AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. SPf^T. Dinsdag. Morschweg 69: Aanvang der Bijbellezin gen. 8 uur. „Jeniël" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. De apotheek van de „Hulp der Alensch- heid", Hooigracht 48, ifl altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Augustus tot en met Zondag 6 September a.s. waar genomen door do apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tel. 552. De bruto-winst bedraagt f 158.286 (f 245.966) en het bedrijfsverlies f 34.782 (f 54.397). De balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en besloten werd, over het afgeloopen boekjaar geen dividend uit te keeren. De heer Aug. Strater werd als commissa ris herkozen. De feestviering in „Zomerzorg". De ijverige exploitant van café-restaurant .Zomerzorg" heeft er gisteren voor gezorgd, dat de Leidenaars om een danjsje niet verle gen hebben behoeven te zitten. Van af 's middags twee uur tot des nachts twee uur heeft de muziek niet gezwegen en den dansliefhebbers is slechts van 5 tot 8 uur rust gelaten om den inwendigen mensch te versterken. Zoo: was dus deze dag meer aan Terpsichore gewijd dan aan de Konin gin. Wij hebben des avonds eens een kijkje genomen in de feestelijk versierde zaal, waar de gewone huiskapel, waarin de cellist ver vangen was door een drummer en een saxo phonist en om deze reden met een uit- heemsch woord het „Troeadero-strijkje" be titeld werd, als het ware den talrijken aan wezigen tot een dansje op den spicgelglad- den vloer uitnoodigde. Onder leiding van den bekenden dans- leeraar H. J. van Leeuwen Jr. is er den ge- heclen avond met animo gedanst. Diverse attracties als prijsdansen, enz. waarvoor de heer Batenburg fraaie geschenken beschik baar had gesteld, verhoogden de stemming in niet geringe mate, zonder dat wanklanken werden vernomen. Ongetwijfeld is deze avond uitstekend ge slaagd en het succes van dezen avond moge voor den heer Batenburg een aansporing zijn om door het organiseeren van dergelijke festiviteiten den goeden ouden naam van café „Zomerzorg" in eere te herstellen. Prof. dr. L. van ItaJlie, alhier, is be noemd tot cerelid van de Sociélé suisse de pharmacie. Den vijftienden September zal het dertig jaar geleden zijn, dat ds. C. Harlwig- sen, als predikant bij de Ned. Herv. gemeente naar hier beroepen werd. Jn de Minderbroederskerk te Weert diende Z. D. H. Mgr. Seraphim Gomes Jar- dim, bisschop van Arassuahy (Brazilië) de Tonsuur en mindere orden toe aan frater Glimacus Bayer, van hier. Dc heer G. A. Allers, alhier^ is te Wa- goningen geslaagd voor het examen tuin bouwkunde L. O. Door B en W dezer gemeente werd heden op het Stadhuis in het openbaar aan besteed het inheien van Meer- en Perkoen- palen, het maken van een Afdamming en het afbreken van de voormalige Zwem inrichting in den Heerensingel, in 3 per- ceelen. Het aantal inschrijvingen bedroeg tien, nl. van E. van den Berg, Voorhout en J. IT. Wijngaarden: perc. I 1680, perc. II f2670 en perc. III f 4965; H. Baks en II. Steen- kist, Haarlem, perc. I 11420, perc. II f 1180, perc. III f 1756, in massa f 4256; Th. de Winter en C. J. van Weeren: perc. I f 1180, perc. II f1180, J. Kooreman Sr., perc. I f 1145, perc. II f 1125, perc. II en III f2245, J. van der Tak, Papendrecht: perc. I f990, perc. Ill 11880; C Hogendoorn, Oegst- geestperc. 1 f945, perc. II f836, perc. III f2075, J. van Evert, perc. I f747, perc. II 1990, perc,. III f2450; M Konings: perc. Ill f 1980; A. Kelfkens, Dordrecht: perc. 1 f 700, perc. II I 2099, perc. Ill 12825, in massa f5474; J. P. Straathof: perc. I f590, perc. II f 1499, perc. 111 f.4249. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is dit Leiden. lieden herdenkt de heer L. Bicnen Sr. den dag, waarop hij voor vijfentwintig jaar benoemd werd tot directeur der studenten sociëteit „Minerva". In verband met de vacantie zal dit heug lijk feit eerst op 1 October gevierd worden. Als een bijzonderhoid kunnen wij mededcelen dal in den tuin van onzen slad- genoot A. van Schouwen, Cobetstra.il 8 een vroege appelboom, die dezen zomer goed heeft gedragen, nu weder in vollen bloei staal Hedenmorgen omstreeks tien uur waren in het nieuwe Acad. Ziekenhuis twee stuca- doors aan het werk, toen plotseling de lad der, waarop zij stonden, weggleed, waardoor één van hen, zekere F. D. van een hoogte van ongeveer twee meter naar beneden stortte en op een kruiwagen terecht kwam. Daar hij over pijnen klaagde werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht ter obser vatie, waar bleek, dat hij geen letsel beko men had. De wethouder van onderwijs is morgen middag verhinderd spreekuur te houden. Behalve de lilm „Hoe ik mijn kind gedood heb", zullen van ai heden in de Stadszaal ook op het doek worden gebracht de wielerwedstrijden om de wereldkampioen schappeg, en de parade te 's-Gravenhage. Men zie de advertentie in ons Blad van morgen. 439c STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag I September, 4e klasse te Hist. hooge prijzen.; 3594 5000. 8721 ƒ1500. 10638 10791 ƒ1000. 15157 17316 400. 1900 4637* 13078 13477 13844 15632 10Ó. 6130 17492 20536 200. 6919 12265 ^00. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheid en Volkenbond, ook ten aanzien van Oosten rijkss aansluiting bij Dnitsch- land Moscel. Gemeld wordt dat do juridische deskun digen van fingeland, Frankrijk, België en Duitschland, die gisteren te Londen in af wachting van den Italiaanschen vertegen woordiger reeds informeel zijn bijeengeko men, geen principioele wijzigingen of ver anderingen van politieke beteekenis kun nen aanbrengen in het ontwerp voor het veiligheidspact. Hun taak is uitsluitend den tekst van het ontwerp zoo te redigeeren, dat bij de verdere behandeling door de po litieke vertegenwoordigers der betrokken regceringen misverstanden zijn uitgesloten. Men verwacht, dat de juristen hiermede in vier dagen gereed zullen zijn en dat Stre- semann dan terstond zal voorstellen een conferentie jbe Lausanne te houden in de laatste week van September. Aan deze conferentie zullen behalve Chamberlain, Briand, Hymans en Stresemann, waarschijn lijk ook Baldwin, Painlevó, Vandervelde en Luther deelnemen, afgezien van de Ita lianen. Do „Evening Standard" verneemt uit Parijs, dat de Fransche regeering, indien men inderdaad vóór het eind van Septem ber tot een overeenkomst inzake het vei ligheidspact geraakt, zal vooistellen nog in November van dit jaar een -buitengewone zitting van den Volkenbond te beleggen, waar Duitschland tot den Bond zou kunnen toetreden. In goed ingelichte kringen te Parijs verluidt zelfs, dat Frankrijk bereid zou zijn tot wijzigingen in art. 16 van bet Statuut van den Volkenbond, ten einde aan Duitschlands wenschen tegemoet te komen. Chamberlain en Vandervelde zijn inmid dels al naar Genua vertrokken voor de gewone Volkenbondsvergadering. Van Fransche zijde komt reeds het be kende verzet tegen een aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. Volgens do „Matin" heeft de Volkenbondsraad tot taak zoo'n aansluiting coute que coute te voorkomen en andere Fransche bladen schrijven in een zelfden geest. In het juist verschenen nummer van de ,,Vox populorum" schrijft de Turijnsche hoogleeraar, prof. Francesco Cosentini, di recteur van het Internat. Sociologisch In stituut te Turyn, echter een pleidooi voor de aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch land. Hij zegt, dat hot z.g. politiek belang de economische belangen niet mag over- heerschen. Zijns inziens zou Italië ,dat zoo lang streed voor zijn eigen eenheid, zijn nobelste tradities veiraden als het zich ver zette tegen de Gevmaansche eenheid. De Engelsche bladen zien met zorg de aanslaande besprekingen te Genève over de quaestie van Mosoel tegemoet. Verschei dene bladen voeren reeds sedert eenige we ken een campagne tegen het advies van de commissie, diie heeft voorgesteld dat* Mosoel aan Turkije zal worden teruggegeven, tenzij Engeland zich na 1928 wederom met het mamdaat over Irak belast. Men verzekert dat Irak aan Engeland reeds 100 mill, p.st heft gekost en dal de kosten voorlaan min stens 4 mill. p.st. per jaar zullen bedra gen, waar geen voordeelen tegenover staan. Volgens de „Star" wenschen alleen „Neder- landsche Joden en de petroleumkoning onder de Scholsohe Yankee's" dat Enge land mandataris zal blijven. Het blad dringt er op aan, dat zoo spoedig mogelijk, d.w.z, in 1928, aan het mandaatschap van Enge land een einde zal komen. Ook de „Evening Standard" betoogt, dat Engeland in geen geval T mandaat moet behouden. Het blad spreekt de hoop uit, dat de Volkenbond zich niet bij het advies vajn de commissie zal neerleggen. De „Westminster Gazette" ontving van zijn correspondent in Konstantinopel een tamelijk alarmeerende beschrijving van den toestand. De correspondent zegt, dat de Tur ken in geen geval zullen dulden, dat Mo soel bij Irak komt voor het geval het Brit- sohe mandaat verlengt woordt. Het Turksohe standpunt is zeer steik. De Turken hebben den linancieelen en male- rieelen steun van Rusland te verwachten, doöh feitelijk rekenen de Turken op de knatibt der openbare meening, welke zal verhinderen, dat Engeland zich wegens Irak in een oorlog met Turkije stort. Men gelooft, dat de Brit9che Arbeiderspartij een dergelijke oorlog evenmin zou toestaan als de Britsche belastingplichtigen, die voor een oorlog met Turkije, welke vele miRioen.en zou kosten, zouden terugschrikken. De Tur ken zijn echter tot een compromis bereid, daar zij prijs stellen op de vriendschap met Engeland. Indiien thains de Britsche delegatie in Ge nève een niet aJ te strenge houding aan neemt, is het mogelijk, dat het tot een over eenstemming komt. BELGIE. Kabinetsbesluiten. De kabinetsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp-koninklijk besluit, waarbij de verkiezingen voor de gewone vernieuwing van de provinciale raden wor den vastgesteld op 8 November, en aan een ander ontwerp-koninklijk besluit, waarbij 4e Belgische wetten, met uitzondering vah het burgerlijk en bet handelsstrafwetboek worden ingevoerd in de gebiedeD, die krachtens de artikelen 33, 3en 35 van het verdrag van Versailles bij Belgic zijn ge trokken, dus voot Eupen en Malmedy. De kabinetsraad kwam voorts tot overeen stemming ten aanzien van het beginsel van een wetsontwerp tot het onderdrukken van vergrijpen tegen dc Belgische vlag en het nationaal volkslied. De onderhandelaars, die in Ajnerika de schuld fundeerden, werden gelukgewenscht met het bereikte resultaat. DUITSCHLAND. Wirth naar Amerika Een persproces Staking te Keulen Wivth zal weldra naar Amerika gaan. Te voren zal hij nog een verklaring afleggen over zijn verhouding tot het Centrum. Trouwens op den Badensche partijdag zal hij daartoe ook wel gelegenheid vinden. Tegen den schrijver Er win Piechottka, die in een rechtsch radicaal blad ernstige be- leedigingen tegen den Duitschen gezant te Washington, von Maltzahn, gepubliceerd had, heeft de minister van buitenlandsche zaken Streeemann een strafvervolging inge steld1. Bij de diverse loonconflicten is er nog een gekomen De bootwerkers te Keulen hebben het werk neergelegd. De stedelijke haven arbeiders werken echter door. FRANKRIJK. Syrië en Marokko. Uit Syrië blijven de berichten do grootste tegenstrijdigheid toonen. De val van Soe- weida b.v. wordt weer ontkend. Vreemd evenwel, dat een officieel rapport volledig uitblijft Maarschalk Lyautey, de gouverneur van Marokko, is te Parijs en heeft do regeering ingelicht. Of hij terug zal keeren 1 ENGELAND. De Iersche kwestie weer op hel tapijl De zeelieden- staking. De commissie voor de grensregeling van Ierland zal waarschijnlijk binnenkort haar rapport aan de Britsche regeering uitbren gen. Dit bericht heeft onder de leiders dei unionisten van Ulster onrust verwekt. Ver scheidene leden van de regeering van Ul ster hebben te kennen gegeven ,dat Noord- Ierland geen genoegen kan nemen met dit rapport, omdat de meerderheid der com missie grenswijziging zal voorstaan, die verder gaan dan de kleine wijzigingen, welke Ulster kan aanvaarden. (Hoe Ulster dit reeds weet, voor heb rapport is gepu bliceerd!) Kapitein Oraig, de broeder van den premier van Noord-Ierland, heeft aan den Vrijstaat voorgesteld, een nieuwe con ferentie te houden, doch de regeering van den Vrijstaat, die zooala men weet een vertegenwoordiger in de commissie heeft benoemd, hetgeen door Ulster werd gewei gerd, antwoordde, dat zij niet wenschfc dat de uitspraak der commissie, waarbij zij zich zal neerleggen, door nieuwe besprekingen krachteloos zou worden gemaakt. Dat belooft een herleving van de Iersche moeilijkheden. De zeeliedenstaking herleeft ook in fin geland zelf. De „Majestic" en de „Edin burgh Oastle" on de „Araguaya" kunnen niet uitvaren evenmin als nog enkele an dere schepen. Tc Hull is een stakingscomi- tó gevormd. In Brit-sch-Indië zijn 700 Indische zeelie den geworven om in verband met de staking in Zuid-Airika derwaarts te worden ge zonden. Er zullen er zoo spoedig mogelijk nog meer worden aangenomen, ook voor Australië. Vier arbeidersafgevaardigden uit het Parlement zullen naar Moskou reizen om aldaar de mogelijkheid eener samenwerking met de vakbonden uit sovjet-Rusland te bespreken, ZWEDEN. Het Kerkcongres gesloten. Een oproep aan de wereld. Het Kerk-oongTee is gesloten, nadat was opgericht een combinatie-comité, waarin voor Nederland werd gekozen proL Slotemaker de Bruine, met prof. Aalders als plaatsver vanger. Met 5964 stemmen werd een boodschap aan de wereld goedgekeurd, die begint met er spjyt over uit te spreken, dat niet allo christeljjfke gemeenschappen te Stockholm vertegenwoordigd waren in een belijdenis van de tekortkomingen der Christel rjke ker ken. Tevens spreekt de boodsonap er blijd schap over uit, dat toch zoovele christelijke gemeenschappen, ondanks diepgaande ver- sonilleD, in staat waren gemoenschappel ijk de vele mceiijke problemen te bespreken. Dan gaat de boodsonap voort: „De conferentie heeft onze toewijdingi aan onzen Zaligmaker verdiept en gezuiverd. Antwoordende aan drjb oproep: Volg m$, hebben wij den dwingenden plicht aanvaard Zijn Evangelie in alle levenssferen toe te passen industrieel e, maatschappelijke, po» litieke en internationale. Zoo hébben wij, wat de sfeer d^; economie aangaat» verklaard, dat de ziel de hoogste waardo vertegenwoordigt, dat zij niet onder- ondergeschikt mag worden gemaakt aan eigendomsrechten of het mechanisme der industrie co dat zij als haar eerste recht dat behoud mag opeischen. Daarom streven wij naar de vrije en volledige ontvouwing der mensoheüijike persooolgkheid. In den naam van bet Evangelie hebben wij vast gesteld, dat de industrie niet alleen gebaseerd Behoort te zijn op het verlangen naar pep- soonl$ko winst, maar dat zij. gsledd worden in den geest van den dienst aan de gemeenschap. Eigendom moet als een rent meesterschap beschouwd worden, waarvan rekenschap aan God moet worden afgelegd. Coöperatie moeit de pJa&ts van doncurrentiey alïeéu maar gelfauobtig! Is, mnemety zoodat werkgevers en werknemers geleide- iijk jn staat zijn hun aandeel in de industrie to beschouwen als de vervulling: van een roeping." Wat de problemen van moreelen en maatschappelijk en aard betreft, overbevol king, werkloosheid, verslapping van .zeden, drankzucht, e. d., de conferentie erkent, dat deze zoo ernstig zrjb, dat zij niet döor persoonlijke inspanning alleen kunnen opf- gelost worden. De gemeenschap moet zich verantwoordelijk daarvoor verklaren on moet een dusdanige sociale controle over do handelingen der individuen uitoefenen als in elk geval noodzakelijk zal zijn voor liet algemeen belang. „Wig hebben," zoo gaat de boodschap dan door „ook leidende beginselen op gesteld inzake een christelijk internationa lisme, dat tegenover zoowol nationale bigot terie als zeker cosmopolitism© staat. Wfrj hebben het universeele karakter van de kerk bevestigd en haar plicht do naastenliefde to prediken en in practijk te brengen. W-ij hebben de betrekking van het individueele geweten tot den staat overwogen. Wij heb ben het rassenprobleem, het arbitrage-vraag stuk en de vorming van een internationale orde die vreedzame methoden zou opleveren voor het wegnemen van oorzaken van oor logen, onderzocht Wij roepen de kerken op te deelen in onzen afkeer van den oorlog en mede daarin te zien een zeer futiel mid del om internationale kwesties op te Ios3en en te bidden en te arbeiden voor de ver vulling van de belofte, dat onder de hoede van den Vredevorst genade en waarheid elkaar zullen ontmoeten en gerechtigheid en Vrede elkaar zullen kussen." Wiy1 hebben niet getracht de scherp-om- schreven oplossingen aan te bieden; ook hebben wij niet door stemming de resul taten onzer vriendschappelijke besprekingen vastgelegd. Daarna legt de boodschap den nadruk op bet belang van een zoodanige opvoeding, dat de menschen in allee een obrietel^ken onderscheidingszin in allee toe te passen. „Wjj erkennen, dat de wortel van alle kwaau ligt in dc menschel rjke ziel en daar om leggen wij weer den nadruk op onze overtuiging, dat deze ziel zich moet over geven aan den heiligen en hoogen wil Gods, Wiens dienst volkomen vrijheid beteekent. Zelfs christelijke ideeën cn idealen kunnen de wereld niet helpen, als zij gescheiden Zijn van hun persoonlijke bron in dein Vader oraes Heer en Jezus Christus en indien z\ zelve niet verwerkt zijn in het persoonlijko leven van den geloovige. ZUID-SLA VIE. Smuts op propaganda. De Zuid-AIrikaansche partij heeft een propagandaweek ingericht. Smuts zal een tournée van 700 mijlen maken. Hij sprak gisteren in Hopetown en zeide, dat zijn partij zeer zeker weer aan het bewind zal komen. De oud-minister Burton wees op het ultra-socialistische gevaar, een gevolg, naar hij zeido, van den tegenwoordigen ondeug delijken politieken toestand, POLEN. De grensgeschillen met Rusland geregeld. De delegatiën van Polen en sovjet-Rus land, die te Jampol in speciale commissie bijeen, waren, hebben een protocol getee- kend, waarbij de grensincidenten, die er in den laatsten tijd tusschen beide landen heb ben plaate gehad, worden uit den weg ge ruimd. Het protocol bepaalt de wederzijdeche uitwisseling van de gearresteerde offioieren, soldaten en politie-agenfcen en de betaling van vergoeding voor door hen geleden schade. De beide regceringen verplichten zich, een regeling uit te vaardigen, waaTbij in het vervolg de herhaling van dergelijke inciden ten onmogelijk wordt gemaakt en waarbij zij zich verbinden, elkander hulp te vorleenen bij de onderdrukking van benden, die de or de aan de grens zouden kunnen verstoren. De tewerkstelling van het protocol is -be paald op 1 Sept., dua heden. Het protocol regelt op definitieve wijze de kwestie van de grensincidenten en vult de conventie van Moekou van 3 Augustus aan. RUSLAND Dit nood? De Russische sovjetregeermg kondigt eefi hervorming van het bestaande tarief aan. De meeste tarieven zullen worden verlaagd. Inkomende rechten zullën slechts worden geheven voor waren en producten die Rus land zelf vervaardigt. Alle overige waren zullen geheel vrij mogen worden ingevoerd. Uitvoerrechten wordën algemeen afgeschaft en zulten alleen nog voor monopoolwaren gelden en voor grondstoffen die dè Russi sche industrie zelf noodig heeft. CHINA. Een vorzoeningsmotie. ''Een gemengd comité uit de Engelsche Kamer van Koophandel en uit de Ohiilee- sehe vereeniging heeft een verzoeningsgezin de motie aangenomen, waarin wordt aange drongen op een spoedige uitvoering der be- eluiten van Washington betreffende China en op een welwillende behandeling van alle voorstellen van de Chineesche regeering in den zin dier besluiten. Ook wordt er op aan gedrongen dat men aan de verschillende plaatselijke wenschen der Chineezen zal te gemoet komen. get veiligsheidspact. LONDEN, 1 September (Reuter). De besprekingen tusschen de Engelsche. Fran sche, Duitsche, Italiaansche en Belgische rechtsgeleerden inzake het voorgestelde voi- ligheidspact, zijn heden op het departement van buitenlandsche zaken geopend. De herstel-betalingen. PARIJS, 1 September (Belg. Tel. Ag.) De agent-generaal voor de heretel-betaJin- giën heeft inedegedeeld, dat de Duitsche Spoorwegmaatschappij de heden vervallen hcrstelbons heeft betaald. Hierdoor zijn te vens de drie betalingen voldaan, die Duitschland, ingevolge het plan Dawes ge durende het eerste jaar verschuldigd is. De betalingen waren ccn milliard goud-mark groot. Mijnweikersstaking. PHILADELPHIA, 1 Sept. (Reuter). Door dat hedennacht door ongeveer 150.000 mijn werkers het werk werd neergelegd, liggen in Pcnnsylvaniö 828 antraciet mijn en stil. Er hadden na de staking geen ongeregeldheden plaats. Men raamt het economisch verlies door dit stopzetten op anderhalf millioen dollars por dag. De Roemeenshce oorlogsschuld aan Amerika BOEKAREST, 31 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De Commissie voor de consolidatie der Roe- ■mocnschc ooFlogsschuld aan de Vcreenigde Staten, zal ziGh binnenkort naar Amerika begeven, vermoedelijk in het begin van October Mexico en Engeland. MEXICO CITY, 1 September. (Reuter)* Het Mexicaanscbe departement van buiten landsche zaken deelt mede, dat Groot- Brittanniö de uilnoodiging heeft aanvaard om een commissie voor de schuldvorderin gen te benoemen. Tyhpus-epidemie te Leningrad. LENINGRAD, 1 Sept. (V. D.). De stad Leningrad wordt bedreigd door een ernstige typhus-epidemie De ziekenhuizen liggen reeds overvol met lyphus-lijders. Prof. mr. W. Zevenbergen, f Gisteravond is prof. mr. W. Zevenbergen, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, te Amsterdam, na een langdurig ziekbed in den ouderdom van 41 jaar in het ziekenhuis „Eudokia". te Rotterdam, overleden. Ernstig auto-ongeluk. Hedennacht, omstreeks halféén, reed Heek, bij Valkenburg, een auto, waarin zet personen uit Heerlen gezeten waren, op dei Rijksstraatweg tegen een boom. Van de in zittenden werd dc heer P. van Wingerden, opzichter bij de Oranje-Nassau-mijn, wo nende lo Heerlen, op slag gedood, terwiji zijn echtgenoote kort na het ongeval over leed. De chauffeur, die beschonken was, be nevens de drie overige inzittenden, kwamen er met kleine letsels af. De auto is geheel verpletterd De Officier van Justitie uil Maastricht, per auto door de marechaussée verwittigd, was om halfdrie ter plaatse. Het parket wordt verwacht. ZWEMMEN. Leidsche zwemmers fe Gouda. Op de gisteren gehouden wedstrijden té Gouda boekte de L. Z C wederom een paar, successen. De 1500 M., waarvoor pl.m. 20 deelne-i mors waren, had tot resultaat: lc pr. II. Caarls (Alkm. Waterra.tten) 25 min. 43 4/5 9ec.; 2e pr. A. J. v. Senus (Maas) 26 min. 3 1/5 sec.; 3e pr. W. v. Leeuwen (L. Z. C.) 28 min. 3 3/5 sec.; 4e H. E. v. d Set (D.J K.). De drie eerstaankomenden gingen T vlugst weg en bleven de eerste 400 M. nagenoeg bij elkaar, v. Leeuwen zakte toen af. Bij 't keerpunt lagen Caarls en v. Senus nog on geveer gelijk. Eerstgenoemde wist op den terugweg een kleinen voorsprong te krijgen op No. 2, terwijl v. Leeuwen op een 100 M. volgde, en de Sel met een dergelijke lus schenruimte 4e lag. Dit was ook de volgorde' van aankomst. Bij de dames won mej. Klapwijk in den, goeden tijd van 27 m. 28 4/5 van mej. Baron die er 28.37 3/5 over deed. Het schoonspringen heeren was voor den L.Z.C.'er P. A. Heijstraten met 94 punten te gen 77 behaald door G. Donker (G Z.G). LAWNTENNIS. DE WEDSTRIJD NEDERLAND-ZNGLLAND Eindstand 107. De beslissing van den wedstrijd tegen fingeland, op de banen te Noordwijk gehou den, is gisteren in de eerste partij reeds ver kregen. Mej. Bouman sloeg de no. 1 van de Engelsche ploeg, mevr. Mc. Jlquhan met 63, 7—5. Het was een zeer goede partij van mej. Bouman, tactisch gespeeld, waar in zij zooveel mogelijk den aanval richtte op den backhandhoek van de Engelsche, die te dtzen hoek verre van vast was, terwijl zij op forehand uiterst gevaarlijk is en schilterende slagen geeft. Kreeg dij don bal goed op forehand, dan gebeurde het nfet zelden, dat er een drive volgde, waaraan mej. Bouman niet kon raken, betzij diep in den hook, hetzij kort naar de zijlijnen. Bij 43 brak- mej. Bouman de service van de Engelsche, won de hare met goed plaatsen en in de volgende set nam zij een voor sprong tot 53 dank zij verschillende goede dropshot6. De winning stroke werd echter door een pracht-drive van de Engelsche te niet gedaan, doch opnieuw was het de back hand die haar deed falen en die mej. Bou man de overwinning gaf. Mevr. Stroink, die gelijktijdig tegen mevr. Bockingham speelde, won de eerste set door een verrassend goeden vorm, zoowel wat drives als volleeren betreft, doch in de tweede set kwam de Engelsche zoo goed op dreef, gaf zij zulke onhoudbaar snelle sla-< gen, dat mevr. Stroink geheel in de verde-' diging kwam en in de derde set zelfs geen game kon halen (63, 26, 06). Van de drie dubbelspelen werden er twee door de Engelschen gewonnen en een, die van Van Lennep en Diemer Kool tegen Orole Rees en Godfree, door de onzen. Het was geen slechte heerendubbel, deze laat ste doch die ook niet tot hoog peil rees. Ai en toe waren er uitstekende momenten a&n bolde zijden, waarbij de Engelschen in de eerste set door het minder goede der

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2