CENTS VRAAGT STEEDS DE No. 20093T. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 September Derde Blad. Anno I925„ BINNENLAND. DE KWALITEITSreep FEUILLETON. De Reisgenoote DE TOESTAND VAN DEN VOORNAAMSTEN VERKEERSWEG IN NEDERLAND. HaarlemRotterdam. Het wegen vraagstuk in ons land is al sindfi jaren van zeer groot belang. Meir weet net: de toestand 002er wegen is op vele plaatsen droevig, en niet genoeg kan er daarom de aandacht op worden gevestigd. Hieraan indachtig heeft Henri vaij Wei mes- kerken, één der medewerkers van :,~Auto- Leven", per auto, gewapend met blocnote en potlood, een tochtje gemaakt langs den voornaamsteci verkeersweg van ons land: AmsterdamRotterdam. Over het eerste traject, te weten Am sterdamHaarlem werd echter reeds een relaas door ons vermeld. Wij voLtian der halve thans met het overnemen zijner in teressante aanteekeningen over den weg van Haarlem naar Rotterdam. Aan den weg Haarlem bot btf Endegeest wordt het klinkersysteem voorloopig nog gehandhaafd. Automobilisten uit dan lande, die dezen weg in eenige jaren niet reilen, zullen dade lijk een aanmerkelijke verbetering vinden na Haarlem. Reeds bij Heemstede ia de weg verbreed en aan beide zijden van rij wielpaden voorzien. Inplaats van de eene kuil in de andere te hotsen, wordt „rijden" daar reeds mogelijk, en heeft men ook ieeds een gevoel van veiligheid, door de wegruimte, waarover men beschikt. Bjj Bennebroek is de weg nog slecht.... xna&r.... er liggen steenen langs den weg, wat alt^d een belofte inhoudt van spoedige* verbetering. Bovendien blijkt hier, dat mea eindelijk is gaan erkennen, dat het leggen van klinkers naast elkaar, op de wijze zooab onze voor ouders dat deden, moet voeren tot slechte wegen. Bij het leggen van steenen in visch- graatmodel, ontvangt elke steen niet meer apart de schok van eiken wagen met ijzeren band_en (en moorddadige paar denhoeven), zooals er nog veel t9 veel in achterlijk Nederland loopeo, maar wordt die meer verdeeld, terwijl het Ioopvlak van den band over schuin gelegde stem grooter, en daardoor gelijkmatiger is. Biy Hillegom is de weg, doordat men over plaatsruimte beschikt, ineens omgezet in een moderne heerbaan. Van de bellen- tuinen langs den weg, en van.de dorpstuinen tot zelfs nabij de kom, heeft men stukken geannexeerd en de29 opnieuw bestraat. Ook in Hillegom zijn verbeteringen aangebracht... imaar helaas is de brug nog krankzinnig smal, biedt maar juist voldoende ruimte Voor.... een ouden postwagen. Na Hillegom is de weg weer smal, maar de wegkanten toonen aan, dat men aan de verbreeding werkende is, terwijl sommige stukken daarvan reeds gereed zijn. Diep weemoedig stemt dan dadelijk weer het slingerende smalle stuk bij' de kalkfabriek op den weg naar Lisse. DAar liggen nog brokken, die aan den ouden toestand van voor twee en drie jaren herinneren. Men ziet kleine auto's voor zich, die daarop (na goede stukken) niet verdacht Waren, soms ineens met het achterstuk kwispelen en motorfietsen ineens kapriolen maken, die aan' het stoeien van een jongen hond herinneren.... Maar dan wordt de weg weer beter.... zeifis zeer goed, in de buurt van Lisse. Lisse is nog altijd een van die plaatsen in Nederland, die zich voor han naam schamen. Op de hoeken van straten, zet men de namen daarvan.... maar men vergeet den naam van het dorp bfl den ingang te zetten. Voor den weg behoeft men zich daar zeker niet te schamen. Er is uiterst flink aan gewerkt en- op een klein stuk van 200 meter na buiten do kom, meent men zich werkelijk al.... in het buitenland. E11 dat 'gaat zoo door op den weg naar Sassenhelm. AI ligt daarnaast (sinds Bennebroek) ook nog steeds het antieke ver voer middelt je, dat stoomtram heet, weinig passagiers ver voert, maar een Hink stuk van den wegé én nog meer van de veiligheid eischt.... (binnen een honderdtal meters is het on ding niet tot stilstand te krijgen) met voelt het daar niet zoo zeer, omdat de weg plaats 'biedt voor zeifis drie elkaar passee- rende auto's. Met energieke hand is daar in de bollen- tuincn gegrepen. Hier en daar schijnt de een of andere stommeling er zich nog tegen ter verzetteo, niet begrjjpende, dat het moderniseeren van den weg zijn bezit er langs in waarde doet stijgen, cn zijn er happen uit de verbreeding, o.a. ook juist tegenover den zijweg naar De Kaag, maar men heeft overigens alle moderne ruimte geschapen, en meent op de vischgraat- klinkerbostrating (zoolang die nog nieuw is) werkelijk te zweven. Ook in Sasseciheim is men rekening gaan houden met het meer modern verkeer.... heeft zooveel mogelijk door annexatie de weglfyn verbeterd, de bestrating tusschen de tramraiLs uitstekend verzorgd..,, er ligt een breede brug bij den uitgang.... cn.... dan begint de antieke misère weer.... De ver bindingsweg tusschen onze beide groot ste steden laat nauwelijks plaats voor twee elkaar passeerende auto's!.... Na den ziy- weg naar Warmond wordt het no<^ erger. Ofschoon daar vanaf Sassenheim plaats ge noeg in do bollentuiuen is, ter verbloe ding.... heeft men er aan geprutst door het rijwielpad weg te nemen en.... te bestraf ten. Met het begrijpelijk gevolg, dat de daarop voorthotsende fietsers het sncl-ver- keer nog meer ophouden. De weg slingert er voortdurend, en, als had men ze ei moedwillig neergezet om botsingen - van wagens (en ook de tram) in de hand te werken.... staat er langs den kant hoog uitgeschoten kreupelhout, dat alle uitzicht om de hoekon beneemt Daar ligt#ook weer het voorbeeld, hoe men klinkerwegen ui et moet leggen, overdwars naast elkaar. Na den spoorovergang, als om het te probeeren, ineens weer eenige honderden meters langs een uitstekenden breeden straat weg, vischgraatgelegde klinkers.... maar meteen wordt de weg weer Hollandses, gewoon en smal.... terwijl men er in bonte afwisseling nu eens dwarsgelegde, dan weer vischgraat steenen aantrèft, en na eenige slingeringen komt men weldra in de beruchte bocht bij het kerkje, en dan over een te smalle brug in Oegstgoest. B(l het gesticht Endegeest, (ik hoop met, dat het besmettelftk is) heeft meu drie maanden geleden een stuk van een grooten kilometer gelegd.... volgens een antieke be-, stratingsmethode, waarover men iia drie maanden reeds hobbelt en danst, dat het een lust is.... (voor de menschen, die er naar kijken mogen) maar een wanhoop voor de bezitters van wagens. Men zou het bijna niet gelooven, dat men na zooveel ondervinding in 't voorjaar van 1925 nog een weg' volgens de oude methode herstellen zou.... Maar het feit ligt er voor ieder te zien. Was het een dramatische sport van on gelukkige automobilisten, die den slinger weg LeidenUtrecht reden, het aantal biuggetjee te tellen, waarover men.... wipte, op die groote verkeersweg kan het een nieuwe sport worden, te tellen hoeveel maal men van bestrating verandert.... nu eens vischgraat, dan weer dwars.... tot men eindelijk begint te glijden over den proef- bétonweg voor de Haagsche Schouw, waar de weg dan eindelijk ook aanspraak begint te maken op den naam „verkeersweg" tus schen Amsterdam en Rotterdam. Daar wordt de weg, kort voor Den Deyl weer onder broken, doordat er een nieuw stuk Bithu- meiflveg wordt tusschengelegd.hetzelfde geldt voor Wassenaar, waar men (komende van Amsterdam) niet door mag, maar langs een omweg van drie kilometer over de Kieviet wordt gezonden... dan is men in Den Haag.en kan de lijdensweg naar Rotterdam aanvangen, die door zijn smalte nog altijd een hoon is voor alle modern verkeer, en welke nog tweemaal duur tol geld eischt, omdat men er op hotsen mag. Het eenige wat deze verbindingsweg voor goeds heeft, is de opluchting, die men on dervindt, als men dien eindelijk achter den rug (heeft. Dat is het, wat onze Nederlandsche inge- neurs-wegenbouwers bereikt hebben in het centrum des lands, en reeds zeer nabij de helft van deze verlichte XXste eeuw. Vereeniging van Ned. Werkgevers. Gisteren heeft de Vereeniging van Neder, landsche Werkgevers te Haarlem haar jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. De bijeenkomst was zeer druk bezocht; om streeks 150 leden hadden zich aangemeld. De voorzitter der Vereeniging, ir. C. F. Stork, opende dc vergadering met een rede. Na de openingerede was het jaarverslag aan de orde. Het begint met een herinnering aan de feestelijke herdenking van het 25-jarige be staan der Vereeniging in de jaarlijksche vergadering te Eindhoven, toen vastgesteld kon worden, dat een 300 leden, te zamen in dienst hebbende bijna 200,000 arbeiders, bij de Vereeniging zijn aangesloten. Aangetee- kend wordt, dat het jaar van buitengewoon gewicht is geweest wegens de behandeling van vraagstukken van zoo ingrijpenden aard als de medezeggenschap, de tariefsherzie ning, de ziekte- en ongevallenverzekering en de onderhandelingen om tot grooter eenheid in de organifatie der Nederlandsche werk gevers te komen. Een oogenblik scheen het, dat deze onderhandelingen op dood spoor zouden loopen, doch sedert kort ziet het er naar uit, dat wellicht reeds in het begin van het volgende verslagjaar aan de Inden voor stellen kunnen worden gedaan, welke ertoe zouden kunnen leiden, dat in de plaats van het Centraal Industrieel Verbond, het Ver bond van Nederlandsche Fabrikant -nveree- nigingen en de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers, een groot Verbond van Nederlandsche Werkgevers tot stand zal komen. Het ledental bleef ongeveer hetzelfde. Het verslag bevat uitvoerige mededeeün- gen over in de afgeloopen twaalf maanden verschenen wetsontwerpen, hun beteekenis voor de nijverheid eb het optreden der ver eeniging. Mr. Cort van der Linden besluit zijn ver slag met dc opmerking, dat dit wellicht het laatste is, dat van hem in zijn hoedanigheid van secretaris der Vereeniging van Neder landsche Werkgevers zal uitgaan, daar hoogstwaarschijnlijk een groot Verbond van Nederlandsche Werkgevers in de plaats zal treden van Verbond van Nederlandsche Fa- brikantenvereenigingen, Centraal Industri eel Verbond en Vereeniging van Nederland sche Werkgevers. In het bestuur werden gekozen: in de plaats van den heer A H. van Heek, lid der firma G. J. van Heek Zn. te Enschedé, de heer C. H. ter Kuile, directeur N.V. spin nerij Tubantia v/h. B. W. H. ter Kuile, te Enschedé, en ih de plaats van ir. C. W. J. Hoyer, directeur der Papierfabriek Gelder land, te Nijmegen, de heer H. Smidt van Gelder, directeur der N.V. Vereenigde Ko ninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Amsterdam. De balans en de rekening en verantwoor ding over 1924 werden vastgesteld. In de commissie tot het nazien der balans cn re- koning en verantwoording over 1925 werden benoemd de heeren P. L. Dubourcq, direc teur van do N.V Fransch-Hollandsehc Olie- fabrieken Calvé-Delft te Delft, ir. A. de Kanter, directeur der N.V. Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord te Rotterdam, en Joh. Ketjen, directeur der •N.V. Maatschappij voor Zwavelzuurberei ding v/h. G. T. Ketjen Co. te Amsterdam. Besloten werd, voor 1926 de contributie te heffen volgens dezelfde schaal als het vorige jaar. In den middag brachten de leden een be zoek aan de N.V. Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui- den, en aan de Papierfabriek te Velsen van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma van Geldér Zonen. Te voren hadden de heer J. H^ A. Kruimel voor de papierfabrieken en ir. A H. Ingen H0U8Z voor de hoogovens in de vergade ring een inleiding gegeven betreffende de geschiedenis en de inrichting en werking van hun onderscheiden bedrijven. De directies van beide fabrieken boden den leden vervolgens een thee aan op het buitengoed Vel6erbeek, waarna een auto tocht gemaakt werd door Kennemerland. Ten slotte vereenigde men zich aan een maaltijd in het Groot Badhui%,te Zandvoort Nationale Christen Geheelonthouders-Vereeniging. De 46ste algemeene vergadering der Na tionale Christen Geheelonthouders-Vereeni ging is 9 en 10 dezer te Alkmaar gehouden RECLAME. 3216 Nadat des morgens onder leiding van ds. P. Veen, uit Utrecht, in het gebouw „Waakt en Bidt" een vergadering was gehouden van de districts-comité's, werd Woensdagmid dag in de groole zaal van „Het Gulden Vlies" de algemeene vergadering gcopencl door den voorzitter, prof. dr. J. R. Slolema- ker de Bruyne, met het lezen van een ge deelte uit 1 Gor. 12. De voorzitter herdacht drie zilveren fees ten, n.l. het 25-jarig beslaan van het Unie huis, Chr. sanatorium voor vrouwelijke drankzuchtigen te Beekbergen; het zilveren feest der Gereformeerde Vereeniging voor Drankbestrijding en ten slotte het 25-jarig hoofdbestuurslidmaatschap van den secreta ris der Vereeniging, ds. D. van Krevelen. Spr. huldigde den jubilaris, die ook als se cretaris van den Nat. Bond voor plaatselijke keuze, als voorzitter van „De Schakel" en ,.De Hoop der Toekomst", enz. zooveel voor de drankbestrijding heeft gedaan, in harte lijke bewoordingen en bood hem namens het hoofdbestuur een mand bloemen aan. Ds. J. II. Ledeboer sprak namens de af- deeiingen en bood den secretaris een bu reaustoel en een geschenk onder couvert aan. Spr uitte den wensch, dat ds. Van Krevelen nog lang zijn krachten aan het werk der drankbestrijding zal mogen geven. Ds. Van Krevelen dankte voor deze hulde. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat er nogal eenige terug gang in het ledental was, die evenwel len deele verklaard moet worden uit Versprei ding van leden over andere organisaties. Van verschillende acties, alleen of in samenwerking met .andere vereenigingen ondernomen, werd melding gemaakt. De Vereeniging telt thans 228 afdcelingen met 11.752 leden. De rekening van den penningmeester, ds. J. H. Ledeboer, sloot met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 16.200. De financieele moeilijkheden, die do VeTeeni- -ging nog steeds doormaakt ten gevolge van de sterke inkrimping der Rijkssubsidie, wer den voor een deel ondervangen door extra- steun uit den boezem der afdeelingen en van kerkeraden en particulieren. Mededeelingen over den arbeid werden ge daan door den directeur, ds. A. J. Montijn, en don agent, den heer T. P. de Jong. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht, en ds. J. H. Ledeboer, te Amster dam; als lid der commissie van redactie ds. D. van Krevelen, te Lichtenvoorde; als le den der commissie tot christelijke verple ging van drankzuchtigen dr. J. van Dorp. te Gendringen, en dr. Joh. v. d. Spek, in den Dolder. Besloten werd de volgende algemeene ver gadering te Amsterdam te houden, in ver band met het eveneens aldaar te houden christelijk congres tegen het alcoholisme. Na afloop van de middagvergadering op Woensdag werden de leden van het hoofd bestuur en de afgevaardigden officieel door het gemeentebestuur ten stadhuizc ontvan gen. In de raadzaal sprak de burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, de aanwezigen toe en memoreerde wat het gemeentebestuur van Alkmaar doet tol bestrijding van het drank misbruik. De voorzitter van het hoofdbestuur dankte voor de ontvangst. Hierna werden vcrverschingen aangebo den. Des avonds werd in dc kapelkerk een openbare samenkomst gehouden, waarin als sprekers optraden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, ds. J. Luuring van Hazerswoud* en ds. G. Venema, van Appingedam. De sa- menkomst werd opgeluisterd door zang van rr.ej. Siczer en van een dameskoor. In de gisteren voortgezette algemeene ver» gadering zijn verschillende voorstellen aan de orde gekomen. Een voorstel van de afd. Amsterdam-Zuid, waarin aan het hoofdbe stuur verzocht werd, over te gaan tot het instellen van een blauwe maand, werd niet aangenomen. Het hoofdbestuur merkte op. dat indien het provinciaal of plaatselijk mo gelijk is, daartegen geen bezwaar is. Een voorstel van de afd. Veenendaal, dat' het hoofdbestuur overwege de wenschelijk- hcid, aan de regeering te verzoeken dat aan drankvergunningen niet tevens labaksver- gunningen verbonden worden, benevens voorstellen van de afd. AmsterdamMuider- poort en Lonkhuizen, om den verkoop van wijn cn bier in winkels tegen te gaan, wer den aanhangig gemaakt bij de nationale commissie legen het alcoholisme, nadat c\p heer J. Balkestein, oud adj.-inspecl'eur der Drankct te Zwolle, hierover inlichtingen had verstrekt. De heer U. P. Cav&ljé, burgemeester van Zwollekerspel, deed korte mededeelingen over wat den laatsten lijd op het gebied der drankwetgeving is gebeurd cn overwogen, in het bijzonder over het pas verschenen rap port van de staatscommissie, over welks uit voerbaarheid nog allerminst zekerheid be staat. De heer E. Bos van Utrecht sprak over den stand der jeugdbeweging, speciaal die van de Ned. Chr. Jongelieden geheel-onthouders vereeniging De Schakel. De heer M. L. Bruininks van Rumpen leidde in het onderwerp: provinciale bezwa ren voor ons werk. Het slotwoord van den voorzitter over volksopvoeding in verband met de verwer ping van het wetsvoorstel voor plaatselijke keuze moest wegens tijdsgebrek achterwege blijven. Een der afgevaardigden vroeg of de voorzitter deze rede zou willen houden voor de radio, hetgeen prof. Slotemaker de Bruyne in overweging nam. Daarna werd de vergadering door ds. van Krevelen gesloten. Christelijke verzorging voor zenuwlijders. Ter gelegenheid van haar 25-jarig beslaan heeft de Vereeniging tot Christelijke verzor ging van zenuwlijders gistermiddag te Utrecht een feestelijke samenkomst ge houden. (Uit 't Fransch van GUY CHANTEFLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. II. C, 32) Een oogenblik verwachtte Willem, dat hij Colette, waaraan hij juist zat le denken, zou zien.... toen stond hij met een ruk op en stoorde daardoor Jap, die begon te blaffen. Goede, hemel 1 Kindlief, wat doe jij hier op dit uur? riep hij uit. Want in de opening van de deur zag hij het silhouet van Phyllis Boissoli zich aflee- kenen. Inmiddels was het meisje binnengekomen en voor haar bleekheid en haar zwijgen week zijn ontevredenheid. Wat is er nu weer, Phylleke? zei hij. .Wat is er dan? Je maakt me ongerust. Kerjean, die vrouw is afschuwelijk je gens me geweest Welke vrouw? Mevrouw Cha'rdon- Pluche? Ja, mevrouw Chardon-Pluche.Zij heeft me boleedigdZij heeft me weg gejaagd. Maar wat is er dan gebeurd en waarom heeft zij je weggejaagd? Zeg het dan toch! Phyllis scheen uitgeput en Kerjean wilde, «at zij bij het vuur ging zitten, maar zij bleef midden in de kamer, zenuwachtig en zonder te builen, staan. Je weel, dat zij een ergen hekel aan me f|®éft. Onlangs reeds, nadat je weg was mv geloof lieusch, dat zij zich toen ergens ^hler een gordijn heeft verstopt om je te ^S'uren heeft zij me onzinnige en kwet sende dingen gezegd: dat ik haar onnauw keurig had ingelicht, dat je jonger was dan zij had kunnen denken, 11a hetgeen ik van je gezegd had, dat haar verantwoordelijk heid haar verplichtte mij te verbieden een heer van jouw leeftijd te ontvangen.Die domme standjes heb ik kalm aangehoord, maar vandaag heeft Edmée haar verteld, dat we je in het Parc-Monceau hadden ont moet en vanavond, toen wij net klaar waren met dineeren, heeft zij me veel vreeselijker dingen gezegd: zij heeft me verweten ja, zij heeft tne verweten, dat ik voor haar dochters een „verderflijk element" was, Kerjean!Zij had zoo lang mogelijk ge duld met me gehad, ter wille van juffrouw Arguin, maar nu zij wist, dat ik een heer in haar huis alleen had gesproken!II 0, nu verbaasde het haar niet, dat ik een fatsoen lijk huwelijk had geweigerd! Ik ging de perken der welvoeglijkheid zelfs zoo ver te buiten, dat ik in het Parc-Monceau, onder den dekmantel van de aanwezigheid van haar twee onschuldige dochters, afspraakjes maakte en aan die dochters een mijner vrijers zelfs voorstelde Kerjean kreeg een 9chok. Dat is toch al te krasl Ja, Kerjean, dat was te kras.... Ik kwam er dan ook tegen in opstand en heb mevrouw Chardon-Pluche gezegd, wat me op het hart lag.... En toen dat afschuwe lijke, even domme als slechte schepsel me, evenals een dienstbode „uit menschlievend- heid" eerst over een week den dienst op zegde. om een andere betrekking te kunnen zoeken, heb ik haar geantwoord, dat ik na zoo'n behandeling geen nacht meer onder haar dak wanschte door te brengenDit vond zij onaangenaam, alweer wegens juf frouw Arguin, die zii niet kwetsen wil Toen trachtte zij wat zachter te zijn Maar daarvoor was hot te laatl Zonder haar verder aan te hooren, ben ik naar mijn ka mer gegaan en heb al mijn bezittingen in mijn koffer gestopt O, weg, weg, in een andere omgeving komen.Maar waar moest ik heen? Wat kon ik doen, Kerjean? Juffrouw Arguin heeft me duidelijk doen gevoelen, dat ik, iit haar huis geen gastvrijheid meer zou ge nieten.... De Mauriceaus? Daar wilde ik niet heenwegens.... wegens de men- schen, die men er ontmoetDus bleef jij me alleen overEn toen mijn koffer was gepakt en de concierge vroeg, welk adres zij aan den koetsier moest opgeven., heb ik 't jouwe genoemd, Kerjean.... Wel, natuurlijk, dat is heel goed! riep hij uit. Zij was op den divan ineengezakt en met haar handen voor haar gezicht, schreide zij waarbij haar hoed door dé kussens in elkaar werd gedeukt. Ik kon niet naar een hotel gaan. Ker jean! Ik zou er zoo bang zijn.... En ik voelde dat mijn pleegmoeder niet graag zou hebben gehad, dat ik geheel alleen in een hotel wasEn dat zij me aan jou. zou hebben toevertrouwd Maar ik herhaal, dat het heel goed is geweest, wat je hebt gedaan, en dat je niet beter hadt kunnen doen, drong Kerjean op bedroefden toon aan.... Phylleke, huil nu niet meerl Phyllis ging rechtop zitten en droogde haar tranen, maar had het nog erg te kwaad. Handig en voorzichtig trok Kerjean een voor een de lange, gitten hoedenspelden uit, en nam den hoed, die haar zoo hinderlijk was, afLijdelijk liet zij hem zijn gang gaan. Je bent zoo goedl zei ze. O, Kerjean, zoo'n leven kan ik niet opnieuw beginnen., ik kan het niet meer.En, bovendien, wie zou me nog willen hebben, na hetgeen mevrouw Chardon-Pluche zal vertellen En juffrouw Arguin misschien ook nog? De menschen "zijn zoo onredelijk en zoo slecht! Zoo lang ik nog iets van de toekomst had te hopen hoe dwaas het ook moge geweest zijn le hopen had ik moed. Maar nuneen, nu kan ik niet meer. Ik kan niet meerHet zou mijn dood zijnOch, Kerjean, mijn trouwe vriend, laat me bij jou blijvenlOnlangs heb je me gezegd, dat ik secretaresse van if- frouw Albin zou kunnen worden.Welnu, laat me jouw secretaresse zijn.Maar, ik smeek je, houd me bij je.... Kerjean was bij haar blijven staan. Heel zacht streek hij met zijn fijne, magere hand over haar blond haar. Mijn arme Phylleke, ik zou dat heel graag willen, maar begrijp je niet, dat het onmogelijk is? Jij bent heel jong; ik ben pas dertigJe bent noch mijn zuster, noch mijn vrouw.En de wereld be grijpt niet altijdWanneer je in mijn huis woonde.... zou men heel leelijke praatjes van ons uitstrooien. 't Zou me niets kunnen 9chïelen, wat ze zeiden.... omdat er niets van waar zou zijn. Ja, maar mij zou dat heel veel kun nen schelenEn jou ok-kLater, als je niet meer het kind zult zijn, dat je nu nog bent. Nauwelijks was zij wat blijmoediger ge stemd, of zij begon weer wanhopig te 'kijken. Nu, zeg me dan eens wat er van me moet wordenI O, Kerjean, als hij niet zoo wreed was geweestdan had ik geluk kig kunnen zijn.en nu ben ik als een stuk wrakhoutIk 'heb geen kracht meerniets niets.... Maar we zullen iels trachten te vin den. we zullen wel op een of ander goed idee komenadles zal te recht komen, dat beloof ik je, zei Kerjean, terwijl hij haar voorovergebogen hoofd bleef slreelen en werkelijk niet wist van wie of van wat hij een oplossing van hel vraagstuk kon ver wachten. Heusch, morgen zullen we er wel over praten, Phylleke, en we zullen samen wel wat vinden, 0 zeker. Maar wees nu van avond verstandig en kalm.... Je moet je niet zoo opwindenen niet meer huilen Met een lichten kreet riep ze uit: Dus je houdt me vanavond bij je? Hij glimlachte: Wel, natuurlijk, blijf je bij me.... Ik had wel liever gehad, dat ik een ander onderdak voer je had kunnen vinden.... Maar het late uur laat ons geen keuze En omdat je nu toch eenmaal hier bent, zal ik Anaïk zeggen de kamer van mijn moeder voor je in orde te brengen't Is de mooi ste in het hui3Je zult er als een zoet, klein kindje in slapenEn, nietwaar, de nacht schaft raad. Hij sprak op vriendolijken loon en met een innige goedheid, die kalmeerde en een gevoel van veiligheid gaf. Het meisje glim lachte tegen hem, met tranen in de oogeQ. Wat is hel veilig, me aan je wil over te geven, fluisterde zij.... Ik'voel me hier zoo rustigAnaïk zag dadelijk, dat ik had gehuild, en noemde me „mijn arm schaapje." Ik geloof, dat zij heel goed is. J (Wordt veivolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9