AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN^ Dinsdag. „Jeruel" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre- Mng- Lf.ger des HeilsSamenkomst. 8^ uur. Moïuchweg 69Evangelisatie-samen komst 8 uur. Pieterskerk: Concert Mia Peltenburg, Louis van Tulder eb Hendr. Andriesjen. 8 uur. Woensdag. „Jcruël" (Middelstegracht 3): De heer JBnoecks, van Haarlem. Loger des Hcils: Lichtbeelden voor kin deren. 6 uur. Wassenaar: Kinderoptocht,, harddra verij en concert Donderdag. W assenaar: Rmgrijderij, volksspelen en groot vuurwerk. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Musis Sacrum": Vaandeltentoonstelling iot en met 13 September. Den Haag, „Scala": Louis Bouwmees ters revue „Nou kan je lachen!" 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 7 tot en met Zon dag 13 September a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313; en G. T. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ia altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. DUITSCHLAND. Hindenburg naai het sanctie- gebied Hei conflict-Wiith in het Centrum Kurrders- enrast. Rijkspresident Hindenburg zal 47 Sept. een bezoek aan het bevrijde Roer- en sanetiën-gebied brengen. De reis gaat over Bochum, Essen,, Duisburg, naar Dusseldorf. In alle steden zullen groote bevrijdings- domonslratiën plaats hebben. Op bet congres van de centrumsparüj in Baden te Olfenburg is een motie aangeno men, dat het centrum zijn onafhankelijk heid zoowel ten opzichte van links als van rechts handhaaft. Deze motie was met toe stemming van J>et algemeene bestuur van de centrumspartij bij het congres ingediend. Er hebben eveneens besprekingen tus- schen Wirth en het partijbestuur plaats ge vonden. Wirth las een verklaring voor, waarin hij de politiek van het kabinet- Luther scherp veroordeelt. Het partijbestuur trachtte Wirth te bewegen, deze aangele genheid niet op het congres ter sprake te brengen, maar legen deze poging verzetten, zich de aanhangers van Wirth, die op de bijeenkomst in de mejsrderb,^ waren. Op hot congres „ra Wirth luide toegejuicht, toon hij verzekerde, dat hij het centrum niet in~moeilijkhedcn wenschte te brengen. Hij wil echter verhinderen, dat deze partij, door zich al te zeer naar rechls te richten, zijn eigen republikeinsch, sociaal en democra tisch programma verloochent Dit gevaar is nog grooter op het gebied der buitenland- sche, dan op dat der binnenlandsche po litiek. Marx meende ook, dat men zich niet al te zeer door de Duitsch-nationalen op sleep touw diende te laten nemen. Met de scherpe critiek van Wirth kon hij zich echter ook niet vcreenigen. De correspondent van de „Vossische Zei- tung", die het congres bijwoonde, seint aan zijn blad, dat Wirth gedurende zijn loop baan zelden op een zoo eclatante wijze het bewi)9 heeft gegeven van zijn hoedanighe den a)9 partijleider, als ditmaal. De corres pondent meent verder, dat de crisis in het centrum niet is geëindigd, maar eigenlijk pas begint Wirth heeft den correspondent uitdrukkelijk verklaard, dat hij zijn actie zal voortzetten tot het centrum weer de mid denpartij zal zijn, met een vastberaden so ciale, democratische en repuhlikeinsche po litiek. Hij zal pas naar zijn groep in den Rijksdag tcrugkeeren als hij de zekerheid heeft, daar voor zijn idealen te kunnen werken. Een partijcongres zal plaats hebben van 1019 Nov. Waar is nog niet bepaald. Onder de Berlijnscho huurders heerscht groote opwinding over het besluit van de rijksregcering om de huren met ingang van 1 April weer öp vredeshoogte te brengen. Ofschoon zij thans eerst 82 pCt. van de vre- deshuren bedragen, zijn ze voor tienduizen den huurders reeds te hoog, wal wel blijkt uit het feit, dat er op het oogenblik niet minder dan 50.000 processen wegens huur schuld aanhangig zijn. De verschillende or ganisaties tot beharligin#r-wan de belangen der huurders bereidden thans een protest actie voor, die binnen enkele dagen zal wor den gehouden. Men acht het niet uitgeslo ten, dat het nog tot een huurdersstaking zal komen. ffankrijk. Viviani f De Kciokkancm in het oiienrief. Gisteren even voor het afdrukken kregen we nog bericht van het overlijden van den jroegeren minister Viviani, die meer een groot redenaar is geweest dan een groot politicus. In Algerië is hij geboren op 8 Nov. 1863. Hij werd advocaat en vestigde zich in 1887 bij het Hof van Beroep te Parijs. Als jong advocaat sloot hij zich aan bij de socialis ten, pleitte in een aantal politieke en so ciale processen en werd in 1893 Kamerlid en was ook een ijverig schrijver van hoofd artikelen in een paar bladen. Later werd hij lid van de redactie der door Jaurès ge stichte „Humanité". In 1906 werd hij onder Glómenceau minister van Arbeid. In het Kabinet-Briand van Juli 1909 was Viviani weer minister van Arbeid. In Juni 1914 werd hij na het aftreden van Doumer- gue met de vorming van een nieuw mini sterie belast. Zijn pogingen faalden aan vankelijk en Ribot vormde een nieuw mi nisterie, dat echter reeds na een bestaan van één dag jn de Kamer viel. Viviani kreeg opnieuw opdracht tot kabinetsvor ming, hetgeen hem ditmaal gelukte. In zijn Kabinet van 13 Juni 1914 nam hij zelf de portefeuille van Buitenlandsche Zaken. Het Kabinet-Viviani was dus het eerste oorlogskabinet. In October 1915 trad hij af en maakte plaats voor een kabinet onder leiding van Briand. waarin hij de porte feuille van Justitie op zich nam, evenals in het Kabinet-Ribot van 19 Maart 1917. Met Ribot trad hij in September van het zelfde jaar af. Sedert heeft hij van geen enkel kabinet meer deel uitgemaakt. Wel kreeg bij verschillende bijzondere diploma tieke opdrachten. Hij maakte deel uit van de Fransche delegatie op de conferentie te Washington en heeft ook op een Volken- bondsver'gadering een schitterende rede- naarsrol gespeeld. Op het gebied der binnenlandsche poli tiek is Viviani in den loop der jaren steeds meer naar rechts geëvolueerd. In den lant- sten tijd zetelde hij in den Senaat. Even voor in Marokko het Spaansche of fensief is ingezet, is Abdel Krim met een offensief losgekomen, dat de Spanjaarden alle geruststellende berichten ten spijt, groote moeilijkheden berokkent. Verster kingen uit Spanje zijn hals over kop ge zonden. Een landing bij Alhucemar, die in 't voornemen lag der Spanjaarden, schijnt door stormweer te worden belet. Aan 't Fransche front- heerscht over 't algemeen rust. ENGELAND. Hei vakveieenigrngsconflres De zeeliedenstaking. Het Vakvereenigiugscongres is gisteren te Scarborough geopend door den voorzitter J. B. Swales, die in zijn openingsrede wee9 op de steeds moeilijker wordende toestan den in handel en bedrijf. Er was echter een neiging om de gevolgen van die toestanden voornamelijk op de arbeiders af te wentelen en hij waarschuwde dc ondernemers dat de grens van het geduld der vakvereenigings- maDnen nu bereikt was. Verdere concessies mocht het congres niet toeslaan en het moest liever maatregelen beramen om een deel van het verloren terrein ie herwinnen. Het interne beheer der vakvereenigingen moet zoo elastisch zijn dat het onmiddellijk dienstbaar kan worden gemaakt aan de be langen van de algemeene beweging. Het vol gende congres moet het algemeen bestuur zoodanige volmachten geven, dat het bij be langrijke Vraagstukken als controleerend -hefraiup der geheele beweging kan optreden. Alle symptomen wijzen er thans op, dat een periode van strijd en conflicten in de in dustrie voor de deur staat. De geheele Brit- sche vakbeweging moet het verzei der Chi- neesche arbeiders tegen de slechte arbeids voorwaarden met instemming begroeten. De meeste fabrieken zijn in handen van Engel- schen en Japanners. Het algemeene bestuur heeft reeds een aanvang gemaakt met een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden in het Verre Oosten, met inbegrip van China. De vakbeweging moet eischen dat voor taan aan de Britsche legaties altaché's voor den arbeid worden verbonden. Swales betreurde, dat het internationaal eenheidsfront nog niet is lot stand gekomen, en zeide, de verschillen tusschen Amster dam en Moskou gering te achten. Hij eischte uitbreiding van den handel met Rusland. Ten slotte verklaarde hij nog, dat de poli tieke arbeiderspartij de volle medewerking heeft van de vakbeweging. Hij wekte de ar beiders op gereed te zijn, wat uitrusting en mannen betreft, voor den eindstrijd tot ver nietiging van de loonslavernij. S. Bromley, de secretaris, las het jaarver slag voor en ontkende dat er eeD verschil van meening zou heerschen tusschen de po litieke en oeconomische secties van het be stuur. Het congres heeft daarna het voorstel tot instelling van een eigen afdeeling voor pu bliciteit. inlichtingen en internationale be trekkingen, afgescheiden van de arbeiders partij, aangenomen. Men wees er op, dat het voorstel niet dan na het volgende congres ten uitvoer kan worden gelegd. Het ondervond eenige be strijding op grond, dat het onnoodige kosten met zich zou sleepen. Men ontkende, dat het voorstel een twist met de arbeiderspartij zou inluiden. De zeelieden staking in Engeland schijnt men als verloopen te kunnen beschouwen. In Zuid-Afrika heeft minister Creswell een bemiddelingsvoorstel gedaan, dat beide par tijen onderzoeken. In Australië daarentegen gaat het hard tegen hard. 583 stakers van 6 Engelsche schepen worden gerechtelijk vervolgd en de kapitein van de Porlcusster heeft geweigerd de stakende bemanning nog langer te voeden. De mannen hebben daarop besloten het werk noodig voor het op tem peratuur houden der koelkamers niet langer te verrichten. De officieren zijn daarop ech ter zelf in de machinekamers neergedaald. Hel schip heelt een ladiqg vleesch voor een waaide van 6000 p. st. aan booid. a Het Veiligheiuspact. BERLIJN, 8 Sept (V. D.). De ministers van buitenlandsche zaken, der Kleine En tente, Benesj (Tsjecho-Slovakije), Nin- schitsch (Jougo-Slavié) en Duca (Roemenië) hebben gisteren te Genève beraadslaagd over hun gemeenschappelijke houding in zake de kwestie van bet Veiligheidspact Engeland en het communisme. LONDEN, 8 Sept. (Reuter). De Daily Mail meldt, dat door de autoriteiten beslo ten is onmiddellijk op to treden tegen de communisten, die aansprakelijk zijn voor dc propaganda onder de troepen. Het minie- terie van binnenlandsche zaken heeft mach tiging tot hun in-hcchteni8-neming verleend. Ook is gesloten tot vervolging van de voor naamste leden van de beweging der natio nale minderheid, inzonderheid van Tom Mann en Saklatvala. Viviani's dood. PARIJS, 8 Sept. (Havas). Alle bladen wij den lange artikelen aan de nagedachtenis van René Viviani; zij herinneren er aan hoe hij, toen hij in Augustus 1914 voorzit ter van den ministerraad was voor zijn taak berekend toonde te zijn in de ure van zware verantwoordelijkheid en het nemen van uiterst gewichtige besluiten. Painlevé verklaarde aan den „Petit Parisien" dat door den dood van Viviani aan Frankrijks democratie een harer trouwste zonen cn verdedigers ontvalt; men moet zijn nage dachtenis eere®. door het ideaal van recht vaardigheid en vrijheid te dienen waaraan hij het beste wijdde dat in hem was. De bankbeambtenstaking geëindigd? BERLIJN, 8 Sept. (V. D.). Uit Parijs wordt gemeld, dat de stakende bankbedienden be sloten hebben de staking op te heffen. Geen Dnitsch-Engelsch verbond. BERLIJN, 8 Sept. (V. D.). Volgens de „,Kölnische Zeilung" zijn de besprekingen tusschen de Britsche mijneigenaren en het Ruhr-kolensyndicaat om een overeenkomst te sluiten voor het exporteeren van kolen uit beide landen, afgebroken. De oorlog in Syrië. PARIJS, 8 Sept. (V. D.). Het ministerie van oorlog publiceert een verklaring, waarin gezegd wordt, dat do stad Socweida nog in Fransche handen is. Generaal Gamelin, die onlangs benoemd is tot opperbevelhebber der Fransche troepen in Syrië is gisteren van Marseille naar Syrië vertrokken. De strijd in Marokko. PARIJS. 8 Sept. (V. D.). Het „Journal" meldt uit Madrid dat de Spanjaarden vrij ernstige verliezen geleden hebben bij een poging om troepen te doen ontschepen op de kust te Alhucemas. Artillerie bombardeert do kust van het Riff. Te Fez loopt het ge rucht, dat dc Spanjaarden Tetouan hebben ontzet. De Franschen hebben verscheidene aanvallen in het gebied van Issoual afge slagen. De verliezen zijn aanzienlijk aan beide kanten. LONDEN. 8 Sept. (V. D.). De „Dailey News" meldt uit Tanger: Ofschoon de we gen van Tanger naar Tetuan zijn gesloten, komen de inlandsche koeriers nog steeds aan. Zij melden, dat de strijd nog met alle kracht voortduurt. De Riffs hebben den spoorweg Ceuta-Tetuan aangevallen. Het passagiersverkeer is gestaakt. Italië's machthebber. ROME, 8 Sept. (Belg. Tel. Ag.). Generaal prins Maurizio Gonzaga is benoemd tot commandant der vrijwillige veiligfheids- miititie, als opvolger van den overleden generaal Gandolfo. Polen'8 strijd tegen het communisme. BERLIJN, 7 September (V. D.). Volgens een bericht uit Warschau heeft de politie aldaaT een groot aantal communistische lei ders in hechtenis genomen, ter verhindering van demonstraties, welke de communisti sche jeugd op bevel van Moskou op touw wilde zetten. De demonstraties zijn achter wege gebleven, nadat meer dan 100 com munistische leiders waren gearresteerd. De Chineesche conferentie verzekerd. PEKING, 88 Sept. (Reuter). Alle mogend heden, die het verdrag van Washington onderteekenden, hebben thans China's uit- noodiging tot deelneming aan de douane conferentie aanvaard. Nieuwe onlusten te Sjanghai. SHANGHAI, 8 Sept. (Reuter). Opnieuw hebben in "Oen avond onlusten plaats gehad na een vergadering van 500 koelies die als agitators optraden, welke vergadering ge houden weid ter nagedaohtenis vam de slachtoffers der onlusten op 30 Mei en als protest tegen de dusgenaamde ongelijke verdragen. De menigte, die tot dolle" opge wondenheid werd opgezweept, trok naar de internationale nederzetting, alwaar zij de politie met straatkeien, baksteenen, bam boestokken en andere wapens aanviel. Twee buitenlandsche politiebeambten wer den neergeslagen en de toestand werd toen zoo kritiek dat de politie van haar vuurwa pens gebruik moest maken; zij mikte hoog, zoodat sleobts een man ernstig en twee licht werden gekwetst. Thans is alles rustig. In Ghineesohe krin gen wordt beweerd dat een der onruststo kers is doodgeschoten. Staking geëindigd. BEIRA, 8 Sept (Reuter). Tusschen de Mozembique Company en de arbeiders is een overeenkomst bereikt zoodat de staking geëindigd is. De gemeente-arbeideis, die een sympathie-staking hielden, hebben nog niet hervat, doch men hoopt, dat hun sta king morgen zal eindigen. Het vergaan der Shenandoah. COLD WELL (Ohio), 8 Sfcpt. (N. T. A. Draadl.) Men is nog steeds bezig met het demonteeren van de wrakstukken der She nandoah, die de regeerinp noocfóg heeft voor het onderzoek naar de oorzaak der ramp; zij worden in kratten gepakt en naar de Lakehurst-vliegbaeis opgezonden. Een tornado. CHICAGO, 8 .Sept, (N.T.A. Draadl.) Te Brownstown in Klinois zijn drie men schen door een tornado omgekomen Een wolkbreuk. WENAGHEE (Washington), 8 Sept. (Reu ter). Zaterdagavond heeft hier een wolk breuk plaats -gehad waardoor 17 menschen zijn omgekomen. De lijken van 12 hunner zijn gevonden. De schade die de wolkbreuk aanrichtte wordt op een half millioen dol lars geschat. Ernstige ontploffing. SHANGHAI, 8 Sept, (Reuter). Ten gevolge van de ontploffing van den stoom ketel aan boord van den Amerikaanschen kruiser „Noa", die in de haven van Wos- sung hgt, zijn gisteren vier Amerikaansche matrozen gedood en drie ernstig gewond. Stormen in Korea. TOKIO, 8 Sept. (Reuter). Op 6 Sept. heb ben aan de Zuidkust van Korea, in het Noordelijk deel van Kyuski hevige stormen gewoed, waardoor 250 huizen werden ver woest. Vier menschen hebben daarbij het leven verloren. Voorts zijn 36 vaartuigen omgeslagen en een groot aantal visschers- booten leden schipbreuk. Twee treinen ont spoorden, waarbij 2 machinisten zijn om gekomen. Bij Fusan werden 40 huizen door een vloedgolf weggespoeld. Hei wrak van de „Mam" gevonden. SHANGHAI, 8 Sept. (V. D.). Het wrak van het Japansche stoomschip „Yashima Maru" dat tijdens een typhoon vergaan is, is gevonden tus9ehen Japan en Formosa. STADSNIEUWS. 23rte Jaarvergadering Ned. Stncadoorsbond. Op de agenda van de morgen en Donder dag in de groole zaal van café „Zomerzorg" alhier te houden 23ste jaarlijksche alge meene vergadering van den Nederlandschen Stucadoorsbond komen verschillende be langrijke punten voor. Zoo stelt de afdeeling Haarlem voor om bij het overlijden van een lid aan de nabe staanden een uitkeering te doen toekomen van f 600. Is de bondskas daartoe niet tor- reikend, dan wil de afdeeling gelden door een hootdelijken omslag verkrijgen. De afdeeling Leiden stelt voor een lande lijke steunregeling in het leven te roepen om bij evenlueele slakingen patroons, die hel heslistnoodig hebben, financieel te steunen. Voor Donderdagmiddag staat een rond vaart op de Eager- en Braassomermeren op hot programma, met een lunch aan boord, aangeboden door de Leidsche afdeeling. Amsterdam en Rotterdam op de Kelner fifesse. Naar wij vernemen, zullen de gemeenten Amsterdam en Rotterdam op de Bouwvak- tentoonstelling, die ter gelegenheid van de Kölner Mesee van 23 September tot 2 Octo ber a,9. te Keulen wordt gehouden, verte genwoordigd zijn. Uit Amsterdam komt de aid. Handels- inrichtingen met een vrij uitgebreide expo sitie, betrekking hebbende op de Amsler- damsehe haven. Daarbij bêhooren twee kleine maquetles van de ovwlaad-inrioh- tingen te Amsterdam, De expositie van de afd Gemeentewer ken uit Rotterdam omvat behalve een in zending over de Rotterdamsohe havens ook oen expositie inzake den woningbouw te Rotterdam. Behalve een groot aantal Duit9che sleden als Duisburg. Dusseldorf, Lllx-rield, Essen, Mulheim, Aken, enz., neemt ooik de slad Weenen aam de tentoonstelling deel. Liefdesdrama te Rotterdam. Vannacht twaalf uur werd de politie te Rotterdam gewaarschuwd dat in het Hang twee menschen zouden gedood zijn. De dienstdoende inspecteur ging onmiddellijk op onderzoek uit. In het logement „Het Centrum", geves tigd Hang 82, aldaar, werd op de eerste ver dieping in een kamer een vrouw gevonden, die reeds dood bleek te zijn, terwijl over haar heen een man lag met een revolver in de linkerband. Deze echter gaf nog teekenen van leven en daarom werd de Geneeskun dige Dienst ontboden. Deze vervoerde den man naar het Ziekenhuis, doch toen hij daar aankwam, had bij het bewustzijn verloreD en kon geen inlichtingen geven. De logementhouder A. v. B. geheeten. deelde mede, dat hij met zijn vrouw in de koffiekamer was geweest, terwijl de twee menschen, die gevonden waren, de eenige logeergasten waren. Op de logementslijst waren zij ingeschreven als Sluit en echt- genoote. Des avonds halfelf waren ze geko men, hadden een glas bier gedronken en waren toen naar boven gegaan. Even over halftwaali hoorde de caféhouder enkele knallen en hij vermoedde dal er iets viel. Daarom ging hij naar boven, doch vond de deur gesloten en nadat hij deze met geweld had geopend, zag hij welk drama zich had afgespeeld. Bij hel onderzoek is gebleken dat de man werkelijk Sluit heette, 43 jaar oud was od te Kralingsche Veer woonde. Hij was on gehuwd. Het slachtoffer van dit drama was de 33-jarige vrouw J. MelkeriDuikers. De vrouw leefde sedert eenigen tijd gescheiden van haar echtgenoot en bewoonde een pand aan de Crooswijkschekade 28. Daar ver huurde ze kamers en leefde van naaiwerk voor verschillende menschen. Zij schijnt den laatsten tijd liefdesbetrekkingen aange knoopt te hebben met bovengenoemden Stuit. Wat de oorzaak van dit drama is, is lot nu toe onopgehelderd gebleven, want toen de dader in het Ziekenhuis korten tijd het bewustzijn terugkreeg, weigerde hij elke inlichting omtrent het voorgevallene. Het justitieel onderzoek wordt voortgezet Nieuwe wijzigingen Pensioenregeling N. Sj. Door de Ned. Spoorwegen is bepaald: dat een spoorwegambtenaar, welke is ontslagen zonder pensioen, zich het pensioen voor do. vrouw, waarmede hij op het tijdstip van zifn ontslag was gehuwd, kan blijven verzeke ren, wanneer hij blijft betalen volgens een vastgesteld tarief. Verder is bepaald dat men zich het recht kan verzekeren op verhooging van pensioen, door het storten van een bijdrage, welke zal worden vastgesteld door de Ministers van Waterstaat en Financiën. De verhooging kan echter niet meer bedragen dan 50 pCt. van hot pensioen, terwijl invaliditeit en ontslag van vrouwelijke spoorwegambtena ren, omdat de echtgenoot niet meer als spoorwegamblenaar in dienst is. geen recht geven op het verhoogde pensioen Sluiting zitting Staien-Ganeiaal. De tegenwoordige zitting der Stalen-Ge- neraal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September a.s., des namiddags le drie nur. De Minister van Binnenlandschee Zaken en Landbouw is bij Koninklijk Besluit van 6 dezer gemachtigd zich op vorenvermeld tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenig- de vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten Noodmaatregel Rijkspersoneel. Op 7 September kwam ie Amsterdam he{ Comité ter behartiging van dee Algemeene Belangen van Overheidspersoneel (A.C.O. bijeen. i Uitvoerig werd gediscussieerd over een noodmaatregel voor het Rijkspersoneel, ten aanzien waarvan in Juni door de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken besloten was de bespre* kingen hierover tot September aan te houden De dato 18 Augustus aangekondigde po gingen van het A C. O. P. om deze aan* gelegenheid 24 Augustus, ter gelegenheid van een .vergadering der Suh-Commissio voor de herziening van het Bezoldigingsbe sluit 1925, ter sprake te brengen, zulks naar aanleiding van blijkbaar officieuze persberichten, hebben schipbreuk geileden, wijl die vergadering is uitgesteld en tot op dit oogenblik nog geen nieuwe is uitge-j schreven. Onder deze omstandigheden besloot het A. C. O, P. een schrijven te richten tot den voorzitter der Centrale Commissie, houdende verzoek op zoo kort mogelijken termijn een vergadering der Centrale Commissie te wil len uitschrijven ter bespreking van een te nemen noodmaatregel. Verder werd besloten op de op 18 Septem ber a.s. te houden jaarvergadering inleidin gen te doen houden door den heer N. van llinle, voorzitter van het Comité, over de Ambtenaarswet en dobr den heer F. S. Noordhof f, secretaris van het comité, over de herziening van het Bezoldigingsbesluit 1925 en den noodmaatregel voor het Rijksw personeel. De zaak-Mnylwylx. Op Dinsdag 22 September a.s. zal de, vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam in bhandeling nemen de geruchtmakende strafzaak tegen Marcelis Muylwyk, geboren te Capelle aan den IJsel op 19 Februari 1882, architect, wonende te Purmerend, thans gedetineerd in het Huis van Bewa* ring, te Amsterdam. Er zijn vanwege ljsj O. M. 35 getuigen en deskundigen in d^ze zaak gedagvaard. Bij dagvaarding is den beklaagde ten laste gelegd. dat hij op of omstreeks 22 October 1915 te Amsterdam, ter uitvoering van zijnvoots. nemen om opzettelijk en met voorbedachtéA rade Constantinus Anthonius Busch van het leven te berooven, na kalm beraad en rus tig overleg, in elk geval ter uitvoering van zijn voornemen om opzettelijk genoemden Busch van het leven te berooven, geweld dadig hem heeft aan- en vastgegrepen owf de ecne hand bij of nabij de keel en de an dere band bij of nabij den nek, gewelddadig hem in deze houding eenigen tijd heeft vastgehouden en eenige malen heen sfi weer heeft geschud, in elk geval ter uitvoe ring van zijn bovenomschreven voornemen gewold tegen hem heeft gepleegd, tengevol ge van welke handelwijze van beklaagde dez» persoon al9 toen aldaar is overledeti, hebbende beklaagde zulks gedaan met liet oogmerk om de uilvoering van den door hem voorgenomen na be noemen diefstal voor te bereiden of gemakkelijk te maken, of om, bij betrapping op heeterdaad, aan zichzelven hetzij straffeloosheid, hetzij het bezit van het wederrechtelijk verkregen* te verzekeren, terwijl hij dan ook even te voren of terzelfder tijd of even daarna als- toen aldaar met het oogmerk van weder rechtelijke toeëigening heeft^ weggenomen een portefeuille met een bedrag aan bank papier van 6000 d 7000 gulden, althans eeo bedrag aan bankpapier, een gouden horloge met slagwerk, een gouden kettingringetje, althans een kettingringetje, een gouden 20- dollarstuk en twee gouden 10-dollarstuk- ken, welke gelden en welke goederen zich op dezen persoon, althans op diens lijk be vonden en aan hem Busch, althans aan een ander of anderen dan beklaagde toebe* hoorden althans voor zoover mocht blijken, dat ten aanzien van het bovenvermelde geen veroordeeling kan volgen, terzake dat be klaagde op tijd en plaats voormeld met het oogmerk van weden-echtelijke toeëigening heeft weggenomen bovenbedoelde gelden, en bovenbedoelde goederen, toebehooren- de aan bovengenoemden Busch, althans aan een ander of anderen dan aan hem be klaagde. welke gelden en welke goederen zich op dezen Busch, althans op diens lijk bevonden, terwijl hij beklaagde met het oogmerk om dezen diefstal voor te bereiden of gemakkelijk te maken, of om, bij be trapping op heeterdaad aan zich zelveri de vlucht mogelijk te maken of het bezit van het gestolene te verzekeren, even te voren of terzelfder tijd of even daarna op zettelijk gewelddadig meergenoemden BuscB heeft aan- en vastgegrepen met de eene hand bij of nabij de keel en de andere lia^nd bij of nabij den nek, opzettelijk geweldaaj dig hem in die houding eenigep tijd heeft

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2