AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. RADIO-PROGRAMMA BUITENLAND. Zaterdag. „Jcracl" (MiddeletegTacht 3): Bidstond. uur. Zondag. „Jcruél" (Groenesteeg 16): Openbare Samenkomst. Spr. de heer J. v. d. Zwarfc .Tan V oorschoten. „Jeruël" (Middelstegracht 3): Samenkom sten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. 8pr. de heer Den Adel, uil Beverwijk. Leger des HeilsBelangrijke samenkom sten. Morschweg 69Evangelisatie-samenkomst, uur. Maandag. „Zomevluet"doneert symphonie-orkeet „Meyerbeer", X>en Haag. 8 uur. Katwijk-aan-Zee, Gemeentezaal 'achtbeeldcnvoorstcllingen te 6 en te 7 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor. jldlingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en tamilie-matinée. „Luxor-thc-ater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Hijks Ethnogralisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tol 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Stadszaal van 31 Aug. lot en met 6 Sept.: Cinematografische voorstelling „Hoe ik mijn kind gedood heb8 uur'. Gebouw Ned. R.-K, Volksbond, Steen- echuur 16: Tentoonstelling van teekeningen en Hout- en Marmerstalen Avondtceken- school4 Sept. 's avonds van 9 tot 10 uur 6 Sept, van 2 tot 6 uur; 6 f/ept. van 12 tot 4 uur. „Musis Sacrum": Vaandeltentoonstelling tot en met 13 September. Den Haag, „Scala": Louis Bouwmees ters revue „Nou kan je lachen 1" 8 uur. De apotheek van de „Hulp der Menach- fteid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, toch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lc i- d e n wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Starck, De Graaff, tel. 646; Janssen», tel. 970; en Wce- bere, tel. 369. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, tol. 390. Do avond-, nacht- en ZondagBdienBt der apotheken wordt van Maandag 34 Augustus tot en met Zondag 6 September a.8. waar- gonomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel, 552. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel. Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij fOH. HOGER VORST, Haarl.str. 128 en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn stad zijn altoos bij de politie bekende man nen en vrouwen, die men bij voorkomende misdrijven onwillekeurig verdenkt nie mand bevond, die aan de opgegeven signa- lemen len beanlwoordde. Hoe zou men eenig vermoeden kunnen hebben legen deze jongens, meerendcels zoons van zeer goed aangeschreven fami lies? Maar 30 Augustus kreeg de recherohe een sterke aanwijzing legen één der jon gens, en toen men dit spoor eenmaal had, volgden alras de namen der medeplichti gen; en op Koninginnedag werden de vijf overige jongens in hechtenis genomen. De recherche haalde hen van huis. Een der jongens liep, een sigaret rookende, naast den rechercheur, die hem had opgehaald. Zij bekenden allemaal. Aangaande den dief stal van flessehen wijn uit een kelder aan de Oude Gracht, vertelden zij, dat zij dezen kelder waren binnengegaan, niet met de be doeling om te stelen, doch om eens te con- Iroleeren of er onder de Oude Gracht wer kelijk ondergrondsche gangen liepen zoo als zij hadden hooren beweren, gangen, waarin zich nog folterwerkluigen zouden bevinden uit de middeleeuwen. De knapen vonden nóch het een nóch het ander, doch wél wijnflesschen, die zij toen voor hun moeite maar medenamen. Op een anderen dag liet was avond voeren zij in een bootje langs de Oude Gracht wer ven tot aan dc Tolsteegbrug; in den kelder eener slagerij zagen zij worsl hangen en aangezien de jongelui een boterham met worst nü den wijn bijzonder waardeerden, kaapten zij van uit de roeiboot eenige wor sten uit de slagersbergplaals. Een anderen keer geschiedde het, dat i.rt gezelschap ont dekte, hoe men ergens in de stad gemakke lijk de magazijnruimte van oen winkelier kon binnenkomen, door aan de achterzijde van dat magazijn over een werf te sluipen. Dat deden zi] ö6k wcgt bij avond en op die manier stelden zij zich in bezit van ette lijke doozen chocoladereepen, 70 80 ree- pen bij elkander. Daar deden jongens aan mee, die nog maar kort geleden een voor waardelijke [ucTilschoolslraf hadden gekre gen voor diefstal van radio-ondcrdeelen, die zij waren machtig geworden door open schuiving van een raam in de Maliebaan! Een der joDgens was in betrekking op een kantoor hier ter stede, waar men hem meermalen groote bedragen aan geld toe vertrouwde de jongen stond bij zijn princi palen uitnemend aangeschreven, hij deed zijn weTk zeer goed, men was er buitenge woon over hem tevreden, zoodat men hem zonder eenige bedenking vertrouwen schonk. Een andere knaap uit het kringetje was ook thuis al geen makkelijk heer; hij was in het bezit van een revolver en ais er iels hem niet naar den zin was, vond hij het heel gewoon om te wijzen naar de plek waar het wapen lag: denk er om, dat ik bet niet voor dein dag moet halen. Het zestal zit nu in Zeist voor de dingen, die het daar heeft uitgehaald. Daarna wor den de zes jongens naar de justitie verwe zen. Te Maarsen trokfiet vier jarig kind van den arbeider v. D. een pot kokend waschwater om; het kind bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het aan de gevolgen is bezweken. De boerderij van den Heer R., aan de Beukenlaan te Soest, is tot don grond toe afgebrand. De brandweer heeft dc belendende perceelen behouden. Dc oor zaak is onbekend. Huiis en inboedel waren laag verzekerd. Gistermorgen sprong op het station Eerbeek een dame met haar kind pp den arm uit den vertrekkendet trein, waarbij zij kwam te vallen. Haar kindje viel daarbij tusschen het perron en de rails en werd inwendig zoodanig verwond, dat het kort daarop overleed. De Westenwind heeft het zeewater bij Harderwijk zoo hoog opge stuwd, dat de aan zee gelegen graslanden zijn ondergeloopen. Het daarin aanwezige hooi is bedorven. De pachters van het gras- gewas der Stadswellen lijden aanmerke lijke schade. Met ingang van heden zijn alle arbeiders, werkzaam br) het Griendtsveen te Sohöningsdorf ontslagen, zoo meldt men uit Emmen. Door den hevige» storm zjjn, naar de „Zw. Crt" méldt, van den heer Bruins, hooihandelaar te IJselmuiden, plm. 400.000 pd. hooi, dat hij op Schokland had gowonnen, van bedoeld eiland weggedreven, hetgeen voor B. een belangrijke schadepost is, evenals zulks hot geval is voor een aantal arbeiders, die aldaar een flink week loon genoten, en th3ns naar Kampen moeten temgkeeren, en waartoe reeds een boot is uitgevaren. Volgens mededeeldng van het Handelsinformatiebureau van Van der Graal en Go.'s Bureau voor den Handel zijn over de atgeloopen week, eindigende 8 September, in Nederland uitgesproken 35 faillissementen, tegen 65 in dezelfde "eek van het vorige jaar. Van 1 Januari ot en met 3 September 1926 2833 faillissemen ten, tegenover 2996 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar, Professor: „Is meneer thui s?" Meid: „Lieve help. At veertien dagen dood en begraven." Professor: „O, dan wil ik hem niet sto ren." Noordwijk-Binnen. De opbrengst van de beide bioscoopavonden gegeven door dó directie van hotel Royal, ten bate der slachtoffers der geteisterde streken bedroeg op den lsten avond f 32.86 en op den 2en avond f 38.49; te samen f 69.34. Hiervan moest afgetrokken worden f 7 voor drukwerk en f 7 voor den pianist, zoo dat een bedrag van f 65.34 kon worden afge dragen aan de beide wethouders de heeren Lieferink van Eden, door wien de beide avonden de in gesloten bussen ontvangen gelden werden geoontroleerd. Een woord van waardccring is hier wel op ^ijn plaats aan de directie van hotel Royal die de films, licht en moeite gratis voor dit doel ter beschikking stelde. In hun vergadering van gisteren heb ben de melkbandelaren en slijters besloten den prijs der melk met ingang van 7 Sep tember a.s. te verhoogen met één cent per liter en zal deze aldus 17 ct. per liter bedra gen. Naar wij vernemen beetaat er groot ge vaar dat de prachtige kastanjeboomen, staande langs den Gooweg bij den ingang van ons dorp, in verband met do wegverbe- tering moeten verdwijnen. Wij zouden echter het behoud van dit na tuurschoon aan ons gemeentebestuur ten zeerste aanbevelen. Do van ouds bekende bloemisterij van den heer G. in de Douzastraat alhier is ten dood© opgeschreven. Deze zaak die reeds meer dan 78 jaar beetaat zal verdwijnen, daar d>e nieuwe eigenaar de heer P. deze niet zal voort zetten. De oranjerie aan de straat zal spoedig in sloopershanden vallen door hiervoor in de plaats een woonhuis voor den heer G. zal worden gebouwd. Het is wel jammer daar men hier steeds een pracht van kweekkun6t kon aanschouwen. Door het gemeentebestuur werd aan de Noordwijksche Schictvereeniging alhier een medaille beschikbaar geeteld voor de lijdens de oranjefeesten te houden schiet wedstrijd. NoordwijkerhonL In café v. d. Berg vergaderde gisteravond de Oranje-vereeni- ging. De voorzitter, de heer R. v. Dijk, open de en herdacht in een geestige toespraak, hoe Noordwijkerhouu reeds meer dan een kwart eeuw, telken jare den verjaardag van H. M. de Koningin herdacht. Het was hier n.l. het eerste dorp uit de omtrek, waar 25 jaren geleden Teeds een ringrijde- rij met paard en tilbury werd georgani seerd. En al staat de bevolking hier be kend, als bestaande uit stroopers en strand jutters, het Oranjefeest weet ze steeds waardig te vieren. Het kinderfeest op Woensdagnamiddag neemt een groote plaats in; 625 kinderen nemen er aan deel312 aardige prijzen zijn voor de jeugd bestemd. Ze zullen boven dien rijk onthaald worden en naar harte lust in den draaimolen mogen zitten. Een tiental jongedames zal assistentie verlee- nen aan het onderwijzend personeel. Het spijt den voorzitter geducht dat er een onwillig element in 't spel is gekomen. De christelijke muziekvereeniging ,,Harpe Davids" weigert haar medewerking op den feestdag, om gezochte redenen. De voorzitter vindt dit jammer en dom I De vereeniging verliest hierdoor haar sym pathie en geeft aanstoot aan alle welden- kenden. Maar gelukkig zal ook zonder ,,De Harpe Davids" het feest kunnen doorgaan, waar voor gehoopt wordt op mooi, zonnig weer. Het aantal deelnemers aan allerlei wed strijden belooft legio te zijn. Oegstgeest. Naar aanleiding van de gemelde oplichtingen te Rotterdam en Stompwijk, kan van hier gemeld worden dat dezer dagen een als heer gekleed per soon ziöh vervoegde aan het woning bureau „Oegstgeest" om in onderhandeling te treden over den koop van een villa. De«.e heer gaf voor een broeder te zijn van het Kamerlid, den heer Braat. Overigens deelde hij dezelfde verhalen mede als bij zijn be zoek in de Kipstraat te Rotterdam. Hij heeft ook één der te koop zijnde villa's bezich tigd, doch de koop is niet direct doorga gaan, daar hij over veertien dagen zijn be sluit zou mededeelen. Een lid van het kerkbouw-comité had het denkbeeld geopperd om op Koninginne dag Oranjebloempjes te verkoopen ten bate van de nieuwe kerk. De meisjes van het kinderzangkooT hebben eenige weken aan een na de repetities een uurtje gewerkt en de bloempjes gemaakt. Eenige jongedames hadden zich beschik baar gesteld om deze te verkoopen en wer kelijk heeft dit idee prachtig gewerkt. Deze bloempjesverkoop heeft opgebracht f116. Nabij den wissel achter het Groene Kerkje reed de luxe-auto, H4597 van de N. Y. Extrahama uit Rotterdam, in de tram rails. Om daar uit te komen op den straat weg werd de draai zoo sterk genomen, dat de wagen terug dwars over de rails in de wegsloot terecht kwam. De inzittende eige naar en de chauffeur wisten er nog met droge kleeren uit le komen zonder eenig letsel. De auto is door do firma v. d. Ameele op het droge gebracht met den takel. Kerkelijk bericht. Geref. Kerk: Zondagmorgen te 10 uur, en 's avonds te thalfzes, de heer D. J. B. Allaart, theol. cand. alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: Prijna, d. van W. Slootweg en M. J. J. Zuurmond. Jan, z. van J. van Konijnen burg en M. Splinter. Ddrk, z. van L', van Leeuwen en N. van Klei. Johanna Grietje, d. van P. van Egmond en A. Roos. Rijnsburg. De prijs van de volle melk is alhier met 1 cent per liter verhoogd en bedraagt thans f 0.17 per liter. Met den bouw van een tweede pastorie voor de Ger. Kerk alhier is een aanvang ge maakt. Men is thans bezig aan de fundee ring en de rioleering. Het gebouw komt te liggen aan den Voorhouterweg. Sasseuheim. Burger 1. Stand. Ge boren Nicolaas Oornelis, Z. v. O. A. Bal kenende en E. Gravendeel. Loop der bevolking. Vertrokken: Mej. M. J, v. d. Wallen n. Oegstgeest. A. Hoogstraten en gezin n. Oegstgeest. J. U.- Blom n. Oudenbosch. G. L. J. v. Rei sen n, Os8. A. H. de Leeuwerk n. 's-Gravenhage. Mej .C .de Koning, n. Leiden. Kerk. bericht, voor morgen. Ned.-Herv. Kerk v.m. 10 en n.m. 5 uur ds. Krijkamp. Ger. Kerk, v.m. halftien en n.m. 6 uur ds. Bocijenga. De commies bij de belastingen, de heer Tietink, wordt l October overge plaatst naar Rotterdam ter opleiding tot commies-verifioateur. Gedurende het verlof van den burgemeester is de heer Warnaar loco-bur gemeester. Wassenaar. Burger 1. Stand. Ondertrouwd: H. van Zwieten en P. A. Knij- nenburg. J. Boesveld en A. Wagner. J. Moerman en A. C. Stormbroek. A. L. van Paridon en D. J. L. van Gassel. Geboren: Gerardus Wilhelmus. Z. van Th. J. Vogels en G. C. M. Witteman. Johanna Maria Glasina, D. v. P. J. Odemaere en G. C. Kieft. Dirk, Z. v. C. Kraai j en S. van Herwijnen. Bij de door het gemeentebestuur ge houden aanbesteding van het maken van grond-, rioleerings- en beslratingswerken met padenaanleg op de terreinen van het park „De Pauw", zonder bijlevering van straatklinkers, werd ingeschreven als volgt: D. Stuivenberg, te 's-Gravenhage f 11.984; T. P. de Geus, Loosduinen, f 13.865; M. Stoop en Go., 's-Graverihage f 14.338; W. Visser, 's-Gravenhage, f 15.000; J. P. Hü- ner. Wassenaar, f 16.660; L. Boukee, 's-Gra venhage, f 18.200; A. van Dijk, Utrecht, f 18.260; J. Broekhuizen f 18.300; N. van Leeuwen, Haastrecht f 19.670. FAILLISSEMENTEN. Ui t ge spoken: M. van Klinken, te Leiden, Vrouwensteeg 8. R.-c. jhr. mr. Th. W. O. Oalkoen; cur, mr. M. P. G. Kappeyne van de OogpeUa Opgeheven: A. F. J. Beisterveld, te Leiden. G. H. de Kok, te ^Warmond. VOOR ZONDAG 6 ERf'TEMBER. 8.20 Hamburg (392 M.) Morgenwijding. 9.20 Leipzig (454 M.) Gewijde muziek. 10 uur: Bloemendaal (350 M.) Godsdienst oefening in de Geref. Kerk. I.05 Parijs (1780 M. SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 2.50 Berlijn (330 en 505 M.) Concert. 3.50 Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Ballet-muziek en liederen. The Wireless Orchestra. Mary Foster (2de sopraan), Herbert Heyner (bariton). Orkest o.a. Ballet-muziek „Willem Tell", „Haba nera" (CaTmen), Bi zet, Spanish Bellet, (Desormes). Birmingham (479 M. 5IT) The Slalion Pianoforte Quintet. Frank Cantell (1ste viool), Elsie Steil (2e viool), Arthur Kenedy (viola), Leonard Denis (cello), Nigel Dalla- way (piano), Akive Vaughan (2e sopraan). Kwartet in C-Mineur Op. 18 no. 4 (Beet hoven). Manchester (378 M. 2ZY) Militair Orkest. uur: Bloemendaal (360 M.) Godsdienst oefening in de Geref. Kerk. 5.20 Hamburg (392 M.) Concert. Brussel (262 M.) Concert. 9.05 Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van solisten. 9.20 Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Het Casano's Octet. Birmingham (479 M. 51T) Muziek van Russische componisten. 10.35 Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Vervolg Concert van het Octet. VOOR MAANDAG 7 SEPTEMBER. 8.50 Hamburg (392 M Morgenomroep. 10.15 Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. Olficieele Amsler- damsche tijd. 10.50 Daventry (1600 M. 5SC) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. II.20 Aberdeen (492 M.) Morgenconcert) Gramophoonplaten. 12.20 Leipzig (454 M.) Concert op de Hupfeld Phonola. 12.50 Parijs (1780 M. SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. I.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Hamburg (392 M.) Bremenstation. Concert 3 20 Cardiff (353 M. 5WA) Band of the Gordon Highlanders. 3.50 Manchesier (378 M. 2ZY) The „2ZY"- Quartet. 4.05 Birmingham (479 M. 5IT) Concert. The Station Wind Quintet. Pianosolo. Bournemouth (386 M. 6BM) Causerie. Aberdeen (495 M. 2BD) The Wireless Dance Orchestra. 4.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van Greenwich. Concert. Newcastle (403 M. 5NO) Muziek van Fenwick's Terrace Tearoom. 4.30 Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias) Oflicieele Amster- damsche tijd). 5.20 Brussel (262 M.) Concert. Cardiff (353 M. 5WA) De Five o'Olocks, vocaal en instrumentaal Concert. 8.20 Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Concert. The Wireless Or chestra. Selectie „Teil me more" (Gershwin) Birmingham (479 M. 51T) Orkest Ouver ture „Egmont" (Beethoven). 8.35 Leipzig (454 M.) Concert. 9.05 Parijs (1780 M. SFR) Concert met medewerking van solisten. 9.20 Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) „Radio-Radiance" (4th Edi tion) Revue in 15 gedeelten, te spelen door een gezelschap van West-End Arlisten. 10.35 Londen. Daventry. Lloyd Sha kespeare en Ernest Rultercford in a Musical Divertissement Hilversnmsche draadlooze omroep. Zondag: 3 uur: H. D. O. Aansluiting van het Kur- haus te Sohevenimpn. Matinée; Het Resi dentie-orkest, Prol. Georg Sobnéevoigt, So list: Maurits van den Bearg (viool). Program ma: 1. Ouverture „Iphigenia in Aulis". (W. W. Gluck). 2. a. Pavane (L. Ruygrok). b. Menuet. (C Ilmterdael). 3. Vorspiel zum 111 Aki „Lohengrin". (R. Wagner). Pauze. 4. Vioolconcert D-Dur Op. 77 (J, Brahms), a. Allegro non troppo. b. Adagio, c. Allegro giacoso, ma non troppo. 8.15: H. D. O. Aansluiting van hel Kur- haus te Soheveningen. Solisten-concert Het Residentie-orkest onder leiding van prof. Georg Schnéevoigt. Soliste: Emmy Leisner, zang. Aangeboden door N. V. Phi lips Radio en de N. S. F. Programma: 1. Ouverture „La Palrie". (G. Bizet). 2. „Scherzo" uit de „Roma Suite" (G. Bizet). 3. Arie der Dalila uit de Opera „Samson und Dalila" (G. Saint-Saëns). Emmy Leis ner La Valse (M. Rayel). Pauze. 5. Tod nud Verklarung. Tondichtung. (Rich. Strausz). 6. Fünf Geshnge nach Mabhilde Wesendobk. a. Der Engell. b. Stahe stilt c. lm Trctbhaus. d. Schmerzen. e. Traurae. (R. Wagner). Emmy Leisner. 7. Einzug der Götter in Walhal) (uit het muziekdrama „Das Rheingold"). R. Wagner). Maandag: II.60 v.m.12.50 n.m. H. D. O, Uitzen ding van de Openingsrede, uit te spreken in het gebouw van den Volkenbond te Ge lieve. Spreker: Monsieur Painlevé, president van den Fransehen ministerraad. 1 uur: H. D. O. Kinderuurtje door Me vrouw Antoinette van Dijk. - 68 uur: H. D. O. Voor-avond-concert door het H. D. O. Orchest onder Francois Lupgens. 8.16: H. D. O. Aansluiting van het Kur- hous te Scheveningen, Volksconcert onder leiding van Ign-az Neumark. Soliste: Anny Tydeman, viool. Programma: 1. Ouverlure „Phèdre". (J. Massenet). 2. Symphonie D- MoU. (C. Franck). a. Lente Allegro non troppo. b. Allegretto, c. Allegro non troppo. Pauze. 3. Vioolconcert No. 2 D-Moll. (M. Bruch). a Adagio, ma non troppo. b. Recit. Finale. Anny Tydeman. 44. Vitava (Die Moldau), Syrnph. Dichlung. F. Smetana. El DE ALGEMEENE TOESTAND. Mcsoel en Oostenrijk in de$. Volkenbondsraad. Rumoer op het pacifisten-congres. Gisteren hoer de Volkenfcondsraad do bespreking hervai over Mosod. De Turksche gedelegeerde zeide, dat de uiteenzetting van den Engelse-hen minister hem nog versterkt had in de overtuiging, dat het villajet van Mosoel bij Turkije hoort. De Engelsche gedelegeerde poogde de Turksche argumenten te weerleggen en wee> op de tegenspraak tusschen de ar^ gumenten en de feiten, welke in liet rap* port d^r commissie geconstateerd zijn, alsook de conclusies van dit rapport. De Engelsche regeering aldus Araery Jcoeft den Volkenbond verzocht een duur- zamen vrede tusschen Irak en Turkije tot stond ie brengen. Hjjl aanvaardt de conclu sies van het rapport der onderzoekscom missie en is bereid aan de regeering van Emir Feisoel verderen steun te verleenen. Amery wees er op, dat Turkije een ver andering.' verlangt van den bestaanden staat van zaken ïn Irak, maar Engeland vraagt om voortzetting van den status quo, met geringe grenswijzigingen, teneinde net bestuur en de verdediging gemakkelijker te maken, waardoor dus ook vermindering der bewapeningen mogelijk wordt gemaakt. De bestaande toestand komt hierop neer, (fat net land een betere en vreedzamer re geering geniet, dan sinds 1000 jaren net geval is geweest, en de bevolking voort zetting daarvan wenscheo. Hjj vroeg, of de Turken bereid zijn, autonomie te verleenen aan de Koerden, als bet land aan hen werd overgegeven. Tewfik pasja zeide, dat de Koerden steeds als Turksche burgers behandeld zullen wor den; noch min, noch meer. Daarna vestigde de Turksche minister de aandacht van den Raad op het regiem van onderdrukking, dat in Irak door ds bezettende mogendheid word* uitgeoefend en gericht is tegen alto onafhankelijke personen. Angora handhaaft al zijn eischen betref fende MosoeJ. Na' afloop van de openbare bespreking der kwestie, hield de Raad een geheime zitting in tegenwoordigheid der Turken, tenemde de wgze van behandeling der kwestie vast te stellen. Da Raad nee ft in overleg met de betrokken partijen een commissie aangesteld van drie personeti, die naast den Volkenbondsraaü zullen voortgaan met verklaringen over de zaak te hooren co documenten te bestudeeren. In die commissie zijn benoemd Unden, de Zweedsche minister van Buitenlandsche Za ken, Leon Qui nones (Spanje), en Guani (Uruguay). Briand sloot het debat met er aao te herinneren, dat beide part£en deu Raad piechtig hadden opgedragen de kwestie te regelen. De Raad zal in het belang vac, den algemeenen vrede beslisssi. In Engeland zelf verdedigt alleen de „Morningposfc" de Engelsche regeerings „Daily Mail" en „Daily Express" voeren een heftige campagne tegen de regeering. Moet Mesopotamie nog eens 210 milüoen p.st. kosten, vragen zij, vijzende op deze uitgaaf. In de zitting van de Oostennjksche com- miesie, uit den Volkenbondsraad, welko niet openbaar was, is door de deskundigen Rist en Lay ton een rapport uitgebracht over den economischen toestand van Oo» tenrijk. Daarin wordt beweerd, dat de Oostenriyksche republiek een economisch; leefbare staat is en aangegeven door welke middelen die staat weer voorspoedig kan gemaakt worden De leden der commissie waren liet daar over eens en ook dat de financieele ccu- trole van den Volkenbond voortaan min ter. streng mag zijn. Ook Painlevé sprak in dien zin. Chainberlein maakte echter het voorbehoud, dat de dienst der Oostenrijk- sohe schuld aan het buitenland in ieder ge val verzekerd moet zijn. Do financieele commissie van don Vol kenbond zal nu nagaan in hoever de con trole kan worden verminderd en wanneet dit mag gebeuren. Op het vredescongres der pacifisten U Parijs is het gisteren zeer woelig geweest. Allerlei verwijten werden over en weer gemaakt, 't Cling hoofdzakelijk uissche j de voor- en tegenstanders van het protect 1 van Genève. Onder de tegenstanders wa ren de gedelegeerden uit Engeland en ui^ Duit-schland. Een amendement, voorgestel^ door de Tsjecbo-Slovaken werd met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het betuigt in 't algemeen instemming met dc begin selen neergelegd in het protocol van Ge nève en vraagt dat er aan dit protocol dit jaar nog de noodige wijzigingen zouden toegebracht worden opdat het door allen zou kunnen worden aanvaard. Eveneens aangenomen werd een amen dement, waarin de Vergadering van den Volkenbond wordt uitgenoodigd zoo spoe dig mogelijk de juridische voorv/aarden vast te stellen, waarin een algemeeDe sanc tie zou kunnen worden ingevoerd. Verder wordt er op aangedrongen dat alle paci fistische vereenigingen een krachtige cam pagne zouden voeren voor algemeene ver* plichte arbitrage met waarborgen, algemee ne ontwapening en democratiseering van het handvest van den Volkenbond. BELGIE. Theunis uit de politiek* Theuni9 heeft definitief de politiek vaar wel gezegd en zijn oude functie als hoofd der Bank Empain weer opgenomen. DUITSCHLAND. Ontbinding Pruisische Land dag? De looneischen bij de sporen. De Prui&ische premier is van plan deu' Landdag te ontbinden, wanneer nogmaals blijkt, dat er geen werkelijke ireerderheid

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2