No. 20095. MAANDAG 14 SEPTEMBER Anno 1925. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. Vernieuwing spoorwegbrug over de Haarlemmertrekvaart. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau NoordelndsplelD Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.36, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' Franco per post 2.35 portokosten. Cf 0.18. „0.18. Bit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18. tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISGH a f 0.15—f 0 27, SCHOL a f 0.20, GEH. KABELJAUW a f 0.25 en MAKREEL a f 0.26 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem Leiden, 14 September 1925. 3134 SCHOUW VAN WEGEN, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 17 der Verordening van G Juli 1899 (Gemeenteblad No. 15), laatste lijk gewijzigd bij Verordening van den 6en Februari 1913 (Gemeenteblad No. 4), Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat te beginnen met Maandag 5 October e.k. zullen worden geschouwd alle wegen, la nen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, be nevens de daarin gelegen of daartoe behoo- rende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zon der verhindering door of vanwege rechtheb benden, voor het publiek verkeer open staan en alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn. 3435 N. C. DE GIJSELAAR. Burgera. VAN STRUEN Secretaris. Leiden, 14 September 1925. Het Stormramp-Comité. fBïj den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn de volgende giften inge komen: E. f 10, busje winkel J. G. van Dijk f14.471/», B H. W. f2, P. f5, werk plaats personeel der N. Z, H. T. M. te Rijns burg 4de en laatste week f 13.10, mej. C. P. te Voorhout f 1, personeel Leidsehe Ka toen Maatschappij f 23.25, J. P. M. f 10, S. C. te Zoeterwoude f 2 50, H. H. Th. v. V. f5, dames H. f5, M. S. f 10, N. N. f25, A. A. v. R. f 10, P. L. v. G. f 10. Giften worden nog gaarne aangenomen jij den penningmeester, den lieer F. Muys van de Moer, rianteoen 49, Gironummer *7471. Afscheid van ds. A .van der Wissel. In de gisteren gehouden voormiddag- godsdienstoefening van dc Vereeniging van Yrfrzinnig^JHervormden in het Leidsehe (Volkshuis, heeft ds. A. van den Wissel, gedurende 22 jaren predikant en voorgan ger dezer Vereeniging, afscheid genomen toet een predikatie naar aanleiding van Psalm 42 vs. 5 en daarvan deze woorden: „Ik gedenk daaraan". Op verlangen van den predikant was aan dit afscheid vooraf geen bekendheid ge geven, opdat niet velen, die in het vrij zinnig godsdienstig leven in deze Gemeente geen belangstelling toonen, thans zouden opkomen. Hij wilde liever alleen voor den kring van getrouwen spreken. Vandaar, dat do bijeenkomst het gewone aanzien had. Nadat was gezongen uit den Bundel van den Prot.-Bond lied 5 vs. 1 en 7, ontleend aan Psalm 103, co de voorganger was voor gegaan in gebed, las deze Psalm 42, waar aan hij zjjo tekstwoord ontleende. Een gevoel van weemoed vervulde spr., nu hij, na een 22-jarigeo dienst voor de Vereeniging, zijn taak als afgedaan moet- beschouwen. Achter zich ziende, is het als een droom, als een schaduw, die is voorbij gegaan, zooals de vrome gezangendichter zei de. Het is in menig opzicht anders ge weest, als hij zich had voorgesteld en ge- wenscht Als h(j zichzelf afvraagt: Wat hebt gij met uw talenten gedaan? dan is hij zich menige tekortkoming bewust. Laat de ge meente, die hem uit vrge keuze heeft geroepen en begeerd, zich dit ook afvragen. Mogelijk had zij iets anders van hem ver wacht. Spr. had dit ook verwacht van de gemeente. Hij wil daarvan niets meer zcgge®> De Heer rechte tusschen u eo mij. En als hg het verleden wilde gedenken, dan moge het „daaraan" zijn, het beste wat voorganger en gemeente sam:n eu aan elkander hebben gehad. Zijn herinneringen gaan hedoi echter nog verder. Zij reiken over zijn eerste gemeente heen na&r de Doopsgezinde Kerk eener groote stad, toen hg als 16-jarige knaap onder het gehoor was van een bekend en geliefd predikant en tot zichzelf zeide: „Wat is dat mooi werk!' Toen rijpte in hem al de begeerte predikant te worden. De heerlijkheid van het ambt, dat hjj in zfcn jeugd zoo sterk voelde, is voor hem er nooit afgegaan. Nog zegt h$ een der oudste leden in deze gemeente, met wien hij daarover sprak, na, dat het zoo den geheelen mensch vult. Aan liefde ep lust beeft het hem nooit ontbroken. Het waren de heerlijkste uren, belangstellecido leerlingen, die in de week geen t^d hadden, op Zondagavond te mo gen ontvangen, om met hen de dingen van het Hooger Leven te bespreken. Mede aan de hand van zijn geestelijke leidslieden, waarin hg in bet bjjzonder Pierson noemde, schetste spr. vervolgens de hooge beteekenis van het geloof in den levenden God, die niet is een kerkgod, nocl enkel een begrip, maar Wiens on middellijke aanraking de vrome mensch al- t\.d voelt en wedervaart Na het gemeenschappelijk zingen van Lied 95 vs. 1 en 2 (Evang. Gezang 9) ge tuigde spr., dat, al is hgl in de prediking van den levenden God meermalen tekort geschoten, hij aan het einde van zjjn loop baan nog' kan getuigen van het mooie werk van den predikant En dan denkt hni daarbij vooral ook aan z$n 20-jarig' optreden voor de kinderkerk. Eén ding heeft hem meermalen bezwaard en daarover maakt hrjf ach nog ongerust: het gemis aan eerbied voor de dingen van den godsdienst bij vele vrijzinnigen, waar san zich paart gebrek aan offervaardigheid. Is ook het middeleeuwsch begrip van de Kerk niet een bezwaar? Zoo heeft een groot deel der gemeente, al is dit verminderd, heü willen zoeken in strijd om de macht iu de Kerk terug te krrjlgeo. Spr. heeft daarvoor nooit veel gevoeld. Hrjj zegt nog: laat het uit zijin met de critiek onder de vrijzinnigen. Laten wij zijn als een 6tad op een berg, opdat de orthodoxie straks zelf zegt*, met dezulken willen wij samen gaan. Toespraken tot bijzondere personen wilde spr. niet houden. Heel de gemeente is hem gelijk, doch liefst plaatste hij de eenvoudi- gen voorop. Een man, dio van de gemeente is heengegaan, en waaraan spr. veel heeft te danken gehad, wilde hij alleen gedenken, n.i. wijlen prof. Verdam, die ook naast hem stond in de opvatting, dat wij niet moesten zijn een strijdende kerk. "Spr. besloot met een woord van dank aan het bestuur en de gemeente, om ton slotte cp te wekken tot heiliging dezer herinnering, opdat zij vrucht zal opleveren voor de toe komst, waarna hij do aanwezigen liet zingen Lied 239: „Zoo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou", enz., waarna de voorzitter der Vereeniging naar voren trad, om ds. Van der Wissel te danken voor alles, wat hij gedurende een groote spanne tijds voor de Vereeniging is geweest, en de hoop uitsprak, dat dc band nog niet voor goed verbroken zal zijn. De gemeente heeft bij al haar tekortkomingen nooit miskend uw ernst, uw toewijding, de warmte en den moed om te getuigen voor do beginselen, door -u beleden. En wij willen ons niet van u laten heengaan, zonder nog eens te zeggen, dat gij veel goeds voor ons gedaan hebt, zeide spr. en waar uw geest nog onge broken is, verwachten wg nog veel van tl veor onzo vrijzinnige godsdienstige begin selen, zooals die door u worden beleden. Waar do scheidende voorganger had be geerd niet in het bijzonder toegezongen te worden, yjrzocht spr. de aanwezigen, de bede, dio niet voor hem alleen, maar voor allen geldt, eo die vervat is in Lied 144, te zingen, waarmede deze plechtigheid eiu- digde. In de bestuurskamer drukten de meeste aanwezigen den heer eu mevrouw ,Van dei Wissel nog eens de hand. De L.a.w.e.t. Gezelligheid kent geen lijdl Dat zullen velen hebben ervaren, die Zaterdagavond naar de Stadsgehoorzaal gingen met het doel er even de stands te bekijken en er den ge heelen avond zijn gebleven. Er heerschte vooral op den avond een prettige stemming. Men voelt deze trouwens al over zich komen wanneer men onder het met lichtjes tusschen het groen schitterend witte doek de groote zaal binnentreedt. Het orkest was Zaterdag zeer op dreef en daar tusschen door en voor al in de rustpoozen kon men genieten van de zang en de muziek door gramophoon en fonograaf tot ons gebracht Aangeboden wordt om te proeven: wijn, biscuits, bonbons, chocola, speculaas, etc. Dat men tegelijk een bescheiden aanval op de beurs doet, spreekt van zelf. De liefde mag nooit van één kant komen. Er werden Zater dagmiddag en -avond nog al zaken gedaan, zoo werd ons verzekerd. En dat bleek ook wel uit de pakjes die dames en.heeren met zich mee droegen naar huis. Wie rustig het gewirwar beneden in de zaal wilde aanzien nam plaats op de galerij, waar men een mooien kijk op de stands heeft en het orkest van zijn verheven zetel zelfs nog beier hoort dan in de zaal zelf. In de kleine zaal was het al even druk als beneden en ook daar- vierde gezelligheid hoogtij. In den Foyer kon men weer genieten van het gezelschap Anton Sistermans, dat met het zelfde programma van den vorigen dag uit kwam. Dat het bestuur op den Zaterdag met vol doening lerug ziet, laat zich dan ook den ken. 's Middags deed de 500ste bezoekster haar intrede, die een flesch eau de cologne, aangeboden door de firma van Rossum du Chattel, vereerd werd. Des avonds kon aan den lOOOsten bezoeker een fraai electrisch theelichtje, aangeboden door de firma GeeraertsReuter, Mare 79, ter hand worden gesteld. De cadeaux door het bestuur uitgeloofd voor hen, die het best het getal bezoekers ge raden hadden, werden om halfelf door den secretaris in de zaal bekend gemaakt. De gelukkigen waren: L. Thijsscn, Breestraat 23 alhier die een bon voor f 10 ontving; S. Boekkooi, Noordeinde 41a, wien een lucifers- étui van houtsnijwerk werd vereerd, terwijl J. Lebbink, Assendelftslr., Öegstgeest, een luxe wekkertje ten deel viel. Zondagavond had de dancing in den Foyer plaats waarvoor de feestverlichting was aan gestoken. Om 9 uur was alles reeds zoo vol dat het bestuur den kaartenverkoop moest stop zetten. Ér heerschte een zeldzaam opgewekte stemming. Tijdens de dancing werd door de firma J. A. Gerritsen, koek- en banketbak kerij Haarlemmerstraat 49, eenige malen met fijne bonbons rondgegaan, wat zeer gewaar deerd werd. Veel animo was er ook voor het prijsdan- sen, waarvoor door den heer H. C. J. de Haan Nieuwe Rijn 44, een bon ten bedrage van f 5 en een van f 3 in zijn zaak te besteden, werd beschikbaar gesteld. De firma Oud, in wijnen te Purmerend, bood den winnenden paren twee flesschen wijn aan. 25-jarig bestaan van de afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland. Zooals wij reeds eer met een enkel woord er aan herinnerden, zal bovengenoemde af deeling (vroeger een plaatselijke vereeni ging) Woensdag 16 Sept. haar 25-iarig be staan feestelijk herdenken, bij welko gele genheid ook afgevaardigden van zusterver- eenigingen zullen overkomen, om met de Leidsehe collega's mee feest te vieren, die door de feestcommissie en het bestuur klok ke twaalf uur aan het station zullen worden ontvangen. De afgevaardigden zullen op het stations plein met de daarvoor beschikbare Leidsehe agenten een optocht vormen met vaandels en banieren. De samenstelling van den optocht is als volgt: voorop drie politieruiters te paard, vervolgens het politiemuziekgezelschap van de Leidsehe afdeeling, waarachter het be stuur en de leden dezer afdeeling, gevolgd door de oud-leden, die tot hun ontslag uit den Leidschen Politiedienst lid der afdee ling bleven. Dan komen twee rijtuigen met BINNENLAND. Afscheid van ds. Van der Wissel van de Ver. v. Vrijzinnig-Hervormden te Leiden. Vernieuwing van de spoorwegbrug over de Haarlemmer Trekvaart te Leiden. De 650-jarige herdenking yan Amster dam's ontstaan. BUITENLAND. De verdere bespreking te Genève over het V olkenbondsr apport. De uitnoodiging aan Dnitschland voot een veiligheid-conferentie is gereed. De sluiting van het Engelsche vakver- eenigingscongres. de drie oprichters en hun vrouwen met on middellijk achter zich het Hoofdbestuur, dragende het Bondsvaandel, terwijl afge vaardigden van onderscheidene afdeelingen met en zonder hun banieren den optocht zullen sluiten. De te volgen weg is: SlaLionsweg, Steen- slraat, Prinsessekade. K.-Rapenburg, Bree straat, Halte bij het Stadhuis. Een deputatie uit den optocht gaat haar opwachting maken bij den heer Burgemees ter. Hierna wordt door het politiemuziek gezelschap een jubileummarsch geblazen. Daarna vertrek verder langs Breestraat, Sleenschuur, Rapenburg O.Z. tot Kloksleeg, Academiebrug, Rapenburg W.Z.. Kort Ra penburg, Prinsessekade, Haarlemmerstraat, Donkersleeg, Hoogstraat, Vischmarkt, Koorn brug, Burgsteeg, Café de Burcht. Van twee tot vijf uur houdt het bestuur receptie in „De Graanbeurs". waar des avonds een feestelijke bijeenkomst zal plaats hebben met medewerking van het Adriani- Ensemble uit Den Haag en het „Residentie- strijkje". De feestrede zal uitgesproken worden door den heer G. van Putten, hoofdbestuur der van den Bond en oprichter der Ver eeniging. De bijeenkomst zal met een bal worden besloten. Examens Vereeniging tot Bevordering der Opleiding van Instrumentmakers. Door de Examencommissie voor de Prac-i lische Instrumentmakers en Glasblazers- examens (voorz. L. Tilenius Kruythoff, seer. dr. C. A. Grommelin) vanwege de Ver eeniging lot Bevordering Opleiding van In strumentmakers, zijn de jaarlijksche exa mens in deze vakken gehouden in het Na tuurkundig Laboratorium alhier. Voor leerling-instrumentmaker zijn ge slaagd: H. Zirkzee, Leiden; J. J. van Ulden, Daar de pijler der oude brug in een zeer slechten toestand verkeerde, moest men een nieuwe brug bouwen, die niet op den pijler rustte, doch alleen op de beide land- hoofden. Hierdoor werd als vanzelfspre kend de overspanning tweemaal zoo groot, zoodat de nieuwe brug een aanzienlijk stuk zwaarder moest zijn dan de oude. De nieu- de plaatijzeren brug kreeg een overspan ning van twintig meter en een breedte van tweemaal 4.40 Meter tusschen de liggers. Zij bestaat uit drie geconstrueerde I-lig gers van 1.60 Meter hoogte, waarvan de middelste ligger een zgn. kaslligger is, in tegenstelling met de oude brug, die uit twee deelen bestond. De nieuwe brug was op steigers naast de oude opgebouwd op een afstand van circa 10 Meter. Het lastigste werk was nu de nieuwe brug op de plaats der oude tè" bren gen, zonder dat het treinverkeer er door vertraging zou ondervinden. Dit werk heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad; de firma Goudriaan uit Delft had niet al leem den bouw van de nieuwe brug aangenomen, maar ook het plaatsen daarvan. Het werk stond onder leiding van den ingenieur Van Genderen Stort en onder toe zicht van don ir. Schutte der H. S. M. Do voorbereidende maatregelen beston den uit het brengen voor vier ijzeren zand bakken onder de oude en nieuwe brug. Deze hakken werden vervolgens vol gepompt met water, waarna op iedere 6chuit een stel stapelbalken gezet werden, Waarop de liggers der bruggen rustten. Door nu de bakken weer leeg le pompen, Werden de bruggen, opgeheven en rustten dus vrij van de peiler op de stapelbalken. De nieuwe brug was reeds van ie voren Tan het steigerwerk opgelioht en aahteruit eevaren, hetgeen tevens reedt ais proef diende. Ka,dat de laatste trein, die circa een baif ,IIUr te laat was, over de. oude brug was, Foto W. Bleuzé Leiden. Een interessante, afgeloopen nacht met magneainmlicht genomen foto, ran de werkzaamheden aan de nienwe spoorbrug. Men ziet hoe de bakken leeggepompt worden, waardoor de brng op de houtstapels komt te rusten en niet meer op de pijlers, hetgeen aan de - linkerzijde der foto duidelijk is te Eten. Bovenstaande opname brengt de oude brng in beeld, een oogenblik vóór dat zjj weggevaren werd* werden de pompen om deze brug in lichten in werking gesteld. Na één uur pompen waren de twee ge deelten der oude brug, die voor dit doel aan elkaar gekoppeld waren 10 centimeier bo ven hun opleggingen geheschen, waarna in den tijd van slechts een half uur de oude brug weggevaren en de nieuwe brug op haar plaats gebracht werd. Na het plaat sen der hulp-oplegblokken werden de bak ken weer volgepompt, waardoor de nieuwe 120-ton zware brug op de beide landhoof- den kwam te sleunen. Daar de as der rails op de brug 40 centi meter meer zijwaarts lag, moesten de aan sluitende rails nog verlegd worden; ook de opritten moesten nog verhoogd worden, daar de nieuwe brug 25 centimeter hooger komt 4e liggen dan de oude. Zooals reeds vormeld rust de brug thans op de beide landhoofden. terwijl de pijler buiten werking is gesteld. Men weet nog niet, of de landhoofden de zware brug kunnen dragen. Indien dit niet het geval is zal er een nieuwe pijler gebouwd worden om de land hoofden te ontlasten. Dit wordt dus een kwestie van afwach ten. De oude brug is voorloopig een eindje weggevaren, doch wordt vandaag op rle jukken geplaatst, waar het slooperswerk kan beginnen. Ondanks het late uur was er nog een vrij talrijk publiek, dat de interessante werk zaamheden van op een afstand gadesloeg. Het werk had een zeer vlot verloop, zoo dat alles gereed was, toen de eerste trein hedenmorgen aan kwam rijden. Langzaam, heel langzaam rolde de trein over de nieuwe brug, spanning teekende zich af op aller gelaat, dan een zucht van verlichtingde nieuwe brug had den vuurproef glansrijk doorstaan I

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1