PUROL Vrouwen GEMENGD NIEUWS. Te Hillegom wordt de afdeelijigsvergade- ring gehouden op Maandag 21 September. To Sassenheim is zij reeds gehouden en daar besloot men wat het cardinale punt, het eigen gebouw, betreft, met groote meer derheid van stemmen tegen het voorstel van het hoofdbestuur, dus vóór een Beurs in het centrum van het district, waar de handel zich samentrekt te en rondom Hillegom, Lisse en Sassenheim. Naar men zegt, expor teeren deze drie plaatsen 80 pet. van de geheele oogst Dat beteekent nog al wat. Groote en kleine exporteurs hebben vele duizenden toegezegd voor het Hillegomsche plan; dat deden ze maar niet voor de aar digheid maar met het oog op de noodzake lijkheid voor den handel. Wie den beschrijvingsbrief dér Alg. Ver gadering beziet, zal bemerken, dat er voor „Spaar en Hout" f 160.000 kosten is be groot. Wij kunnen niet aannemen, dat daar met zulk een bedrag een behoorlijk gebouw is te stichten. De restauratie van het oude huis zal vele duizenden kosten. Do over drachtssom is niet uitgetrokken, tuin aan leg en architectrekening zijn niet begroot. Zoo is er meer op te merken. Als het juist ie, wat men vertelt, dat het houten dak van 't tentoonstellingsgebouw gebruikt zou wor den voor het beursgebouw te Heemstede; begint men in een verkeerde richting te werken, n.l. niet degelijk. En dan hebben de grondeigenaars, die in do eerste jaren belasting hebben op te bren gen, wel aan de consequenties te denken. Als er één keer zoo'n besluit gevallen is, wordt er heel gemakkelijk tot een tweede en derde belasting per beteelde R.R. roe grond besloten. Daar dreigt inderdaad een groot gevaar. Een Taadscl is waarom een groepje Hoba- ho-menschen niet ageert voor het centrum. Hun belangen liggen in hetzelfde centrum, waar zij tegen zijn. Onzakelijk zijn deze zakenmenschen. Wat men in het bedrijf wenscht, is een monumentaal gebouw in het centrum van den handel, aan een grooten verkeersweg, zonder belastingsysteem. En dat alles is mo gelijk, mits er sléchts zakelijk geredeneerd en besloten wordt. Huldiging van mi. P. J. Troelstra door S.D.A.P. en N.V.V. Het congres. Het demonstratief congres van S.D.A.P. en N.V.V. in Den Haag was Zaterdagmid dag geheel gewijd aan de huldiging van den leider mr. P. J. Troeletra Het congres werd geopend door den heer E. Kupers, 2de-voorzitter van het N.V.V., die betoogde, dat het congres was bijeen geroepen „om stelling te nemen tegen de reactie, die steeds scherper vormen gaat aannemen". Spr. wees op de groote werk loosheid overal en zei, dat naast de poli tieke democratie de economische democratie noodiig zal zijn. Hij besloot met op te mer ken, dat de Troonrede niets goeds bevat. Het beste bewijs zei hij ten slotte, voor de saamhoorigheid van S.D.A.P. en N.V.V. zijn wel de 1100 aanwezige afgevaardigden van beide lichamen. Toen was hel oogenblik voor de hoildi- gingspledhtighe id, die onder leiding stond van dem heer J. H. Schaper, daar. Toen door partijgenooten mr. Troelslra en zijn familie werd binnengeleid zong de zaal hun de „Internalionaile" ioe. Er kwam bijna geen einde aan de langdurige, storm achtige ovaties. Namens de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. bood de heer Schaper Troelstra 'n albuum aan met al de handteekeningen der federaihieleden. Door den Bond van Over- heilspersoneel werd aangeboden een ets van Hindeloopen en het symbool der mijn werkers, benevens veel bloemstukken. Nadat „De Slem des Volks" Troelslra „Morgenrood" had toegezongen en Otto de Nobel gehuldigd was, was het woord aan den heer W. H. Vliegen. Doze wees er op, dait het karakter en de grootheid der soc.-dem. beweging voor een groot deel te danken geweest is aan den lei der. Vandaag wilde spr. niet zoozeer spre ken tot den man, den vriend, maar tot den politicken strijder, den politicus vam het proletariaat. Troelstra, zoo besloot spreker, de geheele arbeidersbeweging draagt je gevoelens van dankbaarheid en innige aanhankelijkheid toe. Uit naam van honderd diuizenden wensch ik je een gelukkigen ouden dag toe. e kunt gerust rust gaan nemen. Je hebt het eerlijk verdiend. Het geheele congres verhief zich, teen Vliegen Troelstra de hand drukt. Namens de Executieve sprak Friedrich Adler, die er op wees, dat de geheele Inter nationale er aanspraak op maakte deel te nemen aan deze huldiging. Hierna was het woord aan den heer R. Sten huis, voorzitter van het N. V. V. Diepe genegenheid en groote liefde heerscht er onder de voormannen voor jou, zei sprekeT. Jij was de felle criticus, maar ook de teere idealist. Je idealisme was groo- tcr dan van wien ook. Het groote meester schap, dat jij. aldius spr., van het algemeen kiesrecht getoond hebt, mag hier wel eens lierinnerd worden. Je hebt gigantischen ir- beid verricht. Het Nederlandse-li proletariaat dat ddep weggetrapt was in het moeras, heb jc niet illusies vervuld. Niet geaarzeld heb je, zoo vervolgde spr., met den klassenstrijd de bevrijding van de arbeidersklasse aan te vangen. Voor alles was je de ziener en de profeet. Door zrfn werk behoort Troelstra aan het arbeidersvolk, aan het vakvereenigingswezen, en de vakvereenigingsmannen wenschen hier den heer Troelstra openlgk te huldigen. De vakbonden willen daartoe een steunfonds vormen voor het Troelstra-oord, waar de arbeiders zullen rusten en genieten, waar do jonge leiders kunnen studeeren, waar de kinderen kunnen juichen en zingen. Daar zal te allen t^de dan de nagedachtenis van Troelstra levendig blijven. Spr. bood den heer Troelstra een cnlwerp-teekening aan van het Troelstra-oord zooals het spoedig zal verrazen. Spr. wenjchte den heer Troelstra toe een langjarige gezondheid opdat hij! het laatste sou kunnen geven aan de Nederlandsche arbeiders, dat hij nog te geven heeft: zijn mémoires. De heer Schaper deelde mede, dat nog niet is besloten, waar de door Mendes da Costa te vervaardigen buste vaagden heer Troelstra zal worden geplaatst Vermoede! gk zal het komen in het Troelstra-oord. (applaus). Het zangkoor „De Stem des Volks" zong een nummer, waarna mr. P. J. Troelslra het woord kreeg. Aan uitingen van genegen heid en waardeerin.g voor mijn werk heeft het mij, aldus gpr., na mijn vertrek uit de Kamer niet ontbroken. Daarvoor uitte bij zijn diepgevoelde waardeering. De kroon op alle huldebetuigingen wordt gezet door dezen dag, die zoo eigenaardig past in het cachet van dit werkcongres. Voor de grootsche hulde van het N. V. V., waarvan de beteekenis eerst lang zamerhand zal blijken, bracht spr. even eens hartelijken dank De hulde is wel voor spr. bedoeld; maar hij ziet het ook als een hulde aan hen, die ze brachten. Het zal hem aangenaam zijn zich spoedig van de wording van dit Troel- stra-oord te kunnen overtuigen. Dat menig afgebeuld propagandist daar zal bekomen van de moeite, van den strijd, hoopte hij van harte. Niemand dan ik, zei spr., weet wat er van propagandisten gevorderd wordt. De rust kan het middel zijn om den strijd met meer kracht te voeren. Dank daarvoor aan het N. V. V. De Partij dankte spr. voor het borst beeld, dat van hem zal wordén gemaakt. Hij zal zorgen dat het oen plaats zal vin den in de passende omgeving van het Troel stra-oord. Ook van het milieu waar hij gedacht en gewerkt heeft zal een beeld in het Troel stra-oord komen. Voor alles heeft spr. thans behoefte den heer Albarda, zijn plaatsvervanger in de Kamer, toe te spreken. Met onverdeelde instemming heeft hij diens verkiezing tot fractieleider vernomen. Spr. is overtuigd, dat Albarda zijn taak naar behooren zal vervullen. Hij wenschte hem geluk met zijn verkiezing. Het innige dankbaarheid is spr. vervuld voor het vertrouwen, dat hem geschonken werd. Zijn zware taak, die hij heeft getorst, heeft hem vooral zijn geweten doen ontlas ten. Hij voelde het 35 jaar geleden, dat het zijn roeping was. Zijn levenservaring ie de bevestiging van zijn geloof aan de men8chheid. Vervolgens ging spr. na wat er voor de arbeidersklasse in de periode van zijn op treden is veranderd. Uit het moeras der onderdrukking zijn zij naar boven gekomen. De S.D.A.P. is thans de tweede politieke partij van ons land. De vakbeweging is sterker dan ooit te voren. Wij gaan den weg op der socialisatie. Elke stap thans gedaan is een stap naar den eindstrijd van het socialisme. Nadat spr. herdacht had wat zijn beide vrouwen voor hem gedaan hebben en mede gewerkt hebben om zijn taak te verlichten, wees hij nog op de taak, die de parlemen taire en economische krachten naast elkaar kunnen vervullen. Vak- en politieke bewe ging moeten samen gaan en mocht er eens verschil zijn dan zal de massa wel duidelijk maken hoe het moet. Spreker besloot zijn rede met nogmaals allen te danken voor de hem gebrachte hulde en zijn hoop uit te spreken, dat de ouderen en de jongeren zijn taak sullen overnemen. Na het zingen der Internationale werd dc plechtigheid met een elotwoord van Schaper besloten. Telkens was er groot gejuich opgestegen. De avondbetooging. De avonilbetoogfing als hulde aan mr. Troelstra door de S.D.A.P. en de moderne arbeidersbeweging, Zaterdagavond georga niseerd, was een indrukwekkende demon stratie voor do scheidenden leider. Reeds m den middag brachten extra-treinen uit Am sterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem en Leiden, duizenden betoogers naar de Resi dentie. Uit alle deelen van het land kwa- men de deelnemers toeetroomen, zoodat te gen het uur van opstelling van den optocht, in de Beeklaan, een onafzienbaro men- schenmenigte deze en do omringende Pjel* nen en straten vulde, waarboven honderden banieren en vaandels uitstaken. Tegen acht uur had de enorme stoet zich gegroepeerd en zetten de duizenden zich in beweging. Een tiental muziekcorpsen had zich tusschcn de betoogers opgesteld. Voor op gingen de besturen van het N.V.V. en de S.D.A.P. Daarop volgden de hoofdbe sturen der bij het N.V.V. aangesloten vak- bonden en daarachter de arbeiders-jeugd- centrale, met een zeer groot aantal jonge lieden, velen van banieren voorzien. Vooral uit Rotterdam, Delft Leiden en Amsterdam waren opvallend veel demonstranten opge komen. Het voornaamste deel vormden de Haagsche arbeiders, achteraan in den stoet. Een duizendtal fakkels, meegevoerd, gaf den optocht een fantastisch voorkomen, nog verhoogd door het BengaalflCh vuur, op ver schillende punten langs den weg ontstoken. Begeleid dooi' bereden politie, aanvaardde men te ruim acht uur den langen weg naar het huis van mr. Troelstra aan de Leuven- sche-Straat te Scheveningen. Men trok over het Valkenboschplein, langs de Grootherto- ginnenlaan. Kranenburgweg, Stadhouders plein, Stadhouderslaan, Scheveningsoheweg, Van Stolkweg, Hoogeweg, Kanaal weg Nieu we Duinweg, Antwerpsche Straat naar het Belgische plein. Onderweg klonken luide de socialistische liederen. Ook de zangver eeniging „De Stem des Volks" bevond zich in den optocht. Het voorbijtrekken duurde ruim ander half uur. De lengte waa oorzaak, dat het verkeer hier en daar groote vertraging on dervond. Naar schatting namen 25.000 per sonen aan den optocht deel. De belangstel ling onderweg was zeer groot. Het weer was eerst vrij goed; tegen tien uur begon" het echter te veranderen en vielen ér eeni- ge plasregens. Precies halftien bereikte dè stoet dé Leu- vensche-Straat, en de woning van mr. Troel etra. Qeruimen tijd van te voren reeds was door de politie deze straat en het aangren zende Belgische Plein afgezet. In de huizen zaten de bewoners achter hun vensters of in hun voortuinen, om het voorbijtrekken van den stoet af te wachten. Toen de kop van den optocht onder de to nen van de Internationale de straat in- zwenkte, verschenen mr. Troeletra en zijn familie op het balkon van hun woning. Het roode Lioht van een boven het balkon aan gebrachte lamp wierp een rooden gloed over de groep, te midden waarvan de gewezen leider stond. Voor het huis stelden zich de leden van de hoofdbesturen van S .D. A. P. en N. V. V. op, alsmede verschillende leden van de heide sociaal-democratische Kamer fracties. Terwijl Bengaalsch lioht ontstoken werd, begroette mr. Troelstra wuivende de schare. Zingend en groetend trok zij voorbij. Luid klonk herhaaldelijk de kreet: „Leve Troelstra", „Leve Pieler Jelles", afgewisseld door een .,Lang zal hij leven". Ietwat gebogen wuifde Troelstra voortdu rend of groette met den hoed. Wind en re gen hadden de fakkels gedoofd. Het slot der betooging droeg een fantas tisch karakter. In wijden boog rond de wo ning plaatsten zich fakkeldragers en in liet midden stelde de zangvereeniging „De Slem dee Volks" zich op, die den heer Troelslra een tweetal liederen tpezong. Herhaaldelijk daarna ging nog gejuich op. Nog eenmaal werd door he»t laatste muziekcorps de Inter nationale gespeeld. Troelslra wuifde en riep, dat allen mee moesten zingen. Dat ge schiedde en toen daarna nog eens gezoDgen was „Lang zal hij leven" en „Pieler Jelles gaat nooit verloren", verscheen de heer Schaper in den tuin om het slotwoord te spreken. Dat wil zeggen, hij betoogde, dal de Hagenaars nu eenmaal niet van eindigen weten. Er moest 'n einde aan komen. Eerst toen de laatste juichkreten van de vertrek kende menigte weggestorven waren, gingen de heer Troelstra en zijn familie naar bin nen. Loonsverlaging voor alle groepen van spoorwegambtenaren. Naar „De Crt." verneemt van de zijde van een der personeelorganisaties heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen ia- terdag aan de org^ösaties het voorstel be treffende de loonregeling toegezonden. Voor een enkele groep van beambten zit daarin eenige verbetering van het loonad- yies, doch voor de overige beambten blijft het ongewijzigd, terwijl voor alle groepen van ambtenaren elfe loonbedragen belang rijk verlaagd zijn, hetgeen zelfs neerkomt op een bepaalde loonsverlaging bij de re geling, welke thans geldt. Van een gunstige overgangsbepaling wordt niet meer gesproken. De voorgestelde herziening van de standplaatsaitrek ver- vaJt. Voor alle groepen van het Spoorwegper soneel beteekenen dus, vergeleken bij de geldende regeling, deze voorstellen over 't algemeen een loonsverlaging, ingaande 1 Januari 1926. De directie der Nederl. Sjïoorwegen heeft aan de personeelorganisatffes het navolgen de ontwerp-loonregeling gezonden Oude Verh. Schaal. Min. Max. loon. p. j. I. f 1410 f 1625 f 1635.38 f 60 II. f1450 f 1725 f 1726.23 f 50 IIL flöOG f1800 11817.09 f 60 lila. f 1550 f 1925 f 1930.66 f 50* IV. f 1600 f 2000 f 1998.80 f 70 V. f1660 f2125 f2135.06 f 70 VI. f 1700 f 1800 f 1820.00 f 100" VII. f1700 f2250 f 2271.36 f 70 VJLU. f 1800 f 2525 f 2533.44 f 90 IX. f1850 f2600 f 2795.52 f 90 X. f1900 f3300 f3319.68 f 110 XI. f2250 f3500 f 3494.40 f125 XII. f2500 f 3760 f 3756.48 f125 XIII. f 2900 f 4000 f 4018.58 f 125 1 XIV. f3200 f4300 f4280.64 f175 XV. f3600 f4650 f4630.08 f175 Zoolang een bezoldiging van f 1750 niet bereikt is, daarna f 70. Uit deze vooratellen blijkt., dat alleen de loonschalen 4, 9, 11, 14 en 15 naar boven zijn afgerond en alle overige naar beneden, zoodat voor het overgroot© deel van het personeel deze voorstellen beteekenen een feitelijke loonsverlaging. Resoluties van het demonstratief jcongres van N. V. V. en S. D. A. P. Het demonstratie! congres van N. V. V. en S. D. A. P. in den Haagschen Dieren tuin, onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen, heeft met algemeene slem- men de volgende resoluties aangenomen: Het congres enz., bevestigt het «landpunt betreffende be drijfsorganisatie- en medezeggenschap, neer gelegd in het rapport 1923 der commissie, ingesteld door N. V. V. en S. D. A. P.: dringt bij de Regeering en de Staben-Ge- netraal aan op de tot-sland-brenging van een wet op de ondernemingsraden en van een wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, op den grondslag van de in dit rapport opgenomen wetsvoorstellen;' verwacht van de soc.-dem. Kamerfractie, dat zij, wanneer de regeering hierin nailatig mocht blijven, deze zaak bij de Staten-Ge- neraal aan cbe orde zal stellen-. wekt de hoofdbesturen van de bij bet N. V. V. aangesloten organisaties op, in de naaste toekomst een krachtige propaganda to voeren voor de verwezenlijking van de medezeggenschap in de ondernemingen, ten eerste om deze medezeggenschap zelve, ten tweede om daardoor de tot-stand-koming eener wettelijke regeling te bespoedigen; eischt van de regeerende en besturende lichamen de instelling, waar nog niet aan wezig van centrale commissies van over-- en personeels- en groepsraden voor de oveafoeidsbedrijven het congres is overtuigd, bij de instelling van organen voor de medezeggenschap van do grootst mogelijke samenwerking Jusschen de organisatie van arbeiders en die van, be dienden en tedmici "v Het congres enz., doordrongen van de zeer groole beteeke nis der 48-urige werkweek voor de arbei dersklasse, niet het minst ter bevordering harer geestelijken verheffing: overwegende, dat zoowel door het voortdurend streven der werkgevers naar een langeren arbeids tijd, als door een reactionaire gezindheid der vorige regeering, de 48-urige werkweek in zeer vele gevallen belangrijk wordt over schreden, terwijl voorts de afgetreden re- geering nalatig gebleven is, de Arbeidswet 19-19 voor verschillende groepen van arbei ders en beambten, o.a. voor transportarbei ders, verplegend personeel, hotel-, café- en restaurantpersoneel en handels- en kantoor bedienden in toepassing te brengen; dat niettegenstaande herhaalde toezeggin gen der vorige regeering de indiening eener wet op de rijks-winkelsluiting nog steeds op zich laat wachten. dat de landarbeiders nog altijd van be scherming ten aanzien van den arbeidstijd, verstoken zijn. constaterende, dat het overgroole deel van het spoorwegpersoneel langer dan 4£> uur per week werkt, van oordeel, dat in verband met den aard v^n bet werk ,de 48-urige werkweek voor de ondergrondsche mijnwerkers nog te lang moet worden geacht, overwegende, dat de Nederlandsche re geering tot op dit oogenblik in gebreke is gebleken de behandeling, aanneming en ratificatie der acht-uren—conventie van Washington te bevorderen, niettegenstaande reeds in 1921 een desbetreffend wetsont werp is ingediend, waarop de Tweede Ka mer nog hetzelfde jaar voorloopig verslag heeft uitgebracht, constateerende, dat den laatslen tijd 1n werkgeversikringen een streven valt waar te nemen, de regeling van den arbeidstijd in verschillende industrieën en bedrijven te onttrekken aan de bemoeiing der overheid en dezen te regelen in gemeenschappelijk overleg tusschen werkgevers en werknemers of hun organisaties, van oordeel, dat een jarenlange praktijk tot de overtuiging heeft geleid, dat alleen een wettelijke regeling van den arbeidstijd mits kfachtig en onder strenge controle toe gepast, voldoende waarborgen biedt tegen over de pogingen der werkgevers, den ar beidstijd te verlengen; van oordeel, dat de strijd voor een Alge meen doorgevoerde -48-urige werkweek wordt verlicht, naarmate internationaal grootere uniformiteit ten opzichte van den arbeidstijd verkregen is; van oordeel, dat, ter verrijking van het leven der arbeides, alsmede in het belang hunner geestelijke en lichamelijke ontwik keling en uit een oogpunt van volksgezond heid in het algemeen, de invoering van een wettelijke vacanlieweek met behoud van loon, k.rachtig dient te worden bevorderd; dringt er bij de Nederlandsche regeering en de Stalen-Generaal met alle kracht op aan; a. de arbeidswet zoodanig toe te passen en uit te voeren, dat binnen den kortst moge lijken tijd in ons land de 48-urige werkweek algemeen als norm in practijk zal zijn ge bracht; b. den arbeidstijd voor de ondergrondsche mijnwerkers zoodra mogelijk te bepalen op maximum 7 uur per dag; c. al die stappen te doen, welke een spoe dige ratificatie der conventie van Washington, inzake de 48-urig? werkwo^k ook door die landen, welke daartoe nog niet overgingen, kunnen bevorderen; d. zoo spoedig mogelijk een wet tot stand te brengen, betreffende de invoering eener wettelijke vacanlieweek met behoud von loon; draagt bet bestuur van het N V V. en den aangesloten organisaties op, indien de nieuwe regeering nalatig blijft in ons land de 48-urige werkweek algemeen in practijk te brengen, alle krachten in te spannen cm met economische middelen de 48-urige werkweek practisch te verwezenlijken. Het congres enz., van oordeel, dat de geheele samenleving, maar vooral de arbeidersklasse voor haar tegenwoordige en nog meer voor haar toe komstige taak op politiek en economisch ge bied, het grootste belang heeft bij de sterkst mogelijke verhooging van het peil der alge- meene volksontwikkeling, waarvoor goed onderwijs den grondslag moet leggen; verklaart het tot plicht van de geheele arbeidersklasse, om in het bijzonder met alle kracht te ijveren voor: opheffing van de onderwijsverslechtenn- gen, difc in de laatste jaren zijn aange bracht; in de eerste plaats weder-invoering van het verplichte zevende leerjaar en on verwijlde invoering van den zevenjarigen leerplicht-, wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs; verplicht vervolgonderwij's in de arbeids uren gedurende drie jaar; uitbreiding van het vakonderwijs mede ter opleiding van arbeiders tot medezëg- genschap in het bedrijf; verbetering van het leerlingwezen goed geregelde opleidiüg der leerkrachten ook voor het nijverheidsonderwijs en- be hoorlijke salarieering een schoolorganisatie, die voldoende ruim te laat voor het individueel verantwoorde lijkheidsgevoel van den onderwijzer ruime mogelijkheid voor de ontwikkeling van nieuwe richtingen op het gebied van onderwijs en opvoeding; sociale voorzorgen ten behoeve der leer lingen tegengaan van elke noodelooze versnippe ring van het onderwijs met behoud van don grondslag der pacificatie handhaving van de positie der openbare schooL Vóór de afwering der agenda kieeg de heer Jan Oudegeest het woord, die ver klaarde met buitengewoon genoegen het I.V.V. op dit congres te vertegenwoordi gen. Hij hoopte, dat de beweging van N.V. V. en S.D.A.P. in Btaat zou zijn aan het bewind van Colijn een einde te maken^ Het I.V.V. is niet bereid, zoo besloot spr.,, den strijd tegen reactie en militarisme, vóór ontwapening en socialisatie te Iatefl rusten. Het Alg. Ned. Vakverbond. 1 Te Utrecht hield het Alg. Ned. Vakver bond een buitengewoon congres ter bespre king van de voorstellen tot opheffing van het Verbond. Aanwezig waren 22 aangesloten organi saties, 21.287 leden vertegenwoordigende,, benevens vertegenwoordigers van bestuur dersbonden en belangstellende leden. Slechts twee organisaties, omvattende» 339 leden, ontbraken. Na langdurige besprekingen werd met al- gemeene stemmen het volgende voorstel aangenomen: „Het congres, op voorstel van den C. B. P. T. T. tot reconstructie van het A. N. Vt waarbij in principe wordt uitgesproken tot het stichten van een financieel-administra tief onafhankelijk C. N. O. P. (comité van neutraal overheidspersoneel) en C. O. H. (comité organisatie van handarbeiders), besluit: Het bestaande Verbond van Hoofdarbei ders uit te noodigen besprekingen te voe ren. tot een drie-vleugelsysteera (arbeiders hoofdarbeiders en ambtenaren). Instelling van een commissie op korten termijn, in elk geval voor l November a.s., d*t voorstellen zal formuléeren betreffende uitwerking van de genoemde besluiten, deze voorstellen te behandelen in een, nog dit jaar te houden algemeene vergadering." Tot leden der commissie voornoemd wer den benoemd: J. Dekker, voorzitter van het A. N. V., tot voorzitterG. S. van In- gen Sckenau, secretaris-penningmeester van het A.N.V., tot secretarisH -M. Roos, voorzitter N. O. P., B. de Boer, pen ningmeester C. N. O. P., J. G van der Jagt, voorzitter C. B. P. T. T., H. B. Berg- huys, secretaris Nationaal Verbond van Ge meenteambtenaren, P. de Haan, secretaris Nederlandsche Bond van Spoorwegperso neel, J. O. Hoogeboom, voorzitter van den Neutralen Bond, P. Weltevreden, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Textiel arbeiders. Hierna sloot de Voorzitter de vergade ring met een opwekkend woord. Minister Wcller. De nieuwe Minister ran Koloniën, de heer Oh. J. I. M. Welter, is Zateiriag* met de „Grotius" te Genua aangekomen en door onzen consul-generaal, den heer J. M. Ho- san-g, ontvangen, meldt „De Tel." In het gezelschap van den Minister bevond zich de heer E. A. Zei)inga. Met den trein van half negen vertrokken de heeren na-ar Luzern. De reis naar Neder land wordt vermoedelijk gedaan over Duitschland. De Minister denkt hedeima- midda'g 5 uur 48 aan ie komen. De Prins is voornemens zich weldra voor eenige dagen naar'Zwitserland te be-» geven_ De overdracht van de waardigheid van rector-magnificus der Technische Hooge- school te Delft heeft hedenmiddag voor de eerste maal plaats gehad in de nieuwe aula op het Oude Delft. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Rot terdam ds. G. H. Kersten, te Ierseke. De kerkeraad der Geref. Kerk vaü Utrecht heeft aan ds. R. E. van Arkel, al daar, in het voorjaar van 1926 drie maanden verlof verleend, ten einde een reis naar het Heilige land en Egypte te maken. De gewone audiëntie van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Donderdag 24 September e.fc. niet plaats hebben. RECLAME. en Meisjes l Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 3756 30-60-90 ct. Van Zaterdag opZondaf even over eenen zagen twee agenten, <üe per rijwiel in de Concertgebouwwijk te Amsterdam surveilleerden, twee verdachte personen, die de huizen bekeken. Zij sloegen het het tweetal op een afstand gade en bemerkten weldra, dat een der mannen verdwenen was. Daar zij onraad vermoedden, nam een hunner den ver dachte voor alle zekerheid mee naar het posthuis in de Yan-BaerIe-9traat. De andere beambte had inmiddels van een beneden huis in de Frans-van-Mieris-straat een raam zien openstaan. Hij belde aan en de bewoner, die van zijn slaapkamer op weg was naar de voordeur, liep eensklaps te gen nummer twee aan. Hij pakte hem beet en gaf hem over aan den agent, die had aangebeld. Later bleek, dat het raam op een. kier stond, de insluiper 9dhoof het verder open en klom naar binnen. In de woonkamer had hij reeds het buffet open gemaakt en was juist van plan zilveren eetgerei te stelen, toen de politie-a.gent aanbelde. De politie' heeft met deze arrestatie een goede vangst gedaan.. Demoord op Mina Bosgoed te Oosterhout. Nog steeds is de geheimzin nige moord op Mina Bosgoed, te Ooster hout, niet opgehelderd. De recht er-commis saris te Breda heeft thans het volgende meegedeeld r Op een Zondagmiddag in April 1925 om streeks kwart voor vier uur zijn ten huize van Mina Bosgoud te Ooaterhout welk

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6