AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. f* Maandag. „Zomerzorg" (looneelzaal)Groot Oranje- leest. Van 8 uur 's avonds tot 2 uur '9 nachts. „Zomerzorg" (tuin): Feestelijke herden king van den verjaardag van H. M. de Ko ningin door de Leidsche Chr. Oranje-Veree- piging. 8 uur. Dinsdag. Morsehweg 69: Aanvang der Bijbellezin gen. 8 uur. „Jeruël" (Groenesteog 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Vrije paardenmarkt te Leiden.- J)e apotheek van de „Hulp der Mensch- hoid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, üo;h van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rcccpten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31 Augustus tot en met Zondag 6 September a.s. waar genomen door de apotheek van den hoer M. Bockwijt-, Vischmarkt 8, tel. 552. Dinsdag werd de vluchteling te Dedems- vaart aangehoaden. Met den gemeente veldwachter Holties wachtend op den auto bus, die hen naar Zwolle zou brengen, ging W. er plotseling van door. Een krachtigo vervolging ontstond, de rijksveldwachter Schaap liep hem achterna door de lande rijen, terwijl veldwachter Holties zijn poli tiehond haalde en dezen op het spoor zette Toen de hond den vluchteling een deel van de klecren van het lijf gehaald had, gaf deze de poging, om te ontkomen, op en werd hij naar Zwolle overgebracht en in het Huis van Bewaring opgesloten. Het bleek, dat hij nog twee gulden in zijn be zit had. („Dc Crt.") Te Meppel is de 25-ja ri ge tand arts, dr. H. ITohn, bij het zeilen op het Belter Wijde, bij Wannepervcen, verdron ken. De boot verloor het roer cn bij de pogingen, om dit zwemmende weer terug te halen, dreef de boot door den hevigeo golfslag af en kon de beer Hohn zich ten slotte niet langer drijvende houdeD. Do heer J. Blom, die zich eveneens te water had begeven, kon slechts met moeite wor den gered. Een strengo winter? Men schrijft ons:. Een bekende bijenhouder te Yccndam, die van jongsaf veel studie heeft gemaakt van zijn nijvere bevolking, weet nu reeds met vrij groote zekerheid te ver tellen, dat wij een kouden winter tegemoet gaan. Zijn bijen, die op de Drentsche heide bezig zijn honing te vergaren, hebben ook nog tijd den binnenwand van de korf met een vrij dikke slijmerige laag te bedekken. Dit doen zij hij weet dat bij ervaring uitsluitend als de winter streng wordt. In den nazomer van 1924 dacht de nijvere'be volking er niet aan zoo iets te doen. Zoo- dra de tijd van het honing-winnen voorbij is, verwacht deze bijenvriend, zullen de bijen, ook al weer met het oog op de te verwachten koude, de vlieggaten met een scherm bedekken met een toegang van on der uit de korf. De vlieggaten zijn dan vooraf gedeeltelijk door de diertjes dicht gemetseld. De wind kan dan niet recht streeks de korf binnentreden <„N. R. Crt.") Dc nachtvan28op29Augus- tus is te Groningen bijzonder rumoerig ge- woest. De viering van den gedenkdag van Groningen8 Ontzet was oorzaak van tal van vechtpartijen, o.m. in de Oude Boteringe- straat. Een boerenknecht uit Doezum, R. v. d. Kloet, werd aangevallen door een belhamel, die bem oen groote snijwonde op het achterhoofd toebracht, waardoor een slagader werd getroffen. Even later werd in dc Heerenstraat de politicagent Van der Heiden bij het scheiden van ruziemakers ernstig aan het hoofd verwond. De daders zijn bekend. Te Koevorden heefl g i s- leren een felle brand gewoed, welke zeer veel schade heeft aangericht. Het vuur werd het eeret ontdekt in het manufactu- renmagazijn „De Bijenkorf", waar het ten gevolge van de groote hoeveelheid branden de sloffen gauw om zich heen greep, zoo dat hot peccel gauw in hchter laaie stond on het vuur zich meedeelde aan het daar naast gelogen café van den heer Moyboom, terwijl tevens een sigarenmagazijn vlam vatte. De brand had zulk een snel verlopp dat, ondanks de hlus9chingspogingcn, bin nen een uur al de pcrceelen vernietigd wa ren, terwijl tevens groote schade werd nangcricht aan de, aan de noord zijde gelegen woning van den heer Raspo en aan een pakhuis van den heer Bulthuis, welke laatste evonwel behouden konden worden., Bij hel leggen der buizen voor dc waterleiding in de Gasthuisstraat te Winterswijk is de smederij van de firma H. ingestort. De voorgevdl zakte met de fundeering in de gegraven sleuf. Het dak stortte eveneens in. Er kwamen geen per soonlijke ongelukken voor, niettegenstaande twee personen ondeT het puin bedolven werden. Een persoon bekwam zeer lichte verwondingen. Men meldt, dat van Regee- jringswege is bepaald, dat voorloopig geen ongeschoolde (werklboze) arbeiders naar de LimbuTg8che mijnen zullen gaan, om daar te werk gesteld te worden. V o-i g e n s „H andelsbelangen" rijn in Augustus aan de gezamenlijke grif fiers in (fris land 27 crediteurenlijsten gede poneerd, met een gezamenlijk passief van f 702.466.89. Sedert 1 Januari 1925 zijn ge deponeerd 1445 lijsten, met een totaal aan vorderingen yan f 79.860.677.63., De verdienstengeëerd Profes sor, tot zijn oude huishoudster. ,,Je hebt mij nu vijf en twintig jaar gediend. Als beloo ning voor je trouw zal ik een nieuwe bacterie naar jouw naam noemen." Katwijk-aan-Zee.Mej. S. W. Bakker, uit Katwijk is te Linschoten met algemee- ne stemmen benoomd als onderwijzeres aan de openbare lagere school aldaar. Ze treedt morgen in functie. Valkenburg. Zaterdagmorgen nam P. de V. een onvrijwillig bad in den Rijn. Bij het voortduwen van een vlet, schoot de vaarboom uit en bij viel te water. Gelukkig werd hem dadelijk do behulpzame hand geboden en stond hij spoedig, druipend natuurlijk, op het droge. Alles liep best af. Voorschoten Zaterdag j.l. was het voor de zilverfabriek alhier een gedenk waardige dag. Om halfeen had het perso neel zich verzameld op de monteurskamer om getuige te zijn bij de uitreiking van do bronzen eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau aan de vijf oud sten der fabriek, de heeren J. D. Brauck- man Sr., J. Prins, G. van de Nieuwendijk Sr., J. van Os Sr. en J. Wakka. De burgemeester de heer Vernède, sprak in zijn speech zijn groote ingenomenheid uit met het feit dat deze oude getrouwen door H. M. de Koningin onderscheiden wa ren en wenschte ben hiermede hartelijk geluk. De directeur, de heer Hensing, nam daar na het woord en dankte den burgemeester voor zijn welwillendheid. Hij noemde het een groot voorrecht vijf man van zijn per soneel de medaille op de borst te kunnen hechten, vijf menschen die van 60—57 jaar lang hun plicht tegenover de Zilverfabriek vervuld hadden en nog steeds met ijver werken. Tijdens de uitreiking speelde het Ben- venuto-Muziekcorps eenige coupletten van het oude Wilhelmus, waarna de heer Brauckman dankte voor de hem en zijn col lega's gebrachte hulde en den wensch uit sprak dat de Zilverfabriek onder leiding van de tegenwoordige directie weldra we der een eervolle plaats innemen mocht in de ry der industrieelen in Nederland. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ook Italië doet mee te Lon den Stiesemann voor aansluiting bij den Volken bond De schnldenkwestie Heden zou de conferentie der juristen te Londen over het veiligheidsverdrag begin nen. Door Mussolini is echter gevraagd ook Italië te laten meedoen. De Engelsche regeering heeft geantwoord, de aanwezigheid der Italiaansche verte genwoordigers met ingenomenheid te zullen begroeten, daarbij de hoop uitend, dat het Mussolini mogelijk zal zijn, zelf de verga dering van ministers bij te wonen. De Ita liaansche regeering heeft daarop Pilotti aangewezen om deel te nemen aan de ver gadering der rechtsgeleerden, welke daartoe lot Dinsdag is uitgesteld. Wanneer de voor bereidende werkzaamheden dezer vergade ring naar wensch verloopen, zullen de mi nisters van buitenlandsche zaken van En geland, Frankrijk, België, Italië en Duilsch- land tegen het eind van September in Lon den, Brussel of Zwitserland bijeenkomen. Slresemann, de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft voor den bond van Duitscher9 in den vreemde, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat de gedachte van eenheid nooit sterker aan den dag is getreden, dan in den tegenwoordigen tijd. De in den laatslen tijd gesloten han delsverdragen toonen een groolen, nog niet geëindigden strijd om gelijkgerechtigdheid van de Duilschers in de wereld. In weer wil van de groote binnenlandsche moeilijk- hoden gaat het evenwel vooruit. De strijd van de Duitsche buitenlandsche politiek gaat om de gelijkgerechtigdheid van Duilschland naast andere groote volken. Met het oog op de geschiedenis van den Volkenhond is het scepticisme in de open bare mcening in Duitschland aangaande de kwestie van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond begrijpelijk. Maar voorwaarts ziend moeten wij ons afvragen of wij niet juist voor dc bescher ming van de Duitsche minderheden in den Volkenbond werkzaam kunnen zijn. Eindigend zeide Slresemann: „Moge, nu Duitsch gebied in deze dagen van vreemde bezetting wert bevrijd, het tijdstip niet ver meer zijn, dat wij in geheel Duitschland op vrijen grond met een vrij volk kunnen leven." Strcsemann dus voor deelneming aan den Volkenbond I Het is thans zeker, dat minister Caillaux naar Washington gaat om over een rege ling van Frankrijks schulden aan de Ver. Staten te spreken. Maar in tegenstelling rnet wat eerst is gemeld, zal Caillaux niet alleen gaan maar in gezelschap van des kundigen en vertegenwoordigers van Ka mer en Senaat. Hoewel de samenstelling van de missie nog niet bekend is, acht „J'Oeuvre" het waarschijnlijk, dat de Se natoren Chapsal en Henry Berenger en de Kamerleden Lamoureux, De Chamhrun, Franklin-Bouillon en Vincent Auriol daar van deel zullen uitmaken. Polen, dat ter verhooging van zijn cre- diet den laatsten tijd schitterende leger-. manoeuvres organiseerde, vraagt than9 aan Frankrijk, zijn bondgenoot, het te hel pen om zijn strijdkrachten in stand te hou den, zoo niet door een nieuwe leening, die Frankrijk op het oogenblik niet in staat is te verleenen, dan ten minste door het op treden als garant voor de operalies, door Polen ontworpen yoor een leening in Ame rika. Ook Zuid-Slavié heeft te Parijs doen pol sen of het mogelijk is, dat Frankrijk eenige voorschotten verleent op de betalingen, die Duitschland en Hongarije aan Zuid- Slavië verschuldigd zijn. Dat zal Caillaux wel zeer ongelegen ko men in deze periode. Garant voor militaire uitgaven BELGIE. Mijnconflict te verwachten? Do Libre Belgique" meldt, dat de ver- eeniging van werkgevers in het mijnbedrijf voornemens zou zijn do loonen met 15 te verlagen. In de Borinage hebben de com munisten reeds biljetten aangeplakt om, voor het geval dat dit geschiedt, tot staking aan te sporen. DUITSCHLAND. Dnitsch-Russische verdragen. Nienwe loonconflicten. Zeigner vrij. De Duilsch-Russische economische on derhandelingen zullen eerstdaags, na onge veer twee jaar te hebben geduurd, eindigen met de onderteekening van 8 lot 10 groote en een reeks kleinere verdragen. Graaf Brockdorf Rantzau, de Duitsche gezant te Moskou, heeft reeds de volmacht ontvangen de verdragen te onderteek en en. De verdra gen zullen voorloopig slechts voor een kor-. ten tijd worden gesloten, daar beide par tijen eerst willen vaststellen wat zij in de practijk opleveren De kwestde van de exter ritorialiteit van 2e Russische handelsver tegenwoordiging te Berlijn en te Hamburg was het grootste struikelblok bij de onder handelingen. De rijksregeerdTig heeft beslo ten de exterritorialiteit te erkennen, omdat ook dr. Petersen, de burgemeester van Hamburg, verklaard had er geen bezwaar tegen te hebben indien aan de Russische handelsverlegenwoordiging i>n zijn stad de exterritorialiteit zou worden verleend. In tal vain plaateen breken nieuwe loon conflicten uit. Zoo dreigt te Hamburg en Bremen een staking onder de havenarbei ders. Dr. Zeigner, de veroordeelde vroegere Saksische soc.-dem. premier is na de helft van zijn straf te hebben uitgezeten hij werd veroordeeld wegens am/koopfoaaiiheid eto, in vrijheid gesteld. FRANKRIJK. Marokko en Syrië. In Marokko hebben de Franschen nieuwe vorderingen gemaakt Het land der Bramess ia grootendeeds bezet Abdel Krim moet echter versterfringen naar hel front hebben gezonden waardoor de Franschen op enkele punten hebben moeten terugwijken. Van een uiteindelijk succes is dus nog geen sprake. Het congres van het Fransche algemeen vakverbond (C. G. T.) verirlaart, dat men niet alleen druk moet uitoefenen op de Fransche regeering om vrede te bekomen maar tevens op Abdcl Krim. Het zou mis dadig zijn de onvoorwaardelijke ontruiming van Marokko te eischen. Dit zou het einde van alle koloniaal werk van Frankrijk b'e- tëokenen. De regeering zaïl deze verklaring niet on gaarne zien! In Syrië blijft de situatie zeer onduide lijk. De Franschen spreken dc berichten over tegenslagen of bedreiging dooi de Drusen tegen, doch van andere zijde wor den deze berichten gehandhaafd. Het zoo lang belegerde Soeweida zou door de Dru sen zelfs zijn genomen en hot garnizoen ge vangen genomen. Veel kanonnen werden huat gemaakt. In Damascus is de toe-stand gespannen. Fransche troepen patrouiHeeren door de stralen. Scummdge apenbare gehouwen zijn omringd met prikkeldraad en worden verde digd met machinegeweren. Een aantal lei dende Syriër® is gearresteerd en hun huizen zijn doorzocht. De leider der Drusen, El Atrasg, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij de Syriërs oproept tot eewdraohtigen opstand. Een offensief der Franschen heet op komst. In de woning van een der oudste Dama- ceensche families te Beiroet, namelijk de famiilie Bakhry, zijn wapenen voor de Dru sen ontdekt. De familie Bakhry heeft de vlucht genomen. Vijftien vreemdelingen, gearresteerd bij de jongste communisten-relletjes te Parijs, zul len worden uitgewezen. ENGELAND. Communisten-actie uit breiding der zceliedensta- king in Zuid-Afrika. Te Battersea is onder voorzitterschap van Tom Mann, het congres begonnen van de minderheidsbeweging der Britsche arbei ders. De openingsvergadering werd bijge woond door 600 vertgeenwoordigers van 39 vakvereenigingen, terwijl nog ongeveer 100 gedelegeerden werden verwacht. Het is merkwaardig, dat er slechts 20 vertegen woordigers van de mijnwerkers waren te genover 113 van de metaalbewerkers en 69 van het bouwbedrijf. Toen het eenig com munistische Lagerhuislid, Saklatayala, ver scheen werd hij luide toegejuicht. Tom Mann hield een redevoering, waarin hij zeide, dat de arbeiders beter georgani seerd en gedisciplineerd moeten zijn alvo rens de nieuwe strijd kan beginnen. Hij drong cr op aan onmiddellijk een aanvang te maken met de propaganda, die alle sol daten en matrozen er van dient te overtui gen, dat zij de hand niet mogen opheffen tegen hun broeder. Saklatavala deelde bijzonderheden mede over dreigbrieven, die hij had ontvangen en verklaarde, dat hij ten allen tijde bereid zou zijn zijn leven voor de zaak te offeren.- Het congres nam vervolgens een motie aan, waarin de Ohineesche arbeider wordt gelukgewenscht met de actie tegen het in ternationaal imperialisme en waarin wordt geëischt, dat/ de Britsche troepen onmid dellijk uit China zullen terugtrekken". Te Battersea zal de eisch worden gesteld, dat alle arbeiders 1 pond meer weekloon moeten ontvangen, zoodat het minimum loon 4 pond per week zou bedragen Het aantal werkuren zou niet meer dan 44 per week mogen zijn, met dien verstande, dat de maximum-werkdag der mijnwerkers op 6 uur blijft vastgesteld. Verder zal worden geëischt, dat al het braakliggende land wordt geconfiskeerd, dat alle fabrieken door den staat worden overgenomen onder beheer van de arbeiders, dat een lid van de arbeidersbeweging tot gezant te Moskou wordt benoemd en dat de algemeene raad van het vakverbond tevens als bestuur van de Labour-partij zal optreden. Eischen is vrij, 2al men zeker denken De zeeliedenstaking in. Zuid-Afrika breidt zich uit te Durban, waar een paar ladingen vruchten verloren dreigen te gaan. GRIEKENLAND. Venizelos weer op 't tooneel. Onderhandelaar gedesavoueerd De bladen melden, da<t de ministerraad zich heeft bezig gehouden met de bespre king van zekere geruchten, waarbij aan Venizelos het voornemen wordt toegeschre ven zich opnieuw in den politieken strijd te werpen en wel aan de zijde der oppositie, Exkndaris, de Grieksohe onderhandelaar voor het sluiten van een Grieksch-Turksoh akkoord, werd teruggeroepen, daar hij was afgeweken van de instructies zijner regee ring, ESTHLAND, Talrijke arrestaties. Er is een organisatie ontdekt, waarvan een lid der sovjetdelegatie aan het hoofd staat. Verscheidene Estlandsche ambtena ren maakten deel uit dier organisatie. Er hebben talrijke arrestaties plaats gehad o.a. die van een diplomaat. POLEN. Een verdrag met Duitschlana noodzakelijk. De Poolsche minieter-president Grabski verklaarde in een intervieuw datTólen zon der een handelsverdrag met Duitschland niet kan bestaan. Het verdrag moet in elk geval gesloten wordendienaangaande zal ae Poolsche legatie de onderhandelingen in Berlijn op den 15en September heropenen. Polen had dat wel ietwat eerder kunnen bedenken, 't zou verstandiger zijn geweest I gevallen. Toen de Russische autoriteiten het lek gevonden hadden, werd de ambte- naar naar Moskou ontboden. In plaats van derwaarts te gaan verdween hij onder eg- corle van een groot aanfaJ „bourgeois"- rechercheurs naar de hoofdstad van oen „bevriende" mogendheid. Hel veiligheidsverdiag. PARIJS, 30 Aug. (Ilavas). De .„Matin" zegl met grond te gelooven. dat de Engel sche juristen de door Frankrijk voorgestel de werkwijze zullen volgen, namelijk het ganscho veiligheidspact in vier hoofdstuk ken te splitsen en wel het Rijnlandpact, het Franseh-Duitsche, het Poolseh-Duitsche en het Tsjeehisch-Duitsche arbitragever drag. De komende Volkenbondsvergadering. PARIJS, 30 Aug. (Havas). Volgens de „Petit Parisien" kwamen Briand en Cham berlain oveigcn den Ganadeeschen senator Dandurend aan te bevelen als voorzitter voor do Volkenbondsvergadering, ten einde aldus de verdere Fransch-Britsche toenade ring te symboliseeren Duilschland en Oostenrijk. WEENEN, 30 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De „Wiener Allgemcine Zeitung" meldt: Bij zijn ontvangst te Lipz verklaarde Loebe, de Rijksdagpresident, dat het bezoek der Duit sche cn Oostenrijksche parlementsleden een schrede voorwaarts beleekent naar de Duitsche republiek, cn dat de kwestie der aaneensluiting van Duitschland en Oosten rijk aan de orde zou komen, zoodra Duitsch land lot den Volkenbond zou zijn toegetre den. De Duitsche delegatie, een dertigtal Rijksdagleden tellende, ging stroomafwaarts den Donau lot Weenen, waar wethouder Spoiser hen verwelkomde en verklaarde te hopen de grensscheiding te zien verdwijnen die was ingesteld alleen uit dynastieke be- lanecn. Loebe cischte voor het Duitsche volk het recht op van zelfbeschikking. Do strijd in ïdarekko. FEZ, 30 Aug. (Hav^s). De operatics van het negentiende legercorps brachten het ge bied van zeventigduizend personen waaron* der zevenduizend strijders met al hun goe deren en hun ganschen oogst weder aan onze zijde zonder dat wij eenig verlies le^ den. De spoorwegen van Rem tra zijn tot na bij het front in werking gesteld. VEREENIGDE STATEN. Het onderhoudswerk. Uit Philadelphia wordt bericht, dat do mijneigenaars en de mijnwerkers zijn over eengekomen, dat 10,000 man de werkzaam heden in d,e anthracietmijnen aan den gang zullen houden, wanneer de staking Maan dagnacht intreedt. Bij de staking zijn 158.000 mijnwerkers betrokken. CHINA. Geen boycot meer? Generaal Tsjang-tso-lin treedt zoowel te Peking als te Tientsin thans op tegen de z.-g. christen-generaal Feng en de regeering te Peking zou nu meer moed hebben om op te treden. Daarentegen schijnen te Kanton de bolsjewisten den strijd te hebben gewonnen. De plaatselijke regeering daar ontkent ech ter een boycot te hebben gelegd op Britsche en Japanschc schepen. Wil-dit zeggen: op heffing van den maatregel ^UITENLANDSCH GEMENGD. Vermoedelijk zal de Wembley-tentoon- stelling een tekort opleveren van 3 mil- lioen p.st. De executieve van het Zionistencongres te Weenen is op haar besluit af te treden teruggekomen. De sneltrein yan Bazel naar Straatsburg is bij het verlaten van de tunnel te Bazel in 'botsing gekomen met een goederentrein. De sneltrein liep met een matige snelheid, waardoor de schok niet hevig was. De lo comotief liep van de rails, het voorste deel van den postwagen werd ingedrukt, enkele reizigers werden zeer licht gekwetst. Een wagon van den goederentrein werd ver nield vijf andere beschadigd. Bij de autowedstrijden om den coupo Georges Boillot is te Boulogne een ernstig ongeluk gebeurd. Bij de tribune vatte de Bigiran II bestuurd door den renner Mat- thys en waarin ook de mechanicien Vauthier zat, plotseling vlam en sloeg over den kop. De mechanicien kreeg een schedelbreuk en stierf in do kliniek, waarheen hij ge bracht was. Matthys heeft ernstige brand wonden gekregen. De oorzaak van het on geval moet worden toegeschreven aan een benzinereeervoir-defect. De Simplon-Orient-Express, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Boekarest verliet, ontspoorde Vrijdagnacht nabij Xur- nu-Severin. Het bleek, dat een gedeelte van de rails door onbekende misdadiger» was opgebroken. De locomotief en zeven wagens ontspoorden, maar wonder boven wonder hadden er geen persoonlijke onge lukken plaats. Gemeld wordt, dat de Roe- meensche minister yan Oorlog zich in den trein bevond. Te Basra zijn weer 23 winkels en 11 hui zen door een brand totaal vernield. De keizer van Annam heeft zijn kanse lier en 12 bofdignitari8sen laten arrestee- ren, die beschuldigd worden van tegen hem samengezworen te hebben. De „Morning P<Jtt" vertelt, dat er in bols jewistische kringen in Engeland en in Rus land consternatie is gewelkt door de plot selinge verdwijning van een hooggeplaatst ambtenaar eener sovjet-missie in Midden- Europa. Met hem zouden namelijk docu menten verdwenen zijn, die in Moricou als van het grootste belang worden beschouwd. De geheime documenten der 3e Internatio nale, welke aan die missie werden gezon den, waren seldert eenigen tijd geregeld in handen yam buitenlandsche regeeringen OUEZZAN, 30 Aug. (N.T.A., draadloos). De gansche groep Amenkaanschc aviateurs ah hier dééd haar eerste gevechtsvlucht over de kampementen der vijandelijke stammen. 240 kilogram bommen werden uitgeworpen en verscheidene directe treffers wnargenomen. FEZ, 30 Aug. (Havas). De rifhoofeten ver-i gaderden te Chechouan waar groote leven digheid heerscht Abdelkrim verdeelde de geregelde troepen over het gansche front, vooral onder de Beniouiragels en de Benige- rouals waar de opwinding steeds grooteil wordt. Wij sloegen met gemak een vijanden lijken aanval af bij Teroual. Verschillende groepen vragen besprekingen inzake hun on-i derwerping. De Tsouls hebben zich weer alle onderworpen.. Het negentiende corps verbe^ terde zijn stellingen en passeerde zonder moeilijkheden tot voorhij de post Dahar het uiterste noordelijke steunpunt der Branes. PARIJS, 31 Aug. (Havas). Naar de „Petit Parjsien" uit Fez meldt, begint thans een nieuw tijdperk van voorbereiding en hern groepeering. In het kamp van Abedelkrim heerscht verwarring wegens de vrees voor, een Fransch offensief en uit onbekendheid met de plaate waar Peiain zijn slag zal slaan. Het is Abdelkrim vooral erom te doen zijn vleugels te beschermen; hijzelf heeft zich' met de verdediging der streek van Adjdir, belast; zijn broeder dis zijn hoofdkwartier te Wedlau vestigde, verdedigt den westelijk ken 9ector. Koning Borns ernstig ziek. SOFIA, 31 Aug. (V. D.) Koning Boros is lijdende aan een ernstige aanval yan influenza. Amerika debiteur, TEGUOYALPA, 30 Aug. N. T. A. Draa<L loos). De regeering van Honduras heeft aan die der Vereenigde Staten haar goede dien sten verzocht tot vriendschappelijke oplosi sing van het grensgeschil met Nicaragua, dat naar verluidt een gelijken slap deed. Stakingen in Australië. SYDNEY (Nieuw-Zuid-Wales), 30 Aug. (Reuter). Heden heeft hier een betooging door 15.000 menschen ten gunste van de Britsche stakende matrozen plaats gehad. Belangrijke bedragen zijn gecollecteerd, maar toch zijn heden verscheidene stoom^ booten uit Australische havens naar Enge land vertrokken. BRISBONE, 30 Aug. (Reuter) Wegen® de spoorwegstaking is in landelijke centra de levensmiddelendistributie begonnen. Ver scheidene suikerfabrieken zijn gesloten. Het houtbedrijf ligt nagenoeg geheel stil. De. fruittelers kunnen hun producten niet ter markt brengen. MELBOURNE, 31 Aug. (Reuter). Waar schijnlijk zijn belangrijke gebeurtenissen op til, voortkomende uit een geheime confe-i rentie tusschen arbeidersleiders en leden van matrozenhonden. Men tracht de slaking bij te leggen, teneinde de actie te concen-. treeren legen de deportatie. SYDNEY, 31 Aug. (Reuter). Aan Walsh en Johanssen, de avbeideraleiders die do zeelieden-staking hebben georganiseerd, is een dagvaarding gezonden om op 3 SepL a.e. voor de deportation board to verschij nen. Weer een treinbotsing. PAKIJS, 31 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Het „Journal'! meldt, dat in den afgeloopea nacht op het station te Sarreguemines een botsing heeft plaats gehad tusschen twee goederentreinen. Dertien wagens werden versplinterd. Een treinbeambte gedood..

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2