OPSPORN GEVRAAGD 20,000 DEELNEMERS LPTUS GELDPRIJZEN THORIUMS VAN golden VOOR DE AAN DE PRIJSVRAAG "HEUZEBUIIENlfflNSJE ^fOTÜS ZOEK DE FOUT INDE LPTUS ETALAGES EN DE DRUKFOUTEN IN JTIPTUSTUDSCHRIFT N°23eh 24 VRAAG UW WINKELIER VOLLEDIGE INLICHTINfiEN ZOET ALS R00N GEMENGD NIEUWS. KUNST EN LETTEREN. Verder voerde nog het woord de heer Ter- cock namens het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Verceniging „Hel Groene Kruis" en de voorzitters van de afdeelingen Zuid- Holland, Utrecht en Groningen van „Het Groene Kruis". Dr. Oegenaar. uit Alkmaar, huldigde na mens de Gezondheidscommissie „Het Witte Kruis" 3pcciaal voor het in Alkmaar ver lichte werk en bood bloemen aan.. Mr. Lcdeboer uit Alkmaar, huldigde „Het Witte Kruis" namens het Roode en bood eveneens een bloemstuk aan. Prins Hendrik feliciteerde de Vereeniging namens het hoofdcomilé van „Het Roode Kruis" en wenschle, dat „Het Witte Kruis" ook voortaan eén even smetteloos vaandel zal behouden als tot nu toe. De voorzitter van „Het Witte Kruis" hul digde hierna dr. Darnouw, dc eenig overge bleven oprichter van het Witte Kruis. Later op den dag bood het hoofdbestuur aan de voornaamste gaslen een noenmaal aan, terwijl het gemeentebestuur een aantal heeren samenriep aan een koffiemaal ten stadhuize. Hierbij zaten aan den Prins cn diens adjudant, jhr. Roel!, mr. Lielaert Peerbolte, dr. Stieler, J. Dibbits, G. Bos (alle drie van het hoofdbestuur), mr. Kusters, D. Saai, mr. M. Moens (allen van het jubileumcomité), mr. Wendelaar, A. F. Thomsen, mr. Leesberg, J. Ringers (resp. burgemeester cn weihouders van Alk maar) en A. Koelma, secretaris dier ge meente. De tentoonstelling werd, na een rede van mr. Kusters, door den Prins geopend. De Ambtenaarssalarissen. Naar gemeld wordt zou in de gisteren ge houden vergadering der Centr. Comm. voor G. O. door de Rcgccringsvcrtegcnwoordigers zijn medegedeeld, dat de Regeering.voor te gemoetkoming aan de ambtenaren'in geen geval meer dan 3 millioen zal kunnen uit trekken en dat dit bedrag ook den grondslag zal vormen voor de herziening van bet Be zoldigingsbesluit voor 1926. Van dc zijde der vertegenwoordigers van de organisaties openbaarde zich algemeen een gevoel van grootc teleurstelling. De wachtgelders en het gezinspensioen. Men meldt ons: Door de meeste gehuwde wachtgelders- is gebruik gemaakt van de overgangsbepa ling LXXXIII der gewijzigde Pensioenwet voor burgerlijke ambtenaren, ten einde zich het behoud van het uitzicht op gezinspen sioen tc verzekeren, nu per 1 Juli 1925 overigens de pensioenrechten voor de wachtgelders (behalve uitgesteld pensioen) 2ijn vervallen. Op hun desbetreffende aanvrage is aan de bedoelde wachtgelders door den Pensioen raad medegedeeld, dat zij vóór 1 October a.9. den eersten termijn van de verschul digde bijdrage (ö1/* pCt. moeten gestort heb ben. Op hen is van toepassing de bepaling van art. 44, sub 6 dor Pensioenwet, waar bij is vastgesteld, dat door niet tijdige be taling der bijdrage het recht op gezinspen sioen kan verloren gaan. Voor vele wachtgelders dreigen nu door dezen maatregel moeilijkheden le ontslaan, doordat het (met een gedeelte der pensioen premie) verhoogde wachtgeld, waarop zij volgens de nieuwe wachtgeldregeling recht hebben, nog niet vastgesteld, althans nog niet in hun bezit is en wellicht ook op 1 October a.s. nog zal worden uitbetaald het oude (lagere) wachtgeld. In verband met een en ander is door het Dagelijksch Bestuur der Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks dienst te 's-Gravcnhage, een adres tot den Pen sioenraad gericht met het verzoek een rege ling te treffen, welke moeilijkheden voor komt. In overweging werd gegeven genoe gen te nemen met betaling van de bijdrage nadat het verhoogde wachtgeld is ontvangen. De burgemeester van Bcrcnlo. Qisternamiddag tegen drie uur arriveerdo de burgemeester van Borculo, jhr. De Mu- ralfc, die ©enigen tijd in de Emma-kliniek te Utrecht verpleegd is geweest, terug in zijn gemeente. Bij do brug van het gemeente huis wachtte een talrijke menigte de komst van den burgemeester af. Hij. werd namens de burgerij verwelkomd door den heer Te Riet, die hem gelukwencsh met zijn her stel. Toen, vervolgde spreker, gisteravond in Borculo een zeer druk bozochte vergadering plaats vond van ingezetenen uwer gemeen te, die zich bezorgd maakten over den gang van zaken bij den wederopbouw en de re geling van de vergoeding van de geleden schade, kwam aan het slot van de veTga dcring spontaan de gedachte op, dat wij, inwoners van Borculo, iets moesten doen bij uw gelukkigen terugkeer in do gemeen te, als bewijs van waardeering voor het vele, dat u in de afgeloopen weken voor ons hebt gedaan. De commissie, die ge vormd is om bij de bevoegde autoriteiten aan tc dringen op volledige vergoeding van de geleden schade, kreeg opdracht u met bloemen te huldigen. Namens de burgerij van Borculo wordt u deze bloemenmand aangeboden en wij spreken den wensch uit dat u even krachtig als tot nu toe voor uw gemecntcnaren zult opkomen. Een paar meisjes boden den burgemees ter daarop een mand met lila chrysanten cn dahlia's aan. De heer De Muralt dankte den heer Te Riet en de verzamelde menigte voor de hem gebrachte hulde. Het is, zei do burgemees ter, in vele plattelandsgemeenten gewoon te, om, wanneer een nieuwe burgemeester zijn functie aanvaardt, hem in te halen met muziek en ruiters te paard. Gij hebt dit alles bij mijn komst in de gemeente nage laten cn naar mijn meening terecht, omdat ge niet wist wie ik was, en daarom verhougt het me zooveel te meer, dat gij inwoners van Borculo, nu ik ccn paar jaar uw burge meester ben geweest, nu uwe waardeering voor mijn werk uitspreekt. Uw verlangen, dat alles weer goed moet worden, onder steun ik ten volle. Opbouw alleen is niet .voldoende, ook de inventaris moet vergoed worden .Ik zal met den voorzitter van de Eerste Kamer spreken over een interpella- lie in die Kamer over de .vergoeding.. Aan het slot dankte de burgemeester de inwoners nogmaals voor de hulde, waarna do menigte uiteenging. De school zonder leeraren te Enschedé. Alle leeraren aan de Textiel-avondschool te Enschedé, hebben, zooals bekend is, in verband met de kwestie der salarisverlaging, hun entslag ingediend, dat door do gemeente noodwendig is aanvaard. Het gemeentebe stuur was wel bereid toeslag op de sala rissen te geven en daartoe was door minister De Visser bereids toezegging gedaan, welko toezegging echter door minister Rutgers 13 ingetrokken. Het gemeentebestuur heelt loon sollicitanten opgeroepen De termijn voor deze aanmelding is heden verstreken. Naar het Persbureau V. D. verneemt, heelt zich slechts één sollicitant aangemeld, terwrl er 15 vacatures zijn. Dientengevolge kunnen de lessen aan de school niet aans vangen. Hot gemeentebestuur heeft zich opnieuw tot den Minister van Onderwijs gewend en verzocht dee© kwestie tot oplossing te brengoi. Vlieland in moeilijkheden. De gemeente Vlieland verkeert sedert geruimen tyd in ernstige financieele moei- Ipheden door de sterke vermindering van het getal der eiland-beweners. Weinig jaren geleden telde de gemeente nog bijkans 700 inwoners; thans is het tot ruim 400 ge daald. Dit is het gevolg van de opheffing van do zeevaartschool en van het loods wezen. De draagkracht der overgebleven bevolking is gering. Het eiland biedt in zichzelf weinig middelen van bestaan. Al leen komen er in den vacantietrjd de lataste jaren eenige pensiongasten. Gevolg is, dat de gemeente met haar betalingen achter is geraakt en verbetering zonder Rijkshuip niet is te voorzien. Particuliere audiëntie. De Koningin heeft gisteravond len Haren paleizc particuliere audiëntie verleend aan den heer J. F. Simmons, uit Ncw-York, en zijn echtgenoole. De heer Simmons heeft in 1923 als voor zitter van de Nederlandsch-Araerikaansche Kamer van Koophandel le New-York cn ook namens de St.-Nicolas-Society de gelukwen- schen dier lichamen aan de Koningin over gebracht ter gelegenheid van haar 25-jarig Regecringsjubileum. Hij werd toen ook door zijn echtgenoote vergezeld. Bij de audiëntie was gisteravond mede tegenwoordig de Amerikaansche gezant te 's-Gravenhage, de heer Tobin. Het voorzitter schap van de Tweede Kamer. De Koningin heeft gisteravond le zes uur ten Kon. Paleize in het Noordeinde ontvan gen de commissie uit de Tweede Kamer, Ier overhandiging van de in de zitting van Woensdag opgemaakte aanbeveling voor het presidentschap dier Kamer gedurende het zittingjaar 19251926. De commissie bestond uit de heeren Van Vuuren, Vliegen. Oud en De Wilde, die als slemopnemers bij bet opmaken <ler nomi natie hadden gefungeerd en voorls uit de heeren Deckers, baron Van Boetzelaer van Dubbeldam, dr. II. Visscher en Knottenbelt. In vier auto's, begeleid door boden van de Kamer, begaf de commissie zich naar het Paleis, waar zij op de gebruikelijke wijze naar II. M. geleid werd. De h9eren Van Vuuren, De Wilde, Dec kers, Van Boetzelaer van Dubbeldam en Knottenbelt droegen het ambtskostuum van Kamerlid, de heer Vliegen was in gekleede jas, de heer Oud in rokcostuum. Prof. Vis scher had de professorale toga aan. Met den heer Van Vuuren,' voorzitter der commissie, had de heer Vliegen in den eersten auto piaast genomen. H. M. heeft gisteravond benoemd tot voor zitter der Tweede Kamer, voor het nieuwe zittingjaar, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, die voorzitter van den Minister raad en Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was in het vorige kabinet. De heer Ruys de Beerenbrouck is kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin. Opbrengst dei Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus, voor wat de gewone bronnen betreft, f37.867.300 opgebracht, of f3.419.000 min der dan verleden jaar. Zonder de rijwielbe lasting, die in Augustus 1924, de eerste maand der heffing, bijna f 4.6 millioen op bracht en thans nog geen f 70.000, is er echter een vooruitgang van f 1.104.000. Over de eerste acht maanden bedroegen de baten f 303.124.000, of f löV» millioen meer. Ongerekend de rijwielbelasting was het voordeelige verschil f 13.6 millioen. De iepziekte. Woensdag en gisteren is in Den Haag een bijeenkomst gehouden van de leden der Ver eeniging van deskundigen, hoofden van ge meentebeplantingen in Nederland. Den eer sten middag werd er een bezoek gebracht aan de gemeentekweekerijen; werd een wandeling gemaakt door de Nieuwe Sche- veningsche Boschjes naar het Kurhaus en daaromtrent en werd vervolgens de aanleg van het nieuwe park bezichtigd. Des avonds werd de jaarlijksche vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer P. Wc9tbrock, directeur der plant soenen te 's-Gravenhage. Na afdoening van de huishoudelijke zaken, werd de iepziekle besproken. Uit de mededeelingen bleek wel, dat de gevolgen waren le overaen, maar dat men omtrent de oorzaak nog steeds in het duister verkeert. Aan de discussie daarover werd deelge nomen door de phylopatoloog van den plan- tenziektekundigen dienst, mej. Dina Spie renburg, die uit belangstelling omtrent deze aangelegenheid, Ier vergadering aanwezig was. De eenige uitkomst, die kon worden geconstateerd, was dat de ziekte dit jaar eer uitgebreid dan verminderd was. Afvaart der mailbooten. ,,De Tel." verneemt van de directie van de Mii. „Nederland", dat na 1 Januari een belangrijke wijziging komt in de afvaart der mailbooten. Ten einde n.l. den dag uit te sparen, dien de mailbooten stilliggen te Southampton, den Zondag na de afvaart, is besloten in de toekomst de,afvaart op Dins dag te doen geschieden. De Rollerdamsche Lloyd zal op Woens dag afvaren. Hierdoor wordt de reisduur naar Indië één dag korter. Het „Alg. Hdbl." deelt nog mede, dat beide Maatschappijen na 1 Januari met ze ven. in plaats van zooals tot nu geschiedde, met negen schepen zullen varen. Het wegblijven van de sociaal-democraten bij de opening der Staten-Generaal. „De Telegraaf" deelde dezer dagen mee, dat de kwestie van het aJ of niet tegenwoor dig zijn de opening van het Parlement een onderwerp van bespreking in de frac tievergadering va-n de S. D. A. P. heeft uit gemaakt. Was er, aldus het blad, reeds bij vorige gelegenheden een meerderheid, die geen bezwaar zag in deelneming aan de openingszitling en heeft do fractie hoofd zakelijk om historische redenen lol dusverre afgezien van bijwoning dier zitting, dan zou het nu zoo goed als zeker le achten zijn, dat bij volgende gelegenheden sociaal democratische Kamerleden de Opening bij wonen. Dc nieuwe fractievoorzitter, de heer J. W. Albarda knoopt in „Het Volk" aan dit bericht beschouwingen vast, die doen uit komen, dat er van soc.-dem. zijde inder daad geen bezwaar legen hoeft te zijn aan d<? openingsplechtigheid deel le nemen: een plechtigheid, die in haar wezen niet is een betooging voor de monarchie, maar voor zoover zij een demonstratieve beleekeuis. heeft, veeleer eon demonstratie van de po sitie der Volksvertegenwoordiging. Na een dreigement aan den heer Duy- maer van Twist, dat, ails anderen mcenen, dat zij, ook als sociaal-democraten krach tens hun Junctie de openingsvergadering bijwonen, moeten voortgaan met van een door de wet gelaste samenkomst een betoo ging voor of tegen een bepaalde politieke richting te maken, het voor hun verant woordelijkheid is als sociaal-democraten hun afwijkende meening op een ondubbel zinnige wijze deen blijken, besluit hij zijn artikel aldus: Ziehier eenige beschouwingen, zooals sedert verscheidene jaren reeds in den boe zem der .Kamerfractie zijn gehouden. Het zoii voorbarig zijn te zeggen, dat zij de beschouwingen zijn van een meerder heid. Even voorbarig is het aan le kondigen, dat onze Kamerleden in een der eerstvol gende jarén de openingsplechtigheid zullen gaan bijwonen. De fractie zal zich daaromtrent wel be raden en het vóór en tegen afwegen, als zij den tijd gekomen acht; haast is er niet bij. Maar partijgenoot en tegenstander mogen weten, dat, indien de fractie vroeg of laat mocht besluiten aan de bijeenkomst in de Ridderzaal deel te nemen, hierin dam in geenen deele een teeken mag worden gezien van eenigje verandering of verflauwing van beginsel. Integendeel, de sooiaal-democratische fractie gcèft dan op een voor haar nieuwe wijze uitdrukking aan haar overtuiging, dat het socialisme bij de qntmoeting van zijn dragers niet vertegenwoordigers van ander beginsel geen gevaar loopt. Hoe dichter het socialisme zijn zegepraal nadert, hqe meer zijn dienaren zullen bin nendringen in eiken kring en in aanraking zullen komen met aanhangers van andere beginselen en vertegenwoordigers van an dere stelsels. Het socialisme kan daar tegen en de socialisten zijn er tegen bestand. Met twee maten. Door den Raad van Hengelo werd inder tijd besloten de openbare school B te ver vangen'door een zesklassige -school. Ged. Staten van Overijsel achtten de oude school nog goed genoeg en onthielden de goedkeu ring aan dat besluit. Even later vroeg het schoolbestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs een school, waartoe de Raad be sloot en bij nader besluit van 10 November 1924 werden aan gemeld schoolbestuur vier lokalen met meubelen van 9chool B afge staan, nadat deze school een belangrijke verbetering ondergaan bad. Het schoolbestuur nam met deze school geen genoegen en thans hebben Ged. Staten gemelde school afgekeurd en den Raad uit- genoodigd alsnog de noodige gelden toe te staan voor den bouw van een nieuws school voor Christ. Nat. Onderwijs. Gisteren herdacht dr. L. C. Proot te Haarlem den dag, waarop hij voor 50 jaar tot arts werd bevorderd. Dr. Proot had de eer Z.D.H. mgr. A. J. Callier, vergezeld van -zijn secretaris, le zijnen huize le mogen ont vangen. Mgr. wenschte den jubilaris van harte geluk met dit feest. In den loop van den morgen kwamen tal van gelukwenschen binnen, o.m. een telegram van Z. K. H. Prins Hendrik en van den oud-burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel v. Hooge landen, terwijl tevens werd medegedeeld, dat de jubilaris was benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Gistermiddag werd dr. Proot gehuldigd door de feestcommissie, die zich voor dat doel had gevormd. Hfet bezoek van H. M. de Koningin aan Venlo zal plaats hebben opj 20 Oct. a.s. Uit het jaarverslag*, uitgebracht in de jaarvergadering van den Bond van Ned. Schilderspatroons te Rotterdam, bljjkt, dat het ledental, 2$ het ook minder dan het vorig jaar, is teruggeloopen. De bond telt thans 48 afdeelingen met 1063 gewone en 186 Verspreide leden. Te .Wassenaar Ijeeft het algemeen bestuur van den Nationale® Vrouwenraad in Nederland vergaderd. Besloten werd om een adres te richteo aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin bevreemding en teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat in het Nationaal Steuncomité „Stormrampi 10 Augustus" geen enkele wouw is benoemd RECLAME. 1 CENT PER HALF POHD j 3615 Onveilig strand.Hetstrand is de volgende week Haandag, Dinsdag en Vrijdag onveilig wegens schieten met ge schut, tot Katwijk, van 10 uur v.m. lot halfdirie n.m. Woensdag a.s. is liet strand tol Wasse- naarsehe Slag onveilig, wegens schielen met gesweren, van liaife-H v.m. tot half- drie n.m. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder voor het pu bliek toegankelijk is, wanneer de vlaggen, waardoor de onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. Woensdagavond wilde G. P., uit Haarlem, zijn auto in de garage aan den Burgwal rijden. Plotseling begon de motor krachtiger te draaien. P. gooide het stuur om cn ieed achteruit den Burgwal op. Daardoor werden die meisjes aangere den. Twee der meisjes liepen eenige lichte verwondingen op, maar de 15-jarigö J, v. E. moest naar het gasthuis worden ver voerd, waar een breuk in het dijbeen ge constateerd werd. Na de aanrijding'liep de auto tegen perceel 50 op, waardoor een ruit brak en een fiets werd vernield. De auto is in beslag genomen, terwijl de mo tor door een expert onderzocht werd. Men kon evenwel niets vinden. Moordaanslag. Omtrent den gisternacht in den Amsterdamschen Polder aangevallen persoon, van wien men vermoedde, dat hij veel geld bij zich had, wordt nog het volgende bericht: De man, een 68-jarige bewoner van een der kleine dorpjes uit Noord-Holland was door andere personen mishandeld en daarna van den berm in de sloot geworpen. De oude man wist zich, ondanks de zware verwondingen, welke hem aan het hootd waren toegebracht voort te sleepen naar een der tenten in het tentenkamp, waar hem hulp werd geboden. De man was den avond le voren bij zijn be zoek in verschillende café.'3 op den Zeedijk in kennis gekomen met een persoon, waar mede hij glaasjes bier heeft gedronken. Hij is met dezen persoon gaan wandelen en herinnert zich, dat, toen zij in de nabijheid van het tentenkamp in den Amsterdam schen Polder waren gekomen, er twee per sonen zich bij hen voegden. Met hun vieren zijn zij op den b'erm gaan zitten en toen is de 68-jarige plotseling door de drie andere personen aangerand. Iiij werd met harde voorwerpen bewerkt en daarna in de sloot geworpen. De 6S-jarige had slechts een be drag van f 19 bij zich, waarvan de drie onbekende personen hem beroofd hebben. Bovendien hebben zij uit de zakken van den ouden man verschillende voorwerpen van slechts weinig waarde gestolen. De politie was er gistermiddag nog niet in geslaagd de daders op te sporen. Gisteravond kwam de kruiser „Java", die in het begin van den zomer ook reeds een bezoek aan de haven van Amsterdam gebracht, vóór de stad. Het ver dichte schip, dat langzaam over het IJ voer, (rok zeer de aandacht. Het oorlogsschip werd gemeeid aan de Javakade. Alles liep Den 16nea September word op hot Nieuwe Marktterrein te Weerden een gedenkteeken onthuld ter herinnering aan het 40-jarig bestaan van de Eaasnrarkt. vlot van sla pel. De „Java" zal in deze maand door dc Koningin geïnopect .-ard wor den en door eenige Ministers worden be zocht. In verband hiermede komt het schip de volgende week op de boeien bij Wester- (lok9dijk le liggen. Nadat de .Java" gedokt is, zal zij omstreeks midden October de reis naar Indië door bet Suez-kanaal aanvaar den, onder commando van kapitein-ler-zee Quant. H et hospitaal-kerkschip „D e Hoop 9 dezer te JJmuidcn binnengekomen, is gisteren weer van daar naar de Noordzee vertrokken Tweezee r jonge leerlingen van de RKschool aan de Schimmelpcn- nirekkade te Amersfoort hebben sedert eenigen tijd zich bezig gehoudon met het verplaatsen van rijwielen, waarvan de eige naar even een winkel binnen was gegaan. Bij het naar buiten komen was het rijwiel dan verdwenen, waarop aangifte volgde bij de politie. Bij onderzoek bleek dan, dat verscheidene straten verder de fiets was neergezet tegen een woning, waar ze onbe heerd bleef staan. Op die wijze zijn reede eenige rijwielen zoek geraakt, welke niet weer terecht kwamen en dus vermoedelijk gestolen zijn. Gistermorgen werden de bei de jongens betrapt, toen zij er vandoor gingen met het rijwiel van een politie agent. Zij bekenden op het hoofdbureau, dat zij reeds meermalen fietsen hadden „verzet." („Tel.") I n Z.-O. Groningen neemt de mosterdverbouw de laatste jaren geregeld toe. De oogst valt thans bijzonder mee en de opbrengst is gemiddeld 30 H.L. per H.A. en de prrjs £28 per H.L., mag als zeer hoog gelden. Sedert de feesten van Enschede's zesde eeuwfeest was de café-, houder O. C. G., aldaar, spoorloos verdwe nen met achterlating van grootc schulden. Later bleek, dat hij nog verdacht weid van verschillende verduisteringen, lerwijl dooi hem voorts goederen waren onttrokken aan het krachtens de wet daarop gelegd beslag. Zijn aanhouding wordt aau alle commissa riaten in den lande verzocht en zijn signa lement draadloos rondgeseind. Nu is hij door de politie te Amsterdam gearresteerd en naar Enschede overgebracht. Te Lutjebroek (b ij Enkliuj- zen) is de 21-jarige arbeider K. Mulder, die werkzaam was aan de R.-K. Kerk. in een kalkmolen geraakt en aan de gevolgen over leden. Dokter: „En toen die vsr- schijnselen begonnen, klapperden toen uw landen?" Grootmoeder: „Drt weet ik heusch niet, ze lagen op tafel." NIEUWE UITGAVEN. Van Cornelia van Zanten is bjy N. Veenstra te Den Haag verschenen „Hot Stemwonder in den rnensch". Het is een jubileums-uit gave (18751925) er. bevat hoofdstukken over den kringloop der lucht in den mensch; het evenwicht en de samenwerking1 tosschen vocaal als klinkend- on consonant als mede- klinkend element in bet woord; de woord kunst-zang op natuur-wettelijke grondslagen; parallel tusschen do termen der radio- en slemlechniek, „afstemmen" door het stemmen der stem; trilling»tabellen en practische oefeningen. Wij ontvingen heden het eerste nummer van „De Zakcngids", uitgave van het Inter nationale Handekbureau. De eerste Neder- landsehe vakkundige zakenbeurs". liet blad stelt1 zich fen doel handcldrijvenden bij koop en verkoop van een zaak of bedrijf vak kundig voor te lichten Het eerste nummer van dit maandblad bevat een uitgebreid overzicht van heigeen ten verkoop wordt aangeboden met vennel-s ding van koopsom of benoodigd kapitaal. Tal van zaken en bedrijven zijn in dit overzicht vertegenwoordigd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Th. C. Hartveld, landbouwer, wenende ia Waddingsveen. RecJUcr-commissarismr. D, Pare; curator: mr, C. Jonker, te Gouda.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10