DANCING DE FONDSENMARKT. HOTEL BELLEVUE 1 Presiifeut tot beklaagde: „Acht u het mogelijk, da.t Kort het muurtje gemetseld heeft, loodcr de kist gezien te hebben!" Beklaagde „Kort kan de kist niet gezien hebben. Ik ben er bij blijveD staan, totdat er twee lagen op gemetseld waren. Toen ben ik weggegaan en heeft Kort het werk afgemaakt." De griffier heeft daarop op verzoek van mr. Levy het proces-verbaal van alle door getuige Kort bij Commissaris Pateer afge legde verklaringen voorgelezen. Daarna is de inspecteur van politie, de heer J. van Slobbe, die ook met een deel van hel politioneel onderzoek was belast, als getuige gehoord, die op een vraag van den President, hoe het komt dat in het pro ces-verbaal over het graven van den kuil niet gerept is, antwoordt dat toen daartoe nog geen aanleiding bestond. President tot beklaagde: „Ik wil nog even het volgende, dat mij juist invalt, met U be spreken. U hebt ml. aan den Rechter-Commissaria een erkentenis gegeven, die in leiten in het geheel niet sluit met hetgeen u jr'.ter hebt verklaard. Toen hebt u op 19 Januari den Rechter-Commissaria meegedeeld, dat Busch hebt aangegrepen, staande op een trede van de trap, die naar uw woning leidde. Later hebt u dit niet volgehouden." Beklaagde Muylwijk: „Ik kon me bjj den Rechter-Commissaria niet goed herinneren of het een trede of een trap was, maar later toen ik met getuige Van Slobbe op de plaats van het onheil was, schoot me te binnen, dat ik Bosch op een drempel van de garage, waar een paar planken lagen, heb vastgegrepen." President: „U stend in elk geval op een verhooging?" Beklaagde: „Ja, Edelachtbare!" Getuige Van Slobbe verklaart, dat hij na de verklaringen van beklaagde omtrent de chantage, welke De Kort gepleegd zon hebben, daarnaar een onderzoek heeft in gesteld. Bekl. had medegedeeld, dat hij den brief met de teekening bewaard had in een geheim laadje in een kleino brandkast op zqn kantoor. Dit brandkastje was in den loop der jaren echter overgegaan in handen van den makelaar Schopman, die do per- ceelen aan den Overtoom had gekocht. Een brief als bedoeld, noch eenige ter zake dienende, is bij Schopman gevonden. Beklaagde: Dezen brief.heb ik met eenige andere briefjes van juffrouw De Kort in het geheime laadje geborgen. Toen Schop man eigenaar van het gebouw was geworden, en het kantoor naar de 5de verdieping was verplaatst, moest ik deze lokal.teiten ont ruimen. Daar Schopman en diens boek houder in het lokaal waren, wilde ik het geheime laadje niet openmaken; den vol genden dag heb ik er niet aan gedacht Toen met de andere meubelen ook het brandkastje in het bezit van Schopman was gekomen, hoeft Muylwjjk er niet naar durven vragen. Volgens hom moet Schopman de brieven hebben gevonden, hetgeen hjj af leidt uit het feit, dat kort nadat in 1922 de vechtpartij tusschen hem en Schopman had plaats gehad, door diens toedoen in de Pers een verhaal is gepubliceerd, waarbij ook do verdwijning van Busch werd opge rakeld. Getuige Van Slobbe verklaart nog, dat hij, toen deze week op de eerste openbare terechtzitting beklaagde aan hem gedemon streerd heeft hoe hij Busch heeft aangevat, ach weerloos heeft gehouden. President: Uw vallen was dus niet ver oorzaakt doordat hij u tegen den grond slingerde Van Slobbe: Muylwijk heeft me in het geheel niet met kracht aangevat President: Die uitroep van Muylwjjk was dus een soort comedie! De verdediger protesteert tegen dezs uit drukking. „Ik kon niet zien zegt mr. Levy dat het comedie van MuyUrqk was. Integendeel; 't was de oerkracht, die Muylwijk ontwikkeld heeft". President: U blaast do zaak op. Ik sprak van het moment, toen Muylwijk, die dus in het geheel geen kracht ontwikkeld had, uitriep: „Met Busch heb ik het nog veel harder gedaan". Dit was comedie! De verdediger: Ieder, die op de terecht zitting de demonstratie heeft meegemaakt, Inoet een geheel anderen indruk hebben verkregen. Eerst rva herhaald aandringen van den president 13 beklaagde er toe over gegaan den inspecteur aan te grepen. De herinnering aan het voor hem vree- selfk oogenblik, welke hierdoor werd op gewekt, ontroerde beklaagde blijkbaar heftig. We zagen de aderen op zijn voorhoofd zwel len; het was verschrikkelijk om aan te zien. Beklaagde heeft toch wel degelijk groote kracht aangewend. Beklaagde: toen ik Bosch aanpakte, ge voelde ik plotseling, dat hij slap Werd eo eeu wtinigje in elkaar zakte. Getuige van Slobbe verklaart, voor enkele jaren bezoek te hebben ontvangen van de weduwe van Busch. Deze had een brief ontvangen van ean juffrouw uit Breda, waar- ai gezegd werd, dat, indien zij het bewijs ftiidc- teekentn, zij f20.000 zou krqgen. Do rechercheur Kuiper, die de kist met het geraamte van Busch heeft opgegraven, heelt beklaagde na diens aanhouding, meer malen gehoord over den jongen, die hem zou hebben geholpen bij bet overbrengen van do kist met bet lqk van den kelder naar do garage. Eenige malen achtereen heeft beklaagde een andere p.-rsoon daarvoor aan gewezen, maar telkens bleek die aanwijzing onjuist Hij verontschuldigde dit door to zeggen, dat het bijna 10 jaar geleden was, waarop getuige antwoordde: U moet alles voor den geest staan alsof het gisteren gebeurd was. De kist stond zoo netjes in den kuil, dat het leek of wel 10 menschen tr.ar erin hadden geplaatst. Onder de hoe- ben lagen sleenen bij wijze van fundament President; Ia dat zoo met die steenen? Beklaagde antwoordt; dat er steenen onder de kist waren gelegd. President: ïroeger hebt u dat nooit medegedeeld. Beklaagde: 'Keen, die kleinigheden heb Ut verwaarloosd. Eerst heb ik de kist in den kuil gezet haar daarna met een lat Opgelicht en to-en de steenen er onder ge- «chovaa. i j Kuiper merkt nog op, dat het hem onwaarschijnlijk voorkomt dat beklaagde de kist die misschien 100 kilo woog, alleen in den kuil heeft kunnen plaatsen, juist op de neergelegde koekstecnen. De President deelt mede; dat de Recht bank met mr. Levy alsnog officieus eon onderzoek zal instellen in de garage op den Overtoom. Getuige van Slobbe deelt nog mede, dat, toen de weduwe van Busch enkele jaren la ter bij de poilitie kwam met een brief, «Ken zij uit Breda ontvangen had, en waarin ge meld werd, dat, indien zij een bewijs wil de teekenen, zij 20.000 gulden zou krij gen, hij in Breda een onderzoek heeft in gesteld. Daarbij bleek hem. dat de schrij vers van dezem brief, Liohfe en Ciaassen, dezelfde advocaat haddem, nl. mr. Alfred Levy uit Ameterdaim (de verdediger). Hij heeft mr. Levy op zijn kantoor bezochtdie echter weigerde inlichtingen te verstrek ken. Daarna worden verschillende politieagen ten gehoord, die verklaringen aflegden om trent de bewaking vam den in Jamuari 1926 opengegraven kuil in de garage op den Overtoom. S. Kuiper, filiaalhouder, deelt mede, dat beklaagde in November 1924 bij hem is ge weest, en vertelde in geldverlegenheid te zijn. Get. heeft Muylwijk toen f 300 ge leend, waarvoor hij "eenige briefjes van de Bank van Leening in bewaring kreeg. Ka de arrestatie van Muylwijk bleek bij de in wisseling dier briefjes, dait één der van Busch afgenomen ringen op de Bamflc van Leening beleend was. Na de pauze werd getuige Blüser nog maals gehoond, en deelt op vragen van den president mede, dat hij dien Vrijdag 22 Oc tober 1915 met Busch, Lichte, Claassen en Loretle in de American Lunchroom is ge weest tot erven voor zeven. Lorette was 's middags op kantoor gekomen en vroeg of hij mee naar het station-wilde gaan, om Lichte, Olaassan en Busch van deh trein te halen, 't Was toen omstreeks 4 uur. De trein, waarmede de drie in Amsterdam kwamen, arriveerde omstreeks 6 uur aan het Centraal Station. Vandaar zijn ze naar de American Lunchroom gegaan. President: U zijt dus vam 4 tot 6 uur op het Station geweest? Blaser: Jal President: Ik moet oomcludeerem, dat het dus van vee! belang was die heeren te tref fen, anders had u geen twee uur gewacht. Blaser: Ik heb gewacht en verder was er niets bijl President: Een andere vraag.... BlSser: Ik moei nog even terugkomen op uw conclusies, mijnbeer de president. Ik sla hier met om van u verwijten te ontvan gen. President: Pk verwijt niets. Ik consta teer, dat het me vreemd voorkomt, dat u daar van 4 tot 6 uur gewacht hebt. Blaser (zeer opgewonden). Als u verwij ten wil richten, doe u dit «lam aan de Am- sterd'amsche politie, die in 1915 in elk op- zioht nalatig was. Ik word al genoeg im de Pers door het slijk gesleurd en wensch mu ook niet van u nog verwijlen te hoeren. Ik ben een fat soenlijk menschl President: U moet u kalm houden. Ik heb u niet de minste reden gegeven am u zoo op te winden. Toen u des avond3 weer bij lichte op het kantoor waart, hebt u het kantoor van beklaagde opgebeld? Blaser: Hoogstwaarschijnlijk zal ik het wel geweest zijn. 't Kan ooik Lichte zijn ge weest. President: Hebt u Muylwijk niet ge vraagd, of Glaassen daar was? Blaser: Neen, president. President: In geval Lichte getelefoneerd heeft, kan u toch niet met zoovéél zeker heid neen zeggen. Bléser: Er was toch geen enkel motief om naar Olaassen te vragen. Men zocht naar Busch. Claassen wordt nu nogmaals gehoord, en de president vraagt hem of hij heeft nage dacht over de afgenomen verhooren. President: Zijt gij nu in de American Lunchroom geweest op dien Vrijdagmid dag? Claassen: Dit is besltot abuis. Ik ben daar niet gewest. Of hij den volgenden dag in de van Ostadestraat is geweest om naar Busch te inforaneeren, wist getuige zich ook niet meer te herinneren. Hij is Zaterdag- raiddag (23 October 1916) naar Breda ver trokken. Muylwijk verklaart desgevraagd, dat hem dien Vrijdagavond per teletoon niet naar Claassen is gevTaagd. Als hij dit Indertijd bij de politie wel verteld 'heelt, moet dit op een misverstand berusten. Na dit telefoon gesprek heeft beklaagde de telefoon uitge schakeld. De verdediger verzoekt den president aan getuige Blaser dezelfde vragen te mo gen stellen, welke de president reeds gesteld heeft. President: DezelMe vragen? Neen me meer I Als u andere vragen wilt doen is het goed. Mr. Levy: Misschien komen we verder, als ik de vragen met een andere intonatie stel, dan u gedaan hebt, -president: O zool Mr. Levy: Het is mij er om te doen om licht te verkrijgen in de zaak, maair ük in sisteer niet meer. De kleermaker v. Pinxterer verklaart kort voor de verdwijning van Busch voor dezen een pak te hebben gemaakt, hetzelfde dat gewonden is om het geraamte. Enkele malen heeft get. afbetaling voor «Et oos- tuum gehad, slechts kleine bedragen. Daar na is de post als oninbaar afgeschreven. Get. heeft nog de maat van Busch; het was een flinke, hreede kraohtige figuur. C. J. van Ledden Hulsebosch, politié-des- fcumdige, bevestigt zijn rapport van het on derzot. Het cadaver, dal in vergevcgder- den staal van vergaan verkeerde, was op de linkerzijde rustende er in gelegd, op zoodanige wijze, dat «ie voeten in «Jen lin- kerachierhoek lagen, dus in diagonaal lijm. Be kleedingstukken bleken alle sterk ver teerd en vergaan; zelfs het leder van het schoeisel was dexir den tand des tljds groe iende ola vwnuieJd, Merkwaardig was hef, dat een vulpenhouder, welke op het lijk was bevonden, nog geheel intact was gebleven. Er zat zelfs nog inkt in en getuige kon er direct mee schrijven. President: Dus het lijk lag opgevouwen in de kist. Er moet dan groote krachtsin spanning aangewend zijn. v. Ledden llulsehosch: .Vis 't iemand was, die al een beetje verstijfd was, moet het inderdaad een'toer geweest zijn, hem er in te krijgen. President tot beklaagde: Hoe zit dat, Muylwijk? Beklaagde: Ik beb dit toch al meegedeeld! President: Ja, maar zoo hebt u het nog niet meegedeeld! Beklaagde: Ik heb het lijk opgenomen en zooals ik reeds heb meegixleeld, de knieën oplichtend in de kist gelegd. President tot getuige van Ledden Hulse bosch: Is dit aannemelijk? Ik begrijp het niet goed. Van Ledden Hulsebosch: Ik ook niet. Zoo eenvoudig kan het niet gegaan zijn, want de kist was ook niet ruim. Het komt getuige ook voor, dat het voor één persoon haast ondoenlijk is, om de kist, een dergelijken last inhoudende, alleen met behulp van een hijschtouw in de kuil te krijgen. Vooral up de wijze, waarop bekl. het voorstelt met één hand zoude hij het hengsel van de kist hebben vastgehouden en dus het halve ge wicht hebben gedragen, en met de andere hand zoude hij het over een raamspijl ge worpen touw, dat met een lus over de kist was geslagen, hebben opgeheschen lijkt aan getuige vrijwel onmogelijk. President: 't Gaat natuurlijk" gemakkelij ker met je tweeën. Van Le«lden Hulsebosch: -Ongetwijfeld, mijnheer de president. President: Jammer, dat er geen proeven genomen zijn. - Getuige verklaart verder, dat hij de kist zoo nauwlettend heeft onderzocht, dat het onmogelijk is, dat eenig voorwerp, al dan niet tot het lijk behoorende, verloren is gegaan. Mr. Levy vraagt of deskundige de dokter ia geweest die den beklaagden, die toen zelfs nog niet verdacht was, de pols heeft gevoeld toen Muylwijk tot op de plaats van de ge opende kist was geleid? Van Ledden Hulsebosch: Bit is geschied, om te kunnen constateeren of beklaagde in wendig even kalm was ato uitwendig. Mr. Levy: En wat was het resultaat? Van Ledden Hulsebosch: Be polsslag was tamelijk gejaagd. Dergelijke proefnemingen toonen echter niet aan of iemand al dan niet schuldig is. Ook een onschuldige zal op zoo'n plaats door de agitatie een gejaagde polsslag hebben. Het was er mij alleen om te doen vast te stellen of de polsslag ook sneller zoude worden bij een ol andere vraag van den rechler-commissaris, waar van wel bij een schuldige, maar niet bij een onschuldige schrik te verwachten zou zijn. Dr. Hammer, die met mej. dr. Scholten de resten van bet lijk geschouwd heeft, ver klaart, dat de doodsoorzaak niet meer was vast te stellen. Aan den schedel zijn geen afwijkingen gevonden. Vervolgens worden de getuigen deskun digen dr. Hammer en dr. Schollen gehoord. Getuige Hammer verklaart, dat het skelet van het slachtoffer vrij volle«lig was toen hij het ter onderzoek ontving. Een doodsoorzaak kon hij niet vaststellen. Daar de schedel niet volledig in het bezit van deskundigen is gekomen, kon niet worden vastgesteld of de dood door een val tegen den grond is in getreden. Op een vraag van den president of het denkbaar is, dat iemand geworgd kan wor den, zooals dit met Busch is geschied, zon der dat de aangevallene in slaat i9 weer stand te bieden, zegt hij mede, het mogelijk te achten, dat zoo iemand zich niet kan ver weren, doordat hetzij «Ie dood, hetzij be- wustzijnsverlies intreedt Dergelijke geval len zijn echter uilzonderingen. Over de ver schillende mogelijkheden treedt hij in aller lei theoretische beschouwingen, naar aan leiding van door den president gestelde vra gen en van door den verdediger gemaakte opmerkingen. Mr. Levy leest daarop een brief voor, wel ken hij heden ontvangen heelt van dr, Vechtman uit Den Haag. Deze schrijft daar in, dat hij niet bekend is met den beklaag de, noch met de getuigen, noch met de rechters en den verdediger. Hij voelt echler zeer intuïtief de onschuld van Muylwijk. Men doodt volgens hem geen krachtigen jongeman, door hem in den nek te grijpen en even heem en weer te schudden, tenzij de nervus vagus bedrukt wordl, waardoor het hart plotseling uitgeschakeld wordt. Veertig jaar geleden zat dr. Vechtman, volgens dezen brief, op een sloe! toen een vriend kwam binnenstormen en hem har telijk begroette, hem schertsenderwijs daar bij met de hand in den nek grijpende. Wat er verder gebeurd is, kon dr. Vechtman niet zeggen, maar toen hij weer compos mentis was, zag hij het bleeke gelaat van zijn vriend, die niels anders dacht dan een moord gepleegd of zijn vriend opzettelijk van het leven beroofd te hebben. Dr. Hammer verklaart daarop, dat dit ge val er dus een is geweest, als hij bedoelt met de gevallen van plotseling bewustzijnsver- lies bij een krachtig aangrijpen van den hals Mej. D. Scholten, acht het aannemelijk, dat iemand, die krachtig in den hals wordt vastgegrepen, plotseling dood blijft. Zij acht he* niet waarschijnlijk, dat het slachtoffer een inhibitiedood is gestorven. Ais getuige-deskundige op sportgebied wordt gehoord J. Ploeger, die het onmoge lijk acht, dat de manier waarop Muylwijk rijn slachtoffer heeft vastgegrepen, dat slachtoffer zoo weerloos heeft gemaakt, dat hij geen weerstand meer kon bieden. Dan wordt de zitting geschorst tot Za terdag. RECLAME. RTJGPUN EN RHEUMATIEK. Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek de oorzaak opl Zeer waar schijnlijk schuilt deze in uw nieren. In. fi ning of gevatte kou kan deze gevoelige or ganen verzwakt hebben en hen verhindcreo in hun werk om de schadelijke vergiften uit uw bloed te filtreeren. Deze vergiften ver oorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe langer gij de nierzwakte ver waarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, teneergesla- gen en vermoeid, en onderhevig aan onaan gename blaasstoornissen. Let op verschijn selen als bezinksel of zand in de urine, op geblazenheid onder de'bogen, waterzuchtige zwellingen in de ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voor kom zoodoende de ontwikkeling van ern stige nierkwalen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de geheele wereld baat ge geven. 4040 Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch gced te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Advertentie 6360. RECLAME. YMMt 28 Sept. tot en met October 4069 Het is opmerkelijk hoe optimistisch de Engelsche financieele pers is ten opzichte van de vooruitzichten van de mbbermarkt Steeds weer opnieuw worden de gunstige factoren naax voren gebracht en bij het reproduceeren van cijfers belracht men oi. wel wat al te veel de kunst „de grouper les chiffres". Vooral de „Financial Times" bezondigt zich nogal eens aan al te opti mistische beschouwingen en in een harei jongste betoogen wordt met nadruk de aan dacht gevesligd op het tekort aan beschik bare rubber. Een tekort, dat zich niet alleen te Londen, maar ook te New-York sterk doel gevoelen. Intusschen doet het eigenaardig aan in dit betoog te lezen, dat de voorraden veel grooler konden zijn, indien men bijtijds met de tegenwoordige omstandigheden had rekening gehouden. Voor den handel is het van belang, datde plantages zoo spoedig mogelijk tot hun volle ontwikkelingscapaci teit kom,en, want dit laatste zal tot gevolg hebben, dat de handel in rustiger vormen zal plaats vinden en schokkende fluctuaties vermeden worden. Nog algemeen wordt aangenomen als een vaststaand feit, dat opheffing der bekende restrictie-bepalingen de voorraden aanzien lijk züllen toenemen en er gevaar voor overproductie zou bestaan. Er bestaat echter volgens genoemd blad alleszins reden om aan deze mogelijkheid te twijfelen. Een on derzoek, nog maar kortelings geleden in de Maileische Staten ingesteld naar de produc tie-capaciteit van de aldaar gevestigde on dernemingen leverde als resultaat, dat slechts 208 ondernemingen met totaal 123.500 acres in staat waren, om meer dan 400 lbs. per acre voort te brengen. De be- teekenis van dezen uilslag springt dadelijk naar voren indien men bedenkt, dat in totaal 2,4 millioen acres met rubber beplant zijn. Indien de beperking geheel en al zou wor den opgeheven zou dit een toename van slechts 3400 tonnen rond beteekenen.Daarbij is bovendien reeds rekening gehouden met de gewone vermeerdering door den groei der boomen. Echter de huidige restrictie- bepalingen zijn nog: niet opgeheven en de standaardproductie is slechts verhoogd tot 500 lbs. per-acre, zoodat men mag aanne men, dat in de eerstkomende 12 maanden slechts 2400 ton rubber meer beschikbaar zullen zijn. Dit komt uit op 1 pCt. van de totale wereldproductie. Volgens genoemd blad speelt ook nog een ander punt een zeer belangrijke rol in de rubberproduclie, n.l. de hoeveelheid be schikbare arbeidskrachten. Het beperkte aanbod van menschelijke arbeid zal volgens de „Financial Times" tot gevolg hebben, dat de productie slechts 85 pCt. van het stan- daardcijfer zal kunnen halen. Per 1 Febr. a.s. zal naar alle waarschijnlijkheid 95 pCt. van de productie rijn toegestaan en krach tige pogingen worden in het werk gesteld om voldoende werkkrachten bijeen te krij gen, ten. einde een grooteren tap te bewerk stelligen. De jongste cijfers van immigratie en emigratie wijzen uit, dat per maand op 'n aanwinst van 3000 man valt te rekenen, dus 36.000 man per jaar, waaronder natuur lijk vrouwen en kinderen zijn inbegrepen. Van dit aantal zullen naar raming circa 20.000 man geschikt zijn voor het lapwerk Indien men echter tot volle productie wil komen zal men over een totaal aantal van rond 55.000 man moeten bes?hikken. Volgens genoemd blai wordt de Lo'stand voorts nog verscherpt door de omstandig heid, dat andere bedrijven veel arbeidskrach ten absorbeeren. Zoo b v. trekkan len ge volge van de gunstige positie van de tin- rnarkt. de tinmijnen veel arbeiders tot zich. Vervolgens speelt het ïoonprobleem een be langrijke rol. Men zou door loonsverhooging wellicht een grootere hoeveelheid arbeias- krachten kunnen krijgen, maar dan ver val* men tevens in eem erkorting van den arbeidstijd. Uit het bovenstaande ziet men intusschen dat voor zoover de be'.chouwiügen van de „financial Times" op juiste gegevens geba seerd mochten zijn, de conjunctuur voor het rubberproduct buitengewoon gunstig is; ook voor de naaste toekomst. Omtrent den duur van de huidige en allernaaste conjunctuur valt echter hij alle gegevens weinig te voor zeggen. Niemand had b.v. voor eenige jaren een dergelijken gang van zaken kunnen voorspellen. Men herinnert zich voorts de algemeene opinie ten aanzien van scheep vaartwaarden. Algemeen was men van oor deel, dat direct na den oorlog een scheep vaart-boom kon worden verwacht, op grond van het tekort aan scheepsniimte en de te verwachten vraag. Het is juist andere ge-, loopen. Hieruit volgt dat men ook thans weer zoo weinig kan voorspellen en men verstandig doet zich aan de realiteit to houden, al blijft men in rubberkringen dan ook optimistisch. Het handhaven van oen rubberprijs op het hoogc niveau van 3 sh, 7 d. wijst inmiddels er wel op, dat het aan wezige materiaal niet voldoende is om aap de vraag te voldoen en ook mag het als een gunstig teeken worden beschouwd daf de prijzen voor late termijnleveringen con-» stant hoog blijven. De aandeelenmarkt slond in de afgeloo- pen week dan ook wederom in het teekex. van rubberwaarden, die voor alle soorten een flinke belangstelling ontmoetten, ge paard aan flinke koerswinsten. De algemeene stemming yan de fondsen- markt is intusschen niet ongunstig te noe men. Een gevolg eenerzijds van de ruimen geldmr^kt. anderzijds te danken aan de aan< houdende verbetering van de economisch positie van ons land en van Indië. Ook het herstel van onze staatsfinanciën begin.' thans goed door te werken, hetwelk in niet geringe mate te danken is aan het feit, dat de staatsmiddelen ruimer zijn gevloeid dan men heeft verwacht! Hier zoowel als in In dië is dit het geval geweest en voor laatst genoemd land zijn zelfs belastingverlagin gen voor het volgende jaar in uitzicht ge steld. Het is te begrijpen dat dergelijke fac toren door de beurs worden gewaardeerd. Een ander merkwaardig verschijnsel is, dat het publiek zeer actief blijft vooral in het zoeken naar nieuwe objecten. Is bij het een of andere fonds de koers wat al te hoog opgeloopen, dan kan men als regel zien winstnemingen, echter niet met het doel om het kapitaal terug te trekken, maar om het in een ander fonds opnieuw te beleggen. Dtf verschijnsel deed zich deze week o.m. gel den bij' H. V. A. welke tijdelijk vrij sterk waren aangeboden. Weliswaar absorbeerde Indië groote posten, maar het geheele aan bod kon niet worden ondergebracht. Van daar dan ook een tamelijke inzinking in den koers. Van deze beweging profiteerden ech ter Kunstzijde-aandeelen speciaal Maekubee welke niet onbelangrijk konden stijgen. Het aanbod van H. V. A.'s hield ten deele ver band met de lagere Cubaansche noteering. Vast gestemd waren thee-aandeelen op de hoogere noteering te Londen. Voor deze soort beslaat in den laalsten tijd nogal be langstelling. Evenwel moeten wij hierbij toch even waarschuwen tegen al te groote verwachtingen gezien de zeer kleine markt die ihee-aandeelen nu eenmaal innemen, waardoor practisch geen controle od het koersverloop beslaat. Tabakswaarden waren reeds in den aan vang wat beter gestemd en accentueerden nog gedurende hel verloop dezer week. Jur- genswaarden lagen aan den Hauwen kant en noteerden niet onbelangrijk lager. Nader hand viel er eenig heretel voor Jurgens waar te nemen en tijdelijk kon men zelfs van een vaste tendenz spreken. Van Binnenlandsche industrieën waren Philips Lampen vrijwel onveranderd. Op de Amerikaansche afdee- ling, waarin niet veel omging, waren. Wabash op het einde der week wat beter gevraagd. Russische waarden bleven onge voelig voor de berichten volgens welke Rus land de overeenkomst met Frankrijk inzake de regeling der schuldenkwestio zou hebben goedgekeurd. De heleggingsmarkt bleef onveranderd, geldmarkt verruimde eenigszins en geld op prolongatie noleerde ca. 27» pCt. 18 Sepf. 25 Sept. Londen 12.057» 12.051/» Berlijn 59.21 59.23 Parijs 11.79 11.777» Brussel 11.027» 10.87 V»^ New-York cable 2.48s/» 2.487»^ i De week opende voor de valutamarkt $1 direct in een betere stemming. De franc werd al dadelijk hooger ingezet blijkbaar ip verband met de pogingen van Caillaux opa zijn plannen te verwezenlijken. Evenwel kon de betere stemming rich niet handha ven. Het verdere verloop van de week g|f een aanbod te zien. waaronder francs nogsi te lijden hadden. Ware er geen steun ga weest dan zouden de koersverschillen on getwijfeld grootere vormen hebben aange-^ nomen. Hoewel ook Oslo een vast begin heeft gehad, keerde, hier de stemming al heel spoedig. Het bleek dat New-York een eigen weg ten opzichte van Oslo volgde en den hoogen koers van hier gansch niet over nam. Aanvankelijk kwam er eenige steun van de zijde der baisse-posities, maar toen het bleek dat deze gelikwideerd waren, nam de daling in Oslo grooteren omvang aan. Het einde der week bracht afwisselend eenig hrrstel en reactie^ met groote em scherpe koersverschillen. Het Engelsche Pond evenals de Duitsche Mark wisten zich tamelijk wel te hand haven. 18 Sept. 25 Sept 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt. Nederland 1919. 41/» pCt. Nederland 1916 6 pCt. Nederl.-Indië 1919 Amsterdamscbe Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew. aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Gompania Merc. Argenlinia Geconsolideerde Petroleum Koninkl. Petroleum Amsterdam Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl Scheepvaart-Unie Mij. „Nederland" Handelsver. Arasterdam Javasche Cultuur-Mij. Cultuur-Mij. Vorstenlanden Arend9burg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Atchison Topeka 4 pCU Union Pacific aand. 106 10644 10144 70144 98H 9844 10144 101K 151 15Ï44 17744 177 13844 18» 110 11* 415 408 304H 292 844 8 16344 166 37344 37944 323H 33244 65 68 14944 147 156 168 572f4 568 82544 338 15444 165 486 48844 40344 414 6OO44 50» 89H 89 145 144

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 11