No. 20103. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 September Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. De Reisgenoote Leidsche Universiteitsdag te 's-Hertogenbosch. Op 3 Oct. a.s. zal in Den Bosch.een Leid sche Universiteitsdag worden gehouden. Hiertoe werd het volgende programma vast gesteld: Des namiddags halfvier redevoeringen van prof. dr. W do Sitter en prof. dr. J. J. G. Vürtheim in een der zalen van café-res taurant „Lohengrin". Daarna rondga-ig door de stad tot het be zichtigen van eenige bezienswaardigheden. Des namiddags zas uur samenkomst in de Sociëteit „De Zwarte Arend". 7 uur gemeenschappelijke maaltijd in café-restaurant „Lohengrin". Na afloop gezellig samenzijn in de socië teit „De Zwarte Arend". De commissie bestaat uit de heeren: jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, voorzit ter; mr. J. B. baron van Hugenpoth, mr. F. M. Pels Rijcken, mr. R. Tilman en jhr. mr. E. C. F. H. Verheyen. Vereeniging Slot Loevestein. Gemeld wordt: Toen het Comité der Nationale Grotius- herdenking enkele dagen geleden een tocht ondernam naar het Slot Loevestein, de be kende Staatsgevangenis, waar Grotius heeft gevangen gezeten en van waar hij in zijn boekenkist is ontvlucht, moesten de gelei ders de aandacht vestigen op ^n de gasten erkennen den vervallen toestand, waarin het kasteel vooral van binnen in den loop der jaren is komen te geraken. Loevestein is een historisch monument, dat beteekenis heeft voor de geschiedenis van geheel een reeks van eeuwen. Het zou te betreuren zijn, indien de vervallen staat, waarin Loevestein thans verkeert, 'er toe zou leiden, dat binnen korten of langer tijd van dit monument weinig meer zou over blijven, en het is al reeds te betreuren, dat landgenoot en vreemdeling, die daarheen worden gevoerd, dit .kasteel èn inwendig èn uitwendig in zoo slechten toestand zien. Daarom vormde zich op den bovenver melden tocht spontaan het voorloopig be stuur eener Vereeniging „Slot Loevestein". Deze vereeniging stelt zich ten doel om gel den bijeen te brengen voor de geleidelijke restauratie van Loevestein. Ook wil zij ge schenken bijeenbrengen, waardoor het in wendige van Loevestein kan worden ge bracht in een behoorlijken toestand en waardoor de bezienswaardigheid van het kasteel wordt verhoogd. De vereeniging zal kennen ddnateurs, die giften inééns of jaarlijks willen beschikbaar stellen, en leden, die door een jaarlijksche contributie het doel der vereeniging willen helpen bereiken. In een binnenkort te hou den constitueerende vergadering zullen statuten en huishoudelijk reglement worden vastgesteld, en zal tevens een oproep wor den ontworpen, die bestemd is om door ge heel Nederland te worden verzonden. Tot President van het voorloopig bestuur werd benoemd prof. dr. P. J. Blok, te Leiden, die zich bereid verklaarde deze benoeming te aanvaarden. Als verdere leden traden tot het Voorloopig Bestuur toe mevr. jhr. de JongeCornets de Groot en de heeren A. ~J. Bothenius Brouwer, dr. C. Easton. E. C. Gaarlandt, burgemeester van Gorinchem, E. Heldring te Amsterdam; J. Th. ter Bruggen Hügenholtz, directeur N. V. Stoomboot- reederij Fop Smit Co., mr. B. C. J. Loder, luitenant-generaal I. F. J. Muller Massis, mr. J. C. O vervoorde, archivaris der ge meente Leiden, mr. A. Philips, prof. mr. M. W. F. Treub, mr. G. Vissering en mr. dr. Wytema, burgemeester van Rotterdam. De heer W. Westerman te 's-Gravenhage zal als penningmeester optreden; de heer H. Ch. G. lm van der Mandere aldaar, die secretaris was van het Uitvoerend Comité der Nationale Grotius-herdenking, als se cretaris. Aangenomen mag worden, dat deze ver eeniging met zuiver nationaal doel de sym pathie zal hebben van allen, die er prijs op stellen om Loevestein, dat een monument is van geschiedenis en van kunst, in behoor lijken staat behouden te doen blijven. Het collectief contract In de bouwvakken. Gisteren had in café „Parkzicht", te Am sterdam, de conferentie plaats tuoschen de vertegenwoordigers vam de algemeene Ne derlandsdie vakbonden van patroons en arbeiders in de bouwvakken, in zake de verlenging van het collectief contract in de bouwvakken. 's Ochtends werd nog een vóórvergade ring gehouden döor de arbeidersorganisa ties, waar deze gelegenheid hadden haar standpunt nader te bepalen. Van 2 tot 5 uur duurde 's middags de ge combineerde vergadering, onder voorzitter schap van den heer G. H. Kieviet, voorzit ter van den Nederlandsohen patroonsbond. Na breedvoerige besprekingen is de ver gadering tot het volgende resultaat geko men. De besturen van werkgevers- en werkne mers-organisaties hebben (met uitzondering van de Federatie) op zich genomen om voor hare leden te verdedigen een collectief con tract aan te gaan lot 1 Maart 1927, op de voorwaarden zooals die door den rijksbe middelaar mr. De Vries indertijd zijn aan gegeven. Men verneemt verder, dat dit collectief in de bouwvakken dan reeds met 1 Novem ber a.s. zoo mogelijk zal ingaan. De indruk der besprekingen, op de verga dering verkregen, was zoodanig, dat de tot standkoming van het contract Uhans ver moedelijk gewaarborgd is te achten. Het Duitsche invoertarief en de tuinbouw. In de op 14 dezer gehouden vergadering can het centraal bestuur van den Ned. Tuin- bouwraad heeft de voorzitter, mr. Dres- selhuys, verzocht, om, in verband met de levensbelangen, die voor onzen tuinbouw betrokken zqd bjj het Duitsche invoertarief, bij den Minister van Buitenlandsche Zéken eenige nadere inlichtingen in te winnen over den stand van de tuascheo Nederland en Duitschland ter zake gevoerde onderhande lingen. Waar dit Duitsche tarief reeds op 1 October ten deele nog midden in het uitvoersedzoerr van onzen tuinbouw, in wer king zal treden* scheen het geraden die inlichtingen niet langs parlementairen weg, doch zoo mogelijk ondershands te verkrijgen. By net welwillend toegestane onderhoud bleek, dat onze Regeering dit vraagstuk, dat in den afgeloopen ministerieelen crisis- tr,id eenigermate had moeten rusten, thans met de meeste Kracht behandelt. Niet slechte houdt de Ministerraad zien daarmede telkens bezig en wordt tusscheo de betrokken De partementen voortdurend de ooodige voeling geholpen, doch onze onderhandelaars hou den dageljjks het contact met Berlijn leven dig; kortom: onze Regeering beseft vol komen hoezeer vitale belangen, in het bijl- zonder voor onzen tuinbouw, op het spel staan. De Minister van Buitenlandsche Zaken stelde voorop, dat zij111 Departement zich omtrent de- behoeften van land- en tuinbouw laat inlichten door het Departement van Landbouw en dat Buitenlandsche Zaken zich derhalve stelt op het standpunt, dat die behoeften zeiven aan zijto oordeel zjjn ont trokken en het slechts de taak heeft om te pogen te bereiken, wat door landbouw als noodzakelijk wordt geoordeeld. De vroe gere practijik, dat Buitenlandsche Zaken zelf meer de economische positie beoor deelde en dit als uitgangspunt van zym beleid nam, is hiermede verlaten. Tot goed verstand der kwestie mag nog eens in herinnering worden gebracht, dat in de eerste plaats naar een behoorlijke algemeene regeling aangaande in- en uit voer met het Duitsche Ryk wordt gestreefd. "Wat tot dusver geldt is de z.g.n. meest- begunstigings-clausule krachtens het Ver drag van 1851, dat zich voor die meest begunstiging slechte beperkt tot de producten van onze visschetriji in onze koloniën, doch voor alle andere producten luidens art 12 van het Protocol, ons slechte met de regeling voor België gelijik stelt. Het spreekt vanzelf, dat voor alle artikelen, die voor België teen belang hebben, bjjv. onze Hbllandsche o ter, wij op de algemeene z-g.o. autonome tarieven van Duitschland zijn aangewezen; derhalve dat brj een verzwaring der aufco- nomie-rechten, zooals nu het nieuwe Duitsche tarief toepast* ia het bijzonder voor land en tuinbouw naar een zelfstandige regeling moet worden gestreefd. De onderhandelingen loopen dus nu in de eerste plaats om een algemeen meest- begunstig in gsv er drag te verkrijgen; deze zijn reeds vrrj ver gevorderd, kunnen bij goed verloor wellicht reeds in enkele weken hun beslag krijgen, doch moeten in ieder geval in een Verdrag worden neergelegd, dat te zijner tyd door de Staten-Generaaf moet wor den goedgekeurd. B(i de toepassing van die algemeene meestbegunstiging rijtzen nog tal van vra gen, voor onzen tuinbouw van groot belang, met name of de invoervoordeelen, aan andere landen toegekend, over zekere perioden van het jaar, die voor ons van minder belang Zijn (bjjv. Italiaansche bloemen in de win termaanden) jedelykerwijs voor ons voor andere jaarperioden moeten gelden; voorts of de posten in streng* specialisatie moeten worden opgevat, waardoor dc gelijkstelling van ons van weinig nut zou zryn, dan wet of hierin meer redelijke opvattingen moeten gelden. Dat alles zal later bij arrangement moeten worden uitgewerkt, doch al is Bui tenlandsche Zaken ook op dit punt diligent, op dit oogenblik loopen de onderhandelingen in de eerste plaats over de algemeene meeöt-begunstiging-clausule op zich zelve. Daarnaast voert onze Reg'eeriDg boven dien onderhandelingen over verlaging van autonome tarieven voor bijzondere posten, die voor Nederland van groote beteekenis zyn die ook in de algemeene meest begunstiging geen voldoende behartiging zouden vinden. En'' deze raken ook zeer bijzonder onzen land- en tuinbouw. Een stellig antwoord op de door mr. Dr^sselnuys aan den Minister gestelde vraag, of een gunstig verloop kan worden verwacht, was op dit oogenblik niet te geven; de Minister kan niet verder gaan dan te verklaren, dat j hyi in deze niet zonder goede hoop was. De moeilijkheid is uiteraard deze, dat wjj onzerzijds geen bijzondere tariefsvoordeelen hebben aan te bieden en de onderhandeling met zijn economische Wordeelen een ge vaarlijke weg is, die tegen onze beproefde internationale politiek ingaat. De groote vrij heid, welke Nederland aan het buitenland geeft, heeft recht te doen verwachten, dat men van die zijde ons met gelijke wel willendheid zal behandelen. Men behoeft voorshands de toekomst niet te donker in te zien. Van zeer groot belang is op dit moment het fedt, dat reeds met 1 October het tarief in werking treedt en dat voor drie tuin bouwproducten, dit met invoerverbod haast gelijk zou staan. Bedoeld zijn de art 33. 38 en 41 van het tarief, de afgesneden bloemen, de planten met kluit en de" kool. Gehoopt werd, dat, in afwachting van de onderhandelingen over het verdrag, de Duitsche regeering bereid zou worden ge vonden, de in-werking-treding van het tarief op te schorten. De Minister deelde mede, dat die hoop moest worden opgegeven. Maar, voeg'de de Minister er byi, ook dit behoeft nog niet somber te stemmen. Immers, men is thans aan het onderhandelen over een zoogenaamd provisorinm," em blondere re geling juist voor verlaging van deze drie posten, en de kans is allerminst uitgesloten, dat dit tot stand komt nog vóór 1 Oct. a.s. De eindindruk van het onderhoud was dan ook, dat onze Regeering volkomen diligent is en dat op dit moment redelijke verwachtingen op succes niet uitge sloten. De Woningbouw. Het bestuur van het Ghr. Natiocaaal Vak verbond in Nederland heeft aan den Raad van Ministers een adres gericht, waarin het verzoet, ter bevordering van eetn oplossing van het vraagstuk der huren van de met Rijksvoorsdhot gebouwde woningen onder staande maatregelen ernstig in overweging ie nemen: a. den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten te bepalen op ten hoogste 6 pet en de rente voor de reedis verleende voorschotten te veria.gen van 6 pet. lot ten hoogste 5 pot.; b. den steun in den vorm van bijslag op de huur, voorzoover dit dis gevolg van cri sisomstandigheden noodzakelijk is. te doen voortduren; c. ie Bevorderen, dat voor de met Rijks- voorschot gebouwde arbeiderswoningen de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen hoogere 'huur verseHuldigd is dan een bedrag gelijk aan 1/6 1/7 van het gemiddeld inkomen der arbeiders. Het bestuur deelt mede, dat men naar .zijn meening het onder c. gewensohte zou kunnen bereiken door de boekwaarde der woningen door afschrijving te verminderen tol het peil der tegenwoordige waarde, door taxatie te bepalen, en door den rentevoet der blijvende voorechotten tot een normaal peil te brengen, en de lasten daaruit voort vloeiende tot 75 pot. ten laste van 's Rijks schatkist te brengen en 25 pet. ten laste' der betreffende gemeenten. Bond van Plantenhandelaren. De gunstige verwachtingen over het achtste jaar van den Bond zijn niet teleur gesteld. De exportcijfers van bijna alle le den zijn, vergeleken met die van vorige ja ren, zeer bevredigend. Deze gunstige cijfers werden verkregen bij sterk geslegen prijzen en schaarschle van artikelen, naast mindeT opderiinge concurrentie. In het algemeen zijn de cijfers der zuivere winst dit jaar dus ook aanmerkelijk gunstiger, vooral voor wie veel leverden uit eigen kweekerij, al is be kend, dat verschillende artikelen, zooals po- lyanlharozen voor Scandinavië met zo er weinig winst of zelfs verlies zijn omgezet. Als gevolg van den toestand op exporlge- bied heeft ook de binnenlandsche handel zeer bevredigende resultaten opgeleverd. De omzet derzelfde leden, die het vorig jaar bedroeg: f 1.955.000, was dit jaar f 3.151.000 en loont dus een vermeerdering aan met f 1.200.000. De totale omzet der le den was f 4 666.059.47. Het zou volkomen normaal zijn, indien door de groole verplaatsing van energie naar Duitschland en door de hooge prijzen de handel op andere lamdem zoozeer was teruggeloopen, dat de uitvoercijfers daar heen een daling aangaven. Voor de meeste landen is het omgekeerde het geval. tlezelfde leden, wier exportcijfer dit jaar totaal is f3.151.000 exporteerden, vergele ken met het vorig jaar, meer naar Duitsch land voor f982 000, naar Zweden f82.000, naar Canada f 59.000, naar Denemarken f 47.000, naajr Zwitserland f 34.000, naar Cechoslovakije f 33.000, n aar Engeland f 28.000, naar Oostenrijk f 28.000, naar Noorwegen, f 17.000. Een vermindering van den export geven aan de V. S. rnet f 32.000 en de landen met ongunstige valuta en lage koopkracht, Frankrijk met f 14.000, Italië met f 11.000, cn België met f8000. Het is vooral Duitschland, dat alleen be trok voor f1 907.000, dat tot dezen gunsti- geh toestand heeft geleid. De ongekende periode van hoogconjunctuur in dit land was, zooals te verwachten, 9lechts van lij del ijken aard en berustte ook geenszins op solide basis. Het waren vooral een aantal groote Duitsche firma's die met overschat ting der invoerrechten, voor abnormaal hooge bedragen hebben ingekocht. Bij Kon. besluit is benoemd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in de faculteit der geneeskunde, om onderwy® te geven in dv psychiatrie en neurologie, tot gewoon hoogleeraar ds. L. Bouman, thans hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam; zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, igr standplaats Voorschoteo,' W. H. Hoogw- straaten, candidaat-notaris te 's-Gravenhage; Assen, ter standplaats Assen, L. Venema, thans inspecteur der registratie en domeinen te Groningen, candidaat-notaris, wonende te Groningen; is aan mej. A. v. d. Tempel, op haar verzoek, met ingang van 1 October 1925, eervol ontslag verleend als adjunct- oommies bij het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. De ingebruikneming van de Domkerk te Utrecht, is fham9, volgens het „Utr. Dag blad", definitief vastgesteld op 14 October. Als sprekers zullen in dezen dienst optre den ds. Quasi, als de oudste predikant der Utmeohtsche Hervormde Gemeente, en dr. J. Th. de Visser, oud-Mini9ter vam Onder wijs, onder wiens ministerschap cbe Dora- restauratie is tot stand gekomen en bevor derd. iNaar men aan „De Msb." meldt, bestaat het voornemen de gelegenheid te geven om belasting te voldoen op de post kantoren. Het „U. D." bericht, dat de vylf erkende personeelorganisaties door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen tot een onderhoud over de voorstellen inzake de nieuwe loonregeling zyo uitgenoodigd op Yr^dag 25 September a.s. RECLAME. De Heer en Mevrouw „ROTOWSKY" hebben de eer en nemen de vrijheid om UEd. met uwe familie beleefd uit te noodigen op Donderdagavond 8.30 uur, hun te geven Viool- en Pianorecital te komen bywonen in „Americnn Lunchroom", Steen stra n< 50. 3867 Gisteravond is in hot Gemeen- teljjk Concertgebouw te Haarlem de Krui- deniersbeiuv officieel geopend..Hierbij waren eenige autoriteiten tegenwoordig, benevens leden van zusterverenigingen uit Rotterdam, Den Haag, Leiden, Zaandam en Boskoop. Gisteravond is in de Electri- sche centrale Noord aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam de motor van een pomp van een turbine uit elkaar gesprongen. Door den schok zijn twee andere motoren uit geschakeld, evenals de clectrische voeding van het ketelhuis. Toen daardoor do ko tels niet meer aangedreven konden wor den, begon de stroomspanning te zakken, met het gevolg, dat het licht door de heele stad slechts zeer flauw brandde. Do belas ting is toen geleidelijk overgeschakeld op de buiten werking zijnde centrale Oost, waardoor bij gedeelten de stad, die intus- schen in het duister was komen te liggen weer voldoenden stroom kreeg. In het tram verkeer is geen storing geweest, maar in heel Noord-Holland was gedurende eepigen tijd laagspanning, terwijl het Gooi zonder licht was. Toen het eerste gebrek hersteld was, is de generator van een turbine stuk geslagen, waardoor eeD tweede storing ont stond, die wederom de stad in het donker zette. Deze storing was echter spoedig her steld. Beide storingen hebben gezamenlijk een uur geduurd. Vermoedelijk doordat z y door een auto werden aangereden, zijn te Ouden rijn de beryder van een motorfiets en de op de duo zittende dame tegen den grond geslagen. Volgens het „U. D." was de juffrouw zoodanig gewond, dat overbrenging naar het Homoeopatisch ziekenhuis noodig was. Hoewel de verwonding in het begin zich niet ernstig liet aanzien, is zij 's avonds overleden. De bestuurder kwam er met eenige lichte ootvellingen af. De motor bekwam bijna geen schade. Beide personen zym uit Rotterdam afkomstig. De bestuurder van den auto is doorgereden. De Utrechtsche politie heeft te Utrecht gearresteerd den voortvluchtige^ bestuurder C. van den Nederlandschen Grafisch en Bond, die uit het buitenland was teruggekeerd. Doodelijk ongeval. Op den onbewaakten "overweg tusschen Drummen en Zutphen werd gistermorgen H. Hocvers, wonende te Rienderen, gom. Brummen, door een goederentrein overreden en ge dood. 9 Kolen laag aangeboord. Na at „Do Geld. Bode" van welingelichte zijde verneemt, is door den boortoren in de buurtschap Zwolle, bjj Groenlo, een kolenlaag aangeboord op een diepte van pl.m. 800 Meter. Toen de vrouw van A. Bakx Maandagmiddag haar woning te Tulburg had betreden, vond zij in een kamer hot lijk van haar 31-jarigcn echtgenoot met afge- (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. G, 42) Kerjea-n genoot van mijn opgetogenheid. Zioh naar mij toebuigende, fluisterde hij want er stonden een paar mens ch en dicht bij ons me woonden in het oor, die ik graag hoorde, 'omdat die, beter dan ikzelf gekund had, mijn eigen geestdriftige be wondering zoo goed weergaven. Als mijn groote vriend iets moois bekijkt, dan heeft bij dezelfde oogen als wanneer hij me iels liefs zegt blauwe, -heldere, in verrukking lachende oogen. Uit het Sint-Jams-gasthuis komende, had ik lust verder te voet te gaan en we slaken onze para/pl-udes opStel je voor! Brugge bezichtigen onder een parapluie! Is het met om bij te huiteb?.Aan de Quad du Ro- saire wees Kerjean me aan den overkant •van 'het water onder den grijzen regensluier o peen groep pimtgevels en torentjes, waar van er vele zijn aan weerszijden van de. gracht, en aan weLker einde, links, het machtige silhouet van den kldkketoren uil- steekt. Toevallig ontmoetten we hier -de jonggetrouwden uit het „Hotel de Fla-ndre", Öie, samen ondeT één parapluie, smachten - Ier dan ooit, druk liepen te fluisteren. Ik zei tot Kerjean: „Vindt je ze niet al lergekst?" waarop hij antwoordde: „Heele- ÉDaal niet, ze zijn w&t aardig.en heel Belukkng!" Op goed geluk hebben we verder wat door de steeds in een fijnen mist gehulde stad gewandeld. We volgden stille straatjes, zagen schilderachtige gevels, mooie of vreemde trapgevels, doorzochten amitiquitai- tenwinkeltjes, kochten snuisterijen, die ons aantrokken, liepen door tot de omwalling van de etad, tot de zware, massieve Porto Sambe-Crodx, die er met haar twee torens uitziet als een midcteleeuwsdh fort. Kerjean legde me alles udtHij kent Brugge en wat hij kent, kent hij goedbijna al te goedik bedoefl, op een al te precieze manier. Ik had er een beetje wroeging over, dat ik vanochtend zoo knorrig was geweest; ik probeerde weer liet te zijn en zelfs wart te glimlachen, trots den regen en trots de versregels van Veria-ine, die me maar niet uit hert hoofd wildJen: De droefheid in mijn hart, Is als de regen op de stad In een oude, stille, vervallen straat, die er uitzag arts een armoedig bagijnenhofje, met haar kleine huisjes, die alle aan elkaar ge lijk waren, lage muren en smalle punt- geveltjes, spraken wij een tijdje niet; een onbeschrijflijk angstgevoel drukte me en ik nam Kerjeans arm. Ek heb behoefte te voelen, dial ik niet alleen ben en dat jij naast me loopt, Reu- zon-Bizutih't Is een sombere dag. Het leven lijkt me toch wel iets onzinnigs! Hij haalde zijn schouders op en bromde: En mij dan? Maar toch hield hij met zijn arm mijn heul en troost zoekende hand vast en we liepen samen verder onder één parapluie, met arts het paartje uit het hotel. Willem, fluisterde ik (ik doe mijn best om „Willem heel natuurlijk uit te spreken; als ik dien mii ongewomen naam noem, krijg ik altijd den indruk tot een onbekende te spreken; die me verlegen maakt). Wil lem, Brugge gaat me vervelenVindt je goed om naar Parijs terug te keeren? Hij sftaakte een diepe zucht van verlich ting. O ja, graag 1 Dus je verveelt je mert me vroeg ik op spijtigen toon. Hij glimlachte on zijn £r>m drukte wat steviger de mijne. Daar heb je Phyileke weer met haar vrouwelijke logical zei hij. In het hotel tcrugkeerende, kreeg ik het in mijn hoofd voor het diner mijn nieuwe japon aan te doen, een lange tuniek van zwart voirte, met arts eenige garneering een rij zwarte gitten langs de ronde uitsnijding voor den halls en een ceintuur van dezelfde gitten, die, zonder te sluitend te zijn, er toch soepele plooien in houdt. Ik moet eer lijk bekennen, dat dit toilet me goed staat, en ik heb er schik in er bijna even knap uit te zien als dart vrouwtje met haar mooie bruine haar en haar onberispelijk profiel. Toen Kerjean me zag, glimlachte hij. Je bent zoo blond en zoo rose, dat het zwiart je niet meer somber staalt.dart het zelfs geen zwart meer is. Ik had lust hem te vragen of hij me even knap vond als dat andere vrouwtje, maar ik durfde niet. Na het diner zat Kerjean, een beetje ach teraf, alle couranten van de heele wereld te lozen; zelf bladerde ik in ingebonden „Illustrations".de jongelrouwden ook hun hoofden raakten elkaar boven hel dikke boek.en ik; geloof heusöh, dart de hand van het mooie vrouwtje in die van haar kleinen man lag.Ze denken zeker, dat Kerjean en ik al heèl lang getrouwd zijn.of dat ik een man heb, die niet van me houdt.Dat is erg vernederendl Ongetwijfeld beklagen ze me.Waarom zat Kerjean dan ook op een kflometer van me ai die couranten te lezen I Ik stond, zonder leven te maken, op en even als het mcoie vrouwtje doet, als zij 1 iets aan haar man gaat zeggen, kwam ik achter hem en boog me tol heel ddcht bij hem en logde zachtjes mijn handen vow zijn oogen, als bij verstoppertje spelen. Hij sidderde en wat achteruit gaande, zei hij, niet erg vriendelijk: Wart is dat voor een odeur, dien ik ruik? Jasmijn.Is 't akelig? 't Is eng sterk.... Ik schrikte een beetje, want ik hoorde je niet aankomen. Wart wil je, Phyileke Ik wilde graag uitwart loopen. 't Is vanavond droog en bijna mooi weer. Je zult bet koud hebben. Ik zart waf warms aandoenToe, wil je mijn mantel en alles halenWees eens lief, Kerjean.WillemI. Berustend, deed hij wart ik vroeg en pakte me zorgvuldig in mijn mantel van otter- bont. Terwijl hij druk bezig was te zorgen, dart ik het wegens mijn eenigszans gedecol leteerde jaipon niet koud zou hebben, zei ik expres zachtjes het een en ander om hem, wat dart betrof, gerust te stellen, en boog mijn hoofd wart achterover, om hem met teederheid aam te zien en tegen hem te glimlachen. Ik hoop maar, dat het jomg-ge- lrouwde paar, het zorgzame gedoe van Ker jean en mijn glimlach gezien en zonder te hooren wat ik zei, mijn gefluister opge merkt hebben en daardoor hebben gedacht, dat, al ben je al lang getrouwd, je nog wel wat van elkaar kunt houden We maakten arm in arm, een klein wan delingetje. We liepen tot de Quart du Ro- saire die er nu heel anders en mystieker uit zag onder het schijnsel der straatlantaarns en de verlichte vensters, die in het water weerkaatsten. Op den Pont de l'Eckout staat het stand beeld van den heiligen Johannes Nepomuk, dat uit zichzelf lichtend schijnt te zijn en, gezien van der. lager gelegen overkant van de gracht, daar zoo wit en spookachtig op rijst. Twee mooie zwanen glijden, trots de koude, op het zwarte, spiegelende water- viaik, zelf ook als twee schimmen. De oude klokketoron, nu pikzwart zich af leek en end op den achtergrond van wol-ken, waarachter de maan schuil gaat, is nog plechtiger, nog grooter. 't Is waar, dat hel erg koud was, zelfs al liep je, zooals ik, tot je ooren in bont en heel dicht tegen iemamd aan, die het altijd warm heeft. Kerjean scheen deze wandeling met bijs ter te bewallen.... Hij is net zoo grool, donker en zwijgend als de klokketorem. Hij -keek ontevreden, toen ik hem vroeg uit te gaan; geprikkeld, toen ik hem voorstelde naar het hotel terug te keeren, en ironisch, toen ik hem zei, dat ik slaap had en hem toen vriendelijk goeden nacht wenschte. Brugge heeft ongetwijfeld niet gunstig ge werkt op onze oude vriendschap. Ik deed dit Willem opmerken en hij antwoordde: „Ik had je wel gezegd, dat ik heel onaangenaam kon zijn. waaraam hij nog toevoegde: „De man is eem erg onaardig dier, mijn arme Phyllek^ r rwordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5