No. 20086. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 3 September Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. INGEZONDEN. SPORT. Alphen. De opening der landbOHW-hulshoudschooL Gistermiddag vond de ofücieele opening plaal9 van de landbouw-huisboudachool, welke gevestigd is in het gebouw in de Raadhuisstraat, hetwelk vroeger als Chr. Muloschool dienst deed. Aanwezig waren de minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, nor. V. H. Rutgers, de burge meester van Leiden, jhr. mr. de Gijselaar, de Tweede Kamerleden raej. Fr. Kalz en Engels, de inspecteur-generaal van hel on derwijs H J. de Groot, de wethouders en raadsleden van Alphen, burgemeesters en weihouders uit de omliggende dorpen, de inspectrice van liet vakonderwijs, mevr. Le lieman-Bosch, de voorzitter (de heer De Hoer) cn de secretaris van de Hollandacho Maatschappij van Landbouw en vele andere genoodigden. Alvorens het woord te geven aan den minister van onderwijs, heeft de burgemeeB- (er van Alphen, dr. H. J. Lovink, gesproken. Hij heette in de allereerst, plaats den mi- nisier welkom en dankte hem, dal hij reeds zoo spoedig na zijn optreden als minister gevolg had gegeven van de uitnoodiging van B en W. van Alphen, om de opening van deze school, die onder zijn toezichl komt te slaan, bij te wonen. Vervolgens dankte hij den inspecteur-generaal De Groot, die bij de voorbereiding van do inrichting deze krachtdadig hoeft gesteund. evenal9 de in spectrice van het vakonderwijs, mevr. Le lieman-Bosch Ook bracht hij dank aan het hoofdbestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, dat aan de tot standkoming van deze school een belangrijk aandeel heeft gehad. Spreker trad vervolgens in een vergelij kende beschouwing omtrent het tol dusver gegeven tandbouw-ondenvijs, zoogenaamde tandbouwcursussen, en de opleiding aan deze school. Hij deed daarbij uitkomen, dat een centrale cursus als op deze schoot ge geven wordt verre de voorkeur verdient bo ven de plaatselijke cursussen, al zat men, althans voorloopig, de plaatselijke cursus sen nog niet loslaten. Na verder de wordingsgeschiedenis \an de school te hebben geschetst, zeide dr. Lovink, dal de commissie van toezicht de baste verwachtingen van deze school koes tert Het doel, dat deze school beoogt, ia voorat van zulk een groot belang voor de streken in en rondom Alplien, omdat het de vrouw is, die daar bij het kaasbedrjjf de leiding heeft en hoe do vrouw zich er op toelegt om de wjjze van kaasbereiding meer en meer te vervolmaken. Dit vooral geeft ons moed voor de toekomst, ats we nagaan, dat in Alphen 20 millioen kilogram fcaas wordt gemaakt peo: jaar, een noeveel- neid, die steeds grooter wordt Volledig is de scnoot nog niet fierst wil de commissie afwaenten hoe zij zich zal ontwikkelen. Naar gelang van behoeften zal het aantal curausscn geleidelijk worden uit gebreid. Ten slotte deelde de burgemeester mede, dat het in het voornemen ligt ook een af zonderlijken cursus in te richten voor vrou wen uit den arbeidenden stand. Hij1 hoopte, dat onder leiding van mej. Papeohuizen de Bchool zich in een grooten bloei zou mo gen verheugen en bracht hierna danlc aan den gemeenteraad van Alphen, dat deze met algemeene stemmen du noodige fondsen voor deze school heeft beschikbaar gesteld. Een krachtig applaus volgde op deze woor den, waarna de burgemeester het woorh gaf aan den minister om de school officieel te openen. Minister Iiutgers begon met op te mer ken, dat hij het als een groot voorrecht heeft beschouwd, tot deze opening te zjjn nitgenoodigd en dat hij aan deze uitnoodi ging gaarne gevolg heeft gegeven. Het is, laldus de minister, bekend, dat er geen volkomen eenstemmigheid bestaat omtrent de vraag ol het laudnouw-huishoudonderwge on net departement van onderwjjs of onder dal van landbouw benoort te ressortecren cn daarom is spreker blij, spoedig na zjjn in-functie-treding met een van de scnolen te mogen kennis maken. Het verncugt hem brj do opening dezer school te kunnen zeg gen, dat deze een juiste gedacnle vertegen woordigt en dat net onderwijs daar op zoo zoo voortreffelijke wijze is ingerient volgens iezient voomameljjk van een man als d® burgemeester van Alpnen, die op landbouw gebied eon groote bekendheid heeft. De minister zeide verder, zich le verbeu gen over de aanwezigheid van zoovfelen, onder wie verschillende vrouwen. Dit is, al dus spr., niel te verwonderen, want in deze Bohool zijn drie zaken vereenigd: de eerste, Waarop de Nederlanders roem dragen, na melijk den landbouw, ten tweede het onder wijs en ten dorde de vrouw, voor wie hel onderwijs zal zijn bestemd. Spr. hoopt, dat lieze school een parel zal zijn aan de land- bouwkroon en dat het onderwijs door de Vrouwen zal worden gewaardeerd en rijke lijk vruchten zal afwerpen. Mei genoegen heelt spreker in een der plaatselijke bladen de oproeping gelezen, dat niet alleen de Vrouwen, maar ook de dochters deze schoot moeien bezoeken, omdat deze laalsten an ders zullen denken, dat zij eersl laler, als zij getrouwd zullen zijn, naar de school moeten I De minister besloot met de hoop uil le Wreken, dat de sdhool aan de goslelde ver pachtingen zal beantwoorde®. Ook op deze rede volgde een krachtig ap plaus, waarna de heer De Boer, voorzitter yan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, het groole belang van deze bchool voor den landbouw uiteenzette. Had den de laatste jaren de landbouwers vaak Aanleiding om te mopperen over de regec- ring, thans is het plieht samen le werken met de regeering. waar deze blijk geeft een toen oog te hebben voor de bevordering van «cn landbouw. Spreker schelste verder het «ndbeuw-ihuishoudonderwijs als het voer- j™g. liet middel, om <ie landbouwers tot r^gere ontwikkeling te brengen en besloot met de besle wenechen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw voor den bloei der school en voor de resultaten van het daar te geven onderwijs. Mej. Papenhuizen, die met de leiding van het onderwijs op deze school is belast, gaf hierna een uiteenzetting van het onderwijs en van wat met deze scholen wordt beoogd. Het onderwijs zal geschieden volgens Deen- sthe methode, waarvan zij in het kort een duidelijk overzicht gaf Zij besloot met den wensch, dat deze eerste landbouw-huishoud- school in de provincie Zuid-Holland zich weldra in een grooten bloei zou mogen ver heugen. Hierna hebben nog het wjord gevoerd de heer Den Hertog, als voorzitter van de ai- deeüng Alphen van de Holl. Maatschappij van Landbouw, en de heer Lemkes Sr., als voorzitter van het bestuur van het Christe lijk mulo-onderwijs 1e Alphen. Beiden brachten de gelukwenschen hunner organi saties over mi spraken de hoop uit, dat de school zich weldra in een krachtigen en blij- venden bloei zou mogen verheugen. De burgemeester, dr. Lovink, nam hierna het woord, om den minister te bedanken voor de wenschen, die hy jegens de school heeft geuit cn voor de medewerking, die bij de voorbereiding van de opriohting van deze school door het departement van on derwijs in zoo ruime mate is verleend. Hij hoopte dat deze medewerking steeds zou voortduren. De minister, aldus de burgemeester, heeft gesproken over den strijd of het landbouw- huishoudonderwijg bij liet departement van onderwijs of bij dat van landbouw thuis hoort. Nu wij van het ministerie van on derwijs zulke voortreffelijke medewerking hebben ontvangen zullen wij ons in deze kwestie niet verdiepen. Het was een ver standige daad van den vorigen minister van onderwijs om de regeling en organisa tie dezer school aan de Hollandsche Maat schappij van Landbouw op te dragen. Daar mede wil hij echter niet beweren, dat dit onderwijs bij Landbouw thuis behoort. Spreker riep ten slotte de hulp in van allen, die bij den landbouw betrokken zijn om deze school zoo krachtig mogelijk te steu nen en cr in zoo wijd mogelijken kring pro paganda voor te maken. Wij zijn, aldus spreker, overtuigd, dat bij landbouw noo dig is daarbij passend onderwijs, opdat de talenten, die van God gegeven zijn, tot ont wikkeling zullen leiden Vervolgens bracht spreker dank aan de verschillende andere sprekers en hij sprak de verwachting uit, dat het landbouw-huis- houdonderwijs zich zoo krachtig zal ontwik, .kelen, dat er spoedig een nieuwe school noodig zal zijn. Hierna nam het gezelschap de school in oogensohouw en werden er ververschingcn aangeboden. De feesten der Wilheimma-Vereenlging. Zooals wij gisteren reeds mededeelden, was van den burgemeester de toestemming gekregen de feesten met een dag'te verhin gen. Deze zijn ghteren onder begunstiging van schitterend weer voortgezet. Met frissdien moed en ODgewekten geest zullen wij ons feest morgen voortzetten, verzekerde ons I Maandagavond de voorzit ter der W.-V. Nu deze woorden hebben hun uitwerking niet gemist. De feestgangers schenen er ook zoo over te denken, 't Wav gisteren den geheel en middag en avond ge weldig druk. Het terrein, dat den vorigen dag in een modderpoel was herschapen, was door den vrij sterken wind weer ge heel gedroogd en er heerschte den geheel en dag een gezellige stemming. 's Middags le 4 uur werd de Vliegerwed strijd gehouden. Groole en kleine, donker gekleurde en lichte, eenvoudige, maar ook heel ingewikkelde modellen werden opge laten. Een massa prijzen waren beschik baar gesteld, waarvan wij alleen de e;rste prijswinnaars zullen vermeftden. Voor jon gens van 710 jaar 1ste prijs voor den mooisten vlieger A v. d Bom; Iele prijs voor den grootste>n vlieger P. van Tol; lsle prijs voor den verslstaanden vlieger A van Tol; 2de prijs voor den verskstaanden voe ger J. de Korte. Voor jongens van 1012 jaar: lite prijs voor den mooisten vlieger W. Heflverslein; 2de prijs voor den mooiste® vlieger N. Harm- sen; lsle prijs voor den grootsten vlL#* J. de Jong1ste prij* voor den verslstaan den vlieger H. Roest Voor jongens van 13 tol 16 jaar: lsle prij3 voor den mooisten vlieger D. Vonk; lsle prijs voor den grootslen vlieger H Krum- pelman; 1ste prijs voor den versfeta&nden vlieger J. Verkade. Hierop werd het Japansche vuurwerk af gestoken, een voor Alphen nog nieuwe at tractie. De wind deed zich hierbij ook gelden De voorworpen dreven, vrat zeer jammer was, le vlug af. Aan het avondfeest word door duizenden deelgenomen. Een oer-vroolijke stemming heerschte er, de hosvloer rondom de mu ziektent werd geen oogenblik verlaten en voordat men nog aan den tijd van het vuufj werk dacht, schoten de pijlende lucht in om ket terrein en haar omgeving voor een oogenblik in een zee van licht te zetton. Het geheel was buitengewoon en elk jaar kuunen wij het merken het gaat met do grootte entomvang van het vuurwerk ge'ijk als het lodental der W. V.: vooruit I Te 12 uur werd het terrein ontruimd on het lag weldra eren verlaten als ooit te voren. ïn hotel ,,de Vergulde Wagen" echter was het anders gesteld. Een goed jazz band hield de feestvierenden nog een tijd onder een dansje bijeen en het was redde diep in den nacht, voor hier ook de rust terug keerde. 42ste jaarvergadering der Martha-Sbchtmg. De jaarlijksche vergaderingen, die steeds in de Kerkzaal worden gehouden hebben altijd een eenigszins feestelijk: karakter en too was ook nu weer een geheel programma voor dezen dag samengesteld. Veel oud-ver- pleegden komen dan weer naar de Martha- Stichting om oude herinneringen op te ha len en nog eens te yerkeeren in de inrich ting, waarin zij hun jeugd doorbrachten en waar zij. dank zij de goede leiding en op voeding, opgegroeid zijn tot menschen, die weten en kunnen wat er in het maatschap pelijk teven hen te doen staat. Gistermorgen weer waren degenen, die hierin belang stelden in de gelegenheid ge steld de gebouwen en terreinen in oogen- schouw te nemen. Nog een9 rustig werden de hen bekende zalen, lokalen en kamera doorgewandeld en aan hel einde gekomen van deze revue stond voor hen in de groote zaal van het Centraal gebouw mevr. Voora gereed om met de gasten den koffiemaaltijd te gebruiken. Om hatftwee werd de eigenlijke jaarver gadering door oud-minister dr. J. Th. de Vis ser geopend met het zingen van ps. 108 1, waarna dr. de V. de aanwezigen voorging in gebed. Als punt van overdenking had spr. geko zen den 23slen psalm. Deze spreekt zoo bij uitstek over God als goede heider, het ken- teeken van zorg en trouw. Dit heeft de Marlha-Stichting vooral in de laatste jaren ondervonden Het is veilig zich te weten on der de vleugelen van Gods genade, want hoe zouden wij zonder algeheele overgave aan de goedheid van God, ons werk kunnen voorlzelten als wij indenken dat wij zonder kapitaal 400 kinderen moeten voeden en kleeden? Deae psalm doet ons de toekomst gerust tegemoet gaan. Eerat als herder ge symboliseerd, wordt Jezus in het vervolg van den psalm als gastheer voorgespiegeld om aan het einde als vader zijn kinderen tot zich le nemen. Dit is ook de plicht der Martha-stichting het den kinderen voor te houden hun toevlucht tot Jezus te nemen en vertrouwende op de liefde Gods hen te doen zeggen: ,,De Hoere i3 mijn Herder, mij heeft niets ontbroken". God make dit voor u allen, aldus besloot spr, zijn rede en verzocht den aanwezigen gez. 198 aan te heffen. Ds. A. W. Voora, predikant-directeur der M. St waa hierna aan het woord en deed verschillende mededeelingen nit het stioh- tingsloven. Op 1 Sept. waren er in de M. St. 409 kinderen, waarvan 246 jongens en 163 meisjes. Over 234 kinderen waa de stichting de voogdij toevertrouwd, van 50 was zij zelf voogdes, terwgl zij 150 zgn. vrrje pupillen huisvest. In het afge- loopen jaar waren 51 kinderen opgenomen, terwijl er 54 vertrokken om in tot maat schappelijk leven te worden opgenomen. ^Vijftien kinderen gingen weer naar hun ouders terug, waaronder één meisje, dat naar Amerika vertrok, 32 werden als vol wassen ontslagen en vonden eea betrekking, twee waren niet tegen het vrijfoeidssygteera. der inrichting opgewassen en werden ge zonden naar Hoenderloo, waar z(j werk ven- richten onder geregeld toezicht Van die 54 kinderen zijn er ook twee overleden, waaronder dén die vier jaar achtereen ver pleegd was geworden in het ziokenhuis. Met dankbaarheid kon spr. constateeren, dat weinigen der mede-arbeidenden, als zj) oeiunaaf de M. S. hadden gediend, vertrok ken. Met niet minder dan 9 van tol per soneel kon in tot afgeloopen jaar herdaohl worden, dat zfij 12'/> jaar aan de stichting waren verbonden geweest Hij kan zich hier niet genoeg over verheugen, want wanneer de kinderen telkens weer onder een andere leiding zouden komen te staan, zon dit zeer nadeelig op de kinderen werken. Met blijdschap ziet spr. ook terug op het tot standkomen van de nieuwe pastorie, benevens de plaatsing van een nieuw hek, hetgeen zich in lgm en architectuur zo® geheel aanpast bij het geheel. De verpleegkosten zijto ook dit jaar een weinig t eruggeloopen. Bedroegen deae vorig jaar ruim f 1.51 per dag, thans kon met f 1.50 volstaan worden. Alle rekeningen over 1924 warea in de afgeloopen maand be taald, iets wat dikwijls niet het geval was. Hiermede wil spr. niet den indruk vestigen, dat we er beter voor staan dan vroeger, dit is niet het geval, want ook in 1925 is het tekort weer aanzienlijk gestegen. Een ander ding, waf spr. eveneens jammer vond, was dat de M. S. geld moet vragen uit de publieke kas. Wanneer de jaarlijksche giften, welke pl.vn. f 15.000 beloopen eens verdubbelden, zoudien wij reeds een beel eind op den goe den weg zijn en zou de M. S. zelf zioh kun nen bedruipen. In hel vertrouwen niet ver- geefech dit verzoek te hebben gedaan en in de zekerheid dat God ons niet zal vertalen zullen wij ons devies hooghouden. „De Heere zal voorzien", aldus besloot spr. De heer J. Tuinman, hoofd der school be gon in zijn mededeelingen over „onze scfholen" mei er op te wijzen dat de gebou wen hoewel eenvoudig, tooh ruim, royaal en frisdh waren, de scholen voldoen aan alle eischen, er is niet te veel, maar ook niet le weinig; reeds meerdere soholen heb ben zich geinslaHeerd volgens de getalsver houding van onze school. De fröbelschool, moet niet te veel geringschat worden, de vroegere bewaarschool toestanden zijn ver dwenen en het is werkelijk aardig om te zie®, wetke de verkregen resultaten zijn. Op de lagere sotool is het a en b leerplan ingevoerd, een systeem waarbij de knap pere niet wordt geremd door zijn minder bevattelijke vriend. Het speet spr. dal hij met deze leermethode niet eerder een aan vang had gemaakt. Ook het vervolg- en nij verheidsonderwijs werd door hem bespro ken, welke ook steeds goede resultaten al- werpen. Hen bij hnn werk bij de school met gaven en gebeden te steunen was de wensch dien spr. (en slotte uitte. Dr. De Visser heeft met genoegen kun nen constateeren dat de school der M. S. bij de hoofdinspectie als een van de beste scholen staal aangeschreven en brengt hier voor lof aan den heer Tuinman en zijn mede-arbeidenden den wensch uitsprekende dat God hen nog een langen lijd mocht schenken, waarbij zij hel werk der jeugd konden voortzetten. Ds. De Heer sloot hierna mei dankge6cd. Nadat de aanwezigen nog eenige mooie zangnummers der kinderen konden aanhoo- ren, werd in den pas'orietuin c-en kopje thee geschonken en eens nagepraat over hel prettig samenzijn. Hiermede was deze her denkingsdag (en einde Lij3l van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de atzendere onbe kend zijn; terugontvangen in de 2e hellt van Augustus. Brieven Binnenland: Dr. J. Ruigere, Haag; Mevr. Golder, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland: A. Schuurhof!, Rotterdam; Bram de Groot, Vooral; 1 zon der adres Alkemade. In den loop van Augustus zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Bedrijlsslachlingen: 15 koeien, 19 varkens; Huisslachtingen: 1 varken; Noodslachtingen: 12 varkens, 6 9chapen, 4 kalveren en 2 koeien. Ingevoerd werd uit gemeenten buiten don centralen keurings dienst van Leiden 985 K.G. vleesch. Aan keurloon werd ontvangen een bedrag van f 242.—. Loop der bevolking. Gevestigd: E. B. Pynacker, van Bodegravon; C. Nigten, van Aalsmeer; J. van 't Hart, van Noord- wijkorhout; Th. van Heek, van Ede; C. J. Moerenhout en echlgenoote, van Arnliom en Rheden; J. H. de Jong, van Oudenbosch; M. J. Biersteker, van Nieuwe-Schans, N. Horsman, van Den Haag; Hl L. van der Veer geb. Janzs en gezin, van Buitenzorg, Java; B. Samirah van Buitenzorg, Java; A. Mulder en gezin, van Utrecht. Vertrokken: A. Boer, naar Leiden; C. W. van der Voort, naar Vlissingen; H. J. van Diemen, naar Leiden; M. II. van Graas, naar Haarlem; J, H. Wesselman, naar Voor scholen; L. H. Gmelig en gezin, naar Voor schoten; P. C. Dongelman3, naar Lissc; A. J. Ruygera, naar Culemborg; C. II. J. Vol- water, naar Oudenbosch; C. J. Tirion en echlgenoote naar Beverwijk; R. Monkel, naar Bloemendaal; P. P. M. van Dooren, naar Nijmegen; A. M. van Seggelen, naar Warmond; M. Kleinbub en O. Deck. naar Elchesheim (D); M. C, Zandvliet, naar Woubrugge; J. Bodijn en gezin, naar Am sterdam. Leiderdorp. Koninginnefeest. Onder begunstiging van goed weer, wat een meevaller was, daar do regen den vori gen avond nog bij etroomen neerviel, is gis teren alhier het Koninginnefeest gehouden, 's Morgens le elf uur werd dit geopend door koraalmuziek, gegeven door de muziekver- eeniging „Devote", onder directie van den hoer J. Noordanus, te Leiden. Hierna werden de schoolkinderen op het plein van het Kin derhuis „Voordorp" opgesteld, en maakten, begeleid door genoemde muziekvereeniging een wandeling door het dorp, waarna deze op een stuk weiland, welwillend door den heer J. W. Koning afgestaan, verschillende spelen uitvoerden, en prijzen aan de win ners werden uitgereikt Hierbij ontbraken de verschillende tractalies en versnaperin gen niet. Des avonds had een bijeenkomst plaats in het Ned. Hervormd kerkgebouw, waarin geen plaatsje onbezet was, en waarin ds. Kouwenhoven, Geref. predikant te Leiden sprak over het onderwerp: „Het Huis van Oranje door Gods genade symbool van vrij heid en vreugd". Waar genoemde redenaar ook reeds elders dit onderwerp heeft be handeld, en zulks uitvoerig in dit blad is medegedeeld, behoeven we dit zeker niet te herhalen. Vermeld mag nog worden, dat bij deze gelegenheid ter afwisseling door een daartoe gevormd mannenkoor, onder leiding van de® heer F. D, van Wijck, enkele liede ren werdon gezongen, welke, den korten tijd van voorbereiding in aanmerking ge nomen, zeer goed weiden voorgedragen. Waddinftsveen. De zoetemelk is weer in prijs verhoogd en gebracht op 16 cent per liter. Bij de autobuskeuring te Rotterdam worden van de ondernemers Gebr. B., alhier een paar wagens afgekeurd. {Buiten verantwoordelijkheid der RedactieJ. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. „Stof ia gevaarlijk voor uw longen." Wie kent niet deze spreuk t Waar wordt deze niet aangetroffen f Komt men in waoht- kamers van Doctoren, Ziekenhuizen, enz., enz. bijna overal ia deze spreuk te lezen en niet ten onrechte. Zou er wel iets gevaarlij"- ker zijn voor de longen dan het inademen van stof Het ware dan ook zeer wenschelijk, dat hier wat meer de aandaoht aan werd ge schonken door allen zonder uitzondering. (Wat hebben tuborculose-vereenigingeu al niet in 't werk gesteld den toestand op heb gebied der hygiëne te verbeteren. Gelukkig en met veel energie ia dit werk door haar reeds lang ter hand genomen en de resul taten zijn dan ook niet uitgebleven. Toch is er nog zeer veel te doen op dit gebied I Het tegenwoordig zeer drukko ver keer noopt ons den strijd te aanvaarden te gen het stof, dat door Trams, Auto's cn an dere verkeersmiddelen wordt opgejaagd. Vooral op zeer drukke verkeerswegen die pen van Gemeentewege maatregelen hiertegen te worden getroffen. Heb geldt hier een algemeen belang, het welk niet alleen als een gezond heidsmaatregel zal zijn te beschouwen, doch ook uit zindelijkheidsoogpunt Aan het hoofd van dit stukje plaatste ik dc woorden: ,,8to! Is gevaarlijk voor uw lon gen" met de bedoeliug, dat tuberculose- en andere Vereenigingen, welke de hygiene en de gezondheid voorstaan, vooral haar aan dacht hieraan schenken. Zij zouden bij het Gemeente-bestuur kunnen aandringen om betere maatregelen dan tot dusver te tref fen tegen da atofplaag. Met dank aan de redactie voor de plaat sing v. W. Leiden, 30 Aug. 1026. De bouwverordening te Noordwijk. Geachte Dorpsgcnoolen. Het geheim heeft zich ontsluierd, de wij ziging van de bouwverordening is openbaar geworden. De bewoners en tijdelijke bcwo-. ners van ons dorp kunnen weder in de zakken tasten, omdat hier alles zoo goed koop is (duinwaterleiding, opcenten pereo-. neel, eleclriciteit). De gemeente neemt do allures van een stad aan, waar inwonen wonen met veel kopeken. De volgende ver^ kiezingen moeien dan maar uilmaken of de burgprij tevreden is met het maar steeds meer bepalingen maken, die haar geld kos ten. De bouw van arbeiders-, visschers- en kleine middenstandswoningen wordt nu vrij wel uitgesloten door de abnormaal hooge ko9len. De noodige koslen van onderhoud van de wogen moeien nu betaald worden door hen, die grond koopen en bouwen we gens verhooging der grondprijzen. Eerst daags zullen voor alle kleinere huizen hoogere huren moeten worden betaAld, Ub personeele belasting en de opcenten worden dan hooger voor de gemeente, dus kunnen ze weer royaal zijn ten koste van de bur gerij. De betrokkenen bij het bouwvak kun nen wel bij de gemeente om ondersteuning gaan, vooral wat Noordwijk-aan-Zee be treft. In Noordwijk-Binnen mag men nog vrij ademhalen. Uw afsluitingen, deuren, sloten van hekjes in den tuin binnen 100 Meter van den weg ziju volgens art 3 der verordening aan de goedkeuring van hel gemeentebestuur onderworpen evenals de deur van Uw kippenhok sn duiventil, het deksel van uw vuilnisbak, het slot van Uw koffer (art. 5). Om een weg aan te leggen moet men eerst een kadastrale kaart laten maken, wat een oneindig gezeur is, want komt men met een teekening aan, in 99 malen van de 100 is die niet goed, daar het gemeentebestuur zichzelf promoveert tot al wetende. De gevelbreedte van Uw huis zal de ge meente ook wel vaststellen. De inrichting van Uw tuintje wordt door B. en W. bepaald; ze zorgen ook voor bloe men, enz. Art. 8 zegt: Ais men een weg aanlegt, worden de kosten van onderhoud door den Raad bepaald. Dit is nu zeer rekbaar en zal voor dengene, die boilwt, wel aardag zijn. Zalig zijn degenen, die bouwen langs de wegen der gemeente, want zij behoeven die belasting niet meer te betalen Er valt nog veel meer te zeggen van deze verordening; zij, die bouwen doen hun beurs maar ver open en danken de leden van den Raad voor hunne wijze besluiten Hoogachtend, Uw. dw. P. F. VAN SANTEN. Ben Bloemendag ten bate v. h. T.B.C.-fondf v. d. Alg. Bond v. Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Sniker- bewerkingsbedrijf. Mijnheer de Redacteur. Wij verzoeken voor het onderstaando eonige plaatsruimte in Uw Blad, waarvoor bij voorbaat onoen hartelijken dank. Op Zaterdag 5 September a.s. «al, mot toestemming der plaatselijke autoriteiten, een bloemendag worden gehouden, ten bate van het T.B.C.-fonds van bovengenoemde organisatie. Hoewel dit fonds reeds eenige jaren ge leden is gesticht, on verscheidene arbei ders, werkzaam in deze bedrijven, do gun stige werking van dit fonds hebben onder vonden, het eerste halfjaar van 1925 tot een bedrag van ruim f 700, hebben wij steeds getracht, daarbij gesteund door de offer vaardigheid der arbeiders, werkzaam in deze bedrijven, zonder steun van particu lieren, hen, die hulp noodig hadden te steunen. Dit jaar zijn wij echter begonnen, om, naast de hulpbehoevende leden, ook de huiagenooten ,die daarvoor in aanmerking komen, te steunen, door financicele bij drage in de verplegingskosten van Sana toria of anderszins Daarom meenen wij met vrijmoedigheid een beroep te mogen doen op de ingezete nen van Leiden, door het koopen van eea bloempje dit schoone doel te steunen. Meisjes boven de veertien jaar, die zich met don verkoop dezer bloempjes willen belasten, kunnen zich opgeven 'bij den 6Q- eretaris. Voor het T.B.O.-fondi, G. JANBEN, Voorzitter. W F. DE KONING, Secretaris, Lusthof Iran 33. LAWNTENNIS Om den Davis-Gup. Een telegram van het Exchange-agent- schap meldt uit New-York, dat de Davis Gup Tenniswedstrijd tussohen Australië en Frankrijk le Forrest Hill a.3. Vrijdag aan vangt. Den eersten dag worden twee enkelspe len gehouden, nl Lacoote tegen PaHcrson, en Borolra legen Anderson. Voor den volgenden dig zijn de teams nog niet bekend. („Tel."). Duitse hland—Nederland. Op 12 en 13 dezer zal Duitse Wand het volgende team tegenover liet Nederlandse tie stellen in den landcnlen nis wedstrijd te Keuten, zegt de „Tel Enkelspel Froilzhewn, Landman; Mol- denhauer en Hanncmann Reserves: Dr. H. Klcinschroth en Kreuzcr Dubbelspel: FroitzheimKruzer en dr. KlcinschrothLandma-nn Dames enkel- en dubbelspel: Fr. Nep- pach en Fr. Friedlcbcn. Gemengd dubbelspel: Fr. Fricd-leben Krenzer cn Fr. NeppachDr. Kicinscftrotfi. ATHLCTICK. „Denac". Aangemoedigd door het succe3 van Zondag j.l. heeft ..Donar" bevolen deel te nemen aan de nationale wedstrijden, welke 12 en 18 September t>p Te Werve worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9