GEOPEND DE SONNETERIE WOL-lagazijn. THE AMERICAN LUNCHROOM MET RESTAURANT STEENSTRAAT 55 AGENDA. PB! Speciaal lilllili I. J. SLOOS, Accountant TELEGRAMMEN. WAARNEVENS ONZEN 5DEN WINKEL Beleefd noodlgen wij U uit tot een bezoek. LAATSTE BERICHTEN. Vrijdag. Volkshuis: Tentoonstelling kweekwed- utrijd „Door Eendracht Verbonden.Van 7 -tot 9 uur. Zaterdag. „Jernël" (Middelstegracht 3)Verklaring en lichtbeelden Tabernakel. 8 uur. Volkshuis: Tentoonstelling kweekwed- strijd „Door Eendracht Verbonden.7* Van 3 tot 8 uur. Valkenburg: Paardenmarkt. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 7 tot en met Zon dag 13 September a.e. waargenomen door de apotheken van do heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; en G. T. Reysfc, Steenstraat 35, tel. 136. De apotheek van de .,Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ib altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. RECLAME. 8287 In Australië ia do doodstraf afgeschaft door het aannemen van een desbetreffend wetsontwerp door de Wetgevende verga dering. OOSTENRIJK. 3-nui-staking. De staatsbeambten te Weenen hebben gistermiddag drie uur laDg het werk ge staakt. De stakers namen een motie turn, waarin zij eischen, dat bij de huidige on derhandelingen te Genêve een verboogiog van het geoorloofd budgctcijfer zal worden bewerkt, teneinde aan den nood der staats bedienden tegemoet te komeD. POLEN. Val van Grab ski? Volgens een bericht uit Warschau ver wierp do Poolsche Senaatscommissie met 21 tegen 10 stemmen de in het Sejm aan genomen wet betreffende agrarische her vorming, die onteigening van het niet- Poolsche grondbezit inhoudt. Men verwacht thans den val van den minister-president Grabski, zoodra het Sejm einde September Is bijeengekomen. EGYPTE. Nog een ontslag. Sidky Pasja, do minister van binnenland- icho zaken heeft telegrafisch bij den eer- Hod minister zijn ontslag ingediend. VEREENIGDE STATEN. Het vergaan der Shenandoah. Gistermiddag werd het overschot van lui tenant Lansdowne, den commandant dor „Shenandoah77, na een kerkdienst, naar Arlington overgebracht en ter aarde be steld. LANSDOWNE. De godsdienstoefeningen, gisteren te Washington gehouden, werden bijgewoond o.a. door den minister van de Luchtvaart, Wilbur, alsmede door vele andere officieele personen, onder wie vertegenwoordigers der regceringen van Frankrijk, Italië en Canada. Ministe Wilbur heeft gelast, dat de com missie van onderzoek naar de ramp van de „Shenandoah" ten spoedigste zal wordert geconstitueerd en haai- werk zal aanvangen. CHINA. Hel werken dei bolsjewisten. De juridische commissie van onderzoek naar de schietpartij tc Sjanghai, op 30 Mei zal bee taan uit ééo Eog eischen, één Japan- scben en één Amerikaanschen rechter. Er worden nog steeds pogingen aangewend om de Chineezen te bewegen een rechter te benoemen om deel te nemen aan het on derzoek, doch de commissie zal in ieder geval voortgang maken met haar enquête. Het Engelsche ministerie van buitenland- scbe zaken heeft aan het Imperial Mer chant Service Guild, in antwoord op het beklag van dit lichaam over de boycot maatregelen van dc regeering te Kanton, laten weten, dat de Engelsche regeering niet zal aarzelen krachtig op te tredon, indien rij volkomen overtuigd is, dat de toestand er blijvend door verbeteren kan, maar zij zou liever dan afzonderlijk te ban delen, zulke stappen doen samen met an dere mogendheden, wier bij tractaat ge waarborgde rechten eveneens op bet spel staan. Als een staaltje van de rol die door de Russische agenten in China gespeeld wordt, deelt de correspondent van de „Timea77 te Peking o.a, mede, wat door Ma Soe, die geruimen tijd de vertegenwoordiger van Soen Jat Sen in de Yereenigde Staten is geweest, tot den correspondent van een plaatselijk blad is gezegd over de regee- ring van Kanton. Ma Soe is de man, die bij zijn terug komst uit Amerika, den extremistischen vleugel der Kuomintang partij er van be schuldigd beeft, zich aan de bolsjewisten verkocht te hebben. De partij is sedert ver deeld in de roode fractie, die vermoedelijk het heft in handen heeft te Kanton en den gematigden vleugel, die al de gematigae elementen van de partij omvat. Volgens Ma Soe dan is de regeering van Kanton feitelijk een Sovjet-rcgeering. Alles is in handen der Sovjet-agenten. Bo rodin, een Rus, treedt op als advisour der regeering en van het bestuur der Kuomin- tangpartij. De hooge ambtenaren te Kanton mogen niets doen buiten rijn weten en zonder zijn toestemming en alles wat de regeering on derneemt, vooral op het gebied der buiten- landsche betrekkingen, geschiedt onder lei ding van den adviseur der Sovjets. Karin, een tweede Russische agent, re organiseert bet legor van Kanton en heeft het toezicht over de militaire academie te Whampoa, waar de Chineesche kadetten worden opgeleid, die zulk een groote rol gespeeld hebben bij de anti-Engelsche in cidenten in Sjamien, de Europeescho wijk van Kanton. Een derde Sovjet-agent, generaal Seme- nof, staat aan het hoofd van het marine- departement van Kanton. In de maand el ijksche uitgaven der regee- riDg van Kanton wordt door Sovjet-agen ten voorzien. TeT beschikking van het be stuur der Kuomintang-partij is door Boro din een bedrag gesteld van 45.000 dollar. Dit is een feit, beweert Ma Soehet be drag is uitdmkkelijlk door Moekou vastge steld op voorstel van Borodin. Er worden door de Sovjet-agenten nog verder aanzien lijke subfiidicfl verleend, doch de verdeeling] hiervan is aan de buitenwereld niet be kend. Voor propaganda-doeleinden is reeas 2.700.000 dollar uitgegeven en er zijn nog groote bedragen in reserve. Het is waar, dat er geen fondsen uit Moskou naar China zijn overgemaakt. De gelden, die in China aangewend worden, zijn het product van verkoopon van Rus sische goederen in de laatste paar jaar. Twee of drie jaar geleden is er in China voor een bedrag van 3 millioen dollar u«n bont voor Russische rekening verkocht. Onlangs heeft de verkoop van Russische petroleum de bolsjewistische agenten ruim van fondsen voorzien. Al deze bedragen werden, volgens Ma Soe, bestemd voor de bolsjowistiscbe propaganda. BUITENLANDSCH GEMENGD. Medische hulp in open zee. Uit Londen wordt ons gemeld, dat vol gens draadlooze telegrammen, welke door kuststations werden opgevangen, het stoom schip „München77 van de Hamburg-Ame- rika-lijn 30 mijlen buiten rijn koers is ge gaan om in volle zee van het stoomschip „Tuscania7' medicijnen te ontvangen voor een Amerikaansche dame, die aan vergifti ging leed. Nadat het tegengif was toege diend werd de toestand dor patiënte onmid dellijk veel beter. Het geval van godsdienstwaansin in Kongo. Onlangs maakten wij melding van een ernstig geval van godsdienstwaanzin in Belgisch Kongo, waarbij oen fanaticus, uit Rhodesia afkomstig, vijftig inlanders om het leven had gebracht door ze z.g. te „doo- pen", doch in werkelijkheid in de rivier te verdrinken. Thans meldt Reuter uit Elisabethville dat de „Hervormer'7 naar Noord-Rhodesia is gevlucht bij het naderen der Belgische troepen. Intusschen rijn veeitig zijner vol gelingen gearresteerd. RECLAME. Lid der Ned. Org. van Accountants NIEUWSTEEG 3 - Tel. 2102 - LEIDEN 2531 Rede van Painlevé. STRAATSBURG, 11 Sept. (Hayas). Aan een maaltijd heeft Painlevé een rede ge houden waarin hij er op wees dat Frankrijk overal waar het handelend optreedt, er naar streeft de zaak des vredes en der besohaving te dienen. Hij verklaarde ver der dat het Rijnpact gesloten moest wor den alsof het protocol van Qenève wah ge ratificeerd, ten einde bet moordende wad trouwen te doen verdwijnen en te geraken tot een verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland, de hoeksteen van den wereld vrede. Frankrijk strijdt daarvoor met open vizier. Painlevé is er van overtuigd dat het werkelijke Duitsche volk dezelfde gedachte koestert, en besluit met te zeggen dat, als het den krachten des vredes gegeven is haar widken uit te alaan, zij de krachten des oorlogs die het oude Europa teisteren, zullen overwinnen. Frankrijk zafl met hel deren blik en op loyale wijze de poging voortzetten welke alleen aan het vasteland den vrede kan verzekeren. Commnnistenpiocee te Leipzig. LEIPZIG, 10 Sept. (Wolff). In het hoog- verraad-proces tegen Maslow en consorten werd heden uitspraak gedaan. Maslow werd wegens schending van de wet lot bescher ming der republiek tot 4 jaar gevangenis straf, 500 mark boete en verbanning uit het rijksgebied veroordeeld, onder aftrek van een jaar preventief. Hot proces tegen zijn 3 me- debeklaagden wordt op grond van de am nestiewet gestaakt: De strijd in Harokho. FEZ, 11 Sept. (Belg. Tel. Ag). Heden, bij het krieken van den dag, zullen de Fran- sche troepen op tal van punten van hel front een krachtig offensief beginnen. In den avond is een vrij sterke wind de tempe ratuur komen opfrisschen, zoodat verwacht mag worden, dat de troepen bij het begin van het offensief minder lasl van de hitte zullen hebben. De Riffijnen beproefden in den namiddag betoogingen tegen den post van Issaual, doch wérden teruggedreven door het garnizoen, alsmede door uit Cherif- fijnsehe en Amerikaansche vliegers samen gestelde luchteskaders. Bij den vijand, die overal in allerijl defensiewerken opwerpt, wordt groote agitatie geconstateerd. LONDEN, 11 Sept. (V. D.) De cor respondent van de „Daily Mail" te Parifa seint: De operaties in Marokko zijn in de be slissende phase gekomen en bet let van Abdel Krim kan binnen enkele dagen zijn beslist Volgens hedenavond (Donderdag) uit Fez ontvangen telegrammen vallen de Fran.sehm over een front van veertig mijl aan. Twee groepen zjjn gevormd, waarvan een is geconcentreerd te Mjara aan de rivier Oergha, vormende de linkervleugel en de andere groep te Aicha, vormende den rechtervleugel. Het doel van deze operalies, welke naar gemeld wordt, slechts een in leiding is tot een grooter offensief, is den linker-over van de Oergha to zuiveren en het gebied van Meseoud, het centrum van een aantal dissidente bénden, te isoleeren. Uit Rabat wordt gemold, dat de eerste operaties zonder ernstige oppositie zijn ge. sjaagd. Do Riffs trachten tegenstand te bieöen door aanvallen. Brj Tetuan is de drnk, welke door de Riffen wordt uitgeoefend, krachtiger ge worden. Zfl zouden de hoogten dio Tetuan beheerschen genomen hebben. De Franschen in Syrië. LONDEN, 11 Sept. (Reu Ier). Naar de „Ttmes" uit Jeruzalem meldt, is het gros der Fiansche troepen .samengetrokken op 2'/» mijl afelantfe van Damaskus, n.l. te Kefrelmaza, alwaar een sterke stelling wordt aangelegd voor de verdediging dier staid. Ook te Rayak worden troepen gecon centreerd; van daar loopen spoorlijnen naar Aleppo, Damaskus en Beiroet. 'Honderd gevangenen die na werk in de open lucht te hebben verricht, naar de gevangenis te Damaskus zouden terugkee- ren, deden een poging om aan het eskorte te ontsnappen. Onmiddellijk ontboden troe pen kregen bevel tot schieten; 7 gevan genen werden gedood, 8 gekwetst, 66 weer gevangenen. De overigen ontkwamen. PARIJS, 11 Sept. (Havas). De .Chicago Tribune" (Parijsche editie) meldt uit Ezraa: De ontruiming der hoofdstad Soeweida door de inboorlingen is volkomen. Lange kara vanen kameelen, waarop vrouwen en kin deren gezeten, trekken Zuid- en West-waarts De Drusen-krijgslieden gebruiken de uit steenen huizen gebouwde hoofdstad als aan valspunt tegen de 700 in de Citadel inge sloten Fransche soldalen, maar beginnen niettemin in te zien, dat de toestand voor hen hopeloos is, omdat zij zelf door de Fran sche troepen worden aangevallen. Het zenden van de burger-bevolking naar de hooge bergen van Trans-Jordanië schept een voor Engeland moeilijk probleem. De Franschen maken toebereidselen om de bevrijders feestelijk in te halen. De sultan verklaarde: Wij zijn ons er van bewust den toorn der Franschen ontketend te hebben, doch zijn vast besloten in de bergen te blijven strijden totdat de laatste krijgsman het leven zal hebben gelalen. Hoord in Mexico. VERACRUZ, 11 Sept. (Reuter). De burge meester van Christobal, in de provincie Chiapas is vermoord. De misdaad wordt toe geschreven aan de agrarische partij, die weerwraak zoekt tegen degenen, die voor standers waren van het onlangs door den president gegeven bevel tol hun ontwa pening. Een mislukte aanslag. BERLIJN, 11 Sept. V(. D.). Uit Moskou wordt gemeld, dal studeerende Chineezen aldaar een aanslag hebben gepleegd op den Japanschen gezant, die echter mislukte. Zeven studenten zijn gearresteerd. Vliegtuig terecht. HONOLOELOE, 11 Sept. (Reuter), Ia den afgolcropon nacht heeft een onderzeeër 15 mijlen vaa Kauai de vermiste Amerikaaa- sche walervliegmaohme gevondea die hij de beproefde vlucht Saatraaoisco-Hoaoloe- loe omlaaggevatlen was. De gebeele Beman ning was nog in leven. HONOLULU, 11 Sept. (Reuter). Wilde tooneelen van vreugde, die deden denken aan den loaisten Sultansdag van 11 Nov. 1918 speelden zich af toen het bericht werd ontvangen, dat het vermiste Amerikaansche vliegtuig, na tien dagen zoek te zijn geweest, 3298 RECLAME. AanbevelendFa. H. M. BIESIOT. terecht was, en de bevelhebber Rodgcrs en de bemanning van 4 personen behouden waren. Groote brand. TAMPA (Florida), 11 Sept (Ned. Tel. Ag. Draadloos.) Van de T^mpa Scheeps bouw- en Machinefabrieken werden twee hoofdgebouwen en een museum door brand verwoest Do schade bedraagt 500.000 dollar. Telegram-tarieven. NEW-VORK, 11 Sept. (Reuter). De presi dent der Western Union Telegraaf Mij. heefl, gewag makende van de bespreking door de internationale telegrafische conven tie te Parijs van de mogelijkheid tot ver hooging der telegramtarieven; gezegd dat zijn maatschappij er op uit was de tele gram-tarieven eerder te verlagen dan ie verhoogen, omdat verhooging van telegram tarieven den bmtenlandschen handel zou belemmeren en daardoor het financieel herstel van Europa vertragen. Hij voegde er bij dat zijn maatschappij voornemens is het perstarief met ongeveer 20 pet. te verlagen, waar zij gelooft dat op hoe ruimer schaal nieuws met hel buitenland wordt uitgewis seld, hoe meer dit handel en verkeer mei het buitenland ten goede zal komen. STADSNIEUWS. Bezoek der ]eden van. het Congres voor Ongevallengeneeskunde aan Leiden. Hedenmiddag brachten de leden van het Congres voor Ongeval engeneeskrmde, dat te Amsterdam gehouden wordt, een bezoek aan deze gemeente. Aan de Haven, waar de deelnemers om streeks halftwee per Volhardingboot arri veerden, waren ter begroeiing aanwezig de burgemeester en de directeur van den ge meentelijken geneeskundigen dienst dr. Horst. Hierop stampte het gezelschap in de gereedstaande autobussen, the hen aller eerst naar de Academie brachten. Na de bezichtiging daarvan werd een bezoek ge bracht aan de Egyptische afdceüng van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Ra penburg en aan de Pieterskerk. Vervolgens begaven de deelnemers zich naar het Stad huis, waar de officieele ontvangst namens den gemeenteraad plaats had. De burgemeester, >hr. mar. dr. N. C. de Gijselaar sprak hier dem bezoekers in het Engelsck ails volgt toe: Dames en Heeren. Het is mij een groote eer en een buiten gewoon genoegen om U alilcn, mede namens den gemeenteraad, een hartelijk welkom toe te roepen. De meesten cinder U, ik ben er zeker van, zijn min of meer eigen met den naam van deze oude stad en zijn, door de schitterende beschrijving, die Motly van het Beleg van Leiden gaf, bekend met de vooraanstaande plaats, die zij in de geschiedenis van ons land bekleedde. Reeds in de middeleeuwen was Ledden een industriestad, vooral bekend door haar weverijen. De Holdandsche naam voor cloth" is „laken" en wij zullen straks het genoegen hebben om U de "Lakenhal" te tooneneertijds de hal waar het laken werd, gekeurd en verkocht, tegenwoordig een museum. Oude schilderijen stellen U in de gelegen heid een kijkje te nemen in een laken- i fabriek, zoo als die er in vroeger dagen uit zag en het za! U ongetwijfeld interesseeren, dat de lakenindustrie thans nog hier ter 9lede een belangrijke plaats onder de in dustrieën inneemt. In de dagen, die ik daar even noemde bestond er nog geen bedrijfs hygiëne of bedrijfsgeneeskunde. Het percentage ongevallen was laag door de veel eenvoudiger machinerieën, destijds in gebruik. Het verheugt mij evenwel le kunnen zeggen, dat drit than9 nog laag is, hetgeen zeker voor een groot deel te danken is aan Uw werk. de ontwikkeling van de be drijfsgeneeskunde. De fabrieken in deze stad zouden U een goede gelegenheid bieden om de toepassing der beginselen van de bedrijfsgeneeskunde te bcstudeeren, dooh ik begrijp, dal Gij, na den arbeid, dien Gij reeds hier hebt ver richt, liever iéts van de 9lad wilt zien en dienovereenkomstig werd het programma dan ook opgesteld. De Leidsche Universiteit, waarop wij allen erg trotsch zijn, is bekend over de ge heel e wereld. Een volledig onderlegde 9taf van medici leidt gedurig weer nieuwe generaties op. Ofschoon er geen afzonderlijke leerstoel voor bedrijfsgeneeskunde bestaat, wordt toch aan deze belangrijke tak de volle aam- dacht geschonken. (Het zal U wellicht interesseeren, dat 3e leerstoel voor chirurgie, thans bekleed door professor Zaayer, reeds dateert van het einde der zestiende eeuw, toen zij wend ge sticht door Petrus Pavius, in het Hol-* landsoh Peter Paauw geheeten. Aldus heeft Leiden, gedurende meer dan drie eeuwen, haar deel gehad in de ontwikkeling der chirurgie; de arbeidsongevallen chirurgie is een der jongste loten van den ouden stam. De Leidsche flesch, U herinnert ze U uit Uw schooljaren, is slechts van wetenschap-* pelijk belang. Doch het dient niet vergeten te worden, dat zij een rol gespeeld heeft in den ontwikkelingsgang der electro-physteal en dat onze groote electro-physioloog, pro- lessor Eintboven in professor Musschen- broek een voorganger vindt. Het zoude een gemakkelijke taak zijn' een uitvoerige verhandeling over dergelijke onderwerpen te geven, want deze stad is val historische herinneringen, maar ik weet, dat Uw tijd beperkt is en dat er nog veel meer voor U te zien vailt Daarom wil ik eindigen met den wensch1 uit te spreken, dat Uw kort bezoek aühier het zijne mag bijdragen lot het welslagen van hel congres en dat, wanneer U terug zult zijn gekeerd in Uw onderscheidene landen cn gezinnen, U de stad Leiden in vriendelijke herinnering zult blijven ge- denken. Jhi. de Muialt ernstig ziek. Het Eerste-Kainer-lid jhr. De Muralt, bur gemeester van Borcu-lo, heeft, toen hij dezer dagen naar Den Haag ging, een ernstige aancezichtsLnfeotie gekregen. Hij is ter ver pleging opgenomen in de Einmakldndek le Utrecht. De tce-stand van den paliënt was heden morgen vrij bevredigend. De infectie breidt zich thans niet meer uit. Paard en wagen dooi den trein vermorzeld. Hedenmorgen heeft aan den spoorover-» weg Kcrklaan (gemeenle Dier.ien) een ern stig ongeval plaats gehad. Vermoedelijk door het te laat sluiten van (le af9luitloo-. men geraakte een boerenwagen op den over- weg juist op het moment, <lat de sneltrein' naar Maastricht, die te 9.20 uur uit Am sterdam was vertrokken, passeerde. De wa-t gen werd totaal versplinterd. De koetsier kwam onder den trein en was op slag dood. Het paard werd een eind medegesleurd en werd eveneens gedood. Ant. Juigens' Ver. Fabrieken. In het heden verschenen nummer van „Do Haagsche Post" vervolgt de heer S. F. van Oss zijn beschouwingen over Jurgens. Hij kondigt aan, dat hij de volgende week hier mee voort zal gaan. Dit artikel bevat nieia dan de bekende uiteenzetting omtrent het successievelijk aftreden van verschillende* dear vroegere commissarissen, zonder dat op-i helderingen werden verstrekt omtrent dö oorzaken Yan dat aftreden. Wat den heer Ter Meulen betreft, vertelt de hear Van Oss, weder zonder zijn zegsman te noemen, dat; deze indertijd is afgetreden na 2en persoon lijk onderzoek ter plaatse. Van de nieuwe commissarissen, die in den Open Brief ala „hommes faciles" waren aangeduid, schrijft do heer Van Oss thans: „lk wil hier dadelijk bijvoegen, dat met name Sir Charles Stewart een man is, die in Engeland een zeer goede reputatie geniet, zoodat alleen is aan te nemen, dat hij, geen Hollandsoh ken-« nend, niet vreet wat wij hier weten." Het eenige vermeldenswaardige uit den, nieuwen brief is overigens de mededeeling, dat volgens informatie van den hoer Van Oss de directeuren van Jurgens, behalve hun salaris van te zamen f 25.000, ook nog circa 7 ton zouden trekken van de dochter-s maatschappijen. De heer Van Oss acht het een dringende eisch des tijds, dat voortaan geen directeur of commissaris salaris, ver-t goedingen of tantièmes zal genieten zonder nadrukkelijke goedkeuring van aandeelhou-* öere, in de algemeene vergadering verleend.; In Engeland schrijven de Companies Acts dat voor. Zelfs in Rusland, dat einde der vorige eeuw bij oekase een ware modelwet öp de N. V. kreeg, was dit verplicht gesteld. Waar vooral onze commissariaten veelal uiterst bescheiden worden gehonoreerd, ba-t houdens enkele uitzonderingen, is er geen reden, waarom die emolumenten geheim; blijven en waar zij onbescheiden zijn,, be staat reden te meer om er het licht op té! doen schijnen. Naar wij vernemen heeft dr. Dhonf» directeur van het Openbaar Slachthuis en de Veemarkt te Rotterdam, met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag aangevraagd Hedenmorgen heeft er een ontploffing plaats gehad aan boord van een benzine* motorboot, liggende in het water langs da Lijnbaan, in Den Haag. Bij het in-werking- stellen van den motor sloeg de vlam in het benzine-reservoir en dit sloeg met een he-i vigen knal uiteen. De 3^-jarige dekknecht H. bekwam brandwonden, evenals de 28-jarigfll zoon van den schipper D. Beiden zijn dool den gem. Geneesk. Dienst naar den Gen* traliën vervoerd om verbonden te worderi, De aangerichte schade is gering.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2