uit de runstreek. uit de omstreken. land- en rmww. VOETBAL. A. S. G.Hercules. In ons overzicht voor morgen schreven wij dat het zeer hard zou moeten drogen, wilde de wedstrijd A. S. G.Hercules door gang vinden. Hierbij zij thans echter opge merkt, dat het water, dat op het terrein stond, zeer snel is weggetrokken. Het veld was heden uitstekend bespeelbaar. De match gaat dus door, indien het weer nu maar meewerkt.I Alphen. Burger 1. Stand. Bevallen: H. Kolster geb. Roozeboom, Z. A. J. de Vlieg geb. van Eijk, D. C. v. d. Hoek geb. v. Klaveren, D. A. B. v. d. La ken geb. Meerveld, Z. A. de Jager geb. Domburg, D. M. T. Passtoors geb. Leu- sen, Z. L. de Jong geb. v. Ofwegen, Z. D. H. Bauer geb. Middelink, Z. A. G. Costeris geb. Van Soelen, D. Gehuwd: K. v. d. Stouwe jm. 24 j. en J. v. Oeveren jd. 20 j. J. v. d. Star jm. 29 j. en H. v. d. Steeg jd. 25 j. Overleden: W. J. Simmerman jd. 11 j. (overl. te Leiden). Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Kerk, Julianastraat. Zondag voorm. 10 uur en nam. 7 uur ds. N. G. Veldhoen. Ned, Herv. Kerk, Oudshoornscheweg, v.m. 10 uur ds. van Linscholen. Evangelisaliegebouw Hooftstraat, v.m. 10 uur en nam. halfzeven de eerw. heer Dek ker van Opheusden. Gercf. Kerk, Raadhuisstraat, v.m. 10 uur en nam. 6 uur ds. Schouten. Geref. Kerk, Hooftstraat, v.m. 10 uur en nam .halfzeven ds. Wientjes. Heden is het zwembad gesloten. Velen reeds hebben, door het minder mooie weer van de laatste weken, eerder afscheid ge nomen, doch thans zullen de deuren, waar door zoovelen den afgeloopen zomer zijn gestroomd, gesloten blijven om het volgend jaar zich weer te ontsluiten voor de zwem- lusligen. Boskoop. Bij het gehouden toelatings examen aan de Rijkstuinbouwschool alhier slaagden: C. D. v. Gelderen, J. J. v. Kool bergen, D. A. Koster, C. B. v. Nes. Adr. de Ruyter, J. Spaargaren, allen te Boskoop; C. P. Wezelenburg, Hazerswoude; D. C. Plugge Alphen a. d. Rijn; S. H. J. Rieuwerla en E. v. d. Stok, beiden te Bussum; T. Tereteeg, Naarden; Th. Ruys, Dedemsvaart; H. A. M. Schlüler en W. Stevens, beiden te Amster dam; P. J. den Blauwen, W. Henss, J. M. v. Paasschen, P. H. Verbrugge; P. B. A. Vier ling, allen te 's-Gravenhage; L. A. C. M. Brouwers, 's-Hertogenbosch; P. v. d. Weij- den, Hilversum; R. B. Damsté, Oegstgeest; J. J. J. Overdijkink, Oisterwijk; G. F. Moer dijk. Wolphaavlsdijk. Afgewezen 3. Hazerswoude. In de vergadering van de Jongelings-vereeniging op Geref. grond slag „Filadelphia" werden tot bestuursleden gekozen de heeren: G. Bogaards, lste voorz. G. Hoogendoorn, 2de voorz.; G. de Gelder, lste secr.; F. de Gelder, 2de secr.; L. van Aalst, lste penningm.; J. van Wieringen, 2de penningm.M. Slappendel, algemeen Adjunct. Besloten werd om wekelijks in de con sistorie der Geref. Kerk te vergaderen, met dien verstande, dat om de week des Zater dags en Zondags vergaderd wordt. De beroepen predikant der Ger. Kerk, de heer W. H. Gispen Jr., cand. b. d. Dienst te Scheveningen, hoopt Zondag 20 Sept. des avonds alhier intrede te doen, na des voormiddags in zijn ambt te zijn bevestigd door zijn vader, ds. W. H. Gispen, van Scheveningen. Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. halfelf en nam. halfacht, ds. J. Luuring. Geref. Kerk, voorm. halfelf en nam. half acht de heer Allaart. cand. i. d. H. Dienst te Oegslcrone't Waddinxveen.'Kerke 1. bericht, voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. halfzeven ds. Steenbeek van Wierden. -Geref. Kerk, vm. 10 uur en nam. zes uur ds. van der Munnik. Woubrugge. Kerke 1. bericht voor morgen. Ncd. Herv. Kerk, vm. 10 uur en avonds halfacht ds. Joh. Kijnè. Dins dagavond halfacht ds. J. W. Gunst van Woerden. Gedenkrede Johannis Pistorius. Geref. Kerk, voorm. 10 uur de eerw. heer van den Marei, van Koudekerk; 's avonds halfacht preeklezen. Burger 1. stand. Geboren: Cornelia Johanna Theresia, D. van G. P. van Tol en van A. H. Visser. Zwammerdam. In de gehouden be stuursvergadering van de Ned. Herv. School met den Bijbel alhier, werd tot voorzitter gekozen de heer H. Los, zulks in de plaats van den heer R. Paul, die is afgetreden. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om de postbestelling, uitgaande van het postkantoor Zwammerdam in de richting Alphen, uit te breiden tot aan de spoor brug over den Rijfi in wijk Steekt. Tevens zullen de bestellers bij hun be stelling aan de uiteinden der gemeente voortaan voorzien zijn van een aantal post zegels, teneinde deze te kunnen verkoopen ten gerieve der bewoners aldaar, die zoo ver van het postkantoor verwijderd zijn. Kerke I. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, nog onbekend •n 's avonds 7 uur ds. Kloots. Geref. Kerk, v.m. 10 uur (Bediening H. Avondmaal) en 's avonds 7 uur (H. Avond maal en Dankzegging) ds. Wissink. Rem. (Geref.) Gemeente, v.m. halfelf ds. Rappold. ""Burger 1. Stand. Geboren: Johanna, D. van Dirk van Geest en van Leentje Hoosbeek. Overleden: Cornelia van Vliet 60 echt- genoote van Bartholomeus Vink (overleden te Leiden! Ondertrouwd: Fopke Fopma, j.m. 29 j. alhier en Antje van der Heyden, j.d. 81 j. te Reeuwijk, Teunis Ooms j.m. 28 j. te Bodegraven en Aagje van den Bosch, j.d. 25 j., alhier. Haarlemmermeer. Gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester; afwezig de heer Van den Heuvel. Gelezen werd een adies van het bestuur van de aideeling HaJfweg en omstreken van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" om financieelen steun voor uilzending van kin deren naar herstellings- en vacantiekolo- nies. Op voorstel van B. en W, werd beslo ten deze zaak aan te houden tot de a.s. be handeling van de gemeentebegrooting. Een adres van het gemeentebestuur van Zoeterwoude om adihaesie te betuigen aan een door het bestuur aan de Tweede Kamer gerioht adres om te besluiten tot intrekking van de wet op den zomertijd werd na eenige discussie voor kennisgeving aangenomen. Een adreB van de bouwvereeniging „Pa trimonium" houdende verzoek tot het aan brengen van straatverlichting bij haar wo ningen aan den Sloterweg bij den Spaarn- wouderweg werd gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Aan den heer S. Mastbergen werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openb. lag. school no. 7 (hoofd de heer S. Veldman) met ingang van 1 Januari a.s Hierna werd overgegaan tot de benoe ming van de leden van de vaste raadscom- missiën. Benoemd werden: a. voor de financiën: de heeren A. Roo- denburg, P. Borst. W. Biesheuvel, G. Ger- ritse, terwijl m de plaats van den heer A. J. Bus, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wensohte te komen werd gekozen de heer H. Koning. b. voor het grondbedrijf, de gemeente- beziHingen en openbare werken: de heeren J. W. Bras, Joh. Biemond, A. Buurman, G. Jansen en J. Griekspoor. voor den woningbouw: de heeren W. Sche/fer, H. Koning, P. Borst, G. C. van Arendonk en A. Buurman. d. voor het electriciteitsbedrijf: de hee ren P. Ouwcrkerk, W. Scheffer, A. J. Bus, J. A. Bos en A. Roodenburg. Goedgekeurd werd een voorstel tot vast stelling van de-vergoeding aan de besturen van de bijzondere scholen over het dienst jaar 1923 krachtens artikel 101 der lager onderwijswet 1920, alsmede een voorstel tot toekenning van een voorschot aan ge noemde schoolbesturen over 1925 overeen komstig artikel 103 van gemelde wet. Vastgesteld werd een verordening tot re geling van het ontslag van onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen in deze ge meente bij huwelijk en van onderwijzers en onderwijzeressen aan die scholen bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" om deel te nemen in het garantiefonds van de weldra te Alkmaar te houden 10-daagsche tentoon stelling, werd besloten daarin voor een be drag van f 100 deel te nemen. Bij de rondvraag verzocht de heer Griek- spoor de medewerking van den burgemees ter om tegen te gaan het vele ongerief en de onaangenaamheden die langs den Hille- gommerdijk worden ondervonden door al lerlei sporlmenschen, waaronder zelfs hen gelaars, die de veiligheid op den weg nog al eens in gevaar brengen. De heer Van Arendonk vroeg of er geen doen aan zou zijn om de dienstregeling op de Haarlem mermeerlijnen gewijzigd te krijgen in dien zin dat er een betere aansluiting wordt ver kregen op de treinen van Hoofddorp naar Leiden, omdat men nu meestal genoodzaakt is om de reis naar Leiden over Haarlem te maken. De voorzitter antwoordde aan den heer Griekspoor dat hij gaarne zijn medewerking zajl verleenen als klachten hem dan maar direct bereiken, en aan den heer Arendonk dat hij de bewuste zaak bij B. en W. ter ta fel zal brengen. Tot onderwijzer aan de Hervormde School te Nieuwvennep alhier, hoofd de heer W. Faber, is benoemd de heeT C. J. van Milligen te 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, hoopt de heer J. Slothouwer te Sassenheim, benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Hoofddorp, reed9 haJf October deze betrek king te aanvaarden. De heer Slothouwer trad 16 October 1921 te Sassenheim in gelijke betrekking in func tie en is aldaar alzoo 4 jaren werkzaam ge weest. Met betrekking tot de vanwege de harddraverijver. „Haarlemmermeer" op het gemeentelijk sportterrein alhier op Woensdag 23 September a.a. te houden harddraverij, vernemen we dat als keur meesters zullen fungeeren de heeren J. de Jong, D. Rezelman, D. Treur, L. van Reeu wijk, D. van Wieringen, J. O. Beets, Jac. Molenaar en L. Zijlmansals handicapper de heer P Olij en als starters de heeren B. Vaandrager en G. Haremaker. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, d. van A. Reekers en A. J< Tijburg. Jacoba, d. van J. Wijn en N. Haan. Dirk, z. van H. A. van Gelderen en T. Boon. Jacobins, Johannes, twee z. van J. van der Horst en J. M. Olij. Elisa beth Maria Engelina, d. van M. Deen en T< C. Bakker. Arnoldus Hendrikus, z. van H. J. Teeuwen en J. M. Zoutman. Arie, z. van R. Jansen en S. E. T. Man. Ber- narda Anna Theresia, d. van J. Nijssen en J. H. Hart. Josepha Maria, d. van F. G, Alkemade en A. W. Nigten. Adriana Pieternella, d. van O. Boer en N. Verbeek. Wilhelmus, z. van L. Uitendaal en J. Hoogendoorn, Jan, z. van J. T. Cardol en G. Borgman. Hendrika Cornelia, d. van B. A. F. van Tol en J. C. Stroombergen. Cornelia Antonia, d. van W. Bouwman en H. J. Kieft. Niesje, d. van P. C. Griek spoor enJ5. J. Schreuders. Ondertrouwd: C. Flipphi 27 j. en J. Plip- phi 22 j. H. van der Hoorn 27 j. en C, Braak 24 j. P. C. Kluck 25 j. en M. C, Zeestraten 39 j. J. van der Schrier 36 j. en G. Bakker 26 j. C. J. van der Burg 24 j. en A. Boom houw er 19 j. Gehuwd: H. van Meurs 33 j. en G. M. Vertegaal 27 j. C. de Gróót 23 j. en R. J, Schuilenburg 22 j. H. Worm 25 j. en A. Middelkoop 21 j. Overleden: Geertr^iida Cornelia Hody van Breemen 74 j., gehilwd met J. Th. de Boer. Catharina Broertjes 25 j., ongeh. dochter van S; Broertjes ovèrl. en J. Stroomer. Bij de Ned.-Herv. Kerk te Aalsmeer ie beroepen ds. H. W. J. O. Hanselaar, te Zevenbergen. Donderdag raakte op den Vijfhuizer- weg alhier de bestuurder van een in woes te vaart passeerende auto plotseling door onbekend gebleven oorzaak eenige oogen- blikken de macHt over 't stuur kwijt, met 't gevolg, d>at de auto eerst tegen een boom botste en daarna in de wegsloot te recht kwam. Hoewel de chauffeur klaagde over inwendige pijnen, ging hij er zelf op uit om hulp te halen, die gelukkig spoe dig kwam opdagen. Het gedeeltelijk ver nield motorrijtuig werd op een vrachtauto geladen en naar Amsterdam vervoerd. Ook de bestuurder werd tegelijk daarheen ge bracht. Vrijdag werd door de kommiezen bij de directe belastingen, m de Haarlemmer meer aan den Leimuiderdijk een inval ge daan in de womng van den sigarenfabri kant N .v. A., die er van verdacht werd in het door hem bewoonde particuliere huis een groote hoeveelheid ongebanderolleerde sigaren m voorraad te hebben, teneinde daardoor den accijns te kunnen ontduiken. De kommiezen bleken zich niet vergist te hebben, namen meer dan 2000 aan de be lasting onttrokken sigaren in beslag en maakten tegen v. A. wegens overtreding van de Tabakswet proces-verbaal op. In den Haarlemmermeerpolder hebben Donderdagavond bij den landbouwer Q. R, aan den Sloterweg te Nieuwvennep honden een zoodanige ernstige slachting onder de schapen gehouden, dat er door de politie reeds maatregelen zijn genomen om te trachten aan dit kwaad een einde te ma ken. Niet minder dan zes schapen werden 'g morgens doodgebeten en verscheurd in het water teruggevonden. Ook bij andere landbouwers werden schapen door de hon den in het water gejaagd en doodgebeten. Naar wij vernemen, zal evenals zulks geschiedde door het Fanfarekorps „Ons Genoegen' 'te Hoofddorp ook door bet Fanfarekorps „Wilhelmina" te Abbenes alhier, een rondgang met muziek door_het dorp worden gemaakt en een collecte wor den gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken tot het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Hillegom. De Nutscommissie voor Volksontwikkeling heeft voor den aan staanden winter weer een paar cursussen op het programma staan. Als er voldoende deelname is, zal dr. H. F. ten Hoopen een cursus in verbandleer en eerste hulp bij on gelukken geven, terwijl de heer Jan de Haas een cursus zal leiden in het fotogia- feeren voor amateurs. Het doel is een populaire uiteenzetting te geven van hetgeen er in het toestel en in de donkere kamer gebeurt en de aan dacht te vestigen op de struikelblokken van amateurs. Onze plaatsgenoot de heer J. J. van de Loo Jr., speelde een dam-simultaan- seance te Lisse. Er waren 14 deelnemers. Van de 14 gespeelde partijen won de heer Van de Loo er 9, verloor er 2 en speelde 3 partijen remise. De heeren H. v. d. Geest en Th. Schou ten wonnen van den heer v. dL Loo, die kampioen is van Haarlem en Omstreken, terwijl de heeren L. Bouckaert, P. de Jeu en A. H. v. d. Gee6t remise speelden. Kerk bericht, voor morgen. Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur en nam. 4.30 uur ds. Grolle. Geref. Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Van Harksen. Ohr. Gereformeerde Kerk voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Zwiep. Katwijk. De verdere uitwerking van het plan der Katwijksche Woningbouwver- eeniging om bij de Adnanastraat in het verlengde der Jan Varkevisserstraat in af- zienbaren tijd een 200-tal arbeiderswonin gen te bouwen ,is door het bestuur opge dragen aan de architecten Jesse te Leiden en Lens te Katwijk. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Lena, D. van C. Hartevelt en D. van der Plas Jacobus, Z. van K. van der Meij en J. W. Geijteman Dirkje, D. van A. v. Duijvenvoorde en A. Kerpershoek. Huig, Z. van H. de Jong en C. Varkevisser Stijntje Cornelia. D. van C. van Beelen en S. van Duijvenbode. Ondertrouwd: Cornelis van Beelen en Ge- sina Haasnoot Christiaan van deT Bijl en Jannetje Krol. Gehuwd: A. J. van der Hoeven en J. Tom G. Sip en W. Hua Katwijk aan den Rijn. Op 2 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dr. J. Hueting zich alhier vestigde. Een comité heeft zich gevormd met het doel den dok ter op dien dag te huldigen. Kerk. bericht. Ned.-Herv. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Bollee. Geref. Kerk, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Meijering. Katwijk-aan-Zee. Van de haringvis- scherij kwamen Vrijdag te IJmuiden Kin nen de. loggers K.W. 60, met 15 kantjes maatjesharing, 16 kantjes steurharing en 69 kantjes volle haring; K.W. 42, met 69 kantjes volle haring en 66 kantjes maat jesharing; KW 67, met 42 kantjes volle ha^ ring; KW 170 met 187 kantjes volle haring, 102 kantjes maatjesharing en 34 kantjes ijleharing. De heer R. van Til, hoofd der Chr. school te Oegstgeest (Morsch), komt voor op 't viertal voor hoofd der Chr. school Sluisweg 14," alhier, Onbestelbare brieven enz. van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de eerste helft van September 1925, en aan het postkantoor alhier terug ontvangen kunnen worden. Mej. A. Berkhout, Adrie Mildestraat 1 Mej. E. van der Meer, Oostend8cheweg Bergscheweg Mevr. So ger, Heeresingel, Utrecht Mej. v. Martini Amstelveenscheweg, Amsterdam A. R. Smit, Apeldoorn Dr. Dollhausen, Auger- mund B. Lugara Egypte 1 L. Bra ad- man, Rotterdam Reuter kinderheim 1 Mej. T. van dier Linde, Kampen Fani. Hendricks, Rotterdam M. Laant, BruxeL les F. Schmidt, Essen West O. P. Gruppe, New York Hedenmorgen heeft Franse Co. de eerste rit gemaakt met de ziekenauto voor de Vereeniging De Verpleging „Katwijk". Mej. OuwehandMessemaker die in het Diaconessenhuis te Leiden met goed gevolg een operatie had ondergaan kwam huis waarts. Zij was dus de eerste passagier. Mogen allen op zoo gelukkige wijze ge bruik maken van dit practisch vervoermid del. Lisse. Burger 1. Stand. Geboren: Elly Johanna, D. v. W. M. Drie huizen en S. M. L. Speelman. Cornelis Jan Gerrit, Z. v. J. P. Segers en Th. G. Eg- gink. Cornelis, Z. v. C. Horsman en H. Baarlse. Jacobus, Z. v. J. Th. M. Lampe en J. Th. Kapiteyn. Theodorus Martinus, Z. v. P. v. d. Lans en M. Bartels. Ondertrouwd: W. J. Beelen en G. Wijs man. Overleden: Anna Langelaan, wed. van J. Slootbeek, 73 j. Kerke 1. bericht, voor morgen. Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 uur ds. G. v. Dijk. Gereform. Kerk, 9.30 en 4 uur: leesdienst. Christ. Geref. Kerk, 9.30 en 5 uur ds. C. S. v. d. Ven. Geref. gemeente, 10 en 4 uur: leesdienst. Bevolking over de maand Augustus. Vertrokken personen: J. H. Scheepmaker n. Vlaardingen. A. M. Hogeboom n. Alke made. C. Rens en gezin, n. Amsterdam. G. v. d. Meent n. Utrecht. J. M. E. Wasserman geb. v .d. Meijden ,n. Rijswijk. A. J. v. d. Zwet, n. VecheL A. v. Blaricum n. Breda. A. P. P. v. Draanen, n. Rotterdam. A. A. Opdam, n. Noordwijkerhout. H. Wierdsma, n Hilversum. B. v. d. Lans, n. Bloemen- daal. H. Kaptein, n. Noordwijkerhout. A. Langeveld geb. Weijers, n. Sassenheim. L. J. M. Beugelsdijk, n. Voorhout. P. G. War merdam, n. Noordwijkerhout. G. v. d. Laan n. Amsterdam. A. Geel en gezin, n. Nieuw- Hellevoet. J. M. de Kuijper, n. Haarlem mermeer. Th. B. Davidson geb. v. Pelt en dochter n. Haarlem. F. M. Rothweiler, n. Hillegom. G. Starreveld, n. Blaricum. W. Sebes, n. Dordrecht. H. E, Ch. v. Rijn, n. Oudenbosch. W. Honing n. Rosmalen. M. G. Postma-, n. Bergen op Zoom. Ingekomen personen: J. Nijenhuis en ge zin, v. Heemstede. M. A. C. v. d. Burg, v. Budel. M. A. Barnhoorn, v. Rotterdam. M. v. Klaveren geb. Schumacher, v. Leiden. C. M. Waasdorp, v. Leiden. H. M. v. Stijn, v. Vught. P. G. P. Voogt, v. Breda. M. v. Veen en gezin, v. Zwartsluis. A. L. Fictoor en gezin, v. Nieuwveen. P. Ch. Dongelmans v. Alkemade. P. S. M. Buschman en gezin, v. Rotterdam, S. M. Assendelft, v. Hille gom. H .A. Koster, v. Noordwijkerhout. Ch. W. de Regt, v. Haarlemmermeer. Ch. R. B. v. Rijn, v. Roosendaal en Nispen. J. Dorresteijn, v. Hilversum. Oegstgeest. Kerkelijkberic h.t. Geref. Kerk: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds, te halfzes, de heer C. J. Sikkel, beroepen pred. te Oosthem. Rijnsburg. De hoeveelheid hemelwater, gedurende de laatste dagen gevallen, was zoo groot, dat 9ommige slooten niet alles konden verzwelgen Aan den Leiderweg stond een deel van den weg geheel blank. Eenige ingezetenen hebben toen water in groote beerbakken laten scheppen en dat naar den Rijn gebracht, waarna de toestand verbeterde. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om in Februari wederom een natio nale bloemententoonstelling, uitgaande van „Flora" alhier, te organiseeren. Het groote succes van de vorige tentoonstelling zal tot dit besluit wel hebben medegewerkt Sassenheim. B u r g e rl. Stand. Ge boren: Pleuntje, D. van C. Colijn en A. M. Zuilhoff. Getrouwd: A. Waasdorp 25 j. en C. J. Rewijk 22 j. Bevolking. Ingekomen: mej. A. J. M Nieuwveen van Stompwijk Mej. J. G M. Nieuwveen van Stompwijk W. B. Broek huis van Rijnsburg. Vertrokken: Mej. A. M. van Noort naar Warmond Mej. C. M. M. v. d. Kamp naar Noordwijk Mej. M .M. Rotteveel naar Woerden Mej. M. J. v. d. Zwaan naar Wamel A. J. Th. v. d. Zon naar Am sterdam. De heer J. M. Bije, voorheen commies bij de belastingen alhier, is weer benoemd in gelijke betrekking in deze gemeente met ingang van 1 October. Voorschoten. In verband met berichten uifc andere plaatsen deelt men ons mede dab óók in deze gemeente pogingen in het werk worden gesteld gelden bijeen te brengen voor „Het Groene Kruis". Het bestuur heeft aan enkele ingezetenen een schrijven gericht tot bijwoning van een vergadering ter bespreking van het houden van een fancy-fair. Kerk. bericht. Ne<L-Herv. Kerk, Zondagvoorm. 10 uur, ds. C. v. Wijn gaarden, van Buurse. Nam. 5 uur, J. H. Blinden, oud-zendeling (coll. v. d. Zending). Wassenaar. De Staatscourant bevat de statuten van de Algemeene onroerende goe derenmaatschappij „De Burcht" alhier. Gistermiddag geraakte een luxe-auto m brand even voorbij de Haagsche Schouw op den Leidschestraatweg. Kloppingen in de carbirateur zijn de oorzaak van den brand. De Wasaenaarsche brandweer heeft den brand gebluscht. De bestuurder wist zich vlug te redden, waardoor geen per soonlijke ongelukken voorkwamen, Zoeterwoade. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Kerk, Zondagmorgen te halfelf de eerw. heer de Witt van Noordwijk a. Zee. Burg. Stand. Geboren: Anto- niua Wilhelmus, Z. van L. van Haastrecht en van Cath. S. van der Zwaan. Maria Wilhelmina, D. van J. L. van Velsen en van H. Goemans. Ondertrouwd: Petrus Leonardus Warmer dam 31 j, van Voorhout en Maria Cornelia van der Salm 31 j. Jacobus Hulsbos 28 j. en Geertruida Frederika van der Loo 24 j. Overleden: Philippus Cornelis Vreeswijk 2 jaar. RECLAME. Dia ellendige rngpijn! Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug?, Zijt gij op van de zenuwen door de marte-* ling van rheumatische pijnen? Voelt gij u oud, uitgeput en ontmoedigd, dof, terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een oor zaak voor zijnl Hebt gij ooit aan uw nieren gedacht? Dat moest gij gedaan hebben 1 De nieren zijn de filters van het bloed en gij zoudt zonder niéren geen dag kunnen leven. Als uw nie ren niet behoorlijk werken, wordt uw bloed vergiftigd en deze vergiften verspreiden zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voorzorgen te ne men tegen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel pen, vóór zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is gevaar lijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias nier- of blaa99teen, en tot waterzucht of on geneeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het speciale geneesmiddel voor verzwakte nieren. Zij hebben duizenden gevallen als het uwe ge beterd. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs f 1 75 per flacon. 3308 Vrachten oogsten en bewaren. Wij zullen dit jaar met het oogsten van appelen en peren spoedig klaar zijnver geleken bij 1924, toont 1925 zich wel ala een bijzonder schraag vruchten jaar. Voor al wat betreft de peren is de opbrengs' klein en daarom is er reden te meer nu datgene, wat nog te plukekn valt, op tijd en ongeschonden binnen te brengen. Wij ontvingen in Augustus voor dezelfde peersoort viermaal zooveel als in dezelfde maand van het vorige jaar en wij lazen, dat zelfs een mud peren voor 70 gulden werd verkocht. Vooral ook met het oog op de stormen, welke dagelijks heerschen, en de hevige regenbuien is het geraden die vruchten, welke daarvoor inaar even in aanmerking komen, te plukken en binnen te brengen. Zij zijn dan veilig voor afvallen en worden geen prooi meer* van vogels of wespen. Deze beide laatste kunnen onge merkt heelwat beschadigen. En alleen gaaf ooft is verhandelbaar. De meeste appels en peren moeten na het plukken nog en kele weken blijven liggen vóór dat zij eet baar zijn. Geschonden vruchten zullen ge durende dien bewaartijd gaan rotten en zijn nog een gevaar voor de bijliggende ap pelen of peren. Te vroeg plukken heeft als gevolg, dat de vruchten tijdens het bewaren gaan rimpe len en niet op smaak komen. De juiste pluktijd van de verschillende soorten is slechts bij benadering op te ge ven en variëert nogal eens. Veel is het> weet hierop van invloed. Waar 1925 nog al veel zonnige dagen telde, daar behoeven wij dit jaar niet- te laat te zijn. Wat het oogsten betreft gelden in 't algemeen de volgende regels De vroege of zomersoorten verkleuren te gen den pluktijd sterk. De van groen in geel overgaande kleur is een waarschuwing, dat het ooft kan worden afgenomen. Zulke vruchten zijn meestal enkele dagen na het plukken eetrijp en worden meestal spoedig beurs. De herfstsoorten, dus die, welke meestal half September, tot begin October worden afgenomen, verkleuren aan defl boom niet noemenswaard. De opperhuid spant zich tegen den pluktijd sterk, waar door de vrucht glad aanvoelt. De steel zwelt bij de aanhechtplaats van den tak sterk op. Wanneer de vrucht wordt opgetild of een halven slag wordt omgedraaid, laat de steel gemakkelijk van den tak lo6. Men houdt hierbij den vinger tegen den steel, deze breekt dan minder gemakkelijk. Gewoonlijk moeten zulke vruchten een paar weken lig gen, vóór zij eetrijp zijn en blijven 11 a dagen in dien toestand. De late of wintersoorten blijven zoolaDg als dit maar eenigszins kan, aan den boouJ hangen. Op minder beschutte tuinen is halt October of soms eerder een goede pluktijd. Zulke soorten moeten soms meerdere weken bewaard worden, vóór zij zacht en eetbaar zijn Laat fruit kan aan de boomen enkel® graden vorst velen, zoodat in van wind be schutte tuinen niet te vroeg behoeft ga- plukt. Wanneer men kweekt voor eigen gebruik» kan men, door niet alles ineens te oogsten, den gebruiktijd verlengen. Door eerst d® aan den buitenkant zittende, mooiste vruC^j ten af te nemen, kan men de minder goed belichte nog eenige dagen laten hangen- Deze vruchten zullen in omvang en gehalW toenemen en in die laatste dagen nog pW* fiteeren. Uit bovenstaande blijkt duidelijk, 4# niet mag worden geschud. Niet kneust hét ooft door den val en moet afl*r'

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6