Op de Internationale Tentoonstelling jj C. R. E. S.-SRHOENEN j No. 20084. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 September Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. voor de Schoen- en Lederirtustrie te Waalwijk 22-31 AUGUSTUS 1925 een gouden Medaille verwerven. S C.R.E S.-Schoenmag. De Vooruitgang, Haarl.straat 192 Leiden. 5 I. J. SLOOS, Accountant GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. De Reisgenoote De Nationale Ramp. J.i. Zaterdag hebben de leden van hel' Pro vinciaal Comité voor steun in den Achter hoek, de heeren Kuysten en Bloemers, met den lieer Keurschot, lid van Ged. Stalen en ir. W. F. C. Schaap, architect te Arnhem, een bezoek gebracht aan hel Bouwbureau te Borculo. Door het Provinciaal Comité is namelijk aan den heer Schaap opgedragen het herstel lingswerk te Borculo en den opbouw van de stad, ook uit stedenbouwkundig oogpunt, te bekijken en in verband hiermede een een voudig uitbreidingsplan, stratenplan te ont werpen, zonder dat hierdoor stagnatie ont slaat in den opbouw en zonder groote kosten. De heer Schaap heeft deze opdracht aan-- vaard en zal dezer dagen aan het comité ad- viseeren, wat in die richting te doen valt Het lag in de bedoeling, dat gistermiddag op het Kerkplein te Borculo burgemeester jhr. De Muralt, ter gelegenheid van den Ko ninginnedag, een rede zou houden en schoolkinderen nationale liederen zouden zingen. Den vorigen avond laat heeft de bur gemeester dit echter afgelast, ter voorkoming van verkeerde opvattingen, in verband met het feit, dat in verschillende omliggende plaatsen thans ook geen feest gevierd werd. Wel zijn bidstonden gehouden, waar ds. Van der Most van Spijk, in de buurtschap Geesteren, zou voorgaan, en ook te Borculo. Voor de R.K. is een dienst gehouden. De Israëlieten hebben Zaterdag gebeden voor de Koningin en het Koninklijk Huis. Zondag heeft ds. Ort gepreekt in de open bare school aan den Ruurloscheweg. In alle stilte ging te Borculo alzoo de verjaardag van de Koningin voorbij. Vlaggen hingen er slechts twee, n.l. op het gemeente huis en op het postkantoor. Wat de herstelling der Ned.-Herv. kerk betreft, vernam men van burgemeester De Muralt, dat het thans zoo goed als zeker is, dat de kerk herbouwd wordt en dan dat de ruine niet bewaard blijft. Het is echter waar schijnlijk, dat in de te bouwen kerk een ge denksteen gemetseld zal worden, welke een voorstelling geeft van de verwoesting. Deze steen, welke vrij kostbaar zal zijn, zal door iemand uit Den Haag ten geschenke worden gegeven Met ingang van heden wordt de bezetting van de militaire politie cn marechaussée be langrijk ingekrompen. Waren er bij het be gin van de ramp 38 marechaussées en 35 militaire politiemannen, nu zal dit worden zes marechaussées, plus de brigade uit Ruurlo, sterk vijf man, onder commando van den opperwachtmeester v. d. Krol, uit Ruurlo, en vijf man militaire politie, onder bevel van den sergeant-majoor-instructeur Van Veldhuizen. De overigen keeren weer naar hun garnizoenen terug. Burgemeester De Muralt deelde verder mede, dat hij zeer tevreden was over hun optreden. Wat de uitreiking van de gedenkpennin gen betreft, verklaarde de burgemeester, dat hij er verbaasd van heeft geslaan, dat som migen nog een oogenblik gedacht hebben, dat hij alleen de officieren een medaille zou geven en niet de manschappen. Met de firma Begeer te Utrecht, is reeds dadelijk overeen gekomen ,dat zij voor de officieren een ver guld-zilveren medaille zou slaan en dat alle soldaten een bronzen medaille zullen ont vangen. Er zijn thans vijftig noodwoningen gereed gekomen, voldoende voor oogenblikkelijke hulp. Er worden er nog een twintig bijge bouwd. Gisteren was er slechts weinig bezoek. Als bewijs hoeveel „ansichten" van Bor culo zijn'verzonden, kan gemeld worden, dat na den dag van de ramp tot heden ruim 50.000 postzegels van twee cent werden ver kocht. De gemiddelde maandelijksche ver- koop was vierduizend stuks van die waarde. RuiAi 1100 telegrammen werden verzon den, tegen anders 60 a 70 per maand. Hier onder waren er eenige tot 300 en 400 woor den. Op 11 Aug., den dag na den ramp, wer den 111 telegrammen verzonden en 133 ontvangen; op 12 Aug. 14-3 telegrammen ver zonden en 206 ontvangen. liet totaal aantal verzonden en ontvangen telegrammen be droeg in Augustus 1631. Bond in de Kleedingindustrie. In de gistermiddag te Amsterdam voort gezette algemeene vergadering van den Bond in de Kleedingindustrie heeft de heer T. van der Heeg een inleiding gehouden over. De maatschappelijke toestand der huis- arbeiders en de weaving. Na gedactiten- wisseling is de volgende conclusie aange nomen: ,,De vergadering enz., overwegende, dafy als gevolg van den tóenemenden invloed van de vakbeweging in de kleedingindustrie, in het todvak van 1913—1920, de arbe.ds- voorwaarden der thuiswerkende kleermakers werden geregeld eo belangrijk verbeterd; oat eenter ook gedurende 19131920 niet de moeilijkheden en nadeelen, voort vloeiende uit den huisarbeid, aooals onvol doende controle op de arbeidsvoorwaarden in het bfrzonder op de naleving van de tarieven, slecht ingerichte werkplaatsen, ongeregelde arbeidsdagen, konden worden overwonnen; betreurt, dat opeenvolgende Reg.ermgen niet do herhaaldelijk gedane belofte hebben ingelost* do huisarbeiders door oen wet op de huisindustrie te zullen beschermen; constateert, dat steeds, doch in het bij zonder na 1920, door do ondernemers in de kleedingindustrie wordt gepoogd, de huis arbeiders ten aanzien van arbeidsvoorwaar den en sociale wetten in een uitzonderings positie te houden eo te plaatsen, door hen niet als arbeiders met een dienstverband te willen beschouwen, doch als aannemers van werk; dat als gevolg hiervan vele ondernemers in de kleedngindustrie niet willen erkennen, dat ook huisarbeiders verzekeringeplichtig zijn io den zin der Invaliditeitswet en vele kleedermakerspatroons, ondanks uitspraken van raden van arbeid ea den centralen raad van beroep, waarin de verplichting tot premiebetaling is uitgesproken, weigeren hieraan te voldoen; dat ondernemers in de kleedingindustrie misbruik maken van hun economische over macht op de kleermakers, door onder be dreiging met ontslag kleermakers te dwingen, verklaringen te onderteekenen, waarin zg moeten erkennen, zelfstandige aannemers van werk te zgta of op andere wgze pogen door misleiding van de raden van arbeid aan premiebetaling te ontkomen; dat als gevolg van de houding der onder- 1 nemers ten aanzien van de premiebetaling voor huisarbeiders in den zin der Invaliditeits wet een volslagen regelloosheid bestaat, het geen in de toekomst nadeel kan berokkenen aan een groote groep van arbeiders; constateert verder, dat in 1921 de werk geversbonden in het heerenkleedingbedrgf veigerden, vacantie, waarop de huisarbeiders volgens de collectieve arbeidsovereenkomst tot aan 1921 recht hadden, nog langer te geven; dat de ondernemers in de kleedingindustrie j füiwgtzen het verzoek der vakbonden van I kleermakers en naaisters, om aan de huis arbeiders en huisarbeidsters een vergoeding te verstrekken voor de bedrijfskosten, die de thuiswerkers nu voor werkplaatsen, ma chine, vuur en licht in dienst van hun werkgevers ten hunnen laste hebben; dat ondernemers misbruik maken van de economische afhankelijkheid der huisarbei ders, van de werkloosheid en de moeilijk heid van controle op de tarieven om werk uit te geven voor stukioonen, waarmede een redelijk uurloon, in vergelijking tot de uurloonen van andere vakarbeiders in Ne derland, niet door de huisarbeiders kan worden verdiend; dat dientengevolge steeds weer meer huisarbeiders gedwongen worden, overmatig lang te werken, teneinde een eenigszins be hoorlijk weekloon te verdienen; dat het daardoor den huisarbeiders eco nomisch onmogelijk wordt gemaakt volgens de bepalingen van de Arbeidswet niet meer dan 8V2 uur per dag en 48 uur per week te werken; dat door de werkgeversbonden elke rege ling, door de vakbonden voorgesteld om tot een juiste tospassing der stukloon-tarie ven te geraken, door verband te leggen tusschen verkoopsprijs en' loon, steeds wordt afgewezen; is van meening, dat, als gevolg van de „voordeelen" die de huisarbeid als „goed^- koopere" bedrijifsvorm heeft, kleedermaker- patroons in strijd met een bepaling der collectieve arbeidsovereenkomst de huisarbeid hebben bevorderd ten koste van den atelier- arbeid, spreekt als haar meening uit, dat de Bond in de Kleedingindustrie in samen werking of in overleg met alle organisaties, die hiervoor in aanmerking komen, moet ijveren en strijden voor: lo. het beschik baar stellen van werkplaatsen door de onder nemers ten behoeve der huisarbeiders; 2o. volledige toepassing van alle sociale wetten op de huisarbeiders; 3o. het betalen door de ondernemers van de bedrijfskosten der der huisarbeiders en het opnieuw invoeren van een vacantieweek voor de thuiswerkers; 4o. een wet op de huisindustrie, inhoudeode bepalingen voor het instellen van loonraden, verplicht stellen van loonboeken, registratie van de huisarbeiders en na een overgang afschaffing van den huisarbeid in het klee- dingbedrrjf; wekt alle kleermakers en naaisters op, zoowel atelier- als thuiswerkers, de vak beweging in de kleedingindustrie te ver sterken, in de overtuiging, dat allereerst van de kleermakers zelf de agitatie en strijd moet uitgaan tegen de misstanden in do huisindustrie en voor atelierarbeid en het verwerven van behoorlgke arbeids voorwaarden." Voorts is nog aangenomen een motie- Groningen, luidende: „Het congres, geboord de besprekingen inzake loonregeling voor het engros-con- fectiebedrgf, (heeren-eogros-confectie huis arbeid), draagt het hoofdbestuur op, zoo noodig in samenwerking met de andere werknemersbonden in de kleedingindustrie onverwgld een krachtige actie in te zetten voor doorvoering van collectieve arbeids overeenkomsten in het heeren-engro9-confec- tie-bedrjjlf over het geheele land, op den gTondslag van de Groninger loonregeling." Het conflict in het metaalbedrijf geëindigd. Gisteren zijn de ledenvergaderingen ge houden van den modernen metaalbewerkers- bond, waar beslist moest worden over de voorstellen van den Metaalbond, zooals die in de Bondraadsvergadering besproken wa ren. Om één uur vergaderden de stakers van den Nieuwen Waterwegt De uitslag van de stemming was, dat het voorstel, zooals neer. gelegd in het communique van den Bonds raad werd aangenomen met 413 stemmen voor 166 tegen, 13 blanco en 3 van onwaarde De arbeiders zullen zich vandaag bij de Nieuwe Waterweg weer aanmelden. De leden van den modernen bond, bij het conflict aan de Droogdok-Mij. betrokken, hebben gistermiddag vergaderd. De bedoe ling is, dat het werk aan de Droogdok Mij. Woensdag hervat wordt. Het comité voor do land- en tuinbouw- feesten te Purmerend had aan den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen vergunning gevraagd om gebruik le maken van het sportterrein der hoogere bur gerschool, op Zondag 6 September, ten be hoeve van sporldemonstraties. Minister De Visser was gewoon aan dergelijke vergun ningen de voorwaarde te verbinden, dat op Zondag eerst te één uur mocht worden aan gevangen. Minister Rutgers heeft echter de vergunning zonder meer geweigerd. Te Vlissingen heeft Zaterdag een feest plaats gehad voor een drieledig ju bileum. Dit jaar bestaan namelijk de stoom vaar tmaatschapprf „Zeeland" en de Ko ninklijke Maatschappij „De Schelde" beide 50 jaar, terwijl het muziekgezelschap „Ons Genoegen" 35 jaar bestaat. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" had hierin aanleiding gevonden een feest te organiseeren. Het begon met esn reveille, gevolgd door een roeiwedstrgd, waarbij de ploeg van het Nederlandsch loodswezen in 6 m. 8 4/10 1 sec. eerste-prijöwinner werd. Om 12 uur had in de muziektent in het Rellamypark do onthulling plaats van een nieuw vaandel van „Ons Genoegen" door den burgemeester, den heer C. A. van Woef- deren. Namens „Vlissingen Vooruit" en de bewoners van het z.g.n. eiland werden medailles aan dit vaandel gehecht Hierna werd het oude vaandel, dat heeft toebehoord I aan een indertijd opgeheven gezelschap van denzelfden naam, in optocht naar het ste- I delgk museum gebracht, waar het al eens RECLAME. mochten de 2710 Dat is toch een aanbeveling voor U om ook een paar C.R.E S schoenen te probeeren. Het beste adres is daarom gestaan heeft. Het was aan het tegenwoordig korps in bruikleen afgestaan. In den middag werd ean optocht ge houden. Daarbij werd halt gelioudrn voor net kantoorgebouw van „De Schelde" en het "bestuur van „Vlissingen Vooruit" en afgevaardigden der verschillende ver.enigen- gen gingen naar binnen, waar reeds met de directies van „Schelde" eo „Zeeland* aanwezig waren de Commissaris der Konin gin in Zeeland, het voltallige dagelijksch bestuui der gemeente en enkele genoodig- den. De beer D. L. H. van Raalte, voorz. van „Vlissingen Vooruit", de Commissaris der Koningin jhr. mr. J. 'W. Quarles van Ufford en de burgemeester voerden het woord, waarna mr. Jan Smit namens „De Schelde" en de heer J. W. A. Mulder namens de „Zeeland", dankten voor de ge sproken woorden. Hierna werd de optocht voortgezet. 's Avonds hebben een lichtstoet eo een vuurwerk den geslaagder feestdag besloten. De Gemeenteraad van Rozenburg heeft besloten instemming te betuigen met het adres van den Raad van Zoeterwoude betreffende afschaffing van den Zomertijd. RECLAME. Lid der Ned. Org. van Accountants NIEUWSTEEG 3 Tel 2102 - LEIDEN 2531 Terwijl de gemeentesecre- taris van Zeist met zijn familie to Noord- wijk vertoefde, werd een nachtelijk bezoek gebracht aan zijn woning, waarna uitslui tend eenig klein geld werd vermist, hoewel het geheele huis doorzocht bleek. Nu weer is ingebroken in het kleedingmagazijn „De Dom", aan de Slotlaan, waar behalve eenige kleeding pl.m. f 300 wordt vermist. Een koopman op d e Prin segracht te Amsterdam heeft aangifte ge daan, dat hij den laatslen tijd eenige aan hem geadresseerde postwissels heeft gemist. Bij onderzoek ten poslkanlore is gebleken, dal een der postwissels ad f 975 valschclijk is geïnd. Bij gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest heeft de heer J. L. ten Bos, fabrikant te Almelo, een carillon aangeboden aan het R.-K. kerkbestuur. Dit carillon is het eerste in Twente. Het zal waarschijnlijk op Pinksteren 1926 voor het eerst bespeeld worden. Het bestaat uit 40 klokken en wordt geheel electrisch gedreven In de R.-K. kerk te Driehuis, bij Velsen, waren den laatsten tijd meer malen de offerbussen geledigd. Zondagmor gen had zich een agent verdekt in de 'kerk opgesteld, en na den dienst werd een jon gen op heeterdaad betrapt bij het lichten van de offerblokken. Het bleek te zijn de 14-jarige G. T., uit Santpoort, een onverbe terlijke knaap, die ook in do R.-K. kerk te Bloemcndaal al meermalen de offerblokken geledigd heeft. Do politie heeft nog ecu 14- jarigen jongen uit Santpoort aangehouden, J. B., die onlangs in de R.K kerk te Drie huis van een kerkganger een portcmon- naie met geld had gestolen. „Wanneer is het den m cn sch goed alleen te wezen?" Antwoord: „Bij een erfenis.* 0 BUITENLANDSCH GEMENGD. Bij Unkelstoin, niet ver van Oberwinter, is een Fransch Rijnschip van 1300 ton met een lading van 1300 kilo kali aan boord, gezonken. De bemanning is gereed doch dc schade is aanzienlijk. Te Hamburg liad een treinbotsing plaat®, doordat een troin door het veiligheidssig naal heenreed en tegen een in het sta tion stilstaanden troin reed. De laatste wa gen van den stilstaanden trein werd ver nield: 4 personen worden zwaar, en 20 licht gewond. Volgens een bericht uit Parijs heeft in Nice een heftige botsing plaats gehad tus schen bolsjewistisch en monarchistisch ge zinde Russen. Toon in een vergadering van Russen een priester bolsjewistische denk beelden voorstond, begaf zich een andere priester op de tribune, om hem tegen to spreken. Terstond begon een gevecht tus schen bolsjewisten en monarchisten, dat op straat werd voortgezet. De politie nam 15 personen gevangen. De beruchte Ghemin des Dames, het dool hof van onderaardsche gangen en.verster kingen, welke de Duitschers tijdens den oorlog hadden aangelegd en waar zoo ver woed is gestreden, is... op slot. Een En- gelsch toeristenagentschap heeft de „Cavor- ne du Dragon" gehuurd en er een toegangs deur in aangebracht. Vandaar dat voort aan, gelijk de „Matin' 'schamper opmerkt, alleen nog maar Engelsche en Amerikaan- sche toeristen vanwege de hooge valuta de historische. „Caverne" kunnen bezichtigen. Em de familie van de Franschen, die er ge sneuveld zijn, evenals alle verminkten en oud-strijders, die er een bedevaart naar toe mochten willen doen, moeten eerst de Engelsche kassa passeeren. De „Matin" vTaagt of het duldbaar is dat buitenlandsche agentschappen zich van de Fransche oorlogsherinneringen meester maken om ze in klinkende munt om te zet ten. Bij Breslau is gisteren op eon overweg een sneltrein in botsing gekomen met een vrachtauto, die een eind werd meegesleurd. Van de vier. werklieden die op de vracht auto zaten, zijn er twee gedood. De baanwachter, die verzuimd had de slagboomen van den overweg neer te laten, is aangehouden. (Uit 'l Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. G. 23) Maar Phyllis scheen zoo ge lukkig, zoo tevreden in de vrijgezellen- woning, liaar oogen lachten mot zulk een rein vertrouwen boven den bouqpuet rozen, waarvan zij den geur met neus en lippen inzoog en boven de frambozenlimo nade, die zij met kleine teugjes opdronk, dat hem de moed ontzonk om voor school meester te spelen. Helaas, Phylleke, ik zal geruimen lijd van huis afwezig zijn, zei hij, en had hier door op eenvoudige manier de klip weten te omzeilen. Overmorgen ga ik voor zaken een heetan tijd op reis naar België en Enge land't Vall me zwaar om je in de ge geven omstandigheden te verlaten.... maar je moet me goed op de hoogte blijven houden. Hoe vervelend I Och,-Kerjean, als ik jou maar kan zien en met je pralen, dan ben ik_dapper.En ook ben jij de eenige, met wien Lk spreek over. Zij verborg haar oogen achter de rozen en zei heel zacht: KerjeanHeb je ook iels gehoord van Fabrice de Mauve.... door de Mori- ceau's? De rozen vormden oen scherm van bloe men, dat alleen maar haar zenuwachtig glimlachenden mond liet zien. M<*pr Willem antwoordde ernstig, om geen verdere vertrouwelijke mededeelingen uit te lokken: Neen, kindlief. Toen zuchtte zij en herhaalde vlug: Ik moet weganders zou ik te laat voor het diner komen Heb je juffrouw Arguin gezegd, dat je mij ging bezoeken? Neen, na4uur!ijk nietIk geloof, dat zij je verfoeit Telkens, als ik je naam uitspreek, kijkt zij m^ achterdochtig aanEens zei zij me met een grafstem, dat je tot een gevaarlijk soort behoort. Tot een gevaarlijk soort waarvan van wilde dieren? Tot liet 3oort mensehen, „dat nergens om geeft." Phyllis lachte zachtjes. Ik zuu wel eens witten welen wat dat stompzinnige schepsel daaronder ver staat, zei Kerjean een beetje geëTgerd over dat duistere gezegde van juffrouw Aiguin en ook, zonder dat hij wist waarom, over het lachje van Phyllis.... Maar hoe laat eet je eigenlijk, Phylleke? Om half acht. Dan, kindlief het is niet, dat ik je wegstuur moet je je haasten om op tijd in de rue Offémont te komen.en je erg haasten ook. O, ik neem een auto, zei ze met de zelfde kalmte als toen zij, alvorens naar Iloulgale le vertrekken, op een salaris van honderdvijf lig francs, had gezegd: „Ik heb maar vijftienhondeid francs voor mijn rouwkleeren besleed Een glimlach van melancholieke ironie kwam op Kerjeans gelaat toen zei hij: Dat is oen idee! Ik neem ook een auto. Ga je met me mee? Dan breng ik je tot den hoek van de rue Offémont. Zij klapte in haar handen, verrukt door zijn plan om haar thuis te brengen. Eet je dan niet thuis, wereldsche Bi- zuth? Waar ga je dan heen? Naar Enghien. Een licht rood kleurde het bruine gezicht van Kerjean. Hij kon soms kinderlijk zijn. Ja.bij vrienden, zei hij gehaast. Eenige dagen later kreeg Kerjean te Bruo- sel een brief van Phyllis. De notarisweduwe uit de kleine provinciestad, mevrouw Ohar- don-Pluche, was begonnen met te zeggen, dat juffrouw Boissoli „net even jong schoen te zijn als haar dochters," en tot haar spijt een volkomen ongeschikt uiterlijk had voor de rol van juffrouw, om met jonge meisjes uit te gaan. Maar juffrouw Arguin, die, sinds zij oen millioen bezat, zeer kwalijk- nemend was, had er zich beleedigd over be toond, dat iemand, die door haar was voor gesteld, iemand, „die opgevoed werd door haar ddep betreurde tante Davrangay," om zoo'n niets zeggende roden zou worden af gescheept. Toen was mevrouw Ghardon- Pluche, die sinds eenigen tijd niets meer durfde weigeren aan haar voortreffelijke, bewonderenswaardige vriendin Laura, op haar aanvankelijk besluit teruggekomen. De overeenkomst was gesloten. Als juffrouw van gezelschap van Mar- celle en Edmée Ghardo-Pluche zou de be schermeling eindelijk was zij als zooda nig erkend van juffrouw Arguin hon derd vijf en twintig frames per maand ont vangen, „Dat is weinig, besloot Phyllds onbe zorgd haar brief, maar ten slotte verschilt het maar vijf en twintig francs met het geen ik bij de Valois verdiende. Ais ik in een omgeving had kunnen komen, die mij meer aantrok, zou ik nog wel mot minder tevreden zijn geweestMaar hoe ook, voor een mijnheer Valois behoef ik niet meer bang le zijn! Dat is in elk geval iets gewonnen." „Zou het van langen duur zijn, die be trekking?" dacht Kerjean. Hij zag haar zooals zij eenige dagen ge leden naast hem in de rue Boursault had geloopen, tenger, lenig, harmonisch in haar bewegingen, met rozen in haar hand, met die pracht van blonde haren, die verblin dende zuiverheid van haar rose gelaats kleur, die zoo weinig in overeenstemming was met den grooten hoed van zwart krip. Volmaakt onmogelijk zou het zijn, om in haar verschijning iets verdachts te zien. Dat mooie elegante persoontje was zoo vol komen een jong meisje in al haar onschuld en in de gracie van haar verrukkelijke jeugd.... Maar wie zou zoo'n huisonder wijzeres of nog onzinniger zoo'n „juffrouw om te wandelen" willen heb ben? Kerjean bleef zich bezorgd maken. Voor de honderdste maal vroeg hij zich af: „Wat kan ik doen? Als het een vriend was, die in moeilijkheden verkeerde, zou ik hem zeg gen: „Kom bij me.Zoolang je niet uit de zorgen bent, zal ik je helpen met mijn gastvrijheid en mijn beurs...." Maar een vtouw, een jong meisje.Wat kan ik doen?" Het resultaat van zijn zorglijke overden kingen was een lange brief, dien hij cliien- zelfden avond aan Jacqueline Alhin schreef en dien hij adresseerde aan een notaris te Fougères, dien hij goed kende en die het fortuin van de zwervende Jacqueline was blijven beheeren, Hij verzocht hem den brief adres te verleenen. Maar de jonge vrouw, die bij alle B ken ter wereld deugdelijk was geaccredi teerd, gaf soms in een jaar geen taal of tee- ken, noch aan haar gevolmachtigden, noch aan haar vrienden. En Kerjean wist absoluut niet, wanneer die velletjes, die hun weg in het onbekende moesten zoeken, de geadresseerde zouden bereikenen zelfs niet of dit wel ooit het gevat zou zijn. VIH. Parijs, rue des Vignes, 3 October, „Mijn beste Kerjean. „Ik heb je beide prentbriefkaarten uit Antwerpen ontvangen: dat verrukkkelijke oude plein van het museum-PlanLin, vredig en begroeid als een- kloostertuin, en de vreemde en lenige, dansende Salome van Quento Matsys, in haar mooie gewaad met bloempjes en takjes versierdJe zegt, dat zij een beetje op mij lijkt.Wat een dwaasheid I „Ik benijd je, dat je op reis bent, zelf al is het voor zaken!Lk ben nu bij me vrouw Ghardon-Pluche en vervul daar sinds tien «dagen mijn betrekking van juffrouw van gezelschap en van „wandeljuffrouw." „Mevrouw Chardon-Pluche heeft zich juist te Parijs ingericht. Met een soort min achting heeft zij te Sainl-PIacide-en-Bray, haar geboorteplaats, haar oude, klein- steedsche meubelen uit den tijd van haar huwelijk achtergelaten en zij heeft in Pas- sy, rue des Vignes, een groote étage gt- huurd en had reeds bij voorbaat afgespro ken, dat daarin alles nieuw zou zijn, en zeer Parijsch (lees: „een beetje Engelsch en van een afschuwelijken modernen stijl)* (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5