No. 20090, DINSDAG 8 SEPTEMBER An/io 1925 BERICHT. Voor de Slachtoffers. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. UIT DE ONTREKEN. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van linden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdag9 en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Olrectle en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT1 Voor Leiden per 8 maanden 2.36. per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week Franco per post 2.36 portokosten. /0.18. 0.18. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Wij ontvingen nog f51.25, bijeengebracht door de Schaar onder een ged Directie en Ambtenaren Rijks Opvoed.-Gesticht. Wij sluiten hiermee dus onze inzameling, die in totaal heeft opgebracht f 3488,47, 10 M. en 2 fr. DE DIRECTIE. Verdere giften te zenden aan het Plaat selijk Comité. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver krijgbaar: SGHELVISGH a f 0.21—f 0.39 en SCHOL a f 0.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgein Leiden. 8 September 1925. 3Ó99 HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeen e kennis, dat de be slissing op het verzoek van de firma J. en A. Le Poole, om vergunning tot het uitbreiden van de fabriek van garens, wollen stoffen enz. in het perceel Garenmarkt Nis. 8 en 10, kadastraal bekend Gemeente Ledden, Sectie E. Nis. 1657 en 1529, is verdaagd. N. C DE GIJSELAAR. Burgera. STRÏ.TEN Secretaris Leiden. 8 September 1925. 3100 AFSLUITING PASSAGE LANGEGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Langegracht, ter hoogte van de EleclTiciteitsfabriek, vanaf W oensdag 9 September a. s. tot nadere aankon diging voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN Secretaris. Leiden, 8 September 1925. 3098 Onderwijskwesties. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben be handeld beroepen van drie schoolbesturen alhier tegen de vaststelling der gemeente lijke vergoeding ex art. 101 der lager-onder- wijswet 1920 over 1922 Het betrof eenzelfde kwestie voor twee Katholieke schoolbesturen en dat der Christelijke School vereeniging. De Raad heeft 10 Nov. 1924 de betreffende vergoe ding vastgesteld doch geweigerd vergoeding te betalen voor de vakonderwijzers, brand verzekering en alministraliekosten. Het ge meentebestuur had zich beroepen op een Kon. besluit van 11 Augustus 1914, waar bij bepaald.was, dat de wet vergoedingen voor de uitgaven boven bedoeld niet voorschrijft De schoolbesturen hadden, eveneens bezwaar gemaakt legen af trek van huur voor schoollokalen. Het ge meentebestuur rapporteerde, dat het nooit meer aan huur had gerekend dan de kosten bedroegen van onderhoud, schoonmaken enz. der lokalen. De Onderwijsraad is indertijd over deze kwestie gehoord en was van meening, dat de kosten voor vakonderwijs en administra tie vielen onder art. 55 sub o der 1. o.-wet en in de berekening behoorden te worden opgenomen. Volgens het rapport van dien raad hadden de schoolbesturen eveneens recht op restitutie der brandverzekering- premie en een deel der administratiekosten cn had het gemeentebestuur ten onrechte in rekening gebracht vergoeding voor het ge bruik der lokalen. Voor het R.-K.-schoolbestuur trad op pas toor A. Leusen, die de vergoeding, alhier betaald, te laag oordeelde voor een redelijke exploitatie der bijzondere scholen. Het K. B., waarop het gemeentebestuur zicih be roept, had z.i. geen imperatief karakter. De Onderwijsraad is van dezelfde meening. Zoo hoort ook de brandverzekering onder de kosten voor art 83 1.o.-wet verplichte ver zekering en het is billijk te achten,, dat de 'besturen voor die verzekering in staat ge steld worden. Volgens pleiter was het duidelijk, dat de vergoeding voor het gebruik der schoolloka len niet in mindering kon worden gebracht. Als dit wel mocht, dan zou het kunnen ge beuren, dat er als vergoeding voor de bijzondere vakken niels zou overblijven, bijvoorbeeld als gemeentebesturen gewoon 2lJn bepaalde lokalen aan vereenigingen voor vergaderingen te verhuren. Het gemeentebestuur schijnt geen begrip Je hebben van de gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs. Ten bewijze hiervan voerde spr. aan, dat op iedere aan vrage weigerend wordt geantwoord, zoodat wen zich steeds tot Ged. Staten om steun moet wenden. De lip.Ar T. S. Goslinga. bestuurslid var het Gerei. Schoolbestuur betreurde, dat ais maatstaf der verrekening niet mag gelden I het bedrag van alle scholen eener zelfde vereeniging tezamen. Dan zou men er ruim schoots komen. Wat betreft de kwestie der vak onderwijzers wees hij, naar vroegere beslis singen van Ged. Saten, die blijk hebben ge geven van een eigen inzicht. Deze beroepen vormen slechts een epi sode uit den strijd welke de bijzondere scho len hebben te voeren legen het gemeente bestuur. De heeren Vriend en Spiesz, resp. refe rendaris Ier gemeente-secretarie van Leiden ern inspecteur der Gem. belastingen, ver dedigden hel standpunt van B. en W., de laatste ten opzichte van de niet-oninvorder baarverklaring van schoolgelden. De heer Vriend ontkende, dat er een vijandige hou ding bestaat bij B. en W. ten opzichte van het bijzonder onderwijs. Voor de schoolbe sturen is het te verklaren, dat zij probeeren meer te krijgen, dan in eerste instantie. De heer Goslinga had z. i. terecht opge merkt, dat men niet een eindafrekening van iedere vereeniging kan inzenden, wat voordeeliger zou zijn. De fout zit dus in de wet, niet in de toepassing door B. en W., die geen andere uitspraak hebben gedaan dan op wettelijke basis. Toen men in 1922 stond voor de toeken ning van een voorschot voor vakonderwij zers meenden B en W., dat dit moest gege ven worden, maar later is in hoogste in stantie beslist, dat deze toekenning niet be hoefde plaats te hebben. Daaraan heeft het gemeentebestuur zich gehouden en steeds eenzelfde jurisprudentie toegepast. De On derwijsraad is naast de kwestie der vergoe ding voor huur. Deze zou alleen aan de orde zijn als een gemeentebestuur winst wilde maken. De beslissing van Ged. Staten volgt later. Leiden en omgeving op de Jaarbeurs. Leiden en omgeving is op de 18de Neder landsche Jaarbeurs vertegenwoordigd door: de N. V Zilverfabriek „Voorschoten" 1e Voorscholen, de ateliers voot Edelsmeed- en penningkunst v/h Koninklijke Begeer te Voorschoten, de commanditaire vennoot schap v/h O. A. II. Matse te Waddinxveen, de N. V. Fabriek van wollen dekens v/h J. Schel teniaJanzoon le Leiden, de machine fabriek en installatiebuTeaux ir. T. Knape te Wassenaar, de fabriek van houten speel goederen G. Okkerse te Waddingxveen, de N. V. Stoomzeep-, eau de Cologne en par- fumeriefabriek v/h Sanders en Co., Ko ninklijke Stoomzeepfabriek te Leiden, de N. V. Meubelfabrieken „Waddinxveen". v/h A. Kempkes te Waddinxveen. Het 140-jarig bestaan van het Genootschap ,,M. S. G." Op 17 September a.s. zal het 140 jaar geleden zijn, dat het Reken-, Wis-, Teeken-, Bouw-, Waterbouw-, Natuur- en Werktuig kundig en Elecfro-teehnisch Genootschap, onder de zinspreuk „Mathesis Sciëntiarum Genitrix" werd opgericht. Het mag wel wor den gezegd, dat de school v<yi M. S. G. als theoretische vakschool haaf naam heeft ge vestigd en als inrichting van onderwijs voor de stad Leiden en daarbuiten niet zonder beteekenis is. De talloos vele leerlingen, die hun eerste vakopleiding aan deze school hebben genoten en die zich verder lot be kwame en bekende mannen in de techni sche wereld hebben ontwikkeld, zijn even zoovele bewijzen, dat de school haar taak steeds ruim en goed heeft opgevat. De wel dra 140-jarige is met haar tijd medegegaan, heeft zich weten aan te passen aan de steeds nieuwere eischen van het vakonder wijs en daarmede getoond, dat zij, als oudste in den lande niet is verouderd, maar jong blijft met haar leerlingen. Wat haar onderwijs beteekent blijkt reeds uit dit enkele feit, dat op 1 Januari 1925 het aantal leerlingen der dagschool 21 en dat der avondschool 378 bedroeg. Met het 140-jarig bestaan van de school gaat samen het 25-jarig bestaan van den élecbro-lechnischen cursus. De Vereeniging van oud-leerlingen van het Genootschap, welke Vereeniging steeds in goede harmonie met M. S. G., waaraan de meesten hunner veel te danken hebben, samenwerkt, wat o. m. kan blijken uit liet feit, dat de Vereeniging ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Genootschap een bedrag van f 850 aan het bestuur af droeg voor de stichting van een Fonds om te dienen voor premiën bij uit te schrijven prijsvragen en bij het 125-jarig bestaan f500 aan het bestuur aanbood voor het stichten van een Fonds, waarvan de rente gebruikt moet worden voor den aankoop van teclmische boekwerken, ten dienste van het onderwijs, heeft besloten het ook voor haar belangrijk jubileum feestelijk te her denken in de Stadszaal op Donderdag 24 September. Het avondprogramma uit le voeren door Jean Louis Pisuisse, en zijn „vroolijke ka meraden" met Henk Stuurman aan den vleugel en als muziekleider de heer Blok ker, belooft veel. Verder zal het bestuur ge legenheid geven op dien dag gelukwenschen aan te bieden. Ongetwijfeld zullen de oud leerlingen, die over het geheele land zijn verspreid, dien dag op het appèl zijn. Deze feestviering staat echter los van de herdenking door het Genootschap zelf, waarvoor de plannen no<? door het bestuur worden overwogen. Vereeniging van Handelaren in Zuivelproducten. De Vereeniging van Handelaren in Zui velproducten alhier heeft een vergadering gehouden, bijgewoond door een afgevaar digde van de middenstandsvereenigingen. Zoowel in zuivel- als in middenstandskrin gen waren klachten vernomen over den gang van zaken op de kaasmarkt te dezer j stede. Deze klachten sproten vrijwel alle voort uit het feit, dat het marktterrein op de Visch- en Botermarkt te klein geacht wordt, hetgeen ten gevolge heeft, dat de boeren dikwijls in zijstraten moeten wachten, al vorens zij hun kaas ter markt kunnen aan voeren. Nu de nieuwe markt te Alphen reeds verscheidene boeren daarheen getrok- ken heeft, is men bang geworden, dat de Leidsche kaasmarkt geheel verloopen zal. Ter vergadering werden eenige denkbeel den tot verbetering van den bestaanden I toestand aan de hand gedaan, waarna ten slotte besloten werd, dat een commissie, be- i staande uit de voorzitters van de drie plaat selijke middenslandsvereenigingen, den voorzitter van de Vereeniging van Hande laren in Zuivelproducten en den voorzitter van de Holl Mij van Landbouw afd. Lei- den. er bij B en W. met kracht op aan zul len dringen, een nieuw terrein voor de kaasmarkt aan te wijzen. Als hiervoor in aanmerking komend zal de aandacht wor den gevestigd op de Hooglandsche Kerk- gracht en Nieuwslraat. Men wil trachten, l het terrein van hel voormalig Invalidenhuis hieraan te verbinden. Naar aanleiding van een verzoek, go- ruimen tijd geleden door een groot aantal bewoners van het Utrechtsche Jaagpad tot het Gemeentebestuur gericht om ook in dit Stadsgedeelte, dat steeds meer bewoond wordt, een behoorlijke verlichting aan te brengen, werd door B. en W. een nader I onderzoek naar den aldaar bij avond heer- schenden toestand ingesteld. Als gevolg daarvan zijn door de Directie 1 der Lichtfabrieken een zevental electrische lantaarns geplaatst en wel van perceel No. 1 82 tot perceel No 120, loopende tot de grens van Leiderdorp. Gisteravond zijn deze lantaarns voor het eerst ontstoken, tot groote voldoening en blijdschap van de aanwonenden. Inderdaad is door het aanbrengen van deze verlichting in een gevoelde behoefte voorzien. Het verkeer te voet en per rijwiel was anders op dit gedeelte van het smalle Jaagpad langs het breede water, vooral in den winter en bij donkere maan, niet zonder gevaar. Op de Internationale Hondentenloon- sbeLLing, gehouden te Haarlem, behaalde de St. Bernard „Caesar van Oosterlaam", eig. de heer Alb. de la Rie, alhier, in twee klas sen den eersten prijs met qualificatie zeer goed. De heeren A. Spruyt Co., te Amster dam, berichten, dat zij namens hun prin cipalen op Vrijdag 11 September a.s. dooi verkoop ter Beurze zullen introduceeren f 170.000 6 pCt. 1ste Hyp. leening der N. V. Kon. Nederl. Fabriek van Wollen Dekens v/h. J. C. Zaalberg Zoon, gevestigd alhier, aflosbaar door uitloting a 110 pCt., zijnde het ongeplaatste deel der uitgifte groot f500.000. Aanmelding op Vrijdag 11 Sep tember te hunnen kantore vóór des voor middags 12 uur zullen zooveel mogelijk tot den eersten koers a 98pCt. worden toe gewezen. Door A. L. is bij de politie een klacht ingediend wegens mishandeling door zeke ren H. v. d. S., die hem in zijn werkplaats aan de Voldersgracht eenige schoppen tegen den onderbuik zou hebben toegebracht. Gistermorgen had op den hoek van Oude-Singel en Mare een aanrijding plaats tus9chen den motorrijder G. H. V. en een vrachtauto, bestuurd door H. H. de G V., die veel te hard reed, werd door den schok van zijn motorfiets geslingerd en be kwam bloedende verwondingen aan oogen en hand, zoodat de Eerste Hulpdienst hum naar het Acad. Ziekenhuis ter behandeling moest vervoeren. Het voorwiel van zijn voertuig was geheel verbogen, terwijl ook de carosserie van de auto eenige deuken vertoonde. Noordwijk. Aangekomen personen: A. H. G. W. Koopman, zonder beroep, van Lei den, N.-Boulevard 2 Chr. G. van Schaik, onderwijzer, van Montfoort, Voorstraat 2 W. G. Maas, zonder beroep, van Baarn, Hoofdstraat 89. Vertrokken personen: A. Alkemade en fam. bloemkweeker, naar Anna Paulowna, Breezand G. M. Cremers, zonder beroep, naar Bloemendaal, Meisjeschool ,,'t Kopje". S. C. de Vreede, zonder beroep, naar St. Miecbiels-Gestel, Instituut Ruwenburg A. E. Meiland, dienstbode, naar Leiden, Be schuitsteeg 3 L. van der Niet, zonder be roep, naar Hillegom, Haven 20 K. Jager, hulp in de huish., naar Amsterdam, Van Eeghenstraat 107 A. M. le Loux, voor man ^Heide-Maatschappij, naar Vleddesr, Frederiksoord W. van Beelen, scheeps bouwkundig ingenieur, naar Le Havre (Fr.) J. Koopman, zonder beroep, naar Zwit serland. DE ALGEMEENE TOESTAND. De opening van de zesde Volkenbondsvergadering Geen Dnitsch eerbetoon aan den Onbekenden Soldaat te Parijs. Gisteren is te Genóve dc zesde Volken- bondsvergadering geopend. Er zyn 64 lan den vertegenwoordigd. Ook mevr. Wilson was bij de openingsplechtigheid aanwezig, die verricht werd door Painlevé, den Fran- 6chen premier, die een uitvoerige rsde hield Allereerst herdacht hy de overleden staatslieden Branting en Meicrovvitsj, om dan de vertegenwoordigers dér verschillen de naties te begroeten, die, naar hij zeide, bijeengekomen zijn om oprecht mede te werken aan het edelmoedigste streven, dat ooit is beproefd. Painlevé wees dan op het toenemend gezag van den Volkenbond en bracht den arbeid der jongste Assemblée in herinnering. Hij somde de tragische pro blemen op, welke de oorlog heeft achterge laten en die thans een onverwijlde oplos sing vereischen, om te verklaren dat he Volkenbond voor elk geschil, dat in eenig deel der wereld den vrede kon bedreigen, zijn objectieve methoden, zijn kennis en on dervinding aanwendde. Alle vraagstukken, aldus Painlevé, zin ken in het niet tegenover het voornaamste probleem der veiligheid. Wanneer het Pro tocol van Genève voor de vredelievende regeling van internationale geschillen nog niet van kTacht is geworden, daar het nog niet de goedkeuring van alle belanghebben de regeeringen heeft verkregen, dient men niet verbaasd of ontmoedigd te zijn. Een zoo grootsch werk kan alleen met behulp van don tijd en door gcduldigen, stagen arbeid worden voltooid. Doch de onderhan delingen tusschen de rechtstreeksch bij het probleem der Veiligheid geïnteresseerde mogendheden beoogen tegelijkertijd de verwezenlijking van arbitrageverdragen, die met het Pact van den Volkenbond in over eenstemming zijn en bestemd zijn om den vrede te handhaven. Het probleem der ontwapening kan niet in zijn geheolen om vang worden aangepakt zonder dat het eerste is opgelost. Veiligheid, daarna ont wapening, dat is de noodzakelijke orde van zaken. Door deze omver te werpen zou men den vrede de grootste gevaren doen loopen. Lntusschen kunnen tal van vraagstukken als die van de vervaardiging van den han del in en het gebruik van wapens, het ver bod van den gasoorlog worden opgelost of zijn het reeds met medewerking van de Ver. Staten, die niettemin geen lid van den Bond zijn. Het zou overigens een goed ding zijn als de bondsvergadering, als zij het veiligheidsvraagstuk behoorlijk opgelost acht, een congres ter beperking van de be wapening bijeen zou roepen. Er is nog een andere kant aan het veilig heidsvraagstuk. Het moge een schitterend werk zijn zich tegen het uitbarsten van den oorlog te verzetten, een even schitterend werk is er de diepe oorzaken van weg te nemen, door de geweldige economische en financieele oorzaken te verzachten. Het zou een schoone taak voor de commissies van den Volkenbond zijn om op dit gebied te zoeken naar een verstandige regeling. Vervolgens zeide Painlevé dat de Vol kenbond kan rekenen op den onvoorwaar- delijken steun van Frankrijk, dat bereid is alle conventies en modaliteiten te bestu- deeren, welke den kleinen zoowel als groo- ten naties het recht geven door arbeid op eerbare wijze te leven. Alle regelingen ech ter, welke de handhaving van den vrede ten doel hebben, zijn slechts doeltreffend, indien zij den Volkenbond tot basis heb ben. De Assemblee zal zich stelling bij den Raad aansluiten in den oprechten wensch Duibschl&nd aan zijn werkzaamheden te zien deelnemen. Wat de Ver. Staten betreft, hun ideaal is zóó menschelijk en staat zóó dicht bij dat van den Volkenbond, dat beiden geroepeD zijn vrijelijk voor het welzijn der menschheid te arbeiden. Het verwezenlijken van de mogelijkheid van een duurzamen vrede is een kwestie van den wil der menschen, den wil der vol ken cn den wil hunner leiders. Niemand onder u, zoo besloot hij, maken zich illusies over het gevaar van de kwade machten, die Europa bedreigen. De millioenen jon ge mannen, die zijn gesneuveld, hebben den nieuwen generatics geen geheel gereed zijnden vrede nagelaten, doch de mogelijk heid om den vrede stevig te bouwen op het recht. Wij zijn vast besloten dit to verwe zenlijken j niets zal ons tegenhouden, niets ons ontmoedigen. Aldus Painlevé, wiens rede niet vermocht een grootschcn indruk te maken. Met 41 stemmeD op 47 werd Dandurand, gedelegeerde van Canada, tot voorzittei der Vergadering gekozen. Painlevé wenscn- te Dandurand geluk met zijn verkiezing. Deze wees dc eer, die hem geschiedde, aan Canada toe en sprak eenige woorden van lof voor bet werk van den Bond. Daarna kondigde hij het overlijden aan van Viviani. Vervolgens heeft de Vergadering de agen da vastgesteld. Kr zijn G commissies ge vormd. BINNENLAND Onderwijskwesties te Leiden. Het Koninklijk bezoek aan Friesland. Opening cLer dertiende Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht. Een resolutie van den Limburgschen R.-K. Werkliedenbond. Wegens het gure weer wordt voorloopig afgezien van het gebruik van tentenkampen bij de herhalingsoefeningen. Te Rotterdam heeft zich een liefdesdrama afgespeeld. BUITENLAND. De zesde Volkenbondsvergadering is door Painlevé met een rede geopend. Dandurand, uit Canada, tot voorzitter gekozen. Besluiten van het Engelsche Vakvereeni- gingscongres. De dood van den Franschen ex-minister Viviani. Het conflict tusschen Wirth en het Cen trum in Duitschland. Do Nederlandsche delegatie ter zesdo Volkenbondsvcrgadenng zal zich op de vol gende wijze over de zes vaste commissies vcrdeelen: Eerste commissie, juridische vraagstukken, mr. Limburgtweede com missie, technische volkenbondsorgamsatie, prof. Van Ev. singa; derde commissie, ont wapeningsvraagstukken, jhr. Loudon; vier de commissie, budgetaire vraagstukken, prof Van Eysinga; vijfde commissie, hu manitaire en sociale problemen, prof. Fran- Qoiszesde commissie, politieke vraagstuk ken. graaf Van Lynden De mdeeling blijft dus precies dezelfde als verleden jaar hel geval was. Minister van Karnebeek zal niet aan het werk der commissies deelne men, aangezien hij voornemens is reeds Woensdag of Donderdag weder te vertrek ken. De kans dat Nederland reeds in deze zitting een niet-permanenten ra?d$zetel zal verkrijgen, wordt thans kleiner geacht dan eenige maanden geleden het geval was. Er bestaat een vrij sterke strooniing om dit maal alle aftredenden te hrW«zen en dan in de buitengewone algemeene «*adering die in Januari verwacht wordt voor de lating van Duitschland tot den Volkenbond, het geheele vraagstuk van de samenstelling van den Volkenbondsraad opnieuw in over weging te nemen. Van Fransche officieelo zijde werd verklaard, dat ongetwijfeld de Volkenbondsvergadering eenstemmig bereid zal zijn aan Duitschland een permanenten raadszetel toe te kennen. Zondag heeft eöu Duitsche delegatie een krans van roode chrysanten met een lint in de Duitsche kleuren, waarop stond: Deut sche Liga fuer Menschenrechte, op het grai van den Onbekenden Soldaat te Parijs ge legd Toen een deputatie van de Fransche oud-strijders er tegen protesteerde, is het lint op last van den prefect van politie verwijderd. Daarvoor zijn de tijden nog niet lijp BELGIE. Katholicisme en socialisms In een collectieven, door kardinaal Mer cier en de Belgische bisschoppen ondertee< kenden herderlijken brief aan de geloovi- gen, door de katholieke pers gepubliceerd, worden verscheidene punten, welke de bin- nenlandsche politiek betreffen, behandeld. De bisschoppen betoogen, dat het sociar lisine in België, evenals in Frankrijk, Ne derland, Duitschland, Italië, Rusland, Poleni en Hongarije, in den grond anti-christelijk is Geen enkel socialistisch leider waagt het het zich tevens een goed kind van de Room- sche kerk te noemen. Ook het anti-maat schappelijk oeconomisch en politiek libera lisme wordt door de bisschoppen verworpen. Zij verklaren echter het katholiek-sociar- listisch compromis, waarop het huidig© kabinet Poullet gevormd is, niet te veroor- deelen, omdat zoowel de soc.-tlcm als de katholieken, bij de aamenstelling der re geering gesproten uit de verkiezingen van 6 April uitdrukkelijk verklaarden hun leer stellingen integraal te willen behouden. In het algemeen belang mag dan ook een voorzichtig vertrouwen in het beleid der regeering niet worden geweigerd. De herderlijke brief besluit met een op wekking tot het in het leven roepen van een grootsche christelijke en sociale organisati© bezield met den geest der katholieke een dracht, onder het devies: Vrede en broeder* liefde,.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1