DE OPENING VAN DE L.A.W.E.T. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 September Tweede Blad. cnu 925 UIT DE RIJNSTREEK. No. 20093. r Toen wjj gistervoormiddag een bezoek aan de L. A. W. E. T. brachten, werden reeds de perspectieven voor een mooi geheel ge opend, maar hert geheel was er nog niet Allen waren in actie, zoowel de standhouders ïelf als zfl, die voor de aankleeding: en versiering van de zalen hadden te zorgen. Er is hard gewerkt tot aan den laten avond toe en eerst hedenmorgen kon er de laatste hand aan gelegd worden. Doch nu is er dan ook iets tot stand gekomen, waarop het bestuur %n de leden der L.a.w.e.t., zoor wel als de standhouders trotsch kunnen gqjn. Ons oordeel, getoetst aan dat van vele anderen, die in dezen nog beter tot oor- deelen bevoegd zijn, is, dat deze L.a.w.e.t, 2ij mogo in omvang geringer zQtn dan haar voorgangster, twee jaar geleden, deze in de uitvoering en in de aorg er aan besteed, verre overtreft. Aan de aankleeding1 is veel zorg besteed. (Het een zoowel als het ander ziet er smaakvol uit Het witte dak waaronder men doorwandelt bij het binnentreden der tentoonstelling, ia sedert gistermiddag nog versierd met groene guirlandes, evenals de rand van de galerij en daarin schitteren des avonds de lila- kleurige electrischo sterretjes, wat inder daad een phactastische verschoning ople vert Dat op aangename w^o de altijd goed doende groene plantengroepen zfln aangebracht, hhdden we eigenlek niet eens behoeven te zeggen. Zij passen bij het Bchoone geheel en vormen een waardige omifcstiiig van de in hunne veelvormigheid goo aantrekkelijke stands. I In de vestibule, rechts van den ingang, Btaat de kostbare auto, door deu heer VREE- KENVAN OMMEREN geëxposeerd, waar- jop wijl gisteren reeds wezen. Aan den anderen ikant heeft het „MOTORHUIS" er twee •Fords geplaatst met een collectie onder deden, mede fraaie en solide wagen. Het geheim van de zeer billijke prijsno teering kunnen we allen verklaren uit de geweldige ïnassa-productie, tegelijk een bewijs, dat de toachines voldoen. De bekende Leidsche firma A. J. STAL LING A neemt in de groote zaal twee nnm- Iniers in beGlag en exposeert in de eerste plaats een anto van zeldzame mooie afwer king, een zes-cylinder model Coach, voor vijf personen en vier wielremmen, een uiterst Bolied r^tuig, geprijsd voor f4300. Men kan er ook goedkooper terecht. De ook zeer luxueus afgewerkte Chevolet voor een pr ijls je ■van f 1750, met nog een prachtmachine, die jer wezen mag, waarvan do prijk in het toïdden ligt Verderop vertegenwoordigt de beer PASSIER deze branche ook nog op IWaardige wgize, zooals wij gisteren reeds 'deden uitkomen. De N.V. ELECTROLUX, Stationsweg 14, komt uit met practische stofzuigers, de zeer Bolide en daardoor de meest voordeelige fnachine. Een geduchte concurrente heeft zij hier in [THE HOOVER SUCTION SWEEPER CO., yertegenwoordiger de heer J. PENSEEL, in jde L. van Leydenstraat, die met de bekende ien hooggeroemde Hoover Stofzuiger uit komt. Eenvoudig is deze stand. De vertegen woordiger stelt" zich op het standpunt dat goede wijn geen krans behoeft. De heer JOH. GEIJTENBEEK, Breestraat 79, stalt op aantrekkelijke wijze een collectie bioscoop-apparaten en vergrootingstoestellen Uit, met tal van andere foto-artikelen. Hij yindt een tegenhanger in den stand van den heer W. BLEUZé, Apothekersdijk 27, wiens moderne opvattingen van de kleuren-combi- nalie op het gebied van de pholografiekunst bijzonder tot hun rerhl komen. Wij noemen hier slechts de mooie kool- en Hochheimer- drukken, maar er is nog veel meer mooie kunst te genieten. De radio- cn electrise he artikelen van den heer J. W. HARTMANN, Korte Diefsteeg 6a, pluiten zich bij deze laatste stands goed aan. De INTERNATIONALE ELECTRIC MACHINE CY. v.h. GeeraertsRuiter, Mare 70, die met haar groote collectie de plaats yan twee stands inneemt, vooral eigen fabri- caat op den voorgrond brengt en zich be ijvert de electrische verwarming le populari- seeren wij zagen pracht-theelichtjes kant fcn klaar voor 17.50 is hier een geducht concurreerende firma. Maar voor heden houden wij hier met HET BESTUUR DER L.A.WJ2.T. Zittende van linke naar recht», de heeren: J. G. Pnlle, H. W. Cahen, W. 1. H. Warnecke, Cor A. Mulder en T. P. Vlieland Jr. Staande de heeren: E. Levie, M. Ziegelaar en G. J. van Deene. onze rondwandeling op om die morgen voort te zetten. Om twaalf uur had de opening plaats. De heer Cor A. Mulder hield daarbij de volgen de toespraak: Rede van den waarnemend Voorzitter. Dames en Heeren. Bij verhindering van den voorzitter den heer Cahen werd aan mij de eervolle taak opgedragen bij de organisatie van deze tweede Lawet de voorziltersplaats tijdelijk in te nemen, en zoo valt mij vanzelf de eer le beurt bij deze openingsplechtigheid na mens ons bestuur welkom te lieeten. U mijnheer de Burgemeester geldt aller eerst onze welkomstgroet Hel is blijkbaar in de meeste sleden een aangename gewoonte geworden,, dat hel' hoofd der Gemeente dergelijke door den mid denstand op touw gezette ondernemingen met zijn tegenwoordigheid vereert. Temeer in onze goede stad Leiden is zoo'n plechtigheid zonder Uwe tegenwoordigheid bijna niet meer denkbaar, en dat komt om dat gij hier een zeer benijdenswaardige po pulariteit hebt weten le verwerven. Uwe onmiskenbare bekwaamheden en de onverwoestbare toewijding die gij steeds en altijd getoond hebt te bezitten voor Uw taak, hebben daartoe in niet geringe mate bijge dragen. Buitengewoon aangenaam is het ons even eens mevrouw Uwe echlgenoote hier te mo gen verwelkomen, cn ik spreek hier zeker uit naam van alle ingezetenen, wanneer ik daaraan den wensch toevoeg, dat Uw beider onafscheidelijk samenzijn nog een lange reeks van jaren moge bestendigd blijven. Tot ons leedwezen missen wij hier onzen ijverigen penningmeester, die plotseling een operatie moest ondergaan, daarentegen is het ons aangenaam zijn echtgenoote aanwe zig le zien, die ons gelukkig de beste mede- deelingen over zijn spoedig herstel kon doen. Ik spreek den wensch uit, dat we hem spoedig weer gezond en wel in ons midden mogen hebben. Uw tegenwoordigheid is ten slotte voor ons het bewij3 dat het streven van den handel- drijvenden middenstand, om steeds een eer lijke bemiddelaar te zijn die legen billijke vergoeding de producten tot U voert, Uw al ler belangstelling blijft behouden, terwijl de vertegenwoordigers der zusterverenigingen met hun aanwezigheid demonstreren, dat het begrip van onderlinge belangstelling en aaneensluiting der middenstanders meer en meer levendig begint le worden. Dame3 en heeren, alhoewel ook deze La- wet eenigszins in het teeken der rondwa rende bezuiniging 3taat, zult U straks erva ren dat deze tentoonstelling toch weer een royaal beeld geeft van de bedrijvigheid die onder den middenstand blijft heerschen, want gelijk wij door de Maartsche buien heen de Lente voelen naderen, evenzoo voelt de winkelstand door het wel wat overdreven malaise-geroep heen, dat de opleving nader bij komt. De plaats die de Middenstand in het maat schappelijk leven inneemt acht ik bij vorige gelegenheden voldoende geschetst om heden daarover nogmaals in den breede uit te weiden, genoeg zij het dat hij met deze ten toonstelling wil demonstreeren dat hij zich nog steeds die eervolle plaats waardig voelt. De handeldrijvende middenstanders zijn thans bezig zich le herstellen van den de- priraeerenden druk, waaronder zij in de af- geloopen jaren gebukt gingen jnaar evenals het riet dat onder de hevige stormvlagen ge kromd, zich langzaam weer verheft, ver heffen zij zich en maken zij zich gereed om straks aan de algemeene opleving met volle energie deel te nemen, zich bewust van de belangrijke taak, die zij daarbij hebben te vervullen. j Ons Bestuur hoopt, dat U straks bij het be zichtigen der expositie een dusdanigen in druk zult krijgen, dat gij dit optimisme niet overdreven zult vinden. Voordat ik thans eindig, moet ik mij eerst nog wenden lot U, mijnheer de voorzitter van onze vereeniging. Waart gij en Uwe waarde echlgenoote reeds bij den algemee- nen welkomstgroet inbegrepen, toch kan ik mij levendig voorstellen, dat gij U als ge- noodigde niet op Uw plaats gevoelt. Uw ruslelooze geest leoft teveel met alles wat de belangen van den Middenstand raakt, mee, dan dat gij alleen den rol van toeschou wer zoudt kunnen blijven vervullen. Wanneer ik onder den lijdelijken drang der omstandigheden uw lang niet gemak kelijke functie voor den duur van deze ten toonstelling heb overgenomen, dan deed ik dat met het aangename gevoel, dat ik u daardoor in staat stelde uw geheele persoon te geven aan de reorganisatie van uw zaken. Ik hoop, dat ik mij, dank zij de krachtige medewerking mijner medebesluurderen, op deze wijze èn voor de Lawet èn voor u ver dienstelijk heb kunnen maken, en ik spreek zeker uit naam van bestuur en leden, wan neer ik de hoop uitspreek, dat u spoedig uw voorzittersplaats weer zult innemen. Thans Mijnheer de Burgemeester u na mens onze Vereeniging hartelijk dank zeg gend, dat gij wederom ondanks de enorme massa arbeid, die uw tijd in beslag neemt, spontaan bereid waart om de Lawet offi cieel te komen openen, verzoek ik u wel lot deze plechtigheid te willen overgaan. De burgemeester nam hierop het woord en zeide: Rede van den burgemeester. Mijnheer de Voorzitter, Bestuur en Leden van de L.A.W.E.T., Dames en Heeren. Gaarne, Mijnheer de Voorzitter, wil ik gehoor geven aan uw verzoek, om de L.A.VV.E.T.-lentoonstelling officieel te ope nen; maar alvorens tot die plechtigheid over te gaan, wil ik u ten zeerste bedanken voor uw zeer vriendelijke woorden tot mijn echtgenoote en mij gesproken. Verder druk ik mijn vreugde uit, M. de Voorzitter, over het in uw speech aan den dag getreden optimisme. Gij begrijpt, dat dit optimisme mij, als hoofd van het Gemeentebestuur, ten zeerste yerheugt. M. de V., gij en alle hier tegenwoordige middenstanders weten, dat ik, geleerd door de lessen, ons gegeven in de moeilijke jaren, die achter ons liggen, den middenstand geen stand acht, die uitgeschakeld kan worden. Tusschen producenten en consumenten is deze tusschensland m. i. onmisbaar. Algeheelo regeling en nog erger hl de plaats-treding van publiekrechtelijke licha men en ambtenaren zou m.i. alleen Icifcn .tot meerdere on-productieve uitgaven, meer dere duurte voor consumenten. Het particulier initiatief moet ook hier de leiding hebben. Maar ook onder die voorwaarde: „be hoorlek bestaan", mits tot voordeel voor de consumenten en voor de gehele Maat schappij. De middonstand moet zftn kracht vinden in hard werken en in het zoo goed* mogelgk ten diensto staan der consumenten, van de geheele burgerjj. En wanneer dan aanstonds mogo blij/ken, dat de opleving; die Gjjf hebt geconstateerd, zal voortduren, dan hoop ik, dat de winkel stand de lessen van dc laatste jaren aal ter harte nemen, dat h§ niet overmoedig zal worden en zal blgven een goede be middelaar, die tegen billijke vergoeding de producten distribueert. Aldus zal h$ het best' zgn goed recht en zgn b e s t a a n s-r e c h t bewijzen en blgVen handhaven. Zij, die in de goede tijden gepaste, zui nigheid betracht hebben, hebben daarvan de gunstige gevolgen in dc drukkende jaren, die achter ons liggen, ondervonden. Als thans weer betere tijden in aantocht moge zijn, moet vooral niet vergelen wor den dat de spaarzaamheid eene goede deugd is. De spaarzaamheid was een sieraad in vroegere eeuwen, daardoor kwamen zóó vélen tot welstand en kon die weer dienen tot hulp hunmsr medeburgers. Maar gespaard moet worden uil arbeid, niet uit ongeoorloofd profijl ten koste van anderen. In de hoop, dat de oude wel vaart, in den goeden zin des woords, weer moge terug keeren, is het mij een genoegen U allen, middenstanders, dao hier vereenigd zijt, succes toe te wensohen in Uwe zaken, en tevens den wensch uil te drukken, dat de L. A. W. E. T. moge bijdra gen tot een nobele concurrentie. M. de V. Na deze weinige woorden zal ik gaarne de 2e L. A. W. E. T.-lontoonslclling openen. Onmiddellijk na hel uitspreken van de rede van den burgemeester verlieten de aan wezigen den versierden Foyer, omdat do burgemeester gepresseerd was om de ten toonstelling te bezichtigen. Na de bezichtiging begaf het bestuur met een aantal genoodigden zich nogmaals naar den Foyer, waarna ververschingen werden aangeboden. Onderwijl verkreeg de La wel-voorzitter, de heer II. W. Cahen, het woord, om aller eerst den lieer Mulder te danken, dat deze de taak van hem had overgenomen en op zoo uitnemende wijze lot dusver deze heeft vervuld. Ilij wenschle den exposanten, die op zoo schitterende wijze waren uitgekomen, suc ces in het belang van den middenstand in het algemeen. De heeren P. van der Zanden en W. Brou wer wenschten resp. namens de Kamer van Koophandel en de Middensthndsvcreenigin- gen van harte succes. Op een telegram van het medebestuurslid, den heer Warnecke, dio ook dc Lawet ge- lukwenschte, werd een hartelijk antwoord gezonden. Aanwezig waren nog de wethouders Mul der en Sanders cn de gemeente secretaris, do heer Van Strijen; leden van de Kamer van Koophandel en afgevaardigden van de Middenstandsvereenigingen. die in de speech van den waarnemend voorzitter nog welkom werden gcheelcn. gp Alphen. Ds. P. Zandfc te Delft heeft bedankt voor het beroep naar de Evange lisatie alhier. Niet de heer J v. Leeuwen arb. tele grafist, maar de heer A. van Leeuwen, as sistent van den stationsdienst is overge plaatst als stations-ambtenaar naar Tilburg. In diens plaats is van Ruurlo overge plaatst de heer J. W. Lagerweij, assistent van den stationsdienst, in gelijke betrek king naar hier. De raad dezer gemeente vergadert op Donderdag 17 September, des namiddags 6 l/o uur. Agenda: 1. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst met de N.V". Ncd. Termo-Chemische Fabrieken te Amsterdam. 2. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking voor deu bouw van een overdekte speelplaats 5ij de R.-K. School te Aarlanderveen. 3. -Voorstel van B. en W. tot het aankoopen yan rentegevende eigendommen voor het ^Waarborgfonds inzake Woningbouw". 4. voorstel van B. en W. om nog een crediet toe te staan van f 13000, ten behoeve van d? verbetering van de Hooftstraat. 5. Voor del van B. en W. tot aankoop van een strook grond van de N.V. „Het Midden- «tandshuis", aan do Hooft6traafc. 6. Voor stel van B. en W. tot het beschikbaar stel len van een crediet van f 13000, ten be hoeve van den aanleg van waterleidingbui zen langs de Verlengde Aarkade en in de Lagewaard. 7. Voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken op het adros van ver schillende bewoners van den Gnephoek, houdende verzoek om electriciteitsvoorzie ning aldaar. 8. Voorstel van B. en W. tot het verhuren van twee lokalen bij de Landbouwhuishoudschool aan de Raadhuis straat aan het Bestuur der Cbr. Lagere Landbouwschool. 9. Voorstel van B. en W. om aan het Bostuur van het Departement Alphen aan den Rijn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gedurende den a.s. wintercursus weder te verhuren de lokalen der O.L. School in de Schoolstraat voor zijn ambaehtsteekenschool. 10. Voorstel van B. en W. tot onders- handsche verhuring van woonhuizen met pakhuis aan den Prins Hendrikstraat aan C. de Jong en L. F. Scheepers. 11. Voorstel van B. en W. in verband met een desbetrefefnd verzoek van Commissa rissen van de Nutsambachtsteekcnschool om voor den cursus 19251926 aan deze school eenige facilitciton toe te staan. 12. Benoeming van twee leden van het Alge meen Armbestuur wegens periodieke aftre ding van de heeren W. Kwakernaak en C. Breeveld Jr. Aanbevolen worden voor de vacature Kwakernaak lo. W. Kwaker- naak, 2. J. van Tilburg; en voor do vaca ture Breeveld: lo. C. Breeveld Jr., 2o. (2. Schüller. 13. Voorstel van B. en W. om de tijdelijke aanstelling van J. van der Ren den als leeraar in het vak lichamelijke oefening aan de hoogste klassen van de openbare school aan den Oudshoornschea weg met ócn jaar te verlengen. 14. Benoe ming van een plaatsvervangend lid voor het nazien van de rekeningen over 192-4 in no plaats van don heer D. van der Neut sr. 15. Aanwijzing en loting voor de samenstel ling der afdeelingen tot onderzoek van de bcgrootingen voor 1926. Alkemade. Burgeri. Stand. Ge boren: Alida Cornelia Maria, dochter van Hendrik Tijssen en Mietje Groen in 't Woud. Ondertrouwd: Jacobus Bosman, wed. 41 j. en Johanna Boerman jd. oud 26 jaar. Jo hannes van Lammeren jm. oud 23 jaar en Johanna Oomen jd. oud 21 jaar. Petrus Cornells Buschman jm. oud 23 jaar en Christina Marie van Amsterdam jd., oud 20 jaar. Bodegraven. Het uitbreidingsplan onzer gemeente dat in de laatste raadsver gadering is vastgesteld, is thans tot 22 Sep tember voor ieder ter visie gelegd. Ieder, die maar eenigszins belanghebbend is, kan dan zien welke voornemens het gemeentebestuur heeft omtrent de uitbreiding der gemeente en in hoever dat zijn belangen raakt. Daar na kunnen bezwaren worden ingebracht, waarna het plan definitief door den Raad wordt vastgesteld. Na korten tijd zal Bode graven dus eindelijk een uitbreidingsplan hebben. Al jaren en jaren is daarover ge praat. Het werd gemaakt, maar toen ver huisde het naar een donker hoekje op het gemeentehuis, waar het eindelijk met de kwestie der marktplannen weer vandaan ge komen is. Maar toen is er dan ook spoed achter gezet, zoodat nu reeds de voorloopige vaststelling kon plaats hebben. Er is alhier een afdeeling opgericht van den Nat.-Chr. Werkmansbond. Het aantal leden is echter voorloopig nog maar gering en bedraagt slechts 5. De gymnasliekvereen. .Hercules" kon bij de Koninginnefeesten niet in haar volle kracht uitkomen en om nu toch te laten zien wat ze kan, wil men Zaterdagavond een gra tis-uitvoering geven op de oude Markt. Me nigeen, die de entróe voor de gewone uitvoe ringen niet kan betalen, zal dus nu ook eens goede gymnastiek kunnen zien. In de afgeloopen weck hebben zich al hier gevestigd: C. Yennik, boekhandelaar; W. v. d. Brink, zonder beroep; D. den Daas, zonder beroep; Jan Yos, kapper; R. G. Fokker, zonder be roep; E; S. Spijker, zonder beroep; J. A. den Hartog, dienstbode; C. Buys, volontair kaas handel; H. J. Epping en gezin, schipper. Vertrokken zijn; H. Kalkman, manufaclu- rier; J. E. Stolwijk, zonder beroep; C. I, J. van Ghesel Grothe, verpleegster en J. F. Koomans, bakkersknecht. Wij vernamen dat dc molenaar van den polder Weipoort, de beer Spruyt, in den loop der volgende week zal herdenken, dat hij 25 jaar die betrekking bekleedde. De melkprijs is alhier weder verhoogd met 1 cent per liter, zoodat thans 17 cent per liter moet worden betaald. Vanwege de plaatselijke afdeeling van den R.C. Vrouwenbond zal in het Patro naatsgebouw aan den Overtocht een Missie- tentoonstelling worden georganiseerd. De datum dezer tentoonstelling is bepaald op a.s. Dinsdag 15 September. Naar wij vernemen zullen B. en W. de zer gemeente in de eerstvolgende raadsver gadering komen met een voorstel tot ver-, plichle winkelsluiting om 9 uur 's avonds, behalve Zaterdagavond. Gisteren deelden wij reeds medo dat de heer H. W. Speelman op de tentoon stelling te Oudewater diverse prijten won. Thans meldt genoemde heer ons ter aanvul ling dat hij met zijn geregistreerd stamboek- vee in totaal won 8 eerste, 2 tweede en één derde prijs, benevens 3 medailles. Kerke 1. bericht voor Zondag. Ned. Herv. Kerk 10 uur d9. Pott, halfzo* ven uur de heer Müller. Geref. Kerk 10 uur en half zeven uur ds. Impeta van Katwijk. Geref. Gemeente idem preeklezen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5