AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN^ Donderdag. W assenaar: Ringrijderij, volksspelen en grool vuurwerk Vrijdag. Sladszaal: Opening van de „Lawel" 2 uur. Volkshuis: Tentoonstelling kweekwed- etrijd „Door Eendracht Verbonden." Van 7 tot 0 uur. Dagelijks. Sladszaal (alle zalen): Van 11 lot 20 Sep tember „La.w.e.f." „Casino bioscoop". Hoogewoerd: Voor ste Hingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor theater" Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur '9 Woensdags en *9 Zaterdags matinée te 2 uur 's Rijks Ethnagrafisch Museum. Rapen burg 07: Tentoonstelling van Balineesche platen Van 0 April tot 6 October op werk dagen vop 10 tot 4 uur. Musis Sacrum": Vaandeltcntoonstelling .ot en met 13 September. Den Haag, „Scala": Louis Bouwmees ters revup ..Nou kan je lachen!" 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 7 tot en met Zon dag 13 September a.s. waargenomen door de apotheken van de hceren A. J. Donk, Doezastraat 31, teJ. 1313; en G. T. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136. De apotheek vaD de „Hulp der Mensch- hcid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m 8 uur alleeD -voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. droogstokken hing. Plotseling gleed de lad der onder uit, waardoor B. kwam te val len cn terecht kwam oji een weefgetouw, dat, gelukkig voor hem, niet in werking was. Met ernstige enkelkwetsuren en schaaf wonden aan zijn been, werd bet slachtoffer naar het Elisabethegesticht overgebracht. Door dc politie alhier is als verdacht Van vcrduietcring van een handwagen aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld de 28-jarige koopman A. v. d. K., alhier woonachtig. W. van H. heeft bij de politie aangif te gedaan, dat gisteren uit zijn pantalon, welke hij had opgehangen nabij een bouw werk in de Van-Oldenbarneveldetraat, waar hij werkzaamheden verrichtte, twee bank biljetten van tien gulden en eenig kleingeld Zijn ontvreemd. De politie stelt een onder zoek ÏD. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsvergadering. Het veiligheidspact. Gistermorgen zp in dn Vjolkeobondaverv gadering eerst redevoeringen gehouden te® herdenking van Branting, Viviani en Meie®o- witz. Daarna is meo begonnen met de bespre king van het rapport Zahle (Denemarken). Deze botoogde, dat de Volkenbond, hoe wel nog slechte% aan het begin van agn loopbaan, van het domein der verbeelding op den bodeap der werkelijkheid is aan geland. De jeugd begint belang in zjjn werk stellen. Denemarken heeft slechte speciale maatregelen genomen om op de scholen de be teekenis en het doel van den bond te laten onderwijzen. Hg betreurde, dat verschillende amendementen, die op de vorige vergadering z'p aangenomen, nog niet door allo staten geratificeerd aijfo, met name die op art. 16 inzake de sancties en op art. 4 betreffende de verkiezing van den Raad. Inzake de condificatie van het internatio naal recht, gaf Zahle in overweging of liet niet mogelijk zou zijn de algemeen aanvaarde regeling reeds te confidieeren. i Wat hc< protocol betreft, dat verleden jaar is aangenomen, stelde Zahle vast, dat dit een vooruitgang beteekent op het Wa3r- borgverdrag, aangenomen in de vierde ver gadering, doch dat het nog wijzigingen moet ondergaan om den grondslag te kunnen vormen voor de pogingen, die do Volken bond moet aanwenden om het doel te be reiken, dat de menschheid van haar ver wacht. Vervolgens deed h$ een voorstel inzake de voorbereiding eener ontwapenings conferentie, waarna hip nog to kennen gaf, dat Denemarken, dat reeds verscheidene arbitrage-overeenkometen gesloten heeft, bereid is dezo te sluiten met elk land, dat er den wensch toe te kennen geeft. De financieel© commissie van den .Vol kenbond heeft ten slotte besloten op het oogenblik nog niet tot opheffing van het toezicht in Oostenrijk over te gaan en den toestand voorloopig te laten zooalp h$ ia Iu December zal de zaak opnieuw worden onderzocht cn van de Oostcnrijksche re geering de belofte worden geeischt, dat nog 10 jaar lang' de controle in vollen omvang kan worden hersteld, wanneer de begroe iing groote tekorten gaat aanwezen en de opbrengst dier onderpanden onvoldoende werd. Is deao voorwaarde vervuld, dan kan waarschijnlijk van 1 Jan. af de controle beperkt worden tot de administratie der onderpanden en het restant der leening. Mr. Zimmerman toonde zioh over het alge- me en tevreden. De besprekingeo over Mosoel vorderen ^slechte langzaam. Heft is niet onmogelijk, dat deze kwestie wordt uitgesteld tot de Dec ember zitting. Een deputatie der Deutsche minderheden in Polen heeft een petitie overhandigd, volgns welke ala resultaat der Pool- #ohe agrarische wetten reeds 900.000 Duitsehera het land hadden moeten verlaten en de overigen, ten getale van 300.000 eveneens moeeten emigreeren, indien de toestanden niet beter werden. ln politieke klingen te Londen wordt ver klaard, dat na de bijeenkomst te Aix-les Baine niet» meer aan een spoedige bijeen- roepiDg van de conferentie over het veilig- heidevcrdrag in den weg staat en dat een beslissing nog in den loop van deze week, voor het vertrek van Chamberlain uit Ge nève zal worden genomen Hieraan wordt toegevoegd, dat Engeland een plaats in een neutraal land als het geschiktst voor deze conferentie beschouwt. Dit is een indirect antwoord op het voorstel van Mussolini om de bijeenkomst in Italië te houden. In dit verband verluidt, dat Mussolini zelf» heeft voorgesteld de conferentie te houden in de villa aan het Garda-meer, die vroeger aan een Duitsch geleerde behoord heeft en die later aan D'Annunzio is geschonken op een wijze, welke in de oogen der En«?elschen van weinig tact getuigt. Polen en Tsjecho-Ulowakije blijven pogin gen doen, om ook mee te praten. Zij willen in ieder geval aparte arbitrageverdragen met Dnitschland, die ook gegarandeerd zouden woTden. BELGIE. Goblet d'Alviellet Overleden is de Belgische oud-minister Goblet d'Avielle, geboren in 1846. Hij heeft een groote rol gespeeld in het cultureele en politieke loven in Begië. Aan de vrije hoogcschool te Brussel doceerde hij do geschiedenis der godsdiensten; een v;^r waarover bij ook tameijk veel geschriften beeft laten verschijnen. Goblet stond aan het hoofd der Belgische vrijmetselaarsloge. Hij was een verwoed anti-clericaal. Gedurende den oorlog heeft hij een tijdlang deel uitgemaakt van het in ballingschap zetelende ministerie FRANKRIJK. De strijd in Marokko en Syrië. De strijd m Marokko duurt voort. De landing der Spanjaarden bij Alhucemas 9chijnt bij tweede poging gelukt te zijn, nadat de eerste was verijdeld. Zoo wordt ook de tegenstrijdigheid in de berichten begrijp baar. De Spanjaarden richten zich tegen Adzir, Abdel Krim's residentie. Abdel Krim doet echter een aanval op Teloman. Opnieuw komen er berichten over een groot Fransch offensief, dat vooralsnog ech ter slechts enkele niet ver afgelegen pun ten zoo beoogen. Afwachten maarl Ook in Syrië wordt 'n Fransch offensief van 25.000 man legen de Drusen voorspeld. ENGELAND. Amery over Iiak De Iersche giensregling Be sluiten van het Vakvereeni- gmgscongies Wembley's tekort. Minister Amery heeft geantwoord op de aanvallen van de Engelsche pers inzake het Britsohe mandaat over Mesopotamië. De minister van koloniën zegt dat men aohijnt te vergeten, dat Irak zelf reed» zijn oiviel bestuur betaalt en bovendien een bruikbaar leger van 8000 man onderhoudt, en dat do uitgaven van Engeland reeds van 20 millioen op 4 millioen p.st. zijn te ruggebracht, waarvan de helft ook diende te worden uitgegeven indien Engeland zich zon terugtrekken. Wanneer Irak intact wordt gelaten met een goede strategische gren» en een defini tieve regeling door den Volkenbond, dan kunnen de uitgaven snel worden vermin derd en bestaat er geen reden waarom de Briteche betaler .binnen zeer korten tijd nog een penny zou moeten bijdragen voor Dak maar indien het land wordt uiteen gerukt en geen verdedigbare grenzen heeft, daüb kan het probleem niet worden opge lost en dan zouden de bedragen, die de Britsche belastingbetaler zou hebben op te brengeD, belangrijk vermeerderen, aldus Amery. Naar men verneemt, zal de Iersche grens- commiseie haar vergaderingen deze week te Londen hervatten, terwijl haar verslag in October verwacht wordt. De leden zijn de vrederechter Feetham van Zuid-Afrika, die als voorzitter .optreedt, J. Mc. Neill, die den lersohen Vrijstaat vertegenwoor digt, en Joseph Fisher, die door de Brit sche regeering is benoemd, om Ulster te vertegenwoordigen, waar Ulster zelf wei gerde een vertegenwoordiger aan te wij zen. Het is bijna een jaar geleden, dat de commissie werd benoemd, en in dien tijd hebben de leden bijna elk deel der grens tusschen Ulster en den Ierschen Vrijstaat bezocht, waarbij zij volledige onderzoekin gen ter plaatse verricht hebben, wanneer de afbakening der grens een zaak van bui tengewone moeilijkheid scheen te zijn. Hun eenstemmig rapport aangaande de volledi ge grensafbakening tusschen Ulster en den Ierschen Vrijstaat zou wetgevende kracht hebben, en de bloote indiening van het rapport bij de betrokken regeeringen zou een nieuwe grens vaststellen. Geen verdere wetgeving zou noodig zijn, om de grens te bepalen. Hetzelfde resultaat zou wettig voortvloeien uit de indiening van een meerderheidsrapport, mits dit de grens volledig afbakende. Indien geen twee leden der commissie het eens kunnen worden aangaande de geheele grenslijn, zou het rapport, naar men verneemt, geen effec tieve kracht hebben. Op het vakvereenigiiigseongres is een voorstel om alle vakvereenigingen geleide lijk tot een grooten bond samen te smelten met 2138.000 stemmen tegen 1787.000 ver worpen. Het hoofdbestuur van de communistische partij heeft een telegram gezonden aan den voorzitter van het congres, waarin het de aandacht vestigt op „het besluit der over heid om een aanval te doen op de commu nistische parfij" alsmede een beroep doet op den steun der congresleden voor de „strij dende broeders" uR het zeevaartbedrijf. DE „GR007EN" TER VOLKENBONDSVERGADERING. Van links naai xechts: Briand, Chamberlain, Scialoja, Benesj, Painlevé. De linksche vleugel heeft één succes van beteekenis behaald. Een motie, die „copart nership" afkeurt en een beroep doet op de arbeiders om sterke bedrijfsraden te vormen als „wapens om de kapitalisten te dwingen, hun greep op de industrieën te staken" is met 2.456.0001.218.000 stemmen aangeno men, niettegenstaande het verzet van de ge matigden, die de motie een nauwelijks be dekte poging noemden om het congres te binden aan het principe van het commu nisme. Volgens officieele schatting zal het deficit van de tentoonstelling te Wembley bij de sluiting in October 2 millioen p. st. bedragen In het Lagerhuis zal over dit deficit wor den geïnterpelleerd. Men wil trachten het Huis er toe te brengen de garanten van hun verplichtingen te ontslaan. Over de zeeliedenstaking weinig nieuws.- Ook in Australië schijnt het ergste voorbij. De Australische premier Bruce heeft ver klaard, dat hij va9t besloten is in het belang van de welvaart van het land met de meeste beslistheid op te treden tegen de bolsjewis tische propaganda. f EGYPTE. De kabinetscrisis. De koning verzocht de twee liberale min is ter» Tewfik-el-Dos» en Mohammed-Ali hun functie nog gedurende tien dagen te blijven waarnemen, in welken tijd hij hun verzoek om ontslag in overweging zal ne men. Bij de overhandiging der twee brieven, waarin de ministers kennis geven van hun aftreden, aan den koning, heeft de premier zelf ook zijn ontslag ingediend, hetwelk de koning echter weigerde te aanvaarden. Particuliere besprekingen te Genève. GENEVE, 9 Sept. (Belg. Tel. Ag.) De- zon middag hadden verscheidene particu liere besprekingen plaats. Chamberlain ontving achtereenvolgens den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Skrzins- ky en dien van Tsjecho-Slovakije Benesj. Hun besprekingen liepen over den invloed van bet Rijnland-pact op dé positie en de politiek der Duitsehe nabuurstaten in het oosten. De hoofden der delegaties hielden zich bezig met het zoeken naar een formule voor de resolutie die aan de Assemblée zal worden vooTgelegd om de beginselen vast te stellen, waarnaar de speciale pacten moeten worden geïnspireerd door het pact van Genève van 1924. BERLIJN, 10 Sept. (V.D.) Uit Genève wordt gemeld dat Chamberlain aan den Italiaanschen vertegenwoordiger Scialoja de vraag gericht heeft of Mussolini deel zal nemen aan de ministersconferentie over het Pact. Scialoja heeft instructies gevraagd en zal over twee of drie dagen antwoorden. BERLIJN, 10 Sept. (V.D.) Uit Praag wordt gemeld dat de Tsjechische minister van bui tenlandsche zaken Benesj zijn voorstel in zake het sluiten van een Garantiepact voor het Oosten heeft teruggetrokken, daar Enge land er geen twijfel aan liet, dat het slechts de westelijke grenzen waarborgen zal. Baldwin naar Parijs? BERLIJN, 10 Sept. (V.D.) Uit Parijs wordt gemeld dat Baldwin zijn verblijf te Aix-les- Bains onderbreken zal en naar Parijs zal reizen teneinde besprekingen te voeren mét Briand. Painlevé is van Genève naar den Elzas vertrokken waar hij verscheidene ste den bezoekt. Painlevé in de Elzas. STRAATSBURG, 10 Sept. (V. D). Pain levé is alhier aangekomen na een bezoek te hebben gebracht aan Mulhouse en Colmar. De bevolking juichte hem 'levendig toe. MULHOUSE, 10 Sept. (Havas). Bij zijn ontvangst door het gemeentebestuur hield Painlevé een rede, waarin hij uiteenzette op welke wijze de regeering den financieelen toestand denkt te herstellen, namelijk door het consolideeren der vlottende schuld. Painlevé verklaarde de verwachting te koes teren dat de leening de schoonste resultaten zal opleveren en hij wees op de pogingen der wetgevende macht om de begrooting in evenwicht te brengen en op de maatregelen door de geallieerden met dat doel getroffen. Sprekende over de in tergeal lieerde schul den, zeide Painlevé: Wij moeten deze beta len naar de mate van onze krachten, maar wij mogen in herinnering brengen dat Frankrijk 1.600.000 zijner kinderen verloor en geheel alleen zijn verwoeste gebieden weder heeft opgebouwd Dit mirakel mag niet gebruikt worden als voorwendsel om ons meer te laten betalen. Wij moeten gaan tot de gTens van het mogelijke, maar eischen dat men deze mogelijkheid billijk en juist beoordeel e. De Fransche bankstaking. PARIJS, 10 Sept. (Reuter). De regee ring heeft de banken en het stakingscomité uitgenoodigd haar bemiddeling te aanvaar den tot beëindiging van bet conflict. Zij vraagt antwoord binnen *24 uur. Het Engelfiche vakveieenigingscengres. LONDEN, 10 Sept. (Reuter). Vanochtend heeft het te Scarborough vergaderende vakvereeniging8öODgre« een motie aangeno men, waarin aangedrongen wordt op her ziening van de ongevallenwet, zoodat de gekwetste arbeider niet minder dan twee derde van zijn gemiddeld loon zal ontvan gen. LONDEN, 10 Sept. (V. D.) Ramsay Mac Donald, de vroegere Premier van En geland, die gisteren als ga»t het Vakver- eenigingscongrea bijwoonde, moest een enorme ovatie in ontvangst nc-men, waaTaan schier geen einde kwam. Communistische overvallen. RIGA, 9 Sep. (Belg. Tel. Ag.) Dc Lett- landache veiligheidspolitie ontdekte onlangs in de omgeving van Kovno een geheime oommunisti&che bijeenkomst onder voorzit terschap van een agent der derde inter nationale. Bij huiszoekingen werd beslag gelegd op belangrijke correspondentie met Moskou en een plan van actie der commu nistische jeugd. Dc strijd in Marokko. MADRID, 9 Sept. (Belg. Tel Ag.) De eerste bijzonderheden, hier ontvangen over de ontscheping të Alhucemas melden, dat 112 Spaansche en Fransche oorlogsschepen aan de operatie deelnamen, alsmede vele kleinere vaartuigen, die in de baai van Al hucemas kruisten. Terstond begon het bom- j bardement der vijandelijke stellingen. De j radio-inetallatic van een der oorlogsschepen werd door een vijandelijke granaat eenigs- zins beschadigd, maar kon terstond weer worden hersteld. Na de ontscheping had bij den aanvang van den opmarsch der troepen een kleine j schermutseling plaats met den vijand, die 1 onder vuur werd genomen door het eskader en zich daarop terugtrok. De Spanjaarden bereikten het gestelde uoel en maakten een aantal gevangenen. Ook viel hun een groote hoeveelheid achtergelaten materiaal in 1 handen. De troepen vestigden hun bivak op het schiereiland Morro Nueve. MADRID, 9 Sept. (Belg. Tel. Ag.) Het j officieele communiqué inzake Marokko zegt I dat blijkens mededeeling van den opper- I bevelhebber het kamp aan de kust Dabij Cabadilla een lichten aanval had te door staan. Met kracht wordt gewerkt aan de versterking en de ravitailleermg van deze belangrijke operatiebasis. De reeds krach tige colonne van generaal Sare werd nog aanzienlijk versterkt. LONDEN, 10 Sept, (V.D.) De „Daily Mail" meldt, dat het Spaansche offensief tegen de Riffs zich uitbreidt en met suc ces wordt voortgezet. Niet minder den zes tien duizend man zijn aan de baai van Al hucemas geland en af deelingen rukken reeds op naar Adjir, het hoofdkwartier van Abdel Krim. Zij ontmoeten slechts weinig tegenstand en verwacht wordt dat deze stad spoedig zal worden bezet, daar zij slechts op acht mijl van de landingsplaats ligt. FEZ, 10 Sept. (V. D.) De Riffen hebben haastig versterkingen naar de kust gezonden om de opmarsch de rSpanjaarden te stuiten. Het vermoorden der Czaren-familie. BERLIJN, 10 Sept. (V. D.) Uit Ko penhagen wordt gemeld,- dat de Sovjet- regeering een officieele verklaring zal publiceeren over het vermoorden van de Czaren-familie, waarin deze moord als een politieke noodzakelijkheid wordt voorge steld, daar anders van contra-revolutionaire zijde bevrijdingspogingen zouden worden in het werk gesteld. Uit do verklaring blijkt, dat tot het vermoorden reeds twee weken voor het uitvoeren van deze daad besloten werd. Uit Canada. OTTAWA, 10 Sept. (Reuier). De conser-. vatieve leider Mcigken heeft de verkiezing campagne in Canada geopend. De fiscale po litiek was volgens hem het voornaamste, punt waarover de kiezers uitspraak zullen hebben le doen. Hij verklaarde dat een krachtige protectionistische politiek het eeni- ge middel i9 waardoor Canada kan bestaan en bloeien. Hij oefende kritiek op het regee- ringsbeleid van den legenwoordigen premier Mckenzie King, die naar hij bet noemde stukje na beetje van de Canadeesche in voerrechten afknabbelde en zette uiteen dat Canada geen kans heeft tegéh de krachtig beschermde Amerikaansche industrie, in dien het niet dezelfde politiek gaat volgen. De Zeelieden-staking. MELBOURNE, 10 Sept. (Reuter). De overzeesche scheepvaartmaatschappijen en het congres der Australische vakvereeni gingen zullen vanmiddag te Sydney be sprekingen houden om te trachten de sta king bij te leggen. SYDNEY, 10 Sept. (Reuter)^ Op de wer ven wordt door de stakers druk gepest, ten einde te voorkomen dat de mannen naar hun schepen tenigkceren. Berooving in Syrië. BAGDAD, 10 Sept. (Reuter). Een con- vooi van vier automobielen, dat zonder1 passagiers van Bagdad naar Damascus on-< derweg was, werd Dinsdag door stroopera aangevallen op acht mijlen afstand van Damascus. De chauffeur© werden van bun blecren beroofd, maar niet gewond. De auto'8 werden licht beschadigd. De Shenandoah-slachtoffers. WASHINGTON, 10 Sept. (N.TJL Draad loos). De lijken der vier officieren, slachtoffers van het ongeluk der Shenan doah, zijn gisteren te Arlington op het na tionale kerkhof ter aarde besteld. Voor den commandant van het luchtschip, luitenant Lansdowne, werden 's nam in de kapel van hét fort Myer» lijkdienst gehouden,- waarna het lijk eveneens naar Aldington werd vervoerd. Later werd te Washington een dienst gehouden, die bijgewoond werd door Wilbur, assistent-secretaris Robincon, verschillende hooge regeeringspersonen, ala. mede door de vertegenwoordigers van de Fransche, Italiaansohe en Canadeesche regeericgen. Gzoote brand. HAWKESBURY (Ontario), 10 Sept. (Reu-i ter). Gisterochtend zijn verscheidene mil- lioenen voet timmerhout, toebehoorende de Hawkesbury Lumber Company, door brand vernieitgd. De schade wordt op ruim 2 millioen dollars geschat. De geheele stad ware onherroepelijk verloren geweest, indien de wind uit de tegenovergestelde richting had gewaaid. STADSNIEUWS. De L.A.W.E.T. In korte trekken hebben w:j verleden Zaterdag in afwachting van het Officieel Programma reeds een beschrijving gegeven van de winkel-étalage-tentoonstelling door, de vereeniging tot instandhouding der L.A.W.E.T. georganiseerd. Het intusschen verschenen programma dat op ruime schaal in Leiden is verspreid geeft nog meerdere bijzonderheden en bij aandachtige lezing komt men tcb de over tuiging dat de L.A.W.E.T. van 1925 niet zal behoeven onder te doen voor haar voor gangsters en dat alle voorwaarden aanwezig zijn om haar te doen slagen. Het program ma geeft houd(st)er bij bezoek aan de ten toonstelling kosteloos recht tot mededin ging naar een der vele fraaie on kostbare kunstvoorwerpen, sport- en huishoudelijke artikelen enz., die door het bestuur en de exposanten daarvoor beschikbaar zijn ge teld. AVij meldden reeds dat de deelname niet minder is dan bij de vorige L.A.W.E.T. Hef» programma vermeldt er 48 stands, doch es is nog één bijgekomen, die van den heet O. L. Korenhoff, Breestraat. De groote zaal, in het midden waarvadi een muziektempel is geplaatst en de kleino zaal, zijn geheel met deze stands gevuld4 Ook de vestibule is, voor zoover de plaat#» ruimte het toelaat voor stands ingericht- De heer J. A. Vreeken van Ommeren ex^ poseert er eeai pracht-luxe auto, merk Cleveland en onderdeelen. Niet alleen dat deze auto uitmunt door een fra-:en vorm*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2