AGENDA. BUITENLAND. Zaterdag. „Jeruël" (Middelstegracht 3)Verklaring en lichtbeelden Tabernakel. 8 uur# Volkshuis: Tentoonstelling kweekwed- sti ijd ,,Door Eendracht Verbonden.^ Van 3 tot 8 uur. Valkenburg: Paardenmarkt Zondag. „Jeruël'- (Middelstegracht 3): ifljeen- komsten te 10, te 3 en te 7 uur. „Jeruël" (Groenesteeg 10): Evangelie prediking. Halfzeven. Leger des Meils: Samenkomsten. Morschwcg 59 Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Dinsdag. „J-eruèl" (Groenesteeg 10)Bijbelbe spreking. Morschweg 5ö; Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Dagelijks. Sladszaal (alle zalen): Van 11 tot 20 Sep tember „L.a.w.e.t.", behalve Zondag, van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur. „Casino bioscoop".Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 kindpr- en famiüe-matinée. „Luxor theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's W-oensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. „Musis Sacrum"Vaandeltentoonstelling Hot en met 13 September. Den Haag, „Scala": Louis Bouwmees ters revue „Nou kan je lachenI" 8 uur. Dc avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 7 tot en met Zon dag 13 September a.s. waargenomen dooT de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; en G. T. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136. De apotheek van de „Hulp der Mensch- beid", Qooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receptcn. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Horst, tel. 2258Ki9t, tel. 1202, en Van Voorlhuyzen, tel. 7. Deze ddenst wordt dan te Oegstgeesi waargenomen door dT. Varekamp, tel. 1916. Losse nummers van ons Blad ziin behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154. Firma A. HILLEN, Stationsweg. 1. RIJSBERGEN, Sigarenhandel. Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. T. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn RECLAME. 8324 voortuinen werden bewonderd. Verzwegen werd evenwel niet dat in Leiden in de la- briekswijken ook nog arbeiderswoningen worden gevonden die niet zoo goed aan de sociale eischen van onzen lijd voldoen. Daarna werd zooals gemeld hel Acade miegebouw beziohtigd en een deel van hel Museum van Oudheden om vandaar naar de Pieterskerk te vertrekken. Nadat deze was bezichtigd kwam hel Stadhuis aan de beurt, waar bet gezelschap officieel werd ontvangen in de Kamer van B. en W. waar de burgemeester een rede hield gisteren nog door ons vermeld. De met applaus begroette toespraak werd door prof. dr. J M. Baart de la Faille le Utrecht, leider van deze excursie, met een kort woord van dank beantwoord. Dev Con gresleden waren het gemeentebestuur zeer erkentelijk voor hetgeen men hen had laten zien en waardeerde in liet bijzonder de rede van den burgemeester. Zij zullen, aldus be sloot de spieker onder leekenen van instem ming, de stad waar Bocrhave en Rembrandt zijn geboren, niet vergeten. Van het Stadhuis gin-g de tocht naaj „Don Burcht" die echter slechls door een doel der bezoekers werd beklommen. Velen hunner waren kennelijk vermoeid. Het laatste bezoek gold het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal" waar het gezelschap in de ruime tentoonstellingszaal werd ont vangen. Onder en tijdens het bezichtigen van het gebouw en de aanwezige voorwerpen en schilderijen werden door vriendelijke dames ververse hingen aangeboden. Vooral dit bezoek, waarbij behalve de burgemeester wethouder, de heer Sanders, de gemeente secretaris, tïit. dr. Van Slrijen, de-directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. Horst en enkele raadsleden ook tegenwoordig wa ren de gemeente-archivaris mr. dr. Over- voorde en cevQ lid to Commissie van ,,D« Lakenhal", prof. dr. P. J. Blok, duurde ge- ruimen tijd en er heer9chte eeffi aangename stemming. Even over vijf uur vertrokken de darn es en heeren naar het Station om met den eerstvolgenden trein naar Den Haag te gaan. Opleidingscursus voor minder bekwame vakarbeiders. Het gebeurt in don laatelen tijd meerdere malen, dat ter Arbeidsbeurze meerdere vak arbeiders ails zoodanig staan ingeschreven, zonder dat zij eigenlijk aanspraak op den titel „vakman" kunnen maken. Vooral is dit tot uiting gekomen in het schildersvak, waarin de aanvraag naar geschoolde krach ten diit voorjaar zeer groot geweest is. Ons is een geval bekend van een schilder uit een dorp in don omtrek, die een aantal schilders noodig had; hij wendde zioh der halve tot de Arbeidsbeurs alhier, doch moest toen ervaren, dat er weliswaar een groot aantal schilders stonden ingeschre ven, dooh dat slechls enkelen van hen hun vak werkelijk verstonden. De vraag is toen gerezen of het niet mo gelijk zou zijn om arbeiders, die in hun vak eigenlijk weinig bekwaam zijn en daardoor veel werkloos zijn, door het bijbrengen van eenige meerdere vakkennis een betere kans te doen krijgen bij de vraag naar werk krachten. Zulks zou niet alleen voor de betrokkenen zelve een groot voordeel zijn, m-aar ook voor de Werklozenkassen en vootr de Steun verleening alsmede voor de Arbeids beurs, wier goede naam er zeer mee gebaat zou zijn. Met den Direcleur van de Ambachts school is toen overleg gepleegd om derge lijke arbeiders te plaatsen op de Vakavond- se hooi voor Volwassenen. Dit bleek evenwel onmogelijk, daar deze school uitsluitend gevolgd wordt door hen, die reeds behoorlijk vakkundig onderlegd zijn, hetgeen van alle ingeschrevenen lang niet gezegd kan worden. Echter was ge noemde directeur van oordeel, dat het zeer wel mogelijk zou zijn op eenvoudiger wijze en zonder veel kosten deze weinig bekwame vaklieden tot een hoogeren trap te brengen en wol door het geven van. cursussen van twee uur per avónd, driemaal per week ge durende de maanden October tot en met Maart. Deze cursussen zouden dan worden inge steld voor schilders, timmerlieden en me taalbewerkers. In dezen lijd zijn van bedoelde personen wel geen volledig bekwame timmerlieden of metaalbewerkers te maken, doch stellig zijn het dan bruikbare vaklieden, onder wie verscheidene zouden zijn, die alsdan vol doende onderlegd zouden blijken, om met succes de Vakavondschool voor Volwasse nen te kunnen volgen. De kosten van deze cursussen, aan elk waarvan ongeveer twintig personen zouden kunnen deelnemen, zouden bedragen voor de schilders f 1320, en voor de timmerlie den en metaalbewerkers elk 1 1450; in to taal dus f 4220. Na ingewonnen informatie bij het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid bleek, dat de mogelijkheid bestond, dat door dit Departement voor 25 percent in die kos ten wordt bijgedragen. Natuurlijk zijn de voordeden, die deze ontlasting der uitkeering^lijsten met zich zou brengen, niet in cijfers uit te drukken, maar gezien het feit, dat geschoolde arbei ders zelden steun genieben en nimmer ge- ruimen tijd achtereen bij de Arbeidsbeurs als werkeloos ingeschreven staan, is giroot financieel voordeel te verwachten. Ln een gecombineerde vergadering van de sub-com mies es voor de Steunverieeiüng en de Beroepskeuze is dezer dagen deze kwestie uitvoerig besproken. Men was bet er vrijwel algemeen over eens, dat dit plan doorgang moest vinden. Over één punt liepen de meenmgen ech ter nogal uiteen. Voorgesteld werd nl. dat het aanwijzen der personen, die voor het volgen van deze vakcursussen in aanmer king zouden komen, zou geschieden door den Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken en dat en dit is 't kadmaüe punt bij weigering om aan die aanwijzing Ie voldoen voordracht tot uitsluiting van steun zon volgen. Door de vertegenwoordigers der vakcen trales werd tegen deze verplichtend-stelling ten sterkste geprotesteerd. De commissie van advies voor Sociale Zaken was echter van meening, dat per sonen, die door hun weigering om aan dezen cursus deel te nemen blijk geven geen voldoende moeite te wallen doen om werk te bekomen, van steun moeten worden uitgesloten. Wegens on voltalligheid der vergadering konden echter geen besluiten worden geno men. Aan B. en W. zal rapport worden uitge bracht van de gehouden besprekingen. Tentoonstelling van gekweekte bloemen en planten. In ons Blad van gisteren maakten wij reeds melding van bovenstaande tentoon stelling, die gisteravond en bedennamiddag van 3 tot 8 uur in het Volkshuis aan den Apolhekersdijk gehouden wordt en op welke expositie de resultaten van den kweekwed- strijd te bezichtigen zijn. Allereerst zij echter vermeld, dat in de jury zitting heeft de heer J. Kriest Jzn. en niet A. Kriest, zooals wij gisteren schreven. Een onvolledigheid in het convocatie-bil jet, dat ons werd toegezonden, bracht ons er toe om de prijsuitreiking reeds gister avond te doen plaat9 vinden. Ook dit is on juist, daar pas hedenmorgen Flora's kinde ren aan de beoordeeling der jury zijn on derworpen en du9 eerst hedenavond 8 uur de prijsuitdeeling zal geschieden. De prijzen, bestaande uit medaille®, wer den als volgt toegekend: Afd. tuinlieden: le prijs: M. G&ljaardf 2e pr. J. v. d. Berg; 8e pr- H. Trap. Aid. luinkweekers particulierenle prijs: Cl S. Popp; 2e pr. Stammers; 8e pr. J. J. Bey; 4e pr. G. A. Brand; Be pr. Mej. A. Kuivenhoven; extra prijs: A. Lepelaar. Afd. vensterkweekers, particulieren: lé prijs: mej. StTeefland; 2e pr. mei. y. d. Berg? 3e pr. mej. Pison; 4e pr. P. Horstman; Be pr. G. v. Heusden; 6e pr. C. Slreefland. Afd. scholen: lsle en 2de prijs: Schut tersveld B. Dr. Murk Jansen, privaat-docent in de orthopedie aan de universiteit alhier, en voorzitter van de Vereeniging Instituut voor misvormden, is uifgenoodigd om in Amerika in November verschillende lezingen te houden. Zooals wij reeds meldden zal het 15 Sept. a.s. dertig jaar geleden zijn. dat ds. C. Hartwigson als predikant der Ned.-Herv. Gem. alhier zijn intrede deed. Al gaat de gezondheidstoestand van zijneerw. vooruit, toch is hij nog niet in staat voor de Ge meente op te treden. Bij het besluuT der Wondngbouwver. „Ons Doel" zijn ingekomen 16 inschrijfbil- jetten voor het schilderwerk in de Kanaal straat, n.l.: 1. Van der Steen en Grul, te 's-Gravenhage, f 1585; 2. „Schildersbedrijf" te Amsterdam, f 1700; 3. G, Rietkerken, te Leiden, f 1700; 4. W. J. Harleveld en Hoope, idem, f 1764; 6. J. M. v. d. Broek, idem, f 1850, 6. W. F. Piket, idem, f 1985 7. Har leveld en Verhoeven, idem, f 1995; 8. Hoope en Zonen, idem, f 2000; 9. P. J. van Weerlee, idem, f 2045; 10. „Parfilas", idem, f 2310; 11. B. de Bruin, idem-, f 2500; 12. P. Hes, te Schoten, f2662,50; 13: P. Duk Jr., te Schie dam, f 2980; 14. W. F. Veldhuizen, te Led den, f 307515. Lezwijn cm Veerman, idem, f4171 en 16. P. v. d. Wijngaard, idem, f 4360. De gunning is aangehouden. De bioscoop directies hier ter stede trekken niet weimg profijt van het slechte weer. De regen jaagt de mensehen naar huis of.naar de film, en zoo kwam het dat de theaters gisteravond uitstekend wa ren bezet. In hel Casino-theater zijn de bezoekers tot bijkans half twaalf bezig gehouden door een zeer varieerend programma, waarbij ernst en luim elkaar voordurend opvolgen. Nu eens komt men onder den indruk eener ontroerende scène, dan weer schatert de lach door de zaal I En niet alleen het hoofd nummer verdient ditmaal een sipeciale ver melding. Want zelden toch zagen wij een zoo goed geslaagde opname van wedstrij den, of iels dergelijks, als thans die dér wielerkampioenschappen op den wegl Hier bij geniet de sportman hierbij kijkt ook de leok met zeer veel genoegen toe. Frido- iin als mechanicien doet daarna het publiek schaterlachen door z'n avontuurlijke werk zaamheden in de garage, terwijl tenslotte een goed gespeelde comedie in 5 acten, ge titeld „De Boerenlummel" tot de pauze de aandacht weet te trekken. De tweede helft van het programma omvat „De man zonder zenuwen'V een uit de luöht gegrepen ge schiedenis, met Harry Piel, den bekenden Duitsche filmacteur in de hoofdrol. Aan 9ensalie is hierbij geen gebrek. De spanning ia zelts dikwijls van dien aard dat de be zoekers der voorste rangen hun bijvals betuigingen in de lucht slingerden en dave rend appl au doseerden, wanneer een aan slag op den „man zonder zenuwen" door deze op koelbloedige manier werd verijdeld. Heusch, dit program is de moeite van een bezoek aan het Casino ton volle waard I In het Luxor-theater is de gezelligheid verhoogd doordat de muren nieuw zijn be schilderd. Eerst draaide zooals altijd het Journal, waarin we o. a. te zien kregen een wedloop met hindernissen. Niet dait dit nu zoo iets bijzonders is om vermeld te worden, maar voor ons Leidfenaara was het wel iets bij zonders om 200 ontzettend veel deelnemers aan de start te zien verschijnen. Wanneer zal dat hier ooit zoover komen? Vervolgens ging de tweede episode van de Geheimzinnige Ruiter. Zeiden we reeds de vorige week dat dit een Wildwest-film was vol sensatie, in dit gedeelte is de sen satie nog veel g-rooter. Onze aandacht wordt tot het uiterste gespannen, maar steeds als de nood het hoogste is komt deze ruiter weer opdagen en men haailt weer verlicht adiem. Jammer dat in het begin de beelden een weinig door elkaar waren, maar dat zal vanavond wel verholpen zijn. Na de pauze: de Drie Vrouwen. Een film waaraan heel wat ten koste gelegd is. Den ken we maar even bijv. aan de opzet van dat liefdadigheidsfeest etc., etc. Alles bij elkaar genomen zullen velen gisteravond genoten hebben. In ons blad van heden komt onder de officieele berichten een oproeping voor leer lingen bij het vervolgonderwijs voor. Gaarne voldoen wij aan het verzoek, om op die op roeping nog eens de aandacht te willen vestigen, zooals wij dit ook verleden jaar deden. De inschrijving is Maandag 14 en Dinsdag 15 Sept., van 7 tot 8 uur, voor meisjes in school Langebrug, voor jongens in school Oude Vest. De ouders van leerlingen, die daarvoor in aanmerking komen, zullen goed doen tijdig te kennen te geven of zij van dit zoo nuttig en gewenscht onderwijs hun kinderen wil len laten profiteered Evenals vorige jaren zal 1 October a.s. de de Vakavondschool voor Volwasse nen, verbonden aan de Ambachtsschool al hier. aanvangen. Blijkens de advertentie in dit Blad is de aangifte voor dezen cursus geopend op 28 29 en 30 September, telkens tusschen zeven en negen uur bij den Directeur der School. Voor de Rijkspostspaarbank is aan het postkantoor alhier in Augustus op spaar bankboekjes ingelegd f 121.208,27 en terug betaald f 129.240,13; derhalve minder inge legd dan terugbetaald 18431,86. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 157. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes in geschreven nominaal f 8400 en afgeschreven nominaal f 1060; derhalve meer in- dan ai- geschreven 12850. t Hedenmiddag opent mej. W. Trel in het perceel Nootrdeinde 42, waarin vroeger het sigarenmagazijn van den heer Trel was gevestigd, een winkel in manufacturen, ttogeries m Wby-ariikeleiD. Veel is er in het inwendige van den win kel niet veranderd, alleen de étalage is aan merkelijk vergToot en vertimmerd, terwijl langs den wand een keurige opstand i9 aan* gebracht, waar kartonnen doozen netjes in rijen gerangschikt op en naast elkaar staan. De winkel bevat een groote sorteering in kousen, sokken en alles, wat verder in het kleinvak te pas komt. Rest nog te vermelden, dal de verlimme- ring geleverd werd door den heer A. van Leeuwen, le Voorschoten, terwijl de heer H. P. Jansen alhier het schilderwerk ver zorgde. Maandag- en Dinsdagavond a.s. is er weer gelegenheid zich op te geven voor de verschillende lessen en clubs, vermeld in het programma van het Lekïsche Volkshuis, dat op aanvrage kosteloos verkrijgbaar i9 aan het gebouw. In het bijzonder wordt nog eens de aandacht gevestigd op den cursus bouwkundig teekenen voor jongens, die niet in de gelegenheid zijn ambacht- of avond school te bezoeken en toch gaarne eenige voorlichting krijgen in hun vak (zie adver tentie). Ook voor den cursus knippen onder- en bovengoed verwijzen wij naar de desbetref fende advertentie. Het programma voor het concert in bet Kooipark, Dinsdagavond a.s. te acht uur, luidt: No. 1. „King Cotton", marscb, Sousa; No. 2. Ouverture, Ti tl; No. 3. „Tesoro Mio", wals, Beeneei; No. 4. „Marche des Jeunes Garde", Dammers; No. Notirri, wah, Lineke; No. 6. Golden Fox-Trot, Sola- be rt; No. 7. Nonon-marsch. Genée; No. 8. „Ueber den Wellen", wab, Rodas; No.. 9. „Ons Rood, Wit en Blauw", rnarsch. Geijp M KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. T. J. van der Ploeg, van Zaandam. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 101/» heures, Mr. S. Cler. Evang.-Lulhersehe Gem.: Zondagmorgen* te halfelf, ds. C. de Meyere. Remonslranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr, W. J. Lente. Ver. van Vrijzinnig-Hervormden, Volks huis: Zondagmorgen, te halfelf. ds. A. van der Wissel, Vrije Kath. Kerk, Bonifaciuskapel, Stille Rijn la- Zondagmorgen, halfelf, dienst. DE ALGEMEENE TOESTAND. Diverse redevoeringen op de Volkenbondsvergadering, 0. a. van jhr. Loudon Het beslnit over Oostenrijk Het vei ligheidspact. De algemeene beschouwingen over de werkzaamheden van den Volkenbond, en in bet bijzonder over de quaestie-dcr veiligheid in internationaal opzicht, zijn thans in vol len gang. Uit de rede van Motta, den Zwit- serschen .gedelegeerde, blijkt dat Zwitser land trouw blijft aan de groote beginselen van het Protocol van 1924 en dat het, voor zoo ver het zich zelf betreft, gedurende het afgeloopen jaar, onder de stuwkracht dezer beginselen, zijn buitenlandsche politiek sterk heeft doordrongen van hét groote be ginsel der verplichte arbitrage. Hij voegde er aan toe, dat het Haagsche Hof het positiefste werk in de geschiedenis van het internationaal recht is; zijn groot ste wenseh is dat de Ver. Staten er eens toe zullen toetreden. Hij eindigde met te zeggen dat de Zwitsersche regeering geneigd is haar adhaesie met de verplichte jurisdictie van hei Hol van Internationale Justitie voor een periode van tien jaar te vernieuwen, van het oogenblik af waarop de eerste periode van vijf jaar zal zijn afgeloopen. Hij hoopte dat de andere staten, die de verplichte ju risdictie aanvaardden, hetzelfde zullen doen Skrrynski, de Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken, zeide, dat al werd het Protocol verworpen, toch moet worden ver klaard, dat het niettemin de duidelijkste uiting blijft van den geest van den Volken bond. Het gaat er slechls om de methoden te vinden, die het mogelijk maken het doel te bereiken. Elke regeering moet tot een ge meenschappelijk streven bijdragen. Onze vertegenwoordiger, jhr. Loudon, bracht hulde aan den Raad en alle Volken bondsorganen, en, als vertegenwoordiger eener oude koloniale mogendheid, speciaal aan de mandalencommissie. De Volkenbond is geluk te wenschen met de instelling der mandaten, welke, al zijn er eenige kleine opmerkingen te maken, in de practijk be antwoorden aan het doel en geenszins ge camoufleerde annexaties zijn. De heer Lou don stelde het inwerkingtreden van eenige amendementen vast, doch betreurde dat de voornaamste niet voldoende ratificaties er langen en dat er voor de Raadsverkiezing nog geen regelen vastgelegd zijn. Paul Boncour, de Fransche gedelegeerde, heeft gewezen op de continuiteit in het streven van den Volkenbond ten opzichte van de Veiligheid en de ontwapening. Hij nam er acte van ,dat het Protocol nog niet is geratificeerd, doch deed opmerken, dat de onderhandelingen over afzonderlijke pacten gaande zijn. Boncour toonde aan, hoe de pacten, waar over thans onderhandeld wordt, door de groote beginselen, welke in het Protocol zijn vervat, worden bezield, zoodat de ge westelijke pacten eens, wanneer zij zioh vermenigvuldigen, zich in het algemeen Veiligheidspact zullen oplossen. In het slot zijner rede zeide Boncour, dat de Volkenbond zich niet moet losmaken van rijn taak, die bestaat in het voorberei den van een coördinatie der afzonderlijke pacten, van hun toepassing onder het stel sel der arbitrage en van de ontwapenings conferentie, die op het tot stand brengen der algemeene veiligheid zal volgen. De Chineesche gedelegeerde heeft de aandacht der Assembléo gevestigd op het verzoek van Ohina strekkende tot herzie ning van de verdragen, welke zijn betrek kingen met andere mogendheden regelen. Hij sprak tegen dat de jongste beweging id China haar oorsprong in vreemdelingenhaat zou vindeD, en verzocht do Assemblée China' behulpzaam te zijn bij bet zich bevrijden) van het juk, waaronder het gebukt gaat. De Nöorsche gedelegeerde verklaarde dab' het Protocol eenige ongerustheid in Noor wegen heeft gewekt ,vooral yegens de ver plichting om aan de sancties deel te ne men. Noorwegen echter sympathiseert fed volle met de beginselen. De raad van den Volkenbond beeft beslo-» len het toezicht over Oostenrijk onder zijn; tegenwoordigen vorm af te schaffen. De af-» schaffing zal in 3 étappes plaats hebben: 1. verlichting van de controle, 2. vertrek van den commissaris-generaal, 3. in het voorjaar definitieve afschaffing der controle, indien dei moreele toestand stabiel is. Mr. Zimmerman zalnog tot Januari tg Weenen blijven wonen voor het permanent toezicht, zij het ook in ietwat verzachten vorm, terwijl hij daarna grootere bcwegingsi vrijheid zal genieten en. met Juni zijn taak geheel hoopt té kunnen neerleggen. In Oostenrijk is men zeer verbolgen over de niet-dirccte opheffing en men mompelt zelfs van aftreden der regeering etc. 't Zal 0. i. zoo'n vaart wel niet loopen. De Brilsche minister van buitenlandsehe zaken Chamberlain, die heden naar Londen terugkeert opvolger is lord Cecil heeft aan de pers mededeeling gedaan van 71e uit- noodiging aan Duitschland tot het houden eener conferentie inzake de veiligheid, waar-( van datum en plaats nog niet definitief zijuf vastgesteld. Hij wist nog niet of Italië zo\< deelnemen aan de conferentie; wat hem be trof hoopte hij dat dit zou geschieden In zake de ontruiming van Keulen verklaarde Chamberlain opnieuw, dat Keulen zou wor-t den ontruimd zoodra de voorwaarden inzake de ontwapening waren nagekomen. Hi( voegde er bij, dat hij niet wenschte de pe riode van bezetting te verlengen. Wat het Protocol betreft, zoo bleef de» teleurstelling niet uit, maar het is niet dood1, het sluimert slechte. Het is beter het lei laten rusten dan het op le kalefateren. -Zijn hukHge vorm is niet onontbeerlijk, zijn es-» sentieele beginselen blijven. Zonder de po-j ging van verleden jaar zouden de thans ge-, voerde onderhandelingen tusschen de bij de( stabilisatie van den vrede meest belanghebi bende mogendheden niet geopend zijn. De mogendheden zijn er door aangespoord con flicten op vreedzame wijze op te lossen. Ook de moreele ontwapening is er door bever-* derd. Dit zij voldoende, in afwachting, dat Ter verzekering van den wereldvrede gewes telijke belangen en algcmeen'belang samen smelten. Ook zonder te raken aan heli Protocol behoeft het werk niet 9lil te liggen. Zweden heeft reeds oen interessant voorstel gedaan, maar ook- de beperking der bewape ning moet aan de orde blijven. De voorbe-, reiding der ontwapeningsconferentie mag- onder geen "Voorwendsel verwaarloosd wor den. De voorbereiding zal langen tijd ver-* gen. Een speciaal permanent organisme ward daarom onontbeerlijk. De derde commissie, zou de samenstelling daarvan kunnen be-» studeeren. Nieuwe denkbeelden omtrent het probloem der ontwapening treden naar vo ren. Daarnaast is ook het belangrijke eco-t nomische probleem aan de orde gesteld, lü is dus genoeg werk voor den Volkenbond en allerminst aanleiding tot ontmoediging. Al ligt de winst ook veelal op bet gebied der imponderebilia, deze toch toch overwegendie elementen der menschelijke handelingen. Hetgeen jhr. Loudon dit jaar trof, wa6 de aanwezigheid van zooveel minister-presi-» denten en ministers van buitenlandsehq zaken, hetgeen getuigt van het vertrouwen in den Volkenbond: Het persoonlijk contact speelt een groote rol in de betrekkingen tufa' schen de regeeringen. Nooit doed de gelei genheid daartoe zich zoo voor als hier iifc Genève. De heer Loudon eindigde met vertrouwen uit te spreken in het groote werk van Wil-< son. Of de sceptici het erkennen of niet, déj Volkenbond leeft, zijn invloed groeit. De heer Loudon diende daarop een voor* stol in, om, gezien het belang Van het tem stond voorbereiden van een algemeen pro» gram voor de beperking der bewapening ten einde te zijnertijd een algemeene con-» ferntie bijeen te roepen, den Raad van den Volkenbond te verzoeken dit probleem te» ondcraoeken, in het bijzonder om te komen tot het scheppen van een organisme, belast met het ontwerpen van dit program. DUITSCHLAND. Een Fransch minister t* Berlijn Een spoorwer staking dreigt Een kleK grensincident. De Fransche minister van Onderwijs, dé Monzie, die zich thans op een studiereis te Kopenhagen bevindt, begeeft zich mor gen vandaar naar Berlijn. Hij is de eerste Fransche minister, die sedert het uitbreken van den oorlog Berlijn bezoekt. Het scheidegerecht over de "loonconflio* ten bij de Duitsche spoorwegmaatschappij heeft besloten, dat de tegenwoordige I00-» nen in het algemeen zullen worden gehand* haafd. Alleen enkele kleine b'jslagen zullen een weinig worden verhoogd. Hierdoor zul len ongeveer 200.000 spoorwegarbeiders een halve pfennig per uur meer verdienen* Beide partijen moeten nu voor 15 Septem ber te kennen geven, of zij met deze rega ling accoord gaan. Het is Teeds zeker, dat de vakorganisaties dit niet zullen doen. De leiders zouden gis teravond bijeen komen om een besluit te nemen, dat zij vandaag ter kennis van den rijksminister van arbeid zouden brengen. Deze zal vermoedelijk verklaren, dat dé uitspraak van het officieele scheidsgerecht bindend voor beide partijen is. Daaraan zullen de vakaorganisaties zich echter niet storen, zoodat het gevaar eener spoorweg staking op het oogenblik grooter is dan voorheen. De toestand wordt nog ernstiger,, doordat de beambten bij de spoorwegmaat schappij zich 'bij de actie van bet technische

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2