No. 20092. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 10 September Tweede Blad. Anno 1925, UIT DE BINNENLAND. Het slechte! weder Aspirin- FEUILLETON. Üe Reisgenoote Wenschen voor cle strafrechtspraak. In een artikel in het Maandblad voor Berechting en reclasseering van volwasse nen en kinderen: Wat nu? wordt uiteen gezet wat de nieuwe minister van Justitie op het gebied van strafrechtspraak, gevan geniswezen en reclasseering zou kunnen tot stand brengen. Zoo organiseeren en syste- aiatiseeren van wat reeds gedeeltelijk voor handen is, speciaal op het gebied der reclas seering. Zoo zijn er b.v. betrekkelijk-talrijke arrondissementen waar ambtenaar van de Kinderwetten noch reclasseeringsambtena- ren bestaan, zoodat de belangen van de strafrechtspraak en van de jeugdige en vol wassen beklaagden daar niet behoorlijk be hartigd worden. Wat het gevangeniswezen betreft wordt gevraagd: classificatie van gevangenissen, die zou medebrengen dat aan bepaalde gevangenis sen een-bepaalde groep of soort van gevan genen zou worden toegewezen, die daar dan een voor haar geschikte wijze van straf uitvoering en van behandeling zouden kun nen ondergaan. Voor ons land ware daarbij voorshands het voornaamste de indeeling in kort gestraften (b.v. met straffen lot 3 of 4 maanden) en langer gestraften. Verder zou voor de lang gestraften die daarvoor ge schikt geacht worden de gelegenheid kun nen geopend worden tot ten uitvoerlegging van de straf in een gevangenis met gedeel telijk gemeenschappelijke opsluiting (tij dens arbeid en eventueel tijdens ontspan ning maar met nachtelijke afzondering. Het stelsel dus van de Openluchfgcvangonis- Vecnhuizen, maar dat reeds aanstonds zou moeten aangevuld worden met een gevan genis waar niet landarbeid maar in- dustrieele arbeid wordt verricht. Als derde maatregel in het stelsel van classificatie van gevangenissen dringt zich vanzelf op den voorgrond de afscheiding van de jeugdige gevangenen (1621 jaar) in een afzonderlijke gevangenis met eigen regime (Borstalsysteem). Een ontwerp tot invoering van dit systeem ligt sedert jaar en dag op het Departement van Justitie gereed en een gevangenis is destijds daar voor reeds van departementswege bezmli- .tigd. Het komt thans alleen op de uitvoering aan, welke met betrpkkelijik weinig kosten gepaard gaat. Met classificatie van gevangenissen moet gepaard gaan classificatie van gevangenis personeel, met dien verstande, dat voor dienst in die gevangenissen, waarin meer opvoeding en meer vrijheid wordt gebracht, zoowel in de directie als in het middelbaar en lager personeel, die personen uit het corps worden aangewezen, die voor hun opvoedkundig werk aanleg en roeping neb ben gemaakt. Ook deze maatregel kost geen geiö er. hij schijnt van het grootste belang ja noodzakelijk. En in dit verband dringt het blad aan Op uitvoering van zijn vroeger medegedeeld voorstel in dergelrjkcn zin, betreUrnde or ganisatie var den medisch-psvchologischen dienst geeamcolrik ten dienste van straf rechtspraak, reclasseering en gestichtswe» Zen. Het wil den dienst niet als leidend den arbeid, maar als hulpkracht. Noodig is niet de gewone psychiater, maar de criminalistisch deskundige, die den misda diger kent en de middelen van straf en verbetering. Tenslotte stelt bet blad enkele meer Speciale en op zichzelf staande maatregelen voor, tw.: a. Uitvoering van de psychopatenwet. I b. Opleiding van het hooger en lager personeel van gevangenis en opvoedingsge sticht, hetzj) van rijkswege hetzij door be vordering van steun door particulieren of door het personeel zelf te nemen initiatief. c. Naast de middelen, die verbetering van den misdadiger door straf en opvoe ding ten doel hebben, moet ook aan ver- tetering van de middelen tot vervolging van den nog onveroordeelden misdadiger da aandacht worden geschonken. Oprichting van een Criminalistisch instituut zou daarbij o)l den 'foorgrood staan. De assistenten in de praotijk. I Nu het instituut der aseistenten al weer een jaar oud is, stelt „Sohool en Huis" de vraag: Wat heeft ons de practrj'k ge leerd? En het antwoordt: Het soort liét- dadighslds-vrijwilligsters, waarover zoo aan doenlijk geschreven werd, is weggebleven. Le jongedames van nette familie, de niets- om-handen hebbende burgemeestersdochter, de comité-dames, zij zijn de school niet binnengekomen, ze hebben den overkropteO schoolmeester stil laten modderen. Neen, de vrijwillige assistent uit lief dadig neid is een fictie gebleken. Er is wat anders gebeurd. Er zijn „assistenten met akte" gekomen. Dat wil eenvoudig zeggen: gewone bevoeg de onderwijzeressen. Die gebeel zelfstan dig in een eigen lokaal met een eigen stel kinderen mogen werken volgens de wet, en 'dat natuurlek ook deden. Menschenj net als de rost van het personeel. Al die zes tienjarige" beunhaasjes, die in de school maar zoo'n beetje kwamen knoeien, waar geen ernstig mensch het onderwijs aan zou wil.en toevertrouwen, beunhaasjes, al of niet uit „betere kringen" daar is de school tot heden voor bewaard gebleven. De assistenterij is glorierijk mis.ukt. Maar iets anders is gelukt: een deei van het enderwijzerskorps heeft c-en anderen naam gekregen, co blpt verstoken van rechts positie en salarisregeling. Op menige school beteekende het ontstaan van een vacature: niet meer vervullen van die vacature. En als dan het gemeentebe stuur toch nog wat .voor de school wilde doen, plaatste het een oproeping. Voor assis tent met akte. Hoeveel „salaris" zoo iemand dan kreeg, och, dat varieerde. De heele toestand is niet beter te karak- toriseeren dan als een schandelijke knoei boel. Mogelijk is al het geknoei en gescharrel ook alleen, doordat er zooveel gediplomeer den rondloopen zonder betrekking. In Soes- terberg kreeg men na een oproep voor assistente een kleine tachtig sollicitanten, al.een door het vooruitricht, dat er uit dit baantje wel eens een vaste betrekking van onderwijzeres -kon groeien. Toen de sollici tanten vernamen, dat het de bedoeling was: geheel gratis te laten werken, ja ook de handwerklessen gratis te laten geven, wa ren daar nog 17 gegadigden voor te vinden, de wethouder kon dan ook deftig pronken met een voordracht van zes, waaruit de raad kiezen mocht! De heerschende werkloosheid zal nog. wel erger worden; men zal de eerste jaren onderwijzeressen krijgen voor elk bedrag, varieerend van nul gulden per jaar tot aan het officieele minimumsalaris toe. De echte waarheid is, dat Nederland op het oogenblik volledig onderwijzerswerk laat verrichten voor hongerioontjes, zooals geen enkel vak ze kent. Ziedaar de practijk van van de instelling' de „assistenten". Alg. Ned. Zulvelbond. Een massavergadering van den Algem. Nederlandschen Zuivelbond had gisteren in de rotonde van het .Wandelhoofd te Scheve- ningen plaats. 1300 leden van den F.N.Z. uit alle oorden van ons land, hadden gehoor gegeven aan den oproep om te Scheveningen het 25-jarig bestaan van den F.N.Z. te ko^ men vieren. Buiten gierde de storm, de zee bruiste tegen de Pier en de regen kletterde tegen! de ruiten. Maar de warme stemming binnen deed het gure weder buiten vergeten. Br. F. E. Posthuma, voorzitter van den Bond, opende de feestvergadering met een welkomstwoord. Hij begon met het „Wil' helmus" te laten spelen. Daarna begroette hft enkele der 14Q gasten 6peciaal, o.a. minister De Geer, burgemeester Patftn eo de autoriteiten óp landbouw- en zuivelgebied, benevens zeer vele buitenlandsche gasten en vertegen woordigers van zustervereenigingen en instellingen. Het tooneel was bijha geheel in beslag genomen met prachtige bloemstukken. Aan den wand üingeti twee kaarten, die trotsch verkondden: In 1900: 407 fabrieken met 366 millioen K.G. melk; in 1925: 435 fa brieken met 1631 millioen K.G. melk Dr. Posthuma deed een beroep op de Pers om het gTOote publiek nader kennis le doen maken met doel en streven van den N.F.Z. De stadsbewoner ziet in den zuivelboer meestal alleen een boer, die zftn produo- ten zoo duur mogelijk verkoopt Maar met zulk een redeneering doet men den boer te kort. Vervolgens sprak dr. Posthuma een feest rede uit Nadat deze rede met applaus was begroet hield de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw jhr. De Geer, een toe spraak. De J. Maenhout, uit Lemberge, (België) sprak namens den Internationalen Zuivel bond en den Nationalen Bond van Samen werkende Melkerijen in België. Hierna werd heb Belgische Volkslied ge speeld, waarna de heer Maenhout uitriep: Leve Nederland! De heer Posthuma dankte voor de bloe men en beantwoordde den wensch van den vorigen spreker met een: Leve België! Prof. Kr. Storen Aas sprak namens den Noorschen Bond van Melkproducenten. Drt Fr. Doorak, uit Praag, bracht de ge- lukwensehen over van den Ccntralen Bond van Landbouwcoöperaties in Tsjecho-Slowa- kije. De heer Otto Pehkonen, uit Helsingfors, bracht de groeten en gelukwcnschen over van de ,,Pellervo-Seura". Dr. H. J. Lovink, te Alphen a/d. Rijn, eere-lid van de F. N. Z., herinnerde er aan, hoe dr. Posthuma in zijn vroegere functie van secretaris in de eerste crisisjaren van den Bond de groote drijfkracht van do F. N. Z. is geweest. De lieer F. B. Lohnis sprak namens de centrale commissie voor de botercontröle- stations. Prof. J. van Baren, rect-or-magnificus van de Landbouw-Hoogesohool te Wageningen, herinnerde er aan, dat de coöperatie tot grootcn bloei is gekomen omdat de F. N. Z. steeds dezelfde lijn is blijven volgen. De heer G. J. Blink te 's-Gravenhage, sprak namens de Vereeniging voor Zuivelin dustrie en Melkhygiëne. Dr. H. Molhuysen deelde mede, dat bij het Kon: Ned. Landbouwcomité groote be langstelling bestaat voor de organisatie vaö de F. N. Z. Dr. L Deckers voerde het woord namens den R.-K. Boeren- en Tuindersbond. De secretaris, de heer Geluk, verzocht den Minister aan H. M. zijn dank over te bren gen en dankte den Minister voor zijn waar- deerende woorden. Spr. was er van. over tuigd, dat de onderscheiding in de eerste plaats bedoeld is voor de organisatie en als zoodanig zal hij haar dan ook gaarne dra gen. Dc voorzitter constateerde, dat de heer Geluk de onderscheiding ten volle had ver diende en wenschte hem namens allen van harte geluk. Het bestuurslid, de heer Anema, uit Wol- vega, merkte op, dat, daar dit feest een bui tengewoon groote beteekenis heeft voor de zuivelbereiding in Nederland, het bestuur gemeend heeft een stoffelijk aandenken te moeten aanbieden aan eenige personen, die zich voor den Bond buitengewoon verdien stelijk hebben gemaakt. Het aandenken be stond uit een zilveren koe, waarvan spr. er achtereenvolgens een aanbood aan baron Collot d'Escury, aan wien de Bond zoo veel heeft te danken, aan dr. Posthuma, die een zeer belangrijk aandeel had in de verdere ontwikkeling van de F. N. Z. en aan wiens organisatorische talenten het is te danken, dat de Bond steeds zeer krachtig is gebleven; aan den heer Kuperus, die steeds een groote steun is geweest voor voorzitter en secreta ris. Aan krachten als Kuperus heeft de F. N. Z. behoefte en spr. hoopte, dat hij den Bond nog jarenlang zal kunnen dienen. Ten slotte bood spr. het geschenk aan aan den sympathieken onder-voorzitter. Voor de wijze, waarop deze de organisatie dient, heeft spr. respect en waardeering. Daarna bracht spr. hulde en dank aan de dames, die ook de F.N.Z. hebben gesteund, zij het tot dusver ook achter de schermen. Aan eenige van haar werden bloemen aan geboden, die volgens spr. vertolkten de taal der dankbaarheid. Namens alle aanwezige dames bood spr. daarna een bouquet aan aan mevr. Geluk, die gedurende de maan denlange voorbereiding van dit feest zich zoovele opofferingen heeft moeten ge troosten. Baron Collot d'Escury was dankbaar voor het geschenk cn dankte tevens voor de aan zijn echtgenoote geschonken bloemen, en gaf de verzekering, dat deze dit bewijs van belangstelling zeker hoogelijk zal waardee- ren. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, nog veel in het belang van den Bond tc kunnen deen. De heer H. W. Kühn, uit Naarden, con stateerde, dat zijn organisatie, het Ned. Rundveestamboek, is een zusterorganisatie van de F.N.Z. Beide werken voor de ver betering van de zuivelproducten. Spr. vToeg medewerking van de F.N.Z. Laten we hand in hand gaan om te krijgen beter vee en meer melk. De heer G. W. Stroink, uit Steonwijker- wold, sprak namens hot Centraal Bureau uit het Ned. Landbouwcomité en wenschte de vraag te stellen of door samenwerking niet nog meer te bereiken zou zijn. De voorzitter antwoordde telkens de sprekers, wier toespraken telkons met ap plaus werden begroet. Daarna hield het bestuur in oen der zalen van het Kurhaus een zeer druk bezochte receptie, na afloop waarvan in de groote Kurhauszaal een duizendtal leden en ge- noodigden zich vereenigden aan een diner. Dc tafel werd geopend met een heil- wensch aan de Kon. familie. Tijdens den maaltijd werden op het film doek foto's vertoond van hen, die hun krachten aan den Bond hebben gegeven, doch thans niet meer hier aanwezig kon den zijn. De burgemeester van Den Haag, mr J. A, N. Patijn, wenschte vervolgens den Bond namens het gemeentebestuur geluk met zijn 25 jarig bestaan. Ook dr. A. J. Swaaing, waarnemend di recteur-generaal van den landbouw, merkte op, dat hij steeds van nabij heeft kunnen zien, wat de F.N.Z. heeft gedaan in het belang van de Nederlandschc zuivelindu strie. Vervolgens sprak baron Collot d'Escury, oud-voorzitter van den F.N.Z., namens het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond. De heer J. Th. Yerheggen, uit Buggenum, oud-lid van het Dag. bestuur van den F.N. Z., dronk op het welzijn van don F.N.Z. en op de innige samenwerking van het land- bouwleven in ons vaderland. Ter gelegenheid van het bestaan is een Gedenkboek door den F.N.Z. uitgegeven, .verlucht met een groot aantal portretten van de personen, die zich voor den F.N.Z. verdienstelijk hebben gemaakt en met foto's, op het zuivelbedrijf betrekking heb bende. Aan de meest naar voren tredenden bij de ontwikkeling van de coöperatieve zui- yelorganisatie, belichaamd in den F.N.Z., heeft het Dagelijksch Bestuur verzocht een bijdrage te leveren tot de samenstelling van dit Gedenkboek. De mcesten hunner waren hiertoe gaarne bereid. Het bleek het Dagelijksch Bestuur, dat de stof vrij gemakkelijk was in te dee- len naar deze volgorde: lo. de F.N.Z., be zien naar het wezen der organisatie2o, de F.N.Z. cn zijn werk, beschouwd van al gemeen standpunt3o. de F.N.Z. in zijn onderdeden4o. de F.N.Z. bezien uit het oogpunt van den boer-zuivolbereiderj 6o. de F.N.Z.- in het leven der aangesloten bonden. Bond van Chr. Politie-ambtenaren in Nederland. In een feestvergadering ter herdenking van het 10-jarig bestaan van den Bond heeft mr. H. Bfjleveid ,van 's-Gravenhage, de feestrede gehouden. Gisterochtend is de algemeene vergade ring voortgezet. De verkiezing van leden van het hoofdbestuur had tot resultaat, dat bjj acclamatie herkozen werden de heeren B. Feeder en O. Abbeces en gekozan, ter voorziening in een bestaande vacature, de heer A. v. cL Hauw, uit Bols ward. Do begrooting voor 1026 werd met een totaal van inkomsten en uitgaven f13.094 goedgekeurd. Aangenomen werd een voorstel van het hoofdbestuur om de bestaande contributie verheffing te vervangen door een progres sieve heffing. Hierna was aan de orde ter behandeling de aansluiting van den Bond b$ het Christ.- Nationaal Vakverbond. Het hoofdbestuur handhaafde zrjn reeds RECLAME. - «pwjmjk f biedt voor de gezondheid groote gevaren, vele ziekten door kouvatten ontstaan, zoo als griep, Influenza, rheuma- tiek, jicht, hoofdpijn, tandpijn zijn dan aan de orde van den dag. Gij kunt U daartegen behoeden door het gebruik van de alom bekende en zeker werkende tabletten Let op de origineele verpak king met den oranje band. 31J5 op de vorige algemeene vergadering gedaan voorstel: Bij stemming in beginsel uit te maken; ol aansluiting van den Bond bgl het C. N. V. al of niet begeerd wordt. 2. Indien de wenscholgkheid tot aan sluiting wordt uitgesproken, liet hoofdbe stuur opdracht te geven in den loop" van het komende bondsjaar een contributierege ling. te ontwerpen, waarbij de aan aansluiting verbonden kosten (pl.m. 3 et per lid en per week) door de leden progressief worden opgebracht 3. Bedoeld voorstel in den loop van het komende hondsjaar aan een referendum te onderwerpen, met bepaling, dat het voor stel 2/3 der uitgebrachte geldige stemmen op zich moet vereenigen, wil het tot besluit verheven worden. Het hoofdbestuur deelde vervolgens mede, dat "de Bond van Chr. Postpersoneel, die zich onlangs van het C. N. V. heeft afge scheiden, een bespreking gevraagd heeft over de oprichting van een zelfstandige centrale van Chr. Overheidspersoneel naast het C. N. y. Door het besluit der algemeene vergadering tot aansluiting bij het C. N. y, zal deze bespreking1 met den Bond van Christ P. P. T.-personeel nu piet plaató hebben. Onder daverend applaus der vergadering werd mededeeling gedaan van een telegram uit Scniedam, meldende, dat de afdeeling van den Bond daar 'ter plaatse, welke in' het afgeloopen jaar is opgeheven, weder is opgericht AU lid van de commissie van beneer werd nerkozen de heer H. Davids en als leden der geschillencommissie werden ge kozen de neeren M. Sepers (Leiden), J. Kooi- stra (Den Haag) cn C. Bazen (Botterdam). Een voorstel-Almelo om te besluiten, dat de Bond niet mear zal samenwerken met organisaties, die Gods .Woord verwerpen, werd verworpen. yoorts werd goedgekeurd de voorwaarden, door het hoofdbestuur gesteld voor verdere samenwerking met den Algem. Bond van Politiepersoneel inzake instelling van een examen cn diploma. Ten slotte werden enkele voorstellen van meer huishoudelrjlken aard behandeld. (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde verlating van W, H. C. 31) Zeer hoog in de wolken zijnde, had hij zijn richting met goed gevolg bepaald door middel van het kompas; lager vliegende, had hij nauwkeurig de vallei van de Seine kunnen volgen, die werd aangegeven door do dichtheid van den mist. die in de omge ving van de rivier het dichtst was. Dikwijls waren het kerktorens, zooals die van Nangis Provins cn Nogent, die uit een witte, vlok kige zee omhoog staken, welke hem als ba kens van dienst waren geweest. Hij was tot uient er bij gedaald en had er omheen ge vlogen, voor zijn genoegen: op die manier bezichtigde hij kerken, evenals de zwaluwen Op driehonderd meter boven Troyes, waarvan de opstijgende rook den mist ver ontreinigde en aankondigde, dat daar men- schcu bijeen woonden, had hij eenige oogen- b'ikken gedwaald en toen was het weer de verschijning van de kathedraal geweest, die Plotseling den mist doorboorde, die hem zijn weg had gewezen. Korten tijd later was de Eroole vogel bijna zonder schokken op vijf tien h twintig meter van liet kasteel neer gestreken, waac Kerjean als een punctueel °P lijd komende gast werd verwacht, 'lot sloeg (waalf uur. koter had de lierfstmist zich opgelost, de zon was gaan schijnen en het was windstil, ju die volkomen bewegingloosheid van -de •uoht trok het geluid van het vallen van n bind de aandacht, als iets ongewoons. En na afscheid te hebben genomen van zijn gasten, aanvaardde hij den terugtocht naar Parijs. Rustig gezeten tusschen de breede vleugels van zijn eendekker, als achter het stuurwiel in een auto, had hij in zachte, glijdende vlucht, zonder van de gewenschte richting af te wijken en met een reusachtige reliëfkaart beneden zich, het traject van Troyes naar Issy bij helder licht afgelegd. Heengaande had hij er twee uur over ge daan en terugkomende nog geen anderhalf uur. Tijdens den tocht had de Pelain 38, die, evenals de oudere toestellen, was voorzien van een Dwergmolor, zich wonderlijk goed gehouden en Kerjean, de ingenieur, had evenveel reden om tevreden te zijn als Ker jean, de piloot. Van den nieuwen eendekker en van zijn nog wel voor vervolmaking vatbare eigen schappen, van zijn soepelheid, zijn snelheid cn zijn stabiliteit, kon men veel verwachten. En Willem, wiens gedachten droomerig meedreven met de blauwe rookwolkjes yan zijn sigaret, peinsde, over toekomstige wij zigingen in liet fijne, gevleugelde, metalen geraamte, over den machtigen en toch zoo delicaten motor, die eens den mooien vogel, overwinnaar in den strijd tegen- luchtstroo- mingen en nevel, zou bezielen, over dien toekomslmotor, die lichter, regelmatiger, krachtiger zou zijn dan de best bekende en aan dc reizigers in de onbegrensde ruimte wonderbaarlijke perspectieven zou openen, over dien Patain-motor, die hoe hij ook genaamd zou worden toch de Kerjean- molor zou zijn. Door een contract was Wil lem verbonden en zijn hersens vormden slechts het kostbare raderwerk van een be wonderenswaardige machine. De Kerjean- molor, die thans nog slechts een donkbeeld was, behoorde reeds aan het huis-Patain en zou zijn uitvinder niet veel rijker maken Maar wat gaf Willem om geld of roem? Waar hij wèl om gaf, dat was het on baatzuchtig slreven, de slrijd, waarin gansch de werkzame kracht van zijn geest als van zelf zich tot het uiterste inspande. Of de zegepraal mocht die door hem eens be haald worden, na zoo vele uren, zoo vele jaren van manlijke krachtsinspanning veel opzien zou baren of geheim blijven, hem zakken vol goud zou brengen of wei nig gefldelijk voordeel, dat wa® voor een man als hij van weinig beteekenis. Indien hij er een groot fortuin mee zou yerdienen, zou hij dit ongetwijfeld in zijn geheel besteden aan onderzoekingen, die zijn wetenschappelijk enthusiasme steeds in vuur brachtenmaar was eigenlijk, wan neer het ging zelfs om de meest gewaagde en duurste nasporingen en proeven, George Patain, die wanneer het onbegrensde^ mogelijkheden gold, nog enlhusiaster was aan hij niet steeds bereid enorme som men gelds te zijner beschikking te stellen? Wat zou hijzelf met zooveel geld moeten doen? Om weefde gaf .hij niet en hij kende die ook niet. Bovendien vond hij ook niet, dat het grootste geluk, dat door den mensch kon worden begeerd, in geld bestond Was er ooit iemamd geweest, die bogen, Waarmede men kon zien, ooren, waarmede men kon hooren, een hart, dat kon liefheb ben, een diepzinnig verstand, een scheppende verbeeldingskracht of een fijngevoelige ziel had kunnen koopen? Alleon zij zijn arm, die dat alles niet reeds om niet hebben ge kregen, want niets ter wereld, noch macht, noch rijkdom, zou dat bezit kunnen ver schaffen. Kerjean wa® het met Renan eend, dat God ons het vruchtgebruik heelt gegeven van het heelal en dat het gemakkelijk is zich tevreden te stellen met genieten zon der bezit Zijn salaris, dat reed. herhaaldelijk en zonder dat het eigenlijk goed tot hem was doorgedrongen, George Patain noodig gevon den had, vrij aanzienlijk le veriioogen, stelde hem in staat op ruimen voet, en op ver standige wijze gemakkelijk le leven en hij zou niet wenschen meer te verteren te hebben. Hij had een aangename woning en alles, wat hem omringde, beviel hem; als hij er tijd voor had gehad, zou hij graag reizen. Maar stonden niet de meest volmaakte vliegtuigen tot zijn beschikking, om de luent te doorkruisen? Later, veel laler, zou hij ergens dicht bij Fougères, in de streek aan de grens van Bretagne, Normandié en het Departement van de Maine, die men „le Désert" noemt en waar het zoo frisch, zoo lommerrijk en zoo vol bloemen is, misschien nog wel eens een klein huisje met een tuintje, met lindeboomen er in, kunnen krij gen; een huisje, waar hij van tijd tot tijd kon komen uitrusten van zijn harde werken en waar hij zijn kinderjaren opnieuw kon doorleven. In dat goede Brelagne, in het land, waar hij was geboren, zou hij zich een vriendelijk hoekje uitzoeken, te midden van bloemen geur, waar hij zijn ouden dag wilde slijten. Verder reikten zijn droomen van rijkdom niet Hij was ongetrouwd en zou dit wel blijven, hoewel hij een liefhebbend en edel hart had en vol beschermende toewijding was, een hem ingeboren instinct. Het huwe lijk trok hem niet aan; hij zag er een bron van ongerustheid en verantwoordelijkheid in; het leek hem iets zwaarsNeen, geen reisgenootel Hij wenschte alleen te blijven in de heerlijke, inspireerende een zaamheid. Er werd gebeld. Kerjean keek verbaasd, als iemand, die wakker wordt. Hij ver wachtte een briefje van Colette en het was hem ol hij haar beeld in de wolkjes van zijn sigaret zag verschijnen, zooals hij haar gis teren te Auleuil had verlaten te midden van de verhuizing in haar kleine étage, die zij, druk doende, alles overhoop halend en over al wanorde stichtend, bezig was te betrek ken en waar het één en al rommel was. Hij was maar gauw weggeloopen! Die mooie Colette, met haar fijne figuurtje haar lang niet dom verstand, haar klein, heel klein hart, haar beminnelijk egoïsme en haar onbezorgdheid als van een vlinder! Haar genegenheid veroorzaakte geen leed, was noch veeleischend. noch lastig en stond buiten zijn dagelijksch levenZijwas iels, dat slechts een oogenblik opwond, en dat geen bitterheid, jaloerschheid of pijn achterlaat, die het leven smartelijk en on aangenaam maakt of waarvan men een ake- ligon nasmaak behoudt, als gevolg van klei ne ruzietjes, tranen en andere hinderlijke kleinigheden. Bij voorbaat wist hij 'al wat er in het briefje' zou staan, dat met allerlei mooie woorden, waarmede zij zoo dwaas kon om springen en waarmede zij haar teederheid weergaf, zou zijn opgesteld Hij hoorde haastige, lichte schreden over don parketvloer van het salon, waarvan de deur openstond, schuifelen, r V - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5