No. 20094. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 September Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Een pot Kloosterbalsem in huis is eén groot gemak SPORT. Dienst- en rusttijden P. T. T.-peisoneel. Dc- commissie voor georganiseerd overleg voor het P.T.T.-personeel stelde in Decem ber 1924 een sub-commissie in om te onderzoeken in hoeverre herziening van de regeling der dienst- en rusttijden, vervat jn het D.A.P.T.T., gewenscht was. Na vier vergaderingen te hebben gehou den, heelt de subcommissie thans haar voor stellen t>ö de C. v. O. ingediend, die nu hierover een advies zal uitbrengen aan den pirec teur-Generaal. De sub-commissie is bij den opzet van haar voorstellen uitgegaan van de overwe ging, dat zg, indien eenigszins mogeljjk, eenstemmig hierin moet z'gm. Verder, dat de tegenwoordige tijdsomstandigheden zich er nog niet toe leenen, om tot een radicale herziening to kunnen geraken, maar dat volstaan moet worden met te pogen, de be palingen, welke het meest aanleiding geven tot gegronde bezwaren, te verbeteren. Die eenstemmigheid is bereikt Als ge volg biervan moeten de ingediende voorstel len cok niet beschouwd worden ais ten volle te voldoen aan alle verlangens, maar als een soort compromis tusscheo de vertegen woordigers van de Administratie en het p.TT.-personeel. Dc klachten, aldus betoogt de sub-com- toksie in haar rapport, zijn een gevolg van de rekbaarheid van verschillende bepalingen, korte nachtrust, zware rijwieldieosten, .te lange dagelijlksche diensttijden. Ten einde nu de noodige soepelheid in deze bepalin gen te kunnen behouden, welke noodig wordt geacht in verband met de zeer uiteenloopende eischen van den dienst in de diverse plaat- Ben, en toch het personeel daarvan niet de dupe te laten worden, stelt zij voor „uit de C. v. O. een permanente sub-com missie te benoemen. Deze permanente sub commissie zal klachten van de organisaties beoordeelen, die voortspruiten uit de be palingen omtrent dienst- en rusttijden en waarvan behandeling met Inspecteur en Directeur-Generaal n et tot een bevredigende (oplossing hebben geleid. De voorstellen bevolen den Dir.-Gen. ver der ter overweging aan. om hoofden van dienst meer bevoegdheid te verleenen, om beneden de toegelaten diensttijden te blij ven voor ambtenaren, die extra inspannenden arbeid hebben te verrichten (sorteeren bijv.) en om aan de hiervoor geschikte triësr- kasten, verstelbare en draaibare krukken aan te brengen, zoodat het staande sorteeren rJ*ixgewisseld kan worden met het zittende Voorgesteld wordt verdei-: Art. 46a j D.A.P.T.T. de 6^2 uur diensttijd voor de j hierin genoemde telefonisten, niet als ge- middelde, maar als maximum vast te stellen. Art 46 sub e. Voor kantoorknechts, I bestellers, zaalwachters, portiers en adsp.- bestellers wordt voorgesteld, den gemiddel den werktijd van 81/2 uur terug te brengen Jot 8 uur per dag. Er wordt in het rapport op gewezen, dat de bestellers worden betaald naar reden Tan 48 uur. Ten einde deze verkorting er door te krijgen, verklaart de sub-commissie accoord te willen gaan met een vervallen yan art 48 le lid D.A.P.T.T., dus niet meer meetellen van rusttijden van een half uur of minder als diensttgd, of met een Weging van de z.g. nachturen van 106 in 11—6 (zie art 50 D.A.P.T.T.), met dien Verstande, dat een of ander slechts zal gelden voor die groepen, waarvoor wordt voorgesteld den dagelijkschen werktijd van 81/2 tot 8 uur terug te brengen. Voorgesteld wordt verder den rQwieldienst I van 6V2 uur gemiddeld, te wijzigen in 6Va als regel. Dit wordt gemotiveerd met de inspanning, die de rijwieldienst van het I personeel vordert. Bij treindiensten, waarbjj moet worden i overnacht, wordt voorgesteld liet eerste uur Da-aankomst ten volle als dienst te laten I gelden. Voorgesteld wordt een gemiddelden I rusttgd tusschen twee dagelijksche dienst- lltpden van 10 uur in te voeren, met een minimum van 8 uur. Art 55, 7e lid, dient oaar hot oordeel van I de sub-commissie te vervallen en in plaats hiervan een art. 55bis te komen, waarin bepaald wordt, dat overschrijding van den dagelijkschen diensttijd gedurende St. Ni- I colaas en Nieuwjaar vergood wordt door I vrijstelling van dienst tot een gelijk aantal I luren als dat, waarmede do volgens den I rooster te verrichten diensttijd werd over schreden. Alleen indien de gemiddelde dar gelrjksche diensttijd minder zou bedragen, dan het toegelaten gemiddeldev dan worden I slechts vergolden de uren, waarmede dat gemiddelde wordt overschreden. Deze voorstellen, waarvan wp slechts de voornaamste weergaven, zullen in de op het I laatst van de maand September te houden I vergadering van de Commissie van Overleg I voor het P.T.T.-personeel aan de orde komen. Pensioenen voor wachtgelders. Alen verzoekt ons plaatsing van het vol- gendt I Ofschoon aan alle met reservenplicht gepensioneerde en aan alle op wachtgeld I Gestelde militairen, voor zoover deze laal- slen op 30 Juni 1925 wachtgeld genoten en op den datum hunner op wachlgeldslelling I gehuwd waren, een mededeeling is gezon- I den, waaruit door hen kan worden afgeleid. vat zij als gevolg van de in de Militaire I iWeduwenwet 1922 aangebrachte wijzigin gen moeten doen om hunne na ie laten he- I bekkingen het behoud van uitzicht op pen- I Ween te blijven verzekeren, wordt het ge- fVenscht geacht, bolanghebbenden er nog- j Daals op te wijzen dat de eventueel thans I Verschuldigde premie voor de eerste maal jhoet worden voljl-aan vóór 1 October 1925. |»ij niet-betaling vóór gemeld tijdstip gaat I het recht op weduwen- en weezenpensioen I verloren, tenzij de Militaire Pensioenraad |j termen aanwezig acht om alsnog te bepalen I wordt aangenomen dat de betaling op |«Jd heeft plaats gehad. U itdrukkelijk wordi er de aandaoht op |Rv^igd. dat militairen die met reserve- Plicht zijn gepensioneerd ook nadai zij niet meer reserveplichtig zijn tot hun 60ste levensjaar verplicht zijn de bijdrage ad 57> percent aan den pensioengrondslag met een maximum-bijdrage van f 166 per jaar te betalen en voorts dat zij aan den Pensioenraad de ter invulling toegezonden staat moeten toezenden. Laten zij dit na en verzuimen zij eveneens het verschuldigde kwartaalbedrag vóór 1 October 1925 te boeken op de postrekening van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (Rek. no. 74500) dan verliezen hunne eventueel na te laten betrekkingen het recht op het we duwen- en weezenpensioen. Aangeteékend wordt hieibij nog dat onder pensioengrondslag wordt verstaan: a daar krachtens de Pensioenwet voor de landmacht 1922 gepensioneerde militai ren, het bedrag waarvoor hun pensioen is berekend: b. daar niet krachtens de onder a. ge noemde wet gepensioneerde militairen, het bedrag dat op het tijdstip van hun laatste ontslag voor hen als grondslag zou hebben gegolden, ingeval zij op dat tijdstip met toe passing van de Pensioenwet voor de land macht 1922 waren gepensioneerd. Aan de niet niet reserveplicht gepensio neerde officieren zal met het oog op de ge wijzigde redactie van art. 68 der Militaire Wed uwen wet 1922 waardoor alsnog de mogelijkheid is geopend om tot 1 April 1926 te verklaren dat zij wenschen te blijven ressorteeren onder de statuten der voorma lige Weduwen- en Weezenkas voor de offi cieren van den landmacht, dan wel, indien zij- thans reeds onder die statuten ressor teeren, dat zij de bepalingen der Militaire Weduwen wet 1922 op hen wenschen te zien toegepast eerlang nog een circu laire, behandelende deze aangelegenheid, worden toegezonden. Onderwijzerssalarissen. Het bureau der Onderwijzers-Centrale, federatie van onderwijzers-vereenigingen, bestaande uit: het Nederlandsch Onderwij zers-Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers en Onderwijzeressen in Ne derland, de Vereeniging van Hoofden van ►Scholen in Nederland, de Vereeniging voor M.U.L.O., den Bond van Onderwijzeres sen bij het Fröbelonderwijs, de Nederland- sche Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs, heeft een adres gericht aan den Minister van Onder wijs, waarin het te kennen geeft, dat in de kringen der onderwijzers al- getneene ontevredenheid heerscht over de in de laatste jaren door de Regeering ge troffen regelingen van hun salarieering dat immers deze regelingen evenzoovele verslecbtingen waren, hun eenzijdig opge legd, waarbij zelfs de door de Regeering gegeven waarborg van overleg met de be trokkenen is ontnomen; dat als jongste en ergste verslechting de Regeering het B.B. 1925 heeft uitgevaardigd, welk besluit het salarispeil van de onderwijzers terugbrengt tot een dieptepunt, dat in vele kringen verslagenheid heeft gewekt en door allen gevoeld wordt als een miskenning van de functie van den onderwijzer in de maat schappij dat de Regeering zelve gevoeld moet hebben, hoe dit besluit in zijn volle dige in-werking-treding voor de onderwij zers veelszins een noodtoestand zo»u schep pen blijkens de bij art. 27 van genoemd besluit getroffen overgangsbepaling, die kennelijk bedoelt de onderwijzers althans de gehuwden onder hen gedurende een jaar voor den ergsten nood te vrijwaren dat derhalve verondersteld raag worden, dat ook de Regeering zelve iets ziefe van de funeste gevolgen, die de handhaving vso dit besluit voor de onderwijzers moet mede brengen dat dit te meer duidelijk moet zijn, als gelet wordt op de prijsstijging van zeer vele levensbehoeften, mede veroor zaakt door nieuw-ingevoerde belastingen redenen, waarom adressante met klem aandringt op dc uitvaardiging van een nieuw Kon. besluit, regelende de salarissen der onderwijzers, waarin de volgende won schen worden vervuld: 1. dat het grondsa- laris voor den onderwijzer met hoofdakte in minimum en maximum op f 1300 en f 3600 worde gesteld2. dat de wedde van den onderwijzer zonder hoofdakte in maxi mum zoowel als in minimum niet meer dan f 300 verschille van de getallen sub 1 ge noemd3. dat een jeugdaffcrek worde toe gepast van niet meer dan f 50 per jaar en tot een maximum van f 1004. dat het maxi mum van de schaal in een korter aantal dienstjaren worde bereikt; 6. dat onge- huwden niet langer bij gehuwden in salaris achterstaan 6. dat in geen geval ongehuw de onderwijzers bij ongehuwde ambtenaren worden achtergesteld7. dat weddevchoo- ging voor akten in de eerste plaats worde toegekend voor akten en diploma's vcor vakken, die aan de sohool worden onder wezen; 8. dat een voldoende marge worde toegsUend voor het hoofdschap en h?t U. L O ocdf.wij? Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag 15 September, 's middags om halfvier. Ned. Heide-Maatschappij. Ln het Grand Hotel", te Zandvoort, wordt de 37ste algemeene vergadering ge houden van de Nederlandsche Heidemaat schappij, waaraan verschillende excursies in de duinstreek zijn verbonden. De voorzitter, de heer A. W. J. baron van Nagell, Barneveld, opende de drukbe zochte vergadering met een rede. Na de rondvraag hield de heer dr. Jac. P. Thijs3e een inleiding over onB Duinland schap. Vervolgens was het woord aaai den direc teur der Maatschappij, den heer J. P. van Lankhuijzen, tot het houden van een voor dracht over Duinbebossching. Met een drietal toerauto's werd een tocht gemaakt door de duinstreek, welke echt-er door den voortdurenden regenval niet ge heel tot zijn recht kwam, en een bezoek gebracht aan Duinzigt-, de bezitting van den heer S. M, S. Thomassen h Thuessink van der Hoop te Vogelenzang, welk buiten, hoewel op kleine schaal, nog kan gelden als een kostelijk specimen der vroegere groote buitenbezittingen. In de kassen geur den b.v. de ananassen terwijl de bezoeken ook een rijpe tros bananen zagen oogsten. Des avonds vereenigde men zich in het „Grand Hotel"- te Zandvoort aan een maal tijd, waar Z K.H. Prins Hendrik mede aan zat. De voorzitter der Maatschappij stelde allereerst een dronk in op de Kon. Familie, welke door Pirns Hendrik werd beant woord. De Prins sprak zijn hooge ingenomen heid uit met het uitstekend werk der Hei- de-Maatschappij en ontkende, dat de Maat schappij te duur zou werken. Prin3 Hendrik sloot met den wensch te uiten, dat de Heide-Maatschappij nog lange jaren zal mogen werken in het be lang van ons vaderland. De weeldebelasting. Een commissie uit den Middens tan&sraad heöft gisterochtend een bespreking gehad met den Minister van Financiën over het aanhangige wetsontwerp weel de-verterings belasting. De commissie heeft haar bezwa- ken tegen het ontwerp nog eens nader onder 's Ministers aandacht gebracht en deze heeft daarop toegezegd, die bezwaren nog eens in overweging te zullen nemen en een nadere onderhandeling over die be zwaren in uitzicht gesteld. Directeur-generaal van den Landbonw. Het Kon, Ned. Landbouw-Gomité heeft aan den Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw een adres gericht, waarin de onmisbaarheid van een Directeur-gene raal van den Landbouw betoogd wordt. De Directeur-Generaal van den Land bouw. aldus het adres, dient, als hoofd van alle ambtenaren, die op eenigerlei .wijze bij den voorlichtingsdienst werkzaam zijn, voor dien geheelen dienst en voor al de overige belangrijke regeeringsmaalregelen, die verder onder de directie van den land bouw ressorteeren. de hoofdlijnen aan te geven. Bij gemis van dit hoofd bestaat al- lerwege gevaar, dal de verschillende dien sten onsamenhangend naast en zelfs wel licht tegen elkaar zullen werken. Bovendien is een technisch hoofd, dat een weldoor dachte eenheid weet te brengen in de ad viezen der betreffende hoofdambtenaren, aan het departement onmisbaar. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité dringt daarom met den grootst mogelijken klem aan op handhaving van den Directeur-Ge neraal van den Landbouw en spreekt als zijn overtuiging uit, dat de economische en technische aard van het betrokken ambt eischt, dat de van het hoofd der directie uit gaande adviezen den Minister rechtstreeks bereiken. Spoorwegpersoneel. Op vragen van het Tweede-Kamer-iid Van Braambeek in verband met het groot getal ontheffingen van de voor het spoor7 wegpersoneel geldende bepalingen betref fende de dienst- en rusttijden, heeft de Mi nister van Waterstaat geantwoord: De voor de loopende dienstregeling van de Nederlandsche Spoorwegen verleende ontheffingen van artikel 91, derde lid, van het A. R. D. en het A. R. D. L. wijken in aantal in hot algemeen niet af van die, welke in de laatstvoorgaande jaren werden verleend. Die ontheffingen zijn noodig orn het be trokken personeel in zijn eigen belang zoo veel mogelijk des Zondags vrij te kunnen geven, om te zorgen, dat op verschillende kleine stations de dienst des Zondags met de normale bezetting kan worden uitge voerd en om in verband daarmede te voor komen, dat overgegaan zou moeten worden tot het in dienst nemen van extra krachten, waarvoor op gewone dagen geen werk zou zijn. Werden die ontheffingen niet verleend^ dan zou voor elke twee personen, die in vroegen en lalen dienst rouleeren, een man extra noodig zijn om een vrijen Zondag om de drie weken te kunnen verleenen, en twee man extra om het personeel om de andere week des Zondags vrij te kunnen geven. Een uitbreiding van de tijdruimte tusschen twee onafgebroken rusttijden tot 16 uur komt op kleine stations slechts .sporadisch doch op groote stations niet voor. Boven dien is de dienst des Zondags veel eenvou diger dan op werkdagen en wordt tusschen de treinen zoo lang mogelijk rust gegeven. Het komt zelfs vrij veelvuldig voor, dat deze rusttijden in totaal langer zijn dan het werkelijk aantal arbeidsuren. Het vragen van het oordeel der vakver- eenigingen. vóórdat lot hel verleenen van de bedoelde ontheffingen wordt overgegaan, zou, daar het hier niet betreft een algemeen beginsel, doch de toepassing daarvan in bepaalde gevallen, slechts zin hebben, in dien dat oordeel gegrond ware op plaatse lijk onderzoek; daartoe bestaat, al ware het alleen reeds wegens de daaruit voortsprui tende vertraging, geen aanleiding. De tarieven in het boekdrukkersbedrijf. Donderdagmiddag is te Utrecht de tweede vergadering gehouden van een aantal leden van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, die een actie hebben ingezet tot afschaf fing en de bindendverklaring van het mi nimum-tarief voor handelsdrukwerk. De vergadering, welke niet zoo druk be zocht was als de eerste, werd door den waarn. voorzitter, den heer Mulder, geopend die de aanwezigen welkom heelle en zijn spijt uitsprak over het geringere bezoek hoewel hij kon mededeelen, dat het aantal schriftelijke adhaesie-beluigingen nog was vermeerderd. Hij deed voorts aan de ver gadering mededeelingen over de besprekin gen, welke de commissie met het hoofdbe stuur van de Federatie over de kwestie had gehad, welke tot resultaat hebben geleid, dat dit had toegezegd het vraagstuk in een daarvoor te houden hoofdbestuursvergade ring te zullen bespreken. Verschillende aanwezigen voerden naar aanleiding dezer conferentie het woord Een der comité-leden adviseerde de aanwezigen met klem den organisatorischen weg te vol gen en geen overijlde stappen te doen, het welk protest van anderen uitlokte, die van meening waren dat men niet bijeen geko men was om technische veranderingen in de naleving der tarieven te bespreken, doch om algeheele afschaffing van de bindend- verklaring daarvan te bewerkstelligen. Op een vraag van een der aanwezigen werd verklaard, dat deze strijd niet ging over de vraag of de tarieven al dan niet te boog waren, omdat men allen overtuigd was van de billijkheid daarvan, doch dat deze alleen voortspruit uit de ervaring, dat de tariefsgelrouwe collega's de slachtoffers worden van degenen die stelselmatig en be wust deze ontduiken. Ten slotte werd een permanent comité gevormd, dat in alle afdeelingen propaganda zal maken voor de afschaffing van de bin dende tarieven, en hiertoe voorstellen zal indienen op de eerstvolgende algemeene vergadering van den Ned. Bond van Boek drukkerijen. (,.U. D.") Bjj Kon. besluit is aan mr. D. A. P. (N. Kooien, op zgn verzoek, uit zjjn betrekking als ondervoorzitter van den Centralen Raad van beroep eervol ontslag verleend, en ia benoemd als zoodanig mr. A. Burger, thans lid van genoemden raad; zgn benoemd tot kantoorechter-plaatsvervanger in het kanton Zalt-Bommel W. O. Pleyto, secretaris der gemeente Zalt-Bommel; M. F. Schram de Jong, directeur van het post- en telegraaf kantoor, te Zalt-Bommel; M. Bakker, burge meester van Hurweoen, wonende aldaar; is, te rekenen van 1 Juli aï, benoemd tot adj.- commies ter secretarie van den Raad van State G. Af. J. Roessel, thans klerk ter secretarie van gemeld college. In de vergadering van den Intern. Homoeopathic Council, te Rotterdam, werd medegedeeld, dat de gelden, benoodigd voor de stichting en instandhouding van een leerstoel in de homoeopathie in Nederland, bijeen zijn. De gemeenlebegrooting van Rotterdam 1926 sluit met f78,5 millioen, ongeveer een mil'lioen lager dan de raming over 1925. De vermenigvuldigingsfactor blijft 1,3. De Vrijz. Christ. Jongeren-Bond orga niseert op 20 dezer in verschillende plaat sen van het land een Jong-Protestantendag. In de gisteravond gehouden leden vergadering van de Zaandamsche afdeeliog van de S.D.A.P. zijn vier leden van de partij, de hoeren De Rüyter, Van den Berg, Ferdinandus en Spoor, geroyeerd, op grond, dat sSgi zich inzake het arbeidsconflict aan de Norietfabriek niet bij de stakers hebbeo aangesloten, doch aan den arbeid zijn ge bleven. De heer De Ruyter zal bjj het partijbestuur in beroep gaan. Handhaaft dit de door de afdeeling genomen beslissing, dan aai' bjj als lid van den Gemeenteraad ontslag nemen. De door burgemeester Ter Laan aangeboden bemiddeling tot opheffing van het conflict, ia van werkgeverszijde De Raden van Meliskerk en Almkerk hebben adhaesie betuigd aan het adres van het gemeentebestuur te Zoeterwoude, aan de Tweede Kamer gericht tot afechaffing van den Zomertijd. Het kiescollege van de Ned.-Horv, Gem. te Groningen heeft voor de vacature- Dippel het volgende viertal opgemaakt: da p. P. Fortgens, Voorschoten; da. F. G. Hospers, Gouda; da G. Tichelaar, Leider dorp; ds. J. Vermeulen, Noordwijk-aan-Zee. De voorstellen van het Departement van Financiën tot reorganisatie van de bij zondere commissie van overleg voor de ambtenaren der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen zijn reeds geruimen tijd ter goedkeuring aan de centrale com missie van georganiseerd overleg toegezon den. Naar de meening van het Departement moest hierop worden gewacht, alvoren3 een nieuwe vergadering van de bijzondere com missie bijeen te roepen. „De Ambtenaar" deelt nu mede, dat de Centrale Nederlandsche Amblenaarsbond aan de organisaties heeft voorgesteld zich hierover met een klacht te wenden tot de centrale commissie. Do Minister van Justitie verwittigt belang hebbenden, dat hjj voor het vervolg te beginnen 18 »September, des Vri)dag3 te twee uur namiddag, aan het Departement van Justitie zal ontvangen diegenen, die hem over zaken, het Departement betref fende, wenschen te spreken. Gisteravond had op den rijka- straatweg naar Den Haag tusschen het Haagsche Schouw en de Maaldrift een ern stig auto-ongeval plaats, dat voorzomer bekend, nog goed voor de betrokkenen is afgeloopen. Circa kwart voor elf reed op genoemde plaats uit de richting Den Haag een Ford auto, waarin twee personen zaten. Uit de tegenovergestelde richtiüg kwam een auto, waarvan de lichten behoorlijk gedempt wa- ron. Toen de wagens echter vlak bij elkaar waren ontstak de bestuurder van de laat ste auto plotseling vier verblindende lich ten, waardoor de Ford-bestuurder de kluts kwijtraakte en tegen eenige teervaten, die langs den weg lagen, opreed met het ge volg, dat do wagen omsloeg, terwijl de berle inzittenden er onder terecht kwamen. Een van hen bekwam een lichte verwon ding aaa-den arm, terwijl de ander er veel ernstiger aan toe was en naar het Zieken huis te Leiden overgebracht moest worden. De chauffeur aan wien de schuld van dit ongeval te wijten wa-s, reed door alsof er niets gebeurd washe* nummer van de auto is echter bekend. RÉCLAMÉ. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker'# Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. Akker's Kioosterbalscm ls door zljo bijzonder# eigenschappen onover troffen bl) ontvellingen, schrammen, brandbla* ren, palsten, wonden, zweren, insectenbeten, wintervoeten. Ook bij splcrverrekklngcn, spit, spierpijnen, rhcuraatlck. Per groote pot vao 20 gr*a 50 cent. Potten ven 50 gr MI 100 gr f 1.75. Hoe grooter hoe voordeehger. Alom vcrkrllgbee# 3313 De inspecteur, die te Rotte r- dam de leiding heeft gehad bij achter volging van twee souteneurs, verdacht van berooving, welke tot den noódiottigen dood van den molenaar A. heeft geleid, zal niet gerechtelijk worden vervolgd. Wei zal eea der agenten lste kl., die hem toen verge zelde, moeten terechtstaan wegens het ver oorzaken vaji dood door schuld. Hetbestuurvan de spa Arb an.' te Borculo heeft bericht ontvangen, dat het herstel van het gebouw van die spaarbank, buiten het Nationale Steuncomité om, ver zekerd isvele spaarbanken in het land zullen gezamenlijk de kosten daarvan dia gen. Vijf maanden gelede u over- leed te Durgerdam de man, die belast wie met de controle over de gemeenteklokkea, benoorden het IJ. Sedert aJ dien tijd staan de torenklokken te Durgerdam en ltans dorp stil, alsmede de torenklok te Zunder- dorp, die 15 April door brand ^rnie'd werd. De Nederlandsche k u n a t z ij- defabriek zal in samenwerking met een JJön- gelsche groep nieuwe kunstzijdefabrieken in Engeland oprichten. Volgens mededeeling van 't Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Sept. in Nederland uitgesproken 111 faillissementen tegen 121 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Jainuari tot en met 10 Sept. 1926 2914 faillissementen tegenover 3117 over hetzelfde tijdperk vari lir' vorige jaar. Omtrent h-c t gemelde auto ongeval nabij Kaldcnkirchcn wordt oua nog medegedeeld, dat dit plaats vond tusschen Beisheim cn Duiken in een bocht. De auto reed sterk rechts door uitwijken en door het springen van den rechtervoorband kon het midden vain den weg niet meer bereikt worden. Dientengevolge kwam het rechcer- achterwiel in aanraking met een boom, zoo dat de rechterachterband met veiling al- knapte, waardoor de wagen een zoodanigen slag kreeg dat de auto in omgekeerde rich ting kwam te staan De motor bleef in tact, evenals de lampendoch de carrosse rie werd vernield. Door den zw;ani, welke* de wagen door den slag tegen den boom maakte, slingerde de heer T. waarschijnlijk tegen de ijzereren omlijsting der ruit; daar door kreeg hij een gat in het voorhoofd, waaruit de hersenen sprongen, hetgeen den dood, tengevolge had. De heer B. werd meer gesvond door het sf ringen der ruit. Hij werd dan ook den- zeilden avond naar Venlo getransporteerd Zijn toestand is goed. Onderricht. Melkboer (tOit nieuwen knecht): „Zio je wat ik doe?" Knecht: „U dat water bij de melk". Melkbo^: „Neen. Kijk goe<L Ik doe melk brj het water. Als ze nu vragen, of ik ooit water bij de melk doe, dan kun je altijd neen zeggen. Ik houd niet van liegen. KEGELEN. De strijd om den Bnrchtbeker, De wedstrijden om bovengenoemden zil veren beker zijn than9 beëindigd. Door hem viermaal achter elkaar 1e win nen. is „Mimosa"- thans in het definitief bezit er van gekomen. De uifslag was: „Mimosa" 540 p., „Con cordia" 539 p., „Houdt Plank" 514 p. De heer C. v. d. Wilk behaalde den door „Concordia" uitgeloofden prijs voor de hoogste lolaal-serie met het minst aantal poedels, n.l. 505 punten met 3 poedels in 80 ballen. De heer R. de Wilde, voorzitter van „Gon- cordia", reikte de prijzen aan de winnaars over. wees op het aangename verloop, dat de wedstrijden gehad hadden en hoopte, dal deze samenwerking ook ten goede mocht komen aan den Leidschen Kegelbond. Namens de winnende club bedankte d« heer J. Boon den heer de Wilde voor ae leiding der wedstrijden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5