AGENDA. SPORT. BUITENLAND. fi TELEGRAMMEN. Zondag. „Jeruël" (Middelstegracht 8): Samenkom sten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Spr. de heer D.en Adel, uit Beverwijk. Leger dee Heils (Langebrug 4): Plechtige udtzendingsdienst kadet Pennenburg. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioacoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. '9 Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Stadszaal van 31 Aug. tot en met 6 Sept.: Cinematografische voorstelling „Hoe ik mijn tind gedood heb.' 8 uur'. Den Haag, „Scala": Louis Bouwmees ters revue „Nou kan je lachen 1" 8 uur De apotheek van de „Hulp der Mensch- leid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reccpten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Augustus lot en met Zondag 6 September a.s. waar genomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. van elke toekenning van straf ontslagen. Maria G. te Voorschoten, had bij avond gereden op een rijwiel zonder licht. Eisoh f 2 subs. 2 dagen. J. v. d. Z., te Leiden, had met een hand wagen in verboden richting in de Grocne- iteeg gereden. Eisch f 0.60 subs. 1 dag. Uitspraak oveT twee weken. ZEILEN. Onderlinge wedstrijden K. Z. R. M. V. „De Kaag". In aansluiting op ons bericht van giste ren vernemen wij thans, dat de data, waar op bovenstaande wedstrijden gehouden zul len wohden, definitief vastgesteld zijn op 26 en 27 September. De wedstrijden zullen geheel een onder ving karakter dragen, zoodat*van een „na- Kaagweek" niet gesproken kan worden. Alleen zullen alle Hollandsche zes-meler- jachtcn worden uitgenoodigd, die dan de9 Zaterdags eenmaal én des Zondags twee- naai zullen starten-, alle overige wedstrij den zijn uitsluitend voor leden van „De Kaag". Nadere bijzondorheden hopen wij zoo spoedig mogelijk te kunnen publiceeren. ATHLETIEK. De nationale wedstrijden op Te Werve. De voor 12 en 13 September door Te Werve georganiseerde wedstrijden, die ten loei hebben een opruiming te houden onder Je Nederlandsche records over afstanden, welke weinig of nooit op de wedstrijd-pro gramma's voorkomen/ beloven een mooi succes te worden. Het aantal inschrijvingen is namelijk uiterst groot, te weten 38 vereeni- gingen met 262 deelnemers. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: G. Klaassen, schilder en koopman te Hoofddorp. R.-c.: jlir. mr. R. de Marees van Swinderen. Cur.: mr. L. Hora Rengers Siccama te Haarlem. G e ë.i n d i g d door verbindend worden eenige uitdeelingslijst: J. \J Heil, ie Aalsmeer. Uitkeering 34,63 procent. GEVONDEN VOORWERPEN. RfrwielbeLst ngplaatje. rgwielbelaïting- plaatje in etui, gratis-r^wiglbelastingplaatje ii etui, damestaschje met inhoud, kinder- Oischje met inhoud, zwart lak kinderschoen tje, bril in etui, zilveren broche, medaille 7oor belangrijke krrjgsverricht njen, damee- ceintuurs, zakmes en' fluit aan ketting, oruin lederen dsmestasch (ledig), sleutels, Etters- tang, zilverbcn, portemonnaie met inhoud, handbchocoen, pet, pakje inh. 2 overhemden, drhtfriem, eind touw, reticule inü. porte monnaie, gedeelte van een autokap, vederen damesbont, gouden broche, R.-K. medaillon, rijwiclpomp, portefeuille inh. paspoort enz., zakmes, glarsnijder, zilveren schakchrmband- je, armband van een dameshorloge, kinder ringetje, horiogekett ng, lapje voering, pakje Inh 4 witte dooken, zak kippenvoer, lorgnet, jutezik, bruin k ndorschoentje, kinderweb je (ledig), rijwielband, damesmantel en japon gepakt in zoildoek; bloedkoralen halsketting, oude revolver, vulpotlood, witte kindermate, zak inh. gr^ee-jas, rolletje centen, visch- uet, overjas, schro&vfndraaier, bankbiljet h 110, f 100 aan bankpapier, badcostuura, R.-K. kerkboekje^ portemonnaie van mej. Mooten, gabardine regenmantel, houten kin- ierledikant, baret, pak inh. manskieeding, koperen dop van ean wagenwiel, clectrisch instrurnent, oude gabardine regenjas, honden. Gevonden in de Electrische Tram (stada- iijn): Parapluie, wandelstok, Handschoenen, le deren damctóceintuur, damostasenje met in houd, dainestaschje (laiig), R.-K. kerkboekje, pakje kindergoed, pakje met inhoud van C. Bakker, broche met steen, doublé broches odeurflesctvje, zilvbrbon, rijksdaalder, gulden, alpacca beursje met inhoud, 10-rittenkaart Lc-iuenOegstgeest. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen ten politiebureelo alhier eiken werk dag, behalve Donderdag en Yrijdag, tusschen I en 3 uur n.m. 439e STAATSLOTERIJ. Trektilng vao Donderdag 3 Septegtfjpr, 4e klasse 3e HJst. f HOOOE PRIJZEN. 6647 400. 10239 12574 100. Prijzen van 65. 4 58 177 522 1092 12Ó2 1467 1542 1603 1702 1854 1982 2047 2083 2243 2248 2347 2737 3262 3379 3932 4191 4369 4471 4990 5427 5546 6005 6116 6203 6309 6401 6536 6706 6S04 6871 7005 7253 7362 8213 8284 8484 8725 8900 8966 9064 9296 9315 9877 10186 10320 10338 10556 10588 10697 11487 11581 11919 12050 12271 12829 13290 13572 14324 14348 14869 15137 15158 16051 16159 16190 16255 16375 17033 17148 17531 17608 17609 17853 17896 18093 18120 18134 18470 18536 18639 18736 19803 19216 19483 19532 19862 20058 20499 20562 2074Q 20946 DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volkenbondsraad bijeen Eon vredescongres te Parijs. De zitting van den Raad van den Volken bond is gisteren geopend onder voorzitter schap van Briand In een eerste geheioio verg idering werden besprekingen gehouden ove; de oprichting eener internationale ver- zekiring tegen de financieele gevolgen van natuurrampen, over het zenden eener com missie van onderzoek naar opium-bereiden de landen, en over maatregelen ter af schaffing der slavernij. Do kwestie der Griekschc minderheden werd uitgesteld tót de zitting van December. Op verzoek der Turken werd dc bespre king der Mosoel-kwestie tot morgen uitge steld. Chamberlain stemde hierin toe, maar verklaarde, dat hij zich zou verzetten tegen verder uitstel. Nadat de kwestie zal zijn overwogen door den Raad, zal zij worden verwezen naar een commissie van Zwced- sche, Spaan8cbe, en Uruguyaansche leden. Men verwacht, dat eerst na 14 dagen een beslissing zal worden genomen. Painlevé komt morgen te Genève aan, en zal dan voor acht dagen het voorzitter schap van den Raad waarnemen. Prof. yan Hamel, wiens dienstbetrekking met Januari ten einde was, is opnieuw voor een jaar benoemd tot directeur van de juri dische afdeeling van het Yolkénbondsse- cretariaat. Aparte bespiekingon tusschen Briand, Chamberlain en Yan der Velde zijn begon nen na afloop van een door Briand aan zijn collega's aangeboden lunch. ,In een interview verklaarde de Belgische minister van buitenlandsche zaken Van der Velde, dat er inzake het pact tusschen de drie staatslieden geen enkel meeningsver- schil bestond. Hij betoogde voorts, dat het de wensch der geallieerden was, dat Duitsch land zou-weten, dat het hoe het door de geallieerden uitgewerkte project ook zou uitvallen volle vrijheid zou hebben om in een algemeene en reqhtstreeksche be spreking daarover in discussie te treden. Een groot vredescongres is- gisteren onder voorzitterschap van minister De Monzie in de Sorbonne geopend: o.m. waren aanwezig de voorzitter van den Belgischen Senaat en de Kamervoorzitter van het Groot-Hertog dom Luxemburg, Loebe, de president van den Rijksdag, Norman Angell en Vuroff. De Monzie heette de congressisten wel kom in naam van de Fransche rogeering, die de idee van den vrede wil dienen, het geen hij nog nader accentueerde. De minister zinspeelde tevens op het instituut voor intelleclueele samenwerking. Frankrijk heeft onlangs een eerste conven tie over universitaire samenwerking met Duitschland afgesloten. Loebe heeft nog een bezoek aan Painlevé gebracht. s BELGIE. Tegen de dnnrte. Er wordt over het geheele land een nieu we en schier algemeene verhooging van de prijzen der levensmiddelen waargenomen Boter steeg al tot 25 frs. per K.G. Ook de koffie-, kaas- en aardappelprijzen gaan weer snel de hoogte in. De toestand is van dien aard dat de kabinetsraad in zijn jongste bijeenkomst aan de ministers van nijver heid, arbeid cn landbouw opdracht heeft gegeven naar middelen uit te zien om deze opdrijving der prijzen te bedwingen. DUITSCHLAND. Wirth krijgt steun Hotel- bol a sting in Pruisen opge heven Congres der vak- „vereenigizigen Onderwer ping aan M03I1011. De Windhorslbond heeft zich geheel ach ter Wirth gesteld in het conflict in het Gen trum. Het afd< clingsbestuur van de Katholieke ArbeidersvPTeeniging van Dusseldorf heeft ccti motie aangenomen, waarin de houding der centromfractie in den Rijksdag uit drukkelijk wordt betreurd. Verklaard wordt tevens, dat het 9ohrijven van Fchrenbacn; om zich Ie rechtvaardigen opnieuw bewijst, dat de leiding dor fractie in de laatste maanden niet tegen haar taak is opgewas>- SlE. Dr. Wirth heeft, zoo heet het in deze motie verder, door zijn stap de partij er voor willen behoeden, dat zij naderhand w#l lei ders heeft, maar zonder kiezers zou zijn. Dr. Wirth wordt ten slotte als het symbool van den enthousiasten republikeinschen en socialen geest in de centrumpartij geken schetst, die in breede kringen aanhangers beeft. Dr. Wirth heeft verklaard, dat hij na rij pelijk overleg tot dezen stap is gekomen en vast besloten is om met kracht op te komen voor de democratische en republi kein 9che denkbeelden, die volgens zijn over-; tuiging geheel in overeenstemming zijn met den cenlrumgeest. Zijn reis naar Amerika, waarheen dA Wirth de volgende week vertrekt, zal zijn actie niet vertragen; hij zal zijn verblijf aldaar zoo kort mogelijk maken en reeds eind October weer terug zijn. De Pruisische minister van binnenland- aphe zaken heeft bepaald, dat de landen en gemeenten na 1 October geen hotel- en pen sionbelasting meer mogen heffen. Te Breslau is bijeen het congres der Duit- sche vakvereenigingen. Een aantal moties zijn daar aangenomen. Een veroordeelt de loonpolitiek der patroons, een andere motie protesteert tegen de verlenging van den werktijd en verlangt den terugkeer tot den 8-urigen werkdag. Om dit doel te bereiken, zal eventueel een volksstemming worden verlangd. Aangenomen werd voorts een mo tie betreffende de woningkwestie, de huis arbeiders', de beroepsscholen enz.. Een mo tie verlangt de opheffing van do technische noodhulp, de organisatie, die ingeval van slaking de hoogstnoodzakelijke werkzaaam- heden verricht. Yan uit Moskou was aanmerking ge maakt op de houding van het bestuur der Duitsche communisten. Deze hebben nu vol ledig voor de „groote hoeren" gecapituleerd. Er heeft in den Pruisi9chen Landdag een conferentie van partijbestuurders en poli tieke redacteuren plaats gehad, waarin Thalmann, de communistische candidaat voor het rijkspresidentschap, die door Mos kou tot opvolger van de afgezette Rübi Fischer is aangewezen, een rede hield, waar in hij gehoorzaamheid aan Moékou predikte. Met 42 tegen 7 stemmen Werd er ten slotte een motie aangenomen, waarin de critiek van de executieve op het beleid van het bestuur der K. P. D. en de door de Rus sische centrale gelaste maatregelen werden goedgekeurd in het besef, „dat deze maat regelen niet alleen organisatorische wijzi gingen, maar een politieke koersverandering beteckcnen." FRANKK*,^ Verdediging van Lyautey. Uit Marokko weinig nieuws. Vaag wordt gemeld, dat Spaansche troepen zich ont- schepen bij Alhucemas, maar of deze lan- ding slaagt,, wordt niet met zooveel woor- j den gezegd. Nu de vraag algemeen is of maarschalk Lyautey wel naar Marokko zal terugkec- ren, neemt de „Echo de Paris" de gelegen heid te baat om een en ander mede te dee- len uit de voorgeschiedenis van den oorlog in Marokko, waarbij de radicale regeering van Herriot menige veer moet laten. Lyautey dan was, volgens dit nationa listisch orgaan, reeds lang van het drijven van Abd-el-Krim op de hoogte en hij had daarvan de regeering in kennis gesteld. Ten bewijze daarvan drukt het blad een brief van den maarschalk af van vier jaar geleden, 16 Augustus '21, waarin hij blijk geeft de beteekeitis van de beweging, die Abd-el-Krim toen reeds aan het organi- seeren was, te doorzien. Het offensief van Abd-el-Krim heeft Lyautey niet verrast, hij heeft van meet af aan daaraan het hoofd geboden en misschien zou de Riffijn het niet eens gewaagd hebben, wanneer Lyau tey de beschikking had gehad over de troepen, om welke hij bij herhaling had gevraagd, die hem beloofd waren, maar hem te laat werden toegezonden. Dit is een verantwoordelijkheid, aan welke Her riot niet kan ontsnappen, het openbaar ma ken van enkele telegrammen zou volstaan om dat te bewijzen. Maar, merkt het blad nog schamper op, de leider van het Kartel had de wereld den vrede toegezegd en liet behoeft geen verbazing te wekken, dat zulk een wil tot pacifisme hen, die, in aanraking met de haixJe werkelijkheid, het gevaar voorzien en om middelen gevraagd j hadden om daaraan het hoofd te bieden, ongewapend heeft gelaten. In Lyaubey's brief uit Augustus *21, dien de „Echo de Paris" ter sprake brengt, heet het: ;,er zijn in Marokko dingen aan het gebeuren, die groote gevolgen kunnen hebben. De tegen de Spanjaarden opge stane Rif fijnen worden door een krachtig, omzichtig hoofd geleid, dat op de hoogte is van de zaken in Europa. Abd-el-Krim is vierkant voorstander van het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht der volken, Men heeft hier met een diepgaande, sterk georganiseerde beweging le doen, die zich kan uitbreiden, zeer ernstig kan worden en de positie van Frankrijk in Marokko zeer hachelijk kan maken." ENGELAND. De regeling met Mexico. Uitbreiding der protectie. De Zeeliédenstaking. De werk loosheid groeit nog. De Engelsche en Mexicaansche regeerin- I gen die de diplomatieke betrekkingen hervat hebben, gelijk bekend, zijn tot overeenstem ming gekomen inzake de Engelsche aanspra ken, waarbij de* twee regeeringen besloten hebben de aanspraak der Engelsche onder danen die schade leden tijdens de troebelen in Mexico te onderwerpen aan een gemengde commissie. De regeeringen zullen overeen komen welke procedures door de commissie gevolgd moeten worden. Met betrekking tot de aanspraken der Engelsche onderdanen van meer algemeenen aard d. w. z. de aan spraken die geen gevolg zijn van de troebe len, zijn de twee regeeringen overeengeko men dat zulke aanspraken door de diploma tieke kanalen zullen worden behandeld. Al zulke eischen van algemeenen aard, die bin nen een jaar niet door diplomatieke bespre kingen welker tijdsduur door wederzijd- schC toestemming verlengd kan worden tot 18 maanden geregeld zijn, zullen voorge legd worden aan een gemengde commissie of indien de twee regeeringen niet in staat zijn zulk een commissie samen te stellen aan het Permanente Hof van Justitie in den Haag De noodzakelijke conventie welke de details van een dergelijke arbitrage moet regelen zal geteekend worden voordat de genoemde pe^ riode van een jaar of 18 maanden is afge- loopen4 Het gaat als werd gevreesd in verband met de plannen der Engelsche regeering tot bei scherming yan verschillende belangrijke ia* dustrieën, hebben thans ook de fabrikanten van handschoenen en die van gloeikousjes beschermende rechten geëischt. Naar verluidt zal de regeering hoogst waarschijnlijk het heffen van invoerrechten op handschoenen voorstellen, terwijl wellicht ook maatregelen zouden worden voorgesteld om de industrie van gloeikousjes te beschermen. Het ministerie van handel zal binnenkort de samenstelling bekend maken van ver schillende commissies, die de aanspraken van andere industrieën op protectie zullen onderzoeken. Eensdeels verliest de staking, anderdeels wint zij terrein. De winst bestaat daarin, dat de slaking zich thans heeft uitgebreid tot de bemanningen der Kanaal-stoomers van Southampton naar Havre en de Kanaal eilanden. Gisteravond is er geen enkel schip vertrokken. Honderden passagiers kunnen niet verder. De Kanaalstoomers van Newhaven, Dover en Folkestone hebben zich niet bij de sta kingsbeweging aangesloten. Maar overigens verloopt de staking. Het vertrek van de „Majestic" kon gisteren op het vastgestelde uur plaats hebben. Het schip moest echter nabij Cowcs stoppen om het nog ontbrekend gedeelte van de bemanning aan boord te nemen en bij aankomst le Li verpool zijn 20 van de 130 nieuw-gemonster- de leden der bemanning weer, onder invloed van de propaganda der stakers, van boord gegaan, zoodat de „Majestic" de reis naar Amerika met een onvoltallige bemanning onderneemt. Te Porthsmouth en in andere havens wordt door bemiddeling van den nalionalen bqnd voor werkverschaffing aan oudgedien den van leger en marine onder de oudgedien den propaganda gemaakt om te monsteren. Deze actie, dief overal onder politiebescher ming moet worden gevoerd, schijnt nogal succes te hebben, zoodat in verscheidene havens, waar in den loop van deze week schepen moeten vertrokken, de bemannin gen reeds voltallig zijn, of heden voltallig zullen zijn. De hccle slaking is feitelijk een terrorisa- tie van de kleine vereeniging van 8000 leden de Workers Union. De groote vereeniging doet niet mee. Zuid-Afrika's regeering maakt bezwaar te gen het gebruik van Lascaren uit Eritsch- Indië. Zij zal deze beschouwen als onge- wensehle immigranten. Het aantal werkloozen i9 in de week tot 24 Augustus opnieuw met 45,415 toegenomen tot irf het geheel 1,343,700 ingeschrevenen bij de arbeidsbeurzen. HONGARIJE. Benieczky veroordeeld. Benieczky, het legitim.istisch parlements lid dat Horthy beschuldigd had van mede plichtigheid aan de moorden uit den tijd der zoogenaamde witte terreur, is wegens belecdiging tegen het staatshoofd veroor deeld tot drie juien gevangenis en 16 mil- lioen kronen boete, subsidiair nog 160 da gen gevangenis en 3 jaar ontzetting uit zijn ambt met ontzegging van-politieke rechten. Hij is direct in hooger beroep gegaan. ITALIË. Ter bescherming der lire. De ltaliaan8che regeering kondigt een nieuwe wisselverordening aan, waardoor het verboden zal worden aan buitenlandsche firma's credieten in lires te verleenen. Ook 1 zal het verboden zijn* wissels van buiten- I landers te disconteeren of aan buitenlan- ders lires uit te betalen indien geen dek king in buitenlandsche betaalmiddelen voor handen is. De regeering moet op de hoogte worden gehouden van elk bezit in buiten- landsohe betaalmiddelen. De banken mogen aan hun cliönten slechts buitenlandsche be taalmiddelen tegen contante betaling ln lires verkoopen, RUSLAND. Terug naar het oude. Wederom zijn dooj do sovjets eenige maatregelen genomen, die een terugkeer beteekenen tot oude toestanden. De fabricatie van jenever wordt toegestaan' van 40 pet., cognac van 60 pet. enz. en voorts is besloten de clausule uit het bur gerlijk wetboek van de Sovjet-Unie te schrappen waarbij erfenissen van meer dan 10.000 roebels verboden zijn. Een speciale comimseie is benoemd welke tot taak heeft amendementen uit te werken op de grond wet welke hierop betrekking hebben. BUITENLAND3CH GEMENGD. Op den weg van Queyrane bij Camareu in Frankrijk is een echtpaar door een krankzinnige in een hinderlaag gelokt en doodgeschoten. De moordenaar is voort vluchtig. In Parijs is een record geslagen, meldt de „Matin". Op 1 Sept. was nog de telefoon gids voor 1925 niet versohepen 1 Een brand heeft het voornaamste ge deelte der kathedraal van Aiex^ndrië ver woest. Er is voor.een millioen schade aan gericht. Wij hebben reeds eendge cijfers gegeven omtrent Amerikaanscinhooge aanslagen in de inkomstenbelasting. De ruim 2l/o mil lioen dollar, welke Henry Ford uit dezen hoofde aan den fiscus offert, vertegenwoor digen een persoonlijk inkomen van onge veer vijf millioen dsollaT. Zijn maatschappij de Ford Motor Company betaalt bijna 161/* millioen dollar, hetgeen 2 millioen dollar meer is dan verleden jaar, in weerwil van bert verlaagde tarief en op een netto-inko men wijst van 115 millioen dollar. De film acteur Douglas Fairbanks moest ruim 182.000 dollars betalen. Gloria Swanson ruim 67.000 en Mary Pickfcxrd ruim 134.000 dollars. Gisteren is het stoffelijk overschot van veldmaarschalk Hötzendorff ter aarde be steld Onder de kransen was er een van Hindenburg, waarop stond: Uit .trouwe kameraadschap". Hel international vredescongres. PARIJS, 3 Sept. (V. D.). De „Eclaire" meent le weten, dat de president y&B den Duitschen Rijksdag Loebe gisteren niet het woord heeft gevoerd op het Congres voor den Vrede als gevolg van een besluit van de organisators van het Congres niet toe te laten, dat de kwestie van de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland op het Con-, gres wordt besproken. De Iersche grenskwestie. LONDEN, 3 Sept. (Reuter). De „Daily Express", waarvan de eigenaar, Lord Bea- verbrook, betrokken is bij de Iersche kwes tie, verneemt dat er waarschijnlijk een conferentie zal plaats hebben tusschen Craig, den premier van Nóbrd-Ierland en Cosgrave, den president van den Uitvoe renden Raad der Iersche Vrijstaat, over de kwestie der Iersche grensregeling. Uit Oostenxijk's parlement. WEENEN, 2 Sept. (WolfD. De Nationale Raad begon heden met de eerste lezing van het begrootingsontwerp voor 1926. Otto Bauer (soc.-<lem.) critiseerde do zware belasting op het verbruik, tegenover de verlaging der directe belastingen. In ver band met de a.s. Volkenbondsvergadering bepleitte hij volkomen opheffing der buiten landsche controle, die thans geen reden van bestaan meer heeft. Verder eisch te hij, dat de vrijheid van Oostenrijk in de toekomst niet verder door overeenkomsten als die van September 1922 zou worden beperkt. De fi nancieele saneering des lands was achter den rug, de economische sanêering ver wachten de sociaal-democraten niet van Geneve. De voorgenomen steun door prefe rentieel e douanerechten achten de soc.-de- mocraten. alleen reeds vanwege de tegen gestelde belangen van andere staten, oen utopie. Het doel daarvan scheen het belet ten der aansluiting bij Duitschland door een, andere verbinding met de naburige staten. Oostenrijk had maar één ding noodig, n.l. zijn zelfbeschikkingsrecht, v^aartoe artikel 88 van het vredesverdrag de mogelijkheid opende. Grensincident. BERLIJN, 3 Sept (Y. D.) Naar uit We-cnen wordt gemeld is een Italiaansche troep van 180 man bij Klagenfurt de OosJ- tenrrjlksche grens overschreden endanks de de waarschuwing van de grenswacht. De troep trok met muziek door Maglern in Kaernten. Weer een Communisten-centrum ontdekt* RIGA, 2 Sept. (Belg. Tel. Ag.) Tengevol ge van de onlangs te Libau verrichte ar restaties heeft de Letlandsche recherche ook te Riga een centrum ontdekt van de communistische beweging, dat onder lei ding stond van de Derde Internationale. Drastische maatregelen. BERLIJN 3 Sept (V. D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat negen ambtenaren we* gons fraude ter dood zijin veroordeeld en 31 tot langdurige gevangenisstraffen. De strijd in Marokko. PARIJS, 3 Sept. (Havas). De „Oeuvre" meent te weten, dat in den vanochtend to houden ministerraad maarschalk Petain tot opperbevelhebber der troepen iA Marokko- zal worden benoemd. Lyautey zal half Sep* tember naar Marokko terugkeeren, om la politieke vraagstukken tot oplossing te bren gen, en vervofgens weer naar Parijö komen om aan de regeering verslag over den toen stand uit te brengen. FEZ, 3 Sept. (Havas). In den Ooste lijken sector zijn de rebellen, die het land van Rouna bezet hielden, in Noordelijike richting teruggetrokken. Verschillende pun ten worden door vliegmachines krachtig ge- bon.bardeerd. Voortdurend komeo groepen hun onderwerping aanbieden en verscheidene fracties boden aan manschappen te leveren om aan w^en en telegraaflijnen te werken. PARIJS, 3 Sept. (V. D.). De oorlogscori respondent van de „Matin" heeft een interi view gehad met Taztout, den eersten secret taris van Abdel Krim. Deze verklaarde, dat de Riffs geheele onafhankelijkheid wen* schen en eerst vrede zullen sluiten na eri kenning door Frankrijk en Spanje. Een broeder van Abdel Krim legde tegen over den correspondent eenzelfde verkla-. ring af en voegde er aan toe, dat de Riffa geen buitenlandsche inmenging wenschen. Syrië. PARIJS, 2 Sept. (Belg. Tel. Ag.) Generaal Gamelin is benoemd tot commandant der troepen in de Levant en wordt toegevoegd aan den Hoogen Commissaris in Syrië. De Engelsche zeeliedenstaking. LONDEN, 3 Sept. (Reuter). De Southern: Railway Company is doende om bemannin gen te monsteren uit andere havena t&L vervanging van de stakende bemanningen der Kanaalbooten. Staking geëingid. BRISBANE, 3 Seut. (Reuter). Een der voorwaarden waarop de spoorwegstaking is bijgelegd is de wederinvoering van een wekelijksch loon van 58 shilling. Een vrouwelijke consul. WASHINGTON, 2 Sept.-(Reuter). Me juffrouw Pattie Field/ die een graad heeft behaald aan de Foreign Service School van het Departement van Buitenlandsche Zar1 ken, is 'benoemd bij het consulaat te Am sterdam. Naar verluidt is zij in de Ainerikaansche ge8<Sriedeni8 de eerste vrouw, die met con sulaire functie is bekleed. Mijnveger vergaan. VIGTORIA (Britsch Columbia), 3 Sept. (Reuter). Een Oanadeesche mijnveger is op. een rots geloopen en gezonken op de West kust van Vancouver-eüand. De bemanning is veilig gelande

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2