No. 20092. DONDERDAG 10 SEPTEMBER Anno 1925. Officfeele Kennlsqevinnen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk tageren pnjs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van- brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplelo Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANXi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35. per weekJE0.1& Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week"...... „0.18. Franco per post f 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. - Aan den gemeentelijken visch winkel, Vischmarkt 18. tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0 250 37 f 0.50 en SCHOL a f 0.25 per pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden. 10 September 1925. 3208 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dal tegen hun besluit van 24 Augustus 1925, houdende vergunning aan de N V. de Leidsche Zout keet en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de zoutkeet op het perceel Oude-Singel No. 248a en 250, kadastraal bekend ge meente Leiden Sectie B. No. 2862, bij H M. de Koningin beroep is ingesteld. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 September 1925. 3209 BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat, inge volge artikel 203 der Gemeentewet, de be- grooling der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den dienét 1926 aan den Raad is aangeboden, op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage L neder- gclegd en in druk. tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. N. G. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN Secretaris Leiden, 7 September 1925 3210 GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN. Afdeeling Arbeidsbemiddeling. Met ingang van 14 September a.s. zal de Gemeentelijke- en Districts-Arbeidsbeurs, Garenmarkt hoek Levendaal, Tel. 1007, dagelijks geopend zijn van 8 uur voormid dag lot 5 uur namiddag; Zaterdags van 8 uur voormiddag tot 12 uur. Bovendien Don derdags van 7 tot 9 uur 's avonds. De Directeur, 3201 WIJKMANS. Ned. Stncadoorspatroonsbond. (Vervolg van gist eren). - Na het uitbrengen van het verslag van de C. V. B.-Commissie door den secretaris M. van Riet, uit Den Haag, dat, zooals wij gisteren nog konden meedeelen zeer werd toegejuicht besloot de vergadering op voor stel van het Bondsbestuur den heer Van Riet, die gedurende 10 jaar in het belang dor leden de taak van secretaris waarnam een gratificatie van f500 aan te bieden, waarmede de voorzitter hem geluk wensohte. Daarna werd als lid deze Commissie wegens aftreding van den heer W. F. Abel in g, te H,aarlem, door het Bondsbe stuur voorgedragen den heer E. G. Martens te Haarlem, dk: reeds veel voor de C. V. B. doet in zijn functie als penningmeester der afdeeling Utrecht had candidaat gesteld, den heer J Landzaat, te Utrecht. De afdee ling meende dat de penningmeester reeds te Teel met werk is belast, om deze functie er nv; bij te vervullen De voorzitter merkte op dat "dit voorstel Ie laat was ingekomen. Men zal indien me n het voorstel van het Hoofdbestuur niet aanneemt de benoeming moeten uitstellen lot de voorjaarsvergadering. Na eenig debat werd door het H. B. voor- gedold de candidaluur Landzaat toch te aa.rvaarden; de heer Martens werd echter mc-t mooie meerderheid benoemd. Hierna kwam in behandeling een voorstel van de afdeeling Haarlem, om bij overlij den van een lid van den Bond een uilkee-' ring aan de nabestaanden van dat lid te doen toekomen groot f 500, tenzij de betrok kenen hiervoor in aanmerking wenschen te komen. Was de overledene, lid eener firma, dan zullen de nabestaanden steeds reent hebben op zoo'n gedeelte van fbÖO als het aantal firmanten bedraagt. Indien de Bondskas niet toereikend zou zijn aan eventueele meerdere uit-keeringen te kunnen voldoen, wir de afdeeling een boord, omslag van de leden heffen. Blijkens het praeadvies van liet H. B. bestaat zoodanige regeling reeds in dien zin dat de uitkeering slechts wordt verleend aan in behoeftige omstandigheden verkee- rende gezinnen van leden, terwijl de hoofd, omslag beperkt blijft tot f 2 per lid. Het H< B. kan zich daarom niet met het voorstel ^ereenigen en adviseerde de vergadering hel te verwerpen. De heer De Vries, uit Haarlem zeide, ter toelichting van dit voorstel, dat de afdee- ïing van meening is dat dit voorstel feitelijk Toeds is aangenomen in de voorjaarsverga- 'JOg te Amsterdam in 1922 en eenigszins Werd gewijzigd in de Septembervergadering i van dat jaar te Rotterdam. Op grond daar van dacht hij dat de consequentie mee bracht, daarom het voorstel Haarlem aan te nemen. De voorzitter bestreed de opvatting van den heer De Vries, al reeds op grond dat, wanneer hij gelijk had de Bond tal van keeren f 500 had moeten uitbetalen en zou dit bij aanneming nog moeten doen, wat de kas niet zal kunnen dragen. Aangeno men is dal deze uitkeering alleen zal plaats hebben wanneer het afgestorven lid in be hoeftige omstandigheden heeft verkeerd. De secretaris, de heer Vermeer, begrijpt niet hoe Haarlem een courantenverslag bo ven de officieele notulen kan stellen, die het Bondsbestuur gelijk geven. De afdeelingen Zaandam, Apeldoorn en Nijmegen verklaren zich voor het voorstel Haarlem; namen® Den Haag ontraadt de heer Van Gilst het voorstel en wijst er op, dat Den Haag zelf voor zijn leden zorgt. De afdeeling zal in de a. s. voorjaarsvergade ring een voorstel in dien geest indienen. Daarom wil hij het voorstel Haarlem niet aannemen. Nadat nog een aantal personen hel woord hebben gevoerd en de heer Wesselius uit Apeldoorn het voorstel Haarlem nog eens warm heeft verdedigd, tart de voorzitter de vergadering om te zeggen dat zijn opvat ting onjuist zou zijn. Hij" wil over het prin cipe stemming, doch zegt nogmaals nadruk kelijk: laat de heeren wel bedenken dat alleen nabestaanden van behoeftige leden de vergoeding krijgen. Hij wil beslist over dit principe laten stemmen. (Rumoer en geroep: het Bonds bestuur heeft gelijk"). De heer Mulder uit Haarlem verklaart nu dat de afdeeling er nooit aan gedacht heeft, het Bondsbestuur te belichten van een ver keerde interpretatie van een voorstel. Het voorstel wordt nu van de" agenda af gevoerd en besloten op de zaak zelf in de voorjaarsvergadering terug te komen. De afdeeling Leiden had een voorstel aanhangig gemaakt, beoogende een lande lijke steunregeling in 't leven te beroepen, om bij voorkomende stakingen, patroons, die het beslist noodig hebben te kunnen steunen. Met liet oog op de staking te Amsterdam om hel uitbetalen van feestdagen af te dwingen, acht de afdeeling den tijd geko men om meer dan vroeger te trachten aan hel lerrbrisme van de gezellen een einde te maken. Daarvoor is solidariteit van alle leden noödig bijv. door het storten van f 3 per lid en per week. Het Hoofdbestuur sympathiseerde blij kens zijn praeadvies met dit voorstel,.maar achtte het te belangrijk en te ver strekkend om het voetstoots aan te nemen. Daarom steslde het voor het aan te houden lot de voorjaarsvergadering; de afdeelingen kun nen het dan vooraf nog eens rijpelijk over wegen. De afdeeling Amsterdam stelde voor het voorstel onmiddellijk te behandelen. De zaak is be urgent om te worden uitgesteld. De afdeeling Zaandam dc-nkf er ook zoo over. De heer Wesselius (Apeldoorn) wil het woord behoeftig uit het voorstel lichten, doch verder de behandeling tot het voorjaar uitstellen. De voorzitter onderstreepte de opvatting in het schriftelijke praeadvies van het Bondsbestuur nog eens. De afdeelingen moeten de kwestie eerst onder oogen zien. De heer Donker, uit Amsterdam acht aan neming daarom wenschelijk, omdat de werknemers zullen weten dat zij niet tegenover den enkeling staan, maar tegen over de gezamenlijke patroons. De afgevaardigde uit Alkmaar zou wen schen dat bij stakingen de patroons hun collega's die in den knoei zitten persoonlijk gingen helpen, (applaus). De afdeeling Leiden wil met- het uitstel voorstel van het Hoofdbestuur meegaan als het a.s. voorjaar maar aan de orde komt. De heer Van Riet, Den Haag, raadt de Am9lerdamsche afdeeling aan te trachten zooveel mogelijk alle patroons in den Bond te krijgen. De heer Rosmul'ler, Zaandam, bekiaagt zidh over het gemis aan steun en medewer king bij een staking, waartegen de voorzit ter protesteert Eindelijk wordt besloten de behandeling van het voorstel Leiden te verdagen tot de voorjaarsvergadering. Er verklaarden zich 139 stemmen voor en 30 stemden blanco. Hierna was de agenda voor dezen dag af- geloopen doch besloten werd met de behan deling der volgende punten door be gaan. Door het Bondsbestuur werd voorgesteld het boekjaar der afdeelingen gelijk te stel len met dat van den Bond nl. met Septem ber, wat van groot nut zal zijn voor de sa menwerking. Het voorstel werd na eenig debat met 141 tegen 47 stemmen aangeno men. Ten slotte werd behandeld een votfrstel van het B. B. om verschillende maatregelen te treffen ten einde te voorkomen dat in den vervolge de jaarlijksche algemeene vergade ring te groole financieele offers zal vergen van den Bond en de ontvangende afdeelin-. gen waarvoor door het B. B. verschillende maatregelen werden voorgesteld. Na eenige gedachtenwisseling werd dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de afgevaardigde uit Groningen naar den stand der door een Commissie overwogen regeling van het leerlingwezen en de onreëele concurrentie waarop door het hoofdbestuurslid, den heer Meyer, nadere inlichtingen werden gegeven. Hierna werd de vergadering gesloten en na eenigen tijd werd in „Zomerzorg" - gedi neerd, waarbij de Leidsche afdeeling een concert aanbood en daarna een cabaret voorstelling. Voor vandaag staat een boottocht op het program. Voor het Chr. Onderwijs. Gisteravond werd in de Hooglandsehe kerk alhier de jaarlijksche openbare samen komst gehouden, uitgaande van het locaal- comiló van de Unie „Een School met den Bijbel". Déze dank- en bedestond voor het Ghr. Onderwijs, waartoe genoemd comité alle be langstellenden in den arbeid der Chr. scholen had uilgenoodigd, was goed bezocht Twee sprekers voerden het woord. In de eerste plaats ds. H. J, Kouwenhoven, precL bij de Geref. Kerk, alhier, die, na voorge gaan te zijn in gebed, sprak naar aanlei ding van Psalm 60 6 en 7, in "t bijzonder zijn gehoor voorhoudende, dat „wij deze banier onvervalscht en in de echte kleuren hebben omhoog te houden". In de tweede plaats ds. T. J. Jansen Schoonhoven, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. te Oegslgeest, die het woord voerde naar aanleiding van Joh. 21 15b en met dankgebed sloot De aan de uitgangen van het kerkgebouw gehouden collecte bracht f 92,36 op. Verplegend personeel „Endegeest c.a.". Gisteravond vergaderde de groep verple gend personeel, georganiseerd in den Centr. Ned. Ambtenaarsbond, in gebouw „Irene" te Oegslgeest De voorzitter opent te halfnegen de ver gadering en geeft, na het doen van eenige zakelijke mededeelingen het woord aan den heer M. G. Verwey, voorzitter van de afd. Leiden van genoemden bond, die zou spre ken over „Ontslaan en werking van het Georganiseerd Overleg". Spr. begint met op te merken, dat het georganiseerd overleg, zooals dit in het particuliere bedrijf is ont staan .neerkomt op een samenspraak van dc vertegenwoordigers der arbeiders met de werkgevers over de voorwaarden, waaron der die arbeiders zullen hebben te werken. Die samenspraak, dat overleg dus, is een product van den groei der organisaties van arbeiders. Zoo langzamerhand is dat over leg ook doorgedrongen in de kringen van het personeel in dienst der Overheid. De groei van de organisaties van dat Overheids personeel heeft daartoe medegewerkt. Spr. schetst hoe vroeger het verkeer tusschen het Overheidspersoneel en de overheid als haar werkgeefster, plaats had. Deze verandering is dus, naast den groei der organisaties, mede te danken aan de gewijzigde tijdsom standigheden. In meerdere plaatsen van ons land is het georganiseerd overleg ingevoerd en dit heeft dan ook het z.g. burgerrecht verkregen. De beteekenis van een dergelijk overleg wordt door spr. nader uiteengezet. Het spreekt dus vanzelf, dat de bevoegdheden, die aan een commissie, om dat overleg te voeren, wor den toegekend, haar beteekenis kan vergroo- ten of verkleinen. Spr. zal zich nu bepalen tot het georga niseerd overleg zooals dit te Leiden wordt toegepast. Hij treedt in nadere bespreking omtrent de samenstelling van een dergelijke commissie en de wijze waarop zij zich, vol- I gens de bestaande verordening van haar taak kwijt. Na uitvoerig hierover te hebben uitgeweid, komt spr. aan het georganiseerd overleg zooals dit als uitvloeisel van de Al gemeene Commissie van Overleg aan de be drijven en diensten der gemeente wordt toe gepast, n.m. de „Dienstcommissies". Ook deze commissies zegt spr. zijn van groote beteekenis te achten voor het personeel, wat spr. nader met verschillende" voorbeelden duidelijk maakt. Spr. hoopt dat vooral de nieuwe leden thans eenig begrip zullen heb ben wat het Georganiseerd Overleg is en welk een beteekenis er aan gehecht moet worden. De voorzitter brengt een woord van dank aan den spr. voor zijn duidelijke uiteenzet ting en geeft in overweging aan hen, die iets meer willen weten omtrent deze zaak, de bekende brochure over het overleg, uit gegeven door het Hoofdbestuur, aan te schaffen. Na de gebruikelijke rondvraag, sloot de voorzitter deze, ondanks het slechte weer, tam :1 ijk «goed bezochte vergadering. Ledenvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Gistermiddag hield de afdeeling Leiden van bovengenoemde vereeniging in de bui- tonsociëleit van „Amicitia" aan de Steen* «traat een algemeene ledenvergadering. Te ruim drie uur opende de vice-presidente, mevr. L. C. StuurmanVan Gulden de ver gadering, die goed bezocht was. Wanneer wij op deze vergadering, aldus spreekster, eens zien naar de leege plaats aan onze bestuurstafel, dan zal u allen duidelijk zijn, dat onze eerste bijeenkomst niet zoo heel opgewekt kan zijn. Met wee moed herdenken wij het verscheiden van onze ijverige secretaresse, mevrouw Van EekFaber, wier groote verdiensten wij met dankbaarheid gedenken. Als stille hul de aan de overledene verhieven zich hierop alle aanwezigen van hun zetels. Door ongesteldheid van haar echtgenoot zal de presidente, mevr. C. F. SchotsNue- boer dezen winter de vergaderingen niet kunnen leiden, waardoor op mij thans de aangename plicht rust, u allen hartelijk welkom te heelen. Hierna werden door de tijdelijke secreta resse, mevr. J. C. S. v. d. Berg—Hoogewerff, de notulen der vorige vergadering voorge lezen, die daarop onveranderd weixlen ge arresteerd. In de vacature, ontstaan door het over lijden van mevr. Van Eek, weixl bij accla matie mevrouw RademaïerGoucke tot be stuurslid benoemd. Tot lid van de redactie-commissie werd door verhindering van mevr. Schots bij-en kele candidaatstelling gekozen mevr. Teu- nisse. v Van liet Hoofdbestuur was een verzoek binnengekomen om voor het „Jacoba-fonds" wanneer de adviseuse, mej. J. II. C. van Heemskerk Dueker verhinderd mocht zijn, een plaatsvervangster te benoemen. Als zoo danig werd gekozen mevrouw Juynboll Kern. Het centraal-bureau van het Veilingwezen in Nederland had het bestuur een aantal brochures ter verspreiding toegezonden, waarin gewezen werd op de plaats, die de tomaat in het dagelijksch menu behoort in te nemen. Het ligt in de bedoeling ook dezen winter weer verschillende cursussen te houden, mils hiervoor voldoende belangstelling be staat. Ten slotte deed de vice-presidente nog een beroep op aller medewerking om zorg te dragen voor een geregelde doorzending van en contróle oji de portefeuille. Bij de ronavraag werd nog op een des betreffende vraag medegedeeld, dat het be stuur den heer Wille bereid heeft gevonden in October voor de afdeeling een lezing te houden over de behandeling van kamer planten en bolgewassen, terwijl waarschijn lijk in Januari mevrouw Jo van Ammers Küllcr een lezing zal houden over een nog nader door de leden zelve te bepalen on derwerp. Mevrouw Verwer opperde nog de wen- schelijkheid om ook te Leiden de zgn. ver- ■keersfilm te verloonen, die ook in Rotter dam zoo'n succes is geweest. Hiermede was het huishoudelijk gedeelte afgeloopen en verkreeg de leidster van de afdeöling huiselijke kunst der verffabrieken firma Talens te Apeldoorn, mej. C. Kwint, het woord tot het houden van een uiteenzet ting over „Scliabloneer- en balikverven", waarvoor genoemde firma de ingrediënten levert. Behalve de leden gaven ook tal van in- troducées door haar aanwezigheid blijk van belangstelling in dit aardige en vooral dankbare handwerk. Aan de eigenlijke demonstratie liet mej. Kwint een beschouwing voorafgaan van het ontstaan der batik-industrie, die, gèlijk be^ kend, in Indië haar oorsprong vindt. Is voor echt Indisch batikwerk een be- werkingsduur noodig van 48 dagen, het pen- seel-baükken gaat heel wat vlugger en is binnen betrekkelijk zeer korten tijd te Jeeren, Nog vlugger gaat het schabloneeren in zijn werk; met eenige routine fabriceert men in een halfuur een heel divankussen. Een mooie collectie batik- en schabloneer- werk toonde hetgeen op dit gebied bereikt kan worden. Een groot voordeel van beide is, dat de gemaakte kleedjes, overtrekken voor tea- cosies, enz. gewasschsn kunnen worden en ook absoluut kleur-echt zijn Aan het einde dezer welgeslaagde demon- slratie, dankte mevr Stuurman mej. Kwint voor haar leerzame voordracht, daarbij te-, vens de hoop uitsprekende, mej. Kwint bin nen afzienbaren tijd als cursusleidster in het midden der Leidsche afdeeling terug te zien. Opening Biesiots vijfde winkel annex lunchroom. Hedenavond opent de firma H. M. Biesiot in het perceel Steenstraat 55 haar vijfden winkel in Leiden, waaraan verbonden is „The American Lunchroom" met restaurant. Alvorens wij in gedachten den lezer ver plaatsen naar dit nieuwe pand, dunkt het ons goed eerst een kort overzicht van den ontwikkelingsgang dezer firma te geven. Het is nog slechts vijf jaar geleden, dat de drie firmanten, te weten de heeren G. Bots, J. Gussenhoven en A. Timp, hier Ier stede slechts twee winkels exploiteerden en wel op de Haarlemmerstraat en op de Hooge- woerd, hoek Watersteeg. In deze vijf jaar zijn er, behalve de win kels in de Donkersteeg. waaraan verbonden is de Nova-lunchroom en vooraan op de Haarlemmerstraat, ook in Den Haag nog drie winkels van deze firma geopend. Aange moedigd door het succes van de Nova-lunch room zag de firma om naar een tweede ge legenheid, die zij ten slotte vond in het pand Steenstraat 55, waarin voorheen de „L.a.t.o." gevestigd was. Het laat zich begrijpen, dat de inrichting van een garage zich nu niet direct leende tot het exploileeren van-een lunchroom. Onder leiding en uitvoering van het inge nieurs- en architectenbureau firma Kraan Groenewegen en Verweys werd dan ook aanstonds met de algeheele reorganisatie een aanvang gemaakt. En de resultaten dezer verbouwing hebben wij gisteravond bij ons bezoek in «ogenschouw kunnen nemen. BINNENLAND. De Leidsche gemeente-begrooting voor 1926. Vijf-en-twintigjarig bestaan van den Alg. Ned. Zuivelbond. Antwoord 0p de Gpen Brieven in „De Haagsche Post". BUITENLAND. De Volkenbondsvergadering te Genève. Besluiten op het congres der Engelsche vakvereenigingen. De strijd in Marokko en Syrië. De winkel, die een oppervlakte beslaat van 30 v.k. Meter, verschilt slechts weinig in type van de reeds beslaande. De keurige marmeren toonbladen (Napoleon-marmer noemde de heer Timp het), de nettë glazen stofvrije étalages, waarin een keur van lek kernijen ligt uitgestald, de frissche tegel wanden, de grijs-geschilderde koektrommels dc fraaie vitrines, (de beide laatste geleverd door de firma Schoondergang. alhier), dit alles maakt een even smakelijken als zin- delijken indruk. In het restaurant valt direct op. hoe «alles in lijn en kleur bij elkaar komt. Meubilair en sloffeering in den meest uitgebreiden zirr van het woord harmoniceren volkomen. Uit de fraaie lampen straalt des avonds een prettig-aandoend getemperd, diffuus licht den bezoekers tegen, hetgeen evenals de ge zellige indeeling in „boxes" het inlkm- knusse, dat deze lunchroom karakteriseert, in niet geringe mate verhoogt. Het achterste gedeelte ontvangt bij dag zijn licht door een fraaie gfas-in-lood-kap, ontworpen en uitgevoerd door de firma Heelman, te Rotterdam. Een electrisch ge dreven vleugelpiano verhoogt bij avond dc gezelligheid. Iets nieuws op dit gebied is de (riolin- vloerbedekking, geleverd door de firma Gebr8. Gründemann, alhier. Het schilderwerk werd geleverd door den heer *H. P. Jansen, terwijl de heer Kloos de centrale verwarming voor zijn rekening nam. Beiden leverden hier een knap stuk werk. De lunchroom beslaat een oppervlakte van 160 vk. Meter en biedt plaats aan circa 160 personen. Zooals blijkt uit de op iedere tafel liggende prijslijsten. bestaat er ook ge legenheid om te dineeren. Wij zouden nog veel kupnen schrijven over onze rondwandeling door het niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, zooals buffet, koelinstallaties, keuken en kelder^: doch laten dit na, omdat het het publick minder zal interesseeren. Slechts zij vermeld, dat alles er even zin delijk en keurig verzorgd uitziet en voldoet aan de strengste eischen der hygiëne. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan de firma II. M. Biesiot van harte gelukwen- schen met deze nieuwe onderneming. Moge haar streven met succes bekroond worden I Een „electrische" leestafel. Het innerlijke van café-restaurant - merzorg" heeft wederom een belangrijke verbetering ondergaan, doordat de oude lees tafel vervangen is door een zeer moderne leestafel, zooals wij die hier ter stede nog niet zagen. Op het midden der tafel is namelijk oen groot ellipsvormig rek aangebracht; hieraan hangen tal van ijzeren lessenaartjes, waa op de dag- en weekbladen alsmede vide tijdschriften netjes gerangschikt ter inza ;e liggen. Drukt men nu op een van de knopjes, die in het tafelblad voor elke zitplaats zijn aan gebracht, dan gaat het geheele sa mep sk i draaien; men wacht slechts lot de ge- wenschte lectuur binnen het bereik van den lezer is, drukt dan andermaal op de knop en de circulatie houdt weer op. Weliswaar is deze vinding nog niet co- heel geperfectioneerd, daar de draaiendbe weging nog met vrij veel lawaai gepaard gaat, doch de heer Batenburg verzekerd»; ons, dat dit euvel binnen korten tijd verhol pen zou zijn. Overigens een vernuftige vinding, die een felicitatie waard is. Morgen, Vrijdag, zullen de leden van het Congres voor Ongevallengeneeskunde onze gemeente met een bezoek verceren. Zij zullen o.a. des namiddags te 4 uur of hall vijf in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" ontvangen worden, alwaar tevens eenige ververschingen zullen worden aangeboden. Met den trein van 5.53 zullen de Congresle den naar Den Haag terugkeeren. Gistermiddag was de 70-jarige M. B., wonende in de Decimastraat, bezig werk zaamheden te verrichten in de weverij van den heer D., in de Looierstraat, waar hij op een ladder staande, stukken goed oo

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1