No. 20099. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 7 September T'weede Blad. Anno 1925, BINNENLAND. FEUILLETON. De R@is§§@noote schappen, ook naar gasschappen, lichtschap- pen, enz. Bpr. wees op het nut van wette lijke voorziening in deze, waarbij de in voering van stadsgewesten als organisato rische eenheid mogelijk ware. Het gaat trouwens reeds nu in de groote gemeenten in de richting van gewijzigde inrichting van het stadsbestuur. Bpr. verklaarde hiermede de vergadering geopend. Hij verwelkomde hierna den bur gemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn, nogmaals den dank der Vereeniging overbrengende voor de gastvrijheid von 's-Gravenhago. De heer Patijn bedankte hiervoor met een enkel woord. De aftredende bestuursleden, de heer P. Lamaison van H^Anvliet, ontvanger dei gemeente RotterdWi, en de heer P. Pruis, burgemeester van Vlaardingen, werden met groote meerderheid van stemmen her kozen. De heer J. Luyennk, burgemeester van Vlaardinger-Ambacht, leidde het onderwerp in: De overlading van den Raad. De lieer J. C. Boumann, burgemeester van Woubrugge, besprak art. 1401 Burger lijk Wetboek. Hierna hield de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a. <L IJsel, zijn inleiding overWillige burgemees ters achter onwillige kiezers. Na afloop der vergadering had een tram rit plaats, aangeboden door het gemeente bestuur van 's-Gravenhage, waarbij o.m. een bezoek werd gebfacht aan de bad- en zweminrichting in hot Zuiderpark. Wijziging der wet op de dividend- en Tantièmebelasting 1917. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Wet op de Dividend- en Tan tièmebelasting. De Nederlandsche belastingwetgeving gaat van het beginsel uit, dat ten aanzien van lichamen, die ook buiten Nederland aan belasting onderworpen zijn, dubbele be lastingen zooveel mogelijk moeten worden vermeden. Te dien aanzien treft de Wet op de Dividend- en Tantièmebelasting 1917 dan ook in de artt, 27 tot en met 29 eenige voor zieningen, die echter naar de meening van den Minister het beginsel niet genoeg recht doen wedervaren. Vooreerst ziet hij geen reden om aan lichamen, die in het buitenland werken, een andere behandeling ten deel te doen vallen dan aan de lichamen, die in Indië aan be lasting onderworpen zijn. De laatstgenoem de krijgen op hun Nederlandsche belasting een vermindering tot op een derde, de eer ste slechts van de helft. Waar reeds het weigeren van vollen vrij dom en dubbelo belasting tot gevolg heeft, acht de minister geen reden aanwezig om het Nederlandsch kapitaal, dat in het bui tenland is belegd, anders te beschouwen dan het in Indië belegde kapitaal. In het kort komt de wijziging dus -hierop neer, dat voortaan Mijen., die ook in het buitenland aan belasting zijn onderworpen, evenals die welke tevens in Indië worden belast, een vermindering met tweo derden, dus tot één derden van den aanslag krijgen. In de tweede plaats wordt er op gewezen, dat art. 29, hetwelk aftrek toestaat ter zake van het bezit van aandeelen op naam in Indische of buitenlandsche maatschappijen, als eisch voor dien aftrek stelt, dat de hier te lande gevestigde maatschappij ten min ste 9/10 gedeelten van het kapitaal der In dische of buitenlandsche maatschappij bezit Het is gebleken, dat deze eisch van 9/10 ge deelten van het aandeelenkapitaal in de praktijk te streng isimmers daardoor kun nen verschillende hier te lande gevestigde lichamen, die een belangrijk deel van het aandeelenkapitaal van Indische of buiten landsche vennootschappen bezitten, welk aandeelenbezit echter minder dan 9/10 ge deelten van het aandeelenkapitaal be draagt, geen aanspraak op reductie maken. De Minister acht dit niet billijk; hij is mee ning, dat evenals art. 3, ook art. 29 van het beginsel moet uitgaan, dat dubbele belas ting ten gevolge van aandeelenbezit, onge acht de grootte van dit aandeelenbezit, moet worden voorkomen. In de voorgestelde wijziging wordt nog bet volgende bepaald: Ten aanzien van uitdeelingen over een boekjaar, dat vóór 1 Januari 192ö is geëin digd, en ten aanzien van hetgeen in zulk een boekjaar ter zake van het bezit van aan deelen, als bedoeld zijn in artikel 29 der Wet op de Dividend-en Tantièmebelasting 1.317, is genoten, blijft die wet ongewijzigd van kracht-. De nationale xamp. Uit Borculo meldt men: De commissie voor de huisvesting heeft nu voor eiken aanvrager een woning gereed. Benige personen zijn er, die zoolang moge lijk in de overblijfselen van hun eigen wo ning huizen, maar met het ongunstige weer zal de noodwoning wel spoedig verkieselij ker blijken. Op het park Cycloon staan thans in een kring 10 blokken, elk van 3 Padóx-woningen, benevens de Deventer- barak met 9 woningruimten. Verder zijn er op andere punten van Borculo aparte wo ningen gebouwd. Voor enkele winkeliers worden woonwinkelhuisjes gebouwd. Deze aangelegenheid wordt niet door het huisves tingscomité, maar door het steuncomité be handeld. De burgemeester heeft de veehou ders, die geen stalling voor hun vee hebben, ter vergadering samengeroepen, om te be raadslagen over hetgeen in deze gedaan moet worden. Men verzoekt te melden, dat omtrent de uitkeering aan de slachtoffere van de ramp nog niets bekend i9. De burgemeester moet nog steun aan de Regeering vragen. De taxaties zijn in vollen gang. Men weet nog niet hoe groot de schade is. Uit Neede 'zijn de 80 man genietroepen, die behulpzaam waren bij het opruimen der ruïnes van de stormramp, weer vertrokken. Zij werden vooraf toegesproken door den burgemeester, die hen bedankte voor den verleenden bijstand. De bevelvoerende offi cier beantwoordde de toespraak. Het kleedingComité, dat zijn zetel heeft op de bovenzaal van het spaarbankgebouw te Borculo, mocht dezer dagen de grootste zending tot heden toe, optvangen en wel van den Rotterdamschen Lloyd, die niet minder dan 7 kisten zond, waarin ongeveer 4000 stuks wit goed. als lakens, handdoe ken .sloopen, enz. Ook andere mooie zen dingen zijn er, bijv. nieuwe wollen dekens uit Wageningen, nieuw goed van de firma's Gerzon en Hertzberger, te Amsterdam, zen dingen van mevr. Witwaal, te Lochem, van het comité uit Zwolle, enz. In totaal zijn er 00 5. 65. Er is nog behoefte aan mans onder- en bovenkleeding. De huren" voor de noodwo ningen zullen van f 1.80 tot f 2.30 per week bedragen, waarbij dan waterleiding en elec- trisch licht inbegrepen is. Vooi het U.L.O. is de militaire barak beschikbaar gesteld. Op 8 September vangt het onderwijs aan. Door Heck's Lunchrooms werd als eerste storting een bedrag ad f 590.95 aan het Steun-Comité afgedragen. Dit bedrag werd verzameld in de offerbussen, geplaatst in de lunchrooms te Arasterdam, Rotterdam, Haarlem, Leiden en Breda en de winkels te Rotterdam en Nijmegen. De Eendracht wordt overbrugd. De Raad van Tholen heeft met algemeene stemmen besloten tot aanleg van een brug over de Eendracht, waarvoor f 400.000 zal geleend worden. Er zal een brug komen, ge schikt voor spoorverkeer in verband met de plannen van spooraanleg over het eiland Tholen, hoewel deze waarschijnlijk voor eerst wel niet uitgevoerd zullen worden, ook met het oog op het inmiddels sterk toegeno men autobusverkeer op het eiland. De re geering blijft evenwel den eisch stellen van een zware brug. De gemeente Tholen zal bruggelden ont vangen. Zij int thans jaarlijks aan veergel den ongeveer f 6000. Opleiding verlofsofficier. De Commissie voor Georganiseerd Overleg Landmacht (officieren) heeft behandeld een in Juli ontvangen ontwerp van den Minister van Oorlog over de beginselen, welke zullen gelden bg de opleiding tot officier van het verlofspersoneel, en gedeeltelijk in overeen stemming' met het ontwerp besloten te adL viseeren: a. tot een opleiding' die den Igld van 12 maanden niet te boven gaat en ingericht als volgt: hetzij 9 maanden onafgebroken aan een school voor verlofsofficieren, on middellijk gevolgd door 2 maanden practjjk b§ den troep voor de onbereden wapens (3 maanden voor bereden wapens); hetzjj een opleiding aan een school voor verlofs officieren, verdeeld over 3 4 jaren in periodes van 3 h 2Vs maand, gevolgd door practjjk als boven. b. De opleiding biï deo troep te doan geschieden aanvankelijk in den effectieven rang van sergeant; bfl gebleken geschikt heid na eenigen tijd gevolgd door benoeming tot vaandrig. c. Om de adspiranten, die als vaandrig door eigen toedoen niet voor den officiers rang geschikt konden worden verklaard, terug te stellen tot sergeant en nun, even als den adspiranten, die door eig^n schuld ten derden male niet slagen bgl het examen voor vaandrig voor den verderen diens t- tfld verplichtingen op te leggen volgens de reservewet d. Den beroepsofficieren, die door hun drie-jarige opleiding twee jaren later aan gesteld zouden worden tot 'officier dan de adspirant-verlofsofficieren van ongeveer ge leken leeftgd, öf bij hun officiersbenoeming een hooger nummer in de ranglijst te geven dan overeenkomt met den datum hunner benoeming, dan wel hen bij vervroegden datum aan te stellen tot eerste luitenant, zulks ten einde ongelijkheid te vermijden. e. Aanstaande verlofsofficieren, die be roepsofficier wenschen te worden, gedurende een jaar na hun eerste oefening daartoe in de gelegenheid te stellen; vaandrigs zullen hiertoe administratief teruggesteld moeten worden tot cadet-sergeant. De commissie was verdeeld in haar oordeel over de vraag of hun, die vóór hun komst bg de School voor Verlofsofficieren een bekwaamheid hadden verkregen, die kon aansluiten bij de opleiding in een latere periode, uitstel van verblijf onder de wa penen tot aan die periode ware te geven. De commissie heeft voorts behandeld een gelijktijdig ontvangen ontwerp tot wij ziging van de wachtgeldregeling voor offi cieren eo verschillende veranderingen voor gesteld en besloten den Minister uit te noodigen de publiceering van het rapport der oommissie Wittert (Opleiding enz. .Ver lofspersoneel) te overwegen. De loonen van het spoorwegpersoneel. In deo loop dezer maand zal de confe rentie plaats vinden tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de ver tegenwoordigers der vakbonden over het advies van deo Loonraad, het advies van de meer dan 35.000 spoormannen omvat tende combinatie „Nederlandsche Vereeni ging „St-Raphaël" eo „P. C. B.", alsmede het advies van deo Centraleo Bond, in zake den standplaatsaftrek en de met 1 Januari a.s. in te voeren nieuwe loonregeling. De Legeiorganisatie. De heer Drcssclkuys heeft den Mi nistot van Oorlog gevraagd of hij bereid is dö redenen mede te deelen, die hem er toe heb ben geleid, om het boekwerk, inhoudende de nieuwe oorlogsorganisatie van het le ger, welke organisatie tot dusver steeds voor het publiek bekend was, geheim te stellen, voor zoover men er de legersterkte uit zou kunnen opmaken, waardoor de sterkte en de opzet van onze weermacht aan het openbaar oordcel wordt onttrok ken Is de Minister niet van meening, dat zoodanige geheimhouding in strijd is met den geest van openbaarheid, waarvan in dezen tijd de nuttigheid is erkend, en met het lidmaatschap van Nederland van den Volkenbond, en is hij alsnog bereid om den nieuwen maatregel van geheimhouding in te trekken, opdat voor het volk inzicht aan gaande de nieuwe plannen van ontwikke ling en organisatie van ons leger mogelijk blijft? Zoo niet, is hij dan bereid althans die organisatie voor de leden der Kamer ver krijgbaar of ter inzage en bestudeering te doen stellen, als noodzakelijk gegeven van beoordeeling van het legervraagstuk? Vereeniging van kosters bij de Prot. Kerkgenootschappen. De Vereeniging van Kosters bg de Pro- testantsche Kerkgenootschappen in Neder land heeft te Utrecht haar algeme;ne ver gadering gehouden. De Voorzitter, de vergadering openende» richtte een hartelftk welkomstwoord tot de aanwezigen, dio uit alle oorden des lands waren gekomen, en ging voor In gebed. De secretaris las daarna de notulen va» de vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hg bracht daarna ver slag uit over het afgeloopen jaar, waaraan o.m. het volgende is ontleend: Het is thans 25 jaar geleden, dat te Haar lem door den koster van de „Bavo"-kerk het initiatief werd genomen tot oprichting van een fonds, dat ten doel had, byl over lijden van een lid van het fonds, aan zijn weduwe een uitkeering ineens te kunnen doen. De uitkeering werd verkregen dooc bet bijdragen van een gulden door elk lid. Nadat door een 12-tal koster het Iouds was opgericht, werden een 300-tal kosters aangeschreven, met het verzoek lid te wor den. Het resultaat wa9 niet schitterend, maar toch hebben zg doorgezet, en thans is het fondsje van toen oen „fonds" geworden, waarop W0 trotsch mogen zijn, al was het alleen maar, omdat het zoo prachtig aan z\j7i philanthropist doel heeft beantwoord. Aan 62 weduwen kon toch in de afgeloo pen 25 jaar een bedrag van f13945 worden uitgekeerd. Dit fonds werd in 1923 een onderdeel der Vereeniging. Thans is het ten doode opgeschreven, omdat de wet op het Levensverzekering ?bedrgf dergel gke phi- lanthropische instellingen, waaraan volstrekt geer, risico verbonden is, niet toelaat te blpven voortbestaan. Onze medeleden te blgven steunen in moeilijke omstandigheden, zal echter ons streven blijven. Daarna bracht de financieele commissie verslag uit over het nazien van de boeken van den penningmeester. Daaruit bleek, dat do rekeniag sluit in ontvangst en uitgaven (net f 1019.24. Op de Spaarbank is ge plaatst f1600, terwg'l de rekening van liet Reservefonds sluit met een bedrag van f 132.01 en op de Spaarbank f674.71 aan wezig is. Beide rekeningen worden goedgekeurd. Bij" de bestuursverkiezing worden de beide altredende leden herkozen. Naar aanleiding van de mededeelingen van het bestuur over de gevoerde corres pondentie met dé „Verzekeringskamer", om trent het al ol niet bleven voortbestaan van het fonds, werd met algemeene stem men besloten het fonds „uitkeering bij overlijden" op te heffen en aan het be stuur opgedragen middelen te beramen om den leden in moeilijke tijden toch eenige steun te kunnen verleenen. Bi; de bespreking van de plaat3 voor de volgende algemeene vergadering, werd Den Haag gekozen. Na een opmerking aan de leden.om in hun omgeving nieuwe leden te winnen, werd de vergadering na rondvraag met dank^- zegging gesloten. Hierna werd eca uitstapje gemaakt naar Baarn, aangeboden door de Utrechtsche kosters. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw II. ter Kuile Jzn., industrieel te En schede; tol officier in de orde van Oranje- Nassau J. J. van Deinse, voorzitter der Oudheidkamer Twente, te Enschede; tot rid der in de orde van Oranje-Nassau J. Win-- kels, wethouder der gemeente Enschede; is, op verzoek van G. D. Verwey ingetrokken een Kon. besluit van 28 Juli, voor zooveel betreft diens benoeming tot notaris binneD hel arrondissement Tielter standplaats Bu ren en zijn benoemd tot notaris binnen het arrondissement Tiel, ter standplaats Buren: N. J. M. F. van Everdingen, candidaat- nolaris te Buren; Haarlem, ter standplaats Heemstede, mr. J. A. de la Haijze, candi- daat-notaris le Heemstede. Het Int. hotelhouderscongres te Sche- vcningen heelt een resolutie tegen verle- rings- of weeldebelastingen aangenomen. De Eerste Handelsschool aan het Van-. Alkemadeplein te Rotterdam beslaat vijftig jaren. Zaterdagmiddag is de herdenking ingezet met de "onthulling van een gedenkraam, aangebracht recht tegenover den grooten in gang. Het raam is een geschenk van leeraren en oud-leeraren, ter herinnering De samenstelling van Ged. Staten van Znid-Holland. Aan een gelukwensch tot de beide geko zenen voegt „De Nederlander" (c.-h.) het volgende toe: Dit gezegd hebbende, mogen wij niet ver zwijgen, dat ons juist lijkt de meening van die leden der Prov. Staten, die in de plaats van den heer Rutgers niet den heer Heu- kels, maar den heer Schaper hadden willen kiezen. De Stalen van Zuid-Holland lellen 82 le den, van welke 16 Roomsch, 16 A.-R., 12 Ohr.-H., 20 S. D. A. P., 8 Vrijheidsbond en 3 V. D. Een college van Gedeputeerden, samen gc-steld door 2 Roomschen, 1 A.-R., 1 Chr.- H., 1 V. D. en 1 S. D. A. P. ware zeker te verdedigen. Het uitsluiten van de S. D. A. P, en het verkiezen van 2 A.-R. lijkt ons noch logisch, noch verstandig. Er zijn bezwaren legen het verkiezen van een sociaal-democraat in een bestuurscol lege. De revolutionaire draad, die door hun politiek loopt, zou, onder bepaalde omstan digheden, een gevaar kunnen worden. Dit is niet te ontkennen. Maar juist, waar het hier geldt een be stuurscollege, een college ook belast met rechtspraak in tallooze geschillen, waarbij persoonlijke en gezinsbelangen van vele burgers zijn betrokken daar zouden o. i. ernstiger feiten moeten beslaan, dan thans kunnen worden aangevoerd, om een partij, die 25 pet. der Statenzetels bezet, van dit bestuurscollege uit te sluiten. Uitsluiting van zoo talrijke groep uit een college, dat rechtspreekt over belangen, waarin ook deze groep deelt, geeft een ge voel van rechteloosheid en onderdrukking, •Sat verbittering wekt terwijl erkenning en gelijkstelling juist tot bevrediging en vertrouwen zouden leiden. Wij achten de .thans gevolgde gedragslijn niet de juiste. Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Znid-Holland. De Zaterdagmiddag in het gebouw Java- straat 26 (de Raadzaal) te 's-Gravcnhage gehouden vergadering van *de Provinciale Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid-Holland, slond onder voor zitterschap van mr. dr. J. Wijtema, burge meester van Rotterdam. Deze gaf zijn erkentelijkheid te kennen over de gastvrijheid van het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage. Spr. huldigde het bestuurslid der Vereeniging den heer Jac. Waning, burgemeester van Ouderkerk, die juist dertgi jaren bestuurslid is geweest (applaus), en den heer P. Lamaison van Heenvliet, gemeente-ontvanger van Rotter dam, thans secretaris-penningmeester van de Vereeniging en bestuurslid sinds 20 Aug. 1890. Spr. deed een beroep op de voortdu rende medewerking van dezen functionaris (applaus). Voorts wees spr. er op, dat op 23 Juli 1925 Koning Willem I een nieuw reglement op het algemeen bestuur ten plattenlande uitvaardigdespr. ging den inhoud daarvan in 't kort na, herinnerende aan de desbetreffende toestanden vóór dien. Spr. zcide, dat in de laatste honderd ja ren het burgemeestersambt niet altijd lioog is gehouden door ambtenaren van Rijk en Provincie. De heer Mendels noemde in de Eerste Kamer de burgemeesters zelfs Rijks koelies. Genoemd reglement is voor het gemeen telijk leven een mislukking gebleken, on- da~a8 de goede bedoeling. De gemeenten zijn gegroeid tot het belangrijkste organi satorische gedeelte van den Staat. Spr. zette dit nader uiteen. Spr. wees voorts op de gemeenschap van verschillende gemeen telijke belangen, bijv. ten opzichte van hui zenbouw, gas- en waterleiding, electriscb licht, ten einde zoo economisch mogelijk te werken, ook over de grenzen der gemeen ten heen. Men heeft de oplossing gezocht door oprichting van naamlooze vennoot schappen, wat echter geen bevrediging gaf. Hot middel is nog altijd annexatie, wat uit een blik op de kaart duidelijk wordt. Daar entegen komt er een groeiend verzet tegen het hanteeren van het hakmes. Men zou kunnen streven niet alleen uaar water- (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C, 28) Zij sprak met een heldere, maar klank- looze stem zonder eenige merkbare ontroe ring Mijn arme Phyüeke, ik had geen groote vorwaöhtingen van De Mauves karakter, moet ik je bekennenTóch heeft de zaak me getroffen; ik had het niet gedacht.... Op denzelfden gelijkmatigen toon van zooeven en alsof zij onverschillig was, her nam zij Het engagement slond in de cou- 'ant.Marcelle las de „Eoho de Paris" hl riep toen plotseling uit: „Kijk! Fabrice de Mauve, de schrijver, gaat trouwen 1" Als door een soort instinct gedreven, heb ik me aan mijn stoel vastgeklampt.... 't Scheen me toe of ik in een diep gat neerstortte. Onder voorwendsel van een lichte onge steldheid, ben ik vóór het eten naar bed ge- £aan.... Niemand vermoedde iets. Mijn arme, arme JPhyllekel En nie mand hadt je bij je, die van je hieldl Jij hebt al lang geen hoop meer in Fabrice de Mauve gehad, KerjeanIk 4ag 't best.Maar ik.ik hoopte nog; ik hoopte met. mijn gansohe ziel en zei tot mezelf: „Sommige dingen zullen later wel Jpt klaarheid komen. Hij heeft me lief, dat weet ik; ik voel, dat hij me liefheeft. U, Kerjean! Aan zóóveel dubbelhartigheid 'on ik niet sreloovën! ^'j liet tcu k rien snik hooren, maar haar oogen bleven zonder tranen. Haar ge vouwen handèn trokken zich krampachtig samen. Fabrice de Mauve was jou niet waard, Phyllis, zei Willem vriendelijk. Intellec- tueelen van dat soort, eerzuchtig en egoïst, zonder nauwelijks terug te deinzen voor arglistige streken en wreedheid, zijn even ontoegankelijk voor liefde als voor enthu- siasme en onbaatzuchtigheid.Ik durfde mijn oordeel tegenover jou niet uitspre ken Zelfs nu nog zou ik bang zijn je verdriet te doen, als ik dat deed, en daar om zou ik niet willen doenmijn lieve Phyllis.maar die man is even onwaar dig, dat je over hem treurt, als hij onwaar dig was, dat je hem liefhadt. Zij hief het hoofd op. O, je hebt gelijk. Reeds eenmaal herinner je je nog wel? heb ik je ver klaard, dat, als ik moest ophouden Fabrice de Mauve le achten, ik tevens zou ophouden hem lief te hebben.Maar ik heb er bij gezegd: „Iets zal er dan in mij gestorven zijn." Ik heb niet meer lief.Ik wil Fa brice de Mauve niet meer liefhebben, Ker jeanMaar mijn hart heeft hij ver moord Arm meisje, het oogenblik zou slecht zijn gekozen om je er aan te herinneren, dat, als men negentien jaar is.... en nog veel ouder ook, de lijd en het leven zulke wonden genezenIk ben werkelijk be droefd.... Er zijn oogenblibben geweest, waarop ik, werkelijk, ja, ik zweer het je, niettegenstaande mijn antipathie en mijn sombere voorgevoelens, als het me mogelijk ware geweest hem weer bij je terug te bren gen, ik die.. Met een smeekend gebaaT belette zij, dat hij den zin voleindigde: Laten we niet over hem praten, Kerjean.... niet meer over hetgeen nu voorbij is.Ik zou er zoo graag niet meer aan denken, er me los van makenDat dat huwelijk zoo spoedig zal plaats hebben, is bijna een geluk.... Anders had ik nog blijven hopen, steeds maar tegen beter we ten in blijven hopen.Hopen is soms zoo smartelijk!Je ziet, dal ik kalm ben 't Komt me voor, dat, wanneer men hevige pijn aan een van zijn ledematen heeft ge had, men, zoodra het geamputeerd is, iets gevoelt, wat ik thans voelIk zou zoo graag erg flink willen zijn Tranen kwamen in haar oogen. Maar je bent flink, bevestigde Willem. Phyllis 9loeg haar oogleden neer, als om het geheim van haar blik te verbergen; toen sloeg zij ze weer op en begon met vochtige oogen bijna viroolijk le lachen. Kerjean, als ik uit spijtigheid had wil len trouwen en zelfs heel goed, dan zou me dit heel gemakkelijk zijn geweest.... Lk had niet anders behoeven te doen dan ja te zeggen, moet je weten! Vertel me dat eens. 't Was eigenlijk een onaangename ge schiedenis, maar die mij, trots alles, toch' heeft vermaaktEenige dagen geleden kwam Edmée mij minzaam en triomfante lijk tevens, in vertrouwen vertellen,'dat zij ten huwelijk zou worden gevraagd. Een heer van een jaar of veertig, dien wij op het eenvoudige middagpartijtje bij mevrouw Desroches hadden ontmoet en die een oogenblik had meegedaan aan een van onze spelletjes, was erg verliefd geworden op het jongste meisje Ghardon-Pluche en aange zien hij haar graag weer zou ontmoeten, had mevrouw Ohardon-Pluche, niettegen staande haar rouw, een loge voor de avond voorstelling in het Théalre frangais bespro ken. De heer een prachlparlij! zou j dan ook komen en daar zijn hoofd al voor de helft op hol was, „stond het zaakje hee- lemaai voor elkaar"Ik haal precies de woorden van de toekomstige echtgenoole aan. Dadelijk wenschle ik haar geluk hoe wel de herinnering aan den „mijnheer", die te oud was voor een jong meisje, mij niet enthusiast kon maken. Edmée smeekt mij haar te kappen en haar te helpen bij liet aankleeden voor de fameuze comedievoor- stelling. Ik doe mijn uiterste best en de dames vertrekken. Daarna hoor ik over de heele zaak niet anders dan in vage bewoordingen spreken en gedurende de daarop volgende dagen zag ik zulke strakke gezichten, dat ik, die trouwens te veel dacht aan mijn eigen verdriet, mij wel wachtte iets te vra gen Eerst eergisteren ontsluierde Marcelle het geheimKerjean, houd je gereed de ont knooping te vernemen van een comedieslulc vol verwikkelingen! Mijn zware rouw had den man op een dwaalspoor geleid; hij dacht drie meisjes Chardon-Pluche ontmoet te hebbenHet jongste meisje Chardon- Pluche" was, dacht hij, ik. Om haar beter aan te duiden, had hij er nog aan toege voegd: „Die zoo tenger is en blond". Maar daar Edmée niet zwaar is en zich verbeeldt blond te zijnbad men de zaak niet verder uitgeplozen. Marcelle jubelde, toen zij mij dat alles vertelde en gnuifde over de nederlaag van haar zuster.... Ik luisterde met een verbazing, dat begrijp je, die er niet minder om werd, toen ik de ontknooping van het geval leerde kennen.... Toen hij ver nam, dat hij zoo onvoorzichtig was geweest verliefd te worden op een gezelschapjuf- ferlje, had hij uitgeroepen: „Kan me niets schelen.... lk wil haar toch hebben, ten minste als ze mij wil hebbenIk ben rijk voor twee...." Wat zeg je er van, Kerjean? lk zeg, dat de manier van doen van dien meneer tamelijk ongegeneerd is; maar dat ik zijn antwoord nogal grappig vind en dat het misschien duidt op een goed hart.. Uit de wijze, waarop je me de zaak vertelt, geloof ik, dat het overbodig is te vragen wat je hem hebt geantwoord. Ik heb gewoon gezegd, dat ik niet wilde trouwen. En het gekste is, dat me vrouw Chardon-Pluche en Edmée zelve mij aanvankelijk het aanzoek, dat hij mij toen wel moest doen overbrengen, maar niet konden vergeven, en nu vinden zij het on vergeeflijk van me dat bemerk ik maar al te goed dat ik geweigerd heb Dat is niet gek; dat is men9cheliik. Dus de „prachtpartij" beviel je niet? Neen. Ik zou bijna willen zeggen: Jammer. Phyllis sprong op. Zou jij me dan zoo'n huwelijk aan raden, iij Neen, PhylO, neen, werkelijk niet. Ik zou het je niet kunnen aanraden, want ik ken dien verliefden, onbaatzuchti- gen meneer nietEn toch, welk ander geluk zou ik je kunnen toewenschen, dan den naam en de bescherming van een fat soenlijk man, die je alleen om je zelf zon liefhebben en die je zou weghalen uit je tegenwoordige leven van onaangenaamhe den en vernedering? 7 - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5