No. 20103. WOENSDAG 23 SEPTEMBER Anno 1925 Officieels Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuw» van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER ADVERTENTIE!!: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnjs. Kleine Advertentiën, uilsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordelndspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 't. 2.35, per week Z0.lt. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18. Franco per post 2.35 4" portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, (Fischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.22f 0.39 SCHOL n 0.23—f 0.48, en GEH. KABEL JAUW a f 0.30 per pond, VOLLE- en IN- MAAKHARING a f 0.08 en f 0.06 per stuk. N C DE GIJSELAAR. Burgein. Leiden, 23 September 1925. 3902 Het 140-jarig bestaan van bet Genootschap „Mathesis Scientarinm Genitrix" In den voor deze gelegenheid met groen en bloem getooiden Foyer der Stadsgehoorzaal bad hedenmiddag de herdenking plaats van bet 140-jarig bestaan van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. (Behalve het bestuur van het Genoot- Bdhap waren aanwezig de Inspecteur-Gene raal en de Inspecteur v. h. N. O., de burge meester jhr. mr. dr. N. C. de Gijsela-ar, de vsbhouder van Onderwijs de heer J. B. Meynen, de gemeente-secretaris, mr. dr. J. C. van Strijen, prof. dr. H. Kamerlingh Onnes, heeren leden van verdienste v. h. Genootsohap, vertegenwoordigers van cor poraties en vereeniginigen, leden van bet Genootschap en verdere belangstellenden. De voorzitter van het Genootschap ir. A. M. Touw hield een uitvoerige rede waarin hij de geschiedenis van het Genootschap en Van het onderwijs schetste. Hij ving aan met de aanwezigen er. in het bijzonder de autoriteiten en genoodigden wolkom te heet en. Hunne tegenwoordigheid ♦verd door het bestuur op hoogen prijs ge bold, omdat hij daaruit mag afleiden be langstelling in het genootschap, die het be stuur bemoedigt in. het streven om het on derwijs aan de school gelijken tred te doen houden met de steeds toenemende eischen van het vakonderwijs. Met het streven zeide spr. eeren wij op de beste wijze de nagedachtenis onzer voorgangers en wel voornamelijk die mannen, die in September 1785 het kloeke besluit namen een 'genootschap te slichten onder den naam van Mathesis Scientiarum Genitrix, beoogende het geven van onder lijs en wiskunde, teekenen, bouwkunde, natuurkunde en rekenkunde ten nutte en tot verdere ontwikkeling der jongeling schap in. ambachten werkzaam. Het waren de heeren Pieter van Gampen, Bartholomeus van den Broek, Arnoldus> van Gennep, student in de rechten J. Reimier, student in de theologie, A. de Bruine de Leve, student in de geneeskunde en Pieter de Rijk, metselaar. Bescheiden was de opzet, in de eerste twee jaren toch werd het onderwijs gegeven ten huize van Pieter Rijk, Havengracht 53, die daartoe belangloos enkele vertrekken in zijn woning beschikbaar stelde. Dit kon niet voortduren en in 1787 werd door Bur- gemeesteren gunstig beschikt op het ver zoek om de school te vestigen in eenige vertrekken van de Latijnsche School. Ds pogingen van het bestuur, om de vier regee- rende burgemeesters der stad Leiden het eerste 'beschermheerschap op te dragen, mocht echter niet gelukken. In hetzelfde jaar besloten zij, zich tot den erfstadhouder te wenden, om dezen te verzoeken als eersten beschermheer op te willen treden. Intusschen had Graaf van Bentinck het be schermheerschap welwillend aanvaard en door diens invloed en de bemoeiingen van prof. Tallius, 's Prinsen leermeester, nadat deze student in Leiden was geworden, aan vaarde ook Z. K. II. het beschermheerschap. Hot Genootschap nam toe in bloei; het had vele hooggeplaatste eereleden en vrij goede inkomsten, doch in 1791'95 brak er een donkere tijd aan. Het had blijkbaar op te grooten voet ge leefd en schulden gemaakt, waardoor inner lijke verdeeldheid onder de functionarissen ontstond, die leidde tot een scheuring, zoo dat er twee genootschappen ontstonden. Ge lukkig heeft de tweespalt niet lang ge duurd. In 1800 vindt men beide genoot schappen weer vereenigd onder den ouden naam M. S. G. Doch weer volgde een de pressie. Door de algemeen afnemende wel vaart verminderden sterk de inkomsten, zoo dat men niet f500 per jaar moest rond komen. Toch hield het Genootschap -atand, en in 1817 begint een nieuw tjjdperk, toen een Kon. besluit de gemeente verplichtte een lokaal af te staan ten behoeve van een teekenschool, subsidie te verleenen en toe zicht op het onderwijs uit te oefenen. Dit was een schrede in de goede richting, h03wel het Kon. besluit voorloopig meer theoretische dan practische beteekenis had, wal spr. nader deed uitkomen. Waar de stedelijke regeering niets voor het Genoot schap wilde doen, verdient het vermelding, dat Z. M. Koning Willem I in 1819 uit eigen fondsen een subsidie van f500 gaf. De omstandigheden werden echter geleide- 19c beter en zoo kon het Genpotschap in '1835 het 50-jarig bestaan feestelijk her denken. De Koning, die hiervan mededeeling werd gedaan, schonk uit bljjik van belangstelling een bedrag van f300. Na ^en en ander over het toen reeds uitstekend onderwijs gedurende de eerste 50 jaren te hebben medegedeeld, stipt spr. aan, dat in 1846 bg het stedelijk bestuur groótere waardeering komt voor het onder was van M.S.G., terwjjl het ook niet ont brak aan de Koninklijke belangstelling. -Na den dood van Z. M. Koning Willem I aanvaardde Koning Willem H het bescherm heerschap en bij de uitbreiding van het onderwijs in 1848 schonk Z. M. f200 uit eigen fondsen ter tegemoetkoming in de te maken kosten. Ook Willem Hl aanvaardde na het overlijden van zijn koninklijken vader, het beschermheerschap en in 1855 schonk Z. M. als blijk van belangstelling zijn af beeldsel en bij het 100-jang feest een gift voor c]£ plechtige viering daarvan. Thans geniet het Genootschap de hooge bescherming van HL M. Koningin Wilhel- mina. De feestredenaar komt nu geleidelijk tot den tijd waarin het gemeentebestuur zich meer actief het beiang van net onderwfc aantrekt en bij de oprichting eemer Eoogere Burgerschool werden de scholen van M.S.GL en de H.B.S. na goede samenwerking in één gebouw vereenigd. Na de ups en downs der inrichting verder te hebben meegedeeld en na te hebben doen uitkomen den goeden naam van de school van M.S.G. ale vakschool voor bouwkunde, waterbouwkunde, handteekenen en machi- neteekenen merkte hij op dat bij de voort schrijdende techniek geen oogenblik de steeds groeiende eischen van het vakonder wijs uit het oog moeten worden verloren. Het meer en meer opkomende vak electro- techniek mocht niet meer ontbreken op het onderwijsprogram. In 1895 besloot het be stuur een leergang te openen in de begin- i eelen van de electrotechniek en in 1899 kon voor het eerst in Nederland een examen voor leerling monteur worden afgenomen. Grooten dank is het Genootschap ver- S schuldigd aan prof. Kamerlingh Onnes aan i wion het voornaamste deel van het reorga- j nisatieplan is te danken. Hij toch heeft het practisch onderwijs mogelijk gemaakt door in het% Physisch Laboratorium de gelegen heid daartoe te geven en de voor bet onder wijs noodige instrumenten welwillend ter beschikking te stellen. Komende tot de laatste 25 jaren deelt spr. inede dat thans gestreefd wordt naar een samenwerking van de school van M.S.G. met d© Ambachtsschool wat betreft het pro gram van het voortgezet lager onderwijs, om de leerlingen die met goed gevolg het eindexamen aan de ambachtsschool hebben afgelegd, geschikt te doen zQn tot het vol gen van het onderwijs in de vierde klasse van M.S.G. Na verdere uitvoerige beschouwing over de ontwikkeling van het onderwijs geduren de het laatste 25-jarig tijdperk wees hij nog op de opening van den dagcursus door on derricht te geven in bouw- en waterbouw- kunde en werktuigkunde met de daaraan verwante vakken. Het aantal leerlingen van dien cursus bedroeg op 1 Januari 1925 21, het aantal leerlingen van do avondschool was op dien datum 378 Spr. eindigde zijn belangwekkende rede met een stille hulde aan de nagedachtenis van eenige maünen uit den laatsten tijd die veel en belangrijks, voor het genootschap hebben gedaan, waaronder proff. Van Bem- raelen en Kuenen benevens de heeren J. A. van Dijk, F. Dikshoorn en P, Vermaas. Door de Ic« dingen van het .Genootschap werd bij dezt gelegenheid het bestuur aan geboden een tegeltableau, voorstellende ds school geflankeerd door 'n paar ge'styleerde uilen, het jaar van oprichting en jubeljaar en als onderschrift dragende: „Ter herinnering aan het 140-jarig bestaan van het Genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix", te Leiden. Aangeboden door de leerlingen der school. 17 September 1925". In de bende onderhoeken een afbeelding der door het Genootschap verworven mo- dailles. Het tableau is ontworpen door den oud-leerling deo heer Pieter J. J. van iWeerlee. De Bazaar in „Prediker". Gisteravond is de bazaar, waarvan de opbrengst bestemd ie voor een beter en meer passend meubilair in het Wijkgebouw „Pniël", aan de Middelstegracht alhier, in het gebouw „Prediker", in de Janvossen- sleeg, geopend. Met het Comité, bestaande uit de heeren G. Veerman Jr., voorz.; J. Boemher, secr., en G. A. Ja9perse Jr., penningmeester, en eenige jongedames, waren talrijke belang stellenden aanwezig, benevens de eere-voor- zitter en diens echtgenoote, de heer en mevrouw dr. Riemens. Bovendien en dit beschouwde het Comité als een groote "eer had de burgemeester zich bereid verklaard dezen bazaar te openen en was hij met zijn echtgenoote, mevrouw De GijselaarViruly, tegenwoordig. Het Leidsche dubbel-mannen-kwartet „Inter Nos", onder leiding van onzen stad genoot den heer D. van Wouw, verleende voor dezen avond zijn gewaardeerde mede werking. Toen alle aanwezigen een zitplaats had den gekregen, wat niet zoo gemakkelijk ging, daar de ruimte groot endeels door de stands was ingenomen, heette de Voorzitter, de heer Veerman, de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer en mevrouw De Gij selaar en den eere-voorzitter dr. Riemens, met diens echtgenoot. Er was veel gratis» beschikbaar gesteld door particulieren zoo wel als door verschillende firma's, terwijl andere firma's tevens zoo welwillend waren hier zeiven met een stand le komen en zich hadden bereid verklaard van het verkochte een ruim percentage aan den bazaar af te staan. Met hen daarvoor te danken en de hoop uit te spreken, dat onder Gods zegen de bazaar, die drie avonden geopend zou zijn, aan zijn doel zal beantwoorden, gaf hij het woord aan den eere-voorzilter, dr. Riemens, die den aanwezigen verzocht te zingen Gezang 2:1, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens met een enkel woord zich tot de aanwezigen richtende, gaf hij blijk van verrassing ovej| heigeen hij hier zag uitge stald. Het Comité, dat geheel uit eigen be weging het initiatief had genomen tot dezen bazaar, bestaat uit jonge menschen, dio zich zeer nauw verwant gevoelen aan den wijkarbeid in „Pniël" en begrepen, dat de oude en ouderwetsche meubileering drin gend vernieuwing ei9cht, zal niet de wijk arbeid er door belemmerd worden. Het lijkt oppervlakkig wel heel materialis tisch een bazaar voor zoo'n doel te openen, in wezen is het dit niet. „Pniël" is wel een statig, er massief uitziend gebouw, maar zooals spr. nader aangeeft, is het van bin nen zeer antiek. Nu zijn wij geen R.- Katholieken, die in kerken en bedehuizen pracht en praal wenschen, doch wij willen ook liefst nette soberheid en sobere netheid in onze voor een geestelijk doel bestemde gebouwen zien. Hij dankte in de eerste plaats de jonge lui, heeren en dames, die in stilte, zonder dat het bestuur het wist, met toewijding voor dit doel hebben gewerkt en verder de particulieren en firma's, die hun bijdragen hadden geschonken. Hij verzocht vervolgens den burgemeester den bazaar te openen, die daaraan gaarne gevolg gaf. Deze wenschte het Comité van harte geluk met dit aan vankelijk slagen en in het vertrouwen, dat het geestelijk doel, dat er voor „Pniël" van wordt verwacht, woerde bereikt, waarna hij den bazaar geopend verklaarde. De bazaar werd daarop bezichtigd. In de eerste plaats trok de aandacht een mooie stand met fraaie en nuttige handwerken en huishoudelijke artikelen, door particulieren en firma's gratis beschikbaar gesteld, waar bij heel mooi en kostbaar werk, hetwelk zeker wel koopers zal vinden. Verder ver schillende kunstvoorwerpen van diversen aaid, die in salon of huiskamer een goed figuur zullen maken. Maar nog groolere verscheidenheid leve ren de stands van verschillende firma's op. Mej. de wed. Larrewijn, Decimastraat 38, heeft een goed gesorteerden stand van wol len goederen, sajetten en kousen; de firma J. Buurman Zn. exposeert een kleurigen voorraad bloemen, planten en siervruchten; de firma De Jong, Haarlemmerstraat, heeft een schat van speelgoed en aanverwante artikelen vanuit zijn winkel naar hier over gebracht; de heer Queslroo, wiens hout snijwerk en andere luxe-artikelen op de „L.a_w.e.t." een goed figuur maakten, is ook hier vertegenwoordigd; de firma De Ridder Rahner, te Leiden, komt uit met haar be kende artikelen; de heer G. J. Ammerlaan, Pieterskerkkoorsteeg 16, heeft een rijke sorteering muziek en muziekinstrumenten uitgestald; de aardewerkfabriek „Amphora" stelt eenige fraaie exemplaren van zijn fabrikaat ten toon en tevens te koop, ter wijl de stand van den heer Arie van Duu- ren, 2de Groenesteeg 37, met een keurige collectie rookartikelen is voorzien, en de heer L. K. van. der Vlist, Botermarkt, vooral de dames tracht te lokken met zijn yschit- terende parfumerieën en toiletartikelen, waarnaast de Hooge woerd-bazaar, Hooge- woerd 73, den bezoekers een reuzenvoorraad huishoudelijke artikelen, luxe-voorwerpen en speelgoed aanbiedt. Eindelijk sluit de firma E. R. Beulink, Lange Mare 9 en 10, het bek met een aantrekkelijken voorraad koek, banket, l n- bons, chocola, enz. Men ziet: er is van alles te koop. Boven dien zijn er allerlei attracties: de grabbel ton, een draaiende parapluie met aardige geschenken behangen, waarbij men zijn handigheid met de schaar kan toonen, en ook de sjoelbak ontbreekt niet. Men behoeft zich dus allerminst te ver velen als men reeds eenige malen de stands heelt bewonderd. Vriendelijke dames boden tusschen de bedrijven door ververschingen aan. Er heerschte den geheelen avond een recht gezellige stemming. Jammer was, dat eenige luidruchtigheid afbreuk deed aan den hoogst-beschaafden zang van het Dub- bel-Mannenkwartet, waardoor de finesses niet alle tot haar recht kwamen. Dit werd aanmerkelijk beter nadat dr. Riemens bij het tweede nummer op stilte had aange drongen. En later op den avond, toen de zangers nog tweemaal optraden met liede ren, welke meer forto's te hooren gaven. De heer Van Wouw wist met zijn dubbel kwar tet er zich goed doorheen te «laan, en v61r doende aandacht voor den zang te verwer ven, hetgeen het applaus telkens bewees. Het laatste nummer: „Ihr kleinen gold'nen Ster ne", hoorden wij voor de eerste maal hier ter stede. Een moeilijk zangnummer, in af wisselende toonaarden, evenals de andere nummers a capella gezongen, was inder daad loffelijk. „Inter Nos" met zijn kun- digen directeur zullen zich dan ook niet weinig hebben verplicht tegenover het Ba zaar-comité. Vermelden wij nog, dat een aardig ama teurs-strijkje voor opgewekte afwisseling zorgde. Posttarieven. Wij vestigen er de aandacht op, dat de vastgestelde wijzigingen in de Posttarieven, vroeger reeds door ons vermeld, met ingang van 1 October a.s. van kracht worden. Demonstratie Odeon-spreekmachine. Het gezellig ingerichte zaaltje van café „Zomerzorg" was gisteravond geheel gevuld met belangstellenden, die ongetwijfeld geno ten zullen hebben van het Odéon-concert, hun door den bekenden gramofoonhandel J. van Zijp, Haarlemmerstraat 299, alhier, bereid. Op het podium was daartoe een vier tal Odéon-machines opgesteld, op de voorste waarvan den geheelen avond geconcerteerd werd. Na een kort inleidingswoord van den vertegenwoordiger dezer fabrieken,, den hoer M. Stibbe, waarin spr. allen hartelijk wel- kom heette en vervolgens de verschillende I voordeelen der nieuwste vinding had opge- I somd, ving de eigenlijke demonstratie aan. Reeds spoedig konden wij constaleeren, dat j de nieuwste vinding inderdaad, vergeleken bij de oude, vele verbeteringen heelt onder- gaan; de bijzondere constructie met den nieuwen, metalen inbouwtrechter, wiens bouw geheel gebaseerd is op de wetten der acustiek, maakt, dat de weergave van men- schelijke stem en muziek zoo natuurgetrouw mogelijk is. 1 Wij schrijven „zoo natuurgetrouw moge- i lijk", omdat ook bij deze nieuwe machine de nasale klank, waardoor de gramofoon als zoodanig bij velen in discrediet is geraakt, nog niet geheel weggenomen is kunenn wor den, al geven wij grif toe, dat dit tot een j minimum beperkt is en dat het weergegeven i geluid de werkelijkheid vrij dicht benadert. I In den loop van den avond bemerkten wij, I dat dit niet alleen geldt voor orkestmuziek, maar ook voor solo- en koorzang alsmede viool- en cellosoli. Het applaus, dat na elk nummer uit de geheel bezette en aandachtig luisterende zaal opklaterde, bewees voldoende, dat het gebodene zeer in den smaak van het pu bliek viel. Het was een In alle opzichten welgeslaagde demonstratie. Wij hopen nu voor den heer-Van Zijp, dat het bezoek aan zijn zaak recht evenredig moge zijn aan het bezoek van dezen avond dan zal voor hem deze demonstratie in dub belen zin geslaagd zijn. Bescherming van dieren. De afd. Leiden en O. van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren en de Ver. Het Leidsche Dierenasyl, heeft een gedrukt jaarverslag van 1924 uitgegeven met een I uiteenzetting van de in het najaar van I 1925 te voeren actie. De kasmiddelen der beide vereenigingen worden door de bestu ren steeds met prompten spoed in daden omgezet en schieten te kort om elk jaar een gedrukt verslag in de wereld te sturen j doch de besturen meenden voor 1924 eens I oen uitzondering te moeten maken door I de verslagen van dat jaar als voorbeeld van j werkzaamheid tot kennis der leden te bren- gen. Het ledental dat in 1923 met een grooten I Bprong vooruitging kon in 1924 op 525 wor den gehandhaafd. Op 80 scholen werden begin Januari do kalenders uitgereikt en het geheele jaar door het maandblad en „De Kleine An- drocles." Aan het Leidsche Politic-bureau gaf het bestuur iedere maand rijf nummers van „Dierenbescherming" om in de lokalen van de wacht ter lezing te leggen. Ook zond het aan de secretarieën van de rijf omliggende gemeenten geregeld het maandblad benevens de „Mededeelingcn" van den Bond van Politie-ambtenaren tot Besch, v. Dieren. De geschriften van den Anti-Trpkhonden- bond werden toegezonden aan alle bij den Nat. Vrouwenraad aangesloten vereenigin gen, de Algemeen Bestuursleden, de Inter nationale Comité-leden en de persoonlijke voorstanders van dien Raad. In de Rijnstreek werd verspreid de bro chure: „De Ellende van den Kettinghond". Een apart belang, dat vrijwel het geheeic jaar door de aandacht heeft gevraagd, wns de stalling voor de woonwagenpaardjes. In Januari begonnen er stemmen uit het pu bliek op te gaan, die den toestand voor de paardjes in het woonwagenkamp ten zeer ste afkeurden. De afdeeling, dio reeds bQ het in orde brengen van het te* rein de?e kwestie onder de oogen had ge.ien, vond hierin aanleiding om de zaak krachtig aan te pakken en door gedurende het geheole jaar op allerlei wijzen gelden in te zame len, slaagde zij er in dank zij ook enkele royale giften de fondsen bijeen te krij gen om in het najaaT te gaan bouwen. Half December kwam er een stalling gereed voor tien tot vijftien paarden en hoewel andere financieele belangen door deze uit gave voor het oogenblik wel eenigszins in het gedrang komen, kon de stal volledig worden betaald. De vele onderhandelingen die telkens nog met het gemeentebestuur BINNENLAND. Onthulling van een gedenksteen bij da opening van een nieuw complex woningea van de Leidsche woningbouwvereeniging „Ons Doel." Eerst© steen-legging voor de nieuwe Oud- Kath. kerk te Leiden. Het 140-jarig bestaan van het Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix te Leiden. De tob-stand-koming van een collectief contract in de bouwvakken thans vermoede lijk gewaarborgd. Het Duitsche invoertarief en de tuinbouw. Vereeniging Slot Loevestein. Behandeling van de rechtzaak betreffende den moord op den makelaar Busch, BUITENLAND. Belangrijke besluiten ter Volkenbond», vergadering te Genève. Briand over oorlog of vrede. Engeland vraagt om een onderzoek in te stellen inzake de Christen-deportaties in Irak. De Duitschnationalen schijnen de Duit- sche buitenl. politiek te aanvaarden. De algemeene staking is in Mexico gede creteerd. werden gevoerd, konden er helaas niet too leiden, dat van gemeentewege ook maar de minste financieele steun werd verleend. Wel gewaagt het bestuur met erkentelijk heid van de medewerking der Directie van Gemeentewerken bij plannen en uitvoering. Het zal velen dierenvrienden in dagen van storm, regen en kou ©en voldoening zijn te weten, dat de oude woonwagenpaard jes na beschut staan. Het programma voor het komende jaar is reeds voorbereid door het aanvragen van permissie voor 'n verloting en door be sprekingen met de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, afd. Leiden, over het deal- nemen aan de door die vereeniging te hem den tentoonstelling van het Reizend Mu seum voor Ouders en Opvoeders. De werzaamheid van het asyl bleef ook in 1924 toenemen. Zoowel het aantal die ren als het aantal verpleegdagen waren weer grooter dan in 1923. Verpleegd wer den 551 dieren met 2-1035 verpleegdagen (vorig jaar waren deze getallen 473 en 20746). Dit totaal over 1924 was verdeeld als volgt: Hondenkostgangers 114 met 1137 ver pleegdagen. Honder-zwervers 142, met 7840 verpleegdagen. Kattenkostgangers 100, met 1205 verpleegdagen. Katten-zwervers 185, met 13883 verpleegdagen. Bij het afsluiten van het jaar waren in het asyl aanwezigPensionhonden 1, zwerf honden 19, pensionpoezen 4, zwerfpoezen 35. In verpleging en voeding der dieron kwam niet veel veranderingenkele lessen uit de praktijk werdon ook dit jaar weer ter harte genomen. De gezondheidstccsv.»tnd was over het algemeen bevredigend, den laatsten tijd zelfs zeer goed; de dieren, die bij hun aankomst in het asyl als levensvat baar werden geaccepteerd soms ondanks een zeer verwaarloosden toestand kon den dan ook voor het groote meerendeel door verpleging en medische behandeling na korter of langer tijd genezen van de kwaaltjes, waarmee bijna alle Leidsche zwerfdieren behept zijn De heer Holsheimer, dierenarts alhier, bleef de trouwe medewerker die door de practijk steeds tegen meer gebeurlijkhe den gewapend wordt. Prof. de Blicck, de directeur van hot In stituut voor parasitaire- en infectie-ziekten te Utrecht, deed het bestuur na onderzoe kingen op aan de zoogenaamde kattenziek- te overleden dieren, een serum tegen deze ziekte aan de hand, waarmee wo al enkele malen een gelukkig resultaat bereikt heb ben. Met zeer veel aandacht en voortva rendheid heeft genoemde professor deze voor het asyl zoo belangrijke kwestie in studie genomen. De geldmiddelen geven het bestuur aan houdend veel zorgde inkomsten van de dieren stijgen wel, doch te langzaam, en ook het ledental neemt niet genoeg toe. Giften van beteekenis voor het asyl komen nog niet binnen. Een instelling als deze moest veel meer vrijwilligen steun bij de burgerij ontvangen, zoodat niet alles aan blijft komen op de getrouwe medewerkers aan de jaarlijksche najaarsacties. Met erkentelijkheid gewaagt het bestuur van de toezegging van een aandeelhoudster om haar renteloos aandeel van f 50 aan de vereeniging te schenken, en van het ca deau van een der andere aandeelhouder», die 5 aandeelen van f 100 aan den penning- meester voor de vereeniging toezond.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1