake Jnrgens' Fabrieken. BUITENLAND. Het werk te Genève loopt ten einde. De conferentie over het veiligheidspact. Nog weinig schot in de fnndeering der Fransche schuld aan Amerika. Een Amerikaansche onderzeeër is vergaan. RECLAME. Hcercnslnccl 34/35. Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT. VERZEGELDE ZAKKEN. 40 5 Naar wij vernemen, heelt het bestuur der 3-October-Vereeniging van de Directie der Ned. Spoorwegen toezegging gekregen,- dat ter gelegenheid van de a.s. 3-October- feesten alhier op dien dag een groot aantal extra-treinen in alle richtingen ingelascht zal worden. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van den heer A. Goekoop als secre taris van de Leidsche Schouwburgverecni- ging, hingen heden aan den Schouwburg de vlaggen uit De jubilaris mocht zeer vele gelukwen- schen, zoowel mondeling als schriftelijk, in ontvangst nemen, al dan niet vergezeld van een bloemenhulde. Van het Schouwburgbe- I stuur was er o.a. een prachtige bloemen- i mand. Wij kunnen nog medcdeelen, dat op de Dahli a-ten toonstelling in de Diergaarde te Rotterdam, door den heer Jan Rriest Jan., alhier (kweekerij „De Koepel"), be halve de vermelde gouden medaille voor een decoratief opgestelde groep dahlia's, ook behaald werden een getuigschrift van verdienste voor de Dahlia „Isis", een voor Dahlia ,,No. XII" en een voor zaailing „No. III", alle eigen aanwinsten van deze firma. Hedenmiddag houdt de buurtvereni ging „Eensgezindheid" aan den Zijlsingel haar jaarlijksch kinderfeest, waaraan een 300-tal kleinen deelnemen, die allen een cadeautje krijgen. Het „Gasino-bheater" werd een dezer dagen in een advertentie het ,Jiuis voor amusemeint" genoemd.. Is het dus won-Ier, dat er deze week weer een paar komische films op het program slaan, om dien naam te bevestigen? Velen waren er gisteravond door naar het knusse bhealer aan den Hoo- gewoerd gelokt en wij golooven, dat men zich wel heeft vermaakt Zeker, het geheel staaLop een minder hoog peil dan een week le voren, toen Zorro z'n triomfen vierde, en de spanning is ook geringer, maar. de boog kan nu eenmaal niet altijd gespan nen blijvenI En bovendien, ook nu is het program nog wel een bezoek aan het „Ca sino" waard. Vooral Zigoto is in het eerste hoofdnummer best op dreef en om zijn avonturen is braaf gelachen. Na de pauze ziet men een komische 6-acler: „Ik ben Jöhny ik heb geen money", met Jolmy Hine9 in de hoofdrol, terwijl wij ten slotte wijzen op een interessante Parijsche mode- revue, welke aan deze nummers vooraf gaat Goed gezien is het van de directie van het Luxor-theater", om nu en dan een va riété-nummer op haar programma te plaat sen, want dat trekt en geeft óf bewondering óf pleizier. Nu was het resultaat van hel optreden van het komisch heerenduet Wes ton en Lemke dolle pret voor velen der be^ zoekers, die daaraan bijna aldoor zeer luide uiting gaven. Ook was het gelach bij het slotgedeelte van „De Geheimzinnig Rui ter". dal zeer naar genoegen afliep, niet van de lucht „Vrije Vrouwen" of „Moderne Dochters" deed het ook goed. Aan den heer G. Schoneveld te Katwijk is opgedragen het schilderwerk van 142 wo ningen in Tuinstadwijk alhier. Door de Haagsche politie is op ver zoek van den Commissaris van Politie al hier, aldaar aangehouden zekere J. J. A., als verdacht van verduistering van een pathéfoon. A. is ter beschikking van den Commissaris alhier gesteld. Op de Haarlemmerstraat is gister middag de 72-jarige P. S aangereden door een vrachtauto, gemerkt H 26264 en be stuurd door W. Z met het gevolg, dat S. een kleine verwonding boven het oog be kwam. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Gisteravond omstreeks halfzeven wil de een wielrijdster, komende uit het Noord einde den kant naar den Witte-Singel op- rijden, daarbij de linkerzijde van den weg houdende. Uit dc richting Witte-Singel kwam een motorrijtuig, bestuurd door J. v. T-, dat rechts van den weg reed. Een bot sing was het onvermijdelijk gevolg, waar door het voorwiel van de fiets vrijwel ge heel vernield werd. De firma H. M. Biesiot heeft nu reeds in haar pas geopende lunchroom aan de Steenstraat een verbetering aangebracht door de vleugel, die aanvankelijk in de achterzaal was geplaatst over te brengen naar een zoogenaamd klein toonecl" in- esnloopend met deze zaal. Hierdoor is in de eerste plaats bereikt, dat de muziek en eventueel te geven voor- diachtsavopden beter tot hun recht komen, terwijl in de tweede plaats dit podium meerdere ruimte biedt voor de optredende artisten. Het toonecl, dat er goed verzorgd uit ziet. en geheel gehouden is in den warmen toon van de omgeving, werd aangebracht door de firma Kraan, Groene wegen en Ver wijs, terwijl de stoffeering werd opgedra gen aan de firma Gebrs. Gründomann. al- hicT, welke firma zich op loffelijke wijze van haar taak kweet. Tenslotte is nog door doze verbouwing

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1