No. 20104. LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 24 September Derde Blad. Anno 1925. .BINNENUND. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. Uit de metaal-industrie. Reeds is melding gemaakt van een te 's-Gravenhage gehouden conferentie tus schen den directeur-generaal van den Ar beid. den heer Zaalberg, en de organisaties ,van werkgevers en werknemers in het me taalbedrijf. Thans meldt „De Msb.", dat de metaalbewerkersbonden van den directeur- generaal het volgende schrijven hebben ontvangen: De op Vrijdag 18 dezer gehouden confe rentie met de bestuurders der werkgevers- en arbeidersorganisaties uit de metaalnij verheid heeft oogenschijnlijk niet tot een zoodanige overeenstemming van inzichten geleid, dat ik mij vleien mag een beslissing te kunnen nemen, die alle partijen luide zullen toejuichen. Maar toch heb ik" hoop, dat de opvattingen reeds minder uiteenloo- pen dan na de conferentie in December van het vorige jaar. Ik althans heb den sterken indruk mee genomen, dat eenerzijds duidelijk gebleken is, dat de belangrijkste werkgevers zich ver- 'eenigen met de 48-urige arbeidsweek als norm en met hel beschouwen van den lan- geren werktijd als iets abnormaals, dat al leen te motiveeren is door abnormale om standigheden. Op dien grond wordt thans overgewerkt bij 20 pCt. van de Metaalbond- leden. door 40 pCt. van alle arbeiders bij de Metaalbondleden. De minimumbepaling, dat een overwerkpiemie möet worden toegekend voor uren boven de 56 per week. wordt door steeds minder leden toegepast en er bestaat een slrooming om dezen steen des aanstoots weg te nemen. De vertegenwoordigers van andere werkgeversorganisaties hebben rich niet zoo positief uitgesproken, doch naast de verklaringen van de grootste organisatie kan dat afwachten of stilzwijgen weinig onrust 'baren. Anderzijds meen ik bij de arbeidersorga nisaties naast den sterken wil om zoo spoe dig mogelijk, desnoods ten koste van andere voordeelen, tot de 48-urige werkweek te ko men, nog altijd het besef bespeuren, dat het in hel belang van de scheepsbouw industrie en alle daarbij betrokkenen noodzakelijk is, om op grond der nog voortdurende hoogst ongunstige conjunctuur er toe mede te wer ken om door een tijdelijke werktijdverlen- ging de werkgelegenheid te handhaven. Die geneigdheid neemt toe, naarmate er grooter zekerheid is. dat de werkgevers het er niet op gezel hebben „den acht urendag te ver moorden". Een twistvraag blijft nu hoeveel uren er overgewerkt zal worden, vooral, omdat prin- cipieele waarde wordt gehecht aan een da delijk zichtbaren teruggang naar de 48-uren Week. Ik zou ook daarom zeer gaarne, over eenkomstig mijn verwachtingen van een half jaar geleden, willen bevorderen, dat nu het maximum op 51 uur werd gesteld. Nu evenwel de economische toestand zich, niet, gelijk toen verwacht werd. ver beterd heeft, doch voor de scheepvaart en daardoor voor den scheepsbouw ongunstiger is geworden, zonder uitzicht op spoedige verbetering, zou het mijnerzijds zinledige halsstarrigheid zijn om alleen ter wille van een onjuist gebleken verwachting vast le houden aan een daarop gebaseerd program. Op menige werf moge thans ijog vot- doende werk in voorraad zijn, mede ver kregen, dank zij den werktijdverlengingen, het is helaas niet tegen te spreken de periodieke gegevens van Lloyds laten te dien aanzien geen twijfel dat er nog steeds een zware depressie in den scheeps bouw heerscht en er zelfs weer verdere da ling merkbaar is. Onder die omstandigheden juist nu op nieuw den werktijd te verkorten, zou niet anders dan nadeelige gevolgen hebben op de mogelijkheid om nog werk te krijgen, hetgeen zoo dringend noodig is om in af wachting van de opleving de bedrijven valide le houden cn de vakbekwaamheid der arbeiders in stand te houden en aan te kweeken. Het is daarom mijn voornemen om na 1 October voorloopig voort le gaan met op denzelfden grondslag al9 het laalsbe half jaar machtigingen tot ovcrwerkvergunnin- gen te verleenen, rekening houdend met de verschillen tusschen de categorieën en de ondernemingen. Aan den wensch om voor den „niéuw- Bouw" den duur der vergunningen steeds gelijk te stellen aan den duur van den bouw Tan een schip, bijv. twee jaar, moen ik niet ta mpgen voldoen. Een dergelijk 9chip is niet de eenige opdracht, die in zoo'n pe riode wordt uitgevoerd. Het is zeer wel mo gelijk, dat. hetzij door voordeeliger opdrach ten of alleen reeds door een ruimer bezet ting van de werf, de exploitatie in haar ge heel voordeeliger wordt en ten slotte zoo danig, dat bij 48 uur werken per week fcog een bevredigend resultaat wordt be- "reikt Hoewel er zeer zeker reden i9 om niet dien wensch rekening le houden, het- ijfeen dan ook geschiedt, acht ik volledige inwilliging niet le verdedigen. Bij de vele S'sico's, die de directies moeten nemen, is t niet het grootste, aangenomen, dat zij eenig vertrouwen m<Mgj0 bobben in een redelijke behandeling m dezen. Ho_ewel alle gevallen op zichzelf be schouwd moeten worden, behoeft het geen toelichting, dat de billijkheid eischt, dat een gelijkmatige toepassing gegeven wordt ftan do waardeering van den factor ,,ar- tnoede" in de motieven voor deze "vergun ningen. Om die reden meen ik, ondanks de na deden, die ook door de betrokken werklieden levoeld zullen worden, den geleidelijken te ruggang van den werktijd op Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf lot het peil van de soortgelijke bedrijven thans le moeten Voltooien. Hetzelfde zal op de werf van P. Smit Jr. behooren te gebeuren als de ijsbre- fcör klaar is. Tot dat oogenblik zijn de voor gaarden nog van kracht, waaronder het sub sidie is verleend en welke golden ten aan- van de gehecle onderneming. Ook behoort de voorsprong, dien de wer- Vcn in do provincie Groningen geruimen tijd gehad hebben, een einde te nemen. Daar ie one le helpen bij den aanloop om te komen uil zeer groote, voornamelijk financieele, moeilijkheden en met het oog op de bijzon der groote werkloosheid in die provincie,, langer werktijd toegestaan geweest dan op verven van dezelfde soort in Noord- en Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant. Ten slotte wensch ik nog de volgende op merkingen te maken. De zgn. „armoedevergunningen" zijn ont staan in een tijd, toen een groot verschil ten nadeele van ons land bestond in de produc tiekosten, vooral in de loonen tusschen de landen met een vrij gezonde munt en de overige. Te dezer zake ontstaat geleidelijk een toestand van evenwicht. Nog blijven door allerlei kunslmalige oorzaken belemme ringen bestaan en is er ook verschil in de lasten, die op de bedrijven drukken Die ver schillen motiveeren m. i. voor den zec- scheepsbouw geen werktijden van 55 en 56 uur meer, zelfs niet van 53. Dat ik toch de noodzakelijkheid gevoel om nu nog niet verder te gaan, heeft een andere oorzaak, n.l. de boven reeds besproken on gekende slapie. Ten einde de werven eenigs- zin3 op de tegenwoordige capaciteit te hou den, althans op een zoodanige bedrijvigheid, dat exploitatie achterwege kan blijven, moe ten prijzen geboden kunnen worden, die bij handhaving der in vele plaatsen toch reed9 lage loonen alleen mogelijk zijn hij werktijd verlenging. Dr. Van Gijn zou aftreden als adviseur der Oostenrijksche Nationale Bank. De correspondent van de „N.R.Crt." te Weenen meldt: Volgens een bericht uit Genève van de „Neue Freie Presse" zal dr. Van Gijn, de adviseur van de Oostenrijksche Nationale Bank, aan het eind van 't jaar als zoodanig ontslag nemen, daar hij dringende zaken in Nederland heeft en volgens de laatste be sluiten van den Volkenbond voortdurend te Weenen zou moeten vertoeven. Er zijn nog geen besprekingen gevoerd over 'n opvolger. Ëxtra-uitkeering aan het Rijkspersoneel.. Naar „De Tel." verneemt is in de, gister middag onder voorzitterschap van rar. Kan op het Departement van Binnenlandsche Zaken gehouden vergadering der Centrale Commissie van georganiseerd overleg van ambtenaarszaken opnieuw langdurig van gedachten gewisseld over het voorstel der Regeering, om drie millioen gulden beschik baar te stellen voor een extra-uitkeering aan het Rijkspersoneel. Door de vertegenwoordigers der Perso- neelorganisalies werd de noodzakelijkheid van dit bedrag bepleit,, dat men algemeen le laag vond. Met algemcene stemmen werd geadviseerd, het beschikbaar te stellen be drag van circa 3 millioen zoo spoedig moge- lijk aan het personeel ineens uit te betalen, en daarbij een minimum bedrag voor het laagst bezoldigd personeel vast te stellen. Het bleek voorts, dat bij de Regeoring het plan zou beslaan, de exlra-uitkecring voor het personeel der Staatsbedrijven niet van het beschikbaar te stellen bedrag van j f 3 millioen af le trekken, maar daarboven uit le keeren, waardoor het totaalbedrag aanmerkelijk verhoogd zou worden. Ten slotte verklaarde de Regeeringsdele- gatie zich bereid nader met de Regeering te bespreken een mogelijke verhooging van het bedrag. Voor deze vergadering hadden de verte genwoordigers der personeelorganisaties een voorvergadering gehouden, om hun houding vast te stellen. Arbeidstijd in slagerijen. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan hoofden of bestuurders van met een winkel.verbonden slagerijen in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 1 Oct. tot en met 31 Dec., in afwijking van het bepaalde bij art 24 der Arbeidswet 1913, op Zaterdag de arbeid van de in zoo danige onderneming werkzame mannelijke arbeiders van 15 jaren of ouder aanvangt om 6 uur voorm.. onder voorwaarde, dal in de desbetreffende onderneming niet door eenigen arbeider op dien dag arbeid wordt verricht na 8Vs uur nam. De bedreiging van de Waaldorpsche duinen. Op vragen van hel Tweede-Kamer-lid IJzerman: 1. Is het juist, dat liet voornemen bestaat over te gaan tot het doen afgraven van een deel van de aan het Rijk behoorende duin- slrook langs den Waalsdorperweg te 's-Gra venhage, ten einde dit terrein geschikt te maken voor den bouw van een kazerne? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat aan een dergelijk voornomen geen begin van uitvoering dient te worden gegeven alvorens -een wetsontwerp, vofl- gens hetwelk voor (of in verband met) den bouw van de bovenbedoelde kazerne gelden beschikbaar worden gesteld, is aangenomen? heeft de Minister van Oorlog geantwoord: Ad 1. De ambtsvoorganger van onderge tekende heeft bij den Minister van Finan ciën de vereischtc stappen gedaan, om te kunnen komen tot een afgraving, als in deze vraag bedoelde, voor zooveel betreft een gedeelte, groot pl.m.\6 H.A., van onbegroeid Hijksduinterrein, gelegen nabij den Waals dorperweg, ten zuiden van z.g. Klein-Zwit- seriand en ten oosten van het voormalige Proefveld. Deze aangelegenheid is bij ondergetee- kende nog in onderzoek. Ad 2. Zoolang evengenoemd onderzoek niet is afgeloopen, moet het antwoord op deze vraag achterwege blijven. Alvorens een begin - van uilvoering aan een mogelijke afgraving wordt gegeven, zal het antwoord worden gegeven. Stukadoors-actie. De besturen van de plaatselijke afdeelin- gen der organisaties, waarbij de stukadoors zijn aangesloten, zijn 22 September bijeen gekomen. Besproken werd de noodzakelijkheid van het voeren van een krachtige actie met be trekking lot de bepaling der collectieve over eenkomst inzake het glasdicht werken van 1 October tot 1 April. Gebleken i3, dat meer malen aan dat artikel niet de hand is gehou den, met het gevolg, dat de stukadoors in open woningen, blootgesteld aan weer en wind, hun zwaren arbeide moeten verrich ten, waardoor de z.gn. beroepsziekte kan ontslaan. Met niet te veel moeite kunnen de aannemers en bouwers hierin meestal voor zien. Aan de palroonsvereenigingen zal worden verzocht ,hun invloed aan te wenden, opdat het desbetreffende contractsartikel worde nagekomen; de leden van de betrokken or ganisaties zullen worden opgewekt, alles te doen wal er toe kan strekken, dat men niet in weer en wind moet blijven werken. De besturen zullen trachten, jegens onwil lige aannemers met alle ten dienste staande middelen dit door le voeren. De zetel van „Bloembollencultuur". Men schrijft ons uit Hillegorn; Er is volgens een bericht in dit blad (Joor „men" medegedeeld en door „men" gezegd, dat 9/10 van het aantal afdeelingen van „Bloembollencultuur" zich uitgesproken heeft vóór de vestiging van den zetel in „Spaar en Hout" te Heemslede. Dit tenden tieuze bericht werd de wereld ingestuurd, toen 9/10 deel der afdeelingen nog niet eens vergaderd, laat staan besloten had. Het be richtje u'as wat al le doorzichtig. Actie tegen de Duitsche valorisatie. Dr. D. J. Hulshoff Poll, voorzitter van de Vereeniging voor Effectenbescherming schrijft ons In de dagbladen komt een mededeeling voor van het Duitsche Gezantschap over de Duitsche valorisatie. De Nederlandsche belegger wordt er aan herinnerd dat door deze wettelijke regeling de bezitters van hypotheken, renloschulden, zakelijke lasten en scheeps- en spoorweg- panden 75 pet. van zijn vermogen verliest. De bezitter van industrieele obligaties, ver liezen circa 85 pet, terwijl van Rijks-, staats- en gemeenfefeeningen 95 pet. verlo ren gaat. De eenige kans oip wijziging van deze wet le krijgen, ligt in aaneensluiting van alle bezitters van Duitsche waardepapieren en dat deze vereenigd, trachten gedaan le krij gen, dat geen enkele nieuwe Duitsche lee ning, welke ook, op de Nederlandsche beur sen ter noteering wordt toegelaten^tot dat een behoorlijke regeling verkregen is. De vereeniging Effectenbescherming heeft zich dan ook reeds meer dan eens tot den Mi - nister van Financiën gewend, met verzoek Duitsche leeningen voorloopig niet meer tot de beursnoteering toe te laten. Dankbaar voor den steun die de vereeni ging tot nu van den Minister mocht ontvan gen, is de yereeniging er van overtuigd, dat ook in de toekomst van Zijne Excellentie alle hulp zal zijn te verwachten. Het i3 echter niet voldoende dat nieuwe Duitsche lecningen voorloopig niet tot no teering ter Nederlandsche beursen worden toegelaten, doch is het ook noodzakelijk de Duitsche regeering le doen welen, hoe groot het bedrag der Duitsche vóór-oorlogsschul - den is, dat zich in Nederlandsche handen bevindt. Teneinde dit mogelijk le maken, heelt de vereeniging Effectenbescherming zich tot de Nederlandsche Banken en Effectenkantoren gewend met verzoek hun Nederlandsche clientèle te doen weten, dat door tusschen- komst der banken en kantoren, aan de ver eeniging opgave kan worden gedaan van hun vóór-oorlogs Duitsch-bezit. Het totaal van deze gespecificeerde opgaven van effecten, hypotheken enz., zal dan door de vereeniging ter kennis van de Duitsche regeering worden gebracht en zal de vereeniging al het moge lijke doen om voor dit opgegeven bedrag oen betere regeling te verkrijgen. Het bezoek van de Koningin aan Maas tricht ia vastgesteld op 21 October. Bij den Prins bestaat het voornemen op Donderdag 8 Ootober zich naar Vlissingen te begeven ter bijwoning van de viering van het 50-jarig bestaan van de Mij. „De Schelde." Bij Kon. besluit is aan W. Hernrae- kam, te 'g-Gravenhage, schrijver bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, toegekend de eeremedaille, verbonden aan de-orde van Oranje-Nassau, in zilver. Gistermiddag heeft prof. ir. E. J. F. Thierens het ambt van hoogleeraar in de electrotechniek aan de Technische Hooge- school te Delft aanvaard met het uitspre ken eener rede, getiteld: „Electrotechniek en Economie." De heer Th. de Meester heeft ontslag genomen alt lid vao den Raad van Rotter dam. Zijn opvolgster ia mevrouw Doorman— KieUtra. Gisteren, bij de eerste inschrijving voor het Utreohtsche Studenten-Corps, hebben zich 93 nieuwe leden opgegeven. UIT NED. OOST-INDIE. Communistische actie. Het „Soer. Handelsblad" meldt dat, vol gens een geheim Regeoringstelegr.-m, de etoomer „Dekabrist" 25 Augustus uit Kon- stantinopel naar Alexandrië is vertrokken met een lading mualt'e, bestemd voor de communisten te Kantori. De aankomst in Ned. Indië moet aan den procureur-gene raal gemeld worden. Het Russische stoomschip „Georgii" wordt binnenkort te Soecabaja verwacht. De com municatie met den wal zal aan de opvaren den streng verboden werden met het oog op boljewistische propaganda. Het Haagsche Aneta-kantoor teekent hier bij aan, dat beide Russische stoomschepen als eigenaar hebben de Government Black and Azov Seas Company te Odessa, welke een onderdeel is van de Sowjet handels vloot. (Aneta). RECLAME Groote diefstal te Noordwij- kerbout. Bij den bloemist II. van Leeu wen, te Noordwijkerbout, is ui't de bollen schuur voor ^en waarde van duizenden gul dens aan bloembollen ontvreemd, waar onder de meest zeldzame en dure soorten, o. a. 3 ILL. kostbare lulpensoorten „Gene raal de Wet" van f700 per H.L. Verder groote hoeveelheden „Brillont Star", „Rei ne Elisabeth", enz. Het geheele poiitie-corps uit den omtrek is in actie. Heden werd door de directie van Heck's Lunchroom als tweede storting een bedrag van f 27C.55 aan het Sleun-C> milé voor de slachtoffers der nataonaile raimp afgedragen. Dit bedrag werd verza meld in de offerbusse>n, geplaatst iai de Lunchrooms te Leiden, Amsterdam, Rotter dam, Haarlem en Breda en de winkels te Rotterdam en Nijmegen. Inbrekers gepakt. De d a- dens vain de inhraaJc in de zaak van den heer Joham N. Tekenbroek, in heeren-mode- artikelen en hoeden, op de Hoogstraad hoek Moriaan straat, te Rotterdam, zijn aangehou den en achter slot gezet. Het zijn de poelier F. B., de losse werklieden A. de J. en J. van der H. en de fabrieksarbeidster W. E. K. Dit is ails volgt gegaan. Toen de politie van dc inbraak kennis kreeg, begaf de in specteur, de heer J. P. Roszbaoh, zioh met twee rechercheurs naar de zaak van den heer Teikenbroek om poolshoogte te nemen. Bij hun onderzoek in de magazijnen vonden zij er eenige kranten op den vloer liggen, op een waarvan een Tilburgsehe, de naam Boas was geschreven. Dit gaf den heer RoszJbach asChleiding om een bezoek le brengen bij de firma Boas en Co. op de Ge dempte Binnenrotte. Daar vernam men, dat de oude kranten werdfrn opgeruimd door een maga-zijnknecht, die ze mede naar huis nam. Hierdoor werd de aandacht gevestigd op den lossen werkman A. de .T„ een fami lielid van de magazijn-knecht, die zich nog al eens in gezelschap van bij de politie be kende personen bevind! Dit familielid is daarop in zijn woning aangehouden. Daar na volgde de aanhouding van den poelier F. B. en van de fabrieka-rbeidöter W. E. K. in een pakhuis van dien poolier op het Spui, terwijl de losse werkman J. van der H. van nacht op de Hoogstraat werd aangehouden. De aangehoudenen ontkenden allen hals starrig iets met de inbraak le maken le heb ben, totdat de politie hun vanmorgen de ge sloten goederen verloonde. Want inmiddels waren deze ook reeds door cte rechercheurs in beslag genomen op den zolder van een woning in de Een dra oh Issfraa! Daar woont een kennis van een der aangehouden inbrekers, met wiens goedvinden daar door hen een groot paik met goed gebracht en op zolder geborgen is. De brengers van het goed hadden voorgegeven dat zij aan het verhuizen waren en ver zochten om het pak goederen er voorloopig op te bergen. Toen zijn ailen door de mand gevallen. Nagenoeg al het gcstolcne is terecht. Ver mist wordt onder meer nog een gouden hor loge van een winkeljuffrouw uil de zaak van den heer Tekenbroek, waarvan de ver missing eerst gistermiddag ontdekt is. Moord op een r ij k s v e 1 d w a c ti ter. Gisternacht, omstreeks twaalf uur, reed de onbezoldigde rijksveldwachter P. Vënkeonis. tevens jachtopziener en opzich ter van de visscherjj van den heer von Russol, te Weert, komende van de vis- schcrij te Nederweert, waarover hij toezicht hield, per fiets naar huis. Nog vóór hij de kom der gemeente Nederweert, waar ker mis wordt gevierd, had verlaten, werd hij overvallen door een tweetal personen, zekere J. D. en J. C. Er ontstond een hevige worsteling, waarbij een der verdachten, ver moedelijk C., een mes teok en daarmede den veldwachter een 5-tal zeer diepe messteken in den rug toebracht, alsmede een verwon ding op het hoofd. De versflagene zeeg ineen en bleef op een kant van den weg liggen, waar hij door de onverlaten aan zijn lot werd overgelaten. Badend in zijn bloed werd hij daar even later gevonden door een ■passeerenden auto van een heer uit Hel mond. Deze. heer waarschuwde de politie, alsmede den geheceheer dT. De Wouw, uit Nederweert, die echter, toen hij ter plaatse kwam, sleclrts den dood kon cooslateercn. De mam heeft vermoedelijk slechts een kwartier na het gebeurde geleefd. Inmid dels was de zwager van den verslagene ko men opdagen, die achterop was gefietst, doch zondier licht rijdend blijkbaar den ver- si agene niet had zien liggen. Deze zwager had een hoofdwonde en een verwonding aan de handen, welke wonden hij had beko men van een tweetal personen, vermoede lijk dezelfden alls hierboven. Hij had hun gevraagd of zij Verkennis niet hadden ge zien. Het slachteffer werd naar hel ge meentehuis overgebracht, terwijl de Rijks politie, bijgestaan door de gemeentepolitie, terstond de streek afzocht naar de daders. Gisterochtend om hadfvijf werden doze ge vonden en gearresteerd. Ook werd een broer van D. in arrest gesteld, doch deze is weer vrij gelaten. Gisteren arriveerde te Nederweert het parket uit Roermond onder leiding van den substituut-griffier mr. dr. Rieder. Den geheelen dag bleef het parket ten gemeentethuize van Nederweert, ten einde de verdachten te hooren. In tusschen werd door de geneeaheeren De Wouw en Smit de lijkschouwing gehouden Het lijk zag er vreeselijk verminkt uil. De man is ongeveer 35 jaar oud Hij laat een vrouw en drie kinderen na. De, bewfc verdachten namelijk de 25-jarige J. H. D. en de 24- jarige J. 11. C wordeu heden naar Roer mond gebracht ter beschikking van den of ficier van justitie aldaar. Er heerscht diepe verslagenheid onder d« vreedzame bevolking van hel kermis vie rende dorpje Nederweert. In zake liet geval van del 31-jarigen B., te Tilburg, die met afgesne^ den hals, badende in zijn bloed in de ech telijke woning door zijn vrouw was aange troffen, heeft de politie aanvankelijk ver moed. dat de vrouw schuld had en men met een misdrijf te doen had. Achteraf is nu komen vast te staan, dat zelfmoord is ge pleegd. De burgemeester van Ma- rum geeft belanghebbenden (zaJccnmen- schen) in overweging, om, alvorens met een zekeren Springer, wonende te Groningen, Ruiterstraat I (reclamebureau Springer), zaken te doen, vooraf inlichtingen bij hem in te winnen. Springer laat het voorkomen, alsof hij een dienstregeling van een of an dere tram wenscht uit te geven en daarin advertenties wil laten drukken. Hij laat zich dan een zeker bedrag vooruit betalen voor een te plaatsen advertentie en het zenden van eenige exemplaren dienstrege lingen. Tegenover enkele personen in die gemeente kwam hij, blijkens rapport van de politie, tot op heden rijn verplichtingen niet na. Eenfamilie zou naardcopcra gaan en dc heer dos huizes liep al een half uur onrustig op en neer, wachtend op vrouw en dochtei. ,,Wat hebben die vrouwen toch altijd lang werkl" riep hij ten slotte wanhopig uit. „Neem een voorbeeld aan mij, een watje in ieder oor en klaar ben ik." Alphen. De oudste inwoonster van deze gomeenle, mej. wed. MookHeema- kerk, i3 op bijna 101-jarigen leeftijd overt leden. Boskoop. Dinsdag had mej. Kalhier het ongeluk bij het verzetten van een piano, met een van haar beenen bekneld te raken, met het gevolg, dat dit lichaamsdeel brak. Terwijl Dinsdag een auto in de Boot- straat alhier wilde keeren, liep hij achter uit, met het gevolg, dat hij door do ruiten van perceel Bootstraat 19 terecht kwam. De bestuurder beloofde de gemaakte schade te betalen. Gevonden voorwerpen: 1 rozenkrans, 3 portemonnaics met eenig geld. Inlichtin gen bij de politie. Kondekerk. Dinsdagavond werd van wege de vereeniging „Nederlandsche Land- kolonisatie en inwendige zending" een le zing gehouden in de bovenzaal van den heer T. de Bruyn. Het onderwerp was: Het leven van ontslagen gevangenen, zwervers, landloopers en maatschappelijk ongeschik- ten. De lezing werd met levende beelden toegelicht. Door de velo aanwezigen werd deze lezing aandachtig gevolgd. Roelof arondsveen. Oranjefeest. Woensdagmorgen is alhier de viering be gonnen van de jaarlijksche Oranjefeesten. Te 9 uur werd het feest geopend md een optocht van de schoolkinderen -vanaf dc schoollokalen naar den Noordhoek. opge luisterd door muziek van de korpsen „Lief de voor Harmonie" van hier en ledon van het Stedelijk Muziekkorps uil Leiden De stoet werd opgesteld voor het Raadhuis, waar aan onzen burgemeester als verleg .fi- woordigcr van H. M. de Koningin °en aubade werd gebracht. Hel echte Neder landsche hart ging weer eens open al3 w-i de kinderen met hun talrijke „driekleuren" op enthousiaste wijze de liederen hoorden voordragen. De heer J. W. Vergeer liield als voorzitter van de Julianaveroeniging een rode, waarin hij deed uitkomen, dat de volksfeesten de geheele geschiedenis door zijn waar le nemen. En hij achtte het een gelukkig verschijnsel voor het Nederlandsche volk, dal de volksfeesten (hans worden ge vierd als Oranjefeesten. Spreker bood na mens de ingezetenen van Roelofarcndsveeo de eerbiedige hulde aan den burgemeester aan als vertegenwoordiger van H. M onze geëerbiedigde Koningin. De burgemeester beantwoordde do rede van den voorzitter en richtte zich aller eerst lot dc aanwezige jeugd. Spreker hoop te, dat al deze kinderen eens op mochten groeien lot getrouwe onderdanen van ens Koningshuis. Voorla wendde spreker zich in het bijzonder tot de volwasten ingeze tenen en sprak den wensch uit. dat zij allen» op waardige wijze dit Oranjefeest mochten vieren. Ver'v'gens vertrok de stee', r.aar den Zuidhoek en terug naar de scholen, om bij de scholen weer ontbonden te worden, waar d?n kinderen versnaperingen werden aan geboden. Te halfelf hadden de onderlinge wieler wedstrijden plaats van de Vereeniging „Het Stalen Rot". De uitslagen hiervan luidden: Lange Baan: 1. Koos van der Meer. in 12 min. 22 1/5 sec. (builen mededinging); 2. Nic. van Berkel in 13 min. 113/5 3 Leo Turk in 13 rnin. 12 4/5 sec.; 4 Ger- ril Huigsloot; 5. II. d? Jong. 0 II Bakker en 7. Han van der Meer Hel totaal aanlai deelnemers bedroeg 11. Korte Baan 10 deelnemers. 1 Koos van der Meer; 2. Nic. van Berkel, 3 Nic. van der Meer;.4. Leo Turk: 5. Theo van der Meer. Troostprijzen 1 Gerril Huigsloot: 2. Hein Bakker. 3. H. de Jong. Des namiddagt werden de verschillend* kinderspelen getepuden. waarvan wij lot onzen spijt niet alle uitslagen tijdig konden opnerpen. om in dit nummer te worden geplaatst. De ons bekende uitslagen luidden: Wasch ophangen, meisjes Gde klaste: 1. Rika Koek, 2. Anna van der Hoorn. 3. K. van Hamo-;

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9