No. 20093. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 11 September Vierde Bïad. Anno I925„ UIT ONZE STAATSMACHINE. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN.' SFGRT. VARIA. pe toepassing der Artikelen 14 en 16 der Warenwet Dcc 23st€fi Juni van dit jaar ouder tee- keade H. M. de Koningin een besluit, waarin geregeld wordt de toepassing van de arti kelen 13 en 14 der Warenwet van den 19den September 1919. Deze wet met haar 37 artikelen was geboren uit de gebleken noodzakelijkheid, om door wettelijke voor schriften te bevorderen, dat waren worden gekeurd en dat regelen voor de aanduiding van waren in het algemeen werdeh vast gesteld. Niemand zal do dwaasheid hebben de juistheid dezer overweging-m te erkennen. (Wat in den loop der tijden bekend werd over de w$z>e, waarop samengestelde voedioga- producten worden veivaardigd, hoe werd omgesprongen met wat tot voeding en onder- boud van het lichaam dienen moest, was eenige malen voldoende, om deze maat regelen te wettigen niet alleen, maar ook sympathiek te doen wezen bij het Neder- landsche volk, dat overigens aan al het „gemassregel" door wetten en besluiten een broertje dood heeft. Toch is deze wet, die naar het slot artikel in den omgang den naam Warenwet draagt, nog met esn ander doel in het leven geroepen, zooals uit de tweede over weging in den aanhef bl$kt, n.l. om regelen vast te stellen betreffende de aanduiding van waren in het algemeen. Het zgn niet alle koks, die lange messen dragen, en alles, wat onder een bepaalden naam in den handel gebracht wordt, verdient dien jiaam niet. En nu wil de Warenwet er voor zorgen; dat e:n artikel den naam draagt, dien het werkelijk? toekomt, en dat niet doot ondoorzichtige benaming verwarring ontstaat, die kan leiden tot nadeel van den kooper en tot oneerlijke mededinging. Een enkel voorbeeld, dat de Memorie van Antwoord gaf, moge dat hier verduidelijken, om te doen zien, dat men niet steeds met opzet telijk bedrog te doen behoeft te hebben He term „sla-olie" was een 30-tal jaren geieden nog synoniem met „olijfolie"; aU ftveede synoniem ontstond, daarnaast „Genua- lobe", welke naair^ ten doel had, de herkomst van het product aan te duiden, thans eet Iele handel niet meer, wat Genuaroli© is, (want onder diq benamingi worden tegenwoor dig' uit Genua aardnofcenolie, olijfolie, meng sels van wellicht ook andere oliëa aange- Voero, terwijl als sla-olie ook allerlei soorteh oliën worden verkocht. Wat verstaat dol Wet nu onder die warea, idle volgens deze wet zullen gekeurd worden (Allereerst niet vleesch en vleeschwaren, voor Jttover de keuring daarvan niet is van schei kundigen aard; want die keuring is al ge regeld bij de Vleescnkeuringswet 19 L9. Bleven over „eetwaren en drinkwaren, be nevens gebruiksartikelen, die worden gebo jtigd voor de bereiding, de vervaardiging, de samenstelling of de bewaring van eet waren of drinkwaren eQ artikelen, die bij algemeenen maatregel van bestuur worden aangewezen, één en ander voor zoover zij voor den handel bestemd of in den handel gebracht zrjin". Artikel 144 en 15 der Warenwet nu be doelt de kwestie der keuring en aanduiding nader bij algemeenen maatregel van be stuur te regelen. En nu is dan het Kon. Be sluit van 23 Juni 1925, Staatsblad 262 ver schenen, dat evenals vroegere Kon. Beslui ten nadere regelingen in deze materie be vat. Het Kon. Besluit bevat, met de gewone slot- en strafbepalingen mee, slechts een elftal artikelen, die inderdaad aan duidelijk heid niet veel te wenschen overlaten. Het handelt over de ruimten, waarin de eet- en drinkwaren uitsluitend mogen worden be reid, verpakt of behandeld (Art. 1). Het Schrijft voor, dat verontreiniging der eet- en drinkwaren dient voorkomen te worden op inderdaad afdoende wijze (Art. 2). Het bespreekt de gereedschappen, materialen ,voor verpakking en de vervoermiddelen (Art. 3). Het geeft voorschriften omtrent die gewassen, die ook rauw gegeten kunnen worden (Art. 4). Artikel 5 noemt de maat regelen, die genomen moeten worden, Wanneer in perceelen, waarin de eet- en drinkwaren worden behandeld, een met ïiame genoemde besmettelijke ziekte heerscht. Artikel 6 handelt over waren, die giftige bestanddeel en bevallen en artikel 7 over ondeugdelijke grondstoffen. De restee- rende artikelen, 8, 9, 10, 11, handelen over Artikelen,"die niet onder deze wet vallen; lover ontheffingen van bepalingen in dit Koninklijk Besluit vervat; over den dag der inwerking treding van dit besluit en den naam, waaronder deze wet kan worden Aangehaald. Na dit algemeen overzicht volge nu een nadere beschouwing van het in de diverse Artikelen bepaalde. De ruimten, waarin de bereiding, verpak king of behandeling van eetwaren ge schiedt, mogen per se niet dienen als slaap- 0f woongelegenheid; als stal of tot berging van dieren en moeien ook afdoende daar van gescheiden wezen. Die deugdelijke af scheiding geldt ook van mestvaalten, beer putten, privaten, urinoirs en riolen. Zij moe ten voldoende schoon gehouden en gelucht zijn en geen artikelen bergen, die onaan gename geuren verspreiden. Als voorbeel den daarvan worden genoemd: mest, keu ken- en slachtafval, carbol, lysol, petro leum, tenzij deze artikelen zóó zijn afgeslo ten, dat verspreiding van die geuren wordt voorkomen. Wanneer bij de bereiding, enz. water in aanmerkelijke hoeveelheid wordt gebruikt, moet de ruimte voorzien zijn van harde vloeren, waardoor de verontreiniging wordt voorkomen. Ook moet in de ruimte zelf of vlak daarbij een gelegenheid wezen, waarin hel personeel zich kan wasschcn. De middelen ter watervoorziening moeten een voldoende hoeveelheid water voort brengen en de ruimten zelf mogen met het o;>? op de volksgezondheid niet ongeschikt 2|jn geoordeeld. Misschien denkt iemand, dat door ol deze bepalingen de z.g.n. huisindustrie onmogelijk wordt gemaakt, maar dat is slechts ten deele waar; wanneer artikelen, na de aflevering, fabrieken, gereinigd of gesteriliseerd wor den of door den verbruiker zelf gereinigd of gekookt worden, géiden vorenstaande bepa lingen niet Dit blijkt ons een zwakke plek in dit K. B. Een passus, die tot velerlei ontdui kingen aanleiding geven kan, we denken bijv. aan het garnalen pellen. Wie zal con- stateeren of al die kilo's gekookt of gerei nigd worden. Vruchten kunnen ook een dankbaar object voor ontduiking worden. Verder mag de bereiding, bewaring en be handeling van eet- en drinkwaren uitsluitend geschieden op zindelijke wijze en zoodanig, dat verontreiniging voldoende (niet a f doen de) wordt voorkomen. We doen hier even een vraag. Is het begrip zindelijkheid niet in Nederland een heel rekbaar begrip? Dezelfde eisch van zindelijkheid geldt ook voor de werktuigen, gereedschappen, vaatwerk, ver pakkingsmaterialen of vervoermiddelen. Deze mogen ook geen lood, zink of andere bestand- deelen afgeven in voor de gezondheid scha delijke hoeveelheid en niet gereinigd worden anders dan mei goed water. De kwestie of hun water goed of schadelijk is, hebben ook de verkoopers van groenten, vruchten, wor tel- en knolgewassen, welke ook rauw gege ten kunnen worden, zich te stellen, want de ter verkoop gereede artikelen als bovenge noemd mogen daarmede niet behandeld wor den. Wanneer in een perceel, waarin eet- of drinkwaren worden behandeld of van waar uit deze worden vervoerd, een lijder aan typhus, paralyphus, dysenterie of cholera zich bevindt, dan wordt èn de arbeid aan die eet- of drinkwaren èn hun vervoer stop gezet. Als eet- en drinkwaren giftige be- standdeelen bevatten, moeten ze voorzien worden van een opschrift, waaruit duidelijk tweeërlei blijkt: eerstens, dat ze giftig zijn en Iweedens, hoe ze voor de gezondheid na- deelig kunnen zijn bij het gebruik. Voor de volksgezondheid waakt ook dat artikel, dat verbiedt het in voorraad hebben of gebrui ken van grondstoffen, die bedorven zijn, tenzij, dat aannemelijk kan gemaakt worden, dat ze vóór het gebruik in deugdelijken toe stand gebracht zullen worden. Wanneer ten opzichte van sommige daar in met name genoemde eet- en drinkwaren reeds andere bepalingen werden getroffen, dan geldt voor dezen dit Kon. Besluit niet De straffen, slaande op de overtredingen dezer nieuwe voorschriften, alsmede de ambtenaren, die eventueele overtredingen moeten opsporen, zijn in de Wai^nwet zelf aangegeven. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. V olkshuisvesting. Geachte Redactie. Gaarne zouden wij in verband met het debat in de Raadszitting van vorige week Dinsdag eenige woorden in het midden wil len brengen. Er zijn nu eenmaal twee groepen van wq- ningbohoevende gezinnen, voor wie gezorgd worden~ moet voor een behoorlijke woning. Een dier groepen is in slaat de huur te betalen, welke voor den bouw en het onder houd van een woning noodig is en tevens in staat, die woning zóó te bewonen, dat het onderhoud (ot een minimum kan worden teruggebracht. Die groep bestaat uit perso nen, die huwen willen; personen, die hun woning om een of andere reden ontruimen, wier huisgezin het noodzakelijk maakt naar een andere woning om te zien, of hun eischen, aan de woning to stellen, hebben vergroot. Deze personen worden lid van een Woriingbouwvereeniging, om daardoor aan een behoorlijke woning te komen. De andere groep zijn zij, die in krotwo ningen wonen, wier woning onbewoonbaar verklaard is, de behoefte aan een betere wo ning niet gevoelen of financieel niet in staat zijn, aan deze behoefte te voldoen. Deze worden geen lid van een Woningbouwver- eeniging, óf .omdat zij met hun krot tevre den zijn, óf, omdat zij begrijpen de huur van een Verecnigin'gswoning niet te kunnen op brengen. De eerste groep kan, zij het met inspan ning, zichzelf helpen, 9luit zich bij een Ver- eeniging aan en heeft van de gemeenschap alleen moreelen steun noodig. Deze groep verlangt alleen den moreelen sleun van de gemeenschapsorganen, heeft het crediet van den Staat of van de gemeente noodig om zichzelf te helpen. De andere groep heeft meer noodig dan alleen moreelen steun en moet ook finan- cieele hulp hebben. Zij is niet in staat, uit een krotwoning van f 1.25 huur in een be hoorlijke woning over te gaan, waar zij vijf A zes gulden aan huishuur moet opbrengen. Daarnaast rnoet deze groep ook het wonen in een behoorlijke woning nog leeren, en als alle lessen, kosten ook deze lessen geld. Geld, dat, daar is geen ontkomen aan, als men de krotten wenscht op te ruimen, door de gemeenschap moet worden opgebracht. Waarmede wij maar zeggen willen, dat de eerste groep zichzelf helpen kan en hel pen wil, in de woningbouwverenigingen de organen vindt om in deze haar belangen te behartigen en de tweede groep op de ge meenschap is aangewezen, die voor een goede woongelegenheid heeft te zorgen. Te zorgen door bouw van gemeenlewo- ningen, waar wonen geleerd worden kan, waarbij de gemeenschap de kosten voor deze lessen op zich neemt èn het onbetaalbare huurbedrag voor haar rekening neemt. Natuurlijk kan ook de gemeenschap die laak van de verbetering der Volkshuisves ting aan de Woningbouwvereniging opdra gen. welke, waaraan behoeft niet te worden getwijfeld, die zorg zeker op zich nemen wil, als zij door de gemeenschap daartoe financieel zal worden in staat gesteld. Even wel te eischen, dat die eerste groep ook die kosten, noodzakelijk voor de ander te ma ken, op zich nemen zal, is te veel geve'rgd. Dat is en moet zijn gemeenschapzorg. In verschillende gemeenten heeft men ge meend deze puzzle te moeten oplossen door bouw van gemeentewoningen, waarvan de huurders een bijdrage betalen naar gelang van hm inkomen, zoogenaamde ccnlróle- woniugen, beheerd door ambtenaren, die het noodige toezicht uitoefenen. Wij kunnen dit systeem niet bewonderen en voelen in het algemeen niet voor gemeente-exploitatie en ambtenarenbeheer, waar dal niet noodig is. En het is hier niet noodig. Er zijn orga nen, welke bereid zijn deze zorg van de ge meenschap over te nemen. Organen, waarin de huurders moeten voelen, door hun lid maatschap van de Vereniging, welke hun woning exploiteert, dat zij hun lot zelf in handen genomen hebben. Wij mccnen. dat dit meer opvoedend werkt dan twintig toe zichthoudende en politiediensten verrich tende ambtenaren. Wij wenschen hier niet uit te weiden over de vraag, hoe die woningen zullen moeten zijn, of die woningen, welke gebouwd moe ten worden voor gezinnen, die wonen en een woning onderhouden, nog moeten leeren, aan speciale eischen zullen moeten voldoen, 't Gaat hier alleen om de vraag, wie aange wezen behoort te zijn om als exploitant van de woning op te treden. En dan zijn we van meening. dat niemand anders dat behoort te zijn als de bewoner zelf. En dat, uit dat oogpunt bezien, de stichting van de „ge- meentewoningcnexploilalie" een fout is ge weest; een fout, welke naar we vreezen, spoedig weer zal worden gemaakt. Wat wij in het welbegrepen belang van de exploitatie zelf en van de a.s. bewoners van ..Gemeenlewoningen" zouden betreuren. P. «T. BOMLI. Leiden, 9 Sept. 1925. Piano-avond Dirk Schafer. Evenals in heb vorige seizoen, geeft Dirk Schafer ook in dit seizoen, gelijk gemeld, weder een piano-avond tegen populaire prijzen. De datum is vastgesteld op Vrij dag, 6 November. Men kan zich nu reeds opgeven voor toegangsbewijzen en plaats bespreking bij de Firma Eggcrs, Boter markt 14. Het Residentie-Orkest. Do datums waarop Het Roeidcntie-Orkest onder leiding van dr. Peter van Anrooij in de Stadsgehoorzaal drie concerten in abon nement geeft, zijn vastgesteld opMaan dag 26 October, a.s. Dinsdag 12 Januari, en Donderdag 11 Maart 192G. Welke solist(e) op een der concerten zal optreden is nog niet bekend doch wordt binnenkort bekend gemaakt. De prijs per niet persoonlijk abon nement bedraagt f 2.50 alle rechten inbe grepen. De inteekening is opengesteld bij de firma Eggers, Botermarkt 14, terwijl men nu reeds de plaatsen reserveeren kan. NIEUWE UITGAVEN. Het Bankwezen in Nederland. Bij den uilgever J. Morks te Den Haag, is verschenen ,,IIel Bankwezen in Nederland" door dr. A. Stcrnheim. Naast de llollandsche tekst staat een Engelsche vertaling, Zoodal dit werk over de gansche aardbol zijn weg kan vinden voor ieder, die wat wil welen van het Nederl. Bankwezen, zijn ontwikke ling en zijn bestuurders en ook wel vinden zal. En dit le meer, waar dc schrijver be voegd i3 op dit terrein en daarvan in dit werk overduidelijk getuigenis aflegt. Reden waarom in een voorwoord ,mr. Trcub een warme aanbeveling schrijf!. Begonnen wordt natuurlijk met de Nederl Bank, waarna alle bekende banken een beurt krijgen, als b.v. dc Amslerd Bank, As sociatie, Kassa, Haarl. Bankverecn., Incasso- bank, Nationale Bankvereen., Scheurleer en Zoonen, enz. enz. Gegeven wordt het ont staan, de groei en dc omzet, terwijl prach tige foto's van de gebouwen en van de voor naamste leiders in heden en verleden den tekst verluchten Deze uitgave, die voor de oogen een lust is, zoo keurig van uitvoering, geeft dus wel een volledig beeld van het Nederl. Bankwe zen, zooals zich dat thans vertoont en zal voor menigeen een gewenschte vraagbaak- zijn en aldus in een leemte voorzien. Van Holkema en Warcndorf, uitgevers le A'dam, ontvingen wij no. 23 en 24 voor ons boekenplankje. „Torn Sawyer's Reisavontu ren" door Mark Twain en ,,Dc familie Hervé' door E. de Pressensé. welke boekjes in den handel verkrijgbaar zijn gesteld voor den prijs van f 1.25 per deel gebonden. Voorde bibliotheek voor meisjes: „Marykc van den Molenhof", door Willy Pétillon, ge ïllustreerd door Netty Heyligers. ïn den han del verkrijgbaar ingenaaid voor den prijs van f 2.15; gebonden f 2.90. Van Nijgh en v Ditmar. Rotterdam: „Waar de wolven hun prooi jagen", van •James Oliver Curwood, Hollandsche bewer king van H. W. Deemster. Van Bruna Zoon's Uilg.-Mij. le Utrecht: ,,De tuin van verlangen", door May Christie. Prijs ingen. f 1.50, gebonden f 2.25. „Drie weken van liefde", door Elinor Glyn SCHEEPSTIJDINGEN. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". VONDEL, uitr., II Sept. to Colombo verw. IGROTIUS, thuisr., pass. 10 Sopt. Perira. STAN Pz. COEN, thuisr., pasB. 9 Sept. Gi braltar. BOETON, thuisr., 8 Sept. te Sabang. KAM BANG AN, uitr. 8 Sept. v. Port 8 wet ten ham. STOOMV.-MAATSrR. ..OPGAAN". •ELPENOR, Japan n. Rott. II Sept. te Suez verwacht HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OUDERKERK, uitr., pass. 9 Sept. Wight HOLLAND—AUSTRALIE-LUN. TOSARI, uitr., pass. 10 Sept Dungeneos. PAWEAN, thuisr., 9 Sept te Alexandria. JAVA—NEW-YORK LIJN. AGAMEMNON, 9 Sept v. Norfolk n. Java. ROTTERDAM—ZUH)-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisr., 8 Sept te Santos. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. [VENEZUELA, 11 Seot v. Amst te Ba^ bado- verwacht OOM ME WIJ NE, uitr., 10 Sept. v. Madeira. CRYNSSEN, thuisr., pass. 10 Sept Terceira. EON. NED. STOOMBOOTMIJ. .FAl'NA, Midd. Zee n. Amst., para 10 Sept Gibraltar. KON. HOLLANDSCHE LLOTD. ORANIA, thuisr., 11 Sept le Baliia verw. GE'LRIA, uitr., 10 Sept. v. Southampton. NSDSRL. EN VF.F??JDE SCHEPEN. &IRRAH, 9 Sept. v. Rosapo te Li3 Palnu-j. JOBSUAVEN, Archangel n. Delfzgl, was 9 Sept 2 u. 15 n.m. 240 mijlen 0. v. Wiek. ALK AID, 9 Sept. v. Villa Constilucion n. Las Palmas. (MAASDIJK, 8 Sept v. Rott te Santos. PARKHAVEN, Nordenliam n. Norfolk, was 8 Sept 7 u. 40 itm. 80 mtflai 0. van Lanjls End. STAD ZALTBOMMEL, 9 Sept v. Malraö te Riga. LJSELHAVEN, Rott. n. Wabana, pass. 10 Sept Oues&ant. WITTE ZEE, 9 Sept v. Genua u. Almeria. SCHIE. 9 Sept v. Trangsuod te Frederiks- hamn. GOLP. De Goliweek te Noordwiik. To Noordwijk-aan-Zce werden de wed strijden gisteren voortgezet, nadat Woens dag de regen als spelbreker was opgetreden. In dc semi-finale van den Palace-Hotel-Be ker wint B. Lesley (6) na een spannende partij van H. Binnendijk (20) met 2 en 1. Ook dc heer II. Horstman (16) wint zijn partij tegen J. Butter worth (6) met 2 en 1 en komt nu in de finale legen mr. B. Lesley. Voor den Gonsolatie-wedslrijd Palace-. Hotel-Beker wint W. v. Wavcren (10) van H. Mispelblom Beyer (20) met 5 en 3. ter wijl de heer S. Maneck (14) w. o. heeft we gens niet opkomen van L. Sidders (14). Voor de 2de ronde v. Heukelom-beker wint mevr. A. Diemer Kool (18) van mevr. Smalt (14) met 3 cn 1. Mevr. Sommerhoff (20) slaat mevr. v. Wavcren (20) met 4 en 2. Vcor de Approach- en Putting competition was veel belangstelling. Er waren 37 in schrijvers. Voor hel derde jaar ln successie wint R. Butlerworlh den eersten prijs met 8 punten, op den voet gevolgd door S. Ma neck, prof. Quix, H. Horstman en Elmer S. Prafhcr met 9 punten. VOETBAL. De keurelftallen van het Ned. Elftal. De Ned. Elftal-commissie vergaderde Woensdagavond 9 September le Amster dam en stelde voor de op 20 September le Utrecht le houden wedstrijden tusschen vier keurelftallen de volgende elftallen sa men, aldus de Sporlkroniek. Deze wonden niet aangeduid door le, 2e elftal enz., of door A, B enz doch enkel door de kleur: Rood: v. d. Mculen (H. E. C.); Denis (II. B. S.. aanvoerder), Vermellen (H B. S.); Dik (Haarlem), Franssen ('t Gooi), Vaags (Vitesse); - Manssen (Excelsior), Küchlin (H. B. S.). Sandberg (H. V. V.). Terbeek (N. A. C.), Weber (Sparta). Blauw: Qudx (A. D. O); Rodormond (Be- Quick, aanvoerder), Telzner (Be Quick); Baldinger (Concordia), van Boxtel (N. A. C.), Andriessen (Ajax); v. d. Meer ('t Gooi), de Haas (Be Quick). Visser (Stormvogels), Bak (Excelsior), Hemmes (Be Quick). Groen: Rambonnet (Re Quick), van Kol (Ajax), van Haeren (Wilhelmina, aanvoer der), Lefèvre (Kampong), Wamsteker (A. S. C.), van Heel (Ecijenoord); Snouck Hur- gronje (II. V. V), Volkers (Aja$), Jong- bloets (N. O. A. DPerucal (E. D. O Sig- mond (H. F. C.) Witvan Tilburg (N. O. A. D.); Lcbrcl (D. E. C.). van Dijke (Eeijenootd)Geuls- kens (R. C. II.), van Daalen (Haarlem), Groen (Be Quick) Giclens (Hercules), Tap (A. D. O.). Buitenweg (Hercules, aanvoer der). van Baar v. Slangenburg (H. B. S.), de Nalris (Ajax) LAWNTENN1S. De Davisbekcr-eindstrijd. in liet gisteren le Philadelphia gespeelde eerste enkelspel won Tilden na zwaren strijd met 4G, C0, 26, 97, C4 van Bo- rotra. Daarna won Johnston twee sets, telkens met C1 van Lacoslc, naar de „Tol." meldt. De uilslag der derde set ontbreekt nog. Dnitschl andN ederl and. In de DuiUche ploeg is een verandering gekomen doordat Kleinschrobh niet speelt. In zijn plaats is nu Lüdtke gekomen, die met mevr. Neppach het gemengd dubbelspel speelt, een combinatie, die hel kampioen schap van Duilschland in dit nummer be haalde. De heeren-dubbels zijn: Froitzbeim Kreu7er en LandmannMoldenhauer. ROETEN. Om den Holland-Bek^r. Voor de Ilolland-beker-wedslrijdcn, welke op 19 en 20 Sept. a.s. op den Amstel zullen worden gehouden, hebben de volgende ploe gen ingeschreven: Oude skiff (om den Holland-Beker): Ham burger Ruderklub met Hasselmann (kam pioen van Duitschland), de Amstel met Gunther en de Hoop met Pielerse. Sintgens, de Belgische kampioen '25. die eveneens had ingeschreven, heeft zich te ruggetrokken. Double-scull: Godesberger Ruder Klub, Amstel, Maas, Wormser Rudcrvercin. Jonge Skiff B: Willem III met Alofs, de Maas met Muntz, de Hoop met Ilutiger, de Amstel met Va rad y. Jonge Skiff A: Willem III met Bots, Po seidon met Nieuwenkamp en Amstel met Ellerkamp. Om den Hulfzer-beker: Amstel. Ley the en Willem III. ZWEMMEN. Arne Borg. De bekende zwemmer Arne Borg heeft te Stockholm het wereldrecord verbeterd over 500 Meter zwemmen vrijen slag en dit ge bracht op 6 min. 8 4 sec. Het oude stond op 6 min. 19 6 sec. ZUILEN. De wedstrijden van „De Kaag". Zooals wij oniangs reeds hebben gemelu zullen de wedstrijden van „De Kaag" wor den gehouden op Zaterdagmiddag 26 en Zondag 27 September. Voor de zesmeier - klasse zullen worden uitgenoodigd de zes meiers. welke in de Kaagweck 1925 hebben meegedongen. Hoofdprijs: een gouden hor loge, aangeboden door den heer mr. D E. Pont Verder worden er onderlinge wedstrij den gehouden. Klassen. 45 AU. klasse, D- klasse, Schêldejollen-klasse Regenboog- klasse, TwaaJfvoetsjol len-klasse, Twaalf- voetsjollenklasse voor dames. Open sloepen en Open scherpe jachten. Indien zich voor een klasse slee hls een of twee mededingers aanmelden, gaan de wedstrijden in deze klasse niet door. Indien zich voor een niet- uitgeschreven klasse (b.v vrijbuiters. Spaar- ne-kruisers enz.) drie of meer mededingers aanmelden, zoo v/ordt die Jclasse alsnog aan het programma toegevoegd lp de klassen Open sloepen en Open scherpe jachten mo gen niet meezeilen jachten, welke behooren tot een klasse, ingesteld door de K.V.N.W.V, De cerstycrtrekkende klasse zal starten op Zaterdagmiddag, 26 Sept. le 3 uur en op Zondag, 27 Sept. te 10 uur. In de zesmcler- klasscn worden drie wedstrijden gehouden (Zaterdagmiddag, Zondagmorgen en Zondag middag). In de 12 voclsjollcn klasse voor da mes wordt één wedstrijd gehouden op Zon dagmiddag, en in de overige klassen twee wedstrijden, n.l. op Zaterdagmiddag en Zon dag. DAMMEN. Bestuursvergadering Nederl. Dambond. Zondag G September heelt het bestuur van den Nederl andsoh en Dambond te 's-G ra ven ha-ge vergaderd. Na opening der vergadering door den 2en-voorzitter wordt de op de laatst gehou den algemeene vergadering gekozen lste- voorzitter, die heer mr. S. de Jong uil Am sterdam, als zoodanig geïnstalleerd. Uit de ingekomen stukken blijkt, dat de Bond zich in een gestadige ontwikkeling mag verheugen door het aansluiten van D. O. S. den Bosch, de Dam vereen i ging te Tilburg, en het Haagsche Damgcnoof- schap. Uitgebracht wordt een verslag van den le Parijs gehouden wedslrijd om hot we reldkampioenschap. Een punt van bespre king maakte daarbij uit hel terugtrekken uit dien wedstrijd door den heer Hoogland, den vorigen titelhouder. Hel bestuur be sloot genoemden heer in de gelegenheid le stellen de bij schrijven gegeven inlichtin gen nader toe le Lichten en indien hel eind oordeel van het bestuur voor den heer Hoog land ongunstig moohl luiden, hel desbe treffend artikel uit hol reglement van be doelden wedstrijd op hem le zullen toepas sen. Het bestuur zal Iraohlen een regeling le treffen, zoodat het mogelijk zal zijn, dat alle verceirigUigen weer aan de bondscom- pelitie deelnemen. De wedstrijd om hel meesterschap 1925 zal weder plaats hebben in November, na afloop van de daarvoor te houden vóór- wedslrijden, terwijl daarna in December de wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland plaats heeft. In verband met besprekingen voor het houden van e.?n internationalen wedslrijd om hel wereldkampioenschap te Amster dam in 1926, zal de komende wedslrijd om het kampioenschap van Nederland richt snoer zijn voor den internationalen wed slrijd. Na enkele besprekingen van huishoude- lijken aard wondt de vergadering gesloten. Opcnlachtecholen. „The Times educational supplement" be vat een artikel over openluchtscholen, waarin cr aaö wordt herinnerd, dat de eer ste opcnluchtsehool werd gesticht in Char lottenburg, bij Berlijn, op l Augustus 1904. In 1C07 werd er te Londen een geopend. In 1903 werden er drie andere opgericht en in 1911 werd besloten de scholen het ge- heelo jaar open te houden. Het laatste rapport van de Board of Edu cation toonde aan, dat thans in Engeland en Wales 40 dag- cn 20 internaat openlucht scholen zijn, met totaal 4C90 leerlingen. Verleden jaar werden slechts 11.5 pUt. van de lessen binnenshuis gegeven en dun steeds ten gevolge van den regen. Van de maaltijden werd 25 pCt. binnenshuis ge bruikt. Twintig kinderen, die de gewone scholen om hun gezondheid niet hadden kunnen bezoeken, namen deel aan 33.5 pUt. van de schooltijden in de opcnluchtsehool Twee hunner gingen geheel hersteld naar de gewone school. Van dca datum der ope ning van de school in October 1023 gingen 23 weer naar de gev/onc school terug, 19 verlieten de school, omdat zij cr den teel tijd voor hadden, en 19 om verhuizingen of andere oorzaken. De jongens namen gemiddeld 3 J «LU. in gewicht toe, de meisjes 3.3G K.G. De jot gens kwamen dus gemiddeld 1, de meisjes 4 K.CS. meer aan dan het gemiddelde kind in een gewone school. Deze bcvredigendu uitkomst is natuurlijk niet alleen toe te schrijven aan de open lucbt, rmnr rok aan de betere voeding. De moeilijkheden, verbondeu aan de op richting van openluchtscholen, heeft er verschillende onderwijzers te Londen too gebracht, openluchtklassen te vormen op de speelplaats. Daarmee is in 1010 begoa- nen en ook deze openluchtklassen geven een bevredigend resultaat, al zijn natuur lijk de openluchtscholen heilzamer Dit jaar zijn er te Londen 117 van die klassen, het vorige jaar 97 Het nieuwe programma van dc Londcnsche autoriteiten vermeldt de oprichting van 20 nieuwe openluchtklas sen voor elk van de volgende drie jaren.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 13