Humor uit het Buitenland. Hooikoortsi jkunt:gij besnijden" met AJKKER's j lApdifciroo! UIT RUSLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE, Winkelier: Daar meneer, om u een idee te geven vaa :de sterkte van deze kofiers. Klant: Alles goed en wel, maar ik zou hem zelf nog eens moeten probeeren, voor ik hem kocht. (Passing Show) Willem, wat wordt je toch ongeinanierü. Daar ging' mevrouw Van Dalen cn je nam niet eens je hoed af. (Passing Show) Trolsche moeder: Hij is zoo verstandig. We hebben hem nooit gezegd wat tennisballen waren, maar den eersten keer dat hij er een zag zei hij dadelijk „bwubsl" Vrijgezel: Werkelijk! En wat beteekcnt „bwubs?" Moeder: Wel, tennisballen natuurlijk. (London Opinion)' Dure picknicK-ster: Maak je niet druk met het opruimen van die dingen, Piek Iedereen kan aan die flesschen cn zoo wel zlenk dat we geen gewone dacjesmcnschcn zijn. (Punch). 't Is zeker wel drie jaar geieaen dat ik je htt laatst zag. Ik herkende je nauwelijks, je bent zooveel ouder gewordenl Werkelijk? Nu, om je de waarheid te zeggen, ik herkende jou ook alleen maar aan je japon. (Judge) 'Ernstige dame: ut veronderstel, dat zelfs in "een afgeV legen plaats als deze de levensbenoodigdheden in prijs zijn gestegen? Inboorling: Ja, cn als je het dan hebt, is het nog niet $cns de moeite van het drinken waard. (London Opinion) vreemd-fantastisch genoeg om ons onder de bekoring te brengen. We hebben honder den beschaafde jass-bands» gehoord. Maar dat was niets vergeleken bij dit orkest van' zwarte en bruine muzikanten, die met de wonderlijkste door ieder lid van de kapel meesterlijk bespeelde instrumenten een dolle jacht van verrassendo rhythmen, op zwepende primitievo melodieën, ongewone en voor onmpgelijk gehouden klank-combi naties voortbrengen. Men wordt ademloos, als men hoort, wat deze gestopte trompetten, bazuinen cn fa gotten voor zeldzame, gillende, snikkende tonen uitslootcn hóe een vlaag van steeds herhaalde korte motieven ons als een wervelwind met zich sleurt hoe de musici zichzelf en elkaar aanvuren en in extase brengen. Met hetgeen we volgens de traditie onder muziek verstaan, heelt dit eigenlijk niets te maken. Maar het is een muziek op zichzelf en evenals de onze tracht ze uitdrukking te geven aan wat de ziel of do zinnen in beroering brengt. Niet anders is het met de dansen van de choco lade- menschon. Ze zijn stellig aangepast aan de eischen van een beschaafd publiek, maar er leeft cn vlamt iets tropisch, Afri- kaansch, oorspronkelijks, dat zich niet be dwingen laat. Deze groteske sprongen, de krampachtige en zich dan plotseling weer soepel ontspannende bewegingen van de lichamen, de grappige overdrijvingen en tecbnisch-prachüge acrobatische toeren, uit gevoerd in razend tempo, oefenen op oogen en zenuwen een ongelooflijken prikkel uit. Er zijn b.v. drie negers, alle drie werkelijk pikzwart, alle drie in zwart jacket met wit front, met witte slobkousen, witte hand schoenen, zwarte cylinder en grootc witte hoornen brillen dit terzet maakt zoo'n geweldig spookachligen indiuk, dat men een naald, die van boven temidden van het ge luidloos naar het loonecl starende publiek geworpen zou worden, zou kunnen hooren vallen. Dan weer treden twee zwarte clowns in het costuum van kellner van een mis dadig erskroeg op, welke als achtergrond voor hun grappen dient en men leert 't origineel van alle excenlrics kennen, die ooit in Londensche schouwburgen door 't overwcldigend-comische van hun voorge wende onhandigheid ons de tranen in de oocen brachten. Voor do schouwburgen willen do tentoon stellingen van beeldende kunst niet onder doen. De eeno interessante en kostbare ver zameling wisselt de andere at Met bijzondere hartelijkheid hooft men in Berlin de grooto Hollandsche kunzttentoonstelling' oegroet, die ons na de jaren, dat we van de buiten wereld waren afgesloten, weer eens een zuiver en waai' beeld geeft van de Hol- landsche schilderkunst De tentoonstelling door een HoIIcndsch en een Duitsch comité in bet leven geroepen en in hoofdzaak door' den directeur van het Haagscho Stedelijke museum, dr. Van Gelder, gearrangeerd, is ondergebracht in een der schoonste aaien, die wo voor zulke tentoonstellingen in den jjo-mer hebbem, in de Oranjerie van het slot Sanssouci brj Potsdam, Vele Berlijn era gaan, wanneer zij hun uitstapje maken, naar do mooie stad Potsdam met z$n kaateelen en parken in een omgeving, die de bezoekers weer in verrukking brengt de Bollandsche gasten begroeten. Zo bewonderen de stuk ken uit do beroemde Haagse he school uit een oogpunt van soliede techniek en van stemming, die meesterstukken van den ouden Israels, van del gebroeders Maris en anderen en ze gaan met opmerkzaamheid na, hoe uit deze reeds klassiek geworden kunst ge groeid is de vrijier en gewaagder opvatting van do jongere Hjollandsche kunstgeneratie. Potsdam nog voor den oorlog vodr het gevoel van den Berlijner een stad buiten Berlijn, is door de geweldige toename van het automobielverkeer en-de trots de onder breking in de oorlogs- en na-oorlogsjaren onophoudelijk voortschrijdende uitbreiding van Groot-Berlrjta, eigenlijk reeds een deel van Berlijln geworden. Deze zee van gebouwen strekt zich steels verder uit Steeds moeilijker wordt het pro bleem hoe men het toenemende verkeer de baas kan blijven. Het is duidelijk, met een voudige middelen begint men hier niets, er zijn groote, ingrijpende veranderingen noodig. Zoo is het plan opgedoken, de huizen- massa's in het nauwe stadscentrum te d<x>r- snijden, geheele blokken van gebouwen te gen den grond te gooien en op die wijze ruimte voor nieuwe straten te winnen. Men zou thans in Berlijn willen doen, wat de prefect van de Seine Haussmann ónder Na poleon III in Parijs voorgesteld en onver biddelijk ten uitvoer heeft gebracht. In Ber lijn stuiten dergelijke plannen weliswaar op bijzonder groote moeilijkheden. De stad is in de vorige eeuw met een zoo verrassende snelheid gegroeid, dat er veel nagelaten is, wat er had moeten gebeuren. Het is de vraag of het nog mogelijk zal blijken, nu alles met geweld in te halen. In de eerste plaats wil men een van de parallelslraten van de Linden n.l. de Französische Strasse zooveel verlengen, dat ze door het minister paleis en de oude tuinen van de Wilhelm- strasse heen onmiddellijk in de Tiergarten- slrasse uitmonden zou. Of dat een ontlas ting van het verkeer in de binnenstad ten gevolge zou hebben, is twijfelachtig. Het is echter zeker, dat daardoor een der schoon ste en voornaamste gedeelten van Berlijn, n.L het gesloten aspect van do WiL helmstrasse bedorven zou worden. Het zal beel wat strijd kosten voor de thans ont worpen plannen, die bovendien vele mil- ldoenen ko9len zullen, werkelijk tot uitvoe ring gebracht worden. Ook de Tiergartenstrasse, de laatste rest van de elegante stadswijk in de oude stad do moderne stadswijken liggen heelemaal aan den buitenkant zou van de voorge nomen doorsnijding leelijk te lijden hebben. Haar rust die thans reeds ernstig bedreigd wordt, zou geheel verstoord worden. Met eenig leedwezen zien de oude Berlijners hoe op een dergelijke wijze een stuk van de schoonheid van de vroegere uit betere dagen oen weg van al het aardsche gaat. De onverzadelijke Moloch van de moderne ontwikkeling verslindt alles. Eén vernieuwing echter in de nabijheid van den Ticrgarten heeft veel bevrediging gewekt: de omdooping van de „Budapester Strasse", die van liet Brandenburger Tor naar de „Polsdamer Plalz" leidt in een „Fricdrich Ebert Strasze". Reeds maanden geledon heeft hel stadsbestuur hel besluit tot deze naamsverandering genomen. Door wie weel welke oorzaken heeft het echter tot het midden van dezen zomer geduurd voor eindelijk de nieuwe bordjes met den naam van den gestorven eersten president van de Duilsche republiek gereed en aan gebracht waren. Nu echter hangen ze op hun plaats en ze vormen het schoonste ge- denkleeken voor den eminenten man. Naar een standbeeld van brons of marmer wordt, naar de ervaring leert, na een zekeren tijd nauwelijks meer gekeken. Maar de naam van oen straat gaat jaar in jaar uit van mond tot mond en houdt de herinnering aan de persoonlijkheid, die met dezen naam verbonden was, eeuwen levend. Dr, MAX OSBORN, RECLAME. 8582 (Nadruk verboden). De nieuwe oogst. x De oogst wordt in Rusland binnengehaald. Hier en daar zijn reeds de eerste partijen graan van den nieuwen oogst op de markt verschenen en het üilgehongorde volk kan nu voor het eerst na 'cenige jaren zooveel brood eten als hot Wil, voorzoover de nwn- 9chen geld hebben natuurlijk. De Sovjet- aulorilcilen liaasten zich voel graan te koo- pen ont naar het buitenland uit te voeren (zooals onze lezers wel zullen weten, is de builcnlandSchc handel van Rusland ge- nalionalisccrd en heR graan, het hooldutt- voerartikel van Rusland, kan alleen door don Staat ol door eopige door de regcering aangowezen rijksorganisaties uitgevoerd Warden.) Iipe zijn de vooruitzichten van dezen uitvper?A\Vij\zwèn probeeren op deze Vjraag een antwoord te'geven, waarbij wij op' de officieels bolsjewistische gegevens zullen sleunen, die wij met de in Weel- Europa bekende cijfers zullen corrigceren. Er beslaat in Rusland een gewoonte de vorderingen van den oogst op de zelfde wijze te bepalen als de vorderingen van kinderen op school, n.l. door telkens den oogst een „cijfer te geven". Volgens het rapport van den directeur van hel Cenlrale Statistische Bureau in Rusland, Popow, aar» den Gosplan (de organisatie, die hot ge heele economische leven van de Sovjet-Unie moet leiden) kreeg de oogst einde Juni een 3.1- togen een 2.5 van het vorige jaar. De opbrengst van den oogst wordt dan ook geschat op pl.m. 4025 millioén poed (lpoed =16 38 kilo), d.w.z. een milloen poed meer dan het vorige jaar. In doorsnee zal elke desjatiene (desjalienc ie iets meer dan een hectare) 56 poed graan opleveren, zoodat het overschot door het Statistische Bureau op 850 millioen poed wordt geschat Dat is de berekening van de bolsjewiki zelf. De West-Europeeschc graan-exporteurs, die een eigen informatiedienst hebben en in het algemeen zeer goed op de hoogte zijn van de werkelijke opbrengst van den oogst, zoowel in Rusland als in andere landen, be schouwen deze cijlors als overdreven en to optimistisch gekleurd. Zij erkennen echter ook, dat de oogst dit jaar in Rusland goed is en dat de Sovjet-Unie graan zal kunnen uitvoerenhet overschot wordt door hen op 500—550 millioen poed geschat. Dit is natuurlijk veel minder dan de bolsjewiki beweren te kunnen uitvoeren, maar hel is toch een groot uilvoerobject. Het is echter niet voldoende een graan overschot te hebben, hel moet ook gereali seerd worden. Hier nu sluiten de bolsjewiki op vele hinderpalen, die de zeer slechte bolsjewistische organisatie moeilijk zal kun nen overwinnen. De moeilijkheden zijn van organisatorisch ear linancieel karakter. De eenige credietinslelling in de Sovjet-Unie, die zulke groote operatics kan financieren, is de Rijksbank (Gosbank). Deze bank moet echter tegelijkertijd ook alle inkoopen van de Sovjels in het buitenland linancieren, zoodat de realisatie van den oogst voor haar een zware taak wordt. De middelen van de bank zijn beperkt en daarom moet de directie van deze centrale Russische bank, wil zij de handelsoperaties van de regeering kunnen CTedileeren, nieuwe middelen vin den. Die denkt zij1 op de volgende wijze to verkrijgen: voor 280 milloen roebel zal zij nieuwe bankbiljetten uitgeven en 100 mil lioen hoopt zij te verkrijgen van deposito's en rekeningen-courant. Uit deze 380 milloen wil de bank tot ultimo September 246 mil lioen roebel beschikbaar stellen voor de realisatie van den oogst, d.w.z.' voor den aankoop door agenten van de rOgeering van grqole hoeveelheden graan. Is echter dit plan uitvoerbaar zonder dep koers van den tsjerwonjerls In gevaar té brengen? Dit wordt door zeer velen, zoowel in Rusland als in het buitenland ten zeerste betwijfeld. Het gevaar bestaat n.l, dat het kunstmatige scheppen van zooveel nieuw geld lot een verders depreciatie van de nieuwe valuta zal leiden en dat er op hel moment, dal groole partijen graan op de markt zullen verschijnen, financieele moei lijkheden zullen uitbreken. Dit gevaar is lang niet denkbeeldig en de leiders van het tegenwoordige Rusland, vooral de economen onder ben, zijn zich v. d. gevaren bewusl. Wij hebben boven geschreven, dal de moeilijkheden ook van organisalorischen aanl zijn. Dil weet iedereen, die de Sovjet-pers volgt. De bolsjewiki geven dit trouwens nu loe en erkennen, dat hel han delsapparaat zoowel van den slaat als van de coöperaties zeer slecht werkt. De leiders erkennen zclls, dat de realisatie, indien zij alleen door de organen van hel njk en de coöperaties zou geleid worden, onvermij delijk op een mislukking zou moeten uit- loopen. Om dit te voorkomen hebben de bolsjewiki besloten de particuliere hande laren bij de graan-campagne te betrekken en den particulieren graanhandelaren het recht te geven volkomen vrij graan te koo- pen cn te vorkoopen. Dit zal ontegenzegge lijk de vooruitzichten van de realisatie van den oogst beter maken, maar ol dit voldoen de zal blijken te zijn is een andero vraag. De bolsjewiki verkeerden vroeger in de onderstelling, dat zij in staat zouden zijn de prijzen naar eigen goedvinden le regelen. Dit bleek onmogelijk te zijn en dc prijzen- beweging ontsnapt aan hun controle. De graanprijzen zijn nu overal gedaald, ook in Rusland. In Rusland bedraagt deze da ling 54 pCt. voor rogge en 41 pCI. voor tarwe. In do Oekrajine, de graanschuur van Rusland, zijn de prijzen zelfs gedaald tot: 45 kopek de poed rogge en 98 kopek de poed tarwe. In sommige streken ziin de prijzen zelfs nog lager geweest. In door snee zijn de prijzen: 80 kop. per poed rogge en 125 kop. per poed tarwe. Een dergelijke daling van de prijzen ver oorzaakte op het platteland een ware pa niek en de bodren. vreezend dat de daling verder zal doorschrijden, haasten zich hun graan le verkoopen. helgcen lol een verdere daling van de graanprijzen moet leiden. Deze lage prijzen bedreigen hel economi sche leven van het land, daar het koopver mogen van de boeren zeer klein wordt Er moet dus iels gedaan worden, dat de daling van de prijzen legen zou gaan. De Tegeering hoopt dil te bereiken door de inkoop-campagne te rekken. Dit blijkt ech ter moeilijk te verwezenlijken, omdat de boeren, beangst voor een volkomen waar deloos worden van hun oogst, zich haasten alles te verkoopen en de aandrang wordt dus steeds grooter. Bovendien is er nu op nieuw een verband ontstaan tusschen het prijzcnnivcau in Rusland en in het bui tenland. Het export van graan heelt nog een moer- lijkheid le overwinnen, nl. de tc hooge kosten ,die hel gevolg zijn van dc zeer ingewikkelde organisatie van alle bolsje wistische ondernemingen. De Sovjets doen nu al het mogelijke om deze onkosten te drukken, maar, zooals de „Ekonomitsjes- kaja Zjiznj" herhaaldelijk erkende, is dit tot nu loe nog niet gelukt. Deze onkostea zjjn ook nu nog veel en veel hooger dan die van particuliere handelaars, die een minder ingewikkelde bedrijfsorganisatie hebben. Het bovenvermelde rechtvaardigt daar om de vrees van hen. die denken, dat het de Soviet-regeemng en den boeren niet zal lukken zooveel voordeelen uit den oogst van dit jaar le halen 'als het mogelijk zou geweest zijn bij normale omstandigheden, d. w. z. als de handel volkomen vrij was en er voldoende particuliere credieten te krijgen zouden zijn. BORIS RAPTSCHINSKY. REC7.A rtïr WAT DE NIEREN DOEN, De Dieren vereischen steeds onze vollg aandacht. Zoo lang zij gezond en krachtig zijn, dragen deze organen zorg voqr de zui-i verheid van het bloed en verwijderen zi| urinezuur en andere schadelijke onzuiver-» heden uit het lichaam. De nieren behoeden ons zoodoende voor talrijke pijnlijke en on- aangename kwalen. Doch wat gebeurt, als de nieren traag werken en zich vergitten in het bloed ophoo. pen? Hel urinezuur kan zich dan in zulke hoeveelheden afzetten, dat het scherpe kristallen vormt, die vheuinaliek veroorza ken, of wél kan een onvoldoende hoeveel* heid water aan hel bloed onttrokken worden, waMdoor waterzucht ontstaat Ook andera kwalen kunnen optreden, zooals urine-stoor- nissen, blaaszwakle, nierzand en -steei^ ischias, spit, hoofdpijn, duizeligheid en ze nuwachtigheid. Welke verschijnselen zich ook voordoen, gij kunt niel gezond werden, voordat UW nieren weder gezond zijn. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan. Zij werken rechtstreeks op de oorzaken van uw kwaal, reinigen de nieren en wekken deze op, doch zij werken niet op de lever, maag of inge wanden. Vrouwen zoowel als mannen kun nen op Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver trouwen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 peg flacon. 2584 „De tei-beschikking-stelling van de Regecring van een Strafrechterlijk Minderjarige". In den tweeden titel vaan het Eerste Boek van ons Wetboek van Strafrecht worden dö straffen bepaald, staande op het plegen van feiten, die strafbaar zijn uit kracht van een daaraan voorafgegane wettelijke bepaling. Die straffen zijn* hoofdstraffen (ge- vangenisstraf, hechtenis cn geldboete) en b ij kom en de straffen (ontzetting van bepaalde rechten, plaatsing in een werkin richting, openbaarmaking vai^ de rechter-» lijke uitspraak) Het bovenstaande geldt voor personen bo ven 18 jaar. Voor jongeren werden andere bepalingen getroffen Artikel 9 (2) luidt: Bij veroordeeling van een minderjarigen peT- soon, die tijdens de uitspraak van het eind vonnis in eersten aanleg den leeftijd van achttien jaren nog niet heeft bereikt, wordt in plaats van de op het feit gestelde hoofd straf, ééne der volgende hoofdstraffen op gelegd: lo. plaatsing in een tuchtschool; 2o. geldboete, 3o berisping Natuurlijk ont breekt ook aan dit artikel het gebruikelijke: behoudens het bepaalde bij het artikel zoo veel* en de noodige onderscheidingen niet. Toch, wie meent, dat met dit drietal de heele voorraad van maal regelen, die de rechterlijke macht nemen kan ter verbetering van een jeugdig delinquent, uitgeput is, vergist zich. Er is nog een andere straf, die geen straf heet en toch door het meerendeel dergenen, op wie ze wordt toegepast, als een zeer zware straf moet worden gevoeld, die ze gaarne zouden inruilen voor bijv. één iaar tuchtschool. Wat we bedoelen is de ter-beschikking-van-de- Regeeing - ste11ing van een minderjarige tot z ij n 21s t Q jaar. Het andere woorden: de dwang-op-i voeding. Zij is vastgelegd in Art. 39 van den derden Titel van ons Wetboek van Strafrecht, dat in zijn eerste lid aldus luidt; „Bij strafrechterlijke vervolging van minderjarigen persoon, die tijdens de uit-*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10