athletiek commentaren vragenrubrfek. Mo. 20082. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 29 Augustus Vierde Blad. Anno 1925, SPORT. De Nieuwe Buitenspelregel. DAMMEN. De oorzaak der L. A. K.-débacle. Pardon, lezer. Wij voelen het, dat het eigenlijk een beetje vreemd is op den 29sten Augustus nog te gaan schrijven over athletiek. Niet natuurlijk om dit feit op zichzelf, maar wèl omdat het atbletiek-leven in onze oude Sleutelstad tot op heden volkomen scheen te zijn geweken en er gedurende al die fraaie zomermaanden, die zoo bij uitstek geschikt waren voor de beoefening der sport van speer en sprint, niets, maar dan ook letterlijk niets geen goeds van viel te ver melden. Het was „de dood in den pot" en wij vonden het raadzamer om der wille van de sport zelf. die zoo geheel onze warme sympathie heeft, te zwijgen in plaats van een droevig beeld op te hangen van wat eens met zooveel enthousiasme en toewij ding door on9 is aanbevolen en verdedigd. Hoe dikwijls hebben wij niet in vorige ja ren, en ook nog bij den aanvang van dit seizoen een lans gebroken voor de alhletiek- beoefening en voor het groot maken van den Leidschen Athletiek-Kring, in welks oprichting ook wij een werkzaam aandeel hebben gehad. De moeiten en zorgen, welke aan het tot stand komen van dien Kring voorafgingen, de tockomstidceën, welke toen vervolgens naar voren werden gebracht en gekoesterd, het vaste vertrouwen ln succes. wij herinneren het ons als den dag van gisteren! En wat is het resultaat? Niels, niets en nogmaals nietsl Het is een trieste beweging, die stemt tot machteloos heid en ergernis. Verleden jaar bleek de L A K. een mislukking en ook thans heeft de herboren organisatie weinig of geen suc ces gehad met haar pogen om wal leven te brengen in de brouwerij van het Leidsche ilhletiek-gebeuren. Géén competitie-dag kon foorgang vinden, de jaarlijksche wedstrij den moesten wegens geringe deelname wor den afgelast Z66 is ook deze laatste periode weer voorbijgegaan zonder dat mtc één stap naar het gewenschle doel is opge schoten En is het dan wonder dat wij meenden verplicht te zijn een woord van verontschuldiging te uilen, alvorens thans een korte opwekking te schrijven tot een bezoek aan den morgen te houden „athle- liek-dag"? Wij betreuren het dat de L. A. K. niet bij machte is gebleken zelf een dergelijken dag in elkaar te zetten, tioe zeer wij het overi gens ook toejuichen dat de Leidsche Voet balbond (hans daartoe het initiatief heeft genomen. Eerstgenoemd lichaam toch is ons inziens het aangewezen centrum, van waar iedere aclie op athlcliek-gebied dient uit te gaan en dat in ieder opzicht de leiding in handen moet hebben. Hoe komt het nu, dat de situatie inder daad zoo geheel anders is dan wij haar wen- schen en dan zij ook werkelijk behoorde te zijn? Wij meenen dat de oorzaak niet ver is te zoeken. Zij is zeer zeker niet „het ingewik kelde competitie-systeem, waarop men zich blind staart, doch dat den onervaren Leid schen alhleten niets zegt", gelijk een col lega meende tb moeten schrijven in één onzer groole dagbladen. Men behoeft niet de wijsheid in pacht te hebben om te kun-' nen zeggen, dat dit oordeel er falikant naast is. Want ten eerste is dit competitie-systeem niet ingewikkeld, doch veeleer zoo helder als glas, len tweede wa3 het in de eveneens jeugdige kringen te Delft en Gouda een groot succes, en ten derde heeft dat „mets- zeggende" systeem juist geleid tot den groo- ten bloei van den Zuid-Hollandschen Athle- liekbond, waarvan de L. A K. een onder deel is. In een der vorige jaarverslagen van dien bond is dat door den heer Van Kreve len met nadruk geconstateerd, en toen som mige afgevaardigden op advies van trainer Hjertberg de dual-meets" als zijnde nog meer geschikt voor alzijdige beoefening, ter vervanging wilden invoeren, wees de alge meene vergadering dit voorstel met groote meerderheid af „omdat het competitie- systeem alom groote bevrediging schonk en zich in buitengewoon groote populariteit mocht verheugen". Ons dunkt hier behoeft geen woord meer aan te worden toegevoegd. En mocht men tóch hier de schuld willen zoeken, dan zou die niet zijn te vinden bij het systeem, doch veeleer bij de „onervaren Leidsche athleten", die met geen stok uit den jarenlangen dommel zijn wakker te rammelen I Wat dan wèl de oorzaak is der débacle? Ziedaar: het is het conflict in den Leidschen Turnkring, waarin nog maar steeds geen oplossing is gevonden, en dat liet grootste aantal leden van den kring, namelijk de gymnasten, in twee partijen heeft gesplitst, on wel zoodanig dat de eene groep, die ver reweg de kleinste is, aan het actieve kring loven blijft deelnemen, terwijl de andere er zich juist daarom van heeft afge keerd Het heeft geen zin de feiten langer lo verbloemen. Zij zijn zóó, en niet anders. Ontkennen baat waarlijk niet, omdat de ge beurtenissen der laatste maanden reeds vol komen de juistheid dezer meening hebben bevestigd! En wij zijn er dan ook van over- luigd, dal eerst dit conflict uit den weg zal moeten worden geruimd voordat de athte- hekbeweging zal kunnen groeien, welke po gingen het L. A. K.-bestuur ook zou willen aanwenden. Mogen wij in dit verband op de Leidsche gymnasliekwereld nog eens een ernstig beroep doen? Het begint toch wer kelijk tijd te worden dat men oude grieven gaal vergeten, zooals dat ware sportmen en sportswomen betaamt. „Frank en vrij" zal Joon zich pas weer kunnen gevoelen zoo dra aan die voorwaarde is voldaan. Maar ook eerst dèn! Morgen nu zal de athleliokd&g worden gehouden, waartoe de L. V. B. het initiatief genomen, en waarbij de L. A. K. zijn medewerking verleent. Het is jammer dat deze wedstrijden niet eenfge maanden vroe ger konden worden gehouden, omdat er thans uit propagandistisch oogpunt weinig succes kan worden behaald, maar toch: al davert reeds in de verte Koning Voelbal's zegewagen, laat men trachlen „lo make the best of it"l Laat de leiding zorgen voor een behoorlijk verloop, laten de deelnemers goede sport te zien geven en elkaar in fairen doch feilen kamp de zege belwislen, laat tenslotte ook het sportieve deel onzer inwo ners z'n medewerking verleenen door in grooten gelale naar het L. F. C.-veld te gaan waar bovendien na afloop een voetbalwed strijd zal worden gehouden ten bate van de door den cycloon geteisterde streken van ons land. Hoe meer kijkers, hoe lieverl Het slijft niet alleen de kas, maar het verhoogt ook de kans om aanhangers te winnen voor onze mooie zomersport. Dal aantal moge niet groot worden, elke nieuwe enthousiast is winst! En daarom gaat het thans in de allereerste plaatst (Van één onzer voetbalverslaggevers). Zooals bekend is heeft de International Board, het Engelsche lichaam dat voor de geheele voetballende wereld de spelregels vaslslelt, ons dezen zomer met een tweetal wijzigingen opgeknapt, waarvan vooral de verandering van den buitenspelregel lal van verrassingen in hel komende seizoen zal veroorzaken. Wanneer wij de waarde van den nieuwen buitenspelregel voor ons land willen beoordeelen, dan zij al direct opgemerkt dat de redenen, die aanleiding zijn geweest tot verandering, voor ons land vrijwel nooit hebben bestaan, zoodat wij in Holland dan ook vrijwel nooit ernstig heb ben hooren aandringen op een wijziging van den buitenspelregcl terwijl thans, nu de nieuwe regel automatisch eigenlijk (want wij zijn „verplicht" om alle wijzigingen van de I. B. over te nemen) ook in ons land van kracht is geworden, kenners van ons voet balspel zooals C. J. Groothof, Meerum Ter- wogt etc vrij sceptisch staan tegenover de nieuwe vinding van de Engelsche spelregel- commissie. Wat toch is in Engeland de aanleiding geweest tot wijziging? Goed be schouwd, niets anders dan het feit, dat er in de laatste jaren in de Engelsche en Scholsche League (de competitie der be roepsspelers) te weinig doelpunten werden gemaakt naar den zin van het publiek, als gevolg van het tot het uiterste geperfectio neerde achterhoede-spel der proffen. Nu is de publieke belangstelling voor een prof club natuurlijk hoofdzaak en om aan het verlangen van het publiek te voldoen, om het scoren van meer doelpunten mogelijk te maken, was de wijziging van den buiten spelregel noodzakelijk. Juist dal alle9 geldt voor ons land niet, en daarenboven, wat goed kan zijn voor professional voetbal is nog niet altijd goed voor amateur-voetbal zooals wij dit in ons land kennen, en het komt ons dan ook zeer problematisch voor of het publiek op den duur een wedstrijd met een uitslag 76, amusanter zal vinden dan een kamp, die eindigt met een 21 -uit slag. Bewonderaars van den nieuwen bui tenspelregel zijn wij vooralsnog niet, ook al kunnen wij thans op geen stukken na zeg gen, wat de gevolgen er van zullen zijn voor ons Hollandsche voetbal. De resultaten van de wedstrijden in Schotland, waar het compelitierad alweer twee weken draait, schijnen er intusschen op le wijzen, dat het doel van de wijziging der buitenspelregel, meer doelpunten, al thans in zekeren zin zal worden bereikt. Het Engelsche sportblad Athletic News geeft het volgende staatje, betrekking hebbend op het aantal op den eersten dag van dit sei zoen in de Scholsche League gescoorde doelpunten, in vergelijking met den eersten competitiedag van verleden jaar. 1925 1924 wedslr. doelp. wedslr. doelp. le klas: 10 37 10 27 2e klas: 10 36 10 30 3e klas 8 42 8 29 Totaal 28 115 28 86 Van een gemiddelde van 3.1 doelpunten per wedstrijd op den eersten dag verleden jaar. steeg het gemiddelde dus thans tot 4.1. Dezer dagen hebben wij in ons blad over genomen een artikeltje van den Londen- schen correspondent van „De Telegraaf', waaruit men zou opmaken dat de nieuwe buitenspelregcl aan de overzijde van de Noordzee algemeen met gejuich is ontvan gen. En niets is toch minder waar, want bij het doorlezen van de voornaamste Engel sche sportbladen, vonden wij naast gun stige beoordeelingen van den nieuwen regel, voornamelijk van voorhoede-spelers, die er natuurlijk „delighted" (opgetogen) over zijn, anderer meening. die wel allerminst gun stig was. En die anderen zijn zeker niet in de minderheid en tot hen behooren niet de minst gezaghebbenden in de Engelsche voetbalwereld. Zoo zegt de bekende Engel sche scheidsrechter John Lewis in Atl Sports, dat hij de wijziging uit den booze acht, omdat „it takes out of fhe game the only bit of brain that is required in it as played nowadays (omdat de wijziging het eenigste beetje verstand wegneemt, dat noo- dig is voor het spel zooals het gespeeld werd). Arthur Kingscott, een ander zeer be kend scheidsrechter, komt er in heizelfde blad rondweg voor uit dat hij vierkant tegen de wijziging is, terwijl Charlie Paynler, de trainer van West Ham, die doorgaat voor een uitstekend kenner van het spel, als zijn meening te kennen geeft, dat het nu niet langer noodig is voor een voorhoedespeler om zuiver le centeren en hij zegt woorde lijk „what we used to think a bad pass, i9 now a good one so long as the ball is kicked forward" (de center die wij vroeger slecht plachten le noemen is nu goed, wan neer de bal maar naar voren is getrapl) Uit deze enkele meeningen ziet men al weer dat ook in Engeland de geleerden het niet eens zijn. Zooals wij liierboven reeds opmerkten, zijn ook wij allerminst bewon deraars van den nieuwen buitenspelregel, omdat wij nog verdere afdwaling naar het „kick and rush" als gevolg ervan vreezen en bijzonder juist achten wij het verschil tusschen nieuwen en ouden buitenspelregel getypeerd door een artikel van J. A. H. Catton in AU Sports, n.l. „Speed or Brains in Football". Want werkelijk, kwam het bij den ouden regel op „brains" (hersenen) aan, bij den nieuwen regel is „speod" (snelheid) hoofdzaak en wij zijn het volkomen met den schrijver in All Sports eens als hij zegt dat onder den ouden spelregel de achter spelers dikwijls „hun hersenen gebruikten om hun beenen le sparen". En dat is per saldo toch goed voetbat, omdat ons spel toch ook nog wel iets andets is, dan tegen een bal trappen en er achteraan hollen. Wij zijn nooit voorstanders geweest van een builen- speltakliek zooals spelers als Swariouw etc. die in ons land toepaslen, omdat dit een noodelooze onderbreking van het spel gaf, maar wij zien ook niet in waarom een ach terspeler niet een gepast gebruik van den buitenspelregel mag maken. Tegenover het gezond verstand van den back heeft toch ook de voorhoedespeler zijn gezond ver sland te stellen en als hij in elk builenspel- valletje vliegt, dat voor hem wordt opgezet, is dat per saldo zijn eigen schuld. De lezer verwacht wellicht, dat wij in dit artikeltje ons zullen wagen aan een be spreking van onfeilbare systemen voor en tegen den nieuwen regel. Daarvoor ont breekt ons echter voldoende ervaring. Dal de taak der achterhoede aanmerkelijk zwaarder is geworden en dal de achtetspe- lers veel sneller dienen te zijn dan vroeger, dat zal ieder duidelijk zijn, maar verder. De nieuwe buitenspelregel kan men trou wens van twee standpunten uit bezien, n.l. door het oog van den voorhoedespeler en door dat van den verdediger. Wat de voor- hoodespeler zal moeten doen is per saldo niet zoo heel moeilijk te zeggen. Een lang en open spel zal met den nieuwen regel nog meer vooideelen opleveren dan vroeger, ter wijl een „through pass" nog doodelijker zal zijn dan weleer. Maar in heide gevallen komt het toch voornamelijk op snelheid aan. Het gaat er nu maar om, wie het eerst bij don naar voren gespeelden bal is, de aanvaller of de verdediger, want buitenspel beslaat praktisch gesproken niet meer (in de Scholsche wedstrijden werd hoogstens twee, drie maal voor buitenspel gefloten). Welke spelmethode voor den achterspeler het beste zal zijn? Daar zit juist de moei lijkheid. Wij hebben al verschillende theo- riën hooren verkondigen, o.a dat de achter- spelers nu den binnen- inplaats van den buitenman moeten houden (men weet dat b.v. A. S. C. speelt volgens het systeem de back den buitenman) maar het praktische resultaat van deze en andere maatregelen komt ons vooralsnog uiterst problema tisch voor. CRICKET. Programma voor 30 en 31 Aug. 2e klasse V.V.V. IIHaarlem II, C.V.H. -R.W. II (30 Aug.) 3e klasse: V.V.V. Ill—R.O.H. (30 Aug.) Kamp.wedstr. 9o klasse V.V.V. II—Phoe nix (31 Aug.) Friendly-gameD.V.O.—L.O.O. (30 Aug.) Ajax IAjax II-L.O.O.-comb. (31. Aug.) Overzicht. Slechte enkele onbelangrijke wedstrijden etaan er op het programma. Alleen V.V.V. IIPhoenix kan van belang zijn voor het kamp. dor 2e klasse. Ook dit keer zal V.V.V. II wel winnen. Op Maandag 31 Aug zal op het A.S.O.- veld oen bijzondere wedstrijd plaats hebben Het eerste elftal van Ajax zal dan tegen een combinatie van het tweede elftal en L.O.O. uitkomen. De combinatie mag met 22 men- schen uitkomen en dus ook met 22 fielders in het veld staan. Het zal voor de le klas- sera nog niet zoo makkelijk zijn zooveel fielders te paeeeeren. Voor het publiek zal het zeker de moeite van het aanzien wel waard zijn. N.C.B.-XI—Dragon FUes. De wedstrijd N.C.B.-XIDragon Fliee is geëindigd in een draw. De inniDgs eindig den op 159 runs. LAWNTENNIS. De wedstrijd NederlandEngeland. De Engelsche ploeg is thans als volgt samengesteld: Heerenenkelspel: 1. Gilbert; 2. Turnbull; 3. Crolerees; 4. Godlree. Heerendubbelspel 1. GilbertTurnbull; 2. GodfreeCrolerees. Dames-enkelspel: 1. Mevr. Mollquhan; 2. mej. Beckenham. Gemongd dubbelspel: 1. Mevr. Mollquhan Godfree; 2. mej. BeckenhamCrolerees. Als gevolg van deze indeeling komen dus de volgende spelers tegenover elkaar: Ileeren-enkelspel: Van Lennep en Die- mer Kool elk tegen Turnbull en Gilbert; Bryan en Van der Feen elk legen Godfree en Crolerees Heeren-dubbelspel: Van LennepDiemer Kool legen GilbertTurnbull en Bryan Castendijk legen GodfreeCrolerees. Gemengd dubbelspel: Mej. Bouman en Diemer Kool tegen mevr. Mollquhan en Godfree; mevr. Stroink en Bryan tegen mej. Beckenham en Crolerees. Dames-enkelspel: Mej. Bouman en mevr. Stroink elk tegen mevr. Mollquhan en mej. Beckenham Eiken dag wordt om 2 uur precies begon nen en worden er twee partijen tegelijk ge speeld. Heden speelt Van Lennep tegen Git- hert en Bryan legen Godfree. Daarna mej. Bouman tegen mej. Beckenham en Van der Feen tegen Crolerees. Vervolgens mevr. Stroink tegen mevr. Mollquhan en Diemer Kool legen Turnbull. WIELRENNEN. Kanfmann wint te Parijs. In vervolg op ons bericht van gisteren omtrent de wedstrijden te Parijs kan nog worden gemeld, dat de finale voor profs werd gewonnen door Kaufmann, met 4 pnt.; 2 Michard. 6 puten 3. Degraeve, met 8 p. Leidsche Ren- en Toeristen Ver. V.I.O.S. Zondag a.s. zal de 4e betrouwbaarhoids- rit om den Centrumbeker, over 40 K.M. verreden worden. Samenkomst 9 uur in Ba varia. Start 10 uur aan 't Haagsche Schouw. VOETBAL. U. D. uit den N. V. B.? Naar gemeld wordt, slaat op de agenda van de algemcene vergadering van U. D., die Dinsdag 1 September te Deventer wordt gehouden, een voorstel van liet bestuur tot het niet inschrijven in den N. V. B. en be handeling van de verdere plannen tot be oefening van de voetbalsport. De voornaamste aanleiding van het be stuur om dit voorstel ter tafel te brengen, is gelegen in hel feit, dat het "aantal leden, dat werkelijk geregeld wil maar wat nog meer zegt geregeld kén spelen, uiterst klein is, té klein om in den N. V. B. zelfs met een minimum succes, uit te komen. De tweede belangrijke factor is, dat het finan cieel niet mogelijk zal zijn in de 2è klas le spelen .zonder het voortbestaan van U. D. in gevaar te brengen. De bedoeling is nu door het spelen van vriendschappelijke wedstrijden de vereeni- ging in stand te houden. Mogelijk wordt ook deelgenomen aan de competitie van den Plaatselijken Bond GYMNASTIEK. De Slingerbalcompetitle van den Turnkring. Men verzocht ons alsnog te melden dat de wedstrijd DonarExcelsior door Donar met 52 is gewonnen. BILJARTEN. HoremansSchweinböck. In het clublokaal „Caland" te Rotterdam is gisteren de match HsremansSchwein böck gespeeld De stand na de eerste 500 punten luidde: pnt. brt. h.s. gem. 500 15 199 33.33 Schweinböck 455 15 123 30.33 De eindstand was: pnt. brt. h.s. gem. 1000 25 199 40 Schweinböck 639 25 123 25.56 Alle correspondentie betreffende deze ru briek te richten aan hol Bureau van ons Blad of aan den Red. C. de Nie, De Rie- morstraal 46, 's-Gravenhage. Oplossingen bdnnen Veertien dagen na publicatie. Eindspel No. 113. (Zwart). 1 2 3 s 40 47 48 49 SO (Wit) Zwart 3 schijven op 7, 34 en 35 Wit 2 schijven op 17, 28, dam op 3. Wit speelt en wint. Eindspel No. 114 (Barteling) (Zwart.) 1 S 3 4 6 40 47 43 ID SO (Wit) Zwart 3 schijven op 4. 13 en 15 Wit 3 schijven op 23, 29 en 34 Wit speelt en wint Oplossing eindspel No. 109. Wit 4—22 22—27 37 x 48 48—13 43—39 27—22 22—6 36—31 31—27 27—22 Zwart 33—38 38—42 35—50 40—45 6—11 11—16 16—21 21—26 A 45—50. A op 45—50. wit 31—26 en 26 x 17. Oplossing No. 110. WR speelde 43—38, zwart 21—27nu heeft wit nog maar één vrije zet, 3731, doch zwart gaat dan naar dam door 2832 en 32 x 43. Wit offert thans schijf 36 en wint in alle varianten. 36—31, 27x36, 38—32, 28—33, 32—28, 33x22. 24—19. 14x23, 25—20, 15x24, 30x8 S{>eelt zwart inplaats van 2833. 3G41, slaat wit 32 x 23. Zwart 41 x 32. W.: 23—19, Zw 14x23, W.: 24—20 en 30 x 37. Een fraai berekend offer, te meer daar dit in de partij is gezien Motieven in de problematiek. Dam-problemen worden geconstrueerd naar een vooraf vastgesteld systeem of naar een slagzel, die men door het verplaatsen of bijvoegen van schijven zooveel mogelijk verborgen maakt. In do arlikelen over de problematiek hebben we de lezers doen ken nismaken mot motieven, verwerkt in pro blemen van een eeuw terug en thans In 1924 is in „Het Damspel" een probleem wedstrijd uilgeschreven met vijf vooraf vast gestelde motieven. Twee daarvan vormden het z.g. vierkantje, zooals in onderstaand diagram is aangegeven. In den eindstand van het probleem moest deze stand voorkomen. Moticl L (Zwart) i i 4 s 46 47 48 49 (Wil) Motief II. Zooals men ziet staan in beide vierkantjes de zwarte zoowel als de wille schijven op slag. De volgende problemen, geconstrueerd naar motief 2, behaalden den lslcn en 2den prijs. Zwart 8 schijven op 1, 3, G, 9, 10, 22, 28 en 36. Wit 9 schijven op 11, 18, 24, 29, 35, 42, 43 en 46 Oplossing: Wit 46—41, 29—23 18x27 35x15. Zwart 36x49 49x30 (het vierkantje) 28 x 19. 2de prijs: Zwart 8 schijven op G, 8, 9, 16 18. 20, 22, 23, dam op 28. Wit 11 schijven op 17, 21, 29, 30, 31, 34, 35, 38, 40. 47 en 50. OpL: Wit 38—33, 30—25, 25 x 12. Zwart 16 x 36, 18 x 30, 23 x 45, tiet vier kantje en wit wint. Nu de technische samenstelling De stand van No. 2 verliest van zijn waarde door ge bruikmaking van een dam, die als d a m overbodig is, en evengood een schijf kan zijn. Er zijn nog meer tekortkomingen, doch dat is wel een zeer groote fout No 1 zou een volmaakt stukje zijn indien de laatste zet van wit in verband mei zijn stand on- noodig was om te winnen (16—11) Speelt wit 3530, is zwart ook verloren. Overi gens is hel een fraai stukje. Vergelijken we thans eens probleem No. 108 in het „L. D." van A. H. v. d. Geesl. Wit kan hoogstens remise forceeren, vandaar de lokzei 4237 en als sterksle tegenzet van zwart (schijn baar) 3641 Thans komen er Iwee fraaie wachtzetten 19—13 en 2419, en na den slag 31x11 ontstaat hel bewusle vierkantje in motief TT. Drie schijven van zwarl slaan op slag en drie van wil. De eindstand, zoo als deze in dit probleem voorkomt, is fraai gedacht, evenzoo do soberheid van bouw en do twee stille zeilen. In het eerste probleem is het vierkantje gebruikt als middel om le komen tot den eindslag, vergelijken we No. 2 met 108. dan zou 2 verliezen van 108. Wie van onze lezers ziel kans om in na- volging van den heer v. d Geest, een pro bleem met dit motief samen (e stellen? Hel is een aangenaam werk en men heeft de voldoening iets fraais te hebben gemaakt. Voor toezending houd ik mij aanbevolen. rinriririririririririg-inp-if-ir Tl 313131313131313131313131313131 Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN. Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT. Kiosk Prinsessekade. en des Zaterdags bij TOH. HOGERVORST, Haarl.str. ri8 en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn irinwnnri nnri r-i ri n nririt led scji >3 J. P., te N. Als zij een Zondag naar huis gaat, kan zij loch niets van den maan- delijkschen pensionprijs aftrekken. B. G., te L. Hij, die de ouderliike macht uiloefcnl, heeft het recht van d^n bewindvoerder rekening en verantwoording te vragen. S., te H Wend u hiervoor lot Bankinstelling.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 13