LAND- EN TUINBOUW. RADIO-PROGRAMMA VARIA $pm. Op het strand waren eenige jonge meisjes aan het stoeien. Een er van had het ongeluk van een badkoets t;e vallen. Hierbij schijnt ze gegrepen te hebben in het raampje zoodat ze in haar arm twee diepe sneden kreeg, welke vreeselijk bloed den. Een dokter, welke in bad was, ver leende geneeskundige hulp. Nooidwijkerhout Kerk. bericht Ned Herv Kerk, Zondagmorgen, 10 uur, de heer Sidcrius, godsdienstleeraar te Katwijk. Ocgstoeest. Kerkelijk bericht. Gcref. Kepie: Zondagmorgen, te tien uur, en 's avonds, te halfzcs, de heer L. van der Zanden, theol. cand. te Putten. Ned.-Herv. Gem., gebouw „Irene" Zon dagmorgen, te tien uur, ds. Jansen, Schoon hoven. Bij de opening) van da winkelweek sprak de heer Simonis, uit Leiden, niet namens do Chr. Middens tandsvereeniging, doch namens de drie middens tandevereeni- gingen aldaar. Verder sprak niet de heer AVihner, doch wel de heer Chr. Jansen, bij afwezigheid van den heer Ingenool, namens den Centralen Nederlandschen Mid* denn tends bond. Op de Kanaalbrug had een aanrijding plaats tussqhen een luxe auto en een vracht auto werd een dop van het voorwiel totaal auto werd een dop van ho tvoorwiel totaal afgereden. Oorzaak het niet voldoende uit halen der vrachtauto. Rijnsburg. Bij de gehouden inschrij ving voor de levering van de verschillende soorten drukwerk en schrijfbehoeften aan de veilingvereeniging „Bloemenlust" alhier was laagste inschrijver de heef A. v. d. Berg. Ie Katwijk aan den Rijn. Sassenheim. Kerke 1. bericht, voor morgen Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur, ds. Krijkamp. Nam. 5 uur, de heer Egg ink, oud-zendeling, Oegsbgeest. Prot. Bond, hal fel f, prof. Roesink, Leiden. Geref. Kerk, voonm. half tien en nam. 5 Vur, ds. Boeijenga. Het postkantoor zal Maandag, ter gele genheid van het Oranjefeest voor den post dienst geopend zijn van 8 uur voorm. tot 1 uur nam. Telegraaf en telefoon blijven ge woon. De secretarie is Maandag geopend van 1012 uur, alleen voor den burgerlijken stand. De heer M. TieLink, commies bij de belastingen is geslaagd voor adspirant-veri- ficateur. -r-Burgerlijke Stand. Geboren: Josina Cornelia, d. van L. v. Vliet en M. de Ligny. MargareOha Maria, d. van B. Kapteijn en G. Hoogenboom: Maria He lena Anna, d. van J. H. Bader en H. W< Schouten. Arie, z. van S. de Rid'der en J. v. Oost veen. Cornells Johannes Pe trus. z. van G. J. Kiebert en C. E. v. Reisen. Petroneila Anna, d. van J. Koek en M, .Waasdorp. Ondertrouwd: P. v. d. Neut 24 j. en R. CL M. Elferink 21 j. Getrouwd: G. J. v. Duin 23 j.'en E. W. v. d. Ploeg 22 j. Overleden: A. Langeveld-Wijers 86 j. A. v. Dorp-Zandvliet 68 j. Bevolking: Ingeschreven mej. M. v. d, Ploeg, van Bi'l'legom; mej. 0. J, v. d. Ploeg, van Zoeter wonde. Vertrokken: mei. E. v. d. Ploeg naar Bloemendaal; J. Haaijema naar Oost- Dongeradeel. Voorhout. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig* de hoeren Roezen en v. d. Voet De voora. opent de vergadering met ge bed, waarna de secretaris de notulen leest, die goedgekeurd worden. Alvorens tot mededeeliog van ingekomen stukken over te gaan, werd gestemd over het verleenen van subsidie aan de Geiten- ifokvereeniging van f60. Met 2 stemmen vóór en 3 tegen werd de subsidie afge stemd. Vóór stemden de heeren v. d. Laan en Wittemao. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente Zoeterwoude, verzoekende adhaesie aan haar adres om» den zomertijd afgeschaft te krjjgen. Aldus besloten. Door den heer v. d. Laan is een voorstel ingediend voor een wijziging in de Bouw verordening. De voorsteller wil bonedeo de voorge schreven 35 M2.'blijlve», daarbeneden geen slaapplaatsen meer worden gebouwd, doch op do verdieping. Door den voorsteller wordt toegelicht, dat brj het niet bevorderlik vindt voor het bouwen. Als de slaapplaatsen boven moet het bemeden/ kleiner mogen zjjln. De heer v. d. Hulst, die kleinere woningf- typen vreeede, kon zich na deze toelichting mot het voorstel vereenigen. liet voorstel Van der Laan werd daarna zonder koofd. stemming aangenomen. Voor de voordracht van een lid van het collego van zettere werden gekozen P. J, v. d. Hulst en G. ML Prins. Van God. Staten is de rekening 1923 torug ontvangen met eenige administratieve opmerkingen, wefke reeds Zgin in orde go- bracht Aan de orde komt voorloopige vaststelling van de rekening 1924. De commissie voor verificatie had een paar opmerkingen, o.a.' over een pkar hooge onderwijb-'uitkeetrmgen aan andere gemeen- Jfer. De voorz. 'beantwoordt de vragen van do heerea) Nyfeseo en Coljjb, die informeerera of het aan het onderwjjb ligt* of dat het leerlingen zqIh, die hooger onderwas gep nletw, en zegt, dat bet in hoofdzaak gaat voor gewoon lager onderwgb, doch, dat het betreft kinderen;, die dichter bjjl Noordwgker* «out* Sassenheim enz. wonen, en dat er mets aan te deen 1st 1 De heer v. d. Laan zeg$ dat het alles been verloren reld is, want, dat, als al dia leerlingen hier kwamen ter sohool, de Kosten ook aanmerkelijk zouden stijgen, al fcou het iets voor deel iger kunnen zijto.' De voiorioopige vaststelling had hierop plaats met eindezere. Ontvangsten gewo nen dienst f 64095.971/2; uitgaven f59246.93 saldo £4849.041/2. Ontvangsten kapitaalditUct f3664.56, uitr gaveh f258.06; saldo f3406.50. totaal saldo f 8255.54V2. De begrooting 1926 werd hierna aange boden met voor eindcijfer In outvangst en uitgaat van den gewonen dienst f63435.89; en voor den kapitaaldienst ink. f3814.50 en uitgaven nihil. In de begrotingscommissie werdenhier op benoemd de heeren Colijn, Witteman en v. d. Voet f Bij de rondvraag verzocht de heer Co- 1^1), dat de keislag, die uitgereden \fordt, weer bijgehaald wordt, want anders is de wegi onbegaanbaar. Er zai naar gezien woraen. Verder wijst spreker op doode boouipjea in de Kniplaan, welke door andere moeten worden vervangen, waarvoor zorg zai wor den gedragen zoodra de tijd daarvoor ia aangebroken. De heer Witteman wjjst op een gevaarlijk punt met houtgewas. Er zai aandacht aan worden geschonken. De heer v. d. Hulst wil ook wijzen op het half spoor rqden. De politie zal na waarschuwing autopa enz., die half spoor r$den, bekeuren. Do beer v. d. Laan wist niet, dat het in de politieverordening stond, doch betwij felde of er wel spoor in do wegen lag. Op enkele gedeelten maar. De Raad ging hierop in geheime ver gadering. Voorschoten. Thans is ook hel slag werk in werking gesteld in den gemeente toren. Kerke 1. bericht. Ned. Herv. Kerk, Zondag tien uur en vijf uur, ds. H. P. Fortgens. Wassenaar. Burger 1. Stand. Ondertrouwd; D. Hermsen en H. J. Ro- zier. G. de Lange en Th. E. Fuchs. W. Marquenie en W. van Opijnen. Geboren: Alebta Wilhelmina Francisea Maria, d. van J. P. van der Holst en J. M. de Kwast. Jacob Willem Pieter, z. van F. B. J. Karreman en F. G. M. van Voorthui zen. Wegens den verjaardag van H. M. de Koningin zullen d'e bureaux der gemeente secretarie a.s. Maandag den geheeJen dag gesloten zijn. Vrijdagmorgen werd brand ontdekt in een rietschelf!, staande nabij het viaduct. De aulospuit was spoedig ter plaatse, zoo- dat in korten tijd het vuur was gedoofd. Een der groote sleenen palen bij den ingang van oud-Wassenaar heeft het in een der laatste nichten moeten ontgelden. Het gevaarte lag in drie stukken op den weg. Van den dader is nog geen spoor on/bdekt. Zoeterwoude. Burger 1. Stand. Ge boren: Cornelia Maria, d. v. A. Berk en T. Rekelihof. Anlonius- Lamlbertus, z. v. G. Doegenaars en G. Kosten. Ohristia- nus Engelbertus, z. v. G. J. van Haastrecht en M. Rotteveel. Wilhelmus Antonius Hendrikus, z. v. H< Mulder en M. van Bo- heemen. Ondertrouwd: Cornells Willebrordus Hen drikus Antonius Vermeulen. 2-1 j., te Edam, en Quirina Geerlruida van Noort, 23 j. Gofcrouwd: Paulus Frederik Sanding, 40 j., wednr. van Johanna Hermina Walop, te Rotterdam, on Anna van Bemmelen, 39 j. Overleden: Cornelis Maria Berk, 4 d, Loop der bevolking. Ge vestigd: G. M. E. van Eijk, van Leiden, P. J. N. van der Krogt, van Pijnaoker. A. A. Hulsman, van Amersfoort. C. W. Broodbakker van Rheden. J. M. Pauwels van Bussum. P. L'Ama, van Zwammer- dam. W. M. A. Winters, van Stompwijk. G. M .vain Eijk, van Stompwijk. A. M. Pietersc, van Bergen. M. de Groot, van Stompwijk. Dr. G. van Noort, van Pur- merend. C. Hoogervorst, van Leiden. M. van Sandijk, van Leaderdorp. M. C. Kooh, van Leiden. L. Raaphorst met ge zin, van Leiden. Th. M. Bergert, van Leiden. J. M. de Jongh, met gezin, van Zaandam. t Vertrokken: J. v^n den Akker, naar Stompwijk, P. J. van Leeuwen, naar Stompwijk. P, A. Hoogwoud, naar Wou- brugge. N. P. Pouwkraan, naar Hazers- woude. W. van den Berg met gezin, naax Leiden. C. A. van Wiermgen, naar Wou- brugge. A. W. Riiigrok, naar Pijnaoker. N. Deegenaars, naar Leiderdorp. In deze gemeente heerscht sinds eeni gen tijd onder de kinderen de z.g. slijm hoest. Een kind is er aan gestorven. Bij K. B. van 13 dezer is goedkeuring verleend aan de Statuten van de R.-K. Ver. Het Wit Gele Kruis St.-Elisabeth." Door de politiehondenclub „Geduld Overwint" zal op 19 September as. op haar dresseerterrein aan den Hooge-Rijn- dijk een demonstratie met politiehonden gehouden worden. De Raad dezer gemeento vergadert aanstaanden Dinsdag 1 September 's mor gens om 10 uur (nieuwe tijd). Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voor- loopige vaststelling der Gemeenterekening 1924. 3. Aanbieding Gemeentebegrooting 1926. 4. Aanbieding begrooting Waterlei dingbedrijf-voor 1926. 5. Benoeming leden der Commissie van Beheer van het Water leidingbedrijf. 6. Behandeling van het voor stel J. O. Stadhouder inzake verbodsbepa ling voor het oprichten van fabrieken aan den Hooge-Rijndijk. 7. Behandeling van het verzoek van J. P. van der Stoel om een bij drage in de kosten voor den aanleg eener electrisehe leiding. 8. Vaststelling van het bestek en de voorwaarden van aanbeste ding voor vernieuwing der Vlietbrug en van eenige onderhoudswerken. 9. Rond* vraag. Abusievelijk hebben wij in ons verslag geen melding gemaakt van de troostprij zen die werden toegekend bij de gehouden rlngrijderij. Daarbij behaalden de heer J. Schippers met mej. J. Parle.vhet Uen leu prijs vaai f 10 en de heer A. de Wit met mej. Gerra Los den 2en prijs van f 5. Kerk. bericht, voor morgen: Ned.-Herv. Kerk namiddags 2 uur (N.T.) ds. Luuring van Hazerswoude. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ. Het beste en soliedste adies voor het omlijsten van plaatwerk, foto's, enz. Levering onder garantie. HAARL.STR. 62, t.o. Volbsh. Geen filialen. I 2650a Oorwormen en pissebedden. Dit ongedierte doet in den tuinbouw heel wat schade; reden waarom wij het, zooveel als in ons vermogen is, zullen bestrijden. Hoe deze insecten aan hun namen komen, is ons niet bekend. Immers, de eerste heeft niets van eon worm en dat het in het oor van een mensoh of van een dier zal krui pen, zal wel niet veel voorkomen. Wij treffen ze beide aan, zoowel in de bloemen en groenten als in de vruchten. De oorworm leeft van bladluizen, en zou door het opruimen daarvan nuttig genoemd kunnen worden; maar de aangerichte schade is veel grooter. Vooral bij het snijden van Dahlia's en Chrysanthemums komen zij vaak van tusschen de bloembladen fee voor schijn en menige bloem en vooral menige bloemknop wordt efg beschadigd. Van de vruchten zijn het vooral de perziken, drui ven en appelen, waarop de oorworm het heeft gemunt, 's Nachts? gaqt'hij op roof uit, om zich overdag te verschuilen. De ongesteelde perzik wordt meestail bij de aan- hephtplaats beschadigd en de dieren kunnen zich daar gemakkelijk .verschuilen. Vooral de pissebedden maken zich daaraan schul dig en de schade, aan groote kasperziken aangebracht, is soms niet gerfhg Deze sap pige, gemakkelijk lot bederf overgaande vruchten behoeven maar een kleine wond, om voor den verkoop waardeloos te zijn. Do oorworm overwintert als volwassen insect, terwijl het wijfje, hetwelk iets klei ner is dan het mannetje, in het voorjaar de witte eitjes in een hoopje legt, waarop het gaat zitten, terwijl de jongen nog eenigen tijd worden bewaakt. Later verspreiden deze zich. Zij ondergaan in den loop van het jaar enkele vervullingen, terwijl zij bij do laatste volledig ontwikkelde vleugels krijgen. Worden enkele planten door oorwormen geteisterd, dan kan men er een paar dak pannen of oude lappen bijleggen, w;aaronder de dieren zich tegen den morgen zullen ver schuilen. Wanneer Dahlia's of Chrysanthemums last ondlervinden, dan kan men ze vangen door op de bijstaande stokken omgekeerde bloempotjes te plaatsen, welke potjes gevuld worden met hooi of houtwol. Eiken morgen worden de potjes geïnspecteerd. Graag ver schuilen de oorwormen zich in holle bam boestokken. Door hierin een paar druppels petroleum te laten vallen, komen de dieren fee voorschijn. In perzikboomen, waarin men de aanwezigheid van oorwormen vermoedt, hangen de kweekers soms- bosjes peenlof of bebladerde wilgetakjes. De insecten kruipen hier tegen den morgen graag in, om zich te verschuilen en kunnen gemakkelijk on schadelijk worden gemaakt. Dq pissebedden hebben al een even on gunstige reputatie. Deze dieren houden zich graag op in warme vochtige plaatsen, zoodat wij er in broeibakken en -kassjen menig maal groote hoeveelheden aantreffen. Bij het opruimen van oude planken en sleenen kan men ze in groot aantal zien vluchten. In AprilMei worden de eieren gelegd. Interessant is, dat deze laatste niet in of op den grond worden gedeponeerd of of ergens in een schuilhoek, maar aan het lichaam van het moederdier worden beves tigd. Ook de jongen houden zich daar gedu rende de eerste dagen op. Bij voorkeur voe den deze insecten zich met jonge planten, zoodat zij in kassen en bakken zeer worden gvreesd. In één nacht kunnen zij veel schade doen aan de teere kiemplantjes. Zaai- pannen worden daarom gedurende den eer-' sten tijd bij voorkeur met g-lae gedekt en wanneer dat, dopr het groeien van de jonge plantjes, niet meer mogelijk is, is gèregeld oppassen de boodschap. De jonge komkom mers, 'sla, postelein en meloenen iri bak ken kunnen in het voorjaar geducht/ door deze diertjes lijden. Tot de natuurlijke vijanden behooren in de eerste plaats de spitsmuizen. Deze kun nen er zeer veel onschadelijk maken, waar zij daartoe in de gelegenheid zijn. Behalve in deze muizen hebben wij belangrijke mq- debèstrijders in de kikvorschen en padden. Waar wij deze laatste dieren kunnen van gen, daar brengen wij ze over in onze kas sen en bakken om ze daar rustig tusschen de planten te laten voortbewegen. Het uitleggen van halve aardappelen of schijfjes raap of biet tusschen beschadigde planten, doet de pissebedden wel verleiden van dit lokaas te snoepen en er zich tegen den morgen onder te verschuilen. Men kan ze dan gemakkelijk onschadelijk maken. Het bestrooien van deze lokmiddelen met een vergift als loodarsenaat of Parijsch groen, leverde bij een gehouden proef te Berkel (Z.-II.) geen resultaat op. Evenals de oorwormen kan men de pisse bedden nog vangen onder uitgelegde dak pannen of in oude lappen. Ileo beter bakken en kassen en de daar in staande boomen en planten worden on derhouden en gereinigd, des te minder zal dit ongedierte er in worden aangetroffen. J. S. Vraag: Welke maatregelen dien^ik te nemen voor mijn varenplant, waarvan de bladeren vol schijnen te zitten van schild luis? Een blad gaat hierbij. Wede. J. v. d. R. te L. Antwoord: Uw plant heeft van luis geen last. Aan den achterkant der bladeren zitten zoogen. sporen, welke dienen voor de vermenigvuldiging. Uw plant is kern gezond en behoeft geen bijzondere behandeling. Vraag: Van mijn palm worden de pun ten van de bladeren bruin en tevens komen er bruine stippels op voor. Wat is hiertegen te doen? •L. D. te L. An 1 woord: Knip de bruine punten weg, wasch de plant goed af met 2 4>ns groene zeep en 1 maatje brandspiritus op 10 Liter water, geef zoo noodig verschen grond en zet de plant gedurende een maand in den tuin met den pot in den grond Wanneer het niet regent, dagelijks water geven. Verwijder de bruine puntjes vooraf met een klein slomppuntig houtje. Vraag: Mijn Clivia bloeit in de laatste jaren niet, geeft wel zijscheuten. Wat kan fceT verbetering gedaan worden? v. T. te K.-a.-Z. Antwoord: Verpot de plant en geef vooral een niet te groote- pot. Zet de plant tot eind September buiten en houdt haar in het najaar gedurende den winter koel en geef dan minder water. Dit wil meewerken tot bloemvorming. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de Redac tie onder moto „Tuinbouw". VOOR ZONDAG 30 AUGUSTUS. 8.50 Hamburg (392 M.) Gewijde muziek. 10.Bloemendaal (350 M) Godsdienst oefening in de Gercf. Kerk. 10.50 Daventry (1600 M. 5XX) Weerbe richt. 12.20 Leipzig (ongeveer 400 M.) Concert. I.05 Parijs (1780 M SFR) Concert door het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 3.50 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) The Band of H. M. Royal Ma rines. Wynne Ajello, sopraan; Edith Lake 'violoncel-solo; Maurice Cole, piano-solo. Birmingham (479 Al 5IT) Concert. Emily Broughton (sopraan), Harold Samuel, piano solo; Leonard Dennis, violoncel-sool. Manchester (378 M 2ZY) Kamermuziek. The 2ZY String Trio. The Herman van Dy kes (piano-duettislen), Alice H. Peers (mez zo-sopraan). 4.20 Bournemouth (386 M 6BM) Concert uit de King's Hall Rooms. Osmond Davis, tenor; Harry Brindle, bariton, Alex Wain- wright's Royal Bath Hotel String Orchestra. 8.50 Bournemouth (386 M 6BM). Het 6BM trio. Manchester (378 M 2ZY) Hymn: „0 God, our Help in Ages Past." Newcastle (403 M 5NO) The 5NO Choral Society Octet. Aberdeen (495 M 2BD) Kerkdienst. Glasgow (422 M 6SC) Kerkdienst. 9.Parijs (1780 M SFR) Concert. 9.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) „Gems from -Oratorio". Stiles Allen, sopraan; Walter Hyde, tenor; Horace Stevens, bas. The Wireless Chorus and Or chestra. Birmingham (479 M 5IT) „Een uur met Ilaydn". The Station Augmented Orchestra. Miranda Sugden, sopraan. Glasgow (422 M 5SC) Kamermuziek. Con stance Wood, sopraan; Andrew Bryson, piano; Alfred Picton, fluit; John. B. Dick son, violoncel; Harry Carpenliêr, viool. 10.20 Londen, Daventry (365 M 2LO en 1600 M 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Nieuws. (Ook vanuit de andere En- gelsche stations). MAANDAG 31 AUGUSTUS 8.50: Hamburg (392 M.) Morgenomroep. 10.15: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbur. Vaa Dias. (Off. A mat. Tijd.), 10.50: Daventry (1600 M. 5XX). Weerbe richt. II.20. Aberdeen (495 M. 2BD). Gramofooo muziek. 12.20Leipzig (ong. 400 M.) Middagcon cert. 12.50: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest van Radio Paris. 1.20: Londen, Daventry (365 M. 2LO en 160O M. 5XX). Tijdsein van Greenwich. 3.35Manchester (378 M. 2ZY). The Cory Silver Band. 3.50: Aberdeen (495 M. 2BD). The Wire less Dance Orchestra. Glasgow (422 M. öSC). „Een uux van me lodie". The Wireless Quartet. Jean F. Worth (sopraan). 4.05: Bournemouth (386 M. *0BM). Muziek. Middagpraatje. 4.20Londen, Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Muziek van de Barow Shi- piard Silver Band. „De Prins in Argenti nië", door kapitein Arthur Mills. Manchester (378 M. 2ZY). Helena Cecile (voordrachtkunstenares). Newcastle (403 M. öNO). Muziek. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van 't Persbur. Vaz Dias (Off. Amst. Tijd). 4.60: Leipzig (ong. 400 M.) Concert der Hauskapelle. 5.20: Londen (365 M. 2LO). Een uur dans muziek% Cardiff (353 M. 6WA) „5 W A's". „Five o'Clocks". Manchester (378 M. 2ZY). Middagpraatje. Newcastle (403 M. öNO). John Callaghan (bariton). Glasgow (422 M. 5SC). Voor de kinderen. 5.35: Birmingham (479 M. öIT). Voor de kinderen. Bournemouth (386 M. 6BM). Voor dc kin deren. 5.50: Cardiff (353 M. &WA> Voor de kin deren. Manchester (378 M. 2ZY). Voor de kin deren. Newcastle (403 M. 5NO). Voor de kin deren. Aberdeen (495 M. 2BD). Voor de kin deren. 6 20 Londen (365 M. 2L0) Voor de kin deren: Piano-solo's door Auntie Sophie. Een verhaal door ,,The White Friar" ..Avontu ren van Peler Pannikin". 7.20 Londen (365 M. 2LO) Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. Nieuws. (Ook vanuit de andere Engelsche stations). 8.20 Londen (365 M. 2LO) ..Round the Stations". Birmingham (479 M. 5IT) .Groote Opera" The Station Orchestra. Parry Jones (tenor) Bournemouth (386 M. 6BM) „Winter Gardens Night" The Municipal Orchestra Edward Dykes (bas), Ernest Wellbeloved (monologen, enz Manchester (378 M. 2ZY) The Band of H. M. Royal Marines. Winifred Ceci (zan gen en monologen aan de piano). Newcastle (403 M. 5NO) Marjory Hayward (viool-solo). The Station Symphonic Or chestra. Aberdeen (495 M 6BD) „Schotsch Pro. gramma". Queenie Arthur (sopraan), Chris tine Crowe (voordracht), George Boyd (ba riton). The Wireless Orchestra. Glasgow (422 M. 5SC) Reginald White, head (bas). Poëzie. The Station Orchestra 9.05 Parijs (1780 M. SFR) Concert. 9.20 Londen (365 M. 2L0) „L'enfant pro- digue" (vanuit Cardiff). Daventry (1600 M. 5XX) Barrow Shipyard Silver Band. Birmingham (479 M. 5IT) Lichte opera. Newcastle (403 M. 5NO) „Vaudeville", Nellie James (negerzangen), Sam Rowse (harmonica-solo's). Charles Penrose en Bil- lie Grey (voordrachtskunstenaars). 10.20 Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Tijdsein van Greenwich. Weerbericht. Nieuws. 10.35 Londen. Daventry (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX) Finlay Dunn (piano-humo rist). Newcastle (403 M. 5NO) „The Lady of Shalot" (declamatie: Marian Taylor). Olive Tomlinson (piano). HILVERSUMSCHE DRAADLOOZE OMROEP. Zondag: 3.00 H.D.O. Aansluiting van het Kurhauq te Scheveningen, Matinée, Hev Rodentie Orkest onder leiding van Ignaz Neuraark. Soliste: Harriet Cohen, pig.no. Aangeboden door N.V. Philips Radio en d« N.S.F. Programma: 1. Ouverture „Nachklaenge von Ossian", Nièfb W. Gade; 2. Piano concert Nr. 1 d-moll, J. S. Bach, a) Allegro, b) Adagio, c) Allegro Harriet Cohen. (Pauze). 3. Ouver ture „Benvenuto Cellini", H. Berlioz; 4. Variationen fuer Streichorchester ueber eio Thema von Tschaikowsky, A Arensky, 6. „Cortège des Sardarcs" des „Esquises Oau-j casiennee", M. Ipolitow-Iwanow. 8.15: H. D. O Aansluiting aan het Kur- haus te Scheveningen, Solistenconcert Hei Residentie Orkest, onder leiding van Prof< Geong Schnévoigt. Solist: Jacques Urlus, zang. Aangeboden door N.V. Philips Radio en de N S F. Programma: 1. Ouverture „Russian und Ludmilta", M. Glinka; 2 La Gioconda Amilcare Ponchrelli, Jacques .Ur lus; 3. Vorspiel zum 5 ben Abt aus dei Oper „Manfred", C. Reineke; 4. Aria uit „Der PVeischutz", C. M v. Weber, Jacques Urlus; 5. Aufforderung zum Tanz, Weoer- Weingartner. Pauze. 6 „Sicgmunds Lie- beslied" uit „Die Walkuere". R. Wagner, Jacques Urlus; 7. „Scènes Alsaciennes", Suite Massenot; a. Dimanche Matin, b. Au Gabaret, c. Sous les Tïlleuls, d. Dimanche Soir. Maandag. 12.001.Uitzdhding van de. Carillonbespeling vanuit het Koninklijk Pa-, leis te Amsterdam. 7.30 H.D.O. Politiebericht. 8.10 H.D.O. Concert ter eere van den.Ver jaardag van H. M. de Koningin. Gërard Leenders, bas, Chris de Vos, tenor. Het ver sterkt H.D.O.-Orkest, onder leiding van Franqois Lupgens. De celbewoners van Japan. Prof. Mol'iscb, uit Weenen, is na een drie jarig verblijf in Japan, waar hij o.a. de pro blemen van de oerinwoners bestudeerde, ifl Europa teruggekeerd. Men wist over deze „Ainus" tot nu toe slechts weinig. Prof. Molisch is in contact met hen geko men. Het ras is van Arischelf oorsprong en wijkt lichamelijk af van den Mongoolsch- Japansche typen Om hun zware haarbe- groeiing, die niet alleen hoofd en gezichl maar ook het heele lichaam bedekl, heelt men hen ook „haarmenschen" genoemd Hun uiterlijk herinnert aan dal van den Russischen boer, prof. Molisch stelt Tolstoi als voorbeeld. Evenals de Indianen sterft dit ras u-it en staat het dicht voor zijn, ver dwijning. Vóór de Maleische rassen uit het Zuiden en de Mongolen van Korea uit Ja pan binnentrokken, bewoonden zij hetjgan- sche land, thans vindt men hen nog slechts in kleine dorpen, voornamelijk in Hófeéito en Sachalin. Het ras is polytheistisch, zij zien in zekere planten, steen e.d. een Got en wijden bijzonderen vereering aan Jeu beer. De jonge beren worden bij twee ol drie opgefokt en dan op een plechtig .feest ceremonieel gedood en len slotte gegeten. Hoeveel is een mensch waard? Volgens de berekeningen van dr. C. May<, in Rochester, is een mensch niet meer er niet minder dan een rijksdaalder waard waarbij de waarde van de grondstof tea waaruit zijn lichaam is opgebouwd, is te gronde gelegd. Dr. Maye heelt geconstateerd, lezen wü in „De Dokter in Huis", dat het vet van ees normalen mensch toereikend is om erizcveB stukken zeep van te maken; uit het ijz0 kan men een middelmatig grooten spijker vervaardigen; de suiker is voldoende om ees zoutvaatje te vullen; met de kalk kan men een kuikenstalletje witten; de phosphor In vert genoeg materiaal voof de koppen vJB 2200 lucifers; het magnesium genoeg voor een mespunt vol. magnesia; met het kaliufl kan men een schot uit een kinderkanon al- vuren, en de hoeveelheid zwavel, die eea mensch bevat, is juist voldoende om hond van zijn vlooien te bevrijdenl VOETBAL. R.C.H.—A.S.C. 0—3. Gisteravond heeft onze Leidsche klaseer het seizoen ingezet met een game tegen R.C.H. op het terrein aan <l*j Schoterweg te Haarlem. En wanneer

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6